De Terugkeer van Klompvoet. No. 19931 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 2 Maart Tweede Blad, Anno 1925, BINNENLAND. Influenza of Griep. GEMENGD NIEUWS, i FEUILLETON. Vliegtocht Nederland—Indië. Generaal Snijders heeft ons als voorz. ran het uitvoerend comité voor den vlieg tocht Nederland-Indiê, eenige mededeehugen verstrekt aangaande do werkzaamheden tan het algemeen Comité, de toekomst.go plan non, enz. Generaal Snijders gaf torst e:n overzicht van hetgeen v. d. Hoop en de zjjnan ge daan hebben na hun aankomst in Iud.ë. Het bleek, dat het bestuur .van de Ned.-In- discho Vereeniging voer Luchtvaart do ont vangst en het verblijf der bemanning zeer goed had voorbereid. Te Bandoeng is da vliegmachine, waarmee de tocht was vol bracht, weder geheel als verkeersvliegtuig ingericht Van daar uit zou v. d. Hoop een rondvlucht doen over Java. Deze vlucht kon echter niet voltooid worden, daar .to Soerabaja het vliegterrein gedurende den JVest-Moesson niet te gebruiken was. Dus werd teruggekeerd naar hot Iéaii-Djatti en daar werd het vliegtuig opgeborgen iu den eonigen hangar, die in Indië zulk eoa ge vaarte kan bergen. Het feit, dat deze rondvlucht^ gestaakt is, heeft in Indië eenige teleurstelling gewekt ten opzichte van de doeltreffendheid en levensvatbaarheid van het luchtverkeer voor den Archipel. Van dit laatste i3 echter volgers de vliegers geen sprake. De grond- organisatie is alleen oorzaak van het op geven der vlucht. Hei vliegtuig vertegenwoordigt in het kapitaal van het comité natuurlijk een be langrijken post. De bedoeling is, het van de hand te doen. Men koesterde aanvankelijk de hoop, dat de Hegeering, zich aansluitend bij het enthousiasme, dat na het volbrengen van den tocht overal losbrak, het toestel zou koopen van een dergelijke neiging is echter niet bespeurd. Het vliegtuig is toen Je koop aangeboden aan het Ned.-Indisch gouvernement en aan den Vliegdienst in Biam. Deze laatste antwoordde niet. Van de Indische regeering kwam telegrafisch de mededeeling, dat het toestel absoluut ongeschikt was gevonden voor het 'leger, zelfs voor den ambulance-dienst en dat de gouverneur-generaal dus ainkoop, tegen welken prijs ook, weigerde. Generaal San ders merkte hierbij op, dat deskundigen in het comité, als Fokker on Plesman van meenir.g zijn, dat het toestel uitstekend is geschikt voor tal van doeleinden, zoowel als leerling-vliegtuig al3 voor de opleiding van waarnemers, tevens als bombardeer vliegtuig. Ook voor den Ambulanoe-disnst wordt het uitnemend geschikt geacht. Het zou vier gewonden liggend en nog eenigo zittend kunnen vervoeren, terwjjl nu in Indië proeven worden genomen met open vliegtuigen voor dat doel, die slechts"één gewonde kunnen vervoeren. Ook om over bergen te vliegen is het toestel geschikt. Immers v. d. Hoop vloog er mede over Ho hemen, den Balkan, den Taurus, enz. Het vliegtuig zal nu naar Europa worden teruggebracht en plaatsing vinden bij een der verkeersmaatsciiappjjen. Zoowel de F.ott- Lloyd als de Mij. Nederland hebben gratis overtocht aangetxiden. Het zal waarschijnlijk per Bott. Lloyd vervoerd worden. Naar reeds bekend is, keert de beman-» niag 18 Maart met de „Patria" naar Ne derland terug. In Marseille zal z'tj debar- queeren en in Parijs met een vliegtuig van de K. L. M. worden afgehaald, dat haar naar Schiphol in Amsterdam brengt Het comité heoft gemeend, de voorberei ding der huldiging aan de Kon. Ver. v. Luchtvaart te moeten overlaten. Het comité heeft nog een vrij aanzienlijke som overgehouden. Deze is wef de moeite waard om er in de toekomst nog iets mee te doen. Het comité heeft dus besloten, zich permanent te verklaren en voor het doel, aai ay nastreeft te blijven werken. .Vooral zal do propaganda in Indië ter hand worden genomen. Er zal een volledige film van de wordingsgeschiedenis der eerste Nederland-Indië-vlucht worden samengesteld, benevens een boekwerk van den tocht dat een waardevolle bron voor studie kan wor den. Het comité heeft samenwerking verzocht aan de Ned.