Gouden Horloges. AGENDA. W. BROUWER Groote sorteering Woensdag. „De Graanbeura": Gezellige jaarvergade ring aid. Leiden Ned. Chr. Reisvereeniging. 8 uur. ...Jeruël" (Middel8tegracht 3): Avondaa- |n en komst. Klein-auditorium Universiteit: Openbare voordracht van den heer E. Coué, Den Haag. 3 uur. Stadszaal: Commissie voor de Volksbij- Scnkomstcn. Gymnasliekuitvoering „Do- nar". 8 uur. Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde": Ontwikkelingsavond. Spr. H. W. Wiarda Bcclcman over: „Wat doet de Volkeren bond?" 8 uur. Koudekerk, Ned.-Herv. Kerk: Open bare uitvoering Chr. Zangvereen. „Koude kerks Gemengd Koor". Hal lacht - Donderdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbesprei iring. 8 uur. „Prediker": Lezing van L. Penning over Ïuid-Afrika. 5 uur en 8 uur. Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Lielde": Liturgische .godsdienstoefening. Koorzang. 8 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Maart waargenomen door de apotheken van de heoren G. F. REIJST, Steenslraat 35, tel. 136, en A. J. DONK, Doezastraat 31, tel. 1313. De apotheek van „Hulp der Mensch- Jicïd" Hooigracht 18, is altijd geopend. Joch van n m. 8 uur lot v.m. 8 uur alleen voor spocd-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg. 'J. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 3, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 Horloge- «n Chronometer-maker Haarlemmerstraat 23 Telefoon 2076, Leiden MAGAZIJN VAN UURWERKEN ATELIER v. FIJNE REPARATIËN 4439 Nadat de heer Thomson als Hollandsch Amerikaan nog een enkel woord had ge sproken, werd onder de tonen van het or gel hefc kerkgebouw verlaten en werd een bezoek gebracht aan hefc Peaijnshofje, dat onder geleide van heeren regenten werd bezichtigd. De president-regent, de heer N. F. Reyst, heette het gezelechap daar wel kom en deelde ecnige bijzonderheden van de stichting mee, waarna prof. dr. Van Nes dankte voor de gastvrijheid, ook nu weder, tooals bij de vorige herdenking, het Ge nootschap verleend. Prof. Eokhof, aan het laatste mede her innerend, zeide, dat de godsdienstoefening, in 1920 hier in do open lucht gehouden, zulk een diepen indruk had gemaakt op de Amerikanen, dat hij daarvan in Amerika nog dikwijls had gehoord. Hij schetste vervolgens nog kortelijk het leven van Robinson, die hier ter plaatse in 1623 het ,,dal der tranen", zooala be schreven slaat, verliet, om de eeuwige heerlijkheid in te gaan. Nadat de stichting was bezichtigd, ver trok het gezelschap naar „Huize Bruyns", waar de lunch werd gebruikt. VereenigiiM) tot instandhouding der f „L. A. W. E. T." In dc bovenzaal van café-restaurant^ „De Harmonie, Breestraat, hield do Vereeniging tot Instandhouding der „L. A. W. E. T." gis teravond haar algcmcene ledenvergadering, £ie vrij goed bezocht was. Do Voorzitter, den heer II. W. Cahcn, ppendo de vergadering met een hartelijk jwoord van welkom, in het bijzonder tot den secretaris» die na een langdurige ongesteld heid weder voor het eerst ter vergadering aanwezig was. Het was den Voorzitter reeds fc: bleken, dat deze hersteld was en strijdvaar dig,, toen hij in het „Leidsch Dagblad" het ingezonden stuk las- van hem, waarin hij to vcldo trok tegen den heer Van Rossum du Chattel, die hem in de L. A. W. E.T.