UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. gsveslijd, dat dc opmerking in de vraag, d.it da beloond wordende Vakken „niet worden onderwezen op de gewone lagere school", niet gc-lieel juist is. Immers, voor zoover het belrell scholen, die na 1 Jan. 1921 zijn opgericht en dus ten minste 7 achtereenvolgende leerjaren omvatten, kunnen deze vakken in het zevende en de, hoogere leerjaren worden onderwezen, en voor zoover het betreft scholen, die van vóór dien datum dagleekenen en sedert niet gereorganiseerd zijn, ook in de lagere leer jaren. 2. De tweede vraag beantwoordt de on- dei'geleokonde ontkennend, omdat daaaibij geen rekening is gehouden met het stand punt, waarvan de regecring, blijkens het antwoord op de eerste vraag, moest uit gaan. 3. Het antwoord op de derde vraag luidt bevestigend. Evenwel heeft de ondergetee- kende reeds bij circulaire van 31 October 1921, gericht aan de inspecteurs van het lager onderwijs, gewezen op de wensehe- lijkhcid, waar cenigszins mogelijk, te bre ken met de toen nog in vele gemeenten be slaande gewoonte om onderwijs in de nut tige handwerken voor meisjes te dóen ge ven builen den gewonen schooltijd. Wanneer dit dus nog hier en daar voor komt, is dit le wijlen aan gemis van mede werking van sommige gemeente- en school besturen in dit opzicht, en kan den onder- geteckcnde van den daaruit voortvioeienden meerderen en thans onbeloonden arbeid dier onderwijzeressen geen verwijt worden gemaakt. 4. Op de hiervoren ontwikkelde gronden kan de ondergöleckende vooralsnog tot zijn leedwezen een verhooging van jaarwedde voor het bezit der gevoegdheid in de nut tige handwerken voor meisjes, heizij dat daarvan gebruik wordt gemaakt binnen of bulten den gewone schooltijd, niet in over weging nemen. Ged. Staten van Zuid-ifolland, die eerst bepaald hadden, dat tot vaststeilingi van het bedrag van het gemeentelijk voor schot aan bijzondere scholen kon worden overgegaan, zoodra de gemeenterekening wa3 vastgesteld, hebben thans bericht, dat dit eerst kan geschieden, nadat die door hen is gesloten, hetgeen deze vaststelling weder vertraagt. De „Oud-KathoJiek" deelt mede, dat aan prof. J. II. Berends, pastoor in Den Haagt. op zju verzoek, met ingang van 1 Juli a.s., eervol ontslag is verleend ais hoogleeraar in de kerkgeschiedenis aan het seminarie te Amersfoort. Tot zijn opvolger ia benoemd met 1 Sept. dr. O. G. ran Kiel, pastoor te Amsterdam. De Kon. Holl. Lioyd zal in hooger beroep gaan inzake het vonnis der Am- sterdamsebe rechtbank betreffende uitbeta ling der 1-October-coupons. In het hoofdbestuur der Evangelische Maatschappij zijn gekozen ds. H. G. van Wijngaarden, te Amsterdam, (herkiezing), en do heer P. van Slijpev te Haarlem. Naar „De Standaard" uit vertrouw bare bron verneemt, heeft de beer' J. van uer Molen, lid van de Tweede Kamer, aan bet Centraal-Comité bericht, dat verschil lende .omstandigheden hem hebben doen besluiten zich niet opnieuw beschikbaar te stellen voor een candidatuur voor 'Set lid maatschap der Tweede Kamer. Op 89-javigen leeftijd is te Utrecht, na slechts enkele dagen van ongesteldheid, overleden jhr. dr. B. IE O. K. van der Wjpck, hoogleeraar in do wijsbegeerte aan de universiteit to Groningen van 1863 tot 1890 en daarna tot zijn 70ste jaar aan de universiteit to Utrecht, alwaar hij is op gevolgd