No. 19940. DONDERDAG 12 MAART Anno 1925 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws /an heden. BUITFNLA^. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cis. per regel Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverteniiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cta., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 40 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Olreotle en Administratie 175 en 1835 Redaotie 1507. Postohèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 8.86, per weck Z0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zij», per week'0.18. Franco per post 2.36 portokosten. Mt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. CEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Viseinnarkt 18, tel. 1225, is Vrijdag ver krijgbaar; SCHELVISCH a f 0.17, f0.32 en f0.42; SCHOL a 10.18, f 0.35 on 10.45; BOT a 10.16; Geh. KABELJAUW a f0.30 per pond; HARING en IJBOKKING a i 0.05 per stuk. N. O. DE GIJSELAAR, Buvgcm. Leiden, 12 Maart 1925. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het centraal slem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat ihet centraal stembureau een zitting zal houden in het Raadhuis op Maandag 16 Maart an., des namiddags vijf uur. De Voorzitter voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 12 Maart 1925. De heer P. Hofkes Hei 23-jarig ambtsfeest van den lxaltechei P. Hofkes. Heden is liet 25 jaar geleden dat de heer P. Hofkes, Terweepark 11 te Oegslgeest, in dienst trad als machinist-bankwerker bij de Noord-Zuid-Holl. Tramw. Mij. Hij deed in deze betrekking uitnemend zijn plicht wat voor zijn superieuren niet onopgemerkt bleef zoodat, zoodra de gelegenheid tot bevorde ring zich voordeed, de heer H. daarvoor in aanmerking kwam. Dit geschiedde reeds in Juli van dat jaar, toen hij tot machinist op de lijn HaarlemLeiden werd "Kenoemd. In 1915 volgde daarop de bevor dering tot machi nist le klasse. Doch hierbij bleef het niet. H. bezat daarvoor te goede capaci teiten en deze werden door zijn chefs gewaar deerd. Zoo kwam het, dat hij werd aangesteld tot ass.-chef van den uitvoerenden dienst te Velzen. Daar bleef hij tot in 1918, toen hij werd bevorderd lot controleur 2e kl. ter standplaats Leiden, welke functie hij tot 1920 waarnam, waarbij hij zich ook bij het Leidsche publiek deed kennen als een vriendelijk en welwillend ambtenaar, die ook rekening hield met de belangen van het publiek. Doch deze functie vormde slechls de overgang tot een nog be tere betrekking cn wel die van haltechef. Sedert 1920 doet hij alhier als zoodanig dienst en heeft ook daarbij geloond de rechte man op de rechte plaats te zijn. Met de meest strenge inachtneming van zijn plicht, is hij steeds de bereidwillige chef, die, waar het in zijn vermogen ligt, gaarne iedereen van dienst wil zijn. Door de direclie om zijn goede dienst- eigenschappen gewaardeerd, staat hij ook bij het personeel eveneens hoog aangeschre ven, terwijl tevens het publiek den altijd bc- reidwilligen on humane halte-chef respec teert. Het was dan ook te voorzien dal dit jubi leum niet' onopgemerkt zou voorbijgaan gaan. Hedenvoormiddag werd de jubilaris met huisgenooten cn familieleden in het kantoor der Maatschappij alhier ontvangen door de Directie en het personeel, voor zoo ver dit door den dienst daartoe gelegenheid had. Daar werd de heer Hofkes allei r>l .in vaardoerende woorden door den Chef van Exploitatie, ir. W. J. Modderman, toegespro ken, die zijn verdiensten voor de Maatschap pij schetste cn hem met dezen dag namens de Maatschappij gelukwenschte. en hem een enveloppe met inhoud overhandigde, terwijl hij de hoop uitsprak dal het den lieer IL mocht gegeven zijn nog vele,jaren zijn goede diensten aan de Maatschappij te kunnen geven. Na deze