- ycrgadcring had aangevallen. Hierna verkreeg de vice-voorzitter, de heer C. Mulder het woord, die vregens de ongesteldheid van don heer Pulle het secro- tariaat in den laateten lijd heeft waargeno men. De notulen werden, met dankzegging aan den waarnemenden secretaris, voor de nauw keurige redactie goedgekeurd. Hierna deelde de Voorzitter eenige Inge komen stukken mede, waaronder 'n dankbe tuiging van de directie van „Het Motorhuis" voor de belangstelling, bij de opening harer nieuwe auto-garage, waar 't bestuur tegen woordig is geweest, beloond. Een schrijven van de drie middenstands- vereenigingen, waarin wordt medegedeeld, dat zij gaarne haar medewerking verleenen bij dc opening van het seizoen van 20 tot 28 Maart, mits daarvan voor hen geen fi- nancieele verplichtingen uit voort vloeien. Eindelijk waren bevredigende antwoorden ingekomen van de drie, alhier verschijnende, dagbladen, wat betreft de reductie op de annonces van de leden der „L. A. W. E. T. en aangeslotenen bij de drie middenstand ver- eenigingen, echter alleen wat betreft den eersten dag van de seizoensopening, op wel ken dag 10 pCt. reductie zal worden verleend voor de geplaatste annonces. Hierna werd overgegaan tot ballotage van ecnige als lid voorgestelde personen en fir ma's. Als zoodanig werden met bijna algc mcene stemmen aangenomen: N.V. Electro- Iux Stationsweg 14, W. Bleuzé, Apothe- kersdijk 27 en J. J. van der Blij. handel in hoeden en pelten, Haarlemmerstraat. De laatste staande de vergadering voorgesteld door den heer Brouwer, De voorzitter had gaarne gezien dat veel meer nieuwe leden waren voorgedragen. Hierna werd de vraag besproken over de te houden L. A. W. E. T. In dc vorige ver gadering hadden de stemmen gestaakt over de vraag of men de L. A. W. E. T. zou hou den in September of in November. Daarom zou er nu nog eens moeten worden over gestemd. De Voorzitter meende, dat September be ter aangewezen is voor een tentoonstelling, ate deze, dan November. Hij vreesde, dat in November er ook deelnemers van buiten zul len willen komen De vorige maal zijn ook daartoe al vragen ingekomen. De heer van Rossum du Chattel, Haarlem merstraat, vroeg den Voorzitter pertinent of hij denkt dat de L. A. W. E. T. zal mislukken wanneer men haar in November houdt, wat deze met gaarne wilde beweren, maar hij geeft aan September de voorkeur. De heer Van Rossum du Chattel pleitte nu nog een9 voor November. De heer Sleglenhorst sprak de vrees uit, dat men, wanneer de textiel bedrijven en dc andere branches als het ware tegen el kaar worden uitgespeeld, dit ten slotte zou kunnen uilloopen op twee-Lawet's. De voorzitter ia daar niet bang voor. Als de vergadering besluit, om de maand November aan te wijzen, zal hij daaraan met evenveel animo deelnemen als aan een Sep tember-OL. A. W. E.T. Nadat ook nog de heer Offenberg een en ander over deze kwestie in hefc midden had gebracht, werd tot stemming overgegaan, met het gevolg, dat er zich 14 leden voor September uitspraken en 4 leden voor No. vember, terwijl vier leden blanco stemden. De voorzitter sprak den wensch uit, dat ieder zijn best zou doenook zij die liever do maand November hadden gewild. (Ap plaus). Hij hoopte, dat deze L.A.W.E.T. mag slagen en dat kan, wanneer alle Leidscbe zakenmenschen er aan deelnemen. Dan zal men een tentoonstelling krijgen, dio er mag zijn, zonder dat er neringdoenden van buiten aan deelnemen. (Applaus). De Voorzitter kwam hierop nog terug op de a.s. 8eizoensopening op 90 tot 28 Maart Men had gehoord, dat de plaatselijke bla den hun medewerking willen verleenen, evenals de drie middenstandsvereenigingen. Nu behooren ook de winkelier® paraat te zijn en allen moeten er aan mee doen. Het bestuur zal per advertentie bekend maken, dat het seizoen zal worden geopend. Den winkeliers zal een circulaire worden gezonden, waarin er hun op gewezen zal werden, dat zij allen met een bijzondere étalage zullen uitkomen. Dat ieder de vlag zal uitsteken. Het bestuur wil geen humbug gebruiken, er zal geen muziek door de stad gaan, de