KOUSEN SOKKEN „DE BONNETERIE" I|.©W9|^ AGENDA. PJRMENTIEfl'S WOLMAGAZIJN Dit is het merk wybertAU^ BUITENLAND, TELEGRAMMEN. Vrijdag. Prediker"Vergadering „Pro Rege", Ohr. Mil. Tehuis en Nat. Chr Onderoff.- Ver. Spreker da. Yoorsteegh, van Katwijk- aan Zee. 8 uur. Sladszaal: Concert ten bate van het Helden-der-Zee-londs „Doms Rijkers" door het N'ijmeegsch Terzet. 8 uur. Katwijk-aan-Zee, Gemeentezaal Leger des Heils: Liohtbeeldenvoorstelling. 6 uur. Zaterdag. Stadszaal: Uitvoering met bal dames-gym- naftiek-ver. „Concordia". 8 uur. „Zomerzorg"Uitvoering met bal too- u eel ver. „Oefening baart Kunst." Den Haag, Laan-van-Meerdervoort lOGa: Alg. verg. aandeclh. N.V. Rij'nland- «che Betonbouw Mij. te Leiden. 4 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag, en Zaterdagmiddag van S tot uur kinder- en familie-matinée. ,>Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen, Dagelijks te 8 uur 'b Woensdag en 'a Zaterdags matinée te t uur. „Rejo-theater", Haarlemmerstr.Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'b Woensdags en 'b Zaterdags matinée. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Maart waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. REIJST, Steenstraat 35, tel. 136, en A. J. DONK, Doezastraat 31, tel. 1313. De apotheek van „Hulp der Menschi- heid" Hooigracht 48, ia altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot Y.m. 8 uur alleen voor apoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. In Wol, Katoen, Macco Fll d'Ecossc, Knnotzijde en Zuiver Trnma-Zljde Zeer uitgebreide sorteering zoowel in kleuren en kwaliteiten als In Prijzen BKEESTRAAT 128 4547 HOLLAND—AMERIKA LIJN. DINTELDIJK, 3 Maart vaa Rotterdam te Seattle. CARDIGANSHIRE, 1 Maart van Rotterdam te San Francisco. LOCH GOIL, R'dam n. Pacific Kusl, 8 Maart van Cristobal. LEERDAM, New-Orleans n. R'dam, 6 Maart t'e Vigo verwacht. DRECHTDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 4 Maart le Hamburg. MAASDAM, R'dam n. New-Orleans, 67 Maart le Havana verwacht. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ „OCEAAN" ALCINOUS, 4 Maart van Batavia n. Amst. POLYDORUS, Liverpool n. Batavia, pass. 4 Maart Gibrallar. MEMNON, Batavia n. Amst., pass. 4 Maart Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALHENA, thuisreis, 3 Maart van Monte video. JAVA BENGALEN .1JN. CEYLON, 5 Maart van Calcutta naar Java. KON. WEST-DID. MAILDIENST VENEZUELA, thuisreis, pass. 5 Maart Li zard. CRYNSSEN, 6 Maart van Amst. le Barba dos verwacht. TJIKARANG, 4 Maart van Batavia naar Hongkong. NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. ITTERSUM, 3 Maart van R'dam le Bouceau. WESTPLEIN, 4 Maart van R'dam te Narvik NAALDWIJK, Newcastle n. Bouceau, pass. 4-Maart Dover. LEONORA, 4 Maarl van Vilvoorde naar Newcaslle". HAULERW1JK, R'dam naar Port Said, pass. 4 Maart Finisterre. HILVERSUM, 3 Maart van Trinidad naar Montevideo. RECLAME. liiiiiiiiiiiiiMiimiiitiuiiimiMiiiiuiiitiinuiiiitliiiiiiiiiiiuiiiiiiiitiiiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiil van de sinds 78 jaren a als het beste middel A tegen hoest en ver- koudheid beproefde wSF WSff TABLETTEN In origineele doozen A 65 en 45 Cts. Biiiiuii)iiiMiiuiiuiniiiiiimmiiniiTiiiiinnniiiiiiiiiiiiinniminniiuiiiiim»niiiiiniiiiin 4495 DE ALGEMEENE TOESTAND. na Eeu teleurstelling. Het debat in het Engelsche Lagerhuis over den algemeenen buitenl. toestand, dat gisteren heeft plaats gehad men zie onder Engeland on onder de telegrammen is mét