INGEZONDEN. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. groote hoeveelheid z.g. „zoutwater". Om het vet aan het smelten te krijgen wordt aan éen onderkant van den ketel stroom inge blazen. Ten einde dezen te laten ontsnap pen, stoot men in d« vetlaag aan de boven zijde een gat. Dit was ook ditmaal gedaan, doch het gat is vermoedelijk verstopt ge taakt. Toen de sloom niet kon ontsnappen, sverd do hccle vetklorop, met een gewicht van 700 K.G., in de hoogte geworpen, naast de installatie. Het kokende water stroomde over den rand eD kwam op een man en een vrouw, die naast dien kuip stonden, te recht. De man werd vrij licht gewond; zijn brandwonden werden verbonden en hij kon naar huis gebracht worden. Ernstiger was de vrouw cr aan toe. Ook zij kreeg brand wonden aan armen, beenen en gelaat. Per «ulo-zickenw3gen werd zij naar het Bin nengasthuis vervoerd. Haar toestand was later redelijk. (Moede r)-LieIdeslisl. 11 et „lllr. Dgbl." doet het volgende verhaal: Voor den Utrechlschon kinderrechter moest Zaterdagmorgen een 16-jarig meisje verschijnen. Zij zou zich in de buurt barer woning bij een ruzie hebben schuldig ge maakt aan mishandeling en dat bezorgde haar een vervolging, die vanwege den 16-ja- rigen teeltijd van het meisje, voor den kin derrechter aanhangig werd gemaakt. Zij was opgeroepen tegen dien ochtend. En daar verscheen zij in den bloei van baar zestien jaren. „Is u (wij noemen natuurlijk willekeurige namen! Marietje Sophia Anneke.... die en die?" „Jawel, Edelachtbare." „En u is ongehuwd en zonder beroep?" „Vraag eicuus, ik. ben getrouwd." De rechter keek vreemd op, en alle aan wezigen keken vreemd op. Men dacht in het eerste oogenblik nog aan een vergissing, aan een misverstand ol zoo iels. Maar er was heelemaal geen vergissing en nc5g minder een misverstand deze zes tien-jarige was inderdaad een gehuwde vrouw. Wettig en netjes getrouwd. Alles in orde. De kinderrechter verklaarde zich onbe voegd deze zaak verder te behandelen. Want door haar huwelijk was de 16-jarige meer derjarig geworden en dus viel zij niet meer in de termen voor bet kinder-gerecht. Wat was nu de achtergrond van deze my sterieuze geschiedenis? Deze: de moeder van het 16-jarige meiske had hooren verluiden, dat haar dochter voor die mishandeling wel eens naar de tucht school kon worden gezonden. En dat wilde mama coüte que coOte verijdelen. Voor haar Marietje geen tuchtschool! Nu niet en nooit niet. Moeder schommelde in minder dan geen tijd een aardigen jongen op. geschikten echtgenoot voor haar Maria en binnen tien dagen stapte Marietje met Floris aam haar arm het stadhuis binnen. En zij kwam er getrouwd uiL Moeder glimlachte stil. En ^t den dag van thans rustig cn on- bevreifli aanlichten. Marietje was wel 16 jaar gebleven, maar door de verbintenis in de trouwzaal, boven de wet getild, die het kind anders met de tuchtschool had bedreigd. En zoo geschiedde voor den kinderrechter de apothéose: de 16-jarige getrouwd. Heusch en echtt Marietje t zal de Tuchtschool niet zien. Zij is „een meerderjarige vrouw", door haar man. Wij denken dat moeder van avrmd tracteert. Marietje van 16 jaar zullen wij voor het Historietje der mishandeLing nu binnenkort wel ontmoeten voor den politierechter ol meervoudige rechtbank. Het gebeurde werd in het gerechtsgebouw als een unicum beschouwd. Het