De Terugkeer van Klompvoet, No. 19943 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 16 Maart Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. De Koningin en de Prins in Zwitserland. De correspondent te Genöve van de „N. R. Ort." meldt: De Koningin heeft Zaterdagmorgen '.lier eenige winkels bezocht en daarna met Prins Hendrik en den Nederlandschen con sul, den heer Van Kotten, een wandeling door de sbad gemaakt. De Prins bracht een bezoek aan het internationale Rooie-Kruis- comité en aan het Monument de la Réfor- mation. Het Koninklijke echtpaar zal 's avonds een voorstelling in den schouwburg bijwo nen. Zondagochtend hopen de Koningin en de Prins in de Victoria! Hall onder gehoor de zijn voor den beser.den predikant Frank Thomas, die ook in Nedar'and c-en goeden naam en bekendheid heeft en herhaaldelijk aan het Hof ontvangen is. In verband met mijn dezer dagen uitge drukte vrees, dat de komst der Koningin te Genève een ongewenscht groole nieuws gierigheid van vele voor de zitting van den Volkonbondsraad hier aanwezige journalie- len zou opwekken, moet ik eerlijk beken nen, dat mijn vrees, die hier door velen ge deeld werd, ongegrend gcbiek.o is. De er varing leert gelukkig, dat tet Koningin Wilholmina mogelijk is, ook onder de te genwoordige omstandigheden, het ge- wenschto incognito strikt te bewaren. De voorleekenen waren Dinsdag echter anders en men kan zich thans slechts verheugen, dat de opeenvolging van sensalies hier de aandacht weder van het Koninklijk bezoek heeft afgeleid. De salarieering 4" tijdelijke ambtenaren. Door den Ministerraad is vo'gens „De Ambtenaar" de volgende regeling voor de salarieering der tijdelijke amounaren vast gesteld: I. Aanvangswedde. 1. Tjjdel(jk personeel wordt, zooveel de aanvangswedde aangaat, gelijk gesteld m.t overeenkomstig ^personeel in vasten dien-t. 2. Van de in het vorige lid bcdoe :j gelijkstelling kan met machtiging var. het hoofd van het betrokken Departectienl wo. den afgeweken ton aanzien van: a. tijdelijk personeel, dat op proof werkt, (In sommige gevallen zai aanleiding bestaan om bij benoeming op proef bet salaris lager te stellen in een enkel geval wehiclit ook nooger Jan dc aanvangswedde van den rang, waarin de op proef werkende, na geoleken go£cbiktiie.d, zal worden aan gesteld): b. ijjdehjk personeel, dat in set genot is van in\alidit«ts- of (vervroegd) ouder domspensioen of ran oea uitkerring urach- tens eeu wettelijke verzekering. Afwijking kan hier wenscnelijk -jjn bijv. met a:l oog op mindere jbeuLgescuiktheid). II. Toekenning ran salarisverbocglngen. 1. Aau lijdelijk personeel kunnen bij ge bleken oeï-waamneid en geschiktheid saia- risvernoogiugen 'orden toegokend in den geest van Jo oeriodieke vernoogingen, die het overeenkomstige personeel in rasten dienst geniet. 2. De .n bot vorige lid bedoelde saiari3- gen worden niet toegekend aar.: a. tijdelijk personeel, dat op proef werkt; b. tijdelijk personeel, als bedoeld onder I 2b, voor zoover aan dit personeel een lagere wedde is toegekend dan da aanvangs wedde van overeenkomstig vast personeel. (Hier is geval voor geval ta booordeelen of aanleiding tot verhooging der wedde bestaat); a tijdelijk personeel, dat, naai het zich Iaat aanzieu, minder dan twea jaren in "fc Rijta dienst werkzaam zal zjjn. HL Artikel 1, 2e lid, 2e alinea Bezol- digingsbeduit 1925 (beperking van den jeugdafhrek tot f100 voor personen, die ïn verband met hun standplaats niet kunnen inwonen bij bet gezin, waartoe zjj> be lmoren). Deze bepaling kan ook worden toegepast op tijdelijke ambtenaren. Hierbij zij opge merkt, dat de bepaling slechts geldt voor ambtonaren op jaarloon en niet voor amb tenaren op week- of maandloon en de