groote belangstelling tegemoet gezien, doch heeft o.i. niet opgeleverd, wat er van verwacht werd. In hoofdzaak doordat Cham berlain heeft geweigerd den sluier te lich ten over den stand van zaken tusschen de geallieerden onderling naar aanleiding van het I>uit8che voorstel inzake het veilig heidsvraagstuk. Dat Engeland in dit voor stel zag een goede zet in de goede richting, dat waa bekend genoeg, al is het nu offi cieel eens bevestigd ten overvloede. Nieuws gierig was men, en terecht, hoe het voor stel in het algemeen door de geallieerden was ontvangen en hoe men daar zich een verdere gang van zaken voorstelde. Daar over is echter volledig het stilzwijgen nog bewaard. Uit het verloop van het debat is overi gens wel op te maken, dat Engeland gaar ne zoo vlug mogelijk de Keulsche zone zon ontruimen, maar dit niet durft, omdat an ders de Franschen zich er zouden nestc^ lenErg overtuigend inzake het met-nako men door Duitschl&nd van aijn ontwape- ningsverplichtingen was Chamberlain dan ook niet Weinig is men verder gekomen dan al bekend was. Misschien luivert bei-eenigs- zins de atmosfeer, tenminste op buitenl. terrein. Op binnenL gebied is dat n.l. nïel het geval geweest door het incident, dat daarbij is voorgevallen, een betreurens waardig geval, dat opnieuw het parlemen tairisme afbreuk doet, vooral nu dit zich heeft afgespeeld in het bijkanB meest waar dige parlement, dat Europa nog rijk is LUXEMBURG. De spoorwegconventie met België. Bg 3e Luxemburgsche Kamerverkiezin- zyn de tegenstanders der spoorwegoonventie met België met 24 van de 47 mandaten in de meerderheid gebleven. DUITSCHLAND. Naspel' van Eherfs dood de Pruisische crisis de spoorwegarbeiders. In 't kort vermeldden de telegrammen gisteren nog de bijzetting van president Eberfc te Heidelberg. Daarover meldt mon o.a. nader aan het „Hbld.": Geheel Duitschland is om den dood van zijn eersten president in rouw gedompeld, maar nergens wordt deze rouw zoo zwaar gedragen, nergens zijn met de herinnering aan den staatsman, dio Ebert was, zooveel persoonlijke en vriendschappelijke herin neringen verbonden, als in Heidelberg, waar immers honderden den rijkepresident als speelkameraad hadden gekend, waaT duizenden met trots zijn schitterende car rière hadden gevolgd, omdat hij een der hunnen was: een stadgenoot, die tot hoofd van den staat was uitverkoren. Heidelberg rouwt om zijn grooten stadge noot. Van bijna alle buizen hangt de vlag van de republiek, van Baden en van de 6tad Heidelberg. Heel Baden rouwt met Heidel- berg mede. Voor tien uur zijn niet minder dan 50 extra-treinen uit alle deelen des lands aangekomen, die belangstellenden brach ten. En toen de extra-trein met het stoffe lijk overschot van den dooden president het Heidelbergsche station binnenliep, en de doffe roffel van de rijksweer op het stationsplein den volke kond deed, dat Ebert was teruggekeerd, in Heidelberg, de stad van zijn jeugd, toen voer er een ril ling van ontroering door de tienduizenden, die zich reeds in het prille morgenuur had den opgesteld, om den rijkspresident een laatsten groet te brengen. De lijkstoet was overweldigend. Ook hier een eerc-geleide van bereden politie, dan een muziekcorps van de brandweer, gevolgd door ruim 1500 zangers van de arbeiders- zangvereeniging en andere Heidelbergsche zangvereenigingen. Dan kwamen de stu denten, ongetelde studenten in hun kleuri ge corpsuniformen en onmiddellijk daarna talrijke delegaties van het Beichsbanner