J. EIKELENBOOM, Arts Salon-Zitkamer HASSEUAN PANDER- Alleen Tarief 5. C. H. DE JONG. Kennisgeving. Het Jury-stelsel. VRAGENRUBRIEK. 2 Crapauds 4 Stoelen Tafel Leiden, Breestr. 146 f 275.- compleet Franco Levering Net Burgermeisje. Tuiniers- en Bloemistenvereen. „Door Eendracht Verbonden". Verg-aderiüg' Dameszolen en achterlappen f 1.20 Donkersteeg 9. GEVESTIGD: Van Wassenaaikade 18 (Bouleiard), Katwijk aan Zee Leidsche Ver. voor Wetenschappelijke Voordrachten. VOORDRA OUT MARIENBADER BERICHT VAN INZET VERF IS GOEDKOOP! Drogisterij DEJONGH iristeren is heerlijk leWswlen'tware genot! BfNDIÜ 31 O 1> E. Het is altijd een grappig werkje om in Meurt over mo<le te schrijven. Op liet oogenblik, nu ik aan dit artikel begin, bijv., la het zóó koud, dat ik een wollen vestje extia heb aangetrokken en ihijn kachel r.og eens flink heb opgepord. De wind giert oin mijn huis, de regen stroomt langs do ruiten; onbehngelijker en kouder kan het al haast nieti Ik zou u willen vertellen van de regenjassen, waar u nu zoo'n wil van kunt hebben; de" gezellige bralnleeren man tels met een flinke sluiting, een hooge boord en prettig diepe zakke.i, want die zijn op 't oogenblik liet meest in trek en gewoonlijk zijn zjj zóó gemaakt, dat u ze evengoeo binnens'te-buiten kunt dragen. Die bruir.ieeren jassen zrjn hc:l 'solide en laten nooit een drupje regen door; de gabardine regenmantels waren nooit zoo betrouwbaar; gewoonlijk begonnen die na drie, vier maai dragen te „lekken". Dan konden zij in sommige zaken voor een paar gulden op nieuw worden geprepareerd, met het ge volg, dat zij weer voor eenigea tjjj water proof bleven. Net zoo lang tot u er geen geld meer voor over liadt, en hem als stofmantel bleef afdragen. Ja ik ben juist in een stemming om u veel te ver teilen van de moderne anti-regenkleeren, van aardige, ondoordringbare hoedjes, van flinke waterdichte schoenen en kousen, dio zóó dik zijn, dat de regen er niet doorheen zin komen; maarin gedachten zie ik een sunder Maart-beeld: ven lieerljjk- luwe lentedag, eon zonnetje, dat st.-adlt over bedden van krokusje?, narcissen en hya cinten; kindertjes vol van lente-leut, die dansen tusschen die bloemen, en oude menscbjes, die zich behaaglijk zonnen en 01 zoo tevreden zijn, omdnt list weer zomer gaat worden.Zoo'n dag kim het wezen, wanneer u dit artikel onder de oogen krijgt, en stel je voor, dat u dan niet andera zoudt lezen, dan hoc u u tegen kou en regen wapenen moc-U U zoudt de krant rnet een vaart ter zijde leggen en voor uzelf gaan denken aan iets vroolijkers. Daarom wil ik u nu liever nog van oen paar aardige modenieuwljes vertellen, want il heet het, dat er niet veel verandering is, bier en daar piepen toch wel leuke „nou- veauté's" te voorschijn! Zoo las ik dezer dagen in „De Mauutac- luricr, dat de zakdoekjes een ding van be lang zullen worden in het komende seizoen. In de eerste plaats zullen de gebruikszak- doeken grooter en dus doelmatiger wezen dan in den laatstcn tijd. Witte zakdoeken dragen reusachtige, gekleurde initialen, bijv. in groen, oranje, lila o 1 rood. En omgekeerd: gekleurde doeken worden met een witte letter versierd. Die initialen worden op den uitersten hoek van den breeden zoom aan gebracht. Soms ook geborduurd op een ge kleurd vierkant, dat men later incrusleert in het linnen. De finishing-touch' van een tailleur is u coquet lijn zijden doekje, dat juist even niet een punt uit een zakje hangt. In die dingen en ook in do fijne weefsels, die bij avondtoilet worden gebruikt, ziet men dit jaar een aan het overdrevene grenzende luxe-, bijv naait men soms de fijne haartjes van voeren op zijden doeken en legt ze dan zoo, dat zij een lijn kanlweefsel suggerce- ren! Bovendien zet men zc dan al met kant. Goudkant is hiervoor het nieuwste ot open zoomen met dun gouddraad omgenaaid. Voor zulke „droomen" van doekjes g<^ bruikt men crêpe de chine of crêpe geö" getli in zachte