Leidsche Begrafenisonderneming BINNENLAND. Burgerlijke Stand v. Leiden. RADIO-PROGRAMMA NAAE CANADA. RECHTZAKEN. VARIA. VRAGENRUBRIEK. verre niets bekend, al is dit nog geenszins onmogelijk, daar dit eerst eenige dagen van te voren wordt aangekondigd. Over bet algemeen wordt er groote be langstelling verwacht; reeds werden ruim 40.000 kaarten officieel aangevraagd. Typeerend- voor de groote belangstelling zijn wel de verschillende excursies, welke vanuit de omliggende gemeenten worden ondernomen, waartoe ook de reductie door de Ned. Spoorwegen toegestaan, wel zal bijdragen. Den lGden Maart zal de Jaarbeurs be zocht worden door een excursie van Deen- scho industrieelcn, op touw gezet door het Kopcnhaagsche blad„Berlingske Tidende Ook uit andere landen verwacht men veel belangstelling; er is veel propaganda voor gemaakt. Moeite wordt gedaan om een aan tal Mcsse-gangers via Utrecht te doen terug reizen De buitenlnndsche pers schenkt ook ai aandacht aan deze Jaarbeurs en laat zich er in gunstigen zin over uit. Tot slot willen we nog even terugkomen op den algemecnen toestand, waarin handel en industrie verkeeren. Nadrukkelijk zij ge zegd, dat de economische rol, die de Jaar beurs heeft te vervullen, onafhankelijk is van do stemming op de wereldmarkt. De Jaarbeurs is een zuiver economisch insti tuut en beoogt de vergemakkelijking van den koop door persoonlijk contact lusscben producent en afnemer. Het is daarom een verblijdend leeken, dat handel en industrie de groote waarde heb ben ingezien van de Jaarbeurs als intermé diair lichaam. „De zon is doorgebroken", wij zijn er van overtuigd, dat zij zich liooger en hooger boven den horizont zal verbetten en spoe dig de middaghoogte zal hebben bereikt. Dat het zoo zij, len zegen van handel en industrie. RECT.A^P AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. etEEREWEER TELEFOON Rfil - LEIDEN 7797 Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau L. S. Bouma, emeritus-predikant bij de Geref. Kerk le Middelburg; is verleend de eere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in zilver, aan J. van Ommen, ge wezen voorlezer en voorzanger bij de Pro- testantsche godsdienstoefeningen aan het liuis van bewaring le Rotterdam; is toege kend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan L. J. Speydel, werfbaas bij de firma G. A. Harff Jr., le Amsterdam Ds. Michelin, predikant bij de Waalsch Hervormde Gemeente te 's-Gravenhage, hoopt Donderdag 12 dezer zijn 25-jarige Evangeliebediening le herdenken. Zaterdag 4 April zal, naar „liet Volk meldt, in het Gebouw vqor Kunsten en We tenschappen in Den Haag de huldiging plaats hebben van mr. P. J. Troelslra na mens de moderne vakbeweging. Daarbij zul len aanwezig zijn het verbondsbestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, de hoofdbesturen der aangesloten organisaln en vertegenwoordigers van een aantal bo- sluursbonden en afdeelingen van moderne vakbonden. Bovendien zal 's avonds een groote demonstratie van Haagse he arbeiders plaats hebben. Onder presidium van ds. L. J. S. Crousaz, van Strijeji, werd Zaterdagmiddag in het Christ. Mil. Tehuis in Den Ilaag een vergadering gehouden van het algemeen be stuur van de Prov. Afdceling Zuid-Holland der Nat. Vcreeniging „Pro Rcge". De vergadering keurde de houding van hel hoofdbestuur, om nog niet over le gaan lot goedkeuring van de statutenwijziging, die dc fusie met den Ned. Mil. Bond mogelijk maakt, gezien dc voorwaarden van dien Bond, met algemeene stemmen goed. Als secretaris werd benoemd de heer E. Jansen, te 