Schwarz-Rot-Gold. Achter den lijkwagen reed ook hier de zoon van den rijksoresi- dent, naast hem de eerste burgemeester van Heidelberg. Dan volgde dr. Luther met den staatspresident van Baden en vele, vele andero ministers en hoogwaardig heidsbekleders uit alle deelen des lands. Dan in vol ornaat de rectoren en senatoren der drie universiteiten in Badende hoo- gescholen van Heidelberg en Freiburg cü de technische hoogeschool te Karlsruhe. Achler de volgkoets, waarin mevrouw Ebert en haar dochter zaten, liepen talrijke schoolkameraden van den overledene aan hun hoofd de oude onderwijzer, bij wicn Ebert als jongen in de klas had ge beten. Dan volgde een onafzienbare reeks van Heidelbergsche vakvereenigingen, Ba- densche Kriegerbunde, talrijke turn- en sporlverecnigingen en andermaal een ster ke afdeeling van net Beichsbanner Schwarz- Rot-Gold, dat den stoet sloot. Aan het'graf speelde een muziekkorps van de Badensche politie den treurmarsch uit het oratorium Saul van Handel. Dan zong, terwijl alle klokken in de stad begon, nen te luiden, de Heidelbergsche zangers het Sanctus uit de Duitsche Mi§ van Schu mann. Nadat de president van Baden, de eer ste burgemeester van Heidelberg, de presi dent van den Badenschen Landdag en Her man Muller den overledene een laatsten groet hadden toegeroepen, zong de arbei- derszangvereeniging het lied: „Ein Bohn des Voilkes will ich sein und bleiben." Dam een kort gebed door een Heidelbergsche geestelijke en langzaam zinkt de eiken kist in het graf. De plechtigheid wordt besloten met het zingen van „Deutschland, Deutsch- land über alles", dat, naar men weet, door president Ebert weer tot Duitsch volks lied is geproclameerd. Daarna begon het défilé, het urenlange défilé langs het graf, langs het monumen tale graf van president Ebert. Het ligt een meter hooger dan alle omliggende graven en het draagt een geweldig, witmarmeren crucifix. Hooge zuilen, onderling door guir landes verbonden, omperken het. Vlak bij dit praalgraf, dat de stad Hei delberg haar grooten zoon als laatste rust plaats bood, ligt een ander graf, heel een voudig, zonder versierselen. Dat is het graf van Catharina Ebert, de moeder van den rijkspresident. In een vergadering der Duitsch-natio- nale Rijksdagfractie is medegedeeld, dat de Duitsch-nationale Volkspartij, de Duit sche Volkspartij, de economische vereeni- ging, de Beiersche Volkspartij en de im aanmerking komende vereenigingen in ver binding getreden zijn om een gemeenschap- pelijken candidaat te stellen voor de pre sidentsverkiezing. De besprekingen bevin den zich eerst in het beginstadium. Perso- nenkwesties zijn nog niet besproken. Wegens zware beleediging van den over leden Rijkspresident is het communistische blad „Rotc Fahne" voor 3 weken verboden. Ue Duitsch-nationale fractie van den Pruisischen Landdag heeft de volgende vraag gesteld: Naar aanleiding van de be grafenis van den Rijkspresident zijn in Ber. lijn onlusten en talrijke ongelukken voor gekomen. Terwijl de veiligheidspolitie in enkele gevallen gebruikt werd voor parade- doeleinden Ln strijd met haar bestemming, was op andere plaatsen de noodige politie niet of in niet voldoende aantal aanwezig. Bovendien is het politïepresidium volkomen tekort geschoten in het treffen der noodige veiligheidsmaatregelen. De verantwoorde lijkheid treft den tegeowoordigen verant woordelijken leider der politie Friedens- burg, die op dit oogenblik aan het hoofd der politie staat in de plaats van den vice- president