Rijks werklieden, omdat dezen in den regel werk zaam zijn in de eigen woonplaats. De be paling behoort dos niet te gelden voor die personen in tijdeljjken dienst, die een over eenkomstige betrekking vervullen als de ambtenaren op week- of maanlloon of de Rijkswerklieden. IV. Artikel 20 Bezoldigingsbesluit 1925 (huwelijksbijslag voor hen, die op 23-jarigen leeftijd minder dan f2000 salaris hebben. Ook dit artikel geldt alleen voor de amb tenaren op jaarloon en niet voor de beamb ten- of werkliedengroepet. Het huwen van tijdelijke ambtenaren op jaarloon, die nog geen behoorlijk inkomen hebben, aan te moedigen door net in uitzicht stellen van vervroegde periodieke verhoogingen, schijnt niet gewenscht. Artikel 20 is derhalve niet op het tijdelijk personeel toe te passen. V. Artikel 24, 8o lid en 27 Bezoldigings besluit 1925 (overgangsbepalingen onder scheidenlijk voor de ambtenaren op week of maandloon en de Rijkswerklieden en voor de ambtenaren op jaarloon). Deze bepalingen worden niet toegepast op het tijdelijk personeel. VI. Kinderbijslag. De wijziging, welke ïn de kinderbijslag- regeling is gebracht, behoort ook te gelden voor het tijdelijk personeel. VH. Bovenstaande bepalingen brengen geen wijziging in de positie van het tijdelijk personeel, dat besoliligd wordt naar den plaateolijkcn ioonstandaard. De Kamerverkiezingen. „De Nieuwe Plattelander" meldt, dat in een algemecne vergadering van don Platte- landersbond met de hceren A. Braat en A. van der Hoven de volgende personen zijn enndidaat gesteld voor het lidmaatschap van do Tweede Kamer, genoemd in alfabe- tischo volgorde J. D. van Beek, Zuidland F. Dos, Lonnckcr; mevr. Buwolda Ton- kens, Oosterwolde; J. C. Hesselink, Ruur- lo; Joh. Miehielcn, Zwammerdammr. W. Nijgh, HellcvootsluisP. J. Rosenboom, Bodegraven A. O. Reitsma .Appelscha J. Oostcrdam, Rolde; H. D. do Vries en mr. O. Vervoorn, Hcrwijnen. Omtrent dc overisc candidaten wordt nog overleg gepleegd. Naar wij vernbrr.cn heeft prof. J. A. Ver aart aan het adviscercnd college medege deeld, dat hij alleen een Tweede-Kamer- eandidatuur van den Rijkskicskring 's-Ora- venhagc wenscht te nanvaarden. Res. -bode.") Kwijtschelding van belastingen. De redactie van het „Weekbl. der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen" meldt, dal haar uit Amsterdam van bevoegde zijde wordt geschreven: Op de belastingkantoren worden de oude diensten aangezuiverd, en daar er, wegens do bezuiniging, geen voldoende aanlal deur waarders werkzaam is-, gebeuren er de groot ste onbillijkheden. Er slaat nog een tegio oude posten open, die nog betaald moeten worden, en daar de deurwaarders hun han den vol werk hebben, en de diensl v6ór een bepaald tijdstip aangezuiverd moet zijn, worden bonderden posten op don z g. af- schrijvingsslaat geplaatst. Groote bedragen, die bij tijdige vervol ging geheel, of ten minste voor een groot gedeelte waren binnengekomen, worden nu kwijt gescholden. Alles moet nu overhaast behandeld worden. Het is schreeuwend on billijk, want er zijn tientallen posten bij van menschen, die zich van belasting niets aan trekken en denken: „Laat maar loopen". Komt nu de deurwaarder bij hen voor een oude belasting, dan loonen ze hem aanslag biljetten over 3 of 4 jaren, die ze nog ach ter zijn, en dan adviseert de deurwaarder meestal, de oude maar te laten loopen, en met de nieuwere beginnen te laten, waar van meestal ook niets komt. Op die manier zijn slechte betalers beter af dan goede. Dat is niet de schuld van den deurwaar der, doch van de Regeering, die herhaalde malen er op gewezen is, dat er een tekort aan belaslingpersoneel is, waardoor niet tij dig kan worden vervolgd. Zoo i3 het gebeurd, dat bij arme drommels