's-Gravenhage. Medegedeeld werd, dal le Leiderdorp een aid. is opgericht. Besloten werd de volgende vergadering op Vrijdag 3 April te houden en de jaarver gadering der Vereeniging op Zaterdag 3 Mei as., te 's-Gravenhago. Na rondvraag werd dc vergadering op ge bruikelijke wijze gesloten. Behalve de gewone werkzaamheden komt aan de orde de verkiezing van 5 bestuurs leden wegens periodieke aftreding van 3 leden en ter voorziening in 2 ontstane va catures. Candidaat zijn gesteld dc dames W. Los (aftr.) en jkvr. G. Rcpelaer van Driel. Leiden le s-Gravenhage, en de hecren W. Hogeweg, le 's-Gravenhagc, (aftr.), W. Mul der te Gorinchem, W. C. F. Scheps, le 's-Gra venhage (aftr ds. C. D. Israel. Ned. IJerv. pred. te Koudekerk a. d. Rijn, L. Questro, te Leiden, C. de Groot, le Boskoop, Adj. A. T. van Oosterom, le Delft, en serg-majoor J Bomas, le 's-GTavcnhügc. De vergadering zal worden toegespreken door de heeren ds. D. A. v. d. Bosch, Ned.- Herv. prod, le 's-Gravenhage, cn luit.-gen. P. W. Webcr. B. en W. van Amsterdam leggen den Raad over een voordracht van curatoren der Universiteit, ter benoeming van een buiten gewoon hoogleeraar in de histiologie, welke voordracht luidt als volgt: lo. dr. M. W. Woerdeman, le Amsterdam; 2o. dr. G c' Heringa, le Utrecht. Zij stellen den' Raaa voor tot de benoeming over le gaan, onder bepaling, dat het salaris en de pensioen grondslag van den te benoemen hoogleeraar f5500 zullen bedragen. De heer mr. A. Bosch, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, voor zitter van den Nederlandschen Bond lot Kinderbescherming, heeft zich op uitnoodi- ging van het bestuur der Vereeniging tot duurzame verzorging van minderjarigen, be reid verklaard, zich le belasten met de vor ming van een commissie van hoogstaande, onbevooroordeelde personen ter beantwoor ding van dc vraag, of de instelling ..De Glindhorst gebaseerd op haar tegenwoor dig systeem, moet en kan blijven bestaan. Na des ochtends door ds. Berkhoff be vestigd le zijn, heeft ds. G. Wisse, vroeger te Leiden, laatst le Arnhem, gisteravond als predikant bij de Chr. Geref. Gem. te Utrecht zijn intrede gedaan. Het kerkgebouw was stampvol. Ds. Wisse sprak naar aan leiding van Psalm 71 vers 5 en 17. Bij de algemeene toespraken deelde ds. Wisse me de. dat hij op geen enkele wijze aan het politieke leven actief wcnscht deel le nemen. In antwoord op een desbelreffenden brief van den Cenlr. Nederl. Ainbtenaars- bond heeft de Minister van Waterstaat be richt, dat de invoering der gewijzigde rang- bevorderingsregeÜng voor. een verhooging der salarissen van dit personeel, haar beslag zal krijgen tegelijk met de maatregelen, welke noodig zullen blijken le zijn voor het administratief personeel bij den post-, tele graaf- en telefoondienst. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal Vrijdag 13 Maart niet plaats hebben. ONDERTROUWD: F. Schroder jm. 23 j. en P. M. de Ru jd. 19 j. C. H. Tende- loo jm. 20 j. en J. M. v. d. Nat jd. 19 j. H. Kuipers jm 22 j. en M. v. Helden jd. 20 j. H. Tegelaar jm. 27 j. en J. v. d. Kaay jd. 20 j. J. v. d. Reyden jm. 23 j. en J. Stoute jd. 23 j. A. Zaalberg jm. 23 j. en J. A. Kruit jd. 20 j. H. Vogelen zang jm. 23 j. en J. de Graaf jd. 18 j. L. Zitman wedr. 62 j. en M. J. Labordus jd. 52 j. P. J. v. d. Zeeuw jm. en L. M. v. Slogteren wede. PD. v. d. Berg jm. 28 j. en E. v. Weeren jd. 25 j. W. Swaak jm. 23 j. cn S. Penseel jd. 20 j. RECLAME. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foster's MaagpilJen te ge bruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht eü hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0 65; in apotheken en drogistzaken 47 49 SCHEEPSTIJDINGEN. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TJERIMAI, thuisr. 9 Mrt., van Sabang. HOLLAND—AMERIKA LIJN. EDAM, R'dam n. New Orleans, pass. 8 Mrt. Quessant. NOORDERDIJK, 8 Mrt. v. Hamburg te R'dam. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ „OCEAAN" KNIGHT TEMPLAR, Java n. Amst. pass. 9 Mrt. Perim. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. SCHIEDIJK, uitr., 7 Mrt. v. Algiers. ANDIJK, uitr., 9 Mrt. te Bombay. BOVENKERK, 8 Mrt., v. Hamburg naar R'dam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LUN. ALWAKI, uitr. pass. 7 Mrt. Quessant. JAVA NEW YORK LIJN. BUITENZORG, n. Java 6 Mrt., te Bassein. KON. WEST-IND. MAILDIENST CRYNSSEN, uitr., 7 Mrt. te Trinidad. NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. MERAK, 8 Mrt. v. Rosario te Las Palmas. HERCULES, 3 Mrt. v. Pladjes n. Singapore VREDENBURG, 8 Mrt. v. Gibraltar naar Napels. SCH1E, Milos n'. Rouaan, pass. 8 Mrt. Quessant. SL1EDRECHT, St. Rose n. Alicante, pass. 8 Mrt. Gibraltar. KELBERGEN, 8 Mrt. te Suez. HELENA, Barry n. Piraeus, pass. 7 Mrt. Kaap Bon. SEMIRAMIS, 7 Mrt. v. Calcutta te Suez. ALDEBARAN, 9 Mrt. v. Bahia Blanca te Antwerpen. PENDRECHT, Antwerpen n. Londen pass. 8 Mrt. Vlissingen. TROMPENBERG, 7 Mrt. v. New York n. La Guiaira. WINSUM, 8 Mrt. v. Portland n. Aalborg. WOLSUM, 7 Mrt. v. Curacao n. Z. Amerika BOOMBERG, n. Livorno, pass. 6 Mrt. Gi braltar. WALCHEREN, 8 Mrt. v. Narvik n. R'dam. VOOR WOENSDAG 11 MAART. 7.50; Hambuig (392 M.) Theaterkroniek. 10.15: Amsterdam (2175 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. "(Officieels 'Am- sleioamsche tijd). 11.20: Leipzig (ongeveer 400 M.) Middag concert. 12.50: Parijs (1780 M. SFR). Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Paris. 3.20: Car dill (351 M. 5WA). Kalkman met zjjn bioscoop-orkest. 3.50: Eerlijn (330 en 505 M.) Concert Birmingham (475 M. 5IT). The Station Piano Qnintet 4.30: Amsterdam (2175 M.) Tjjdseïn van het Persbureau Vaz Dias (Officieels Am- sterdamsche tijd). 5.05: Parijs "(1780 M. SFR). Concert met medewerking van solisten. 5.20: Hamburg (392 Af.) Concert 7.20: Londen, Chelmslord j3C5 M. 2LO cn 1000 M. 5XX). Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht. 7.25: Leipzig (ongeveer 400 M.) Klassiek Syraphonie-concei t van het Leipziger Svm- phoiiie-orchester. O. a. Bach: Suit? C-dur. Concerto grosso (Handel). Serenade fiir Bla- ser Es-dur (Mozart). 7.50: Lonaen, Chelmsford (3G5 M. 2L0 en 1G00 M. 5XX). The Wireless Orchcrsta, o.a.: March „In Bond Street'' (Kolloj; Suite „London Day by Day" (Mackenzie). Birmingham (475 M. 51T). The Station Or chestra. Cardiff 351 M. 5IT) Opvoering van „Tann- itaoser", opera van Wagner. 8 aui: Hilversum (1050 -M. NSF). Omroep van ae Ned. Chr. Raaio-Vereenigirg. Pro- gramma: 1. Inleiding. 2. „Lente" vail J. D. van Kamshorst, zang en piano. 3. Herb aria van Siradella, vioal en piano. 4. Ds. G. W. Akkerhuis, Geref. pred. to Maas sluis, over: „De strijd van 2 werelden in het kleine menschenhart". 5. a. „Wilt heden nu treden", van Valerius; b. In den vreemde, Verhuist. Bride numme.s te zinpen door den heer W. Poieriek. (i. a. „Grass an Maris", van Frans Abt, Da 2 b- „Die Engelein", van Frans Abt, zaag (zss dames). 7. Ds. L. J. S. Crousaz, Herv. Pred. te Stryen, tevens veldprediker, on- werp: „De technische verzorging der mi litairen". 8. Andantino, van Tart ni-Kreis- ler, viool en piano. 9. a. Ond-Hollandsch lied, Valerius; b. Avondklok, Anon, beide nummers te zingen door den lieer Wm, Poletiek. 