Moll, die om overwegingen van partijpolitiek is verwijderd, en die alle er varing mist op dit gebied. De sohuld treft in gelijke mate den commandant der Sohupo, Kaupisch, die niet op de hoogte is van zijn taak. Wij richten tot de regee ring de vraag, wat zij voornemens is te doen om beide ambtenaren ter verantwoor ding te roepen. De minister-president Marx heeft een bespreking gehad met de Duitsch-nationa- len. Daarbij is de kleine coalitie van de mocraten en centrum door de Duitsch-na^ tionalen van de hand gewezen. De Duitsch nationalen dringen aan oj> ontbinding van den Landdag. Indien deze niet tot stand komt, dan werischen zij de vorming van een extra-parlementair ambtenaarskabinet. In dit verband woTdt in parlementaire krin gen de vroegere ontwapeningscommiBsarls Peters geroemd. In het seniorenconvent van den Pruisi schen Landdag is door het centrum voor gesteld de verkiezing van den minister-pre sident uit te stellen tot na de verkiezing van den Rijks-president. Dit voorstel werd eohtcr verworpen, zoodat de verkiezing Dinsdag zal plaats vinden. De spoorwegstaking in het district Dres den heeft zich reeds tot Chemnitz uitge breid. Alle goederenstations in het district Dresden liggen stil. Hot verkeer is echter verzokerd. De directie der rijkssspoorwe- gen heeft de arbeiders aangemaand om zich aan te melden. Zoo niet dan zullen zij dezen middag ontslagen worden. Ook in het Rijn land en Westfalcn is het gevaar voor sta king toegenomen, tooi al in de districten Eïberfeld, Essen en Keulen. FRANKRIJK. Concessie van Elzas-Lotharingen. Heiriot heeft den EIzas-Lotharingschetii Gemeenteraden, die een verzoek daartoe rollen indienen, toegestaan interconfessioneel onderwijs verstrekken. ENGELAND. Het groote debat in het Lager- V huis. Een incident. Red® van Baldwin. Curzon onge steld. Gisteren is het groole debat in het' La gerhuis gehouden over den buitenl. toe stand. Dit is ingeleid door Fisher, den voor- maligen liberalen minister, bij afwezigheid van Lloyd George, die door ongesteldheid verhinderd was. Fisher bracht een geheele reeks van bui- tenlandsche kwesties ter sprake. Hij ge waagde van de aanslaande deelneming van Chamberlain, den minister van buitenl. za ken, aan de vergadering van den Raad van den Volkenbond, en zeide, dat men oordeelt dat het van belang is voor een Engelsch ge delegeerde, die zich naar een belangrijk internationale vergadering begeeft, ten minste op de hoogte te zijn van den geest, de gevoelens en meeningen, welke lieer- schen in het Lagerhuis. Hij verklaarde, dat het uitstel van de ontruiming van Keulen een zeer ernstige stap i3, dien de regeering heeft ondernomen. Het Engelsche publiek is nóg steeds niet in kennis gesteld met de bij zondere redenen voor dit uitstel. De libera len dringen er bij de regeeri'ng op aan, dat zij bet volledig verslag der intergeallieerd® commissie betreffende de ontwapening van Duitschland zou publiceeren. Ook achten zij het wenschelijk, dat Duitschland zal wor den uitgenoodigd, zijn opmerkingen aan gaande het rapport in le dienen. Het doet hem genoegen te zien, dat deze meening wordt gedeeld door Lord Curzon, den con servatieven minilfbr. Er is nog een punt, waarover de liberalen zich bezorgd maken, n.l. eenige woorden, gebezigd door den Franschen premier, welk® grond geven tot d® onderstelling, naar ut meening van Frankrijk de ontruiming ^van Keulen ver- bonden is met de algemeene kwestie der veiligheid van Frankrijk. De liberalen zijn van