AGENDA. p Maandag. 1e Giaanbeuis"Openbare Vergadering ficngelaarsbonfl voor Leiden en Omsireken. 8 uur. Schouwburg: „Yereenigd Tooneel". „St. Joanne". Haltacht. Stads zaal: Uaaclcmscho Orkestver. 8 uur. Wijkgebouw „Pniël": Kunstavond. 8'uur. Dinsdag. „In den Vergulden Turk"Alg. leden- Tergadering „Oud-Leiden". 4 uur. Kerkgebouw Hooigracht: Openbare verg. Spr. de heer J. Dols, uit Brussel, over: Hei dendom in Boedhisme en Romanisme. enz. 8 uur. LogegebouwPropagandn-avond m. licht beelden Jongcrcn-Vrcdes-actie. Sprekers mej. T. il. de Goejcn, van Amsterdam, en A. M. vo.n Stipriaan Luïscius. Halfaeht. Nutscaal: Allianco (rancaiso. Conference do Jf. Léon Ie Clerc sur les vieilles chan sons no ril'a rules. 8 uur. „Prediker": Afd. Leiden Geref. Bond Spr. ds. Biesbaar, van Den Haag. 8 uur. Rapenburg 23: Ledenvergadering Vak school voor Meisjes voor Leiden en Om streken. Halfvier. Stadszaal: Tweede gewoon concert Mij. voor Toonkunst te Leiden. Utrechtsch Ste delijk Orkest. 8 uur. Wijkgebouw „Pniël": Kunstavond. 8 uur. Zoeterwoude, Koorzaal Ned.-Herv. Kerk: Huisvlijt-tontoonslelling. Halfaeht. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot v.m. 8 uur alteen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 lot en met Zondag 22 Maart waargenomen door de apotheken der hoeren D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406; en W Pclle, Kort-Rapen- hurg 12, tel. 594. RECLAME. - B J v. OMMEREN j Ma.vni'mnei^kfj UtOO» Tel ?9f; Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs fe behandelen I -blijft nog sfeedsvan kracM.I 5400 laatste lezing in het seizoen was, verkreeg mej. De Baat het woord. Na de elementen chloor, bromium en jo dium te hebben vertoond, wees spr. er op, dat gewoonlijk chloorkalk wordt bedoeld als er over „chloor" gesproken wordt. Door een reek9 proeven werd do verbindingsneiging der halogenen tot verschillende elementen aangetoond. Wij zagen hoe chloor zich met waterstof verbond, wanneer het mengsel van die twee gassen werd aangestoken. Deze reactie trad eveneens op, toen in het mengsel een stukje bladgoud werd gebracht. Onder invloed van licht, dat veel ullra-vio- lette stralen bevat, bad deze verbinding ook plaals. Daartoe werd gebruikt het licht, dat uitgezonden werd bij de verbranding van NO+ zwavelkoolstofdamp en ook door het magnesiumbliksempoeder. Werden deze stralen door rood glas te gengehouden, dan trad geen reactie op. De groote verbindingsneiging van chloor tot waterstof kwam ook voor den dag, toen ter pentijn (een koolwaterstof) in chloor werd gebracht Dit verbrandde onder afscheiding van koolstof. De groote vevbindingsneiging van natrium uen antimonium tot chloor bleek ook door de heltige vuurverschijnse- len, die ontstonden, wanneer deze elemen ten bij elkaar werden gebracht. Phosphorus en magnesium verbranden zich met chloor; met zuurstof onder zeer heftige vuurver- schijnselen. Do bleckende werking van chloor werd aangetoond door de ontkleuring van verscliillende geklemde Iapje9. Daaraan heeft chloorkalk dan ook den naam te dan ken van bleekpoedcr. Daarna werd aangetoond door enkele proe ven met bromium en jodium de verbindings neiging van deze elementen tot verschillen de metalen, waarbij ook de katalytische werking van water op een mengsel van alu minium en jodium en een tijdreactie (de jo- diumafscbciding uit joodzuur met behulp van zwaveligzuur) werden gedemonstreerd. Het zich afscheidende jodium kleurde stijf sel blauw; deze kleur werd weggenomen door natrium-hyposulfiet. Daar dit laatste zout ook de eigenschap bezit om chloor weg te nemen, draagt liet den naam van antichloor. Toen spr. aan het eind van haar lezing was gekomen, nam de voorzitter, de heer Veenhuizen, het woord en dankte