voor een gulden of lien beslag werd gelegd, en die het zoo spoedig mogelijk moesten be talen (verhoogd met f 5 kosten), terwijl thans door de overhaaste afhandeling posten van f 300 en hooger worden kwijtgescholden. Zoo werden bijv. posten van pl.m. f 400 op den afschrijvingsstaat gebracht, terwijl een tijdje daarna de belanghebbende, het volle bedrag, verhoogd met rente kwam betalen, en tevens zijn aanslag van het daaropvol gend jaar. Op deze wijze worden in Amsterdam al leen, niet duizenden, doch millioenen gul dens weggesmeten. Dit i3 alles te wijten aan do verkeerde manier van bezuinigen bij het Rijk, dat, om een paar ambtenaren uit te sparen, zich ge noodzaakt ziet met een klein personeel, dat bovendien slecht gesalarieerd wordt en handen vo! werk heeft, dc belasting tijdig en billijk in te vorderen. Uit de bouwvakken. Zooals men weet, wordt in de bouwbe drijven thans gewerkt zonder collectief ar beidscontract. Practisch beteekent dit, dat op de bestaande arbeidsvoprwaarden wordt veortgewerkt. De thans heerschende toe stand kan inmiddels aanleiding gaven tor conflicten en die overweging is het geweest, welke den Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., aanleiding heeft gegeven de ver tegenwoordigers van werkgevers en werk nemers uit te noodigen tot een bespreking. Deze is Vrijdag te 's-Gravenhage gehouden. Naar wij vernemen heeft mr. De Vries zich bepaald tot het inwinnen van inlich tingen. Hij deelde mee. den gang van zaken uit de dag- cn vakbtaden te kennen, maar wonschte nog nader te worden voorgelicht over de practische gevolgen, welke uit het ontbreken van een contract zouden kunnen voortvloeien. De Rijksbemiddelaar zal de gegevens, wel ke hem zijn verstrekt, onder de oogen zien en overwegen of het mogelijk is met een voorstel te komen, dat partijen lot elkaar kunnen brengen. Tot nu toe hoeft het ontbreken van een collectief contract nog niet tot conflicten ge leid de stakingen in Amsterdam bij leden van Amstels Bouwvereeniging vallen er buiten, omdat deze vereeniging niet tot de contraclecrende partijen behoort en vrij wel algemeen zijn de bestaande arbeids voorwaarden gecontinueerd. In Zwolle, waar door bijzondere omstan digheden de loonen drie cent per uur hoo ger waren dan zij volgens de klassc-indee- ling behoefden le zijn, hebben de patroons die drie cent eedert 1 Maart ingehouden. De arbeiders hebben zich daartegen niet verzet („Hdbl.") Voor het morgenavond le Hilversum voor de microfoon van den Hilversumschcn Draadloozen Omroep te houden debat tus- schen dr. Van der Mijle, te Hoeze, en den lieer Braat over de voor- en nadeelen van den zomertijd, is aan ieder van beide spre kers een halfuur toegewezen met een kwar tier voor repliek Bij loting zal uitgemaakt worden, wie van de beide sprekers het eerst het woord zal voeren. Uit een interview, dat een vertegen woordiger van het perebureau Vas Dias in Weenen beeft gehad met Mgr. Ignaz Sed- pel, direct na zijn terugkeer uit ons land, vernemen wij, dat de Oostenrijksche staats man van plan is, wanneer hij physiek daartoe in staat is en de omstandigheden in eigen land geen beletsel vormen, direct na Paschen weer naar ons land te komen. Het oorspronkelijk opgemaakte voordrach- tenprogramma is, door de afgelegde bezoe ken in ons land eenigszins uitgebreid. De Alg. Ned. Bond van Meubelmakers hield te Amsterdam zijn algemeene verga dering onder leiding van den hoer C. Wou denberg. In zijn openingswoord zeide de heer Wou denberg, dat sinds 1922 de algemeene toe stand slechts weinig beter is geworden. Bij de bespreking van de Internationale arbei dersbeweging weee hij met nadruk op het gevaar, dat de communitische actie voor deze beweging vormL De