door prof. Ritt?r. Do overledene was g:e6oren 'te Gorkum; bij studeerde aan do universiteit te Utrecht en werd in 1863 doctor honoris causa in de letteren. Hij werd in 1869 lid der Koninklijke Academie van Wetenschappen; in 1884 dr. of laws brj de universiteit van Edinburg. H$ was ridder in de orde van deci Neder), Leeuw. De Minister van Oorlog heeft beslist, dat de herhalingsoefeningen dit jaar zullen plaats hebben van 10 tot en met 28 Sep tember, instede van 14 tot cn met 30. Sep tember. De onderofficieren komen een weck vroeger. Op vragen van het Tweeda-Kamer- iid Loerakker betreffende de indiening van een nieuw wetsontwerp, houdende bepalingen tot bescherming van de Landarbeiders, heeft de Minister van Arbeid, Handel cn Nij verheid geantwoord: Het ligt in de bedoeling, om, nadat h* wetsontwerp, houdende bepalingen tot be scherming van de landarbeiders, zal zijn omgewerkt, die indiening van een nieuw wets ontwerp te bevorderen. Het tijdstip, waarop de indiening van zoodanig nieuw wetsontwerp kan worden tegemoet gezien, is Ihans nog niet aan te geven; het hangt af van den economischen toestand van den landbouw en ook hiervan, of met het te zijner tijd beschikbare personeel der arbeidsinspectie een behoorlijk toezicht op, de naleving van de vast te stellen bepalingen gewaarborgd te achten is. RECLAME. 4921 Alphen. Kerke 1. bericht. Ned.-IIerv. Kerk, Julianaslraat, Zondag v.m. lialftien dr. de Bruin en nam. halfzeven ds. Veldhoen. Ned. Ilerv. Kerk, Oudshoornscliewcg, Tin. 10 uur ds. v. Vegte van Den Haag. Evangelisatiegebouw Hooftstraat, voorin, halftien en nain. halfzeven de heer Valk, van Hilversum. Geref. Kerk, Raadhuisstraat, v.m. 10 uur en nam. 6 uur de heer Nauta. Geref. Kerk, Hooftstraat, v.m. 10 uur en nam. 6 uur ds. Wientjes. De in deze gemeente gehouden collecte ten bate der Vereeniging voor Bijbelver spreiding heeft ruim f 270 opgebracht. Burger 1. stand. Bevallen: G. van Scliaik geb. van Beemen, D. M. van Leeuwen geb. Ram, D. A. M. Smit geb. la Rivière, Z. N. van Zijtveld geb. Streefkerk, Z. G. Zeislra geb. van Eek, Z. M. van Engelen geb. de Jong, Z. Overleden: A. van 't Woeg jd. 6 m. M. Butter wed. van J. Munnik 64 j. G. Ver- kado jd. 8 j. C. Betram jd. 11 m. M. G. Goeman echtg. van A. H. Pijnacker 28 j. Deze week ie alhier in den Rijn on beheerd drijvende gevonden een ijzeren vlet. Het brugpersoneel heeft de schuit aan de Rijnkade gemeerd, vanwaar de eigenaar die zich tot op heden nog niet beeft aange meld, zijn vaartuig kan terugbekoinen. Alhier doet zich een geval van slaap ziekte voor bij mej. de K. De symptomen dezer ziekte openbaarden zich Maandag j.l. Bij de Geref. Kerk in het dorpsdeel Aarlandcrveen alhier is beroepen do beer IV. IL van Andel, cand. te De Bilti Hazeiswonde. De Chr. zangvereeni- ging „Zang en Vriendschip" gaf Donder dagavond, onder leiding van haar directeur den heer N'ic. van der Keur, te Leiden, in de Ned.