-Indische Vereeniging v. Lucht vaart en het 'twijfelt iiiet, of het zaï die medewerliing verkrijgen. De Zomertijd. B. en W. van 's Gravenhage hebben aan verschillende commissies en instellingen het volgende schrijven gericht: „Bij ons College beslaat het voornemen, om, indien het thans aanhangig welsonlwerp tot afschaffing van den zomertijd door de Stalen-Generaal mocht worden aangenomen, met ingang van 1 April a.s. de uren der ge meentelijke bureaus, der gemeentescholen cn van andere gemeentelijke instellingen met één uur te vervroegen, welke maatregel len doel zou hebben het leven praclisch met één uur te vervroegen, zooals dit lot dusver door middel van de invoering van den zo mertijd is geschied. Vergissen wij ons niet, dan zal deze maatregel door het overgroole deel der stadsbevolking met instemming worden begroet. Op het welslagen daarvan, kan echter alleen gerekend worden, indien lot het doorvoeren daarvan op ruime schaal medewerking wordt verleend. Aangezien de tijd dringt, kan met de voor bereiding dezer aangelegenheid niet worden gewacht tot' de beslissing in de beide Kamers der Statcn-Gencraal is gevallen. Gaarne zouden wij daarom reeds thans vernemen zoo mogelijk vóór 10 Maart of het denkbeeld uwe instemming heelt en of op de medewerking uwerzijds mag worden gere kend." Eea brief van het Kamerlid Van der Voort van Zijp. De heer C. van der Voort van Zijp, lid van de Tweede Kamer, heelt in verband met zijn onderteekening van het staalkun dig advies van de Nationale Unie den vol genden brief gezonden aan den voorzitter van de anti-revolutionaire kiesverecniging Tietjerksleradeel: Ik meen iü, met onderstaand te moeten richten tot u, en in u tot de anti-revolutio nair? kiezers in het oude district Tietjerk sleradeel, die mij in 1908 afvaardigden naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het is u bekend, dat ik de candidatuur destijds slechts aanvaardde wijl uw bestuur van oordcel was dat ik den door Talma ver overden zetel zou kunnen behouden. Met den hartstocht eener oprechte overtuiging heb ik deel genomen aan een stuk Van den histo- rischcn strijd voor de rechten en vrijheden van dat deel van ons volk dat door zijn te genstanders wérd miskend en verdrukt. Steeds echter gedachtig aan de ernstige waarschuwing van Groen van Prinsterer, heb ik gepoogd meer te letten op het anti revolutionair beginsel dan op het anti revolutionair belang: de macht van de p a r t ij was mij altoos slechts middel, de autoriteit van het beginsel doel. Voor de trouw mij betoond gedurende den tijd dat ik uw district vertegenwoordigde, dank ik u. Thans echter acht ik het oogenblik geko men, de periode waarin ik op deze wijze als volksvertegenwoordiger ons beginsel diende, af te sluiten. Niet om cjpn dienst van ons beginsel te verlaten, want een gewichtige taak wacht ons; de taak om na volstredan strijd een vrede te verzekeren die verzoe ning brengt. Veel toch is er in de 17 jaren die verliepen, in het stoffelijk.en vooral in liet geestelijk leven der natie veranderd. Niet in d i e n zin als zou de realiteit der geeste lijke anthithese die aan de politieke scheids lijn ten grondslag ligt, naar uw of mijn over tuiging zijn verzwakt: deze tragische kloof te dempen, ligt niet in menschelijke macht. Doch dat deze geestelijke anthithese in het politieke leven tot uiting is gekomen, is alleen het gevolg van het feit, dat de toen malige liberale partij, in strijd met de eigen beginselen, in den schoolstrijd zich vergre pen heeft aan het geestelijk leven onzes volks, en met de daad toonde het christelijk