AGENDA. BUITENLAND. Maandag. Nutszaa)Openbare bijeenkomst afd. Lei. 'den V. C. J. B. Spr. mej. Tony de Ridder, Van Ooslerbeek, over Rabindranalh Tagore. Halfnegen. Schouwburg: N. V. Ver. Rolterdamsch Holstad-Tooneel. „Multaluii's Vorstenschool" 8 uur. StadszaalHaarlemsche Orkestverceni- ging. 8 uur. Sladszaai (kleine): „De Dageraad". Mul- tatuli-avond. Declamator Willem van Cap- pellen. 8 uur. Volkshuis: Bakdcmonstratie. Dinsdag. „leruël" (Groenesleeg 16): Evangeliepre diking met lichtbeelden. Spreker dr. J. G. van Es, alhier. Leger des Heils (Langebrug 1): Licht- beeldehvoorslelling. 5 uur. Morschweg 59: Evangelisatie-samenkomst 8 uur. Nutszaal: Openb. verg. B. K. S. P. Spr. H. Roland-Holat Onderwerp: Is het commu- nismo militairistisch? 8 uur. Kuiszaal: Tweede cursusavond Rel. Soc. Ver. Spreker dr. G. H. van Senden over „Kan godsdienstloosheid voor de komende cultuur kenmerkend zijn?" 8 uur. Stadszaal: Pianoavond door Dirk Schafer. 8 uur. K a t w ij k-a a'n-Z e e, GemeenlezaalSpr. de lieer Toes, van Overberg. 7 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en mei Zondag 8 Maart waargenomen door de apotheken van do hoeren G. F. RE1JST, Steenstraat 35, tel. 136, en A. J. DONK, Doezastraat 31, tel. 1318. De apolheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht <8, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. Bij ds gehouden ondershandsche aan besteding voor de verbouwing van het café restaurant „Zomerzorg", onder architectuur van den heer HeuveliDg. te Apeldoorn, was ingeschreven als volgt: firma Schippering, Utrecht, f23.011; Veneman, Apeldoorn, 121.675; Zitman, Leiden, 121.000; firma Eikelboom, Apeldoorn, f20.768; firma Bik en Breedeveld, Leiden, f20.400; firma G. Splinter en Zn., Leiden, f 19.883, en firma Van de Ezen, Apeldoorn, f 16.750. Aan de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier is, na gedane proef leveringen, de levering opgedragen van een belangrijke partij zware kettingen, dienende tot verankering van de Deensche licht schepen. -Zaterdagmiddag had, zooals wij reeds meldden, de officieele opening plaats van de nieuwe autogarage der N. V. „Het Mo torhuis". Na de rede van den heer Boon bega! het gezelschap, nadat eerst nog eeni- go vorverschingen waren aangeboden, zich naar een met zeildoek afgeschoten gedeelte dor garage, waar de Fordfilm werd ver toond. Deze film gaf ons een uitstekend denkbeeld van de uilgestrektheid der «fa briekscomplexen te Detroit (Amerika) en liet ons zien het geheele ontstaan van de populaire „Fordjes", vanaf het oogenblik, dat het erts gewonnen 'wordt, tot aan het moment van afleveren aan de woderver- koopers. De film, beslaande uit drie afdee- lingen, werd tot aan het einde toe door de aanwezigen met veel belangstelling gevolgd. Zaterdagmiddag is J. C. B., uit Roller- dam, die op het politiebureau vertoefde we gens aangifte tot oplichting aan zijn bewa king ontsnapt en nadat hij geen anderen uitweg zag om te ontkomen, ten einde raad In het water aan de Aalmarkt gesprongen. Slechts met groole moeite slaagde een markt koopman er in hem weer op den vasten wal te halen. Nadat hij op het politiebureau van droge klecren was voorzien, is hij 's mid dags weer op vrije voelen gesteld. Natuurlijk had het geval veel bekijks. Gislermorgen is in het logement „Noordzee" aan de Nieuwe Beestenmarkt een Italiaan, D. A., die daar logeerde, door gasverslikking in bcwusleloozen toestand in zijn slaapkamertje gevonden. Of het hier een geval van zelfmoord betreft, is nog niet vast gesteld, doch de gaskraan stond open. De man is overgebracht naar het Acad. Zieken huis en is nog steeds buiten kennis. Zaterdagmorgen had op de Heeren- nlraat