-IIerv. Kerk, haar 5e openbare uit voering. De opkomst waa niet zóó groot als we dat bij die gelegenheid gewoon zijn, maar schrijven dit in hoofdzaak toe aan het ongunstige weer en dc slechte wegen, waardoor verafwonenden verhinderd waren De heer J. Vcllekoop opende na het ge meenschappelijk zingen van Ps. 98 3 het samenzijn met gebed, waarna „Zang en Vriendschap" aanving met het afwerken van haar programma, waarop een zestien tal nummer9 stonden vermeid, en die zon der onderscheid, keurig werden uitgevoerd. De leiding was uitstekend en do uitspraak duidelijk, een groole factor bij zanguitvoe ringen, die hooglijk is te waardeeren. De nummers 3 „Hoa zal 't ons zijn", 4, waarin een solo door den heer J. A. Brinks, met orgelbegeleiding eezongen, 8, do solo „Op het Kerkhof" en 11 „Jeruzalem" wer den de glanspunten van de uitvoering ge noemd. De geheels uitvoering stond in het teeken van „Excelsior" cn gaarne roepen we de vereeniging toe „Tot een volgend jaar". Nadat ds. Luuring eèn passend slotwoord had gesproken cn gezongen was Gezang 43 :6, werd het samenzijn met dankgebed door Z.Eerw. gesloten. Donderdagavond hield „Wijkverple ging" in bet sportcafé van C. M. Natzijl haar algemeens jaarvergadering. Nadat de heer F. Wezelenburg ais voorzitter de ver gadering had geopend en dr. Doorcnbos no tulen en jaarverslag had uitgebracht, deed hij daarop ais penningmeester rekening en verantwoording, waaruit block, dat de ont vangsten f 2226.57 en de uitgaven f 1876.25 waren, een batig saldo alzoo van f 350.32. Met bijna algemeene stemmen werd de heer Wezelenburg als bestuurslid herkozen. Hij liet zieh de benoeming welgevallen. Tot leden der commissie voor het nazien van de rekening werden benoemd de heeren A. van der Lelie, A. P. Heijker en C. v. Aalst Jzn. Nadat enke'b besprekingen in verband met de belangen van Wijkverple ging gehouden waren, sloot de voorzitter de vergadering. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. halftien ds. Goed hard. van Leiden, nam. halfzeven de heer Eggink, van Oegstgeest. Geref. Kerk, voorm. halftien (H. A.) en nam. halfzeven (H. A. en Dankzegging) ds. Thomas, van Leiden. Leiderdorp. In het gebouw „Irene", zal Woensdag 18 Maart a.s. van des namid dags halléóii tot halflwce uur, gelegenheid zijn tot kosteiooze vaccinatie. Burger 1. Stand. Geboren: Janke, D. van J. Appel en F. de Boer. Neeltje, D. van H. J. Telgen en L. W. van Hcusden. Overleden: Arie Rietveld, wedn. van G. Spierenburg, 80 j. RECLAME. r An, Anl 4920 Spit in den rug, rheumatische ze nuwpijnen, spierverrekkingen, mas seert men gemakkelijk weg met Ak- ker's Kloosfferbaiscm. Een pot van dezen kostelijken oal9em met ge bruiksaanwijzing kost slecht» 60 cents en is alom verkrijgbaar. Hillegom. Kerkelijk bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur da. van Baaien van Kaag en nam. 4.30 uur de heer I. C Baas. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Zwiep. Nederl. Protest. Bond, voorm. 10.15 uur ds. M. W. J. van Linsohoten, van Alphen. Ds. J. W. Roth te Almkerk is beroepen naar de Ned.-Herv. Kerk alhier. Katwijk aan den Rijn. Gisteren had een boekhouder, de heer R. van Katwijk aan Zee, die op weg was naar Valkenburg het ongeluk van zijn rijwiel te vallen ter hoogto van het woonhuis bewoond door den heer v. d. Perk. De hulp van dr. H. werd onmiddellijk ingeroepen, daar bleek dat de liec.' lt. zijn schouderblad had ontwricht. De gevallene had veel pijn. Het schou derblad is weer gc2ct, dc werkzaamheden konden weder worden hervat. -- Het was in den bloemenhandel iets tra ger op heden dan begin dezer week. Voor export weidt iels minder betrokken hetgeen direct invloed heeft op de prijzen. Er ko men al flink wat Narcissen van den kouden grond die in dc kassen in bloei getrokken worden. Dezo gaan van f 0.90 tot fl per 100. Koude '-as-tulpen komen .er ook met den dag meer Gaan -voor iets, hooger dan de andere tulpen. Het 5-jarig' bestaan der St.