10. „Gruss" van Mendelssohn- Buett. 11. „LotlLd", van Freyliiighausen, zang (3-stemmig), 9.20: Parijs (1780 M.) Conceit Radio-Jazz. 10.20: Londen, Chelmsford (365 M. 2LO cn 1600 M. 5XX). Voortzetting van het Concert. Pianovoordracht, o.a. Fantasie in in. C-Minor (Bach). Pastoralei li F-Major (D. Scarlati). Nocturno in D. Flat (Oliepin). RECLAME. 4756 moeders! Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk PUROL. Doos 30 Cent. Allereerst is noodig: Vertrouwde Voorlichting. We kunnen liet hun, die lust gevoelen le emigreeren, niet sterk genoeg op het hart' drukken: Zorg toch voor een vertrouwde voorlichting. En met des le meer kracht dringen wc hier op aan, omdat in de laatste weken al lerlei berichten de ronde doen, omtrent niet geoorloofde praktijken ten opzichte van jongelui, die naar Canada zijn getranspor teerd. We kunnen ons best begrijpen, dat jon gelui, die om welke reden dan ook, hun ge luk in het buitenland willen beproeven, gaarne luisteren naar hen, die hun de .be hulpzame hand willen- bieden. Er is even wel tweeërlei hulp: baatzuchtige en onbaat zuchtige, en het valt voor de jongelui (en hun ouders of verzorgers) niet steeds ge makkelijk deze twee soorten goed te onder scheiden. In vroeger jaren werd de emigratie zoo goed als uilsluitend gepropageerd door per sonen, die in de eerste plaats daaruit zelt voordeel wilden trekken. Hoe het den land verhuizers later in het nieuwe land ging, liet den propagandisten onverschillig'; hoofdzaak voor hen was, aan iederen landverhuizer een zeker bedrag te verdienen. Zïj verkoch ten de reisbiljetten en wisten nog op andere wijzen zich te bevoordeelcn. Het publiek noemde hen ronselaars. Het geslacht van deze menschlievende(?) helpers is nog niet geheel uitgestorvennog altijd loopen er propagandisten rond, wien het uitsluitend te doen is eigen voordeel te trekken uit de emigratie van anderen. Wij mecnen daarom een goed werk le doen, door onzen lezers eens precies mede te deelen, hoe zij het moeten aanleggen om volkomen betrouwbaar te worden ingelicht. En dan willen we allereerst wijzen op „De Nederlandsche Vereeniging „Landver huizing", wier Bureau is gevestigd Bezui- denhoutscheweg 97, te 's Gravenhage, in lokalen welke door de Regeering gratis aan deze Vereeniging zijn beschikbaar gesteld. Deze Vereeniging is opgericht 12 Decem ber 1913, dus kort voor het uitbreken van den oorlog. Bij de oprichting verklaarden de Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Buitenlandsche Zaken, dat van Regecringszijde deze Vcreeniging zeer werd toegejuicht. Het doel van deze Vereeniging wordt in de Statuten aldus omschreven: a. het geven van voorlichting aan hen, die er over denken als landverhuizer Ne derland te verlaten. b. Het verleenen van bijstand bij de uit voering van dit voornemen. c. het houden van voeling mek hen, die geëmigreerd zijn; een en ander met uitslui ting van propaganda voor landverhuizing en van finanticele hulp aan emigranten. Ter bereiking van dit doel zal de Vereeni ging de volgende middelen aanwenden: a. het verzamelen en ordenen van gege vens betreffende vooruitzichten voor land verhuizers en aangaande het emigratie-we zen in verschillende landen, b. het verstrekken van schriftelijke en mondelinge inlichtingen, ook ter waarschu wing tegen onberaden emigratie, c. het tegengaan van verkeerde praktijken in het emigratie-wezen, d. het geven van daadwerkelijke, niet fi- nantieele hulp aan landverhuizers uit Ne derland, tot het oogenblik van hun vestiging hetzij direct, hetzij