cellenbouwtactiek heeft nu plaats gemaakt voor het etelset van het eenheidsfront en nadat de commu nisten bovenal in Duitschland getracht heb ben hun invlood te doen gelden, doen zij nu moeite in Engeland de macht van de ar beidersbeweging in handen te krijgen. Met klem waarschuwde de heer Woudenberg legen het vormen van een eenheidsfront met de communisten, daar dit slechts twee spalt in de vakbeweging kan brengen. Den algemeenen toestand nader beschou wende, schetste spreker, hoe sinds 't laatste jaar op alle gebied een herleving 13 waar te nemen. Van deze herlering is echter in de meubelindustrie nog weinig merkbaar. De voorzitter vervolgde zijn openingsrede met een uitvoerig overzicht te geven van den stand van zaken in het meubelbedrijf en ln dc aanverwante takken van nijverheid en hij kwam tot de gevolgtrekking, dat ondanks de ongunstige omstandighoden, ondanks veel verlies, toch zeer veel behouden is, zooais het collectief contract, de 48-urige werk week, hetgeen de vakbeweging met goede hoop voor de toekomst vervult. Den financieelen toestand van den Bond noemde spr. sterk. Ondanks groole uitga ven (f 132,000 aan stakingen, f 105,000 aaa ziekengeld, f 500.000 aan werkloozenstcun) is het bondskapilaal toegenomen. Aan het jaarverslag ontleenen wij: Hel le dental is achteruitgaande ten gevolge van de algemeene crisis en de werkloosheid, die daarvan het gevolg was. Deze achteruit gang teekent zich in al de rijf vakcentrales in dit vak; de Ned. Bond verloor betrekke lijk nog het minste leden. Op 1 Januari 1922 telde deze 5036 iodcn: op 1 Januari was het gedaald tot 4601. Hel aantal af- deelingen is in dien tijd gedaald van 60 lot 54. Het kapitaal van den bond vermeer derde met f 39,318 en bedroeg op 1 Januari nogf 1924 f240.485. Hcfc hoofdbestuur der Tereeniging v. Christ. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en do Ovcrzeesche Bezittin gen heeft tot gedelegeerden van den School raad voor de Scholen met den Bijbel aan gewezen de heeren A. van den Berg, ondor- wijzer ',a Leeuwarden, en H. Nieuwcnhuy- zen, onderwijzer te Zeg'.vaart, beiden loden van genoemd hoofdbestuur en dit in plaats van do heeren J. D. de Vries, inspecteur L. D. :e Winschoten en J. Hobma, hoofd eener school te Utrecht, De Chr. Mijnwerkersbond hield gis teren te Heerlen een besturen-conferontie tor bepaling van zijn standpunt ton aan zien van het Ioonvoorstel der mijndireoti©3. Het hoofdbestuur stelde voor, den loon- aftrek van 5 pcL aan te nemen, mits de mijr.directies. genegen zijn het looncontract voor negen maanden vast te leggen, ter wijl dan de actie voor vrachttarief verlaging zal worden voortgezet Na een heftig debat werd de vertrouwens kwestie gesteld en werd het bestuursvoor stel in een onzuivere stemming met 51 tegen 27 stemmen aangenomen, echter onder voorbehoud, dat, wanneer de mgndirectics geen genoegen nemen met een contract van 9 maanden, opnieuw vergaderd zal worden. Naar men uit goede bron verneemt, zuilen de mijndirecties tiet voorstel van den Chr. Mijnwerkersbond om de loonen voor 9 mian- de'n vaat te leggen niet aannemen, daar zg meenon, dat de toestand op de koienmarkt te onzeker is, om zich gedurende zoo langen tijd te binden. In de vergadering van de contact-com missie van Dinsdag a.3. is dus een be slissing nog niet te verwachten. De rechtbank te 's-Herlogenbosch heeft ter vervulling van een vacature van rechter in haar college, de volgende alphabeticche lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. J. F. A. Leesberg, rechter in dc arrondissements rechtbank te Almeloo, mr. H. Manders, voor zitter van den Raad van Arbeid te 's-Herto- genbosch, rechler-plaatsvervanger aldaar; mr. A. A. van Schuylenburch, lid van den Raad van Justitie te Batavia, thans met verlof le 's-Gravenhage. In tegenwoordigheid van m In. Van Swaay, mr. Van Nierop, directeur der Amslerdamsche Bank, de heer D. A. Jonker, directeur van het Prov. Electr.