-Barbgra- Vereeniguig zal kerkelijk ecnigszinS feeste lijk gevierd worden op Zondag 15 Maart, dus morgen, des avonds in het Lof feestpre dikatie door pater Simons, uit Leiden, Kerkelijk bericht, voor Zon dag. Ned.-Herv. Kerk, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur ds. Bollee. Geref. Kerk, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur ds. Mcyering. Kalwijk-aan-Zee. Gemeenteraad. Aanwezig 12 leden. Afwezig met kennis geving de heeren P. Meerburg, J. v. d. Perk en A. J. van Walsem. Voorzitter, de heer J. H. de Waal Maleiijt, burgemeester, die de vergadering met gebed opende. De notulen der vorige vergadering werden na enkele opmerkingen van de heeren Van Tongeren. Wouda en Van der Zwan. vast gesteld. Hierna deed de voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken, w.o. een dispositie van Ged. Stalen, houdende goed keuring van het raadsbesluit, betreffende den aankoop van grond op den Molentuin, Ion behoeve van een nieuwen verkeersweg. De hoer Wouda vroeg of B. cn W. al iets naders vernomen hebben van een eventueel door Ged. Staten te verleencn subsidie, waarop de Voorz. ontkennend antwoordde. Een verzoek van het gemeentebestuur van Heemstede om adhacsie te betuigen aan een adres aan de.Regeering tot wijziging der ge meentewet, in dien zin, dat daardoor het gevaar dat Haarlem een deel van Heem slede annexeert te voorkomen, werd voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van het Centraal Genoot schap voor Kinderhcrstellingskoloniën om een subsidie voor den bouw van kolonie huizen. werd op voorstel van B. en W. af wijzend beschikt. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim te Kalwijk-a.-d.-Rijn, werd voor kennisgeving aangenomen. Eindelijk werd een verzoek van K. Haas noot, als zijnde ongezegeld, ter zijde gelegd. Adressant zal echter een wenk worden ge geven, dat het verzoek ook niet voor inwil liging vatbaar is, al werd het gezegeld in gezonden. Hierna kwam men tot de behandeling der eigenlijke agenda. Vastgesteld werden de voorschotten op de vërgoeding krachlens art. 101 der L. O. Wet en wel op 80 pCt., bedragende resp.: voor de Ned. Herv. School I 14010.08; idem il f2775.24; idem III 13847.88; idem IV f 2457.08; Geref. 'School Katwijk-a.-Z. f 1872.94; Bijzondere School Katwijk-a.-Zee f 2649.71; Gerei. School Katwijk-a.-d.-Rijn f 1678.25; Leidscho Buitenschool f 945.74; R.-K. School 1927.20, totaal 120.739.88. Gunstig wordt beschikt op het verzoek van liet bestuur der Otlo Baron van Wasse- naer van Calwijck-school, om vergoeding van huur bepaald voor de hulpschool ge durende 1924 en dit bedrag bepaald op 1175 Onder enkele, nader aan te geven voor waarden, werd aan den heer H. de Boer toe gestaan bij zijn pakhuis aan de F. E. Meer burgkade een heulen schuur op steenen voet te bouwen. Eveneens werd dispensatie verleend aan den heer J. van Duivenbode om aan do Remise-straat een brandstoffen- pakhuis te bouwen. De heer Houwaard bevreemdde het dat or bij de stukken geen teekening lag. De voorzitter antwoordde dat de Raad al leen dispensatie verleent en dat B. en W. de voorwaarden voor den bouw zelf regelen. Hierna kwam in bespreking