Stadhuisklok zal niet luiden; maar de win keliers zullen met een schitterende étalage moeten uitkomen en wol allen te gelijk. De Voorzitter vertrouwt daarop. De heer Brouwer had ter zake dezer soi- zoensopening een voorstel ingediend. Hij wilde, dat elke winkelier zich aanmeldde bij bestuur der „L.A.W.E.T.". De deelne mer plaatst in zijn étalage een artikel, het welk ilij niet prijst, maar voorziet van een kaart, hem door het bestuur verstrekt, met een vraagteeken. Den prijs van het geëta leerde artikel geeft hij bij het bestuur op. De bedoeling is, dat het publiek den priji raadt, noteert en bij het bestuur inlevert. Dit doet men echter niet bij één winkelier, maar bij alle rich opgegeven hebbende za ken. Men moet dan tevens het totaal opbel len, wat moet kloppen met de optelling bij het bestuur. Op een dag, door het bestuur te bepalon, plaatst de winkelier den prijs, dien hij heeft opgegeven, bij het betreffende artikel, zoo- dat hefc publiek zelf kan controleeren of het juist geschat heeft. Voor de winnaars stelt het „L-A-W-K-TV' bestuur prijzen beschikbaar. De kosten acht de voorsteller niet groot. Dit voorstel was door het bestuur met belangstelling ontvangen, maar het meient, dat hefc niet voor deze aeizoenopening mc«r kan gelden. Het bleek uit de drukke discussie, die nu volgdo, dat de meeste leden er ook zoo over dachten, en daarom werd ten slotte beslo ten er later weder op terug te komen. Hierna werd overgegaan tot de rond vraag, waaraan deelnamen de heeren 81 eg- tenhorst en Van der Zanden, welke laatst® zijn «pijt er over uitsprak, dat de Voorzit ter bij de opening ©enigszins sarcastisch over den boor W. van Rossum du Chattel had gesproken, naar aanleiding van diens uitlatingen over reclame. De Voorzitter had daartoe aanleiding ge vonden in het antwoord van den heer Van Rossum du Chattel aan den heer Pulle in het „Leidsch Dagblad." Na eenige besprekingen deed de Voorzit ter uitkomen, dat 't bestuur bet vraagstuk der reclame nog nader onder de oogen zal zien. De directeur van het „Leidsch Dag blad", met wien de Voorzitter deze zaak be sprak, wil daartoe ook medewerken, eo daarover zal hij ook den heer Van Rossum du Chattel persoonlijk spreken. Hierna werd de zeer geanimeerde verga dering met een opwekking van den Voor zitter tot de winkeliers om allen deel te nemen aan de seizoensopening, gesloten. Lezing van mej. J. Brants. Mejuffrouw J. Brants, wetenschappelijke assistente aan het Rijksmuseum van Oud- heden 'alhier, sprak gisteren voor de deel nemers aan de reeks arehaeologische lezin gen, door dezo instelling ingericht, over archaïsche beeldhouwkunst en meer 'in het bijzonder over een nieuwe aanwinst van het Museum. Nadat zij, aan de hand van een aantal lichtbeelden, in het kort hefc ontstaan en dc ontwikkeling van deze archaïsche kunst, dio van af het eind van do 7de eeuw voor Christus, talrijke zeer karakteristieke wer ken heeft voortgebracht en tot omstreeks 4SO wanneer de klassieke tijd begint, voort duurde, had geschetst behandelde spr. meer in hefc bijzonder de nieuwe aanwinst van hefc Museum. Deze bestaat uit twee meer dan levens- groote mannenkoppen met baard en getooid met een krans van bladeren; verder uit enkele kleinere koppen van hetzelfde kunst- typo. Het materiaal is- van alle deze stuk ken hetzelfde: het is een soort kalksteen zooals hij op het eiland Oyprug voorkomt. Doch niet alleen het materiaal wijst ons naar deze streken ook de stijl van dit beeldhouwwerk, de aanwezigheid vooral de krans van bladeren, tooncn dat de herkomst dezer stukken zeer waarschijnlijk Cypras moet zijn. Immers daar alleen zijn derge lijke stukken gevonden. Zeer grooto gelij