karakter van ons volksleven niet te erken nen. Niet uit scheurzucht, doch noodgedwon gen hebben wij de politieke anthithese als een onloochenbaar feit aanvaard. Geheel in strijd met onze belijdenis ware het deze anthithese kunstmatig te verscher pen of ie handhaven. Het valt niet te ontkennen dat sedert de onderwijs-pacificatie deze politieke anthi these zeer veel van haar noodzakelijke scherpte heeft ingeboet. In breede kringen van ons volk wordt thans uitgezien naar verzoening, naar sa menwerking op veterlei gebied. Tegenover dien volkswensch staat in zon derlinge tegenstelling de in de laatste jaren steeds scherpere verhouding van den anlhi- thesischen p a r t ij s t r ij d in de Kamer. Welke partij aan die scherpere verhouding do meeste schuld heeft, beoordeel ik thans niet. Deze scherpere verhouding heoft in de kringen, die naar verzoening haken, moe heid en moedeloosheid de overhand doen krijgen. Bereid te strijden waar strijd noo- dig is, weigeren velen der besten van ons volk de nationale belangen langer geofferd le zien aan partijlacliek. Het is in dien zin, dat een aantal voor aanstaande mannen, niet beginselloozen, maar mannen van rechts cn van links met beginsel, zijn bijeengekomen lot een opzet telijk onderzoek, in hoeverre samenwerking noodig cn mogelijk is, en lot beraad op hoe- danige wijze deze volkswcnschen in de prac- tijk politiek ware te verwezenlijken. Tot dat onderzoek en tol dal beraad heb ik mij mede van ganscher harte bereid ver klaard; het resultaat van dat onderzoek, dat ik u hierbij doe toekomen, heb ik met mijn mede-onderleekening bekrachtigd. Ik heb dit niet gedaan dan na veel strijd. Ik ben gehecht aan den kring, dien ik 17 ja ren de eer had te vertegenwoordigen. Ik ver trouw dat het voorbeeld van een a.-r. or- gaon niet' zal worden gevolgd, dat poogde mijn "houding in een valsch daglicht te stel len. Ik heb mij afgevraagd of ik deze ondertee kening kon doen met behoud van mijn anti revolutionaire beginselen, gelijk mannen van anderen politiekcn huize die dit advies heb ben onderteckend, zich hebben afgevraagd of zij dit met behoud van hun beginselen kon den doen. Ilct antwoord voor mij is geweest bevesti gend, gegeven de omstandigheden waarin onze politiek verkeerd, en wel krachtens den eiscli van die beginselen. Het is in deze overtuiging dat ik mij lot u richt. Ik houd mij ervan verzekerd dat, ook waar gij den weg dien ik thans volg misschien niet geheel verslaat, het vertrouwen dat gij mij gegeven hebt, door deze daad niet be schaamd wordt. De Koninklijke Familie zal morgen naar Zwitserland vertrekken. Het verblijf aldaar zal ongeveer tien dagen duren. II. M. de Koningin heeft plan om in de laatste helft van September aan verschil lende plaatsen in Limburg o.a. aan Maas tricht en in de Mijnstreek, een officieel be zoek te brengen. Z. K. H. Prins Hendrik woonde Zater dagavond met zijn adjudant, kapitein jhr. Laman Trip, de voorstelling van „De Blauwe Hawai" bij in het „Theater Odeon" in Den Haag, waar hij werd ontvangen door den di recteur Jan Fabricius, die gedurende de voor stelling in de logo van den Prins vertoefde. De Prins, die lot het einde bleef, betuigde na afloop zijn groote ingenomenheid ra et het spannend stuk en het mooie spel. Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau.de lieer G. A. van den Bergh, voorzitter van de Söherpschuttersvereeniging Oranje-Nassau, te 's-Gravenhage. De heer P. J. Gijsman, die gedurende dertig jaren hoofd der Chr. School te Uit hoorn was, gaat het onderwijs met pensioen verlaten. Voor dien lijd was de heer Gijsman zeven jaar hoofd der Chr. School te Wou- brugge. Hij heeft in een drukbezochte ver gadering afscheid genomen van de ouders en de oud-leerlingen. Hartelijk werd hij toege sproken door zijn oud-leerling ds. W. van Lirnburgh van Amsterdam. Ds. A. Hijmans sprak namens den Kerkeraad der Ned.