het voorstel Inzake de verhuring van het gemeentege bouw aan de Voorstraat te Katwijk-aan-den Rijn ten behoeve van den P09I, Telegraaf- $n Telefoondienst. B. en W. skiden voor het gebouw, dat sinds 1 .Januari 1920 in gebruik was bij Ben Telcfoffhdienst en sinds 16 December 1.1. voorioopig bij do drie ge noemde diensttakken, thans aan den Kan toorhouder van den Postdienst te verhuren voor f 400 p. jaar. Thans was de huur f 210. De heer Van Beelcn die liet bedrag le weinig vond, zou het op f500 gesteld wil len zien. Do Voorzitter mcendo, dat de gemeente blij mag zijn, dat de Directie der Posterijen de drie genoemde bedrijven in het gebouw wil onderbrengen. Dit is ook voor het pu bliek van belang. Als de huurprijs te hoog gesteld wordt, is dc mogelijkheid niet uit gesloten, dat een ander pand gehuurd wordt Hierna werd het voorstel zonder hoofd, stemming aangenomen. Alsnu kwam aan de orde het voorsiel van den heer Houwaard om de keien in de Bestevaerweg le doen vervangen door klin kers. B. en W. praeadviseerden daartoe alsnog niet le besluiten. De toestand dezer straat is thans treurig en eiseht dringend verbetering repliceerde echter de voorsteller Nadat de Voorzitter het praeadvies nader had toegelicht, zeide hij dat het de bedoeling is om in den aanvang van 1926 deze straat flink te verboteren, waarop de voorsteller antwoordde, datpiij zich daar wel mee kon vcrcenigen. Hij wensehle echler dat deze verklaring van den Voorzitter in de notu len zal worden vastgelegd. Hij trok daarop het voorstel in. Hot voorstel met betrekking lot den duin top op het „Burgemeester De Ridder-plant soen" word door B. en W. bij monde van wethouder Ouwehand nader toegelicht. Er wordt veel ten koste gelegd aan dezen duin top om verstuiving te voorkomen. Het ge- mcentevuil, daan-oor gebezigd, geeft geen voldoende baat. B. en W. stellen daarom voor op den top Bazallinatcgel9 aan te brciigi'ii, v .i.irvan de koslcn zijn geraamd op I 750. Volgens deskundigen zal men er dan af zijn. De lieer Van Duin had zicli geslooten aan het woord „gemeenlevuil" in de toelichting Zoo'n woord in de pers verzeild maakt geen reclame voor de hadplaats. De heer Ouwehand zou hot dan willen, vervangen door gemeente-asch De heer Van Tongeren vroeg of de banken dan toch zullen blijven, waarop de Voor zitter bevestigend antwoordde. Men kan de bezoekers toch niet op de keien laten zitten. De heer Houwaard vroeg nog of de kosten uit de post Onvoorzien" zullen moeten worden bestrijden. De Voorzitter meende, dat bij de vast stelling van het vermcnigvüldigingscijfer hiermede gerekend moet worden. Hierna werd het voorstel aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen slemden de heeren W. v. Beden Dzn.. Partevilet, Wouda en v. d. Zwan. Hierna kwam in behandeling een voor stel tot verkoop van grond. De heer A. Par- levliet wenschte aan de westzijde van de verlengde 11. v. Limburgstraat 12.80 x 24 M. of totaal 310 M2 grond te koopen voor be bouwing. B. en W. stelden voor dit toe te slaan f 4 per M. vrij geld en onder de* ge wone voorwaarden. De heeren C. van Rijn, tuinder en C. Kuijt visscher, wilden bij bun pand achter de Oude Kerk, ten Oosten v. Bestevaerweg samen 211 M2 grond koopen. Ook dezen heeren wordt dit gegeven a f 150 in totaal en onder voorwaarde, dat de grond wordt afgezet met een houten schutting, waarin 2 uitgangen. De heer J. L. v. d. Boon, architect, Jan Toorop-straat, Katwijk-a.