door bemiddeling van bevriende vereenigingen in het buitenland. Het verband lusschen do Regeering en de Vereeniging is gelegd door de aanwijzing van een Regeeringscoramissaris. De omstandigheid, dat dc Vereeniging eerst een half jaar voor den oorlo'g tot stand kwam, is oorzaak geweest, dat zij in de eer ste jaren haar werkzaamheden niet ten volle heeft kunnen ontplooien. Thans is haar werk in vollen gang. Zoo kwamen in 1923 niet.minder dan 6826 schriftelijke verzoeken in om inlichtin gen, terwijl door 1758 personen, waaronder 185 vrouwen, persoonlijke bezoeken aan het Bureau van de Vereeniging werden gebracht ten einde uadere informaties in te winnen. Nadrukkelijk wordt een ieder gewezen op de moeilijkheden waarvoor hij (zij) in den vreemde zal komen le staan op het aan- passings- en doorzettingsvermogen, dat noodig is om te slagen en op de noodzake lijke kennis van de taal van hef vreemde land, noodzakelijk ook voor dc gehuwde v rouw. Uit 'l bovenstaande blijkt nu wel vol doende, dat de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing" uitsluitend is een infor matiebureau in het belang van hen, die er over denken zich in 't buitenland le vesti gen. Juis| omdat de meeste Ireklusligen zoo slecht op de hoogte zijn met de geografische, economische, sociale en ook godsdienstige toestanden in den vreemde, daarom doet de Vereeniging „Landverhuizing" zoon nuttig werk met haar voorlichting. In geen enkel opzicht bedoelt de Veree niging voordeel te trekken uit de landverhui zing. Wie er wèl voordeel van hebben, dat zijn zij, die om inlichtingen komen vragen. Maar, zal opgemerkt worden, de Vereeni ging maakt dan toch onkosten en wie ver goedt die dan? Dc kosten, die zij maakt, worden bestre den uit: le." Een Regeeringssuhsidie; 2e. De contributie van de leden cn be gunstigers. 3e. Vrijwillige giften zoowel van perso nen, die voorlichting ontvingen als belang stellenden. Hierbij zij opgemerkt dat zij, die om inlichting vragen, deze geheel gratis ontvangen; vrijwillige bijdragen worden na tuurlijk zeer gewaardeerd. We moeten dus ieder, die voornemens is zich in het buitenland le vestigen, ten sterk ste aanraden zich in verbinding te stellen met de Vereeniging „Landverhuizing". Daar wordt men volkomen betrouwbaar ingelicht. Bijzondere personen, die het land rond trekken, om hier en daar emigranten op le visschen, moet men niet het oor leènen. Die zoeken slechts hun belang en niet dat van de emigranten. Landbouwers en landarbeiders die spe ciaal naar Canada wenschen le emigreeren, kunnen zich direct wenden tot do Emigra tie Centrale Holland (Anna Paulownastraat G, Den Haag) welke Centrale, in samen werking met de Vcreeniging Landverhuizing zich meer speciaal bezig houdt met dc plaatsing van landbouwmcnschen in Ca nada. Ook dc Emigratie Centrale Holland is een semi-offieieel lichaam, dat met regeerings- sleun cn bijdragen van particulieren, uit sluitend ten doel heeft de bevordering van dc belangen der emigranten. Omdat emigreeren een zeer ernstig werk is, waartoe men maar niet een-lwec-drie besluit cn de beste lijd voor landbouwers en landarbeiders om in Canada direct met den arbeid le kunnen beginnen de maand April is, zullen zij, die nog dit voorjaar willen emigreeren, niet zoo heel lang meer kun nen wachten met zich aan te melden. liet is nu de hoogste tijd. En zij, die voornemens zija hel volgend jaar naar Canada lo gaan, doen verstandig zich thans reeds aan le melden; de voorbe reiding kan dan nog wat beier geschieden. Ook heeft men dan een vol jaar voor den boeg om nog- wat Engelsch