oordeel, dat deze beide kwesties geheel van elkaar gescheiden moeten blijven. Chamberlain, de minister van buitenl za ken, besprak in zijn antwoord allereerst de ontruiming van Keulen. •Hij zeide, dat de regeering niet eens een zakelijke uiteenzet ting heeft ontvangen van de printen, waar in Duitschland in gebreke is gebleven, maar zij heeft, eenigen lijd geleden, genoeg verno men om te kunnen zeggen, dat het in ge breke is gebleven en dal het niet gerechtigd is de ontruiming te verlangen op 10 Jan. Fisher verzocht om publicatie van het volledig rapport der intergeallïeeitfe mili taire commissie, hetwelk een. document ia van 162 pagina's. Het is, naar Chamberlain zeide, niet zijn verlangen, relate verbergen, indien publicatie zou kunnen leiden tot op lossing der kwestie. Het doel der regeering ia, zoo spoedig mogelijk van de Duitsche re geering en het Duitsche volk de vervulling te verkrijgen van die voorwaarden, welke roet recht verlangd kunnen worden volgens het verdrag, opdat de in uitzicht gestelde verkorting der bezettingsperiode zoo spoedig mogelijk zal kunnen plaats vinden. Ten aanzien van het geven van gelegen heid aan de Duitsche regeering bij de ge allieerden haar opmerkingen in' le dienen, zeide Ohamberlain, dat hij niet kon spreken namens de geallieerden, tenzij zij vooraf beraadslaagd hebben en het eens *ijn ge worden, maar in deze zaak zal ook zijn grondbeginsel zijn, dal deze weg cTe meeste kans biedt om de tekortkomingen spoedig le herstellen en dientengevolge een spoedige ontruiming van het Keulsche gebied moge lijk te maken. De kwestie der veiligheid is van ontzag lijk en buitengewoon groot belang. De be zetting van Keulen berust op het- Verdrag van Versailles en kan slechts worden ge- rechlvaardligd door de bepalingen van het vercBrag. Zij kan in de meening der Engel sche regeering, niet worden voortgezet, be halve voor zoover zij met de verdragsbepa lingen in overeenstemming i9. Gewagende van de opmerkingen, welke door Lord. Grey zijn gemaakt, die gezegd heeft, dal de veiligheid de voornaamste sleutel is van het moeilijke probleem van West-Europa, zeide Chamberlain, dal hij gedurende deze enkele maanden de functie van minister van builenlandsche zaken niet bekleed heeft, zonder te gevoelen, dat de permanente vijand voor Europa heden is het gebrek aan vertrouwen, hetwelk alom heersobt, en het feit, ebt geen werkelijke vorderingen kunnen worden gemaakt, ten zij op de een of andere wijze de drukkende vrees kan worden weggenomen, welke de gedachten der Staatslieden bij dag en nacht kwelt. In antwoord op de vraag van Fisher om trent de Duitsche voorstellen aangaande een verdrag, zeide Chamberlain, dat Herriol reeds de Fransche commissie van buitenl. zaken had verwittigd, dat zoodanige voor stellen waren ontvangen. Hij zelf heeft hiervan het eerst kennis gekregen door een mededeeling, welke hem eenige weken ge leden in den meest verlrouwelijken en ge heimen vorm heeft bereikt. Hij heeft toen terstond gezegd, diait hij mededieelingen van dien aard niet kon ontvangen onder het afleggen der belofte, daarover niet te zullen spreken met de geallieerden. De voorwaar de van geheimhouding, welke hem aanvan kelijk is opgelegd, maakt hem een weinig wantrouwend, maar de Duitsche gezant verzekerde hem, dat het die bedoeling zijner regoerdng is, en altijd geweest i®, gelijkg mededeelLngen le doen te Parijs, Brussel en Rome, en dit i9 nu gebeurd. Hij ziet met genoegen deze nieuwe handelwijze van de