Reclamewagen 36.50 Gebrs. Brüning AGENDA. Onze Hoogstraat 1-2 Nieuwe Rijn 8-10 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Broodfabriak „Cerea": Algemeene verga- tering van aandeelhouders, ten kanhcra 'er vennootschap. Halfnegen. „De Graanbeurs": Jnarfeestsamenkomst Leger des Heils. 8 uur. Morschwg D9: Stadsevangelisatie. 8 uur. Sulszaal: R.S.V. Dr. G, H. van Senden over: Heelt de religie nog waarde in den a'rijd voor de komende cultuur? 8 uur. Oostcrkerk: Apoloact'uchè lazing. Spr. is. Verwaal, van Alkmaar, over „Het Sab- Ultieme". S uur. Woensdap. „De Durchl".: Di'.voerir.g Ghr. muziekver. .Polyhymnia". 8 uur. Stadszaal: Uitvoering vau „Ruth", door het gcui. koor ,,8ursum Corda". 8 uur. Volkshuis: Ontwikkelingsavond met licht beelden. Spreker ir. J. F. Mouthaan over: Ben rondreis door Zwitserland. Kwartier over 8 uur. Vïjjkgebouw (Laugeslraat 6769): Ont- «panningsavond, piano, aang, viool. 8 unr. Donderdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bjjbelbe^pie- bing. 8 uur. Kloksteeg 33: Zevende wetenschappelijke voordracht van prot. J. P. Verhaar, uit Warmond, over: Het probioom van het kwaad. 8 uur. Nutszaal: Vergadering Ver. tot Bevor dering der Bouwkunst. Spreker ir. E. J. F. Thiercnt over „Bouw en inrichting der Ned. Hoogovens te Velaem". 8 nur. Stadszaal: Propaganda-uitvoering „D.O.S." ft uur. SchouwburgKunstavond Corry de Wekker met leerlingen en dansensemble, f nur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor «tellingen U uur. Woensdag, en Zaterdagmiddag van 8 tot ift uur kinder- en familie-matinée. „Luaor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Varidtd-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur Woensdag en 's Zaterdag» matinde te 9 nur. „Bejo-theater", Haarlemmeratr.Bios •ooproo re tellingen. Dagelijks te 8 uur. 'e .Woensdags en 'a Zaterdags matinée. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Febr. tot en met Zondag 1 Maart waargenomen door 'e apotheek van den heer M. Boekwijt, Visohinarkt 8, tel. 652. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 18, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor «poed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. 4068 merk .PATB.IA" in alle kleuren trTiTninT^— i over hot aanbod der werkgevers ten spoe digste aan de leden van den Bond voor te leggen en daarbij het advice te geven, dit sebod aan te nemen. Waterverontreiniging. Naar wjj van zeer bebouwbare zijde ver nemen, ligt het in het voornemen, het Instituut van de zuivering van .afvalwater te vereenigen met het <lcntra.il Labors torium op do Volksgezondheid. In over- weging is of dit nu of over twee jaar zal gebeuren. Binnenkort zal verschijnen een wetsont werp tot wettelijke regeling van de water verontreiniging. („Ree. bode"). Bij Kon. besluit is bsnoemd tot ridder jn de orde van Oranje-Nussau P. G. H. Rc- gout, directeur der Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht: toegekend de san de orde vnn Onnj" .Vuhsru verbonden ecremedciHe. in brons, aan H. H. Coun, arbeider bij de Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht, en aan H. F. van Rooy, magazijn werker bij de N.V. Kristal-, glas, en aardewerkfabrieken „De Sphinx te Maastricht. Te Amersfoort overleed, op 08-jarigen leeftijd, de heer J. Bolk, notaris. De Bond van Klocrmakerspalroons in Nederland heeft zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer, waarin gezegd wordt, dat door hel belasten van duurdere kostuums de mogelijkheid geschapen wordl, dat de werknemers óf werkloos worden óf genood zaakt zullen worden in lager tarief te gaan werken, en dat de klanten zich in bet bui tenland zullen gaan voorzien van kostuums, die in het vaderland niet dan voor veel hoogeren prijs te krijgen zullen zijn, om welke redenen o.a. adressant aan de Kamer verzoekt de voorgestelde wet tot aanvulling van de Zegelbelasting 1917 te verwerpen. De Vereeniging