De Terugkeer van Klompvoet, No. 19945 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 Maart Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. LIJSTENMAKERIJ EERSTE KAMER. FEUILLETON. Da Zomertijd. Volgent „De Rsb." bleek gistermiddag in hM aideettngsonderzoek der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd, dat tegen dat wetsontwerp bij zeer vele leden bedenkingen bestaan. Er waren inlusschen ook leden, die een vorige maal tegen het wetsontwerp-Braat. hebben gestemd, maar thans verklaarden vóór liet Regeeringsvoorslel te zullen stemmen. De indruk bij het afdeelingsonderzoek, dal zeer druk bezocht was. doet vermoeden, dat het wetsontwerp der Regeering met een kleine meerderheid zal verworpen worden en dat de Zomertijd in dat geval dus blijft De afdeeling Volksverzekering van de Ned. Vereeniging Ier Bevordering van het Levensverzekeringswezen heelt aan do Eerste Kamer verzocht, het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd niet aan te nemen. Do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft in haar gisteren gehou den vergadering besloten, het adres, dat zi) -destijds aan de Tweede Kamer heelt gezon den tot behoud van den Zomertijd, thans aan de Eerste Kamer te zenden. In de vergadering van den Raad van Dor drecht is gisteren aan de orde gekomen een voordel-Ridders inzake den Zomertijd. De voorzitter deelde mee, dat de meerder heid van B. en 'W. adviseerde dit voorstel niet in behandeling te nemen, daar zij van meening was, dat do Raad wel geroepen is de belangen der gemeente in het algemeen voor te staan, maar niet behoort op te tre den, waar het de belangen van alle Rijks- ingezetenen geldt. De minderheid van B. en .W. had geen bezwaar tegen bet voorslel. Na eenige gedachtenwisseling heeft de Raad besloten liet voorstel wel in behan deling te nemen en is met 237 stemmen besloten, zich tot de Eerste Kamer te wen den met het verzoek tot handhaving van den Zomertijd. De gezondheidscommissie te Haarlem heeft een adres tot de Eersle Kamer gericht met een pleidooi voor het behoud van den Zomertijd. De Ulrecblselie handclssociêloit heelt per adres aan de Eersto Kamer verzocht, hel wetsontwerp tot atschalfing van den Zomer tijd niet aan te nemen. weeldebelasting ,voor zooverre deze de beeldende kunsten betrek. Ilct ligt in de bedoeling van bet bestuur van den Midctenslnndsbes 1 urer.bond, om ter zake van do weeldebelasting zich lot de Regeerir.g le wenden. Naar het oordeel van den Bond i? door de krachtige aclie van den lan-dclijken Bond ondubbelzinnig ge bleken, dal de handeldrijvende en in- dusfriec'.e middenstand de weeldebelasting niet Ion dragen. In overleg met alle be langhebbenden wenseht het Bondsbestuur er bij de Regeeiing op aan te dringen de wet lerug le nemen en eventueel de voor dc schatkist ber.oodigde gelden le vinden „bij dc bron", dus niet door den arbeid van den detaillist. Uit het mijnbedrijf. De conlaclscommisaic voor liet mijnbe drijf is gisleren bijeen gekomen, len einde kennis te nemen van hel antwoord der mijn werkersbonden op de in de vorige vergade ring door do mijnbesfuren gestelde .vraag, ol zij bereid zijn, op den grondslag der sinds Zaterdag 1.1. op de mijnen bekend ge maakte loonregeling, welke een verminde ring van de tot dasver geldende loonen met 5 pCt. inhoudt, een overeenkomst aan le gaan. De vertegenwoordigers ran den Christc- lijkcn Bond verklaarden, dat deze Boud be reid is. op de basis der verlaagde loonen, een overeenkomst van negen maanden aan le gaan. Hierbij werd er op aangedrongen, dat de loonsvermindering voor de minst be taalde bovengrondsche arbeiders nog cenigs- zins zal worden verzacht en dat een gun stige beslissing zal worden gcriomen omtrent den prijs der