water van de Maas is, zoo wordt uit Roermond gemeld, ten ge volge van de regens der laatste, dagen ge stegen. Verschillende landerijen staan wederom onder water. D® mijnwerkersloonen in Limburg worden met tien percent verlaagd. De organisaties ztflten actie voeren. Naardc correspondent van de „N. R. Crt te Brussel meldt, is het lot van één milliocn frank Tan de Iocning voor hel herslel der Belgische verwoeste gewes ten ditmaal ten deej gevallen aan een Ne derlander. Jan Caenen, werkzaam in de zinkfaibricken te Overpelt (Belgisch-Lim burg). Caenen woont reeds -twintig jaar in Belgis en is 50 Jaar oud. Hij is afkomstig uit Bergeik. Gast: „Waarom houdt uw m eis je bij het bedienen toch haar hoed op?" Gastvrouw:.,,Zal ik u zeggen; zij is er vandaag voor het eerst, en of zij blijft «eet zij nog niet." B BUITENLANDSCH GEMENGD. Grindell-Mattkews, de uitvinder van den beraamden „straal des doods", die eenigo maanden geleden zooveel van zich deed spreken, toen do Britschc Admiraliteit had geweigerd zojn uitvinding te koopen, is thans uit Amerika in Engeland terugge keerd om zijn zaken te regelen cn daarna oorgocd naar dc Vereenigde Staten te rertrekken. Hij verklaart, dat de Amcri- kaanscke regecring zijn uitvinding had aan gekocht binnen een week na zijn aankomst jn de Vereenigde Staten. Hij weigerde mede te deelen, welk bedrag hij er voor heeft ontvangen. Zaterdagavond om 9.23 is eon aardbeving gevoeld in Jt Oostelijk deel van de Ver eenigde Staten, ran Canada af tot Louis- ■\illc in het Zuiden en tot Chicago in het "Westen. De aardbeving, welke vermoedelijk in het dal van do Sfe. Laurons-rivier zetel de, duurde 4 minuten en richtte weinig schade aan, terwijl voorzoover bekend, nie mand gedeerd werd. De schokken waren evenwel in de stad New-York schrikwek kend genoeg om vele inwoners de straat op te drijven. Zij hoorden in hun wonin gen deuren krake^ yen6lers ratelen, ter wijl pleister van het plafond en schilderijen van den wand vielen. To Brooklyn liep het publiek in een schouwburg tijdens de voorstelling van angst weg De beweging van den bodem werd sterk gevoeld, zelfs tot in de boven ste verdiepingen der wolkenkrabbers. In een kleine stad vielen twee buizen tegen elkaar zonder echter in te storten. Nadat de eerste schokken vrijwel geen schade had den aangericht, keerde overal do rust terug De schok vernielde de seismograaf van de Fordham Universiteit van de stad New- York. Andere toestellen wezen aan, dat de oorsprong 2 a 300 mijl ten Noorden van New-York lag. Ook in Canada speciaal te Montreal, zijn Zaterdagavond aardschokken gevoeld. Zij duurden 30 seconden het publiek in de schouwburgen vluchtte naar buiten scha de wordt ook hier niet gemeld. Volgens nadere berichten uit Rio de Ja neiro is do ontploffingsramp te Nicthcrohy veroorzaakt door een brand in een bij het Caju-eilcnd geankerd lichterschip, die spoe dig ook andere in de nabijheid liggende schepen aantastte cn ten slotte oversloeg op de pakhuizen op den vasten tal. In deze pakhuizen was petroleum en. benzine opgeslagen, alsmede \n voorraad dynamiet. Kort daarop volgden de eerste ontplof fingen, welke daarna voortduurden tot ze ven uur des avouds. In totaal zijn driehon derd kisten met dynamiet in de lucht ge vlogen. De uitwerking der hevige ontploffingen was ontzettend. Duizenden huizen zijn ver woest. Ook het Phoenix-theater in Rio de Janeiro, dat toch op vrij grooten afstand van den haard der ontploffingen is gele gen, stortte door den geweldigen lucht druk ineen. De schade wordt op vele mil- lioenen geraamd. Do geheele militaire en civiele medische staf van de stad is op hefc oogenblik m actie om hulp te verlcenen aan de slacht offers. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. RECLAME. Na d warch Als de Handen voortdurend nat zijn ge weest en daardoor schrijnend aanvoelen, moet men ze direct inwrijven met PUROL. Dat' verzacht dadelijk. 4339 (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copic van al of niet geplaatste slokken wordt niet teruggegeven. „Doelmatige Reclame". In bet „Leidsch Dagblad" van 27 I'ebr. j.l. komt een verslag voor van-de builcitge- wone vergadering, gehouden door de Veree niging van den Ilandeidrijvenden en In- dustrieelen Middenstand, waar de heer W. van Rossum du Chattel o.m. behandelde „Doelmatige Reclame". Ware hij in de gelegenheid geweest deze vergadering te bezoc-ken, dan had onderge- teekende gaarne met gen. heer van gedach ten gewisseld over dat punt. en wet meer speciaal over „Reclame". Over het nut en de wenschelijkheid van adverteeren in programma's zullen de mee ningen wel uileenlodpen, en ik acht daarom de uitdrukking „parasiteeren" wel wat sterk gekozen. Jammer is het. dat ik den heer v. R. du Ch. nimmer op een vergadering van boven genoemde Vereeniging ontmoette, anders had Z-Ed. zijn voorstel de drie Midden- standsvereenigingen uit te noodigen een commissie voor conlróle in het leven te roepen niet behoeven te doen, daar dooron- dergeteekende op een, voor circa een jaar geleden gehouden lezing, het nut van een soortgelijke commissie reeds is besproken, doch dan in een anderen vorm. Het benoemen van een dergelijke commis sie is waarschijnlijk niet zoo eenvoudig als Z.Ed. misschien denkt Er komt wel wal meer bij kijken als zoo'n eenvoudige conlróle. Wat den gebeelen Middenstand noodig heeft, is een Commissie vaif Advies, samen gesteld uit ter zake kundige personen. Het is hier de plaats niet om er uitvoerig op in te gaan-, wij hopen dit ter bestemder plaatse te kunnen doen. Jammer alweer is met, dat de Ver. de „LA..W.E.T." nimmer de eer had Z.Ed. op liaar vergaderingen te zien. Het mag toch zeker verwondering wekken dat, wanneer Z.Ed. criliek had uit te oefe nen op het programma van de j 1. gehouden „L.A.W.E.T." in Sept. 1923, hij dit niet deed bij de Ver. zetfde, waarvan hij lid is (de N.V. v. rt. d*u Ch.) Docli dc verwondering is bij mij nog grooler nu ik bij het doorbladeren van dat bccrili- sccrde programma de N.V. v. H. du Ch. daar in als adverteerder vindt. Wat toen goed was. kan, dacht ik, nu niet slecht genoemd worden. De „L.A.W.E.T."-Vereeniging leert gaarne cn het bestuur er van eveneens. Doch niet alleen de „L.A.W.E.T.", maar de geheele Leidschc Middenstand heeft goede krachten noodig. Criliek is gcwenscht, doch daarnaast op bouw. Dinsdag 3 Maart is er ledenvergadering van de „L.A.W.E.T." Dankend voor de plaatsruimte tcekene Hoogachtend, J. G. PÜLLE. RECLA*"^. T~Éf AJ.P BITTERKOEKJES PUDDING 4819 Alphen. In dc kerkzaal der Marlha- Stichting waï Donderdagavond een groot aantal belangstellenden bijeengekomen om het werk der jeugd die in' deze stichting wordt opgevoed en gevormd, te