De Terugkeer van Klompvoet. No. 19938 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 10 Maar* Tweede Blad. Anno 1925 Gemeenteraad van Leiden. FEUILLETON. (Vervolg van gisteren). 12o. Voorstel tot verhuring van oen lokaal met voorvertrek in de bovenverdieping van voormalig Invalidenhuis, aan de R.-Kath. (Muziekvereenigmg „Perosi". (50) Conform besloten. 13o. Voorstel tot verhuring van de per- ceelen weiland in den Roomhurgerpolder, Sectie M, Nis 2919 en 2920, aan Jac. Uit- èenboogaard. (51) Conform besloten. 14o. Voorstel tot overname in eigendom mi onderhoud bij de gemeente van een ttrookje grond aan den Stationsweg, kad. bekend Sectie A No. 1124 ged. (52) Conform besloten. 15o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van den grond gelegen tussclien de rooilijn op het perceel kad. bekend Sectie O No. 1113 en den openbaren weg (de Genesletstraaf). (53) Conform besloten. 16o. Voorstel tot aankoop van het zuid westelijk uitspringende gedeelte van het perceel Langebrug 101. (51) De lieer KNUTTEL kan zich niet met dil voorstel vereenigen. Voor deze schuur en grond acht hij den prijs veel te hoog. Dc eigenaar moet maar eieren voor zijn geld ■kiezen. De heer SPENDEL kan zich er ook niet mee vereenigen, 't Is een gewone nasleep in dergelijke gevallen. Hij sluit zich bij den Iheer Knuttel aan. De heer SPLINTER heeft als lid der C. v. F. eerst tegengestemd maar is later bekeerd na ter plaatse zich te hebben georiënteerd. H)e»l muurtje, waarover B. en W. spreken zou bij niet koopen, z. i. echter maar f 200 kosten. Wethouder MULDER kan het voorstel moeilijk tegen geweten in verdedigen. De VOORZITTER erkent, dat dc prijs veel te duur is, maai* gezien het belang van de zaak wad hij over den prijs heenstappen. Voor de auio-kwestie bij het pol it ie-bureau is het echter z. i. beslist n-ooddg en dat kan de eigenaar ook welen. Jammer zou daar om z. i. zijn thans niet te koopen. Reeds vaker heeft men later spijt gehad in zulke gevallen. En zoo veel geld is er ook niet mee gemoeid. Het muurtje zou meer kosten, dan de Sheer Splinter meent, houdt hij vol. De heer v. HAMEL is voor den koop. Zulke kleine beletsels doen op den duur al tijd veel verdriet en z. i. moet men maar door dezen zuren appel heenbij ten. Na nog eenig debat wordt Jiet voorstel aangenomen met 2210 stemmen. Tegen de heoren Sijtsma, Knuttel, Groe- neveld, Kooislra. Oost dam, Spendel, Mul der, Wilbrink, Wilmer en mevr. v. Itallie. 17o. Voorstel lot verkoop van het perceel bouwgrond op het Raamland, ten zuiden van de Fr u instraal, kad. bekend Sectie M no. 866 ged.. aan Prof. dr. F. Muller Jzn. (55) Conform besloten. 18o. Praeadvies op het verzoek van A. Grijseii e.a., allen bewoners van 't Utrecht- sche Jaagpad, om dien weg van gemeente wege le doen verlichten. (46) Conform besloten. l9o. Voorste] lot verhooging van het voor schot, toegekend aan de Woningbouwver- eeiuging ..de Goede Woning", voor de uit voering van haar 2e bouwplan benoorden den Marosdngel en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsslaat. (56) Conform besloten. 20o. Praeadvies op hel verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, ter be- koming van eene algemeene vergunning tot levering van duinwater in een gedeelte van de gemeente Oegstgeest. (57) Mevr. v. ITALLIE heeft niets tegen het verzoek, maar hel contract mei deze Mij. is niet voordeeilig voor de gemeente en over een paar jaar komt verlenging of niet daar van aan de orde. Is daarom het niet ver standiger het de maatschappij -niet gemak kelijker te maken dtan noodig is? Dc VOORZITTER zegt dat dit er niets itoe doet, gezien den inhoud van het con- traot. Bij overneming moet betaald worden 20 maal d!e opbrengst van het 47f9 jaar en dit valt hier geheel buiten. Conform w\>rdt dan besloten. 