kenis met de besproken stukken vertooncn do koppen van beelden die destijds door Cesnola op Cyprus zijn opgegraven en thans in het Metropolitan Museum van New-York zijn ondergebracht. Deze beelden stellen priesters of mogelijk ook particu lieren die een offer brengen, voor, en te oordeelen naar de attributen waarmede zij zijn afgebeeld, n.l. met een duif en een wierookdoosje, is de wijding tot Apollo gericht. Spr. acht liet dan ook zeer goed moge lijk de groote archaïsche koppen, die thans in het bezit van het Leidsche museum zijn gekomen, eens deel hebben uitgemaakt van dergelijke staande beelden zooals deze o.a. uit Golgoi zijn bekend. Spr. vond verder gelegenheid aan te toonen hoe de Cypri sche beeldhouwkunst, uit omstreeks het eind der zesde eeuw (waartoe ook de Leid sche stukken mogen worden gerekend), al lerlei vreemde invloeden, vertoonen als Egyptische en Assyrische, maar hoe toch vooral het Grieksche element sterk domi neert. Mej. Brants besloot haar interessante lezing met een woord van dank uit te spre ken voor den milden schenker, die hefc mo gelijk maakte, dat deze belangrijke kunst werken voor ons land zijn behouden geble ven. Op 6 Maart leest dr. P. A. A. Boeser over„De monumenten der oudste dynas- tischo tijden." Kon. NecL Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde In een zeer goed bezette zaal hield do heer K. Volkerz, Rijks-tuinbouw-consulent to Lisse, zijn aangekondigde voordracht over „hot vervroegen van bol- on knolgewassen". Onder de aanwezigen merkten wij onder meer op do Directrice yan do Meisjes- Tuinbouwschool „Huis en Lande", to Rijs wijk, met haar leerlingen, eenige Leidsche doctoren cn tal van genoodigaen. Dat een profeet in zijn eigen land niet geëerd wordt, is maar ai to waar, aldus begon do voorzitter, do heer E. Th. Witte, bij zijn inleidend woord; daarom wandelde hij met des to meer genoegen dagelijks langs het Rapenburg, om bij, een der al daar wonende doctoren beide vensters ge heel le zien ingenomen door bloeiende bol gewassen. 'Dat dit hier ter stede nog ai te weinig plaats vindt, was de reden, dat op een der wintervergaderingen besloten werd den heer Volkerz een lezing over dit dit onderwerp te doen honden. Het was èn vcor den spreker, èn voor het bestuur der aldeeling een groote voldoening te zien, dat het publiek in zoo grooten getale was opgekomen. Na deze korte inleiding begon de heer Voikerz met te zeggen, dat het algemeen bekend, is, dat ons tand liet bollenland bjj uitnemendheid is; dan er voor de betrokken personen liard gewerkt wordt en dat er nog steeds naar gezocht wordt het ter- vroegen der bollen te bespoedigen, en het volmaakte nog beter te bereiken dan nn reeds het geval is. In Frankrijk, waar het klimaat zoo veel milder is dan hier te lando, was gebleken, dat de producten zooveel vroeger kwamen, om welke reden dan ook de bollen door de Ncd. kweekers een jaar in het Zuiden wer den opgeplant, om ben voor een vroegeren bloei te prepareeren. Daar dit to omslach tig was, en te kostbaar, zocht men naar middelen om hier te lande tot hetzelfde doel te komen, waarin men volkomen is geslaagd. Bij het nemen van proeven was •gebleken, dat voor een vroege ontwikkeling noodig was een periode van warmte, en sen periode van koude. Zijn nu de bollen in het voorjaar gerooid, dan worden dezo in een verwarmde omgeving gebracht, om de schijnbaar rustende peripherisahe orga nen, de bladeren en de bloem, die onmid dellijk op den bodem Yui den bol fitten, tot een spoediger groei te prikkelen. Na eenigen tijd worden zij dan jveder in een koudere omgeving gebracht, %om genoemde organen te doen strekken, in de lengte to laten ontwikkelen. Zulk