aanschou wen. Deze zoo bekende philanlropische inrich ting die een van de modernste en best inge richte is uil den lande biedt haar bewoners naast de geestelijke ontwikkeling ook op elk gebied de noodige en aangename ont spanning. En dat daarvan Hink gebruik ge maakt wordt is Donderdagavond gebleken. De aanwezigen heben zonder uilzondering genoten. Afwisseling was het devies op dezen avond. Naast zang cn muziek werden gymnasti sche oefeningen gegeven. Van do kleinen tot de grooten werd hieraan deelgenomen en dc verrichtingen werden uitstekend ten uitvoer gebracht 't Was aardig te zien hoe de kleinen hun best deden, terwijt de groo- tcren door hun dikwijls gewaagde oefenin gen aller bewondering afdwongen. Een succesavond is het voor dc Martha- Stichtingbevolking geworden en het ware te wenschen dat deze avond moge bijdragen tot nog meerdere belangstelling in dit nut tige en verantwoordelijk» werk der opvoe ding. Burgerlijke Stand. Bevalfen: A. M. van Wieringen geb. v. d. Loo z. G. M. v. d. Laarsc geb. Van Dongen z. J. v. Reeuen geb. v. d. Graaf z. H. D. v. d. Heijden geb. Den Ouden z. A. den Hertog geb. Roseboom d. C- Verbeij geb. Straat hof z. P. Vrolijk geb. Den Hollander d. G. A. N. Bots geb. Drenth d. M. Schul- ler geb. v. d. Berg z. A. Bol geb. Breedijk levenl. z. Gehuwd: P. do Jong jm. 23 j. en M. van Vliet jd. 21 j. Overleden: Helena Bolder 65 j. (overl, te Amersfoort). Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam slaagde mej. E. C. Grosheide, on derwijzeres aan de Chr. Muloschool alhier, voor het doctoraal examen Romaansche taal en letterkunde (Fransch). Over het jaar 1924 geeft de keurings dienst van vee en vleesch alhier verslag, waaruit wij het volgende ontleenen: Bij do slagers werden geslacht 397 runde ren, 23 vetle kalveren, 24 nuchtere kalve ren, 1146 varkens, 15 schapen en 26 geiten. Huisslachtingen: 16 runderen, 6 nuchtere kalveren, 225 varkens, 1 schaap en 2 gei- ren Noodslachtingcn: 83 runderen, 3 paarden, 8 graskalveren, 38 schapen en 40 varkens. Afgekeurd werden 1 paard, 32 runderen, 2 vette kalveren, 10 schapen cn 7 varkens. Bij de veehouders werden afgekeurd en begraven 38 runderen, 17 kalveren, 21 varkens, 7 schapen en 1 geit. Wegens overtreding d'er vleeschkeurings- wet of wegens bederf werden in beslag ge nomen 2 kalveren, 1 varken en verschil lende onderdeelen. Proces-verbaal werd opgemaakt in 1924 wegens overtreding der vieeschkeuringswet tegen 6 persopen wegens het in voorraad hebben van ongekeurd vleesch en G wegens het slachten zonder vergunning. Het ligt in liet voornemen van 18 tot 21 Maart a.s. in do voormalige H. B. School aan de Julianaslraat een zendingslenleon- stelling te houden. Allerlei voorwerpen uit onze Oost- en West-Indische bezittingen op het godsdienstig en zedelijk leven der daar, womende volken betrekking hebbende zul len er te bezichtigen zijn, terwijl enkele zendingen een en ander zulten toelichten. Deze tentoonstelling belooft een zeer inte ressante te zullen worden. Het jaarverslag over 1924 van de Vereen, voor Chr. Ziekenverpleging al hier, maakt melding van een totaxif-tekort van f1150. „We hadden zoo gehoopt," al dus het verslag, „de rekening over 1924 zender tekort te kunnen sluiten, doch reeds in den loop van het jaar werd het ons duidelijk, hoezeer onze verwachting be schaamd zou