-Z. vroeg C625 M2. grond te koopen gelegen aan Annastraat, R. v. Limburgstraat en Adrianastraat voor het bouwen van minstens 50 woningen. B. en W. stelden voor dit toe te staan a f 3.25 p. M. en de gewone voorwaarden. De heer Van der Zwan was van oordeel, dat het gewenscht is, dat de huur der te bouwen huizen niet te hoog wordt en de heer Wouda vroeg naar aanleiding van hetgeen de voorzitter in verband met het woningvraagstuk had opgemerkt of er nog andere plannen aanhangig zijn cn of in dit geval de bouwvereeniging nog niet goed- koopere huizen had kunnen bouwen? De woningnood is nog groot te Katwijk-aan-Zee Hij herinnerde in dit verband er aan, wat er in de pers de ronde heeft gedaan over de z.g. loopgravenwoningen, wat trouwenB geen loopgraven zijn. Daarmede wordt geen reclame voor do bodplaats gemaakt. De heer Parlevliet vroeg nog of de Tiólee- ring voor rekening der gemeente komt. De Voorzitter, de sprekers beantwoorden de. merkte allereerst op dat in den prijs van den grond de rioleering en bestrating is be grepen. Daarvoor zorgt de gemeente. Hij is van oordeel, dat door particulieren goedkoo- per gebouwd kan worden dan door .Bouw- vereenigingen, die onder rijksbepalingen bouwen. De heer Houwaard berekende, dat wan neer er thans 600 woningen beschikbaar waren, zij allen direct verhuurd zouden kunnen worden, terwijl de Voorzitter nog opmerkte, dat vroeger door de Bouwvere nigingen goedkoop gebouwd ia kunnen wor den, omdat het Rijk toen geld verstrekte legen 4 pCt., terwijl de bouwkosten veel ge ringer waren. Toen later-5 pCt. rente ge- cischt werd, waren de materialen ook veel duurder. De huurprijzen moeslen toen nood wendig ook stijgen. Toen heeft men de oude re huizen ook iets verhoogd en zoodoende zijn de huren gemiddeld geworden I 8.75 lot I 4.25, wat stellig niet duur genoemd kan wordeD. Voor dien prijs zal thans waar schijnlijk niet gebouwd kunnen worden. Op heden zijn nog zes woningïn gevraagd. Als de nood nog meer dringt zal er nog meer gebouwd moeten worden. De huur moet echter de exploitatiekosten dekken. B. en 'W. denken er niet aan, de gemeente in schulden te doen sleken voor woningbouw, zooals in sommige gemeenten het geval is. Tot nog loe hebben de Woningbouwvereni gingen aan de gemeente zoo goed als geen geld gekost en zoo moet het blijven. Nadat de heer Wouda nogmaals op het tekort aan woningen te Katwijk-aan-Zee heeft gewezen, wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofd, stemming aangenomen. Het volgende voorstel: Wijziging der ver ordening op do straalbelasting lokte ook weder eenig debat uit. Thans behoeven ingezetenen, die op een grooteren afstand dan 50 M. van een lan taren afwonen, volgens de verordening geen straatverlichtingsbelasting te betalen. B. en W. stelden nu voor, van alle bewoners van huizen, aan den openbaren wc-g gelegen, deze belasling te vragen. Alleen buiten den kom der gemeente zou men vrijstelling krij gen, als men meer dan 50 M. van een lan taren afwoont. Enkele leden deden uitkomen, dat perso nen, wonende in hofjes, zooals het „Wou terhof" en „Lombok" in het geheel van geen straatverlichting profitceren en toch belas ting betalen. De Voorziller merkte daartegen op, dat deze hofjes particulier eigendom zijn. Men