-Bedr. in Noord-Brabant; ir. W. L. C. Bruning, hoold- ingr. bij het Prov. Eleclr. Bedr. in Noord- Holland; ir. W. Th. H. Stibbe, secrelaris van de Staatscommissie voor de cleclriciteits - voorziening; prof. C. Feldman, rector-magni- RECLAME. ^caretJ0 r.010 ficus der T. H., en vele autoriteiten op liet gebied der clectriciteitsvoorziening bier te lande heeft Zaterdag de bedrijfs-ingenieur conservator van het laboratorium voor Toe-' gepaste Natuurkunde der T. II. te Delft, ir. II. \V. L. Brückman, proeven genomen met loodvrije hoogspanningskabels, geïsoleerd met een nieuw soort isolatiemateriaal: Ka- rctnja. De proeven hadden plaats mol 10.000 en 25.000 volt kabels, die aan een meervoudige belasting werden blootgesteld cn zich uit stekend hielden. Ook werden proeven genomen met isola^ tiemateriaal in plaatvorm, waarbij van span ningen tot over 90.000 volt gebruik moest worden gemaakt om de doorslagpunlen ta vinden. Deze doorslag trad echter eerst op nadat met een lichtboog het materiaal voot een deel was verbrand. Het isolatiemateriaal, waarop over do ge- heele wereld patent is genomen, werd na jarenlange proeven samengesteld door den heer E. S. Ali Cohen en wordt thans op groote schaal vervaardigd door de Mij. lot vervaardiging van Homogene Kabels te Delft Dit materiaal opent geheel nieuwe per spectieven voor de cleclrische bedrijven, aangezien men door de goedkoopere kabels een meer economisch gebruik van clectri- schen stroom zal kunnen maken, daar de aanl.egkosten der nelten hierdoor belangrijk zullen dalen. Zoo weegt bijv. een kabel oud- systeem ongeveer 5000 K.G. per K.M., ter wijl een kabel geïsoleerd met dit nieuwe materiaal niet meer dan 1200 K.G. weegt, Er kan dus een kabel van grootcro lengte op een haspel gewonden worden; men heeft minder laschpunten en het transport is gocd- kooper. Bovendien is het materiaal veel soe peler cn gemakkelijker te verwerken en min der onderhevig aan atmosferische invloeden. Wie dacht, dat het gevaar der zeemijnen reeds voorbij is, vergist zich. Vrijdagavond kwam zulk een monster aan spoelen op het Schcveningsche strand voor het Grand Hotel. De politie nam maatrege len, die overgenomen werden door de mili taire politie, die tevens zorgen zou, dat de mijn spoedig door de marine werd gede monteerd. De toestand van het stoom- schip „Socrakarta" was Zaterdag vrijwel onveranderdhet schip heeft een weinig meer slagzijde gekregen. Do motorpomp kan ruim 5 leeg houden; men was bezig de groote pomp in de machinekamer op te stellen, terwijl twee duikers trachtten gaten in ruim 2 dicht te maken. Met het lossen van de lading werd voortgegaan. Een ambtenaar van het bij postkantoor in de Van-der-Helststraat ta Amsterdam heeft bij de politie aangifte ge daan, dat hij in de kas een tekort van f 200 ontdekt heeft. Uit het onderzoek is geble ken, dat het niet onmogelijk is, dat een bil jet van f 300 is uitgegeven in plaats van een van f 100. Diefstal is uitgesloten. Bij de weilandverpaohfin- gen in Maas en Waal worden over het al gemeen hoogcre prijzen besteed dan itf 1924. Do pachtprijzen loopen tot f 110 por schaar. TeTiIburgzijngoarre8toerd do gebroeders G. J. de B. en J. O. de B., handelaars in hoeden, petten cn pelterijen. Wegens het onttrekken van goederen aan den faillieten boedel \a,n eerstgenoemden, Door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde verlating van W. E. TOKT. (Nadruk verboden). 