een behandeling geeft bij de vervroeging cea tijdsverschil van twee, drie weken. Hefc spreekt van zelf, vervolgde spreker zijn met aandacht gevolgde rede, dat voor het vervroegen van bollen uiterst krachtige en gezonde exemplaren moeten worden ge bruikt, daar wij niet mogen vergeten, dat wij zondigen tegen de regelen, waaraan hefc ontwikkelingsproces is verbonden, en dat onder die omstandigheden alleen gezonde bollen tot een gunstig resultaat zullen lei den. Aan de hand van een aantal fraaie, dui delijke lichtbeelden toonde spreker de aan wezige geprepareerde en nïefc geprepareer de gehalveerde hyacintenbollen, waarvan hefc verschil duidelijk zichtbaar was. Vond men bij de eerste de bladeren en de bloem bijna aan den bals, bij de laatste stonden deze minstens tweederde lager; ook hefc ontwikkelingsstadium van bol tot bloem gaf een zeer merkbaar verschil te zien. Een opvallend verschil liet spreker ons zien tusschen bollen, die een warme en koude, een warme en gematigde, en een koude behandeling hadden ondervonden eerstgenoemde waren 100 pCt. beter. Ook de tijd van oppotten werkt de goede ont wikkeling in dc hand. een bol, welke in Augustus is opgepot, zal zich krachtiger ontwikkelen dan een, die in September aan den pot is toevertrouwd. Interessant waren da lichtbeelden, waar op do vroegere en de tegenwoordige bollen schuren werd vertoond. Waren deze in oudere tijden van vaststellingen voorzien, thans zijn zij verplaatsbaar, zoodat zij in do rooiperiode op trolley's worden naar buiten gebracht, om de bollen, ter voorko ming van beschadigen, direct op liun vast© plaats te brengen. Vond men vroeger het verwarmingssysteem langs den grond, than? is dit van boven tot benedein IaDgs dê stel lingen, om een gelijkmatiger verdeelde warmte te verkrijgen Oudo herinneringen bracht spreker ons voor den geest bij hefc vertoonen van een reeks opeenvolgende Lichtbeelden, waarbij hij ons do behandeling duidelijk maakte van af den rooitijd totdat dc bloemen ver pakt worden om ter veiling gebracht to worden, of wel haar weg naar dc particu lieren vinden. Zeer duidelijk toonde hij den uifc- en inwendigen kassenbouw te Rijns- burg., waarbij kassen zijn, waarin, zooals ons werd medegedeeld, zestig duszend bol len tegelijk gaan. Verwarmde men deze vroeger met ka chels inwendig, tegenwoordig is het ook hier de centrale verwarming, die te haren guLsle, de oudere systemen heeft verdron gen. Na de pauze behandelde spreker de nar cissen, die eenige meerdere zorg vereischen dan de tulpen en de hyacinten. Deze kun nen niet zoo vroeg worden behandeld en be hoeven een niet zoo hooge temperatuur Een voordeel der narcissen is, dat zij mcerneuzig zijn, waardoor men niet zelden twee, drie of meer bloemen uit één bol verkrijgt. De cultuur van hyacinten op glazen werd zeer breedvoerig behandeld, daar dit door do liefhebbers nog het meest wordt toege past. Uitdrukkelijk werd er op gewezen, dat liier niet te vroeg moet worden opgezet. „September is beter dan Augustus", om het schimmelen der bollen te voorkomen, het geen te wijlen is aan de lucht, welke zich ophoopt tusschen water cn bol, niet weg kan en daardoor bederft. In zulk een geval dient de bol danig geïnspecteerd en schoonge maakt te worden. De bollen mogen niet met hun wortelhals in het water slaan, doch juist even daarboven; moeten, eenige weken in een donkere en koele ruimte geplaatst geregeld worden gecontroleerd, en niet eer in het licht gebracht alvorens de bloemknop den bol geheel verlaten heeft Op deze wijze behandeld, zal men met deze cul tuur niet den minsten last hebben. Na het einde dezer duidelijke, degelijk in elkander passende voordracht, was