deputaatkolen. Eindelijk werd gevraagd, de accoorden zoodanig te stellen, dat de individuecle loonen minder sterk uitecnloopcn. De afgevaardigden van den Ned. Mijn- werkersbond logden een verklaring at, waarvan de slotsom was, dat deze Bond oorspronkelijke voorstellen handhaaft cn alle verantwoordelijkheid atwijst voor de gevolgen van de door de ondernemingen ge voerde loonpolitiek. Do vertegenwoordiger van den Proles- tansch Chr. Bond deelde mede, dat zijn or ganisatie bereid is, een contract voor een half jaar af te sluiten, indien de verlaging tot 3 pCt. beperkt wordt. Ten slotte werd vanwege den Neutralen Bond le kennen gegeven, dat deze onder de gegeven omstandigheden geen loonsverla ging wenseht te aanvaarden. Dc directies deelden meo, dat zij. indien zij alleen rekening hielden met den toesland barer ondernemingen aan een contractloozen tijd de voorkeur zouden geven. Aangezien echler de Chr. Bond een voorstel deed, waar uil dc ernslige wcnsch sprak om tot over eenstemming te-komen, verklaarden zij zich bereid, een loonovereenkomst voor drie maanden aan te gaan. Voorts deelden zl] mee, dat de prijs der deputaalkolen van 8U cenls zal worden teruggebracht op 60 cents per ILL. Wal de aangekondigde loonsverlaging bc- Irelt, hierin kon geen wijziging meer wor den gebracht. Namen; den Olir. Bond werd le kennen gegeven, dal deze geen overeenkomst voor slechts drie maanden wenseht aan le gaan. Hierop vroegen de mijnbesturen schor sing van do beraadslaging. Na heropening van de vergadering ver klaarden de directies zich alsnog bereid den termijn der overeenkomst op zes maanden te brengen. Zij betoogden met nadruk, dat dit voor de mijnondernemingen een zeer groot risico beteekent, hetwelk zij alleen op zich namen, omdat zij het uiterste willeb* doen om lot overeenstemming fe komen. De afgevaardigden van den Chrislelijken en den Protesbmtsch-Christelijken Bond hebben zich vervolgens afzonderlijk hera den, waarna dc Christelijke Bond het ge wijzigde voorstel der directies aannam. De vertegenwoordiger van den Prol.-Chr. Bond verklaarde, het voorslel aan zijn booTdbc- sluur le zullen voorleggen. Aangezien de afgevaardigden van den Ned. en den Neutralen Bond bij bun stand punt volhardden en in geen goval zonder nadere opdracht van hun hoofdbesturen het voorstel der mijndirectóes verklaarden te kunnen aanvaarden, hebben de directies len slolte alleen met den Chr. Bond de loon overeenkomst voor zes maanden afgesloten, bet aan de overige bonden overlatend of deze alsnog tot de overeenkomst wensclien loc le treden. Deze bonden zullen daarover uiterlijk Maandag 23 Maart bericht aan de contactcommissie zenden. Geeu melk meer naar Duitschland. Te Dusseldorp zijn, volgens „De Tel.", besprekingen gehouden tusseheu vertegen woordigers van den landbouw, de meikin- lichtingen en eenige steden met den com missaris van liet Pruisische ministerie van Landbouw, omtrent de sluiting der Neder- iardsche grens voor den invoer in Duitsch land van mom en melk. Na langdurige onderhandelingen kwam men overeen, dat tot en met 1 April nog 50.000 liter en ran dien datum af tot 15 April nog sleehls 25000 liter per dag melk en room uit-Nederland zal worden toegelaten. Na 15 April zou do invoer van Neder- landscho melk geheel en al worden stop gezet. De commissaris van liet Pruisische Ministerie van Landbouw deed de toezegging in dezen zin voorstellen te doen op het Ministerie. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan A. Steltman, knecht bjj den apotheker S. G. Zwart, te Gorredijk, gemeente Opsterland. Voor do Groole Keuring eu Biucmeu- tonlocnstelling, welke ran 26 Maart tot on met 5 April gehouden wordt vanwege de Kon Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde, ih "samenwerking met de Aid. Haarlem dier Maatschappij en do Algemeene Ver eeniging, in het tentoonstellingsgebouw der Internationale Bloemententoonstelling', ta Heemstede, zjjn geschonken: door H. M. de Koningin een groote zuiveren medaille; door Z. K. II. -den Prins der Nederlanden twee groote zilveren medailles; en door H. M. de Koningin-Moeder een zilveren medaille. B. en W. van Heemstede stellen den Raad voor, aan te koopen voor f 210.000 de buitenplaats „Spaar en Hout", gelegen aan de llildebrandslaan en het Spaarne. Om trent de bestemming zullen door den Raad nadere voorstellen worden gedaan. B. en W. van Rotterdam stellen voor, ongeliuwden het bedrag, dat voor nood zakelijk levensonderhoud mag worden af getrokken bij den aanslag in de gemeontelrjke inkomstenbelasting, van f700 tot- f600 te verlagen. Voorts wordt het heffings-artikel in overeenstemming gebracht met artikel 243 F, der Gemeentewet. Van de eerste wijzi ging wordt een meerdere opbrengst van f270.000, van de tweede een meerdere ont vangst van f70.000 per jaar verwacht, Het Kon. Instituut van Ingenieurs heelt gisteren in de aula, van de universiteit ran Amsterdam een bijeenkomst gehoudeD, waarin aan prof. S. G. Everts, den beer A, H. G. Fokker, en don hear R. YV. Dana, secretaris van de Institution of Naval Ar- areliitects, het diploma van het eore-lid- maatschap van het Instituut zou worden aan geboden. Onder de talrijke aanwezigen was de burgemeester van Amsterdam, de lieer .W. de Vlugt. Prof. Everts was door ziekte verhinderd de bijeenkomst bij te wonen. De voorz., ir. J. J. Stieltjes, herdacht de sinds de vorige vergadering overleden leden en bracht den heer Fokker hulde voor het vele, dat hjj voor de aviatiek en voor Ne derlands naam op dit gebied in het buiten land heeft gedaan, waarna hij hem het di ploma overhandigde. Daarna stolde spr. de groote verdiensten ran den heer Dana in het licht en installeerden Ook hem door overhandiging van het diploma als eerelid. Nadat beiden hadden uiting gegeven aan hun waardeering van en groote erkentefijk- heid voor deze onderscheiding, heeft de lieer Fokker een rede gehouden over de ontwikkeling van het vliegtuig na den oorfog en van het verkeersvliegtuig in het bij zonder. Na alloop van de vergadering hebben de ieder, een bezoek aan Schiphol gebracht. In de gistermiddag gehouden raads vergadering te YY'etsp, is met op twee na algemeene stemmen (die der beide wet houders) besloten, dat Je f100 kosten, ver oorzaakt doordat oen der ingezetenen ter gemeentesecretarie ten onrechte staat in geschreven ais te rijn van het vrouwelijk geslacht, ten volle door de gemeente be taald zullen worden. B. en W. hadden voor gesteld, dat de gemeente 50 pet. zou be talen. -Do Ned. Boekverkooperhond heell gis teren le Utrecht zijn jaariijkschc algemeene vergadering gehouden. In do plaats van de periodieke aftredende bestuursleden, de hceren H. II. Kok Bz. en J. Y\'. van Bentliem Jutting (Middelbrug) en van den lieer S. Hijman Jr. (Arnhem), die bedankt hadden, werden gekozen do hoeren M. Dijkhollz ('s-Gravenhage) J. II. Donner (Rotterdam) en II. J. Oosteh (Amsterdam). Als vertegenwoordigers van het buitenge woon lidmaatschap der Yereeniging ter Be vordering van do belangen des Bockhandels werden aangewezen de voorzitter, de secre taris cn de lieer II. H. Kok Bzn. De vergadering benoemde lot lid van do commissie van redactie, den lieer N. de Boo Cs Gravenhage) on bekrachtigde de herbe noeming van don lieer YY'. J. A. lloldanus Jr. tot redacteur van „De Boekvorkooper". Verschillende zaken van huishoudelijke en organisatorische aard kwamen vervolgens aan de orde. Een voorslel van den lieer Dubbeldeman (Leiden) om een commissie van vier perso nen lo benoemen, die, onder