37) „Je wilde dubbel spel met mij spelen, is liet niet'" zei hij. „Niemand, die mij ooit bedrogen lieelt tn daar goed afgekomen isl Hoor je dat? Mijn meester mag in balling schap zijn, mijn land gevallen in zijn groot heid, maar i k ben liier koning. Begrijp je dal?" Zijn bleeke lippen beelden en hij sloller- terde, terwijl hij mocile deed den opkomen den toorn te bedwingen. „Dit cijterberickt heeft geen waarde, dat Tveet je ook wel. Zonder een aanwijzing vooraf, is liet onbegrijpelijk. Dat heeft Itzig, die in zijn tijd de grootste code-ontcijferaar van de Russische Ockrajina was, mij ge zegd. En jij wist hetjijjij Zijn reusachtige klauw wees met uitge strekte vingers naar mij. „Ze hebben zijn graf weer onderzocht. Er zijn sporen, dat er iels aan het hout be vestigd is geweest. Wat dat was, moet de dronken Engelschman, die het graf het eerst bezocht, hebben geweten. En hij heeft het jou toevertrouwd. „Ik weet, wanneer ik ver slagen ben, Herr Dokter," en „ik zal u het codebericht geven," dat hebt u gezegdl U dacht, dal u den ouden Klompvoet te slim was, dien mankpoot. dien verslagen mofl Maar ik ben heer en meesier hier, Herr Ma- tor, en u zult doen, wat ik gebiedl". „Men heeft u verkeerd ingelicht, Herr Doktori" zei ik, trachtend kalm te spreken. Mijn lippen waren droog en mijn hart bonsde. Maar ik dacht niet aan mijzelf. Ik werel verteerd van angst voor Marjorie Maijorie in liand.cn van die kerels. „Antwoord niet haastig," raadde Grundt mij aan op een geheel veranderden, dood- kalmen toon, die mij den schrik om het hart deed slaan. „Ulrich von Hagel, die dat bericht ge schreven heeft, liet het achter voor iemand, die na hem zou komen, een zee-officier zoo als hij zelf. Hij schreef het zóó, dat het on begrijpelijk zou zijn voor den eerste den beste, in wiens handen het kon vallen; maar zoo helder als glas voor iemand van zijn eigen kasle. En nu wou u mij vertellen, dat het bericht zooals het daar slaat, alles is, wat hij achlerlietl Nein, nein, Herr Major, es geht nichtl Ik weel, dat u die inlichling heeft" hij sloeg zich met de vuist op de andere hand en u zult me die geven!" Ik haalde de schouders op. Ik wilde nu nog niet spreken. Eerder of later, dat wist ik, zouden ze Marjorie gebruiken om mij mijn stilzwijgen te doen breken. Dan zou het tijd zijn om te spreken. Tot zoo lang moest ik den loop der gebeurtenissen afwachten. Welbeschouwd had ik den tijd in mijn voor deel. Mijn onverschillige beweging scheen al Grundts woede weer te doen opbruisen. Langzaam trok de kleur uit zijn gelaat weg en het was vaalbleek, behalve de plek, waar dat afschuwelijke litteeken onder het juk been een vinnige roode plek was gebleven. Zijn borstelige wenkbrauwen trokken sa men. „Dus wou je weer met mij spelen, jou schurk?" schreeuwde hij en zijn stemgeluid verhief zich lot een gebrul. „Je wou je ver stand eens met het mijne meten? Herrgott, ik heb nog een rekeningetje te vereffenen met jou en met dien broer van je, en ver duiveld nog toe, vereffenen zal ik het! En jij zult dubbel betalen, voor jullie beiden tege- lijkl Weet je wel"zijn stem ging over in een woest gefluister „dat deze Duit- sche matrozen, die ik hier heb, gaarne alle aanspraak op den schat zouden laten varen voor het genoegen wraak op jou te nemen voor alles, wat je land hen heeft laten lij den deze lange jaren, dat ze vervolgd, ver nederd, verlrapt werden? „Besef je, dat ik mijn hand maar behoef op (e heffen, en je bent een verloren man, en de heele macht van het Britsche rijk kan je niet redden? if aar we zullen ons niet haasten. Je zult niet te spoedig sterven, mijn vriend. Eerst zul je spreken I En wanneer je koppig blijft, dan is er altijd nog het lieve Engelsche meisje Hij klapte in de handen. Plotseling scheen de grot gevuld met toornige, schreeuwende