namens de aanwezigen mej. De Baat voor haar pret tige en interessante lezing en overhandigde haar bloemen als stoffelijk bewijs van dank voor haar werken voor de Yereeniging en voor de waardige wijze, waarop zij het Ic- zingseizocn voor de Vereeniging sloof. De aanwezigen beloonden door applaus hun bij val. Plantenkweeken voor het venster of In tuintjes. Evenals de vorige jaren zal ook dit jaar de Lcidsche Tuiniers- en Blnemisten-ver- eeniging „Door Eendracht Verbonden" wederom een wedstrijd organiseeren in het opkweeken van planten voor haar leden, donateurs en donatrices, alsmede voor par ticulieren, die aan dezen wedstrijd zullen kunnen deelnemen. Ook de scholen voor Lager en U. L. O., benevens do bijzondere scholen, kunnen aan dezen wedslrijd deel nemen. Per school zal een collectie planten gra tis worden verstrekt. Meerdere collecties planten kunnen tegen den kostenden prijs verkrijgbaar worden gesteld. Men kan de planten kweeken in tuin of venster, al naar den zin van den kweeker. Tevens zal, in navolging van Amster dam, een wedstrijd worden georganiseerd in het onderhouden en beplanten van stadstuintjes, hetzij voor of achter het huis. Deze zullen in twee rubrieken worden ge rangschikt; zij, die hun tuintje zelf bewer ken of die hel door een tuinman laten on derhouden. Woensdagavond zal de Vcreeniging een vergadering houden in „Zomerzorg", al waar de heer A. Galjaard bespreken zal het kweeken der planten, en het onderhouden van tuintjes, benevens de beplanting in deze. Hel ligt in de bedoeling de uitlegging te geven om een mooi tuintje te erlangen tegen den minst kostenden prijs. Ook de bewoners van bouwvereenigin- gen, die tegenwoordig bij de nieuwe wonin gen een tuintje bezitten, zullen goed doen deze vergadering bij te wonen. Hoofden van scliolen, onderwijzeressen en onderwijzers zullen op deze vergadering zeer welkom zijn. Men zie de advertentie! Leidsche Geitenlok-Vereeniginy. Toen men Zaterdagavond de concertzaal van liet Volksgebouw binnen trad, was het alsof ook voor feestavonden geen animo meer is. De L. G. V., welke reeds meermalen der gelijke avonden heeft georganiseerd, heeft deze altijd met groot succes bekroond ge zien. Hiermede zij geenszins gezegd, dat deze avond niet geslaagd is; integendeel, wat spreker, lichtbeelden enz. aaangaat, is deze alleszins schitterend geslaagd. Maar wat ge mist werd ,was een volle zaal. Wel hadden de loden voor het mecrendeel gehoor gegeven aan den oproep voor deze vergadering, maar van inlroducé's bemerkte men maar weinig. Te ongeveer halfnegcn opende de voor zitter, de lieer n. van Zijp, dezen feesfavonil' dank brengend aan allen, die hadden mede gewerkt tot het welslagen van dezen, in zonderheid aan den lieer Tukker, veeconsu lent te 's Gravcnhage. Na eenige mededee- lingen van ondergeschikten aard, gaf de heer Van Zijp het woord aan den spreker. De heer Tukker had als onderwerp geko zen: „De melkproductie van de geit". Op duidelijke, zakelijke manier zette spr. uiteen welk een groot verschil van vet- en eiwitge halte er is tusschen de melk van een koe en die eener geit. Een liter onvervalschle koe melk bevat pl.m. 88 pet. water, de restee- rende 12 pet. bestaat uit ongeveer 3 pet. vet; dit als gemiddeld vetgehalte. In de meeste gevallen bevat echter de koemelk niet meer dan 28/10 pet. Er zijn ook wel koeien, die melk geven met een vetgehalte van pl.m. 4 pct.dit laatste is echter een zeldzaamheid. Wanneer een veehouder koeien heeft, die melk geven met een hoog vetgehalte, houdt hij in den regel die koeien voor de fokkerij. Het vetgehalte der geitemelk is veel hooger. Spr. noemde hier een gemiddeld gehalte van i pet., terwijl het in sommige gevallen nog wel iels hooger is. Wat de