-Herv. Kerk, de heer P. de Huig, hoofd te Zuider- Legmeer namens de afdeeling Uithoorn van de Chr. Onderwijzers-vereeniging, de heer P. Spreij, hoofd ie Nieuwveen, namens de oud-onderwijzers der school. De lieer P. En gel bood namens de schoolvereeniging een divan met kleed aan, terwijl de heer Vroom namens personeel en kinderen een luin- ameublcment offreerde De heer Gijsman gaat zich te Leiden vestigen. Het centraal stembureau voor de ver kiezing van leden van de Eerste Kamer hc-ett ter voorziening in de Vacature, ont staan door het overlijden van jhr. De Jonge, lot lid van de Eerste Kamer benoemd ver klaard den heer G. F. Lindeijer, te Vlis- singën, In „Hotei de l'Europe", te Utrecht, werd een buitengewone vergadering gehou den van den Ncd. Zionistenbond, waar een nieuw Bondsbestuur moest worden gekozen, nu de tegenwoordige functionarissen op de jaarlijksche algemeeno vergadering van den Bond hadden verklaard te willen aftre den wegens de gerezen conflicten met het curatorium van het Palestina Opbouw- fonds (Keren Ilajcrod) in Nederland. De- afdeeling Ulresht had als leiddraad voor de politiek van het volgende bestuur een motie ingediend, waarin lot uiting werd gebracht, dat de in de vorige vergadering aangenomen besluiten tegenstrijdig moeten geacht worden, en dat de samenwerking met niet-Zionisltn in het Opbouwfonds een belangrijk punt moet zijn in liet program van het thans le kiezen bondsbestuur. Dr. A. van Raalle, uit Amsterdam, die een der «op den voorgrond tredende candi- daten was voor Bondsvoorzitter, had een motie ingediend, waarin hot Bondsbestuur werd gemachtigd met het curatorium de onderlinge verhouding te regelen op de ba sis eener organische samenwerking bij den arbeid voor het Opbouwfonds. De moties werden toegelicht resp. door dr. A. Vega, uit Utrecht, en dr. A. van Raal le, uit Amsterdam. Ter vergadering kwam ook de strooming naar voren, dat het altre dende Bondsbestuur in zijn functies wil la ten blijven, uit overweging, dat zulki de parlementaire consequentie zou zijn van hetgeen vroeger is geschied. Het was echter onmogelijk gebleken een Bondsbestuur te vormen op don grondslag van hetgeen op de vorige vergadering was besloten. De molie-Ulrccht werd aangenomen met con kleine meerderheid cn de motie-Van Raalte met 63 stemmen vóór en 30 tegen. Dc daarop volgende verkiezingen hadden het resultaaf, dat gekozen werden: tot voorzitter dr. A. van Raalte, lo Amsterdam; tot secretaris mr. I. Hamburg, te Amster dam; lot leden van het Bondsbestuur: mr. H. Edcrshcim, le Den Haag; Jö Houthakker, E. Asscher Ezn., beiden te Amsterdam: dr. J. Sanders, le Rotterdam en ir. M. van Son, te Hilversum. Te Nijmegen is, 73 jaar oud, overleden do gep. luit.-goneraal der infanterie O. J. A. Schwarz. De heer Van Yuuren, R.K. Ld van dc Tweede Kamer, deelt in het dagblad „Ons Noorden" mede, dat hij geen candidatuur voor Drente weer wenscht te aanvaarden. „Dit besluit," schrijft hij, ,komt niet voort uit een opwelling van het oogenblik. Ik heb liet qnmiddellijk en schriftelijk aan de vier personen, die dit m. i. allereerst behoorden te welen, medegedeeld, zoodra het bekende communiqué van Drento's R.K. kieskring- vergadering te Nieuw-Amsterdam in de bla den is verschenen. Op hun verzoek hield ik echter de mededeeling in het openbaar voor- loopig terug. Dat ik door dit besluit ernstig gevaar loop den zetel in de Tweede Kamer, dien ik twin tig jaar bezet, te verliezen, hen ik mij ten volle bewust. Ik accepteer dit mogelijk ge volg zeker niet zonder eenig pijnlijk gevoel, maar zonder aarzeling, Uever dan een daad te plegen, éde m. i. karakterloos zou zijn." De Minister van Arbeid heeft in ant woord op een desbetreffende vraog meege deeld, dat