zou dus in deze hofjes een lantaren voor eigen rekening kunnen plaatsen. Het voorsiel Werd ten slotte zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het voorstel van B. en W. om aan C. W. Parlevliet JDzn. het Kabinet en de Rijwiel bewaarplaats voor den tijd van 1 Mei lot 15 Sept. ondershandseh te verhuren voor 1 150, werd zonder stemming aangenomen. De heer Wouda had daarbij alleen opge merkt, dat, terwijl de winkels en de strand tentjes, volgen9 verordening moeien geslo ten zijn, men op deze wijze personen nood zaakt op Zondag dienst te doen. wat van andere zijdo als iets noodzakelijks werd beschouwd. Naar aanleiding van een verzoek van de Ned. Vereeniging voor Vroedvrouwen stel den B. en W. voor de toelage aan do vroed vrouw mej. De Lange, van gemeentewege verstrekt, to verhoogen tot f 400. Do heer Van Loeuwen wilde het bedrag vaststellen op f 600, wal door den Voorzit ter werd ontraden, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Naar aanleiding van een vroeger gedaan voorstel door den heer Van .Duin, wen (hans door 13. cn VV. voorga-,Jd, om den boulevard een openbare drinkwaterba le plaatsen, die automatisch werkt én zo is ingericlir, dat dc jeugd hiervan geen mi* bruik kan maken en wat i van de koste; op f 250 worden geraamd, welk voorstel a enkele toelichtende mededcelingcn van <1 zijde van B. en \V., zonder hoofd, stemmiii werd aangenomen. Het voorstel tol aanschaffing van eq— eleclrische kolcnlos* en transportinrichlinj voor de Gasfabriek, waarvan de kosten opP f 15.000 waren geraamd, gaf aanleiding lot uitvoerige beraadslagingen. Volgens de toe. lichting van B. en \V. zullen de kosten vaal aanschaffing in 10 jaai afbetaald zijn, doo] j de bezuinigingen verkregen bij het losset en transporteeren. - De heer Kruyt, dit preciseerend, zeide dal het lossen tlian9 jaarlijks pl.in. f -1800 kosl en met dit toestel niet meer dan f 2700 zal| kosten. Men kan dus per jaar f 2100 aan» wenden voor amortisatie. De heer Van Duin vreesde dat de arbei ders er liet slachtoffer van zullen worden; de heer Wouda zou liever gezien hebben dammen den gasprijs ging verlagen. Nadat de heer Van Tongeren als lid dej Commissie voor de Bedrijven het voorste! nog had verdedigd, werd het aangenome; met 10 tegen 2 stemmen, leg n de heerei Van Duin en Wouda. Het hierop volgend voorstel: plaatsing een nieuw hek voor de gemceiitezaal, waai' van de kosten volgens dc opgave van de. smid, aan wien B. en W. het werk zoude;, willen opdragen I 650 zullen bedragen, werd bij acclamatie aangenomen. liet voorstel, inzake toepassing van art. der Drankwet, beoogende dat een drank vergunning niet op een ander kan overs gaan, doch moet vervallen, waardoor de vergunningen geleidelijk zullen uitsterven, werd gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Van Duin, Grim* bergen en Houwaard. Een wijziging der begrooling, dienst 1925, werd voorgesteld, teneinde aan de helpster op de bewaarschool le Kalwijk-a.-d.