melkproductie van de geit aangaat, deze ligt in hoofdzaak aan goed voeder en een goeden stal. Aan het laatste ontbreekt echter nog wel iels. Ook de reiniging van het dier zelf is een belangrijke factor in de melkopbrengst. Spr. liet vervolgens lal van geiten in beeld zien. Uit de foto's bleek, dat men zich hier hoe langer hoe meer er op gaat toeleggen om witte, ongelioornde geiten te houden. Vol gens spr. moet dit het ideaal zijn van iedc- ren geitenhoudcr. Na een kort woord van aansporing om lid te worden van een plaatselijke geilenfokver- ecniging sloot spr. zijn leerzame rede. Ap plaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter mocht spr. in ontvangst nemen. Hiermee was men gekomen lot het ac- lueele gedeelte van dezen avond. Eenige leden van de Leidsche Kluchtspe lers voerden een tooneelstukje op, getiteld „Het spook in den nacht", voorafgegaan door eenige voordrachten. Tijdens de pauzen werden eenige stukjes muziek ten gehoore gebracht door den jon genheer J. Akkermans. Ook de begeleiding der voordrachten werd door dit' jongmonsch len uitvoer gebracht. Tijdens de groote pauze ontbrak ook het postkantoor niet; jammer, dat de zaken niet zoo vlot van de hand gingen. Na eenige voordrachten en een gezellig walsje onder leiding van den heer Van der Plas ging men te ruim middernacht in vroolijke stemming huiswaarts. Feestavond J. G. O. B. Zaterdag hield de plaalsolijke afdeeling van den Jongelieden-Geheelonlhoudcrs- Bond in een der zalen van het Nulsgebouw een propaganda feestavond, welke uitste kend bezocht was en uit dien hoofde dan ook goed geslaagd genoemd mag worden. Na een kort openingswoord van den Voorzitster, mej. A. Harthoorn, waarin zij alle aanwezigen, in hel bijzonder de afge vaardigden van de zusterafdeeling hartelijk welkom heette, opende de heer Jan Snel de reeks van voordrachten, die op het pro gramma stonden, met het geven van eenige vioolsoli, welke een dankbaar applaus oogstten. De lieer Wim Rijsdorp toonde zich hier na een goed declamator door op zeer ver dienstelijke wijze een drietal verzen voor te dragen. Vooral „Het Slagveld" was heel mooi. Vervolgens zong mej. Corrie v. 0. Kamp, daarbij goed op de piano begeleid door mej. Molier, 'n drietal liederen, waarvan „Sonn- tagslied" van Mendelssohn ona verreweg het meeste kon beikoren. Als feestredenaar trad daarna op de beer Wim Rijsdorp over liet onderwerp: Het doel en het streven van den J. G. O. B. Er heerscht momenteel onder de geheel onthouders, aldus spr., een soort lauwheid. Vindt deze 9oms haar oorzaak in het feit, dat reeds goede resultaten op het gebied der geheelonthouding zijn bereikt? Zoo ja, dan wijst spr. er op ,toch vooral niet met den behaalden vooruitgang voldaan te zijn en bij voortduring strijd te voeren tegen den grootsten vijand van den menseh, den drank. Helaas zijn er nog inaar al te veel slacht offers van dit kwaad; kijkt maar eens naar de talrijke schoten voor zwakzinnige kin deren en de krankzinnigengestichten, die alle nog gevuld zijn, wat spr. voor een groot deel toeschrijft aan den alcohol. Hoeveel volken zijn er niel, die óf door den drank uitgestorven zijn óf absoluut gedegenereerd. Aan de hand van cijfers, die spr. in ver band mei den beperkten lijd niet aanhalen zal, is aan tc loonen hel contingent van mcnschen, die er jaarlijks door ten gronde gaan. Met een geval uit do praclijk liet spr. ons de verschrikkingen zien, welke de drank in een gezin le weeg kan brengen, indien men niet vast in zijn schoenen slaat. Het is de J. G. O. Bdie de menschen in dezen strijd behulpzaam wil zijn, doch drankbestrijding is niet het eenige streven van den Bond; ook bevordert hij de goede kameraadschap onder de leden en ageert tegen de