21o. Verordening .houdende wijziging van de verordening van 13 Juni 1918 (Gemeen teblad No. 25), regelende de heffing van leges- en expeditie gelden ter Secretarie, bij het Oud-Archief en aan. het Bureau van den Burgerlijken Stand te Leiden. (58 en 61) De heer v. ECK geeft toe, dat de zaak van niet veel belang is, doch hjj kan zich niet vereenigera met den grondslag van deze leges-heffing. Men moet de kwestie niet alleen zien van gemeentewege uit, doch ook van de zijde van het publiek, w. o. velen met kleine beurzen, voor wie deze leges bezwaarlik worden. Met draagkracht wordt geen rekening gehouden, een van die kleine "plagerijen, die de overheid inpopu- lair maken. Vooral onbillijk zou hij het vinden voor auto-rijbewijzen, etc. Administratief komt er er weer werk bjj bovendien. In beginsel kan hij dus zich hierbij niet vereenigen. De lieer KNUTTEL sluit zich daarbij aan. Dc lieer HEEMSKERK meent, dat de administratie niet urgent wordt. Altijd reke ning houden met draagkracht gaat toch piuctiscn niet aan. De verhoogingen zijn ook van weinig beteekenis en bij werkelijke last zou men er nog wel iets op kunnen vinden. De neer EERDMANS acht verhoogea van bewijzen van NederLschap en passen toch wat onbillijk, We betalen vrij zwaar ge meentebelasting en heb je iets noodig van de gemeente, dan moet je dat weer betalen: De VOORZITTER herinnert er aan, dat \eJo steden destijds ook van biunenl. passen leges namen, hier niet Toen bleek, dat daarvan hier veel meer gebruik werd ge maakt dan elders Wethouder SANDERS acht de liezwaren overdreven. fc Is toch billijk, dat de be langhebbende betaalt voor gemaakte kosten en moeite. Eenig debat ontstaat over de wijze van stemmen. De heer Knuttel zou de art. gaarne gesplitst in stemming willen zien gebracht, waaraan de voorzitter wel voldoen wil, al wijst hij er op, dat eigenlijk amendementen in dezen hadden moeten zijn ingediend. Art. 1 (g.) wordt aangenomen met 1814 stemmen. Tegen stemden de S. D. A. P. en de heeren Knuttel, Deumer, Esrdmans, Wifcmans, Wil brink en mevr. Dietrich. Do gansche verordening wordt aangeno men met 1913 stemmen. Tegen do S. D. A. P. en de heeren Knuttel, Deumer, Eerdmans, Witmans, mevr. Dietrich. 22o. Voorstel inzake de benoeming van een hoofd van- en eene onderwijzeres aan de school, verbonden aan de afdeeling voor jeugdige idioten „Voorgeest" cn hunne sa- larieëring. (60) De heer VERWEY zegt, dat dit weer een van die technisch moeilijke kwesties is, die voor de betrokkenen veel beteekenen. Dit praeadvies beteekent z. i. dat met de eerlijkheid op gespannen voet wordt ge leefd. In 't kort zet hij uiteen, hetgeen in het Ingezonden Stuk van den B. v. W. O. in ons blad van gisteren werd opgemerkt Het loon moet worden gegeven, dat de wet voorschrijft en gelijk zijn aan het loon voor de school van zwakzinnigen hier, en terugwerkende kracht moet daarbij gelden tot Jan. 1921. Per motie stelt hij dit voor. De VOORZITTER zegt, dat deze ambte naar benoemd is voor Endegeest en dat deze heeie zaak ontstaan is door het drijven van dezen ambtenaar, die gaarne hoofd wilde z'Ón. Wethouder MEIJNEN zegt, dat voor dit in- richtinkje aan Voorgeest nooit een hoofd is gedacht Ook de Regeering heeft daaraan niet ge dacht hoewel zij van den toestand op de hoogte was. Zoo weinig heeft de zaak uit onderwijsoogpunt te beteekenen. Dit duurde tot 1924, vanuit Voorgeest een correspon dentie is ingeluid door den dokter van Voor geest met uien de commissie der gestich ten echter hierover niet wilde spreken. Toen wendde de betrokkenen, de heer Sermondt, zich zelf tot de commissie en de inspecteur van het buitengewoon onderwijs heeft deze