leiding van den voorzitter, Zou nagaan in hoeverre hot re glement Y'erkecrsrecht in den Nedcrland- sehen Boekhandel herziening behoeft werd mot groote meerderheid van stemmen ver worpen. Het besluur zal in dezen diligent blijven. Besloten werd, dat liet besluur in studie zal nemen hel vraagstuk hoe een nauwere aaneensluiting is ie krijgen lusschen den bond en de plaatselijke bnekhSndclarcn-ver- eeniging. De begroeiing voor 1925 werd vaslgesleld op een Ledrag Van I 3922. Bepaald werd, dat do volgende algemeene vergadering wederom in Ulrecli! gebraden zal worden. Het hoofdbestuur van de federatie van Marktkoopliedenvercenigingen in Nederlaud is thans samengesteld als volgt: M. de Goeye, voorzitter, Amsterdam; H. Zoutendijk, se cretaris, Leiden; L. Querido, penningmeester. Utrecht; G. J. Jimmiuk, vico-voorritter, Den Bosch; M. Abraliamsoa, Enschede; F. Eng- wiida, Leeuwarden; T. Yzerman, Tilburg, en H. Lap, Amsterdam. Hot bestuur heelt besloten op 12 Mei te Utrecht een protest- vergadering te houden tegen de hooge markt- geld-heffingen, enz. De Raad van Y'eeuendaai beslooi, zoo als men weet, de boeken en beseheiden, betreffende de distributie van het levens- middelenhedrijf, loopende van 1911 tot 1920, die bjj den Raad van State ter onderzoek berusten, terug te varzoeken en in handen te stellen van de commissie tot onderzoek van liet tekort in de kas der militaire ver goedingen. Na echter een paar dagen in het bezit dier commissie to zjjn geweest, zijn zij gistermorgen namens den officier van Justitie te Arnhem door de marechaussee in beslag genomen en naar Arnhem over gebracht. De Rijksmiddelen hebben in Februari f 33.310.000 opgebracht, of f 567.800 minder dan verleden jaar, niettegenstaande de bate van f 301.000 uit de rijwielbelasting. Se dert. 1 Januari waren de ontvangsten f 74.164.800 of f 4.321.400 meer, uilsluitend dank zij de rijwielbelasling. die f 4.5S5. SOU afwierp. De audiëntie van den Minister van YVaterstaat zal Vrijdag 20 Maart niet plaats hebben. RECLAME. Mcé (joetlkoopsic cu hei vertrouwdst adres voor uw pinten en foto's enz. te laten omlijsten is Hanrl.straat 02 t. o. hat Volkshui!. Geen filialen. 6916a (Zitting van gist-nm.) Na afdoening van ingekomen stukken enz. worden de afdcelingcn opnieuw ge trokken. De leden hegeven zicli in de aldeelingen tot het kiezen van voorzitters en onder voorzitters, en vervolgens tot behandeling van den zomertijd. De YOORZITTER vrrdaagl daarop de openbare vergadering lot 3 uur. Na heropening der vergadering wordt voortgegaan mot de behandeling van de Begroeting van Onderwijs enz. De lieer VAN EMBDEN bespreekt dc ïn- dologische leerstoelen te Utrecht, doch wit enkel de booger-onderwij; zijde van het vraagstuk behandelen en wijst er op, dat het hier geen formcele beslissing geldt. De vraag, waarom het hier gaat, ol de regee- ling van haar facultatieve bevoegdheid lot toelating van bijzondere leerstoelen gebruik zal maken, valt voor den minister te beant woorden niet het oog op art. 1 der II. On dcrwijsvzet In persoonlijke beoordeeling wil spr. niet treden, in oen parlemcnt gaat dat niet. Do grove sluitende manier, waarop de heer De Muralt de leidsche hoogleerarcn heeft beoordeelt, bewijst dit. Spr. is legen de toelating der leerstoelen omdat dit in strijd zou zijn met do II. On derwijswet. Spr. erkent liet goed recht van bijzonder booger onderwijs, doch als er een reagens noodig was voor de Leidsche rich ting, dan had do rogoering daartoe het ini tiatief moeten nemen, doch zij die thans de leerstoelenwillen vestigen, worden daarbij niet door idealisme doch doo» de belangen van aandeelhouders gedreven. Ifet ondeme- mingsbelang op zichzelf minacht spr. niet, doch hot blijve op eigen terrein en do weten schap