kinderexploitatie, Spr. besloot zijn geestdriftige rede met een krachtigen oproep zich als lid op te geven. In de pauze werd hij opbod een étui met twee zilveren vorkjes verkocht, waardoor een aardig sommetje in de kas der Vcr eeniging kon worden gestort. Nadat mej. Van der Kamp weer eenige liederen ten gehoore had gebracht, werd opgevoerd hel tooneelstukje „De gestoorde repetitie" een heel aardige klucht, waarom dan ook braaf gelachen werd. Een woord van tof aan liet bestuur voor do prettige, vlotte afwerking van het pro grammawaartegen tallooze vereenigingen in den laalsien lijd maar al te vaak zon digen. lot slot nog een paa-r muziekstukjes en daarna sloot mej. Harthoorn deze hijeen- komst met een woord van dank aam de aanwezigen voor hun goede opkomst. Naar wij vernemen heelt do directie van dc N.Y. A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij bezwaar gemaakt, aan den heer Vredcvetdt, die hij haar in dienst betrekking is, vrijheid te gewen, om liet Raadslidmaatschap, dat hem, na het be danken van den heer Van den Henvel, krachtens liet rangnummer op de sociaal democratische lijst, zal worden toegewe zen, te aanvaarden. Ais nu komt daarvoor in aanmerking de heer J. H. Schutter, werk zaam aan het Museum van Natuurlijke Historie. Tc 1!otterdam zijn voor het diploma slnografie-Gioote (130 lettergrepen per minuut) geslaagd dc dames M Volkcrt en O. Teske. De afdeeling Leiden der Nederland- schc Natuurhistorische Vereeniging wil, in navolging van enkele andere atdcelingen, welke daarmede veel succes hebben gehad, ook de bioscoop als middel bezigen om ken nis aangaande de natuur te verbreiden en heeft daartoe een op a.s. Woensdag 18 Maart in het Rejo-theater te houden filmvoorstel ling in elkaar gezet. Het programma bevat een groete verschei denheid. Spookachtige inktvisschen met hun menschachtige oogen en hun vangarmen met zuignappen openen do rij, gevolgd door giraf en rhinoceros, roodhorst en krekel. Hoe des ochtend de bloemen ontluiken en 's avond9 zich weer 9luilen, wordt in ver meld tempo op het doek gehracht. Dan volgt een inleressanle opname met betrekking tot het leven van de mot. Een lange film geeft het zoo bij uitstek belangwekkende leven der bijen weer. De merkwaardige dieren wereld van Australië is vertegenwoordigd door een paar vogeloorten: emu en casua- ris, maar ook door de kangeroes, die met hup grappige sprongen voor een komisch nummer zorgen. Het gedartel van waterbe woners uit VTeemde gewesten en het ge spring van een brulvorsch zal evenzeer niet nalaten de aandacht te trekken. Kortom: op één middag of avond zien wij tafcreelen uit do levende natuur van allerlei doelen onzer aarde. Een zoogenaamde teekentilm zorgt voor afwisseling. Het bcsluur der afdeeling hoopt, dat een druk bezoek toonen zal, dat men hier er evenzeer als elders prijs op stelt, aldus eens het een en ander van het wondere leven van planten en' dieren te kunnen aanschouwen. The physiologisch Society in Enge land heeft den wensch te kennen gegeven, dit jaar één harer vergaderingen alhier te houden. Deze zal plaats vinden op 4 April in het Physiologisch laboratorium der Uni versiteit Op 5 April wordt een uitstapje naar de bollenvelden gemaakt en zal de internationale bloemen ten toonstelling te Heemstede, alsmede bet Frans-Hals-Mu- seum, te Haarlem, worden bezocht. De afdeeling Leiden van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade en Suikerbewerkingbedrijf hield haar jaarvergadering. tfifc het jaarverslag van den secretaris werd breedvoerig gememoreerd wat in de dertig jaar, dat de afdeeling bestaat, was verricht, en een woord van hulde gebracht aan de vijf leden, die de afdeeling hebben helpen oprichten en nog lid zijm Uit het jaarverslag van don penning meester bleek, dat in het afgeloopen jaar was uitgekeerd ingeval van ziekte f 413.30, aan werkloozenuitkeering f 1492.55, aan uifc- keering door middel van de commissie voor steunverleeniaag f 5031.30uitbeering door middel van hefc T.B.O.