zaak daarop geëntameerd. B. en W. hebben toen de Regeering gepolst, die slechts for meel bezwaar maakte en vandaar dit voor stel, dat beduidt onnoodige uitgaven te voor komen, doch dat den Westand in overeen stemming brengt met de wet. Zeker is voor den betrokkene het voor stel van beteekenis; dit voorstel beteekent toch, dat diens pensioen veilig wordt ge steld. Verdere beteekenis behoeft het niet te hebben en heeft het ook niet. Wat gelijkheid mot de zwakzinnige scho len, alhier, betreft, die gelijkheid was er niet, is er niet, cn zal er ook nooit komen. Een vergelijking gaat ook heelemaal niet op. Op Voorgeest" worden in het le en 2c jaar 15 lesuren, in het 3e jaar 19, in 't 4e en 5e jaar 18 lesuren gegeven Handwerken en godsdienstonderwijs inbegrepen nog bovendien, tegen 26 lesuren op de school voor zwakzinnigen. Het leerplan is er ook geheel anders, zooals spr. nader uiteenzet en ook wette lijk verschil bestaat wel degelijk. Terug werkende kracht tot 1 Jan. 1921 bestrijdt hij ten eenenmale. Elke oneerlijkheid werpt hij verre van zich en van B. en W. De heer VERWEY wijst er op, dat van hoogerhand gewezen is op den onwettigen toestand. Er moet dus verandering komen en wat is dan billijker dan herstel van den grond af aan Natuurlijk is er verschil in onderwijs tusschcn deze school en die voor zwakzin nigen, maar is er verschil in moeilijkheid? Dat gelooft hij niet. De heer KNUTTEL wijst er op dat do leerkrachten hier twee klassen hebben. De WETHOUDER geeft uit de lesroos ter een volledig overzicht, dat er feitelijk nooit meer dan twee klassen tegelijk les hebben en ieder dus dén klas. - De rijksmarge blijft toch altijd f 300 bo ven dc gewone onderwijzersmarge. Spr. wijst dan nog op de mooie woning, vrijheid van doktersbehandeling etc. Het aniendemen t-V crwey wordt ve* worpen met 22—10 stemmen. Voor de S.D.AJ?. en dc hccren Knuttel cn Spendel, de laatste bij vergissing. Het voorstel van B. en W. wordt z.li.st. aangenomen. Benoemd wordt nu als hoofd de lieer A. M. van Sermondt en als onderwijzer moj. H. E. M. Meykamp. 23o. Praeadvies op het voorstel van den heer Witmans en Mevrouw DietrichDe Rooy, om te besluiten tot den bouw van een gemeentelijk Ziekenhuis. (47) De heer WITMANS zegt, dat de voor stellers niet te klagen hebben over te wei nig belangstelling van B. cn W. voor dit voorstel. Gebrek aan verpleegruimto heeft echter nimmer bij de voorstellers voorge zeten, toen zij met het voorstel kwamen, alleen, dat men hier niet terecht kon aan in ziekenhuizen van kerkelijke kleur of Acad. Ziekenhuis. De kwestie der ver- pleegruimte zal hij daarom laten rusten. Yele zieken maken noodgedwongen gebruik van do bestaando inrichtingen. Het moet mogelijk zijn in een neutrale inrichting te worden verpleegd, ook al zij gaarne er kend, dat van hinderlijke godsdienstijver m geen enkele inrichting sprake ifl. Dat het demonstreeren van patiënten in het Acad. Ziekenhuis niet erg zon zijn, be twist hij aan voorbeelden. Wanneer men ziek is, is college aan het ziekbed enz. (b.v. een gezegde: en 3an heb ik daar nog zoo'n mirakel liggen 1) ergerlijk. De financieele bezwaren I Kunnen in een bestaand gebouw der gemeente geen pa tiënten worden verpleegd? Z.i. wel. En dat kost niet veel. Wat het onderwijs betreft hebben de Ohr. ook gekregen wat zij wilden, laten zij nu ook eens van gezonden geest blijk geven. (Geroep: Richt er dan een op zooals wij toch ook eerst moesten). De directeur van den Geneesk. Dienst is toch ook benoemd met het oog op een Ge meentel. Ziekenhuis? Men wil dit laatste niet, waarom dan dezen directeur gehand haafd? De heer KNUTTEL stelt zich wat be treft het demonstreeren van patiënten niet op het standpunt van den heer Witmans. Zeker, cr