No. 19943. MAANDAG 16 MAART Anno 1925 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 90 Cts. per regel. Bij regelaboncement belangrijk lageren prijg. Kleine Advertenlièn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdag» sa Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindtplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchique- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visehwinkel, Vischmarkt 18. tel. 1220. is DINSDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a fO.li— f 0.26— f 0.33, SCHOL a f 0.16—10.30. BOT a f 0 12, GEII. KABELJAUW a {0.28 per pond en UB O K KING en HARING. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. I 16 Maart 1920. SCHOUW VAN WEGEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 17 der Verordening van C Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatste lijk gewijzigd bij Verordening van den Oen Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4); Brengen Ier kennis vau belanghebbenden, dal te beginnen met Woensdag 1 April e.k. zullen worden geschouwd aile wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, 9loppen uf poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende brug gen en andere kunslw eken. voor zoover die bijzonder eigendom zi/n, en, zonder verhin dering door of vanwege rechthebbenden voor hel publiek verkeer opengaan en alle wateringen en sloolen. en de riolen ter ver vanging daarvan gemaakt, benevens de daar toe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskoker; en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester VAN STRiJEN, Secretaris. Leiden, 1G Maart 1926. Dr. J. Braining. Onze welbekende sbadz*nool dr. J. Brai ning herdenkt heden den dag, waarop hij, nu vijf en twintig jaar g !:d n, bet ar'- diptoma verwierf. Nadat hij gerulmen lijd als assistent van prof. Rosenstein en later, na diens vertrek van de Universiteit wegens het bereiken van den 70-jar-^en leeftijd, als assistent van prof. NoWn, in het Academisch Zieken huis wias werkzaam geweest en zich alzoo terdege voor de praktijk der Inwendige Ge neeskunde had voorbereid, vestigde hij zich als „internist" bier ter stede. Door zijn buitengewone bekwaamheden, maar zeker niet minder door zijn groote toewijding aan zijn patiënten, mocht hij zich reed3 na en kele jaren in een omvangrijke praktijk ver- lieugen. En niet alleen hier ter stede werd zijn medische kennis op prijs gesteld, ook in de omstreken van Leiden werd door de praktizcerend» artsen zijn raad gaarne ge vraagd. En te meer mag het dan ook be wondering wekken voor Brummgs onge wone werkkracht, dat hij, bij zijn practi- sche. bezigheden, die dag aan dag bijna al zijn tijd van hem vergden, toch in de spaarzaam hem overblijvende avonduren den tijd wist te winden om rich van de vor deringen der Geneeskundige Wetenschap op de hoogte te houden. Geen wonder dan ook, dat deze kundige, bijna over-concdentieuze, ernstige man als geneesheer de hoogste achting geniet bij zijn patiënten en in hooge eer staat bij zijn ambtgenooten. Moge hij nog veto jaren zijn edel werk vervullen in onze goc-de sladf Van de dank bare erkenning van zijn groote verdiensten kan hij zich verzekerd houden, en velen, zeer velen, zullen zeker heden met oprecht heid en warmte daarvan getuigen Verbiezding van den Lage-Rijndijk. Ingediend is een wetsontwerp, houdende verklaring van het algemeen nut der ont eigening ten behoeve van de verbreeding van den Lage-Rijndijk alhier. De Lage-Rijndijk is aan de zuidzijde ge heel bebouwd, terwijl de bebouwing aan de Noordzijde voortdurend in Oostelijke richting wordt uitgebreid. Door deze steeds voortgaande uitbreiding zal het verkeer op dien dijk, dat nu reeds vrij druk is te noe men, in de toekomst nog vermeerderen. Om deze reden wenecht de gemeente Lei den dien weg tot 15 Meter te verbreeden. Herdenking van het 25-jarig bestaan van den Leidschen Bestnnrdersbond, De receptie. In ons Blad van Vrijdag 6 Maart