-fonds f 156 en uit- keering bij overlijden f 140. Ook werd een commissie gekozen van vijf personen uit de leden, die, aangevuld met een bestuurslid, een propaganda voor T.B. O.-fonds ter hand zal nemen, terwijl de heer J. de Feij in het afdeelingsbesfcuur ge kozen werd. Besloten ia den cursus luxe-bakken en suikertrekken, die gedurende de winter maanden gehouden wordt, op Dinsdag 31 Maart le sluiten. Yan l tot cn met 4 April zal weer een étalage-tentoonstelling plaats hebben in do winkels van de Coöperatie /Vooruit", die, gezien de belangstelling van het vorig jaar, wel weer een succes zal ./orden. Zaterdag 4 Apri zal de feestelijke her denking van het 30 jarig bestaaD der afdee ling plaats hebben in de groote zaal van ,,De Graanbeurs", waar zal medewerken het Adriani-ensemble. Hedenvoormiddag werd de 63 jarige pakhuisknecht, J. B. op de Breeslraat nabij het Postkantoor door een luxe-auto van den heer Mens, le Utrecht, aangereden, met het gevolg, dat de man, die blijkbaar geen ernstige verwondingen bekwam, eerst ge heel van streek was. Hij werd binnengedra gen ten huize van dr. Seret, voor wiens woning hel ongeval plaals had, cn kon, na daar behandeld te zijn. weder naar huis vertrekken. Sladswerklicden waren daar werkzaam met hel maken van het trottoir, terwijl op de klinkerbestraling een paard en wagen stonden. Inmiddels kwam de aulo van den kant van hel Koordeinde aanrijden en zwenkte in de richting van hef Postkantoor, zonder er blijkbaar acht op te slaan, dat er voor hem een man liep die moeilijk verder naar links kon uitwijken en ook niet meer voor de auto oversteken, naar den overkant, zoo dat een aanrijding onvermijdelijk wag. De politie heeft proces-verbaal legen den auto-bestuurder opgemaakt. Bij dc politic heeft zich aangemeld ze kere J. IC., geboortig uil .Tabeek, dio bekende in 1923 te Lagc-Zwaluwe een rijwiel te heb ben ontvreemd. IC. is op transport naar. Lage-Zwaluwc gesteld- j Hedenmorgen twaalf uur had op de I Brecstraat een aanrijding plaals tusschen do stadstram cn.oen kolenauto, bestuurd j door zekeren S., alhier. Dc auto stond langs i het trottoir; de bestuurder van de tram j dacht er nog wel langs le kunnen, met het i resultaat dat van do tram een deur werd j vernield. !- Gisteravond omstreeks kwart voor ze- j venen ontstond een begin van brand ten l huize van de weduwe A. IIUtrechtsch i Jaagpad 102. De brand werd veroorzaakt door een vuilen schoorsteen en werd door twee brandweerlieden spoedig geblusclit. Noemenswaardige schade werd niet aan gericht. Door zekeren A. cle R.. alhier, is bij de politie aangifte gedaan, dat M. W. B. N., uit Voorscholen, Zaterdagavond op het Noordeindsplein zijn drachligen hond mis handeld heeft, door het ui Cl' een schop legen do buik le geven. De motorrijder J. W. de R. slipte Za terdagmiddag omstreeks twaalf uur met zijn rijwiel op de Hoogewoerd, waardoor hij met het voorwiel terecht kwam legen de deur van perceel S5, waarvan een ruit vernield werd. Door zekeren W. D. is bij de politie aangifte gedaan, dat hij gisteren door den café-houder K. mishandeld is geworden. Zaterdagnamiddag te halfdrie had op den Hooge-Rijndijk een ernstig ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afge loopen. De wielrenner W. M., alhier, kwam in groote vaart uit de richting Zoeterwoude, toen do kruidenier J. H. juist den weg wilde oversteken. Toen deze laatste de wielren ners, waaronder M. zich bevond, zag, stapte hij van het rijwiel om eerst de troep