tinten, maar daar mag je nooit je neus in snuitenl U weet wel, dat sommige menschen veel last van warme handen hebben. Nu de handschoenen voor het dansen uit de mode zijn, moesten zij, die aan die kwaal lijden, er natuurlijk iels anders op vinden. Daar dient de z.g. (lans-zakdoek voor: met in het midden een opening om den vinger door te steken. Daardoor "woedt het doekje, dat uit zijden erêpe bestaat, en met borduur-:1 of kant is versierd, op zijn plaats gehouden en bedekt de handpalm geheel. fn diezelfde „Manufaclurier" zag ik ook een leuke jougcmcisjesjurk: «-en lang, slaak model inet een liggend! boordje, dat van vo- icn een beetje naar beneden liep en dus een klc-in stukje hals vrij liet, en met lange, strakke mouwen. De jurk werd manteljapon genoemd en was vervaardigd van witte bengaline. Ter cpvroolijking kwam er van onderen een reep Seholsche crêpe-salin onder het wit uit; de meeste jurken zullen dat van den zomer toonen; het geelt het idee van de lange casaque, die inderdaad als een nauwe koker lot de knieën reikt. Die Schotsehe ruit werd ook gebruikt voor twee platte zakkleppen aam weerzijden, iets vóór de heup; verder had men de mouw er op origineele wijze mee afgemaakt; als een lint was er een Scliotsche reep door de bengaline geregen en met een grooten strik ('t leek wel een poesenhalsband!) afgeiiecht. En ten slotte viel er onder het liggende boordje een lange cravatle uit, wat liet toiletje extra jeugdig en vlot maakte. De das had een dunnen knoop onder den boord; de breede uilein den hingen tot halverwege de jurkl Een der medewerksters aan „De Hql- landsehe Huisvrouw" schroei in e&n Fe- bruari-uuimmcr over het Ottomane, diet de groole moüa van liet seizoen zal zijo. Zooals men weet, is Ottomane een zijde- stof, die vroeger veel verwerkt werd; doch dïe men in den laafslen tijd alleen in het zwart zag. Het is mooi soepel, glanzend materiaal met breede ribbels; dezen zomer zult u het in alle denkbare kleuren en tin ten zien dragen. Door die ribbel kan men met Ottomane da aardigste, effecten berei ken. Men maakt ex verticale strepen mee of een vischgraat-ornament. Soms ook om een groot oppervlak, bijv. van den rug, te bre ken, zet men de strepen van boven tot onder in een schuine richting. In ieder ge val: wie Ottomane voor haar mantel wil gebruiken, heeft geen andere garneering meer noodig. Is het dan nóg niet op (echt Ottomane is heet solide), dan fabriceert u er voor den winter 'n casaque, jumper of vestje van, al naar gelang van de dan hcerschendo mode. En ten slotte kunt u de nog resteerendc „goede" stukken voor hoedgarneering of sachets gebruiken (eerst even opstoomen en strijken!) of u maakt er kouscnhoepels, borstelzakjes, kapstokken of hoedenstan- daards van. Een vrouw, die wat kijk op zulko dingen heeft, maakt ze in een paar verloren oogenblikjes, bijv. als het theewater nog niet kookt, of als zij op haar koffie- klanljes zit te wachten I Doordat dit materieel zoo bijzonder soe pel is, kunt u het heerlijk drspeeren, en er Iedere gewenschte coupe aan geven. Het vormt zich haaat naar het lichaam. Er zijn niet veel stotfen waar u met evenveel suc ces mantels als avondjaponnen, tunieks en mantelpakken van kunt maken 1 Daarom is ottomane zoo bijzonder prac- tisch: wanneer u er bijv. een aardig kers rood avond-toiletje van heeft gemaakt met een bijpassende cape, gevoerd met wit ot tomane dan kunt u dit alles na een jaar in een donkere kleur laten verven en er een mantelpakje van maken. (Van onzei: Parijschcn Correspondent). (Nadruk verboden). Parijs, Maart 1925. Hel „domocralisccrcn" zit nu eenmaal in de lucht. Alle bestaande instellingen moeien (evenals de conventies) ondersteboven wor den geworpen, om op andere wijze tot- dezelfde resultaten te geraken. Zoo begint men nu ook aan het oude juiy-stelSel te tornen, hoewel het meermalen goede dien sten heelt bewezen en in vele opzichten aanbevelenswaardig is