door de aanwezigen warm toege juichte toespraak, bood uit naam van liet personeel, de afdeelingschef met den titel van Inspecteur, de heer H. Mul, eveneens met een hartelijk woord den trouwen vriend en kameraad een gouden horloge aan. Beide onderscheidingen werden door den v^d"3 r harlcliike dankbetuiging aan- Hierna drukten de aanwezigen hem en de zijnen de hand, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. De heer H. ontving verder nog (al van ge luk wenschen in den vorm van brieven °en naamkaartjes. Vereeniging Schoolkindervoeding en -kleeding. Gisteravond.hield de Leidsche Vereeniging ..Schoolkindervoeding en Schoolkinderklee- ding" in het gebouw Pieterskerkgracht no. 11 hare algemeene ledenvergadering onder voor zitterschap van den heer J. B. Kampschuur. Na een kort openingswoord van den voor zitter werden de uitvoerige notulen der vo rige algemeene vergadering door de secreta resse mej. M. M. Woud, gelezen en onver anderd vastgesteld. Hierna deed de secrela- resse verslag van den toestand en de werk zaamheden der vereeniging over het aige- loopen jaar, waaraan wij het volgende onl- lecnen: De groole werkloosheid in de gezinnen onzer gemeenle deed zich in Hen aanvang ook voor de vereeniging gevoelen, zoodal een 60-tal nieuwe gezinnen tot onderzoek wer - den aangenomen. In liet geheel kwamen bij hel bestuur 330 aanvragen; hiervan werden 254 toegelaten cn 70 afgewezen. Ten slolte namen aan de winlervoeding 5-14 kinderen deel, welk getal op 2 Januari nog 492 be- droeg. De winlervoeding eindigde 3 Mei. i Het was voor het bestuur en in het bij- i zonder voor de dames der kleedingcommis- sie aangenaam dat B. en W. de beide voor vertrekken met bergruimte in het perceel Pielersgracht 11 Ier beschikking der vereeni ging slclde. In de maanden Januari cn April werden de volg'ende kleeren verstrekt: 582 paar kou sen, 518 hemden, 516 broeken, 33 jurken en 31 manchesier jongenspakjes; elk kind kwam in April in aanmerking voor 1 paar'kousen, i 1 hemd en 1 broek. Den 5den Mei ving de zomervoeding aan, I bestaande uit de volgende spijzen: tweemaal i vermicellisoep, tweemaal stamppot, éénmaal rijstepap en éénmaal gort met rozijnen, le gen den gemiddelden prijs van pl.ra. 16 cent per Liter. Ingeschreven werden 388 kinderen. De Armenraad leverde gedurende de zo mermaanden 204 rapporten in, hiervan werden 158 gezinnen loegelaten, terwijl in den looj) van den zomer nog 15 gezinnen I werden atgewezen. Beide controleurs met het toezicht bij de maaltijden in hel Vincenliusgebouw belast namen door andere werkzaamheden hun ontslag, waarna het bestuur besloot met de i zomervoeding slechls een controleur aan te j stellen. i De inschrijvingen voor de wintervoeding werden gehouden op 29 en 30 Seplembei', aanvankelijk bedroeg het aantal inschrijvin- I gen 149, waarvan 109 gezinnen werden toe gelaten. EinJ December bedroegen deze respectievelijk 222 en 17.1, en was hel aan- j tal deelnemende leerlingen 419 groot. Van deze 419 kinderen ontvingen 361 voeding en kleeding, 47 alleen voeding en 11 alleen kleeding. De Armenraad zond 220 rapporlen i in en deed op hernieuwde aanvraag IC on- derzoekingen. De klecdinguildceling werd in November gehouden; elk meisje ontving thans één paar kousen ,1 jurk en 1 schort, elke jongen 1 paar kousen en 1 flanellen blouse, zoodat in '1 geheel werden uitgereikt: 364 paar kou sen, 171 jurken, 169 schorten, 198 blouses i en 1 manchester pak. Hel aanlal versirekle klompen bedroeg over hel gehcete jaar 1764. I Aan sommige gezinnen, die in een belere condilie verkeerden dan andere werd nevens voeding Mleen klompen uitgereikt, terwijl do minder gesitueerden naast voeding alle kle dingstukken ontvingen. Dit jaar werd aan voeding uitgegeven f 11751.20 cn in 't geheet is voor 749 kinderen aan kleeding en