zijde der Duitsche regeering, en nu zij haar voorstellen heeft herhaald aah de andere geallieerden, hecht hij daaraan het hoogste gewicht. Het is blijkbaar niet wensohelijk, daarover in het openbaar in bijzonderheden te treden, en in dit stadium mededeeling te doen van d« gedachtenwisseling tusschen de geallieerde regeeringen. De voorstellen vereischen een zeer ernstige overweging. Zij kunnen groole, mogelijkheden bevatten voor dien vrede en de veiligheid der wereld en het uitgangspunt vormen, voor bet wer kelijk herstel van den Europeeschen vrede. De regeering hoopt, dat bij de-ze vrijwillige handelwijze der Duitsche regeering een uit gang kan worden gevonden, die naar een betere toekomst lei-den kan. Chambeiiain zeide, dat Engeland zich veel te dicht bij het vasteland bevindt, om onbewogen to blijven bh betgeen aldaar voorvalt In sommige perioden van de ge schiedenis hebben wij ons teruggetrokken van alle Ruropeesche verwikkelingen en er zijn momenten geweest in het leven van onze natie, oat wg geïsoleerd zijp geworden. Maar welke natie zou kunnen leven aïs wjj, binnen 20 mijlen van de kust van het vast land en onverschillig blijven voor vrede en veiligüeia op het vasteland. Het is voor zeker neden onmogelijker dan ooit te voren, dat Eügeiand zich van het overige deel van Europa afscheidt. Niet in dien geest heeft de Engelsche regeering vroeger ge handeld en ook heden zal zij diet deze zelfzuchtige en tegelijk kortzichtige poh- tiek beoefenen. De regeering spreekt al dus, na overïeg mQt de vrije dominions. Onze zending, onze invloed in de wereld, onze grootheid, ons vermogen om bij te dragen lot een vreedzame oplossing der moeeilgkheaen, hangen af van het gebruik hetwelk zal worden gemaakt van (te ge legenheid, om van de gemoederen der men- schen de schaduw van toekomstige zorgen weg te nemen. Chamberlain behandelde daarna verschei dene andere kwesties. Betreffende het be stuur van het Saargebied zeide hij, dat hg bij het nagaan van alle omstandigheden tot de concfusie is gekomen, dat- wip thans niet beter kunnen doen dan de bezetting van het presidium der Saarcommissie te verlengen. Gewagende van de kwestie van Dantzig, zeide Chamberlain, dat deze voorzeker in de aanstaande vergadering van den Baad van den Volkenbond zal behandeld worden RECLAME. (Aspirin-Snuif)! I Poeder tegen ID I neus verkoudheid 11 Prijs 75 cts. 4498 Tot zoover Chamberlain's rede» die door een incident van een groot deel van zjja beteekems, voor zoover daarvan gesproken kan worden, is beroofd. Toen Chamberlain toch begon te spreken van het Duitsche voorstel en sprak van geheimhonding, ïnterrnmpeerde de radicale socialist Kirkwood: „En hoe staat het met het geheimhouden van den rooden brief van Sinovjef?" Deze interruptie veroorzaakte onrust Cnamberiain eischte, dat Kirkwood de zaal zou verlaten en diende daartoe een voorste»' in, dat met 243 tegen 119 st. werd aangenomen. Inmiddels was de spreker, die tjjdens hel incident afwezig was en door den chairman werd vervangen, geroepen en deze eischte, dat Kirkwood de vergadering zou verlaten. Kirkwooo stond op, en tegelijk met tem MacDonald, wiens voorbeeld door alle aai. werige fabour-ieden werd gevolgd. De ge- iieefe fractie verliet daarop de zaai. Hierop vergaderde het bestuur der ar beiderspartijen besloot met algemeene stem men, dat er geen enkele rechtvaardiging be slaat voor den willekeurigen maatregel voor liet uitzetten van Kirkwood. Het bestuur besloot keimis te geven