worden." Zuster Dijk zag zioh, door haar gezond heidstoestand genoodzaakt, tegen de heift van het jaar ontslag aan te vragen, het geen naar, terugziende op het tqtlperlf, dat zij zich zoo vol liefde en toewijding aan dezen arbeid gegeven heeft, op de meest eervolle wijze wero verleend. Hierdoor kwam voor de Vereeniging een moeilijke tijd. Driemaal werd een tijdelijke zuster aangesteld, doch thans heeft de benoeming van- zuster J. da Smit hieraan een einde gemaakt 2165 malen werd in 1924 hulp verleend; patiënten werden bezocht, 6 patiënten ver voerd en voorts nog op andere wijze ge holpen. Zeer erkentelijk is de Vereeniging voor da bloemen, die zij van kfjd tot tud voor de zieken mocht ontvangen. De Vereeniging blijft dézai arbeid in zjn ganschen omvang hartelijk aanbevelen en doet een krachtig beroep op de offervaar digheid van allen, die overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van een Chr. Zieken verpleging. Bodegraven. Vrijdagavond vergaderde de A. 11. kiesvereeniging onder leiding van den heer Van Nes in de Verhoelf-Rollman- school Na de gewone opening werd de can- didaatstelling voor de Tweede Kamer be handeld. De hoofdlijst werd als volgt vast gesteld: IL Colijn, V. H. Rutgers. Th. Heems kerk, J. J. C. van Dijk, L. F. Duymaer van Twist, F. II. de Monté Verloren, J. Schou ten, E. J. Beumer, H. Vïsscher, J. A. de Wolde, C. Smeenk, A. Zijlstra, J. G. Scheu- rer, C. v. d. Heuvel, W. Warnaar, Th. Heu- kels, H. A. Dambrink. P. van Nes Czn., H. Amelink. Als nummer 1 van de bijlijsl werd aangewezen de heer van Nes. Vervol gens werden herkozen de aftredende be stuursleden P. M. Smit en P. van Nes Czn. en gekozen de heeren J. Burggraaf en C. B. Batelaan. in de plaats van de afgetreden heeren van Binsbergen en Splinter. Ten slotte werd met algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen: De A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Bodegraven, in jaarvergadering bijeen, spreekt er haar diep leedwezen ovct uit, dat in den laatslen lijd door onze Chris telijke regeering enkele wetsontwerpen wor den ingediend, die lijnrecht ingaan tegen den geest van'ons anti-revolutionaire volk en waardoor de verkiczingsarbeid onder eigen kiezers ernstig wordt bemoeilijkt. De heer Daan Scheer, gemeente-op zichter alhier, is benoemd tot gemeente- opzichter der "te Zwammerdam. De gemeenteraad van Zwammerdam stond een crediet toe voor den aanleg der trottoirs aan den Overtocht van f 2500. De Rijksstraatweg zal worden verbreed tot 9 Meter. Nu zullen dus binnenkort ook door B. en W. onzer gemeente wel plannen bij den Raad worden ingediend. Ilet is zeker prettig dat beide gemeenten, die hier zoo eigenaardig ineenvloeien, op deze wijze el- kaars verbeteringspogingen steunen. De rioleerings- en andere werken aan het nieuwe marktterrein zijn door B. en W. gegund aan den taagslen inschrijver, de heer L. E. Kruyt te Leiden (vroeger alhier) voor de som van I 9890 Leiderdorp. Onder zeer veel waardee ring en belangstelling herdacht de beer P. JL van der Voort, kantoorhouder van het hulpposlkantoor alhier, den dag. waarop hij vóór 25 jaren bij de posterijen in dienst trad. De heer Van der Voort, dia juist een jaar geleden alhier gestationeerd werd, heeft zich in dien korten tijd, zoowel bij het personeel, als bij het publiek, door zijn hu maniteit en hulpvaardigheid