vóór 1 Mei een wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet kan worden verwacht ter tegemoetkoming aan de be zwaren van de logementsvergunningen en de z.g. vervanging. Naar „De Crt." uit de beste bron ver neemt, zal de invoering van do nieuwe Ta- riefwet niet, zooals eerder werd gemeld, op 1 April, doch op zijn vroegst in het einde van die maand kunnen plaats liobbcn. De gewone audiëntie van de Minis ters van Oorlog en van Arbeid, Handel en Nijverheid, zullen Donderdag 5 Maart niet plaats hebben. RECLAME. J heersclit thans in bijna ieder huisgezin. Het aantal zieken vermeerdert onrustbarend snel en alles wijst- er op, dat de epidemie zich nog zal uitbreiden. Het eenigsto ge neesmiddel, dat volgens de doktoren de influenza of griep doelmatig bestrijdt is Togal-Tabletten. De genezing door Togal- Tabletten is gegarandeerd. Dij aanvang go- nomen doen de Togal-Tabletlen de ziekte onmiddellijk verdwijnen. Ze zijn tegen bil lijken prijs bij alle Apothekers cn Drogisten verkrijgbaar. 4327 Een zeventiental Hollandse lie beeldhouwers zal op het terrein en in liet hoofdgebouw der inlernalionale voorjaars- bloementcnloonstelling te Heemstede een aantal door hen vervaardigde beeldhouw werken op het gebied der tuinplastiek op stellen, onder leiding van den Ned. Kring van Beeldhouwers. Voor de bezoekers zul len deze kunstvoorwerpen in den aanleg geplaatst in en toegepast als tuinversierings- voorwerpen een attractie te meer vormen voor deze tentoonstelling. Hetzelfde zal kunnen worden gezegd van diverse inzen dingen op het gebied van de industrieën, die met den tuinbouw verband houden of die het gebruik van bloemen en planten voor kamer of tuinversiering demonslreeren. Op dit gebied zal do tentoonstelling bepaald veel nieuws te aanschouwen geven. Op geheet ander gebied zullen de onver deelde aandacht trekken dc inzendingen van wctenschappclijken aard, die in een apart gebouw zullen worden ondergebracht door de Rijks- cn particuliere instellingen voor het wetenschappelijk onderzoek der plantenziekten, cultuur-eigenschappen cn afwijkingen en schadelijke gedierien en ge wassen. 11 Deze inzendingen zullen een waardevolle aanvulling vormen van het door dc praktijk tenloongcslelde. i In verband met den brand in de poppenfabriek aan de Parkstraat in Den Haag is aangehouden de 21-jarige rei ziger II. K„ een zoon van den eigenaar. Hij heelt bekend den brand to hebben geslicht; hij zat in geldzorgen en wilde li'et doelt voorkomen alsof zijn gold bij den brand verloren was gegaan. Do commissaris van politis der afd. D. te 's-Gravenhage geeft In over weging voorzichtigheid te betrachten bij het aangaan van relaties met de navolgende personen: J. C. Geurst, die voor een uit le geven „Bedrijvengids" annonces aanneemt; Q. Keur, Van-Lumey-straat 71, 's-Graveabagé, dio onder de firma C. Keur Co. een Woenv- bollenhandel drijft; A. van Kluyve, Vail- lanüaan 7, 's-Gravenhage, Wandelaar ih zuivelproducten; W. G. F. v, d. Kraats. Ieplaan 23, Rijswijk; P. J. V. d. Laaf, Bloemfonteinstraat 71, 's-Gravenhage, han delende onder den naam „Haagsclie Boter, en Bierhandel"; R. de Vries, Deimsnstraai 312, 's-Gravonhaga, fotograaf. Gisteravond wilde dr. Bon zich' met zijn vrouw an zijn moeder per auto naar Rotterdam naar zijn woonplaat* to Nieuwerkerk a. d. IJsal begeven. Op den 's-Gravenweg. ter hoogte van de Essenlaan, moest de dokter voor een hond uitwijken. Hij remde daarbij zoo krachtig, dat de aulé omsloeg en in oen sloot terecht kwam. DS inzittenden kregen oen waar modderbad; doch ifoemenswaardig letsel liepen zij niet op. Per auto van den Geneeskundigen Dienst i3 het drietal naar Nieuwerkerk ver voerd. De auto werd ernstig beschadigd, In de zeep- cn e a u-d e-c o 1 o g nle'- fab'riek van Boldoot aan den Haarlemmer weg, to Amsterdam, lio^t oen ongeval plaats gehad, waardoor twee personen min of meer ernstig gewond werden. Voor dè zeepbereiding wordt daar een groote keleT gebruikt, die ongeveer 1000 K.G. inhield. De bovenste laag bestond uit hard gewor den retboslanddeelen. Daaronder was een Door VALENTINE .WILLIAMS, .Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. (Nadruk verboden). 25) „Het zou mij ook niet verwonderen," antwoordde hij. „Om je de waarheid te zeg gen, vind ik het niet onaardig alle weer te trot3eenen. Het is een verduiveld gezond leven, jongen! Wat gaan wij nu doen? Heeft liet graf je eenige gedachte gegeven, .waar de schat gezocht zou moeien wor den?" ik wees naar den slruik mei de prachtige roode bloemen. „Zie je die plant niet die roode bloemen?" zei ik. „Ik zou zin hebben om eens een ver kenningstocht in die richting ie gaan ma ken, om te zien hoe ver wij de rotsen op kunnen klauteren." Garth sloeg zich met de vuist op de lin kerhand. „Okewoodl" riep hij nit. Bij Jupiter! Ik geloof, dat je iols op het spoor bentl" „Dat ben ik ookl" antwoordde ik snel, en schold mezelf dadelijk nit voor een klets majoor. Want Garth begon mij ,nu zijn nieuwsgierigheid was opgewekt, met vragen Je bestormen. - „Vraag mij nu nog niet!" drong ik aan. „Ik tast nog in het duister. Als de tijd ge komen is. krijg je alle3 .te weten!" Maar hij iwas niet tevreden te stellen. Twee hoofden waren beter dan één, en heel dikwijls kon oen schrander zakenman met een helderen blik meer zien dan een erva ren vakman. „Wel," zei ik, „dat geef ik loc, maar ik geloof toch, dat ik mijn eigen meening voor mij zal honden, totdat wij wat meer rond gekeken hebben!" Toen werd Garlh" kwaad. Wij waren deel- genoolen in dei onderneming, herinnerde hij mij, en wij moesten geen geheimen voor elkander hebben. Hij had niet gedacht, dat hij mij daaraan nog zou moeten herinne ren. Ik geloof, dat de geweldige hitte en de vermoeienis van onze lange klautcrpartij ons beiden wat korzelig had gemaakt. In ieder geval was ik vrij kort tegen hem. „Mijn goede vriend," zei ik en stond op al3 om een eind aan bet gesprek le maken, „alles op zijn tijd. Bij dit soort werk moet men alleen werken, in elk geval wanneer men nog aan het begin is. Geef mij een beetje tijdl" Garlh volgde mijn voorbeeld en stond op. „Zullen wij verder gaan?" vroeg hij. Zijn toon was niet boos, maar er lag êen uitdrukking op zijn gezicht, die mij er aan herinnerde, dat ik bij on^o eerste ontmoe ting trekken om zijn mond en neus had op gemerkt, die op een driftig karakter wezen, Gartli was een man, die blijkbaar niet ge dwarsboomd wilde worden. Nu begreep ik van wien Marjorie haar trolsch karakter had. Een warme windvlaag dwarrelde Eet dal binnen. De hoornen zwiepten en een melancholiek ruischen klonk door de IiIr- deren. ,Wij behoeven niet te ver (e gaan," merk te Garth op, met één oog naar de lucht, „of wij krijgen de heele bui op ons voor dat wij onder dak kunnen komen in ons kamp." Bij den eersten oogopslag scheen de rots aan het verste gedeelte vqji het diepe dal volkomen ontoegankelijk, maar dicht bij mijn struik met de roode bloemen ontdekte ik een rij vlakke rolsen, die als het ware een reuzentrap vormden; daarlangs klom men wij omhoog, totdat wij ons bevonden op een rotsplateau, dat aan de eene zijde beheerscht werd door een geweldige rots, die in geweldige lagen hoven ons hoofd roes. Vóór ons ging de bodem over in een steil, diep ravijn, aan den overkant waar van een kale rotswand den doorgang ver sperde. Het was een naargeestig oord. Geen boom ol slruik ot groen sprietje groeide in dit kale landschap; niets dan grijze, broze vul kanische Volssteen. De kale, dreigende rots gevaarten gaven mij een gevoel van be klemming. Ik wendde mij tot Garlh. „Dit ziet er uit als het eind van de wereld," zei