de voor zitter der afdeeling de tolk van alle aan wezigen, toen hij met welgekozen woorden den heer Volkerz hartelijk dank zeide voor dc leerrijke en nuttige uren, aan de afdee ling besleed, hetgeen met een applaus der aanwezigen gepaard ging. Wij hopen dezen siweker nogmaals te ontmoeten. De privaat-docent voor arbeidsrecht aan de Universiteit alhier, mr. C. de Vries, deelt mede, dat de directie der Philips' Gloeilampenfabriek le Eindhoven bereid is in Mei een groep studenten der juridische faculteit welke in de praclijk van het ar- beidarecht belang stellen, te ontvangen. In aansluiting hiermede zijn introducties ver kregen voor een bezoek aan hef industrie gebied voor Noord-Frankrijk (Valenciene en Roubaix) onder deskundige leiding. Met ingang van heden wordt de la- dingmeesler der Ned. Spoorwegen II. J. van Leeuwen overgeplaatst van Gouda S.S. naar het station H. S. M., alhier. In zijn tweede lezing behandelde dr. G. H. van Senden gisteren voor de Rel. Soc. Ver. de vraag, of godsdicnstloosheid voor ko-mende cultuur kenmerkend zal zijn. Daar godsdienst steeds een element was in hot leven der mensohen, beteekent deze vraag of iets andere dan religie de plaats van religie zal kunnen innemen. Spr. gaat daarvoor drieërlei na, zedelijkheid, kunst en wetenschap (wijsbegeerte). Elementaire zedelijkheid, aldus spr., is zeker mogelijk zonder wereldbeschouwing en religie, in welk verband hij de weige ring der Koninklijke goedkeuring van de Statuien van „De Dageraad" scherp laakte. De vraag wordt al een andere bij de proble men van vér-ontwikkelds zedelijkheid. Be slissing in moeilijke gevallen wat zedelijk le, kracht om naar hoogst weten te hande len, die alleen aanwezig is bij groote klaar heid, ze zijn alleen mogelijk, waar de din gen Ln verband geschouwd worden. Ethiek i9 in elk geval ten laatste niet zonder we reldbeschouwing Wat kunst betreft, zij is zeldzaam èn- oogenbliksbeleving. wordt zeldzamer, naar mate zij meer is dan oogenbliksbeleving. In dezelfde mate als zij meer is, wordt meer het gansche leven in haar betrokken, wordt ook de wereldbeschouwing een vraag. Dit alles op subtieler wijze dan bij de zedelijke vraag, doch in wezen niet ongelijk. Alles draait dus om de vraag der wereld beschouwing. Kan hier een niet religieuze een religieuze vervangen? Spr. onder scheid drieërlei elementen, die in de be staande religies verward dooreenliggen: ele menten, die voer primitievere religievor- men ongetwijfeld religieuze beteekenis heb ben, maar die voor een gerijpt bewustzijn als zoodanig religieuze waarde missen (overtuigingen van natuurkundigen en his toriseren aard): elementen, die voor den wijsgeerig-onlwjkkelde resultaat van enkel denken kunnen zijn, doch door de meesten alleen intuïtief kunnen worden beseft (overtuiging omtrent do eenheid en het in wezen geestelijk karakter van alle zijn); ten laatste elementen, die voor allen met de middelen van wijsbegeerte en wetenschap moeilijk te benaderen zijn al blijft dit gees- tcsroeping, laatste grens vragen van bij uit- Siek practïsche beteekenis. Spr. eindigde met enkele dezer laatste beseffen na te gaan: het oordeel, dat de wereld bij volko men begrijpen, voor de meest uitgegroeide waardeering niet anders dan goed kan wor-. den genoemd; het oordeel dat de geestelijke stijging van den enkeling noodwendig die van het Al beteekent; de erkenning, dat macht en waarde in laatste instantie één zijn. De waarde dezer overtuigingen voor alle toekomstige cultuurontwikkeling is de eeuwige rechtvaardiging der religie. Wie der lezers gaat langs Morschweg of Noordeindsplcin zal ^neer dan eens de vóór- of achterzijde van het Chr. Tehuis voor