een botsing plaats tusschen 'twee wielrijders D. de V. en H. van der V. Hel roorwiel van het rijwiel van v. d. V. werd ernstig beschadigd, terwijl beiden lichte ont vellingen aan de handen bekwamen. Door een aulo, gemerkt n 24761, is gan den Rijnsburgerwcg een gaslantaarn aangereden én beschadigd. De politie steil een onderzoek in naar den chauffeur. De 4-jarige G. Sdie de vorige week ernstige brandwonden bekwam door het omvallen van een theepot, is ten gevolge van dae brandwonden in het Acad. Zieken huis overleden. Door onoplettendheid werd gistermid dag halfvier moj. T. O. door het spatbord van een aulo aangereden onder de Zijlpoort. Hoewel zij klaagde over pijnen in hoofd en akanbecn, kon de dokter van Leiderdorp geen inwendig letsel constaleeren. Gistermiddag, terwijl J. W., boler- en kaashandelaar uit Voorschoten, bezig was aan het slation alhier met koffers van zijn auto af te laden, zakte hij plotseling in elkaar. Na door de zorgen van stalionsper- scneel in een der kantoren te zijn binnen gedragen, bleek hij reeds overleden te zijn. Hij laat een vromv achter met zes kinderen en was nog slechts 48 jaar. y -^y - Bij de Leidsche Spaarbank is in Fe bruari ingelegd f 294.756.97 en terugbe taald f 272.597.45. terwijl 138 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 104 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16.608 inleggers bedroeg einde Februari f 5.353.594.56. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen van 22 tot en met 28 Februari 216 volwassen personen en 12 kinderen, totaal 228. RAniO-PRDGRAMMA VOOR DINSDAG, 3 MAART. 7.50: Hamburg (392 M.) Theaterkroniek. 10.15: Amsterdam (2175 M.) Tjjdsein van het Persbureau Vaz Dias). (Officieele Am- sterdamsche tijd). 11.20: Leipzig (ongeveer 403 M.) Mittigs- musik. 12.50: Parijs 1780 M. SFR). Concert door hel tzigane-orkest van Raidio-Paris. 1.20: Londen 363 M.) Tijdsein van Green wich. Muziek van het Holborn Restaurant. 3.20: Cardiff (351 M. 5WA). Telefonie - voor de scholen. Manchester (375 M. 2ZY). Concert door het „2ZY"-kwartet. 3.50: Leipzig (ongeveer 400 M.) Concert der Hauskapelle. Berlijn (330 en 505 M.) Concert Birmingham (475 M. 5IT). Mczeils Picture House Orchestra. 4.30: Amsterdam (2175 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. (Off. Amster- damsche tijd). 5.05: Parijs (1780 M. SFR). Concert door solisten. 5.20: Hamburg (392 M.) Causerie. 7.20: Londen Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). 'ITjdsein van de Big Ben. Weerbericht, Hamburg 392 M.) Concert Opvoering van Pension Scholier, tooneelspel in 3 be drijven. 7.50: Chelmsford (1600 M. 5XX). Eigen programma. Concert The Suow Strin- quartet o.a. Movements from Quartet in A Minor (Schubert). Andante Minuetto. Daarna opvoering van de balconscène „Romeo and Juliet". Londen (365 M. 2LO). All Stations pro gramme. Opvoering van de opera „The Waterman", medewerking van the .Wi reless Orchestra. Hamburg (392 M.) Dansmuziek. 9.20: Parrjs (1780 M. SFR). Concert Ra dio-Jazz. 10.20: Londen (365 M. 2LO). The Wireless Orchestra. O.a. „Gipsy Suite" (Edward German), Ballet Musio uit „Sylvian Sce nes" (Percy Fletcher). Chelmsford (1600 M. 5XX). Concert 10.50: Louden (365 M. 2LO en 1600 M. 6XX. Concert The Savoy Orpheans and the Savoy Havana Bands. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na Ebert's dood. Het vei ligheidsvraagstuk. Modus vivendi tnsschen Frankrijk en Doitschland geteekend. Rijkspresidenl Ebert's dood wordt alge meen betreurd, zondert men wellicht zekere rechlsche kringen in Duilschland zelf uit. Ook in geallieerde landen heeft men met droefheid de doodstijding ontvangen. De pers wijdt hem daar sympathieke artikelen. In Frankrijk uit zich daarnevens vrees voor de toekomst. Rechts acht men daar door zijn dood de Duitsche republiek onthoofd. De laatste echte republikein zou met hem verdwenen zijn. Hoe overdreven dit ook is, Herriot's positie wordt weer moeilijker daardoor. Het gevoel is algemeen, dat de rust in Europa en in de eerste plaats voor Frankrijk met de aanslaande wisseling achteruit gaat. En wel slecht treft het, dat nu juist het veiligheidsvraagstuk naar voren komt. Het Duitsche voorstel van een garantiepact, dat tweemaal toegelicht weid, op 9 en 20 Fe bruari, wordt niet langer zonder meer door Frankrijk afgewezen. Verschillende bladen lieten dit do laatste dagen reeds veronder stellen.. Gisterenmiddag heeft Herriot zich in de Senaatscommissie over deze zaak uitgelaten en verklaard, dat het uur niet meer ver af is, dal Duilschland voorstellen zal doen, welke Frankrijk echter alleen zal aanvaar den In het volledige en onaangetaste kader van het heele Iraclaat van Versailles, voor al met de verzekering, dat alle grenzen der Duilschland omringende landen op gelijke wijze beschermd zullen worden. Maar dit laatste gelooft het rechlsche Frankrijk niet direct en van die zijden ko men waarschuwingen in allerlei vonn. En die waarschuwingen vinden eenigen grond in bet feil, dat zekere linksche orga nen in Frankrijk doen doorschemeren, dal b.v. vooral Polen wel eenig offer voor zijn veiligheid over mag hebben.... Met belangstelling ziet men in dit ver band tegemoet, hoe de Engelsche liberale partij Donderdag in het Lagerhuis de bui ben 1. politiek in het geding zal brengen, juist voor Chamberlain naar Geneve gaat voor de zitting van den-Raad van den Vol kenbond na eerst te Parijs een ontmoeting te hebben met Herriot, waarbij het veilig heidsvraagstuk ongetwijfeld behandeld zal worden, neemt men algemeen aan. Allerlei gissingen worden reeds gemaakt, doch daar aan ontbreken feitelijk alle fundamenten! Gelijk bekend, spreekt men van een con ferentie te Brussel na afloop van de Vol kenbondsraad-vergadering, doch ook dit ie nog vaag. Hoe hel echter zij, dit vraagstuk der vei ligheid schijnt in een 'beslissend stadium te komen. Een gunstig teeken is tenminste dat de economische modus vivendi tusschen Fran krijk en Duilschland door Raynaldy en Trendelenburg onderteekend is. Er zijn brie ven gewisseld, die de overeenkomst vast stellen en die binnenkort gepubliceerd zul len worden. Dat is reeds bekeM; Onder het voorloopig regime past Duilsch land op Frankrijk de clausule der meest be gunstigde natie toe. Met uitzondering van een beperkte lijst van producten, voorziet het rogime de afschaffing der invoerverbo den voor Fransche goederen. Voor Elzas- Lotharingen wordt een voorloopig regime ingevoerd. Frankrijk zal op de Duitsche goederen het minimum- en gemiddelde ta rief toepassen. In de definitieve overeen komst blijft de clausule der meest begun stiging voor Frankrijk gelden en Duilsch land krijgt het minimumtarief. In Duilschland heeft de betaling door spoorwegen en industrie ten behoeve van de Dawes-rapporlen prompt plaats gehad. BELQIE. Voor overstrooming-slachtoffers. Het Belgische Parlement heeft het voor stel aangenomen tot het uittrekken van 1 millioen tot steunverlcening* aan de slacht offers der jongste overstroomingen. DUITSCHLAND. Rijkspresident Ebert's dood actie der mijnwerkers. Groot is dc rouw in Duitschland over den dood van rijkspresident Ebcrt. Kort na het overlijden van den rijkspre sident Zaterdag verscheen staatssecretaris dr. Meissner bij den rijkskanselier om de zen de droeve tijding mede te deelen. Om 11 uur hield daarop'het rijkskabinet een korte bijeenkomst, waarin