gaven wij 'n kort overzicht van den Leidschen Be- sluurdersbc.d. de organisatie, die in deze gemeente de moderne arbeidersbeweging Vertegenwoordigt en die, blijkens ons ver- «trekte opgave, op 31 December 1924 3485 loden telde, verdeeld over 24 organisaties. Wij behoeven op de geschiedenis van dezen Bond, die Zaterdag dit zilveren jubileum herdacht, dus nu niet nader terug te komen. Zaterdagmiddag hield het bestuur in de versierde concertzaal van het Volksgebouw, aan de Heerengracht, een druk bezochte receptie. Vóór en op het podium, tusschen groene plantengroepen, stonden een aantal bloemstukken, waaronder van de 3. D. A. P., aid. I,eiden, de coöperatie „Vooruit", „De Stem des Volks" en van den Haagichen en Haarlemschen Bestuurdersbond. Ook prijk ten er lal van vaandels en banieren, ter wijl op elk tafeltje een tuil roode tulp&n prijkten. Het geboete milieu stond in het teeken van de moderne arbeidersbeweging. Er werden zelfs enkel sigaren merk „Troel- sfra" aangeboden en gerookl. Behalve al de aangesloten Leidsclie or ganisatie;, waren mede vertegenwoordigd de Iiaagsche. de Hnarlemsche en de Rolter- damsche B. B.r terwijl het bestuur vau het Ned. Vakverbond een telegram van geluk- wensch bad gezonden, alsmede een ets, voorstellende een gezicht op de Heeren gracht aldaar, die echter nog niet was ge arriveerd. Nadat een aardig, opgewekt strijkje reeds stemming in de zaal had gemaakt en de bestuursleden van de zeer bijzonder met bloemen getooide bestuurstafel hadden plaal9 genomen, hield de voorzitter, de heer J. H. Baart, een korte gedachtenisrede, waar bij hij de aanwezigen terugvoerde naar den den tijd, een kwart-eeuw geleden en herin nerde aan de eerste pioniers, zooals Crispijn, Kenbeek, Jansen en Pannekoek, die met enkele anderen bijeenkwamen en de nieuwe organisatie stichten. Daarvoor was toen moed noodig. Wie lid werden van een moderne organisatie, en vooral zij, die de leiding namen, stelden zich aan ontslag bloot cn hadden kans aan don honger prijs te wor den gegeven, zei spr. De door spr. genoemde mannen en vele anderen hebben zich daar door echler niet laten afschrikken. Velen dier eerste strijders zijn niet meer in ons midden; anderen staan thans niet meer sympathiek tegenover onze beweging; enke len zijn onze tegenstanders geworden, zeide spr. Dit neemt echter niet weg, dat hij met dankbaarheid deze pioniers herdenkt. Welke veranderingen sinds 25 jaar op bel gebied der arbeidersbeweging hebben plaats gehad, dank zij de propaganda van de voor mannen en hun medestrijders, werd door den feestredenaars met cijfers aangetoond, voornamelijk door een vergelijking van de loonen en werktijden in de verschillende bedrijven van toen en-Uians: Textielarbei ders f8 a f9, met een werkweek van 58 uur, lhan3 f 22 a f 24 met denzelfdcn werk tijd; typografen f 8 a f 9, in CO uur; thans f31 in 48 uren; metaalbewerkers f 0.13 a f 0.14- per uur, thans f0.55 a fO.CO; slagen f 9 per week met 71 uur werken, thans f 26 a f27 met 48 uur, enz., enz. Als men bedenkt, zeide spr., dat deze verbeteringen voor het meerendeel gevolgen zijn van de door de modernen gevoerde ache, dan is er zeker reden tot feestvieren. Er is nog meer gedaan. In 1914 en later heeft de B. B. maatregelen genomen tegen de duurte, een en ander in samenwerking met de S. D. A. P. Al hebben wij nog lang niet alles, wat wij wenschen, wij behouden ons idealisme en onze werkkracht en wij zullen niet ein digen, voordat het uur der verlossing van de arbeidersklasse heeft geslagen, zeide spr., die daarna zich richtte tot de veteranen als Houps en Wiggers, en verwelkomde Mole naar en Neuteboom. uit Den Haag, vroeger in Leiden en hier geschoold. Met groote waardeering gewaagde hij van de Coöperatie „Vooruil", die de L. B. B. financieel in de gelegenheid stelde propaganda to voeren, en de S. D. A. P., die als politiek lichaam zij aan zij stond met dien Bond. Hierna las de Voorzitter eenige brieven en telegrammen