Militairen aan den Morschweg heb ben gezien. Wie zich de moeite getroost op een winter- of zomeravond dit Tehuis bin nen te treden, zal daar steeds aanwezig vinden een groot aantal militairen van ver schillende wapens cn met onderscheiden dialect, die tijdens hun verblijf in onze stad daar een vriendelijk tehuis vinden. Deze instelling, die reeds voor duizenden de ver vangster van het ouderlijk huis was, kon, dank zij subsidie en steun van particulie ren, steeds haar werk doen Ln hefc belang van Neerlands zonen. Thans echter rtaat hefc met do financiën niet rooskleurig. Er dient daarin spoedig verbetering te wor den gebracht. Hiertoe vormde zich een comité uit de besturen van Burger- en Mi litair „Pro Regc", Chr. Militair Tehuis en Nat Chr. Onderoff.ver "t die tegen a.s. Vrijdag G Maart een vergadering uitschreef in „Prediker" ten einde hot nut van het Tehuis uiteen te zetten. Ds. I. Voorstecgh, van Hat wijk-aan-Zee hoopt te komen spre ken. Do avond zal worden opgeluisterd door muziek. Men zie de advertentie. De mandolineclub „Krebusllipo", al hier, geeft 11 Maart a.s. in do Stadszaal een uilroering. Do baten zijn voor het ontbijt^ der armste kinderen onzer stad, dat nog" iederen morgen aan do Middelstegracht 8, gebouw „Jeruël"* verstrekt wordt. Voor medewerking hebben mevrouw A. Mak- jcreelZijlman, van Rotterdam, mezzo sopraan, en mej. Bel) Hauken, pianiste, zich beschikbaar gesteld om een viertal zang nummers ten gehoor© te brengen. De conpo- rajtte „Jeruël" heeft een en ander dankbaar aanvaard, vooral waar zij nog immer haar plannen betreffende toevlucht voor dafcloo- zen niet kan doorzetten, daar het over groot© deel van den inventaris nog ont breekt, wel is aan een enkeling nachtver blijf verstrekt uiit nood, dioch men wil abso luut geen bedden enz. bestellen, indien niet genoeg middelen aanwezig zijn. In bet Stedelijk Museum „De Laken hal" alhier zal Zaterdag 7 Maart een ten toonstelling worden geopend van schilde rijen en teekenin.gen door H. A. van Daal- luoff. Gelijk bekend is door den Gemeenteraad besloten langs de Breestraat een trottoir aan te brengen, voorloopig van Kort-Ra- penbung tot aan de Vrou wens leeg. Men ia thans druk doende om stoepen, hekken etc. (met uitzondering van café- en sociëteit- sloepen) te verwijderen en door een trot toir te vervangen. Het eerste gedeelte lot aan de Harmonie Is reeds goreed en men kan zeggen, djat deze wijziging, alhoewel zij ongetwijfeld nog niet alles geeft, wat men hot liefst zou wcnschen, e?n groote verbetering betee kent. In onze binnenstad is het nu eenmaal ondoenlijk alles zoo te krijgen als men wel zou willen. Gistermorgen hajfelf had in het Noord- einde, hoek Rembrandtstraat, een botsing plaate tusschen de autobus naar Wassenaar en een luxe-auto, bestuurd door zekeren De H., uit Rijnsburg. De laatste achtte het blijkbaar overbodig bij het omslaan van don hoek signalen te geven, wat tengevolge had, dat zijn auto de autobus in de flank reei Dc auto werd ldOhlt beschadigd. Doordat een gat in de Zijlsingelbruf niet behoorlijk toegedekt was door hel per-» soneel, dat er reparaties verrichtte, zakt© gistermorgen mej. S. P. met een been door de brug, waardoor zij een vleeschwond aan haar linkerbeen bekwam. Dr. Driessen, van den Eerste-Hulpdienst, deed haar ter ver dere behandeling naar het Acad. Zieken huis overbrengen. De politie stelt een on-» derzoek in, of tennen aanwezig zijn voor het opmaken van proccs-verbaal wegen© nalatigheid. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe» ding en Schoolkinderkleeding" f 15 van een collecte, gehouden op het bal masqué

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2