te leeren, wat een bijzonder groot voordeel is en heel wat gemak oplevert. Hoc 't zij, de treklustigen weten nu de vertrouwde adressen in Den Haag. Aan die bureaux kan men veilig zijn belangen toe vertrouwen. Ten slotte: Een gewaarschuwd man lelt voor twee. Het in den laalslen lijd in de pers zoo scherp gelaakte emigratie-bureau-Feenstra, te 's Gravenhage, waarmede ook de gemeente Leiden heeft samengewerkt, is kort geleden opgeheven. De achtergebleven familieleden der emigranten uit Leiden behoeven echter niet ongerust le zijn, daar hier te Leiden niet het Bureau-Feenslra, doch de. Gemeente zelf de selectie onder de liefhebbers heeft gehouden en een zeer scherpe selectie, zoo als ons uit goede bron werd verzekerd. Bo vengenoemd bureau regelde voornamelijk slechts het transport der Lcidenaars. Red. L. D. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden gisteren slechts 16 zaken voor openbare behandeling op de rol en 3 kin derzaken. Dirk v. d. B.., te Leiden had de vorigo week terechtgestaan wegens overtreding der leerplichtwet. Beklaagde had toen ech ter verklaard, dat het ten laste gelegdo niet juist was. De zaak werd toen uitge steld om het betrokken heefd der school, den heer A. Dirks, te hooren. Bedaagde was nu weggebleven. Het hoofd der school bevestigde echter de over treding, waarna de Ambtenaar f 2 of 2 da^ gen cischte. H. V., chauffeur te Leiden, stond ook weer terecht, wegens het feit dat hij den politieagent Bocrsma, die hem had onder houden over het vuil maken van de Da- Oosta-straafc, terwijl hij bezig was een auto schoon te maken had nageroepen: oude h-.. 1 Beklaagde had op een vorige zitting ont kend het woord te hebben gesproken. Nu werd de agent Bocrsma gehoord, die het ten laste gelegd onder eede bevestigde. Een getuige k décharge, een dienstmeis je, mej. R. v. Deuren, dat voor het open raam in die straat een praatje met den chauffeur had gemaakt, en alles had gt-> hoord wat deze zeide, had van het scheld woord niets gehoord. De Kantonrechter scheen te meenen dat het tweetal verloofd was, doch dit was niet het geval, zeide het meisje. De Ambtenaar hield zich aan de beëedigde verklaring van den verbalisant en eischte f 3 of 2 dagen. P. E., chauffeur tc Leiden had twee we ken geleden terechtgestaan Ier zake dat hij op een bepaalden dag op den Stationsweg met een motorrijtuig een standplaats had ingenomen wat hij toen ontkende. Dc poli- tieagent Huys nu gehoord, merkte op dat de datum in de dagvaarding verkeerd was opgenomen. De Ambtenaar moest du* vrijspraak vra gen. Beklaagde zal er nu later zeker wel weer van hooien. A. S., machinist te Wassenaar, had te Leiden zonder vergunning van de politie muziek op straat gemaakt, door langs do huizen op een mandoline te spelen. Be klaagde bekende. Plij is reeds eenigen tijd werkloos en wilde nu op deze, in ieder ge val eerlijke manier, trachten aan den kost' te komen. De Kantonrechter dacht dut hij beter! deed vergunning te vragen, maar het duurt volgens hem een geruimen tijd vóór daar op een beslissing genomen wordt. Do Ambtenaar cischte nu f 0.50 boete. Dó Kantonrechter ontsloeg hem voor dezen keer van de straf. De oorzaak van vroegtijdig grijs-wordea Ar Len en haardeskundigen hebben in voel gevallen langen tjjd besteed aan het op lossen van het vraagstuk: vroegtijdige grijs heid. Zonder hiervan een bepaalde oorzaak vast te kunnen stellen, is het vrgwel zeker, dat niet alleen de feeftijd aan dit verschijn sel schuld heeft, maar ook dat de erfelijk heidskwestie een woordje meespreekt. Van meer belang is echter de