ook de Pruisi scho minister-president aanwezig was. In deze vergadering heeft do rijkskanselier in ccn korte rede hulde gebracht aan de na gedachtenis van den overledene. Hij zcide, dat niet alleen het Duitsche volk maar dc hcele beschaafde wereld diep door het over lijden van den rijkspresident zal worden getroffen. Spreker zal later nog gelegen heid viaiden de noodige woorden te wijden aan den arbeid, dien Ebert voor het Duit sche volk in do moeilijkste tijden der ont wikkeling van Duitschland heeft vervuld. Thans wilde hij slechte wijzen op de voor treffelijke wijze waarop de ontslapene zijn functie heeft bekleed en hoe gelukkig en voorspoedig de samenwerking tusschen rijkspresident e<n rijksregeering, dank tij tijn verstand en vaderlandsliefde steeds is geweest. Diep ontroerd staan wij aan het doodsbed van het staatshoofd wiens groote menschelijke eigenschappen er zoo dikwijl* toe hebben bijgedragen moeilijke vraag stukken ten gunste van het Duitsche volk op te lossen. 's Middags legde Luther witte rozen op de baar. Na afloop van den kabinetsraad ontving rijksminister dr. Strcsemamn een groot aantal bij dc Duitsche regeering geaccredi teerde diplomaten. Alle ambassadeurs en gezanten, voorzoover zij te Berlijn vertoef- denden waren verschenen. Do regeeringen van de verschillende bondsstaten hebben onmiddellijk na het be kend worden van het overlijden van den rijkspresident telegrammen van deelne ming aan mevrouw Ebert gezonden. Heldfc, de Saksische ministerpresident, seinde dat de Saksdfiche regeering -der overledene! niet slechts beschouwde als een staatsman, die in de moeilijkste tijden over het lot van het rijk waakte, maar als een Duitscher, die de edelste opvattingen en de grootste persoonlijke hoedanigheden bezat. Het bestuur van de S.D.A.P. in Neder land heeft naar ,,Het Volk" meldt, aan het bestuur van de Duitsche partij het vol gend telegram gezonden: ,,Het partijbestuur der Social-Demokra- tische Arbeiderspartij in Nederland zendt aan de Duitsche Partij de betuiging van haar diep leedwezen met het groote ver lies, dat do Duitsche sociaal-demokratie en dc Duitsche Republiek treft door het over lijden van p.g. Eibert." De rijksdag, zooals overigens alle open bare en tal van particuliere gebouwen en voorts alle gezantschappen en consulaten vlagden halfstok. In een gehouden bijeenkomst van het Pruisische kabinet, waaraan allo ministers en staatssecretarissen deelnamen, heeft mi nister-president Marx hulde aan de nage dachtenis van den overleden rijkspresident gebracht. Dc Landdag zal morgen vergade ren. Dan zal minister-president Marx den doode herdenken en daarna zal president Bartels voorstellen op reces te gaan, tot na de begrafenis. Voor het paleis van den rijkspresident stonden den ganschen dag honderden nieuwsgierigen. Kwart over 11 kwam me vrouw Ebert met haar kinderen en schoon zoon per auto in het paleis terug. Toen me vrouw Ebert op de binnenplaats uit de auto stapte, werd zij gesteund door haar zoon Frit* en door den gewezen Wurtem- bergscheu gezant Hildebrand. De honder den belangstellenden ontblootten het hoofd. Ook voor hot sanatorium, waarin Ebert gestorven is, stonden den heelen dag dich te drommen nieuwsgierigen. Een aantal agenten van de schupo zorgden er voor, dat bet verkeer in de niet al te brecde straat normaal door kon gaan. Heden zal in den Rijksdag een plechtige zitting worden gehouden, zonder dat echter liet lijk van den rijkspresident naar het ge bouw zal worden overgebracht. De hoofd- plechligheid van de rijksregeering wordt voor het paleis van den Tijkspresident ge houden. De sociaal-democratische partij zal harerzijds eveneens een 'belooging organi- ren. In den nacht van Woensdag op Don derdag zal het lijk naar Heidelberg, de ge boorteplaats van Ebert, worden vervoerd en daar in een gemeentelijk praalgraf worden bijgezet. Hij wordt op staatskosten begraven. 