zijn daarbij gebreken welnu, laat men die dan doen verdwijnen. De weten schap moet gediend maar ook in de an dere ziekenhuizen en dat wordt vergeten. Overal waar iets te leeren valt, moet men gelegenheid daartoe hebben. Tegenstellin gen erkent hij niet. Willen B. en W. dat niet juist, waar zij opmerken, dat het Acad. Ziekenhuis voor klasse-patiënten zou kun nen worden ingericht? Wethouder MEYNEN ontkent dit. De heer KNUTTEL heeft als hoofdbe zwaar tegen het Acad. Ziekenhuis de zaal- verplcging. Alleen daarom zou hij al een Gemeent. Ziekenhuis wenschen. Spr. onderschrijft den heer Witmans, wat betreft de wensehelijkheid van een neutrale inrichting, al zijn de bezwaren tegen kerkelijke inrichtingen in de practijk zeker overdreven. Dat de bouw zoo hoog zou komen, betwij felt hij Misschien zou de gemeente wel een gebouw van het nieuwe Acad. Ziekenhuis kunnen krijgen. t)e opmerking van den heer W. betreffende den directeur van den Ge neesk. Dienst acht spr. volkomen juist. De heer WILMER meent dat uitvoerig heid overbodig is, daar het voorstel vrijwel langs de bevolking heengaat, zooals hij nader uiteenzet. B.v. do bezwaren tegen kerkelijke kleur leven niet in de bevolking, integendeel cn het spijt he*m, dat niet er kend is, dat juist dit kerkelijke veel voor heeft. De heer KNUTTELDat ontken ik be slist. De heer WILMÉR wijst er dan op, hoe de benoeming van een directeur van den ge neeskundigen dienst bij vele leden los stond van een Gemeentelijk Ziekenhuis. Mevr. v. ITALLIE betreurt fouten bij het demonstreeren van patiënten, maar deze kunnen voorkomen worden. Theoretisch i3 zij het eens met den lieer Knuttel over be schikbaar stellen van alle patiënten overal. Een woord van hulde wil zij gaarne brengen aan de kerk-inrichlingen. die par ticuliere inrichtingen zijn. Willen niet- godsdienstigen ook zoo'n inrichting, laten zij dat zelf dan oprichten. (Geroep: juist een Manchester-school). Aparte verzorging gaat h. i. practisch op dit oogenblik niet. (De heer KNUTTEL komt daar legen op en roept o.a.: dan maar be- lastingverhooging). De lieer WILBRINK had dit voorstel van den lieer Witmans nooit verwacht, die im mers zoo is voor belastingverlaging, etc. En nu dit, dat veel geld zou kosten (ontken ningen van den heer Witmans) terwijl er geen reden is om dit uit te geven. Wat het beroep van den heer W. op de kerkelijken betreft, de heer W. wil van de gemeente iets, wat dc gemeente voor de kerkelijken niet doet! En mevr. v. Itallie moest den lieer W., die rechts noch links is, leeren, wat democratie is! Verdere bestrijding acht spr. totaal over bodig. De heer ZUIDEMA wijst er op, hoe de heer W. vergat te bewijzen, dat er gebrek aan plaatsruimte is voor patiënten. Zijn idee wa9 dus blijkbaar een invallende ge dachte, ook daaruit blijkende, dat de heer W. zegt, dat een Gemeente-Ziekenhuis geen geld kost. Diens dikke woorden over het de monstreeren van patiënten een ruzietje met den heer W. of het al dan niet dikke woorden waren! zijn door niets beves tigd. Na mevr. v. Itallie wil hij bet hierbij laten. De heer GROENEVELD bestrijdt B. en W., dat er geen plaatsgebrek zou zijn. Dat is anders, dikwijls weet men geen raad. Twee kerk-inrichlingen worden vergroot, zeker, maar zoo houdt men geen rekening met de gevoelens van een groot deel der be volking. En dat, terwijl B. en W. zoo teer gevoelig zijn, b.v. dat geen roode vlag mag wapperen van de Stadszaal (Geroep: dat is voor de koeien!), terwijl alle andere vlag gen daar wel mogen waaien, enz. Dat in het R.-K. gesticht overal kruis beelden hangen, is voor velen toch zeer hin derlijk. En toch moeten beslist anli-R.-K. dominees, die er zijn, daar hun dienst doenl En ook is er wel degelijk dwang. (Tal van ontkenningen van R.