gebleken in een land met Lalijnsche bevolking, waar het aantal „passie-misdaden" dat der in koeion bloede bedrevcne verre overtreft en een recht spraak gebaseerd op gevoels-hrgumenten on miskenbaar zijn nut heeft. Zij die erover denken Hier nogeens Het heele jury-stelsel af te schaliën zullen dan ook op zulk een i tegenstand stuiten, dal zij hun plan vvaar- schijnl ijk nimmer zullen kunnen doorvoe ren. Toch is uit deze actie iets goeds voort- i gekomen, en wel dit: dat de rol van de jury minder vaag wordt gemaakt door de gezwo renen van te voren in te lichten over de strafmaat. Men weet, dat een jury is samengesteld uit twaalt burgers, allen zeer achtenswaar dige menschen doch zonder de flauwste no tie omtrent hetgeen de oude Napoleontische Code voorschrijft. Ze wonen een rechtsge ding hij en krijgen, nadat hel reqursitoir is gehouden en de verdediger is aan het woord geureest, een vragenlijst: is de beklaagde werkelijk schuldig aan het hem ten laste gelegde? Zijn er verzachtende omstandig heden voor hem aan le voeren? enz. Heb ben zij, bij meerderheid van stemmen ant woord op deze vragen gegeven, dan is daar mee de taak der jury-leden afgeloopen. en de strafmaat wordt toegekend volgens het wetboek. Het is duidelijk dat er een groot gevaar in schuilt om door een leek le doen vaststellen welke straf een misdadiger heeft te ondergaan zonder dat die leek weet welke de straf is die hij oplegt. Niet een keer, doch herhaalde malen is het voorgekomen, dat een delinquent, nadat de jury hel „schuldig" had uitgesproken, werd veroor deeld totlaten we zeggen levenslangen dwangarbeid, en dat de voorzitter van de jury daarop in wanhoop uitriep: .Als wc dit hadden geweten, als we hadden kun nen vermoeden, dat er zoo'n zware stral op stond, dan hadden we hem onschuldig ver klaard!" Misschien herinnert ge u de moordzaak van La Villotte, 2 jaar geleden, Tissicr, die één moord op zijn geweien had. werd ter dood veroordeeld, terwijl de slager René Jean, chel van de moordenaarsbende, die ettelijke malen gemoord, gestoten en ge- brandsticht had, slechts voor enkele jaren de gevangenis in ging. Aldus luidde het vonnis. Niemand begTeep er iets van en de jury verklaarde openlijk: „We hadden alle bei ter dood willen laten veroordeelen; al leen op één moord van René Jean hadden we het „ja" voor verzachtende omstandig heden willen uitspreken. Geen oogenblik vermoedden we, dat dit eene „ja" op de ne- gen-en-vijflig vragen welke ons werden voorgelegd hem het schavot kon doen ont- loopenEn daarom toekenden de jury-leden maar tegelijk een gratie-verzoek voor Ti:sier. Tc Epinal is cr onlangs een geweldig twistgesprek geroerd tusscben de jury en den president van het hof over een vonnis, uitgesproken- over een moeder die haar kiad had vermoord. De zaak was reeds drie jaren oud en de moeder had zich sedert dien zeer goed gedragen Na de beant woording van de vragenlijst door des jury- hoorde ze r ijf jaar celstraf tegen zich eischeu en dat terwijl de jury alle moge lijke verzachtende omstandigheden had be vonden en alleen het feit had erkeud. Den r olgendcn dag werd een brandstichter die den dood van twee oude menseben op zijn geweten had door diezelfde jury 'van (te Vogezen vrijgesproken. Dezer dagen heeft do president van de Republiek een gratie-verzoek van de jury- van de Seine ontvangen naar aanleiding van het vonnis in de zaak Allembert en Chauvincau (een moord-zaak): „In de af faire Allembert en Cliauvineau wilden wc „neen" antwoorden op do veertiende vraag Bij vergissing hebben rve „ja" geantwoord. Wat Cliauvineau aangaat lag het in onzo bedoeling om hem tot enkele jaren dwang arbeid to doen veroordeelen. Eerbiedig richten wij het verzoek tot mijnheer den President vazi de Republiek deze vergissing te willen herstellen." Ik vermeld hier alleen maar de feiten welke mij op het oogenblik willen te bin nen schieten. Ging men echter eens alle rechtszittingen