's Avonds heelt Zaterdag de rijksregee ring een proclamatie tot bet Duitsche volk gericht, waarin de persoonlijkheid van Ebert geschilderd wordt en waarin onder andere wordt gezegd: „In den moeilijksten tijd heelt hij het ambt van rijkspresident met yooibeeldelooza nauwgezetheid en groor te staalkundige wijsheid waargenomen en heeft daardoor, zoowel in het vaderland als in het buitenland in ruime mate waardee ring geoogst. De karaktereigenschappen van den mensch en de groote begaafdheid van den staatsman Fciedrich' Ebert hebben bij allen, die hem en zijn werk konden, vcr- eering en hoogachting gevonden, riij heeft het Duitsche volk en het Duitsche vader land als een trouw zoon gediend." Rijksweerminisler dr.-Gessier heeft een legerorder tot de rijksweer gericht, waarin bepaald wordt, dat de oorlogsvlag op alle militaire gebouwen en aan boord van alle oorlogsschepen .tot na de begrafenis half stok zal wapperen, en dat gedurende dien tijd geen muziek mag worden _gemaaakt. ten zij bij de herdenking van dooden. Alle fees telijkheden, looneelvoorstellingcn, bioscoop- vertooningen, openbare muiekuitvoerin- gen en tal van wedstrijden zijn in geheel Duitschland verboden. Het stoffelijk overschot van president Ebert is in den nacht van Zaterdag op Zon dag overgebracht van het West-Sanatorium naar het presidenlspaleis in de Wilhelm- strasse. In den loop van den avond had pro fessor Ivolbe-Schmöckwitz het doodenmas- ker genomen, dal uitstekend slaagde. Onder de aanwezigen waren o.a. de plaatsvervan gende president en rijkskanselier dr. Luther, alle leden van het rijkskabinet, de Pruisi sche minister-president dr. Marx en de Prui sische ministers, voorts de commandant van dc Reichswehr generaal Yon Seeckt, de pre sident van den Rijksdag Loebc, de persoon lijke adjudant van den overleden president staatssecretaris Meissner, de leden van het bureau van den president en de plaatsver vangende poli lie-president dr. Friedensburg. In een met vier paarden bespannen koela werd het stoffelijk overschot vervoerd, ge legd in een eenvoudige bruine eiken kist. gedekt met de vlag van den president, goud- rood met den zwarten adelaar midden op. Een bloemstuk van witte rozen, de laatste groet van de familie, was het eenige, dat dc baar sierde. De stoet werd voorafgegaan door beredien agenten van de Schutz-polizei, 'gevolgd door 50 manschappen te voet. Ach ter den lijkwagen volgde eerst een koels met de leden van het Rijkskabinet. Afdee- lingen van de vereeniging Rcichsbanner Schwarz-rot-gold- volgden eveneens van de Brandenburger Tor af tot aan de Wil helm- strasse, om de eerewacht le vormen. Alle manschappen droegen fakkels, die zij om laag gericht hielden bij wijze van rouw betoon. Langs den geheelen langen weg, dien de stoet volgde, stonden duizenden wachten den opgesteld. Hel aantal werd geschat op 30.000. Bij het naderen van de lijkkoets ont blootte men het hoofd. Daar de Duitsche grondwet de vervan ging van den rijkspresident onvoldoende regelt moest men onmiddellijk overgaan tot het beraadslagen over de wijze, waarop de presidentieele macht, zoolang Eberts plaats onbezet is, uitgeoefend zal worden. Zooals men weet was de rijkskanselier tij delijk met de waarneming van de functie van den rijkspresident belast. Daar de func ties van rijkskanselier en rijkspresident; echter moeilijk te vereenigen zijn, moet snel een oplossing worden gezocht. Recht- sche kriügen schijnen aan te dringen op uitstel van