te laten passeeren. Dit zag M. echter niet en toen deze achter H. om wilde rijden, botste liij in volle vaart tegen diens rijwiel, met het gevolg, dat hij eenige onbeduidende schaaf wonden en een lichte hersenschudding be kwam. Na eerst onder geneeskundige be handeling te zijn gesteld, werd hij per poli- tie-brancard naar zijn woning vervoerd. Ter gelegenheid van ,,De Stille Om gang" te Amsterdam zullen in den nacht van Zaterdag 21 Maart op Zondag 22 Maart extra-nachttreinen van Rotterdam D. P., Den Haag H. S M. en Leiden loopen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 8 tot en met 14 Maari op genomen 229 volwassen personen en 12 kinderen, totaal dus 241 personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Yolkenbondsraadzitting Gesloten besprekingen te Parijs. De sitting van den Volkcnbondsraad is Zaterdag door Chamberlain gesloten, na eerst nog eenige zaken te hebben afgehan deld. Zoo o.a. met do bescherming der Bul- gaarsche en Grieksche minderheden. Cham berlain, rapporteur over deze kwestie, ver zocht den Raad de Griekscho regcering op haar verbintenissen en verplichtingen te wijzen, die uit het verdrag over de bescher ming der minderheden voortvloeien. Venï- zelos, die Griekenland weer vertegenwoor digde, beproefde op te heffen wat hij een misverstand noemde en desavoueerde fei telijk den vorigen vertegenwoordiger Po- litis. Besloten is om het Internationaal Ge rechtshof te raadplegen over de door do Turksche regeering betwiste bevoegdheid in zake de aangelegenheid van den pa triarch to Konstantinopel. De Raad heeft voorts de kwestie bespro ken van de controle en het recht van onder zoek van den Volkenbond in Duitschland en de vroegere vijandelijke landen. Do kwestie der gedemilitariseerde, zone in het Rijnland is, geregeld, evenals de maatrege len, bestemd om de-uitvoering te regelen der taak, die aaD de controlecommissies 13 toevertrouwd, zoodat de commissies in staat souden zijn om ieder oogenblik hun taak te aanvaarden. De Raad besloot het program gcetl fce keuren, dat door de regeeringscoöjmïssie voor bet Saargebicd is opgesteld om de plaatselijke gendarmerie in het jaar 1925 1920 met 230 man uit te breiden. En tenslotte is afgedaan het antwoord aan Duitschland Inzake toetreden tot den Volkenbond. In een nota stelt de Raad vast dat Duitschland afziet van het vragen van speciale gunsten, doch verwacht, dat zijn- toetreding zal plaats hebben op'een voet van gelijkheid. De Raad zelf beschouwt dit beginsel van gelijkheid, dat- gelijke plichten en gelijke rechten insluit, als een essen tieel element van den Volkenbond. Wat het Duitschc voorbehoud ten aan zien van art. 16 van het. statuut betreft, verklaart de Rand uitdrukkelijk, dat ieder voorbehoud in dit opzicht van een aard zou zijn om den grondslag zelf van den Vol kenbond aan te tasten en onvereenigbaar zou zijn met. de boedanigheid zelf van lid van Jen Volkenbond. Het komt onmogelijk voor, dat een lid van den Bond en den Raad, bij voorkomende operatics, onderno men tegen een Staat, die 't pact geschon den heeft, zijn onderdanen de vrijheid zou kunnen laten om zich aan dc algemecne verplichtingen tc onttrekken, die het pact voorschrijft. De Raad spreekt tegenover Duitschland den oprechten wensch uit, dat het zich zal aansluiten aan zijn werkzaamheden, Hefc weord is nu weer aan Duiteeliland. Heden komt. Chamberlain naar Parijs, om met Herrlot tc praten. Het heet, dat ook Hymans daarbij aanwezig zal zijn. En ook Benesj komt naar Parijs t Men behoeft', waar ook de Poolecbe minister van huitenl. zaken nog altijd tc Parijs is, niet te vra gen, of ahe groote kwesties onder do oogen zullen worden gezien Mogelijk blijft Chambcilain wel eon of twee dagen Wellicht zal