van Kamers van Koophandel in Nederland heelt een com missie ingesteld om het vraagstuk der ver laging van postfcarieven te onderzoeken. Thans hebben ook de moderne, de syn dicalistische en de Neutrale bonden van ar beiders in de kleedingindustrie het collec tief contract, zooals het door den Bond van Kloermakerspatroons -was voorgesteld, aan vaard, zoodat de uitsluiting in dit bedrijf is opgeheven. Naar „De Tel." verneemt, stelt de Nij verheidstaak een enquête in naar de even- tueele gevolgen van de doorvoering der weeldebelasting. Men meldt uit IJmuiden: De plannen van de Regeering om 6en verandering te brengen in den loodsdienst alhier door de vcrwis- seling van loodsen te laten vervallen, nemen \a::>teren vorm aan. Van 1 Maart af zullen de zeeloodsen proefreinen maken naar Am sterdam en Zaandam, om met de vaarwaters aldaar vertrouwd te raken. Indien de proef slaagt, zullen de te IJmuiden gestationeerde binnenloodsen te Amsterdam worden ge plaatst en de schepen van Amsterdam af rechtstreeks naai- aee brengen, törwql om gekeerd do zeeloodsen de schepen tot de plaats zullen begeleiden. Naar „Het Volk" verneemt, Iieeft net lid van de Tweede Kamer, de heer Kleerekoper gisteren nieuwe vragen gesteld naar aanleiding van de resultaten der door dit blad gehouden enquête over de gedra gingen der Rijkspolitie bij de arrestatie der anti-militairisten te Schoten en Santpoort. Met den trein van 9 uur 52 min. ie gistermorgen de Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw te Zwolle aange komen. Hij werd op het perron opgewacht door den Commissaris der Koningin in Overijsel en verseliillende andere autoritei ten. Het bezoek gold de waterstaatswerken, welke in Overijsel worden uitgevoerd en waaraan werklooze veenarbeiders uit Drente zijn te werk gesteld. Bezichtigd worden het nieuwe ontlaslkanaal Coevorden-Ane en de daar aan te leggen sluis, de aanleg van de nieuwe vaart Lange-Wijk bij Avereerst en het in aanleg zijnde kanaal Sleenwijk GiethoornBeulakerwijde. Behalve de Mi nister en de Commissaris der Koningin na men aan den tocht deel de leden Yan Ged. Staten van Overijsel en de griffier der Sta ten, mr. Wijt, de provinciale hoofd-inge- nieur, ir. A. van Linden v. d. Heuvell, de ingenieurs van den provincialen waterstaat, ir. P. Wolffesperger, de directeur van het rijksbureau voor ontwatering, ir. jh. C. E. W. van Panhuys en de chef der derde af- deeling deT provinciale griffier mr. M. A. 31 uf kens. Toen dr. G. W. Oberman, te Leeuwar den, zijn vervolg-lezing over Ibsens: „Brand" ging houden, had hij van hefc tal rijk opgekomen publiek de hulde in ont vangst te nemen, voor zijn bedanken voor het beroep naar Rotterdam. De heer Fricke sprak zijn blijdschap er over uit, namens al de vrienden van dr. O., dat hij had kun nen besluiten te Leeuwarden te blijven. Mevrouw Oberman werd een bloemstuk aan geboden. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal Donderdag 26 Februari niet 1 plaats hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rust. Voor lieden algemeen stilstand. In een toespraak tot een vrouwencongres heeft Coolidge verklaard, dat een land zoo machtig in getal en rijkdom ,en in zijn lig ging als de Vereenigde Staten, een voor beeld kan en moet stellen van matiging in de bewapening en de anderen uitnoodigen om een gelijk program te volgeD. Het ideaal van den algemeenen vrede heeft thans algemeencr en een meer bepaalden vorm dan ooit. Zij nog vermeld, dat. niet Duwes, doch Paish de voor Frankrijk gunstige finan- tieeic uitspraak gal over amnuleering der schulden, zoodat alle belang van die uit spraak is weggevallen. DUITSCHLAND. President Ebert geopereerd Rijkspresident Ebert ia plotseling-aan getast door blindedarmontsteking en van nacht nog geopereerd door prof. Bier. De operatie is geheel geslaagd. Luther neemt zoolang de presidentieel® plichten waar. FRANKRIJK. Mogelijk naar een