-K.). Het is juist, ik ben bereid, de A.-R. partij den naam te geven van een A.-R., die daar naar de kapel is gevoerd met een rozekrans in zijn banden. Gaarne zal hij het voorstel-W. steunen. De heer SPENDEL wijst de soc.-dem. fractie op de uitlatingen van hun Duitschen partijgenoot Hugo Haasc, op het feit, hoe Ebert in een R.-K. gesticht is behandeld enz. Hij verwacht van den heer Groeneveld namen en feiten. Hij protesteert ten sterk ste tegen diens uitlatingen. Heeft men be zwaren tegen kerk. inrichtingen, Iaat men dan zelf een inrichting formeeren. Wethouder MEYNEN huldigt mevr. v. Itallie voor haar praclische rede. Spr. wijst er dan op, hoe ook Hopital Wallon een par ticuliere inrichting was op kerkelijken grondslag. Is er behoefte voor vervanging, doordat men elders niet terecht wil. laat men dan een particuliere inrichting bou wen. Het bijz. onderwijs is er ook wol ge komen door eigen kracht I Spr. sluit zich aan bij degenen, die de twee kerk. inrichtingen huldigden, blij, dat deze er zijn. Het religieuse bezwaar is ook volgens den directeur v. d. Geneesk. Dienst geen groot bezwaar en spr. gelooft niet, dat alleen daarom van gemeentewege moet worden gebouwd. Het onderwijs-karakler van hel Acad. Ziekenhuis erkent hij, maar ook dat is z.i. geen overwegend bezwaar. Zonder demon streeren zijn geen doktoren te vormen. Dat het aantal patiënten een nieuwe irv- richting cischt, is ook onjuist. In 1924 kon aan alle aanvragen worden voldaan, zelfs voor ouden en in dit jaar is er nog verbete ring ingetreden. Wat de kosten betreft, verwijst hij naar de verplccgkosten per dag, zooals die in Den Ilaag waren de laatste jaren en do ver liezen in het Acad. Ziekenhuis ook na de jongste regeling. Wat den directeur v. d. Geneesk. Dienst betreft, daarover zal de raad wel spoedig nader hooren. Ten sterkste raadt hij aan het praeadvies van B. en W. te aanvaarden. De heer WITMANS wil hetgeen de heeren Wilbrink en Zuidema opmerkten, direct voorbij gaan als zijnde zuivere politiek. Tegenover den heer Wilmer oDtkent hij, dat dit voorstel langs de bevolking heen gaal, al wil hij hier geen feiten geven of zoo Hij blijft er bij, dat dr. Horst directeur van den Geneesk. Dienst is vooral met het oog op diens kunde bij Ziekenhuis-kwesties. Het standpunt van zelfdoen- van mevr v. Itallie is prachtig mooi, doch cr zijn men- schen, die daaraan nooit kunnen beginnen, 't Is nu niet de tijd van 1857. toen het bijz. onderwijs begon! Het hindert hem om de democratie, dat nu de vrijz.-dem. weer af zijdig slaan. Mevr. v. ITALLIE: Dat is juist demo cratisch. De heer WITMANS erkent, dal men niets kan doen zonder geld, doch veel behoeft het niet le kosten, men neme b.v. het gebouw naast Mathesis. Het voorstel Witmansmevr. Dietrich wordt verworpen met 2110 stemmen. Voor de S. D. A. P. en de voorstellers. 24o. Vaststelling van het le suppletoir kohier der schoolgelden voor Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 1924/1925. (59) Goedgekeurd. Hierna schorsing tot 's avond*. Avondzitting. Allereerst komt in behandeling het ver zoekschrift der Leidsche TuindcrspatTOon»* vereeniging. De VOORZITTER wil een praeadvies van B. en W. geven. In 't algemeen is het wen-i schelijk, dat aanbestedingen enz. in 't open baar geschieden. Door het dagelijkschc be-, stuur hebben de verpachtingen cn gunnin- gen daarbij plaats. Sinds onheuglijke tijden is dil altijd zoo geweest, al sinds 1858. Een machtiging van den raad heeft hij in dien tijd niet kunnen vinden, al zal die er wei zijn gebaseerd op art. 137 en 138 der ge meentewet, die eenigszin3 twijfel zouden kunnen doen rijzen. In al die westie3 in de luinderswereld hebben B. en W. zich niet willen mengen. Wel hebben zij de ingeschreven som laten nazien. Daarbij bleek, dat f 18.000 verdiend i3 de laatste twee jaren, zoodat f 6250 geen te hooge inschrijving kan worden geacht Van verhaal op de ingezetenen is daarbij Door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde verlating van W. E. PONT. (Nadruk verboden). 