blijvo vrij van mercantile invloeden. In Amerika zijn de bekleeders van door instellingen cn derg. in li!t leven geroepen leerstoelen volstrekt niel zoo vrij als de lieer De Muralt voorstelt. Prof. Iluizinga. de En- gel9cho economist Ilobson enz. hebben zelfs het demoraliseereud karakter van dergelijke leerstoelen betoogd en spr. gaal daarom men hen mede. Bij opleiding tot bestuurs functies in een koloniale maatschappij dienl de onafhankelijkheid van de leeraren vast te staan, zij mogen zeker niet onder pluto- cratischen invloed staan. Het geldt hier geen vilium orginis maar liet Y'ilium i3 permanent. Spr. dringt daar bij cr op aan de statuten van de nieuwe stichting over te leggen en hij zet uiteen, dat als de hoogleerareu niet onderwijzen naar den geest der contribuanten de gelde lijke sleun voor onderwijskrachten ophoudt. Openbare en bijzondere hoogleerarcn zijn onafhankelijk, mei de toekomstige vervui lers der Indologische leerstoelen zal dil niel het geval zijn. Maar al waren zij voor hun leven aan gesteld, dan 'zouden de docenten gehouden zijn, om als zij niet naar den zin dor stich ting doceeren, of van inzicht veranderen, fatsoenshalve hun ontslag te nemen. Hun banden en hun oordeel zullen dus gebonden zijn. Hoe men ook denkt over de Leidsche richting, de nieuwe instelling zal aan een zilveren keiling leggen, alle vrijheid van oordeel missen. Ifet request der 38 hoogleeraren heeft dit duidelijk gezegd, en hel bekende Utrechlselie request onderstreept dit be zwaar nog nader. Spr. merkte vervolgens op, dat er een principieel verschil bestaat tusseheu het bijzonder liooger onderwijs en deee stichting, zoodat z. i. de bijzondere hoogleeraren, die lid zijn van de Eerste Kamer, goed zullen doen mede hun protest er tegen te laten hooren. Het heeft spr. verheugd, dat G00 Utrecht.- sche studenten zich bij adres tegen die nieuwe leerstoelen hebben verzet. Zp toonen foner gevoel te hebben dan vele ouderen, die niet de geldelijke vernedering van de nieuwe leerstoelen gevoelen. En die vernedering dringt zich nog meer naar voren 'door de instelling van beurzen vanwege de stichting voor minder rijk bedeelde studenten. YY'at verstaan de statuten der- nieuwe slichtiug verder onder „andere middelen"! Misschien toelagen aan hen, die na te De weeldebelasting. Dc Y ereeniging lol Bewondering van de Grafische Kunst heeft den Minister van Fi-nancinën -verzocht, de weeldebelasting niet op kunstwerken te doen toepassen. De Voreeniging beschouwt kunstwerken als zijnde van cultureel belang en geenszins als weeldeartikelen. Tevens meent zij met zekerheid to kunnen vaststellen, dat bij i-n- voering van belasting op kunstwerken de looh al noodlijdende toestand van vele kunstenaars-verergerd zal worden. De besturen en afgevaardigden van 11.-K. vereeniging en van patroons in bet banket- hakkersbcdfijl hebben gistermiddag te Am sterdam vergaderd ter bespreking van hel ontwerp tol aanvulling der Zegelwet 1917 (vertermgs- en weeldebelasting). Een motie is aangenomen, waarin ge protesteerd wordt togen liet opnemen van jiet banketbakkersbedrijf onder de rubriek „weelde", en dc meening wordt uitgespro ken, dat, indien een belasting op verbruiks- 1 artikelen niet aèdeis le ontwerpen is, da-t met inschakeling het banketbakkersbedrijf, genoemde veïcenigingon geschaald belmo ren fe worden bij de samenstelling en do uitvoering. Ten opzichte van het onder havige ontwerp keert de motie zich ten sterkste tegen de groote financieele lasten, welke meer op den middenstand dan op (het kcopend publiek zulicn drukken; tegen den administratieven rompslomp, welke het voeren van (*r_ geordend nuddensli-nd- foedrijf onmogelijk maakt; en tegen de on- ophoudelijk bedreiging mei in liet ont werp