na, dan zou men een schier cindclooze lijst van dergelijke gevallen kun nen opmakcff. Het groote gevaar is het vol gende: de jury, vreezend dat een al te zware straf zal worden opgelegd, verklaart een beklaagde dan maar liever onschuldig, en deze gaat vrijuit. Een eigenaardig verloop had in dit op licht ook het proces Landru. Do jury wist van tevoren dat de sinistra Blauwbaard van Gambais zou worden ter dood veroor deeld wanneer op al de vragen het ant woord bevestigend zou luiden. Zij ant woordde „ja" op alle vragen, maar tegelijkertijd verzocht se om gratie aan den president van do Republiek. De moorden werden „bewezen" verklaard door do jury (hoewel elk wettig en overtuigend bewijs ontbrak) en tegelijk vroeg zij verzachting van de straf. De oorzaak is het feit-, dat de jury niet het recht heeft om anders dan met een for meel en kathegoriscb „ja" of „neen" haar wenschcn en haar meening to kennen te geven. En uit de actie tegen het jury-stel sel is nu dit denkbeeld voortgekomenlaat het ook aan de jury over om de strafmaat te bepalen. Er bestaat groot verschil van meening omtrent deze kwestie onder do allereerste juristen van het land. Mr. Campinchi. de beroemde advocaat, verzet zich heftig te gen elk idee eener wijziging in den bestaan- den toestand. Gedurende meer dan eeuw is het geweest zoosls het is zegt bij en over het algemeen mogen we ons iliefc beklagen Praktisch is do jury meester. Geen verandering dus I Mr. Henry Robert, van de Academie Frani;aise, staat lijnrecht tegenover deze zienswijze. Zeker zegt hQ in theorie is de jury meester, doch prac tisch, en daar gaat het niet om, is zjj het niet. Daarom moet, zoo meent Henry Robert, de jury eerst onderling over de schuldvraag be raadslagen om vervolgens met dm president in overleg te treden omtrent de strafmaat. De artikelen 342 en 363 van het Wetboek voor Strafrecht verbieden de jury zich met de strafmaat in te laten, maar to veto ge vallen reeds wordt hiermee geen rekening gehouden en treedt de jury in overleg met den President van het Hof. Zulks moet coh- tei niet worden overgelaten aan de meerdere of mindere bereidwilligheid van den presi dent, doch bij de wet worden geregeld. Een derde rechtsgeleerde, eveneens een advocaat van groote geleerdheid? Mr. Fer- nand Izouard, bleek het geheel een? met Mr. Henry Robert en gaf nog de volgendo voorbeelden: Ik heb met het vigeorende stelsel een man zien veroordeelen tot levenslangen dwangarbeid omdat hij twintig valsche francs bad vervaardigd. Het is uitstekend, dat de Republiek zich verdedigt tegen valsche mun ters, maar de jury had toch zeker niet voor dezen misdadiger een zoo zware straf bedoeld, toen zjj „ja" antwoordde op de vraag op lijj schuldig was aan het hem ten las'Jt gelegdeEn ziet eens wat er gebeurt in geval van kindormoord. Dit angst, dat een maximum zal worden gegeven spreekt do jury meestal vrij, terwijl ze dit zeker niet zou 3oen indien ze wist, dat een straf van twee jaren bijv. het ge volg zou zijn van iiaar verklaring, volgens haar geweten on oprechte overtuiging. Er zijn in Frankrijk een groot aantal mis daden ougestraft gebleven, omdat de jury, bang was, dat de straf te zwaar zou zjjrr. Wijziging zou naar do meening van Mr, Izouard tot onmiddellijk gevolg hebben: minder vrijspraken en minder at le zware straffen. Dus meer recht. Do voorzitter van do jury beeft voor zijn eigen verdict. In Maart 1921 beeft de heer Bonnequy, afgevaardigde, deze kwestie reeds onder woorden gebracht in een goed gedokumenteerd wetsvoorstel, dat toen naai de „commission de lógislation crimtoelle" is doorgezonden ter bestudeering. Het i's in de dossiers verdwenen. Doch het is te hopeD, dat de hernieuwde discussie over dit onderwerp er toe moge leiden bet spoe dig weer eens uit het stof der bureaux op te diepen, en het oude en sterk ver ouderde systeem, volgens hetwelk in Frank rijk recht gesprokon wordt op de hoogte van