compromis. Volgens een Havas-telegram uit Rome aan de Fransche bladen zou men In zekere I kerkelijke kringen gunstig denken over het 1 volgende plan eener oplossing van de moei- Iqkheden tusschen Frankrijk en het Vati- (•iinn* Eener rijd» non de keuze dwr persoonlijk heid, die met de zaken van ELzas-Lotha» ringen zou worden belast in de hoedanig heid van buitengewoon commissaris, aan dit commissariaat een uitzonderlijk belang en prestige verleenen. Anderzijds zou de volmacht vau den commissaris ruim en rekbaar genoeg kun nen worden gemaakt om aan alle gewenselite oogmerken te voldoen. Aartsbisschop Dubois van IT.iqs heeft een onderhoud met den Paus gehad. ENGELAND. De koning op reis tooi ge zondheid uit het Lager huis de Engelsche mijn werkers het rapport ove; sovjet-Rusland. De geneesheeren hebben den koning, dio langzaam herstelt van zijn verkoudheid, aangeraden zoodra de beterschap hem dit veroorlooft, een reis van cenige treken aan boord van zijn jacht naar Zuid-Europa te ondernemen. Men onderstelt, dat de koning, over eenkomstig den raad der geneesheeren, binnen ongeveer 14 dagen met zijn jacht zal vertrekken. Naar men verneemt, zal zijn reis geheel en al het karakter hebben cener vacantiereis, zoodat er geen officieele re cepties of bezoeken zullen plaats hebben op de plaatsen, die worden aangedaan. Naar de bladen vernemen, zal de afwezig heid van den koning van Engeland waar schijnlijk geen invloed hebben op het be zoek van den prins van Wales aan Zuid- Afrika, waarheen hij, naar was overeenge komen, op 28 Maart zal vertrekken. Ln het Lagerhuis vroeg de liberaal Kjpji- worthy, den minister van buitenl. zaken of het in het voornemen ligt, in de bespre- kingen, die zullen worden gehouden tus schen vertegenwoordigers van de Engclsche. regeering en andere regeenngen ten aan zien van bet houden eener nieuwe confe rentie over de marine-bewapeningen, ook een mogelijke uitbreiding dier conferentie tot de lucht- en landbewapeningen ter sprake te brengen. Austen Chamberlain antwoordde, dat zoo danige besprekingen niet gehouden worden. Over de algemeene kwestie heeft hij oen informeel® bespreking gehad met den vo- rigen Amerikaanschen gezant Kellogg en het is niet wenschelijk, thans dienaangaan de meer te antwoorden. Chamberlain deelde Kenworfchy verder mede, dat de Engelsche regeering onder de huidige omstandigheden geen gezant zal zenden naar Moskou. Hij voegde er bij, dat hij in een rede, welke hij vroeger gehouden heeft, gezégd heeft niet te gelooven? dat het wenschelijk is, oat de Engelsche regee ring in den tegenwoordigen tijd nog verdere stappen doet, maar dat zij den toestand sou kunnen gadeslaan en zich richten naar do gebeurtenissen. Baldwin antwoordde op een vraag, of hij eenige mededeeling had ontvangen, waar uit het gevoelen bleek van het Japansche volk, ten aanzien der marinebasis te Sin gapore, dat hij gelooft, dat een deel der Japansche openbare meening eenigen ach terdocht heeft gekoesterd, dat de werken te Singapore gemis aan vertrouwen van onze zijde te kennen gaven in de vreed zame bedoelingen van onze vroegere bond- genooten, maar in Japansche officieele en bevoegde kringen beseft men ten volle, dat verbetering van de scheepswerven te Sin gapore een normale ontwikkeling is van onze marine-politiek. De ontzaglijke af stand van Singapore van Japan, die om trent 2300 mijlen bedraagt, maakt, dat het niet als een bedreiging kan worden opge vat. Bovendien zijn de beide landen formeel vereenigd door gemeenschappelijke belan gen om vrede te bewaren en door speciale historische en vriendschapsbonden. Aan Chamberlain werd gevraagd, of hij ciflotefcl kennis droeg van een concessie tot het boren van petroleum, door de Alba- Dscsche regeering verleend aan de Anglo- Perslam Petroleum-Mij., en of er eenig protest is ingekomen van bevriende mogend heden betreffende zulk een eoncessie. De minister van