populair ge maakt. Terj bewijze hiervan werd hem bij deze gelegenheid door het personeel een fraai bloemstuk en een met goud gemon teerde barnsleenen sigarenpijp in etui aan geboden, terwijl de burgemeester, de heer G. van der Valk Bouman zijn persoonlijke getukwenschen kwam brengen, en de hoop uitsprak dat de heer Van der Voort nog vele jaren zijn betrekking alhier moge vervullen, cn hem levens, namens de ingezetenen van Leiderdorp en Zoeterwoude (Hooge Rijndijk) een enveloppe met inhoud aanbood, in den loop van den dag kwamen nog vele oud- collega's en beambten van het postkantoor te Leiden, waar voorheen dc jubilaris hoofd- hestelter was. hun getukwenschen aan bieden. Zwammerdam. Ingekomen en vertrok ken personen in deze gemeente, gedurende do maand Februari 1925. Ingekomen: uit Bodegraven, Hendrik Bomhof en gezin, z. b. B. 107; uit Reeuwijk, Maria Mastop. dienstbode, D. 24a; uit Bodegraven. Anna Christina Ilendrika de Jong. z. b. B. 44; uit Zoetermeer, Cornelia Kalisvaart, huis houdster A. 151; uit Bodegraven, Jacob Beider en gezin, schipper, C 21; uit Bode graven, Cornelia Nieste (Wed. C. v. Doorne) z. b. C. 74; uit Bodegraven. Petronetla Ge- rarda van der Kley. dienstbode, D. 57. Vertrokken: naay Lange Ruige Weide (No. 1) Antonius Cornelis Vink. veehouder C. 121; naar Gouda (Korte Tiendeweg) Pie- tcr Roteit, slagersknecht, B. 105; naar Bo degraven (Emmakade) Gemert Cornelis v. Welzenis en gezin muzikant C. 35; naar Alphen a. d. Rijn (LindenhovestraaD Maria Wijnanda Verbree. dienstbode B. 75; naar Ruwiel. Abraham van Garderen en gezin, veehoudersknecht, B. 16; naar Zegveld (La- genbroek 151) Gerrit Slappendel. z. b. D. 5. Kerke 1. bericht voor Woens dag en Donderdag. Geref. Kerk. Woensdag 4 Maart 's avonds 7 uur. ds. Broekstra van Bijnsburg (Bidstond voor het gewas). Ned. Herv. Evangelisatie (wijk Tempel) Donderdag 5 Maart 's avonds halfzeven ds. Kloots. Kawijk aan den Rijn Vrijdagavond ver gaderde de A-R. Kiesvereeniging in de con sistoriekamer der Geref. Kerk. De Voorzit ter opende do vergadering met hefc laten zingen van Ps. 84 3, las daarna Ps. 49 en ging voor in gebed. Na een kort openings woord gaf hij het woord aan den 2e Secre taris voor hefc lezen der notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goed gekeurd. Bij het punt candidaatsfcelling voor leden der Tweede Kamer, werden door verschillende leden inlichtingen gevraagd, die door het bestuur werden beantwoord. De uitslag van de gehouden stemming bleek dat voor de hoofdlijst candidaat waren gesteld: II. Colijn, V. II. Rutgers, Th. Heemskerk, J. J. C. van Dijk, L. F. Duymaer vaiï Twist, F. H. de Monte Ver loren, J. Schouten, E. J. Beumer, J. A. de Wilde, H. Visschcr, C. Smeenk, J. G. Sehrcurer, W. Warnaar, A. Zijlstra, C. van den Heuvel, R. Zuidema, Th. Heukels, H. A. Dambrink, C. Amelink en P. van Nes Cz„ Voor de Bijlijst werden candidaat ge steld in volgorde de heeren* W. Warnaar R. Zuidema, C. Amelink, ds. L. Adriaanse, L. Altcma, Mr. C. Dobben de Bruin, Mr. G. H. A. Grosheide, K. Kruithof, P. van. Nes Cz., Mr. A. Slob, Mr. G. J. Sybrandy, Mr. J. Terpstra, F. V. Valstar, H. van An- del, Mr. A. J. L. Beeek Calkoen, J Houwcs Jr., ds. M. van Grieken, II. Nieuwcnhuizen. Ds. G. F. Petersen en G. Elhorst. Vervolgens werd wegens ziekte van den le Secretaris den heer G. van der Perk, dooi den 2e Secretaris het jaarverslag uitgebracht Daarna volgde het jaarvers!