klom pen besteed f 4611.72. De inkomsten der Vereeniging werden dit jaar vermeerderd door bijdragen van ver schillende Leidsche vcreenigingen cn parti culieren; het aanlal contribueerende leden is Ihans 275. De lieer 13oel, in wien liet bestuur een ijverig medewerker verliest, nam ontslag. Ook de dames Deene en Ilemerik—Resse- naar dienden in den loop van het jaar hun ontslag in. Ook deze twee danres maakten zich verdienstelijk. Een cv Ir a woord van dank komt mevr. Hcmcrik toe, die zich bij zonder verdienstelijk maakte als lid der kleeding-commissie. Als nieuw bestuurslid werd benoemd de heet N. F. Kooistra. Aan mej. Woud werd warme hulde ge bracht voor haar keurig en volledig verslag. Hierna gaf de penningmeester de heer S. de Boc-r Azn. een even gedetailleerd als nauwkeurig verslag van de geldmiddelen, waaruit bleek hoe moeilijk en tijdroovend deze adminislralie is. De ontvangsten en uitgaven hebben bedragen f21,094.075 met een kassaldo van f 14,62. Van de onlvangslen noemen wij: subsidie van de gemeente f20925, contribulién f54675; bijdragen en giften 125; collecten en busjes 1200.66. Uilgcgeven werd: aan voeding f 14751.20, aan klceding f5575,55, aan loonen f 1008,65, aan drukwerken en advertenties f 136.26; aan materialen en meubilair f 14023 en aan vergaderings- kosten, verschotten enz. f33.305. Namens de kascommissie bracht de heer I Spiesz verslag uit en roemde zeer de boek houding van den penningmeester, die onder dankbetuiging werd gedechargeerd. Tot kasnazieners voor dit jaar werden herbenoemd de heeren Bouma, Nieuwcnhuis, Oosldam cn Spiesz. Tol bestuursleden wc-rden herbenoemd mej. M. M. Woud en de heeren J. B. Kamp- schuur, S. de Boer Azn. en G. L. de Gocde- In een vacalure werd voorzien door de benoeming van mevr. C. Sijpkensvan Oosten Slingerland. De heer De Boer bracht in herinnering dat verzuimd werd de vereeniging „Nut en Vermaak", die altijd door collecten op hare bijcenkomslen Schoolkindervoeding steunde, (er gelegenheid van haar 50-jarig jubileum geluk te wenschen. Hij zou dit zoo mogelijk willen goed maken door tegenwoordig te zijn bij de onthulling van den gcdenksleen op hei graf van den penningmeester, wijlen den heer D. A. Hageman, op Zaterdag 21 Maart aanst. Dit voorstel werd met sympathie begroet en de heeren Kampschuur en De Boer aan gewezen bij deze plechtigheid de vereeniging te vertegenwoordigen. De lieer Spiesz brachit nog Ier sprake den teruggang der leden en daardoor de vor- mindëring der contributies. Hierover voerden nog verschillende le den het woord Algemeen werd dit betreurd maar de vele vereenigingen waarvoor men als lid wordt gezocht maakt velen huiverig nog meerdere lidmnalschappeji te aanvaar den al kan Schoolkindervoeding en Wee ding zich or op beroemen een bij uitstek nuttige vereeniging le zijn. De pers werd verzocht daarop de aan dacht der stadgenooten te vestigen wat wij bij dezen gaarne doen er tevens op wijzend dat hel bestuur er niet het minst die dames veel en tijdroovend werk gehedl belangloos in het algemeen belang doet. Lezing ovei Mac Donald. Gisteravond sprak de lieer H. B. Wiardi- Beckman in het Wijkgebouw Langéstraat over den gewezen cerste-minister in Enge land Mac Donald, wiens naam. door het aandeel, dat hij heeft gehad in de bes pro- I kingen van den Volkenbond, een oogenblik op aller lippen is geweest Hij heeft daar in Genève weten te bewerken, dat men on omwonden sprak en dat Engeland en Frank rijk de handen in eikander legde, wat van groole beteekeni3 is geweest voor de poli tiek en de verhouding tegenover Duilsch- land. Een oogenblik hebben wij gevoeld, dat do lucht gezuiverd werd en dat door hel eerlijk optreden van dezen betrouwbaren mensch veel goed is gedaan. Mac Donald is in Engeland de man. die een ruimen blik heeft gehad op hel politiek