buitenl. zaken antwoord de, dat in het jaar 1926 de Albanecscn* regeering, in de uitoefening van haar on betwistbaar recht als regeering van een vrij en onafhankelijk land, een concessie ver leend heeft aan de Anglo-Persian Petro leum-Mij-, volgens welke deze Mij. het recht verkreeg, over een groot gebied een onderzoek te doen naar petroleum en daar uit een kleiner gebied te kiezen voor ex ploitatie. Deze concessie werd vervolgens gewijzigd en het exploitatie-gebied aanmer kelijk verkleind. In haar gewijzigden vorm is zij thans goedgekeurd door de Albanee- sche nationale vergadering. Er zijn thans besprekingen gaande met- de Italiaansche regeering, welke, indien rij, sooals hij hoopt, dat geschieden sal, werden voort gezet in een geest van vriendschap en goe den wil, in een vriendschappelijke oplos sing zullen eindigen. De mijnwerkersraad van Northumber land heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, die een internationale actie vraagt in verband met het verwachte conflict in de Engelsche mijnindustrie en die opkomt voor het herstel der alliantie tusschen spoorwegarbeiders, transportar beiders en mijnwerkers. De mijnwerkers in Zuid-Walee hebben de voorstellen van hun bestuur afgewezen, volgens welke hun looneischen naar het mijnwerkerfleongres, dat te Blackpool ver gaderen sal, verwezen zouden worden. Zij hebben in meerderheid besloten de tegen woordige loonovereenkomst op te zeggen. Voorts willen zij niet dat bij een naasting van de mijnen door den staat, de mijn- eigenaart schadeloos gesteld sullen wor den. Volgens een officieele mededeeling, be draagt het tekort der Engelsche Rijksfcen- toonstelling 1.950.000 pd.st» De regeering is voornemens het parlement te vragen den waarborg van den Staat tot 1.100.000 pd.st. te verhoog en om de heropening in den zo mer mogelijk te maken. Het rapport van de delegatie van do Engelsche vakverecnigingcn, dat, zooals reeds in 't kort gemeld is, tot de conclusie komt, dat het sovjetregime in Engeland niet kan worden toegepast, deelt o.a. mede, dat het roode leger thans 563.000 man sterk is, terwijl het in Januari 1921 5.300.000 maD telde. Men heeft thans een stels?l van na- tionaien dienst voor het iegex* ingevoerd met een oefentijd van zes maanden en een diensttijd van vier jaar. Veel zorg wordt besteed aan de technische vorming der of ficieren en aan de politieke ontwikkeling der minderen. Aangaande den woningtoestand wordt medegedeeld, dat de toestauden indertijd' bij een bezoek uan de pctroleumbionnen van Bakoe zoo slecht Waren als geen der commissieleden ooit in eenig ander land had aangetroffen. Tal van menschen woon den tezamen in leemen hutten, waar een Engelsche boer zijn vee niet zou hebben gestald, omdat hij dan wegens dierenmis handeling zou zijn bestraft. Op het oogen- blik laat de regeering echter van de winst, die dc petroleumbronnen opleveren nieuwe f huizen bouwen. De delegatie erkent, dat politieke vrij- heid ten eenenmale ontbreekt en dat do pers, het spreekgestoelte, de scholen, de universiteiten en het leger onder zeer strenge controle staan. Men kan niet anders zeggen, dan dat de dictatuur van het pro- J letariaat, zooals die in Rusland bestaat-, j onverecnigbaar is met de Europeesche be- glippen van democratie. Ofschoon de Rus sische communisten ontkennen, dat hun politieke grondbeginselen' een wijziging hebben ondergaan, is de delegatie van oor deel, dat het stelsel door een reeks inge- wikkelde compromissen zoodanig is gewij- j tigd, dat tegenwoordig mèer van een vorm van staats-socialisme of staatsbapitalisme dan van communisme kan worden gespre- 1 ken. Nopens dc vakvereenigingen zegt het rapport, dat deze een groot deel van haar invloed op de leiding der bedrijven en op de verdeeling der productie hebben verloren en dat zij zich tegenwoordig weer hebben te beperken tot de regeling van arbeids tijden en loonen. Het stakingsrecht