rol, die de huid speelt. Deze bestaat uit twea lagen, de opperhuid en de lederhuid. De eerste be staat uit ongeveer dezelfde bestanddeelen als de nagels, de tweede bestaat hoofd zakelijk uit een gekleurde pigment-massa, die de huid en ook do haren hun kleur verleent. Verliezen de haren door een of andere oorzaak deze kleurstof, dan vormt zicli in plaats van pigment, zuurstof en deze doet het haar verbleeken. Do oorzaak van deze verandering ligt in don leeftijd of in ziekte der haarwortels. De oude Egyptische mode. Uit een door den Engelsehen Egyptoloog Arthur Weigall geschreven boek, blijkt-, dat de dames aan het Hof van de Farao's reeds in het jaar 1000 vóór Christus, het page kopje gekend hebben. En do oud-Egypti sche vrouwen waren in dit opzicht veel moderner dan dc dames uit het oude Rome die zich tevreden stelden met het in ieder geval nog tot over den nek omlaag reiken de „Titushoofd". Dc dames van het Nijl-land droegen het haar op het achterhoofd zeer kort, zooals tegenwoordig mode is. Dikwijls hadden zij evenwel dat pagekopje verborgen onder een deftige pruik, waarmede zij meestal op, afbeeldingen worden voorgesteld. Maar Weigall heeft onder do vele modedames, wier afbeeldingen, na 3000 jaar, nog be houden gebleven zijn, er een ontdekt, met een volslagen pagekopje. Het is een me vrouw Takusiet, die in 945 vóór Christus te Bubastis woonde. Weigall noemt haar een typeerende schoonheid voor haar tijd en haalt een groot aantal voorbeelden aan, om te bewijzen, dat de dame uit het oude Egypte zich bijna zoo kleeddo ais onze dames. Het schoonheidsideaal heeft in het Rijk der Farao's in den loop der eeuwen weinig verandering ondergaan. Het was een mode, die volstrekt op slankheid was gebaseerd, en weelderige gestalten, zooals te zien zijn op schilderijen van Rubens, zouden nooit den bijval van een Egyptisch heer hebben geoogst. De Egyptische vrouw, die, in den tijd, toen de pyramiden werden gebouwd, op een correct uiterlijk gesteld was, moest er zoo slank uitzien als de hedendaagsohe. Parijzcnaar8ter. Haar gewaden waren ge heel gesneden naar zulk een figuur; het waren zeer nauw sluitende foudralen, die eveneens met de tegenwoordige mode over eenstemden. Slechts in één opzicht kan dfo heden- dttagsche damo haar oud-Egyptische zuster niet tot voorbeeld nemenwat het schoeisel aangaat. De Egyptische vrouw hechtte geen waar de aan een kleineu voet; haar voeten wa ren groot en hoekig, maar daarentegen bezaten die voeten een natuurlijke even redigheid, die de hedcndaagsche dame dikwijls niet zou kunnen vertoonen, indien zij het zou wagen, zich zonder schoen te laten zien. Eksteroogen cn kromme teenen waren destijds onbekend. Over het algemeen zal men den Egypto loog gelijk moeten geven, als hij beweert, dat een van de priesteressen, die in den vorm van mummies, uitstekend geconser veerd, in het Britscho Museum te Londen liggen, als zij weer tot leven gewekt kon den worden, kalm in een restaurant zou kunnen plaats nemen, zonder door haar toilet in het oog to loopen. Do oud- Egyp tische mode is juist het modernste wat or bestaat, zelfs wat het pagehoofdjo aan gaat'. L. S. G. Volgens het Visscherijregle- ment voor de binnenwateren in de provincie Zuid-Holland is het verboden te visschen met de vischzegen van 16 Maart tot 15 Octo ber. Mej. L., te L. Minstens een maand te voren moet u opzeggen. v. B., te L. Wanneer hij den leeftijd van achttien jaar bereikt beeft, kan op ver zoek door den kantonrechter beperkte han4 liohting worden verleend.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 7