voor, waaronder ook nog een hartelijk schrijven van.den Utrecht- schen B B. en van den Slraalmakershond, waarna hij andere personen in de gelegen heid stelde nm iets in het midden te brengen. fn do eerste plaats werd daarvan gebruik gemaakt door mr. D. A. van Eek, als voor zitter der afd. Leiden van de S. D. A. P. Hij herinnerde er aan, dal de bond vroeger nog inniger is geweest, toen de Voorzitter der S. D. A. P. zelfs de leiding had. De samen stelling was toen ook anders. De L. B. B. was de Centrale van alle socialistisch ge zinde corporaties, waaronder ook zang- en muziekvercen igir.gen Doch al i3 de reglementaire band met deze Y ere en (gin gen verbroken, de moreele band is blijven bestaansamenwerking is er nog altijd. Er is een tijd geweest, dat men meende, dat een Yakvereeniging neutraal moest zijn. Langzamerhand is en terecht het be3ef doorgedrongen, dat ook de vakbeweging den strijd tegen den bestaande maatschappelijke verhoudingen moest aan vaarden, schouder aan schouder met de S. D. A. P. Waar deze twee organisaties een zelfde terrein betreden, spreekt het vanzelf, dat dit wel eens aanleiding lot wrijving heeft gegeven. Toch niet zoo erg als de burger lijke partijen wel eens meencn. In Leiden beeft men er al heel weinig ta3t van en blijft men altijd bedenken, dat boven de on derlinge geschillen gaat het gemeenschap pelijk doel. Mede namens het bestuur van het Volks gebouw, een kind van de S. D. A. P., den L. B. B. en de Coöperatie „Vooruit" wenschte spr. het bestuur geluk met dezen dag Hij wilde niet terug zien naar de moeilijke tijden van het verleden, maar den blik over het heden richten naar de toe komst. Hij wensohle den L. B. B. toe, dat hij met dezelfde kracht zijn taak voortzet PRIJS DEZER COURANTi .Voor Leiden per 8 maanden 8.86, per week" .vooVmu Z 0.18. Buiten Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week' .iWt, - „0.18, Franco per post 2.36 4" portokosten. U totdat de krach' van het kapitalisme is go- broken en organisaties a's de L. B. B. niet meer noodig zullen zijn. Mocht dit reeds over 25 jaar zoo zijn en moge spr. het be leven! (Applaus). Hierop volgden nog een aantal sprekers die werden afgewisseld door muziek, ter wijl ververschingen in den vorm van thee, koffie, limonade, bier en wijn werden rond gediend, tegelijk met banket. De beer J. M. van Steilen, sprekende na mens den Haarlemschen B. B., bracht de gelukwenschen van dien Bond over, tege lijk een bloemenmand aanbiedend, er aan herinnerend, dat vroeger, in Leiden woon achtig, lid en medebestuurder van den L. B. B. is geweesl. Voor den Rolterdamschen Bond, die spoedig het 55-jarig bestaan herdenken zal, sprak de heer R. J. Dijk, die vooral wees op het eigen huis van den L. B. B. in Lel den, dat Rotterdam de partijgenooten haast zou kunnen benijden. Wetende, dut de wakkere secretaris, de beer Van Stralen, behoefte had aan een regislerkost, bad zijn bestuur bestoten in plaats van bloemen den i jubilaris een zoodanigen kast aan te bie den, welke reeds een plaats op het tooneel j was gegeven en welk kantoormeubel gaarne was aanvaard. Nadat voor de Lcidsche afdeeling der Arb. Jeugd-Centrale de heer G. Neuteboom dankbaar had getuigd van hetgeen de L. B. B. voor haar beweging deed, sprak namens liet Comité, gevormd uit de verschillende aangesloten organisaties, met het doel het bestuur een feestavond aan te bieden, de heer Venvoy die er den nadruk op legde, dat. naast het streven naar lotsverbete ring, de organisatie ook veel heeft gedaan op cultureel gebied. Namens alle aangeslo- i ten organisaties wenschte hij het bestuur geluk met dezen dag. I De heer Van den Heuvel, voorzitter van i de Coöperatie „Vooruit", bracht in herinne ring, dat de Coöperatie er voor heeft ge zorgd, dat het den L B. B. in den loop der jaren niet aan munitie heeft ontbroken. Respectievelijk heeft de Coöperatie een be drag van f 25.000 aan den Bond gcfour- 1 neerd en zij zal daarmede doorgaan. De