32) Een rilling liep mij over den rug. Mijn lianden beelden van opwinding achter mijn hoofd. Ik maakte oen beweging met de schou ders. „U moet mij toeslaan mijn handen naar beneden le doen, Hcrr Doktor," zei ik Hij keek mij scherp aan, nam toen zijn revolver op. „Waarom?" vroeg hij dreigend. „Om mijn portefeuille voor den dag le haJenl" Klompvoet knikle tevreden. „So, sol" mompelde hij, en zijn dikke lippen lieten in een sluwen glimlach de geelachtige landen zien. „U heelt dus mijn raad opgevolgd. Gut, gut!" Maai- toen wierp hij mij een blik toe vol 'aohlerdocht en bedreiging. „Geen streken!" waarschuwde hij op neeschen, hevelenden toon. „Himmelkreuz- sakrament nochmal! Wanneer je mij be driegt, valschc hond, dan zal ik je hersens uit elkaar laten springen! Nu, laat nu je ^hanuu-n langzaam zakken en bedenk, dat één verdachte beweging je het leven kóst!" „«Vees bedaard, Hen* Doktor!" antwoord- de ik. „Ik weet, wanneer ik geslagen ben!" En ik wilde de portefeuille op den steen naast hem leggen. -Maar hij was een voorzichtig heer, die Klompvoetzoo echt die angstig-gron- dige voorzichtigheid van de Duilschers, die een kerel, die hun in handen viel, zoo wei nig kans gaven. Hij wilde geen risico loo- pen. Met een gebiedend gebaar hield hij mij tegen en liet mij het bericht zelf uil de portefeuille halen. „En gooi hel nu op den grond vóór je en draai je om!" Ik liet het kleine, in flanel gewikkelde pakje voor zijn voeten vallen en draaide mij om. Ik hoorde den manke steunen van opwinding, loen hij zich bukte; ik kon mij de gretigheid voorsielloii, waarmee hij het bericht weggriste. Een oogenblik stilte; toon verzocht hij mij hem weer aan ie zien. „Ik denk, dal je verstaal dig deedt." zei hij mei zijn zuren glimlach. „Bah! Je hadt geen schijn van kans. Kijk maarI" Hij blies driemaal kort op een zilveren fluitje, dat hij uil zijn vestjezak haalde. On middellijk schoot een bende mannen uil het geboomte aohterhem. Het waren er misschien een half dozijn. Zij zagen er schurkachtig uit, met uitzon dering van een frisch, goed geschoren jonge man, wiens blanke, gelaatskleur en blond haar een scherpe tegenstelling vormden met de zwarte gezichten en stoppelige wan gen van zijn metgezellen. Ik herkende in hem den man, die naast hel graf gestaan had. In hel bijzonder viel mij op een dikke, groote kerel met een lap over zijn eene oog; het andere keek dom cn kwaadaardig. Zijn gezicht had een geelachtige kleur, en groote plukken stoppelig blauwzwart haar bedek ten zijn wangen van af de kaak tot in de slappe plooien van zijn onderkin; terwijl een neus,, die scheef en afgeplat was, alsof een zware hand er tegen aan had gebeukt, het heeJe gelaal den indruk van iets ver- wrongens gaf. Gemeener gezioht heb ik, ge loof ik, nooit gezien. Uit Adams beschrij ving herkende ik dadelijk Zwarte Pablo. Grundt hield lien met een gebiedend ge baar tegen. „Herr Major," merkte hij vriendelijk op, „ik hoef u niet langer op te houden. Maar nog één raad, dc raad van een vriend. Nu u dus de gelegenheid heeft uzelf 1e wijden aan dat werk onder toezicht van hot Gou vernement, waarvoor u natuurlijk op Cock Island kwam, zou ik willen voorstellen, dat u uw werkzaamheden beperkt lot de kust vanwacht eens, hoe heet dat ook weer.Ach ja.van Ilorseshoe-Baai. Het binnenland van dit heerlijke eiland, zegt men, is hoogst ongezond en het zou mij zeer spijten, wanneer u daar