-Rijn een verhooging van 1.50 per week te geven De heer W. van Beelcn wilde met het voorsiel meegaan, omdat de verhooging wel van* korten duur zal zijn. Meisjes van dien leeftijd gaan in den regel spoedig trouwen, De heer Van der. Zwan dacht, dat de be- waarschoolhouderes het wel met een jonger meisje zou kunnen doen. Het ware trouwens voor zulke meisjes beter, dat zij de huis houding gingen 1 peren. Nadat de Voorzitter nog had opgemerkt, dat de Commissie voor de Bewaarschool geadviseerd heeft de verhooging toe te kennén, werd daartoe besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Zwan of bij een eventueel uitbreken van een epidemie de barak spoedig disponibel zou zijn, nu deze geregeld bewoond wordt B. en W. hebben de bewoners al metf dan eens gewaarschuwd. Zij zullen echler de aandacht bij deze zaak bepaald houden. Hierna sloot de voorzitter met dankgebed Van de trawlvissclierij kwamen "Vrij dag te LJmuiden aan de markt de loggcia: KW 19, met f423; 40, met f105; 44, meb f 72253, met f 47174, met f 526 92, meb f 233; 148, met f 36-4; 172, met f 401 en 177, met f 283 besomming. Aan het gemeentelijk arbeidsbureau werden volgens joDgste opgave als werke loos ingeschreven arbeiders 41grondwer kers 12; visscher9 21kuipers 9; opperlie den 5 cn timmerman 1, tezamen 39 perso- Katwijk. Burgerl. Stand. Ge boorten: Stoffelina, dochter van L. C. yan de Ven en P. H. de Jong. Jannetje, d. v. J. Bui9 en J. Koelewijn. Teunisje, dochter van H. Guijt en T. Kuijt. Jacob, i. v. M. van Duijn en A. Roelse. Kniertje, dochter van P. van Duijn en KI. den Haas. Cor nells, zoon van N. van Dooren en K. Vooijs. Geertje Willemientje, dochter van Ni Ouwehand en P. van Duijn. Dirk, zoon van J. Durieux en A. D. Haasnoot. Overlijden: Nicolaa9 Zwanenburg, oud 37 jaar, echtgenoot van A. Haasbroek. Huwelijks-aangiften: Corn. Ruwaard eö J. de Jong. T. van Dijk en C. Marbus. Huwelijken: J. van der Plas en A. L. van der Plas. D. A. Burggraaff en W. den Duik. A. van Duijvenvooïde en A. Ker pershoek. Lisse. Donderdagmorgen le 10 uur had bij den heer J. de Bruin, bierbottelaar le Lisserbrock, op last van den voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, door een deurwaarder der dir. belastingen, een ver- kooping bij executie plaats, ter verkrijging van eene betaling-ad f7.20, voor renlezegell inzake een persoon die in bedoeld tijdvak, niet bij hem in dienst geweest is. Een kachel werd in bod gezet, en deze bracht de som op welke noodig was tot" dek king van de zegels en de daarop vallende kosten. De heer de Bruin deelde ons mede dat hij al verschillende malen aan den Raad van Arbeid had medegedeeld, en zelfs in de af- geloopen week nog per aangeteekende brief, dat de persoon in kwestie in bedoeld tijdvak niet bij hem in dienst i9 geweest. Deze per soon i9 dan ook bereid dit onder eede le be vestigen. Dit geval staal niet alleen, zoo ging onze zegsman voort'. Eenigen lijd geleden heeft dezelfde deurwaarder die deze verkooping heeft geleid, zich een bedrag voor z.g. schul dig-zijnde rentezegels laten betalen, door de vrouw van A. v. d. Veck alhier, tijdeni 's mans afwezigheid, hoewel bedoelde van der Yeek de bewijzen voorhanden heeft, dat hij dit bedrag reeds betaald had. Een her haalde reclame tot terugbetaling is lot nog loe niet beantwoord. Van deze zaak zal wel meer gehoord wor den. Vrijdagavond trad voor de Christ.-Hist' j Kiesvereeniging alhier op de heer Ijtutgerf l van Rozenburg, zulks in de plaats van deüi heer Krijger, welko ongesteld was gewonden. Spr. behandelde het verkiezingsmanifdj 1925. - Uitvoerig word bij iedere paragraaf stilgestaan. Door enkele leden werden vragen gestel*

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6