de presidentsverkiezingen, ter wijl het centrum en de linkerzijde zoo spoe dig mogelijk tot de benoeming van een nieuwen president willen overgaan. De be slissing ligt in handen van den rijkedag. Hoewol de besluiten van het rijkskabinet nug niet bekend zijn, en het ook niet mo gelijk is met beslistheid te voorspelle^, hoe de rijksdagdebatten zullen Ioopen,' acht men het in welingelichte kringen zoo goed als zeker, dat de vroegere rijkskanselier Marx, Ebert als voorloopig of definitief rijkspresident zal opvolgen. Niet alleen het sociaal-democratische hoofdorgaan de „Vorwarts", maar ook de democratische bladen, Berliner Tagablatt" en „Vossische Zeitung" en zelfs de sterk rechts georiënteerde „Deutsche AHgemei- ne Zeitung" zijn in rouwrand verschenen. Zeer kenmerkend is wel, dat een van de meest sympathieke hoofdartikelen juist in het laatstgenoemde grootindustrieele blad is verschenen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung'' nceml Ebert een van de weuiige politici van groot formaat, waarover het Duitsche volk beschikt, en, voegt het blad er aan toe: „Het is een eisch van histori sche rechtvaardigheid, dit zonder eenig voorbehoud te erkennen. Ebert heeft het vaderland onvergetelijke diensten bewezen en het zal zijn onvergetelijke roem blijven, het staatsschip, toen het bedreigd werd door de golven van het bolsjewisme, moe dig en doelbewust in veilige haven te heb ben gebracht." De „Vorwarts" schrijft boven zijn hoofd artikel „Een zoon des volks", en betoogt, dat Ebert in de geschiedenis zal voortleven als een maD, die hoog uitstak boven do kleine erbarmelijkheid rondom hem en als een groote historische persoonlijkheid. Het blaxl sohildert zijn verdiensten voor de ar beidersklasse en voor het socialisme en constateert met voldoening, dat hij, of schoon hij zijn ambt in volkomen onpartij digheid heeft waargenomen, te allen tijde met hart en ziel sociaal-democvraafc is ge bleven. Het artikel eindigt met dc woor den: „De presindent is dood, leve de repu bliek." Het „Berliner Tageblatt", betoogt in een artikel, dat men Ebert niet k?.n rekenen tot de schitterende genieën. Hij heoft ech ter het beste, dat hij had, geofferd op het altaar van het Duitsche volk en hij heeft dit offer niet vergeefs gebracht. Hij is de redder des vaderlands geweest. Ook diverse andere democratische bladen alsmede de organen van Centrum en Duit sche Volkspartij meten breed de verdien sten van rijkspresident Ebert voor land en volk uit en betreuren het heengaan van dezen grooten en goeden Duitscher. Onverzoenlijk alleen zijn de Duitsch-na- tionale bladen. Ze erkennen, dat Ebert een gematigd en bezadigd man is geweest en dat hij het Rijk voor het bolsjewisme heeft behoed, maar ze verwijten hem anderzijds dat hij een der voormannen is geweest van de revolutie in 1918 en dat hij mede dc el lende, waarin het Duitsche volk is gedom peld, heeft veroorzaakt. Ook hun waardee ring voor Ebert als rijkspresident is verre van onverdeeld. Beslist ontkennen de mees te Duitsch-nationale bladen, dat hij onpar tijdig en als vertegenwoordiger van het ge heele volk is opgetreden. De „Tag" b.v. is van meening, dat Ebert wel ernstig naar onpartijdigheid heeft gestreefd, maar dat hij te kort is geschoten. Vooral den laatsten tijd zou hij, volgens het blad, achter de schermen hebben gewerkt als een zuiver partij-politi cus. De mijn wei kersbonden m het Roergebied hebben met ingang van 31 Maart de loon- overeenkomst opgezegd. Zij willen een actie voor loonsverhoogiug beginnen. FRANKRIJK. Bezuiniging is 't parool Caillanx naar de Kamer? Zaterdagavond om negen uur is, onder voorzitterschap van Herriot, een finan- cieelc