vaslgesteldo straffen. De algemeene vergadering van stemheb bende leden van „Puichri Studio" beril thaax adhaesia betuigd met liet adres van fret bestuur van dit Genootschap aan dc Tweede Kamer inzake de invoering eerier beeld, zooals ik baar bel iaalsi had zien staan aan den zoom van hel woud, een- slank meisjesfiguurtje, een bedje zenuw achtig. maar voor bel uiterlijk dapper en kalm. YVat hadden zij met haar gedaan? In welke van deze smerige hullen vei'd zij gevangen gehouden? De ruimte, waarin ik mij nu bevond, sleohls door een enkele kaars, die in een flesch slak. verlicht, was blijkbaar liet rijk van den kok. In eon bock slond een kachel cn op d tak-t ontwaarde ik resten van "ten. De mulat zou'nafuurlijk wel dc kok zijn. En toen schoot mij iets le binnen, dat Marjorie had gezegd, iels over een leelijken neger, onder wiens bewaking zij was ach tergelaten voordat ik baar met Custrin in 'liet boscli ontmoet had. En ik draaide den sleutel, dien -ik uit den zak van dc mulat gehaald had, nog eens om in mijn hand. Aehlvr dé keuken was c.en deur. Deze was gestólen, maai de sleutel paste er op. Toon ik zacht het slot omdraaide en de deur opendeed, hoorde ik een kcrlen kreet, ik zag iets wits bewogen en Marjorie stond voor mij in het geelachtige licht, dat do flikkerende kaars over den drempel wierp. Ik wenkte haar, -maar legde den vinger op den -mond. Zij was heel bleek en haar gezicht zag er uit of zij geschreid had. Maar* haar dap perheid liet haar niet in den steek. Zij scheen in een oogopslag do verwarring in het vertrek en den leelijken mulat, die daar gebonden op den. vl-oer lag, in zich op genomen te hebben. „Lieveling," fluisterde 'zij zacht, terwijl zij de deur uit kwam en naast mij ging staan, alsof zij van mij haar orders ver wachtte. De d.ur van de keuken slond wijd open, zooals ik die gelalen had. Dc open ruimte om 'hel vuur was nog verlaten; maar toch hoorde ik -het geluid van stemmen cn het gekraak van voetstappen in 't struigewas builen den cirkel van licht, dien do uitster vende sintels verspreidde. En ik bemerkte met stijgenden angst, dat de hemel in het oöston lichter word. „Wij kunnen geen tijd vcrliezcnl" fluis terde ik het meisje toe. „Wc zullen moeten loopen om ons leven te redden. Als we maar in donker den weg naar het graf kun nen vinden! Daarna weet ft den weg wel weer „Er is een pad door het bosek naar het graf," antwoordde Marjorie. „Ik ben er van morgen langs gegaan. Ik kan ja wc! wijzen, waar het is." Ik liet haar een beelj® ruim drinken uit een met riet oravfoohten kruik, di« op den vloer stona, en nam zelf ook een teug. Het was smerig spul, scherp en bijlend, maar ik voelde mij heelwat beter daarna. Ik stak ook wat koud vleesch en brood bij mij. Hoe uitgehongerd ik odk was, ik wilde geen tijd verliezen met fe etenmaar ik was wel van plan de eersle de beste gelegenheid te be nutten. Plotseling trof mijn Oor oen geluid van stemmen vlak bij. Snel trok ik de keuken deur naar mij toe en gluurde door de reet Tegen het schijnsel van het vuur teekendien zich twee gestalten af, die snel op de hut afkwamen. Eén daarvan, een grooto, zwarte gedaante, liep mank. In een seconde deed ik, zonder geruisch to maken, de deur dicht, en doofde de kaars uit door »r mijn ylaki# handpalm op te leggen. -- - - - - „YYij moeien aan den achterkant cr uit," fluisterde ik tot Marjorie naast mij. „Daar is geen uilgang!" antwoordde zij. „Er is zelfs geen raam in dc achlerkamerl" „Blijf dan achter de deur staan!" beval ik haar. „En wal er ook gebeurt.wét er ook gebeurt, begrijp je goedgeef geen geluid, maar laai alles aan mij over. En wanneer ik zeg: „loop", loop dan zoo hard je kunt!" Met één sprong was ik naast den muhil en had hem bij dé voelen de kamer in