gebeuren. Hij heeft de arbeiderspartij achter zich en al is hij niet herkozen, de arbei- derspartij is door hem sterk gegroeid. I Hij was een kind van arme ouders, vroeg I wees en ongevoed bij zijn grootmoeder en tante. Hij was een Schol en heeft, ofschoon het hem in zijn armoedig hutje dan ook aan het noodige voedsel wel eens ontbrak, den invloed ondergaan van de woeste berg streek. waar hij leefde; in hel land, waar de Tweed snel door de rotsen stroomden. Hij j kende vele sagen door zijn grootmoeder Het kan niet anders of dit moet invloed I op hem hebben gehad; hij moest een lang eind naar school loopen en was dikwijls door allerlei zéé geboeid, dat hij den tijd j vergat. Mac Donald was knap; zijn hoofdonder wijzer zag dat, hij leerde verder en kon, loen hij ouder geworden was, niet langer aarden in zijn kleine dorp. Hij moest naar Londen, waar hij secretaris van een liberaal minister wordt. Daar heeit hij door opmer ken en zelfsludie veel geleerd. Dan wordt hij journalist. Tot 1914 is hij nog niel uil- i gesproken socialist. Wél is hij lid van de i onafhankelijke Arbeiderspartij, die nu een socialistische partij is geworden. In Enge land waven lot voor korten lijd maar twee partijen: de conservatieve en de liberale partij. De parlij, die het meest beloofde, kon rekenen op den slcun van de verschillende groepen, die belang hadden bij de beloften, t Zoo stemde men convervatief of liberaal, al naarmate bijzondere wenschen werden in- i gewilligd. In 1906 heeft zich officieel de vakver- eeniging lot arbeiderspartij gevormd, of schoon daarvóór reeds enkele groepen een eigen vertegenwoordiger zonden naar het Parlement. i Mac Donald is een man van groole kwa- 1 liteiten. Een welsprekend redenaar is hij alleen, wanneer hij op de tribune staat of in een groole vergadering. Hei is of dan alles in hem tol leven komt; dan geeft hij zich zooals hij is.erkent ook eigen fouten. In het dagelijkseh leven is hij gesloten. Zijn huiselijk leven is heel gelukkig ge weest; zijn vrouw, een vrome Christin, die eerst van de socialisten niets hebben moest, heelt van hem veel geleerd en samen zijn zij veel op reis geweest, om zich ie ontwikke len en geestverwanten in andere landen te spreken: zij is sleeds gebleven de Chrislen- socialist. bij wie hel politiek strijden voort kwam uit haar godsdienstige gezindheid. In 1911 is zij overleden. Mac Donald is ook een ernstig, veelzijdig ontwikkeld man, die met voorliefde de ge schiedenis der oudheid bestudeerde. Eerlijk in zijn overtuiging, heeft hij in 1914, loen de oorlog is verklaard, niet mee gedaan met de andere socialisten, heeft niet op de oorlogsbegroolingen gestemd; hij heeft met enkele anderen een manifest verspreid, waarin de vredelievende gevoelen» tegen over alle arbeiders in alle verschillende landen werd uitgedrukt Dit heeft hem in ongenade doen vallen bij de Regcering. Hij heeft kalm het schelden gedragen en is zoo grootmoedig geweest, om later, loen men uit eigen beweging tot hem kwam, niet op het vroeger voorgevallene te zinspelen. Hij is een der grootste figuren in onzen tijd, heeft naluurlijk zijn menschelijke ge breken als ieder ander; maar het is iemand, die met zijn groot en sterk idealisme de wereld vooruit zal brengen, gedragen door «en groep, waarin het nieuwe streven leeft. Liefdadigheidsconcert van de mandolineclub „Krehnstlipo". Gisteravond hield de alhier welbekende mandolineclub „Krebustlipo", die in den zomer van dit jaar haar 20-jarig jubileum zal vieren, een goedgeslaagde uitvoering in de groole Stadzaal. Heeit aan den eenen kant de gevestigde naar van de Vereeniging tot de goede opkomst medegewerkt, onge twijfeld gaf hei goede doel van dit concert, waarvan de geheele opbrengst strekte voor de slichting „Jeruël" aan de Middelstegrachl, waar gedurende