heer Molenaar, uit Den Haag, sprak als oud-Leidenaar een persoonlijk woord. Hij wijdde ook nog een woord van waar deering, behalve aan Houps, aan de oude strijdmakkers BomLi on Marks, al zijn dezen thans op den achtergrond gelreden. Hij bracht verder in herinnering de rel letjes op vroegere I-Mei-dagen, wanneer zij het steeds te kwaad hadden met de politie, en besloot ook met er op te wijzen, dat de arbeidersbeweging een groot stuk cultuur waarde op de bourgeoisie heeft veroverd. De heer Hendrik Neuteboom haalde ook nog'eens het verleden op, toen men in zijn ouderlijk huis aljen op de Katoenfabrlek hard moesten werken om een schamel loontje te verdienen en vader 's avonds thuis nog aan het weefgetouw zat J. van der Zeeuw, sprekend» namens de bakkersgezellen-organisatie en „De Stem des Volks", illustreerde met eenJge cijfer» de veiheterihg in zijn vak, gedurende de laatste 25 jaar, en waarschuwde legen de plannen der Regeering, die ons weer naar den ouden toestond terug wit voeren. Ein delijk schetste hij het aandeel van Jöe Stem", die bij het propagandawerk tijdens de verkiezingen de leiding heeft Nadat de heer Jac. Baart, ook een der aankomende voormannen vóór 25 jaar, het bestuur en zichzelf nog had gefeliciteerd met hetgeen in al die jaren i» tot stand ge komen, besloot de heer Frans van Deursen, bestuurslid van den Haagschen Bestuur dersbond, vertegenwoordigend den Trans- portarb.bond, mede als oud-Leidenaar de rij der sprekers. Het is de regeerende klasse en het kapitalisme nog niet gelukt de arbei dersbeweging te nekken en dat zal" niet ge schieden, als de arbeiders paraat blijven, meende deze. De Voorzitter, de verschillende spreken bedankend, wekte tot voortdurend werken en strijden op, hopende dat na dezen mijl paal over 25 jaar, al is dan het doel nog niet bereikt, een andere mijlpaal zal ztjn bereikt, die de overwinning op het kapita lisme veel nader bij is. Do dag van heden houdt daarvoor de belofte ln. (Hartelijk applaus). Hierna drukten vele aanwezigen i^ór zij heengingen den leden van het bestuur de band. D« feestavond. 's Avonds werd in de groote Stadszaat een feestuitvoering gegeven, waaraan mede werkten de muziekvereeniging „Nieuw Le ven", de zangvereenigng „De Stem de» Volks", de arbeiderstooneelvereen. D. O. 8. en de Arbeiders-Jeugdcentrale. Ook de zang- vereeniging „De Kleine Stem" had haar medewerking toegezegd, doch waa daarin door ongesteldheid van den directeur, den heer L. W. Beumer, verhinderd. Verder wa» als feestredenaar aangekondigd de heer 3. de la Bella, 2de secretaris van het N. V. V., te Amsterdam. Hetzelfde strijkje, dat des middags tot verhooging der feeststemming had medege werkt, was ook hier weder in actie. De belangstelling was. zooals te verwach ten viel. buitengewoon groot, zoodat alle toegangsbewijzen waren uitgegeven. De Voorzitter van het feestcomité, de heer Verwey. sette in een openingsspeech voor zijn strijdmakkers uiteen, welk een gedenk waardige dag 5 Maart 1900 voor de Leid- sche arbeidersbeweging is geweest. Wat deze dag beteekent, kunnen de jongeren zich moeilijk voorstellen. De arbeiders zuchtten toen onder een armoedig beslaan en de wetenschappelijke wereld, levend in haar eigen zelfvoldaan isolement, trok er zich niets van aan. Het behoort lot de on sterflijke eer van dr. Ank Pannekoek, dat hij toen met enkele anderen het werk der ontvoogding van Leidens proletariaat ls be gonnen, meende de spr. En daarna is een stuk werk begonnen van groote cultureels beteekenis, dat nog moet worden voortgezet en bekroond door drie dingen: medezeggen schap in het bedrijf, socialisatie en ontwa pening. Daartoe wekte hij vooral de jonge ren met kracht op. Met enkele practische mededeelingen, waaronder ook, dat aan het buffet geen al coholische dranken verkrijgbaar zouden zijn, met welke mededeeling de meeslo aan wezigen luide instemden, besloot hij en daarop speelde „Nieuw Leven" „De Inter nationale", gearrangeerd