bestaat, doch het kan alleen worden gebruikt als protest tegen machtsovertreding van het staatsbestuur, dat als eenig werkgever moet worden be schouwd. De delegatie spreekt de bewering tegen, dat de geestesrichting van de sovjet-regee ring specifiek joodsch zou zijp. De invloed van de joden moet worden toegeschreven aan hun intelligentie en aan hun bekwaam heden als staatsambtenaren. Aangaande de rechten der vrouw deelt het rapport mede, dat hoewel abortus door onbevoegden Btrafbaar is, vrouwen zich tot de staateziekenhuizen kunnen wenden om abortus te eischen, indien zij kunnen aan- toonen, dat zij niet in staat zijn haar kind op te voeden, dat haar gezondheid in ge vaar is, of dat rij een openbare functie zouden moeten opgeven. De desbetreffenue bepalingen zijn zeer onduidelijk, zoodat de regeering thans een nieuwe wet voorbe reid. De vrouwen hebben volkomen dezelfde rechten als de mannen. Echtscheiding kan steeds worden verkregen indien beide par tijen dit wenschen. Het onwettig kind is volkomen met het wettige gelijk gesteld. Na een scheiding heeft de vader de ver plichting een derde van zijn inkomen ter beschikking te stellen van zijn kinderen, totdat deze den leeftijd van 17 jaar heb ben bereikt. Aan het wettelijk huwelijk rijn geen bijzondere plichten en rechten ver bonden, zoodat dit zijn beteekenis heeft verloren. Deze toestand, gepaard gaande met de woningtoestanden, heeft het fami lieleven als zoodanig doen verdwijnen. De zedeloosheid is echter volgens de delegate niet meer zoo erg als tijdens den burgeroor log. Prostitutie is streng verboden en in dergelijke gevallen wordt zoowel de man als de vrouw gestraft. Zij, die den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en niet werken, hoewel zij gezond zijn, moeten alle politieke en sociale rechten derven. Zij hebben voor alles het maximum te betalen en kunnen uit hun woning worden gezet om plaats te maken voor een arbeider. SPANJE. De dienstplicht. Een verordening van het directorium be paalt den t\j*L gedurende welken de Span jaarden dienstplichtig zi£i van het 20e tot het 38ste levensjaar. De twee eerste jaren behooren de dienstplichtigen t-ot hét actieve leger, daarna vier jaren tot de reserve, dan 6 jaren tot de landweer #en de rest van den t^d tot de landstorm.' ITALIË. De vertegenwoordiger bH den Volkenbond. De vroegere minister van buit. zaken, Scialoja, is benoemd tot Italiaansch gede legeerde bij den Volkenbond. RUSLAND. Weer onderlinge ruzie f Berichten uit Riga maken melding van een oonfliot, dat zou zjjn gereden tusschen Tsjiteerin en Zinovjef en dat zqu aanlei ding zou hebben in de door Tsjitsjerin tegenover den Franschen gezant Herbette afgelegde belofte^ dat de sovjet-propaganda in Frankrijk zal worden gestaakt. Zinovjef is van meening, dat Tsjitsjerin hiermede buiten zijn boekje is gegaan, daar besloten was, alleen tegenover Japan ten dergelijke concessie te doen. EGYPTE. Ontwapening met Italië. Volgens bericht uit Londen is het con flict tuGschcn Italië en Egypte thans in een minder scherpe faze getreden. Het Iiaii- aansche ultimatum had zijn ontstaan te dan. ken aan zenuwachtigheid over de aanwezig heid van den oppersten sjeik der Senoessi te Mekka. Italië koesterde den argwaan dat hij de oasis Jerabub bij overrompeling zon bezetten en nieuwe onlusten uitlokken tegen het Italiaansche gezag in Zuidoost-Afrika. •Onder diplomafcieken invloed van Enge land zal de kwestie thans in der minne ge regeld worden. ZUID-AFRIKA. Smuts niet naar Amerika. Smuts is uitgenoodigd om een bezoek aan Amerika te brengen doch hij heeft geen tijk beschikbaar. •i De ontwapeningsconferentie. TOKIO, 23 Febr. (V. D.). Kapitein Hizozi van den Japanseken Generalen Staf heeft verklaard, dat het Japansche departement yan Oorlog gaarne de Japansche luchtvloot in overeenstemming zal brengen met dié der andere mogendheden, zooals dit is ge schied met de Marine. Japan heeft minder dan 500 vli gtuigen in bestelling, terwijl de Vereenigde Stalen er 2000 en Frankrijk het dublvde daarvan heeft. De Fransch-Duitsche handelsbesprekingen. BERLIJN, 24 Fcbr. (N.T.A. Draadloos). Volgens de bladen is de Duitsche delegatie voor de handelsverdrag onderhandelingen met Franl rijk voornemens op hot einde de zer week voor 14 dagen naar Berlijn te gaan.