ook reeds gesproken worden over de ontwapenings conferentie van Coo- lidge, uie eerstdaags zal worden geënta meerd. Coolidge wil daar nu ook de bewa pening le land volledig bij betrekken. Het oog der wereld heeft dus wel redetï om weer eens naar Parijs té zien. LUXEMBURG. Pruem kabinet&formator. De vorming van een Luxemburgsche re geering werd opgedragen aan den reobtsge- leerde Pruem, die tot nu too voerdet der oppositiepartijen was DUITSCiiJL/iND Zeven candidaten voor rijks president nieuwe botsing de spoorwegstaking. Jarres zal Woensdag te Berlijn in een door de reehtsche partijen georganiseerde groote openbare vergadering zijn eerst» verkiezingrede houden. Vertegenwoordi gers van do Duitsch- nationalcn en van de Duitsehe volkspartij uit het gcheele rijk zullen de bijeenkomst bijwonen. Generaal-veldmaarschalk von. Hinden burg heeft aan de rec-htschc partijen een telegram verzonden met het verzoek, ook zijn naam onder den oproep vóór do candïw datuur van Jarres tc plaatsen. Het verkiezingsmanifes*t van de demo craten is verschenen. Het bestuur van de partij roept hefc kiezerscorps op, voor dr. Hellpach te stemmen, die de vertegenwoor diger van de groote nationale en liberals gedachten van onzen tijd en die bovendien" een overtuigd aanhanger van d© grond wet van Weimar is. Hij is de eenige libe rale candidaat in dezen strijd. Als hoog leeraar behoort hij tot de leiders van het' intellectueele Duitschland. zoo zegt bet daarin. Candidaat zijn: 1. De Pruisische Minister- President en ex-Kanselier dr. Marx (Centrum en deeleA van de B.V.P.). 2. De democratische Staatspresident van Baden, prof. Hellpach (Democraten)o 3. De Oud.-Min.-President vab Pruise$ Otto Braun (sociaal-democratie). 4. De arbeider en parlementair Thü(- maim (communisten). 5. De burgemeester van Duisburg on ex-Rijksminister van Biiinenlauusche Zn« ken dr. Jarres (D.- volkspartij, Duitecli-» nationale Volkspartij, deelen van de Bei- crsche Volkspartij cn van dc Economisch^ Vereeniging). 6. De oud-gouvemeur-generaal von Let- tow-Vorbeck (nationaal-soeialisten). 7. De Boiersche premier Held (Beier- sche Volkspartij). Gelijk gemeld, zijn te Helle do eerste slachtoffers der politieke hartstochten ge vallen. Daarover wordt nog gemeld: In deze stad, waar de communisten zeer veel aanhangers tellen, zou Tliaelmann, dé communistische candidaat voor hefc presi dentschap, voor zijn aanhangers spreken'. Do groote vergaderzaal was overvol etf men moest zelfs nog noodgedwongen in cent andere zaal een tweede vergadering hou- 1 den. Jn de groote zaal leidde mevrouw. I Kr neger, lid van den ijksdag, de vergade'- 1 ring. Alhoewel de politie verboden had, dat buitenlanders als sprekers zouden optreden. i verleende mevrouw Krueger na haar ope- j ningsrede het woord aan een Engelschen geestverwant. De in de zaal aanwezige agenten lieten den Engelschman, die in zijn; moedertaal het woord voerde, uitspreken.. Toen echter een tolk deze rede wilde ver talen, sprong een officier van politie op; de tafel en verklaarde, gedwongen te zijn,: de bijeenkomst te sluiten. Op dit oogen blik viel een schot. Ook zou van de galerij met een bierglas naar den officier zijn ge worpen. Door het vallen van het schot ontstond een geweldige paniek. De agenten' begonnen de zaal te ontruimen. De aan wezige communisten gingen hunnerzijds tot den aanval over Met stoelen, tafels en bierglazen gingen zij de agenten te lijf.- Deze moesten daarop van de wapens ge bruik maken, na eerst in de lucht te heb ben geschoten. Plotseling brak de ijzereng leuning van de trap, waarlangs de menigté t vluchtte en een groot aantal menschen, ditf de zaal reeds hadden verlaten, vielen

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2