door P. F. van Overbeeke, slaande door de aanwezigen medegezongen. Na het tweede nummer, dat vooral mooi werd gespeeld, getiteld: „Libertê", Egalité en Fratennilé", concert-ouverture van Joh. Boers, welke de voorzitter van „Nieuw Le ven", de heer Snijders, de muzikanten onder de aanwezigen, die thans allicht nog Ln burgerlijke muziefcvereenigingen blazen op, zich bij hen aan te sluiten. Hij roemde zeer de leiding van den dirigent, den heer Bolderdijk. Hierna hield de heer De la Bella uit Am sterdam de feestrede, naar hetzelfde thema dat de heeren Baart en Verwey behandel den. Verleden, heden en toekomst werden in vogelvlucht beschouwd. In het verleden, hier zoowel als elders, voor den arbeider ellendig, het heden voor het strijdend prole tariaat eenigszins draaglijker, maar aan hel eind van den weg de zegepraat door de vol ledige bevrijding der arbeidende klasse, door de arbeiders zeiven. Br volgde op deze rede een daverend ap plaus. Daarop vulde weldra het talrijke zang koor het ruime tooneel en zong op voortref felijke wijze onder leiding van zijn uitne- menden leider, den heer Van Resteren ach tereenvolgens:, .Volharding", „Aan de Strijders" en „Morgenrood", waarna „D. O. S." het tooneelspel in één bedrijf: „Het Antwoord" opvoerde, waarin zij het dan ook achter de schermen, een botsing tus schen stakende arbeiders en de politie wordt gedemonstreerd, waarbij een der stakers werd doodgeschoten ein op het tooneel bin nen gedragen. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werd met een toespraak van den heer Verwey het bestuur naimens alle aangesloten vereenigingen een nieuw vaan del aangeboden, vervaardigd door den heer Van dan Berg, uit Den Haag, in vorm en kleuren zeer afwijkend van de thans ge bruikte benieren. Het is in zijde gevoerd In is Leidsohe kleuren, rood-wit, waarin paars en geej gekleurde vakken, die vol gens uitleg een symbolische beteekenis moeten hebben in overeenstemming met da strekking der strijdende organisaties, den L. B. B., wiens initialen in rood op het doek rijn overgebracht. De heer V. sprak namens al de aangeslo ten corporaties den wensch uit, dat het be stuur deze vlag steeds mede zal voeren in den strijd, die leiden zal lot de volledige ontvoogding der arbeidersklasse. Na een hierop gevolgd daverend applaus hief „De Slem" in de zaal een zegezang aan, waarna de heer Baart met een kort woord het schoone vaandel aanvaardde, dat nog geruim en lijd op het tooneel bleef prijken en waarom/heen de A. J. C. een reeks oefeningen uitvoerde en één hunner een hooggestemde .voordracht declameerde. Het programma werd besloten met hel spelen van nog twee nummers door „Nieuw Leven". Daarna bleef men nog ge- ruimen tijd gezellig bijeen. De L. B. B. mag zeker met voldoening op zijn zilveren jubileum terugzien. Archaeologische Lering. Dr. W. D. van Wijngaarden heeft in het Rijksmuseum van Oudheden een voordracht gehouden over „Egyptische Doodencultus". Onder Egyptische Doodencultus verstaat men alles, wat behoort tot de verzorging van 4e dooden in het oude Egypte. Hoeveel dit is, kan men opmaken uit de groote hoeveel heid voorwerpen, behoorende tot dit terrein des lovens, die zich in onze Musea bevindt. Dat de mensch na den dood voortleeft, is een gedachte, die in het oude Egypte in alle tijdperken voorkomt zij het ook onder an dere vormen, dan bij ons. De voorstetling leefde bij hen, dat de mensch, behalve een lichaam, ook een „ba" bezat, gewoonlijk vsrlaald met „ziel", gedacht als een vogel met menschenhoofd, die na den dood het lichaam verlaat en vrij rondvliegt, en een „ka", wat moeilijk te vertalen is, maar waaronder verstaan wordt een soort be schermgeest, deel van 's menschen persoon lijkheid, dat onafscheidelijk aan hem ver bonden is, tezamen met hem geboren wordt, met hem door het leven gaat, en met hem voortleeft in het graf. De denkbeelden omtrent het teven tn het BINNENLAND, Ingediend is een wetsontwerp tot onteigs- ning