- Een ondercommissie zal de tot dusver ver kregen resultaten uitwerken. Marx houdt aan Severing vast. BERLIJN, 24 Febr. (N.T.A. Draadloos). Op de zitting an de Westfaalsche Centrum, partij verf la arde Marx dat hij voor het ge val dat de Russische Landdag hem opnieuw tot minister-president verkiest, op binnen- en buitcnland6che gronden aan den soci aal-democraat Severing zal vasthouden.: Versterking der Duitsch-Nationalen. BERLIJN, 24 Febr. (N.T.A. Draadloos^ De nationaal-liberale partij, die zich inder* tijd van de Duitsche volkspartij heeft afge* scheiden sloot zich thans definitief bij do Duitsch Nationalen aan. Regentschap in Engeland. LONDEN, 24 Febr. N. T. A draadloos). Naar verluidt heeft lord Stamfordham heden met den premie de benoeming besproken eener commissie uit den Privy Council, diê' het regentschap gedurende 's konings afwe« zigheid zal waarnemen. Lloyd George. LONDEN, 24 Febr. (N. T. A. draadloos)'. Omtrent Lloyd George, die te Bristol ziek ligt, wordt gemeld, dat hij goed vooruit gaat. Wel baart zijn toestand geen bezorgd heid, doch hij moet nog tot Woensdag het bed houden. Branting f STOCKHOLM, 24 Febr. (Reuter). Bran ting is overleden. (Reeds geruimen tijd was Branting 2iek, gelijk bekend. Met ups and downt kwamen de berichten is, doch na de tijdingen van gisteren was er weinig hoop meer en bo- venslaand telegram meldt nu zijn dood. Hjalmar Branting werd geboren 23 Nor. 1860.Hij studeerde in de astronomie, doch begaf zich in 188L in de journalistiek. Van 188292 was hij lid der redactie van „So- cialdemocraten" om in 1897 lid te worden van den Rijksdag, hetgeen hij onafgebroken is gebleven. In 1917 werd hij minister van financiën tot 1918, om van Maart tot Oc tober 1920 en vervolgens in 1921 en 1923 minister-president te worden. Als zoodanig heeft hij Zweden ook vertegenwoordigd in den Volkenbond, waar hij warm pleitte voor den wereldvrede. In 1921 verkreeg hij met Lange den Nobel-vredesprijs. Red. „L. D.") Tegen het fascisme. ROME, 24 Febr. (N. T. A. draadloos). De oppositiepartij van Aventino, die tot dus verre de regeering heeft geboycot, zal waar* schijnlijk naar het Parlement terugkeeren en zich aansluiten bij de vereenigde oppo sitie tegen het fascistische bewind. De vergadering der builenlandsdie per#- vereeniging heelt geprotesteerd tegen de persoonlijke aanvallen op de dagbladcorres pondenten en heeft met klem betoogd, dat deze het recht hebben nieuws te verzamelen zonder aanzien van den partijstrijd. Polen protesteert. DANTZIG, 24 Febr. (N. T. A. Draadloo») Polen heeft bij den Volkenbondsraad een protest ingediend naar aanleiding van dè beslissing van den Volkenbonds-commissarié over de postkwestïe te Dantzig. Polen en aovjet-Rnriand. WARSCHAU, 24 Febr. ,N.T.A. Draad loos). Na-ar gemeld wordt houdt men Me* rekening met de mogelijkheid dat Tsjitsje* rin naar Warschau koiit om de onderhaal delingen te openen voor het herstdl vaat de vriendschappelijke betrekkingen tuij schen Polen en Rusland. De olievelden in Albanië. ROME, 24 Febr. (N.T.A. Draadloos)* Het overdragen der exploitatie van de AI-» baneesche olievelden aan een (Engelsche' maatschappij heeft hier verontrusting ge* wekt. De Engelsche gezant alhier deeld* mede dat Engeland tegen deelneming van' Italië in de exploitatie der olievelden geen bezwaar heeft. Trotzky gezant in Japan? LONDEN, 24 Febr. (V.D.) De „Daily Express" meldt dat Trotzky den Japan sehen gezahtschapspost is aangeboden. Het

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2