de winlermaanden aan de armste kinderen onzer stad warme melk en boterhammen verstrekt worden voor zij naar school gaan, velen aanleiding gegeven er heen te gaan. Medewerking was toegezegd door mevr. A Makkree!Zijlman (mezzo-sopraan) en mej. Beb Hauken (piano) van Rollerdam. Het was aanvankelijk een groole teleur stelling, loen ter elfder ure bericht van ver hindering kwam van deze dame, doch des le grootcr was de voldoening cn de dank - baarheid van het bestuur, loen de dames- sladgenooten mej. Van der Hoeven en mej. De Reus. bereid bevonden werden de ledig gebleven plaatsen in te nemen. De voorzitter, de heer Ilarling, opende te ruim acht uur den avond met een kort woord van welkom, waarin hij zijn hijzon deren dank uitte tot de Uvee laatstgenoemde dames, die zoo bereidwillig waren geheel onvoorbereid de Rotterdamsche dames te vervangen. Verder dankte hij de firma Van der Lee, die belangloos voor de zaalversic- ring zorgde. Ook heetle hij het gezelschap „Krebustlipo" welkom, in het bijzonder den wakkeren directeur, den heer L. C Veer man, onder wiens goede leiding hel gezel - schap zulke flinke vorderingen maakle en het Tweeden Paaschdag zal wagen aan een concours in Rotterdam deel te nemen. Hei gezelschap opende met-een Jubileuni- mn.rsch (Marcia Festivali) van onzCD stad genoot den heer Til. H. Polman, door den componist opgedaagen Ier gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Club. Dit oerete nummer viel zeer in den smaak en werd uitnemend gespeeld. De hartelijke toejuichingen golden echter mede den componist, die met zijn echtgenoote in de zaal was. De volgende nummers van het program ma véór de pauze waren mede goed ver zorgd. Mej Van der Hoeven zong daarna een drietal liederen, resp. van Gillet, Mozart en Bergerelte op den vleugel begeleid door mej. De Reus, waarmede zij beiden veel succes hadden. Na de pauze werden op dezelfde voor treffelijk c wijze nog gezongen: „Als de ziele luistert" en „Gij badl op eenen berg alleen", van Caiharina van Rennes, ge volgd door „Jong paartje" en „Holland" van Ilendrika van Tussenbroek, die niet minder enlhusiasme bij de aanwezigen ver wekten. De Voorzitter bracht den dames voor haar preslalies hartelijk dank en de lei der van „Jeruél", de heer Van der Horst, dankle het bestuur en de leden er voor, dat zij dezen avond bestemden voor „Jeruél", en noodigde de aanwezigen uit om eens een kijkje in zijn gebouw aan dc Middelstegrachl te nemen. Hierna speelde de Mandolineclub haar Iweede gedeelte, waarvan vooral de aan dacht Irok het nummer „Op de Kermis", in vier afdeelingen: Vroolijke rondgang, Op de Tobogan, hei Marioneltenspel en In den circus, waarmede de Vereeniging zal uilko- men op het concours te Rotterdam, een ver plicht nummer, dat blijkbaar al goed ingc- sludeerd was. Tegen halfelf kon de Voorzitter den goed geslaagden avond met een opwekkend woord sluiten. Aan den uitgang werd een collecte voor „Jeruël" gehouden. Ouder vlij groole belangstelling hield gisteravond voor de Federatie van Woning- bouwvereenigimgen tc Leiden de Lekende tuinarchitect, de heor Haarsma van Oucoop uit Bilthovon, in een der zalen van liet Nutsgebouw een lozing met lichtbeelden over het onderwerp: „Aanleg en onderhoud van tuinen". Aan de hand van een honderdtal fraaie lantaarnplaatjes toonde spr. ons, sladsmen- schen, hoe wij onze (.urntjes hebben in te nichten, om er zooveel mogelijk profijt en genot van te hebben. In een duidelijk be toog wees spr. er op hoe bij deze inrichting rekening moet worden gehouden met de versohillende onderdooien, welke medewer ken tot een goed tuinaanzicht, zooals o. m. tuinafscheiding, padenaanleg, keuze der bloemen en planten met betrekking tolde grondsoort en vochtigheidstoestand enz. De lezing werd tot het einde toe met veel aandacht