*»- van den penningmeester den heer B. van der Jagt, waaruit bleek dat dc kas met een zeer klein saldo sloot. Op verzoek van. den Voor zitter werden door ds. Me ij er in g en J. Slin- geland de bescheiden van den nagezien en accoord bevonden. Op verzoek van deze commissie werd den penn. decharche ver leend voor zijn gehouden beheer dat zeer accuraat in orde was. Bij punt bestuursver kiezing werden met meerderheid van stem men herkozen de aftredendo heerenW. Schoneveld en J. van der Perk, die zich deze benoemingen lieten welgevallen. In de vacature J. Minnee, die to kennen had ge geven niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking te komen, werd gekozen de heer J. de Kreek. Bij de rondvraag werd nog ge vraagd hoe het bestuur daclit over de Re- geeringsaanvraag van een mil li oen Gulden voor do Olympische spelen in 1923. Bij de bespreking hierover bleek dat de Kiesver eeniging zich eenparig uitsprak tegen een dergelijk voorsteL Zij sprak haar meening uit dat de A.R. Kamerleden zich daar ala een man moeten tegen stellen. Van be stuurszijde werd nog medegedeeld dat de volgende week een tweetal meisjes met een lijst zullen loopen voor de strijdkas, die ge bruikt zal worden voor den. verkiezingsstrijd Het bestuur meende deze inzameling in de welwillende gunst van de leden te moeten aanbevelen. Als niemand meer iets tc vra gen sluit de heer J. de Kreek, op verzoek van den Voorzitter, do vergadering met dankgebed. Vrijdagavond werd vanwege de Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, afdeelïng „Katwijk en Omstre ken" alhier in hefc gebouw van de Chr. Jongelinga-Vereen. aan de Voorstraat een Mmavond gegeven. Aangezien de voorz. en vice-voorz. door omstandigheden niet aaoy wezig konden zijn, opende de secretaris met een enkel woord de bijeenkomst. Hierop verkreeg de heer Eeltjes uit Lei den de gelegenheid om een causerie to hou den over Dierenbescherming. Alsnu werd overgegaan tot de afhande ling van de agenda voor wat betreft do films. Achtereenvolgens werden op het doek gebracht; Het leven der insecten; eenigo eigenaardigheden uit het leven der insecten; jonge vogeltjes, enz. Niet alleen konden we dien avond ge nieten van het gesproken woord en hefc filmbeeld, naar bovendien ook nog van de mooie muziek. Hiervoor hadden gezorgd eeitige jonge heeren uit Leiden, dio ons met hun viool- en pianospel zeer aangenaam vergasten. Door den secretaris werd daar na met een kort slotwoord do filmavond gesloten, na allen te hebben bedankt die hebben medegewerkt tot het wol sla ven van dien avond. Op dienzelfden dag en in dezelfde zaal werd om half 5 ook een kindervoorstelling gegeven, die ook /.eer geed geslnsz'! is. Katwijk-aan-Zee. Bij de ton gemeente- huize plaats gehad hebbende aanbesteding van.den weg NoordwijkWassenaar in de meenfe Katwijk zijn ingeleverd 28 biljetten, als N.V. Bazaltliandcl Rotterdam perceel I f121.000-, perceel 11 f9500. massa f 130 500; Ned. Bazallmij. Zaandam, I f 120.500; mas sa f 130.900; Ned. Bazallmij. Zaandam I f 114.490; massa f 121.090; Ned. BazaUmij. Zaandam, I f 122.500. massa f 132.900; If. P Vale, Arnhem, I f 120.S50; massa f 132.682 J P. Ilüner, Wassenaar, I f124 000; II f 11.800- massa f 135.800; J. G. de Bruin, De Bill I f 127.800; II