ge sleept. Het was een afschuwetijk donker hol. Ik voelde den rand van een laag bed legen den verston muur. Ik gooide den kok op het bed neer cn spreidde een deken over hem uit. Ik was terug in de keuken maast Marjorie juist toen een zware voet stap op den grond buiten weerklonk. Toen werd dc deur met groole heftigjheid opengerukt. „Pizarrol" riep een zware stom in hel Spaansch. „Pózarro! Noiribrc dé Dios! Is de vent dooi?" YYij drukten ons plat legen den muur, 'loem de deur openvloog. Een witte streep 'licht drong door de duisternis van liet ver trek en loonde duidelijk de ruwe houten deur aan het andere einde. „YYell" zei de zware slem, nu in het Duitsch, „de deur is ten minste, geslotenl" De hut 3chudde, toen hij met zijn zva- ren, bonkenden tred binnenstrompeldede blonde jonge Duitscher, de broer van den onbekende, achter hem aam. Geruisohloos glipte ik achter hun rug uit mijn schuil plaats. Plotseling bleven zij staan. Klompvoet wa» bij de deur, YYanneer zij zich r.u oma' draaiden, zou ik moeien vechten op leren on dood „Na nul" riep Grundl uit, zonder om le kijken. „De sleutel steekt op de deur. Geef eens wat licht, Ferdinandl" Ik hoorde de deur kraken in de scharnieren, ik zag hoe liet lichl van het electriseho zaklantaarntje viel op dc gestalte, die onder de deken op het Lied verborgen was. En toen besefte ik plolsoling wat een domme fout ik begaan liad. Ik had het hoofd van den mulat niet bedekt cn in plaals van Marjories zacht boudbruin haar, toonde Ferdinands lamp een koolzwarten, leelijken kroeskop. Klompvoet, half op den drempel, draaide zich om naar den jongen Duiischer, die vlak achter hem stond. Maar nog voordat hij kon spreken, liet ik mij mol alle kracht, waarover ik beschikte, op Ferdinands rug vallen en duwde hem en Klompvoet met geweld de kamer in. Ik hoorde den smak, toen zij op elkaar over den grond vielen cn een gesmoorden kreet van uit liet bed, (er- wijl ik dc deur dichttrok en op slot deed „Kom," riep ik tol Marjorie, -loopen uil!" HOOFDSTUK XVIH. Het gezicht tusschen de varens. Nijdig geschreeuw klonk mij in do ooien, en liet regende zware slagen op de binnen deur, toen wij do hut uitrenden. Marjorie vloog langs de voorzijde van de loodsen en sloeg een rotsachtig pad in, dat stoil berg opwaarts linksaf voerde. Terwij! ik haar nasnelde, schoot een man om den hoek van ■de hut en trachtte mij den weg te ver sperren. (Wordt vervolgd). Door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. (Nadruk verboden). 39) In den zak van zijn geslmq-ten katoe nen broek vond ik een Browning-revolver en een grooten sleutel Ik trilde, toen ik het wapen in mijn hand voelde. Na mot suc ces het eerste gedeelte van den weg naar de vrijheid le hebben afgelegd, bad ik nu een wapen, om mij door liet volger.de deel ■heem (e helpenI Het liep mij werkelijk meel Met alle kracht drukle ik mijn knie op de borst van den mulathij zag grauw van angst. Het was een schilderachtig-uitziende hoef met ringen in zijn ooren cn een kleu rige zijden zakdoc-k om zijn hoold gewon den. ik rukte hem zijn hoofdtooi af en propte hem die zond-er complimenten in den mond. Het ding scheen wol drie el lang ie zijn en het was verre van schoon. Maar het verdween aJles in zijn mond en toen ik het laatste eindje door zijn dikke lippen ge duwd had, was hij behoorlijk gekneveld. Toen bond ik met zijn eigen gordel zijn handen samen achter zijn rug en snoerde zijn beencn aaneen met een stuk touw, dat ik in een hoek vond. Hij deed geen -po ging om weerstand te bieden. Toen dit karweitje tot mijn volSoening .was afgedaan, stond ik op en keek om mij .heen. Waar was Marjorie? Was haar iets overkomen Y'oor mijn geesf verrees het

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5