gevolgd. BINNENLAND. De Koningin en de Prins in Zwitserland. Middenstandsvergadering tegen de Weel debelasting. De Zomertijd en de Spoorwegen. Benoemd zijn tot hoogleeiaai in de anor ganische chemie aan de gem. universiteit te Amsterdam dr. J. P. Wibant en tot bui tengewoon hoogleeraar in de histiologie dr. M. W. Woerdeman. BUITENLAND. De zitting van den Volkenbondsraad te Genève. Voor Dnitsch president wordt thans dr. Gesslcr naar voren geschoven. De Fransche communisten en de geheim# diplomatie. Het Maagdenburger proces opnieuw in be handeling. Soen-Yat-Sen i3 thans overleden. Bij de forma W. E. J. Tjeenk Willink, 1c Zwolle, is in druk verschenen de red'o van prof. mr J. C. van Oven, gisteren uit- gesproken en door ons vermeld. Vanaf morgen krijgen wij bij de N. Z. IL T. LeidenHeemstede den halfuur dienst. Van 's morgens 8 uur lot 's avonds 7 uur rijdt zij dan elk halfuur van Heem stede naar Leiden. Van Leiden naar Heora- stede begint deze dienst- om 9 uur lol 8 uur 's. avonds. i De heer A. Korcnhoff, in eóniu^libleB, delicatessen en fijne vlecschwaren, wiens zaak aan het Rapenburg 3 wel bekend was, voelde al lang behoefte aan meer ruimte" van beweging. Na lang zoeken kon hij beslag leggen op het ruime perceel Brccstraat 15, waar tot voor kort een hccronklcodermakcrij was ge vestigd. De firma Gebrs. Van der Loo, specialitei ten op dit gebied, hebben aan hun opdracb om hel perceel geheel naar de eischen in '3 richten lot een fijne comeslibleszaak, op e n wijze uitvoering gegeven, boven onzen lof verheven, en de firma Lepelaar, alhier, wist dit nog waardig aan te vullen door een rijke electrische verlichting. Een absoluut lucht en stofvrije etalagekast voor fijne vleesch- waren trekt allereerst de aandacht; dan de prachtig verlichte vitrines voor de comesti bles en verwante artikelen, en, om slechts hier en daar epn greep te doen. wijzen wij verder enkel nog op de meebouwde ijs kast. Wij zeggen niet le veel ais w ij verklaren) dat deze zaak aan alle moderne eischen vol doet, waarbij tevens aan de hygiëne ook hel volle recht is gegeven. Onze stadgenooten raden wij aan deze zaak bij de opening he denmiddag eens te gaan bezichtigen. Gisteren is eon valse ho gukl.-n, die vrij nauwkeurig was nagemaakt aan het politiebureau gedeponeerd. Het geldstuk werd op het kantoor der Leidsche Kalkfa- i briek ontvangen en eerst later word be merkt, dal het valsch was DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsiaad. net vraagstuk der Fransche veiligheid it lor sprake gebracht in de geheime vergade ring van den Volkenbondsraad naar aan- ding van de evenluecle conlróle van den Volkenbond in Duitschland. De geallieer den overwegen nog steeds het verslag der intergeall. controlecommissie in Duitsch land en een spoedige beslissing schijnt nog alüjd niet in zichtl en daar nog nie mand weet of Duitschland lot den Volken bond zal toetreden, vroeg Briand de spe ciale kwestie van de contröle in het Rijn gebied uit le stellen tot dc a.ï. vergadering van den Raad in Juni Inmiddels wordt achter de schermen weer hard gewerkt in het veiligheidsvraagstuk en wat daarmee samenhang!. Vooral op Polen wordt pressie geoefend, doch of dit helpen zal? Het heel, dat de bekende vurige Pool- sche nationalist Korfanty iedere poging tot grenswijziging eenvoudig een oorlogsver klaring noerndel De Volkenbondsraad heeit gisteren overi gens in openbare zitting behandeld do opiumhandel en de leer.ingen aan de man- I daatgebieden en in tegenwoordigheid der i vertegenwoordigers van Hongarije, Roeme- j niê en Servië met den financieelen weder- opbouw van Hongarije. Er is een motie aangenomen, waarin de Raad zijn tevreden heid betuigt over den merkwaardigen voor uitgang van het werk van den wederop bouw

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1