voor verbreeding van den Lage-Rijndijk' te Lelden. Het 25-jarig bestaan van den LeidschMt Bestnnrdersbond. Te Delft is een nienw isolatiemateriaal gedemonstreerd, dat nienwe perspectieven opent voor de electrische bedrijven. Kwijtschelding van belastingen. De salarieering der tijdelijke ambtenaren. De internationale voetbalwedstrijd België- Nederland ie door Nederland mei 10 ge- Wonnen, BUITENLAND. De zitting van den Volkenbondsraad is gesloten na diverse punten te hebben af gedaan. Belangrijke ponrparlers te Parijs. ■4 Nienwe botsing bij de Dnitsche president»- kenze. De spoorwegstaking in Dnitschland komt in politiek vaarwater. Een R.-K. schoolstaking in Elzas-Lotha- ringen. De staking in ItaliS breidt zich nit. hiernamaals waren in het oude Egypte niet eensluidend; hot verblijf der dooden dacht men zich 61 aan den hemel bij de sterren, óf in den onderwereld, waar de zon 's nacht* in een boot doorvaart, of in de z.g. Ealoe- velden, een soort paradijs met vruchtbare, akkers, waar het koren 7 M. hoog groeit. Om dit verblijf der dooden te mogen bin nengaan, moest do doode bewijzen, dat hij vrij van zonde is. Zijn hart moest daartoe j eerst op een weegschaal gewogen worden. Met de grootste zorg werden de lijken ge balsemd om ze togen vernietiging te be- 1 waren. Deze instandhouding was noodig voor het voortbestaan van den mensch na den dood. Het lichaam werd een tijdlang in een bad van natron en asphalt gelegd, en daarna, nadat de ingewanden en hersenen er uit genomen waren, gevuld met specerijen en tenslotte geheel in linnen gewikkeld. Deze bewerking was zoo duurzaam, dat nog heden ten dage vele mummies hun oor spronkelijke, karakteristieke gelaatstrekken vertoonen. Wat de eigenlijke begrafenis betreft, als de mummificeering was afgeloopen, werd het lijk per boot over den Nijl gevoerd naar de landingsplaats van de meropolis, en van daar op een stede naar het graf, gebeleid door de rouwstoet en priesters. Voor bet gral werd de doode overeind gezet en ont ving van den priester de wijding ten eeuwi gen leven. Daarna werd hij bijgezet in d# tevoren gereed gemaakte sarcophaag, di» zich in de grafkamers bevond. Oorspronke lijk, toen de lijken nog niet gemummificeerd werden, werden de dooden neergelegd in ge hurkte houding in ovale graven, later in tegelgraven, die zich ontwikkelen tot d» groote grafgebouwen, die wij kennen al» mastaba's en pyramiden. Tijdens het Mid del- en Nieuwe Rijk gebruikt men meer rotsgraven, met veelkleurige wandbeschil- dering. Werden in het Oude Rijk de voor name dooden vooral bijgezet in steenen sar- cophagen, in latere lijden treft men ook veel houten kisten met veelkleurige beschildering aan. Het belangrijkste deel van hot graf was de grafsték, die voor den doode werd opgericht en voor welke de achtergebleve nen offers brachten. Oudtijds had deze meestal den vorm van een deur, later van een aan den bovenrand afgeronde, vier kante plaat. Meestal is de overledene zetf op zoo'n stéle afgebeeld, offers in ontvangst nemende. Behalve offers kreeg de overle dene in zijn graf nog allerlei andere voor werpen mede. als: houten schepen, figuren van dienaars en dienaressen, alles ten ge rieve van hem in het hiernamaals. Uit dit alles kunnen wij constaleercn, hoe groot de eerbied der oude Egyptenaren voor hun dooden was, een eerbied, die ons vaak beschaamd doet staan. Op 17 Maart houdt dr. J. H. Holwerda een lezing over „Dra sandraudiga (Gcrmaanschs goden en heiligdommen in ons land" Vereeoiginy van Mathesianen. Mej. dr. C. de Baat hield Zaterdag j.l, voor bovengenoemde Vereeniging in de col legezaal van het Anorganisch Chemisch La boratorium een lezing over: chloor, bromium en jodium. Toen om ruim acht uur de voor zitter, de heer Veenhuizen, de aanwezigen, in 't bijzonder mej. De Baat, welkom heette, bleek de collegezaal geheel bezet te zijn en na nog meegedeeld to hebben, dat het dg

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1