ik, „tenzij wij een weg naar do hoogte kunnen vinden over deze terras vormige rotstegen. Wat vindt jij er van? Zullen wij het probeeren?" „Wanneer wij er in konden slagen, dat eerste terras te bereiken," antwoordde mijn metgezel, „zouden wij in ieder geval eenig uitzicht hebben. Van hieruit kun je heele- maal niets zien." Ti moest Garth op mijn schouders laten klimmen, om hem er op te hljschen en zijn honderd-kilo gewicht drukte, gelooof ik, een aaidig patroon van zijn spijkerschoenen op mijn schouders. Hoe het zij, ten koste van mijn rug en verscheidene ontvellingen aan zijn handen en knieën, 9tond Ckrih ten laatste op do gladde rots en trok mij bij de hand naast zich er boven op. Na een dui zelingwekkende klimpartij, die or.s op eer. verhevenheid bracht ongeveer een honderd voet boven het ravijn, vonden wij daar een stijl soort van pad, dat on3 op het eerste terras bracht. net uitzicht was een teleurstelling. Wij waren nog te laag om de dreigende rotsen random het ravijn te kunnen overzien en wij keken weer tegen dezelfde doodsche rij van grijze vulkanische pieken aan, dre wij beneden ook voor ons hadden gehad. Het terras, waarop wij stonden, was niet meer dan dertig voet diep en liep over een af stand van vijftig A zestig meter langs de heele breedte van de rots; dan hield het plotseling op. Het was blijkbaar door men- schenhanden uit de brokkelige rots gehou wen, want een aantal grotten, die in den achterwand uitgehouwen waren, bewezen, dat grotbewoners daar moesten geleefd heb ben, in het verre verleden, toen het eiland bewoond wa3 geweest. Het terras was eigenlijk niets andere als een straat, die dc verschillend grotwoningen verbond. De grootten waren laag en er was niets meee in te vindea. Toen wij omhoog tuurden, zagen wij, dat de heele voorzijde van de rots als een bijenkorf vol woningen wa3; overal grotwoningen op verschillende terrassen. Aan het verste uiteinde zagen wij, dat het steile pad, waarlangs wij op het eerste ter-- ra3 gekomen waren, zich verder kronkelde naar de hooger. gelegen terrassen, Er waren cr drie in het geheel, Wij rustten een oogenblik op óns rots plateau en aten wat jaeschuitjes en choco lade, Van af onzen waarnemingspost keken wij neer op liet 'graf in de open plek in liet b'nsch. De zon was verdwenen; maar het was nog drukkend warvn. De hemel had een onheilspellende loodtrieur; het was alsof de groote deur van een rcusachtigen oven de geweldige hitte daarbinnen uit straalde. Terwijl wij onze bescheiden lunch op aten, bespraken wij onze plannen. Wij be sloten, met het oog e? het weer, onzen on derzoekingstocht vóór dien dag te staken, naar ons kamp terug le gaan en ons daar gemakkelijk te in3tallecren, om dan de vol gendon morgen vroeg op te breken, om de bovenste terrassen van dc rots tc onderzoe ken. Garth had blijkbaar zijn goede humeur weor teruggekregen na onze kleine scher mutseling. Ilct atdalen van de rots was een grieze lige bezigheid. Op sommige plaatsen wa* het pad wcggebrokkeld en meer dan oens bevonden wij ons boven een diepen afgrond op een gladde helling, waar alleen de spij kers van onze schoenen ons eenig houvast konden geven. Ik bob geen hoofd voor der gelijk alpinisme en ik vond die heele afda ling een nachtmerrie. Het resultaat was, dat wij heel langzaam vorderden cn een vol uur noodig hadden om r.aar. beneden ie komen. Toen wij eindelijk het rotsplateau bereikten, deed de wind het grijze vulkaamgruis om onza hoof den heendwarrelcn. De hemel was nog veel donkerder geworden met een onheilspeilen den geelachligen gloed en enkele groote re gendruppels vielen reeds op de struiken. Plotseling klonk een lange, dreunende don derslag, die alle echo's in de eenzame rots pieken wakker riep, (Wordt-vervolgd).'1

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5