beraadslaging geopend, waaraan deel namen de minister van financiën, de gou verneur en do secretaris-generaal van de Bank van Frankrijk, de voorzitters en de rapporteurs van de financieele commissies uit Kamer en Senaat. Dc beraadslaging eindigde pas 's nachts om twee uur. Zij betrof, naar Havas meldt, het evenwicht der begrooting, het gezond maken van den financieelen toestand en er werd een diep gaand onderzoek gewijd aan do kwestiè der voorloopige twaalfden. De wenschelijkheid werd vastgesteld, dat de commissie uit de Kamer voor fiaanciecle aangelegenheden overeenkomstig den wensch van den Senaat zou voorstellen het voorloopige twaalfde voor Maart met 1200 millioen te verminde ren. De uitvoering van eenige werken, die geen onmiddellijk belang hebben, zou hier door uitgesteld worden. De regeering en de commissies uit Ka mer en Senaat waren het er over eens, dat alle thans noodzakelijk geoordeelde bezui nigingen op dc begrooting ingevoerd be hoorden te worden. De Fransche Kamer heeft een wet aan genomen, waarbij de Naamlooze Vennoot schappen verplicht worden 10 pCt. van de reserves in Staatsschuld te beleggen. In dc wandelgangen van dc Fransche Kamer gaat het gerucht, dat het Kamerlid Dallemagne, afgevaardigde voor het Sar- the-departement,«zijn Kamerzetel aan CaJL ïaux aangeboden heeft en dat het Kamer lid Montigny, afgevaardigde voor hetzelf de departement, zal aftreden om Caillaux gelegenheid te geven zijn caindidatuur te stellen. Want wegens het aantal afgevaar digden moeten er twee vacaturen zijn voor een nieuwe verkiezing. Indien het gerucht waarheid bevat, zou Caillaux dus candi- d&at zijn met Montigny. ENGELAND. Vrijheid ovei de vakvereenl- gingsb ij dragen conferen tie te Singapore. Het Britsche kabinet besloot, de kwestie' van de door de Trade Unions voor politie3 de doeleinden geheven bijdragen te onder werpen aan de vrije stemming van het La-* gerhuis. De premier zal aan de debatten slechÉi deelnemen om de houding van de regeering uiteen te zétten Een aantal oorlgsschepen uit Engeland en de Dominions zijn te Singapore aange komen .Morgen wordt een conferentie ge opend van maritieme gedelegeerden. Strik te geheimhouding wordt bewaard. NOORWEGEN. Arbeidsconflict De onderhandelingen tusschen don pa troonsbond en de federatie van vakvereeni- gingen zijn, na een week te hebben ge duurd, tonder resultaat afgebroken. De deratie van vakvereenigingen heeft thans de loonovereenkomst in een aantal bedrij ven, die 60.000 arbeiders werk geven, opge zegd. BULGARIJE. De communistische propaganda. Uit het geheim archief van den leider der communistische Tsjeka blijkt, dat hij be schikte over 300 millioen leva voor de com munistische propaganda. Bij zijn arrestatie zijn 35.000 leva en 60.000 dinar in beslag genomen. ZUID-SLA VIE. De oppositie vorm! een blok. Partijen der Zuid-Slavische oppositie, de aanhangers van Davidovits en Radits en de Sloveensche Katholieken, hebben een bloc gevormd van de nationale unie der boeren- democratie, waarvan de leden zich verplich ten in geen overeenkomsten met de regee- ringsparlijen te treden. GRIEKENLAND. Regeling van schuld. Naar uit Athene wordt gemeld, zal bin- nenkort in Londen een overeenstemming over de regeling van de Grieksche schuldeö getroffen worden, welke 20-304.517 pd.st. bedraagt- Daarbij zal vijf millioen als ver goeding voor de schade, die Engelsch# troepen in Macedonië hebben aangericht, in rekening gebracht worden. TURKIJE. Se Koerdenopstand De berichten over den opstand der K^'t- den blqven gunstig voor de Turken. Too# bevatten zq weinig feitelijke gegevens, dn» heet bet voorzichtig gin.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2