f 10.000; massa f 137.800 Mij. Wegenbouw, Utrecht, I f137.225; II f9500; massa f 146.725; Jac. H. v. d. Ven. Vlissingen, I f 132.597; massa f 143.150; Thood. Joh. W. Hoyinck, Arnhem. f169.610. De bovenstaande gegevens zijn voor do penelratic-melliode. De volgende inschr. voor de mcngmelhode: lloll. Mij. v. Gcw 13cIon. Haag, perc. I f 207.500; perc. II f 12.750; dezelfde, perc. I f214.000; Ned. Bazallmij. Zaandam, massa f 166.000; dez-elfde massa f160.000; dezelf de, massa. f 155.000-, dezelfde, massa f168.000-, Mij. Wegenbouw. Utrecht, perc. Isw f 141.510; perc. lb 1148.855; perc. Ic f 157.950. De gunning is aangehouden. De Zieke n huiskwestie. Uit de debatten in de vergadering van de Vereeniging JDo Verpleging", van. verle den week, is ons gebleken, dat er een misverstand bestaat bij een enkele^ ja een heel enkele, omtrent de verhouding, die bovengenoemde vereeniging dient aan ta nemen in verbond met en ten oprichte van hefc in aanbouw zijnde ziekenhuis alhier. Laat ons even «le dingen in het rechte licht bezien. De Vereeniging „De Verple- 4 ging** is uit nood geboren. De zie kenhuisbouw uit nood begonnen. De Vereeniging „De Verpleging" ontstond doordat van hooge* hand geboden werd: ieder, die in het Rijks Acad. Ziekenhuis te Leiden opgenomen wordt, moet per dag een zekere som daarvoor betalen. Die som is voor eiken arbeider te hoog. En om dit genot en gemak (voor ernstige z.eken enz. na tuurlijk f) niet te moeten missen, nam men. het initiatief om een vereeniging als boven» op te richten, met hefc bekend» gunstige resultaat. Het werd dus een vareenigmg dóór en vóór arbeiders. De beter gesitu eerden hadden aan zulk ©en vereeniging geen gebrek, maar do praclijk heeft ge leerd, dat ook deze groep van pereoncn gaarne lid der vereeniging werd. Men zie maar liet groot getal leden (4951). Zooals wij re?ds opmerkten: de vereeni ging werd uit den nood geboren. Immers de gemeente is ook wettelijk verplicht een inrichting als de onderhavige t» bezitten. D© barak bjj den tof verkeerd© het vorig jaar reeds in zóó desolaten toestand, dat 7.9 voor cpneming van personen, ladende aan of verdacht van een of andere besmette lijko ziekte, bijna totaal ongeschikt was. Daarbij kwara, dat, jammer genoeg, de inrichting ook veel te kien was. Reeds vroeger was door het toenmalig© Raadslid do heer Da Ruiter Zijlker her haaldelijk aangedrongen op het bouwen van een doelmatige inrichting tot opneming en verpleging van personen, aangetast door ol verdacht van besmettelijke ziekte. Het vorig jaar was de toestand poricu- leus, zoodat het gemeentebestuur maatrege len moest nemen om vcor 't vervolg in den rood te voorzien. Het spreekt van zalf, dat men, gezien wat achter lag, nu met een breeder op gezet plan naar voren kwam. Het vorig jc-ar was een. nood-barak in der haast ge huurd en opgeslagen en veel beddegood aan geschaft, dat na gebruik, met goedvinden van den Raad, weder verkocht is, omdat opbergen ook riskant was. Docii dat alles, had ook een handvol geld gekost, waarop eerst lang niet gerekend was. Zooals men ziet, net in aanbouw zijnde ziekenhuis is men noode begonnen en nie mand meer dan het Gemeentebestuur van Katwgk lioopfc vuriglijk, dat hefc nimmer zat moeten gebruikt worden. Evenwel, zulk een inrichting moet eaö

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6