van deze motie van afkeuring aan den voorzitter der oommissie. Ben vergadering der partrjt die naderhand bijeenkwam, keurde deze beslissing met algemeene stemmen goed en MacDonald zal de eerste gelegenheid te baat nemen om de motie te bespreken. Minister Curzon is plotseling aiek gewor den. Hij viel te Cambridge flauw, doch zfpi toestand wordt niet als ernstig bo- schouwd. In een rede t© Birmingham zeide Baldwin, dat, ofschoon er veel te doen blijft in Europa, er aanwijzingen zijn van een al gemeen verlangen naar stabiliteit en den wil om deze tot stand te brengen. In de jorgste drie jaren hebben zich gezonde plekken gevormd. Wij koesterden daarom de hoop, tot eerlang het lichaam van Europa gezond zou zijn. Het Engelsch-Duitsche ver drag beteekenf, tot, indien Duifcichland van goeden wil fe, er geen reden bestaat, waar om de onderbroken handel met Midden- Europa niet hervat zou worden. Het is om er toe bij te dragen om de duiveisohe ver denking tusschen volk en volk te vernieti gen, die nog steeds Europa van tiet gevoer van veiligheid berooft, dat Chambarlain dezer togen Engeland verlaten zal. Baldwin sprak zich uit voor vrede en Europeeseha ont wapening. ITALIË. - Plotselinge Kamerbijeamoeping, De Italiaansche Kamer is eenklaps op a.s. Maandag bijeengeroepen; waarschijnlijk wenscht Mussolini alle begrootingen zoo. spoedig mogelijk af te doen, opdat de regee- ring de vrije hand behoudt, om de Kamer voor onbepaalden tijd te kunnen verdagen. TURKIJE. Motie van vertrouwen. De nationale vergadering heeft met 153 tegen S3 stemmen en twee onthoudingen een motie van vertrouwen aangenomen in de nieuwe regeering, nadat Ismet Pasih had verklaard, het mogelijke te zullen do IS om bet leger, de vloot en de luchtstrijd krachten op peil te houden voor de ver dediging van het land. Over den Koerdenopstand vernoemt men plotseling niets meer. Wat dit beteekeotï VEREENIGDE STATEN. Kellogg boüedlgd. Kellogg heeft den eed als secretaris vfyi Staat als opvolger van Hughes afgelegd. AUSTRALIë. Staking bijgelegd. De moeilijkheden in de haven van Nieuw» Zeeland schijnen geëindigd. De vakvereeni gingen aanvaarden de voorwaarden van do arbitragecommissie. Chamberlain vertrokken. LONDEN, 6 Maart (Reuter). Chamber- la in is vanochtend 10.50 naar Par^jb verj trokken, doch had nog voor zijn vertrek op het perron een langdurige bespreking met den Franschen gezant. Het debat in Engelsche Lagerhui®. LONDEN, 6 Maart (Reuter). In het La« gerhuis verklaarde minister Chamberlain nog ten aanzien zijner aanstaande bezoe ken te Parijs en Genèv©, dat het niet in zijf bedoeling ligt onderhandelingen te opened over eenige afzonderlijke overeenkomst of eenig plan voor te leggen. Zijn doel is va4 gedachten te wisselen en inlichtingen in td winnen. Antwoordend op een desbetref* fede vraag zeide hij, niet te verwachten daf omtrent de schuldenkwestie een algemeen® cpnferentie zou worden gehouden, en d®| hem dan ook van zulk een conferentie t® Brussel niet bekend is. LONDEN, 8 Maart (Reuter). Bij het de* bat dat op Chamberlains rede volgde, ble* ven de banken der Labour partij ledig. .Sif Edward Grigg Gib.) drong erop aan daf Engeland spoed zal maken met Duitsch* land's jongste voorstellen. Hij geloofde dat de daarin vervatte nieu we vorm van waarborg zeer waarschijnlijk veel meer tot de Dominions zal spreken da® het oorspronkelijke eenzijdige, Pact. Met betrekking tot Zuid-Afrika, zeide Grigg

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2