den tijd le brengen en te verbeteren in den hierboven aangeduiden geest. Men is bet verplicht aan 3» gemeenschap, LEO FAUST, j N. N., te L, blijven. U moet tot half April W. H., te L. Volgens het wetsontwerp zal ook 19 percent geheven worden van de kosten van verblijf en verteringen in pensions. Z. B., te L. Het loon gaat gedurende een betrekkelijk korten tijd door. V. O. U is niet verplicht nu nog rents te betalen. G. B„ te S. Een recept voor marse pein is: 350 gr. zoele amandelen, '260 gr, poedersuiker, pl. min. 3 lepels oranje-bloe semwater en 3 lepyls water. De amandelen, na ze een poosje in warm water te hebben laten staan, pelten en zeer lijn malen, de poedersuiker fijn drukken en beide ingrediën ten met het oranjebloesem in gewoon water op een zacbt vuurtje veiwarmcn en lang zaam roeren, totdat het mengsel een bal vormt en van de pan loslaat. Op een deeg- plank, met poedersuiker bestrooid, wordt deze bal flink doorgerold. Dan wordt het marsepein voorzichtig uitgerold en worden de figuurtjes cr uitgestoken. Wanneer men deze kleuren wil, dan moei men voor het uitsteken een paar druppels karmijn doe* het mengsel doen. De figuurtjes worden nu op een bakblik gelegd en in een zeer lau- wen oven gezet, waarvan de deur open blijft, om den buitenkant eenigezins tg doen drogen. 1 prima Velours uabij halte Tram Een Engelschc tandarts schrijft: "Het is opmerkelijk, hoe' werkzaam Odol is, in 't bijzonder bij het wegnemen van een onaangename smaak of reuk uit den mond, Het is in alle opzichten boven alle andere mondwaters, die. het publiek voorgezet worden, ver te prefereeren". Groote Fl. Odol fl. 1.75 - kleine Fl. Odol fl. 1.20 5011 Voor spoedig ge vra agd een Genegen alle voorkomende werkzaamheden tc verrichter. Zondags vry. P. J. PLANJEK, Lag© Kijudyk 33. 6709a VERPLEEGSTER vraagt interne, ook dagver- pleging en Kraamverpleging. 1'illyke condities. Brieven bur. van dit biad onder No. 6710a. Zij, die wenschen deel te nemen aan den Kwcekwcd- strijd van Planten of in den Wedstrijd in liei Onder honden van Tuintjes wor den uitgenoodigd tot het bijwonen der op Woensdag 18 Maart, des avonds te 8 nrc in „Zomcrzcrg". SPREKER de Heer 5030 A. GALJAARD. HET BESTUUR. Timmerman, bekend met alle voorkomende werkzaamheden diploma Am bachtschool, biedt zich aan voor vait werk by Burger patroon of op fabriek. Br. Bur. van dit Blad onder No. 6739* 2227 16 MAART 1925 4944 Op Woensdag 18 Maart 1925, des avonds 8 uur, in het Botanische Laboratorium in de Nonnensteeg. Spreker: Prof. H. KiSIEP, uit Berlijn. ONDERWERP I Uebcr Geschlechtsditfevcnzierung nnd Geschlcchtsbestimmnng im Pflanzenreich. Toegankelijk voor alle belangstellenden. 6711» ontvettingspillen geheel onschad. I 1.50. C. F. SCHNEIDER, Den Haag, Wagenstraat 118, LEIDEN, Steenschuur 1. 5016 De Overhaaldienst HaagwegMorschweg is wegens werkzaamheden aan de rioleering tijdelijk OPGEHEVEN. 5047 Vrijdag 20 Alaart 102.1 te 7 uur, in het Notarishuls te Leiden, ten overstaan Tan J. A. VAN HAMEL, Notaris te Leiden, afslag van het kenrig onderhouden Hecren- huis met grooten tuin aan de Grocnhovenstraat 21, tn bod op 112300.- 4990 De vier Huizen aan den Terwceweg te Oegstgeest Nrs. 3, 6, 7 en 8, in bod r.sp. f1175.-, verhoogd me; (300.-, daarna met 1 200.nog met 1200.11525.Terhoogd met f300.— (1525—.ver hoogd met 800.en 1650.vesh. met 200. Arbeidsloon Is daurl Verf daarom ZELF en gebruikt onze Verfwaren. Hel maakt toch altijd een groot verschil, of ge zelf Uw eigen muzikale opvatting kunt weergeven of niet. Paarom wordt de PIANOLA-PIANO (let op het origt- jjeele woord PIANOLA I) door..-oliemuziekliefhebbers verkozen. Pe PIANOLA-PIANO speelt, zooals ge zelf speelt, geheel volgens Uw eigen opvatting,.wat teropou.aansIag tp.j^daal-gebruik betreft. Betallngs-condities - volgens afspraak. M''50 «BCrto n.tl/r?am Arnh.raj Nieuw* Rijn 53. 5008 5J18

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 7