iets over kwam." Hij zweog even en slreek peinzend met zijn vinger over zijn dikke kin. „Noch einsl Wanneer u soms door een licht gevoel van geraaktheid over een of ander, wat ik heb gezegd of gedaan, ge neigd zoudt zijn represaille-maatregelen te nemen of welke maatregelen ook met het doel u le mengen inehin het on derzoekingswerk van mijzelf en mijn met gezellen, laat mij u don waarschuwen, dat ik de middelen bezat om u"..hij zweeg even en voegde er toen veel-beteekenend bij „en uw vriend tot rede te brengen. Kinderl" Zijn stom klonk triomfantelijk, toen hij zich tot zijn metgezellen wendde. „Ich hab'sl" Met een schreeuw van opwinding ver drong de havelooze bende zich om hem heen. Zij waren mij schijnbaar totaal ver gelen. Ik wierp een laatsian blak op Grundt, die zwaar op zijn stok leunde en in zijn eenen, grooten, harigen klauw hel kleine stukje geolied papier hoog in de lucht hief. .Verslagen sloop ik hoen. HOOFDSTUK XIV. „Die Fünl-nnd-achtzigei". Wie mij van achter zag heensluipen, Set hoofd omlaag, de schouders moedeloos naar voren hangend, moet ongetwijfeld den in druk hebben gekregen van een diep-ver- slagen ongelukkige, zooals ik daar lang zaam het ravijn afdaalde. Maar zoodra ik uit het gezicht van den kwandaardigen troep op de rots was, sprong ik in het dichlste deel van hel bosch en na mijzelf een honderd meter mei moeite door het dikke struikgewas heen geworsteld te heb ben, viel ik warm en ademloos neor. Het kon mij niet schelen of ik gevolgd werd of niet. Ik wilde alleen zijn om mijn gedachten 1e ordenen, om na te denken. Mijn hoofd tolde nog van den schok, dien mijn onverhoopt geluk mij bezorgd had. Vijf minuten geleden zou ik nauwelijks een kwartje vaal mijn leven hebben durven ver wedden. En nu had ik mijn vrijheid terug, had ik ouden Klompvoet door hem een ge makkelijke overwinning te bezorgen, in den waan gebracht, dat hij „boven Jan" was en had ik de oplossing van het moei lijkste punt van het heeie oodebericht. Bij de gedachte, dat het Gruidt zelf was, die mij de oplossing had gegeven, waarnaar ik tot op dat oogenblik tevergeefs had gezooht, leunde ik achterover en lachte. „Na de Somme en de Hindenburglinie," had hij gezegd, „hebben onze dappere „Vijf-en-tachtigrs" even hard het land aan jullie, Engelschen, als onze zeelui „Unserc braven Fünf-und-achtziger". de Duilsche woorden had hij gebruikt en mij daarmee plotseling een beetje matrozen taal voor den geest gebracht, dat ik zoo lang geleden gehoord had, maar al weer bijna vergeten wasl „Die Filnd-und-aoht- zigerl" Iloeveol herinneringen aan de da gen van vóór den oorlog wekten die woor den opl Een diner in Kiel in het salon van een Duilsch oorlogsschip, waar aJIcs schit terde van decoraéies op de blauw-met-goud uniformeneen feestmaaltijd aan de ge meenschappelijke tafel van de Kcizer- Frans-IIuzaren in Stettin.... en altijd wa ren leger en vloot „het" gesprek geweest aan tafel Voor de Keizerlijke Marine be stond het Duilsche leger (met een likje ge ringschatting, want de rivaliteit lusschen die beiden was groot) uit „die Ffln.d-u.nd- achtziger". omdat het 85s!e Regiment In fanterie het garnizoen vormde van Kiel, Duitschlands eerste oorlogshaven. Het gar nizoen van Kiel! Klompvoet stond, zooals de hcele omgeving van zijn moester, in nauwe betrekking tol de viool, de eigen schepping van den Keizer. Die Marine uitdrukking kwam hem vanzelf in don mond, en terwijl hij de woonden uitsprak, schoot mij onmiddellijk het codebericht te binnen. „Flimmer', [timmer' viel Die Garnison van Kiel." Het garnizoen van Kiel stelde hel getal 85 voor. Wat beteekende het bericht du9t Heliograaf. 85. - Kompaspeiling op 27 gr. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5