mannen Mijn hoofd duizelde, want ik was doodop uit gebrek aan slaap en flauw van aen hunger. Ik kreeg een hevigen slag ach ter in mijn nek. Toen voelde ik mijzelf val len, vallen. Hoe lang ik bewusteloos bleef, weet ik niet. Toen ik weer bijkwam, bevond ik mij in het halfduister in een lange schuur met laag dak. De ruimte werd flauw verlicht door een rossig licht, dat door een soort van getraliede opening in het dak vlet. Ik zag geen ramen. De atmosfeer was om te stik ken en de vloer en de wanden waren be zaaid met torren. Zij hadden mij op stukken zeildoek ge legd in een hoek. Mijn hoofd barstte bijna en ik had razenden dorst Mijn zakken wa ren leeg gehaald en mijn brandewijnflcsch was verdwenen. Ik leunde achterover op mijn legerstede, met het hoofd legen den harden planken muur, en keek doelloos naar het flikkerende, rossige licht, dat door het traliewerk viel. Vaag was ik mij be wust van iets onaangenaams, dat als een roover in een hinderlaag, ergens in mijn brein lag opgesloten, gercod om met mijn eerste helder bewuste gedachte naar voren te springen Ergens builen tokkelde een gitaar enkele losse gedeelten van Spaansche dansen, nu en dan op de maat begeleid door castagnet ten. Het zachte gemurmel van stommen werd hoorbaar, telkens wanneer de guitaar zweeg; af en loe klonk een lach of een uitroep. Plotseling riep een stem „Pablol" Het huppelende danswijsje zweeg plotse ling midden in een maat en het geklep per van castagnetten hield op. Toen begon bij zachte, klagende accoorden een mooie, soepele tenorstem te zingen: „Se murio, y sobre su cara" Un panuelito le heche.... Por que no toque la tierra.. Esca bocca que yo besel" De accoorden braken plotseling af en één snaar trilde nog na. Er was gelach, ap plaus, een geroes van stemmen door elkaar. Toen zei een stem duidelijk In het Duitsch: „Hij was nog niet bijgekomen, toen ik den minuten geleden eens ging kijken. Karl weet hoe hij ze buiten westen moet krijgen met die manier van slompen van hem „Hij zal gauw genoeg uit het land der droomen terugkeeren, wanneer dei Stelza Zwarten Pablo het woord geeft!" arnt- woonddle een andere stem. „O Pablol" riep er een ia het Spaanse h. „O. Pablol Jij zult je truuijes wel op den Senor probcorenl" „Si, si," klonk het uit vele monden. „Madrc de Dias", antwoordde een stem in hel Spaansch, met scherp keelgeluid, „Hij zal spreken voor mij, Muchaehos! En wanneer hij niet spreken wilcaraan- ba! dan zal hij misschien voor ons zingen en voor de mooie Senorila er bijl" Toen volgde een gebrul van bijval, Zwarte Tablo vervolgde: „Nog een beetje geduld, amigos, totdat de chef komt. Ik ga het vuur aanmaken 1. Ik sprong overeind. Van het gepraat bui ten, de kreten, het gelach, de grappen hoorde ik niets meer. De tijd voor bandelen was gekomc-n. Ik moest onmiddellijk kie zen tussohen volkomen overgave aain Grundt of één laatste poging Jtot vrijko men. Maar welke waarborgen had ik, dat Grundt, als hij den heliögraaf bezat, de be loften zou nakomen, die hij mij als prijs voor de overgave zou geven? Geen enkele. Ik kon hem niet vertrouwen en, zooals hij mij al verteld had, hij had een oude reks- ning met mij te vereffenen. En wanneet mij iels overkwam vóórdat het jacht terug keerde, wat zou er dan van Marjorie wor den? Als ik vrij was, zou ik haar kunnen helpen daarom moest ik alles in de waag schaal stellen om te ontsnappen. Ontsnappen? Maar hoe? De schuur waa 9olide gebouwd van zware balken; de deur was de eenige zichtbare uitgang. Het traliewerk, waardoor de lucht binnenkwam, was een Ijzeren venstertje^ dlat te nauw was dat kon ik bij den eer sten oogopslag zien om door te kruipea, (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5