No. 19926. DINSDAG 24 FEBRUARI Anno 1925 BH nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. 1 BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 80 CU. per regel. Bij regeiabonnement belangrijk lageren prija. Kleine Advertentiën, uiUluitend bij Tooruitbetaling, Woensdags en 'Katerdage 60 CU., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasse volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven f|0 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie on Administratie 17S en 1835 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT) Voor Leiden per 8 maanden 2.86, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenUn gevestigd zijn, per week ...r.i >,0.18, Franco per post 2.35 portokosten. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Viechmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH, SCHOL, IJ- BOKKING en KABELJAUW A f 0.35 per pond en HAKING k f 0.05 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden, 24 Febr. 1925. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van (J»n 26sten lanuari 1925, is vastgesteld de yolgende verordening: VERORDENING, tkondende wijziging van do Verordening van 23 Mei 1912 (Gemeenteblad No. 18) op hot Rijden, laatstelijk gewijzigd bi) verordening van 20 October 1924 (Gemeenteblad No. 29). Artikel I. Na artikel 33sexies van bovengenoemde Verordening wordt ingevoegd een nieuw artikel, luidende als volgt: - „Art. 33septies. Hat is verboden: a) in of op een openbaar middel van vervoer van personen te rooken of zich daarin oi daarop te bevinden met een bran dende sigaar, sigaret of pijp; b) een openbaar middel van vervoer van personen door spuwen of op andere wijze te verontreinigen. De verbodsbepalingen van het vorige lid zijn niei van toepassing op rijtuigen en mo- torrijluiêen met ten hoogste 8 zitplaaUen. Art H. In de vijfde zinsnede van artikel 62 wordt in plaats van „artikel 22" gelezen: „de ar tikelen 22 en 33septies eerste lid litt. a en b". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, gelet op het advies der Gezond heids-commissie, d.d. 26 Januari 1925, No. 1/19, in zijn openbare vergadering van den 26sten Januari 1925. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze Verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 10/18 Februari 1925, B. No 132, (2de aid.) G. S. No. 179, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 249ten Februari 1925. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Indie als Kunstwerk. Reisimpressies. Gisteravond hield de heer T. B. Roorda, conservator aan 's Rijks Ethnographisch Museum alhier, in de collegezaal van het gebouw Hoogewoerd, een voordracht over bovenstaand onderwerp. Spr. begon met de opmerking, dat met betrekking tot zijn voordracht aan het woord „Kunst" een niet te streng begrensde beteekenis moet worden gehecht. Een van de eerste en meest verwonderlijke ervarin gen, die hij opdeed, toon het Oosten hem een deel van zijn zoo geweldige en toch vaak ook zoo teere schoonheid onthulde, was deze. dat namelijk het beschouwen reeds van landschap, dier en mensch, door de grandiose eenheid, die deze drie factoren samenbond, er door de monumentaliteit van wat wij met een kunstterm compositie noemen, vervoeringen wekle, die bij ons in het Westen meestal slechts door het be schouwen van oen als zoodanig bedoeld kunstwerk ontslaan. Het wilde hem vaak zelfs voorkomen, dat het reëele, dagelijk- sche ervaren meestal zoo scherp onder scheiden „kunslbegrip", in dien samenhang veelal weinig zin had, omdat daar het kunstgebeuren dan nog niet tot eigen be wuste onderscheidenheid was ontwaakt. Naast zijn meening is het dan ook voor ben groot deel aan het feit te danken, dat daar hel kunstwerk nog ontstaat en met de vooropgestelde bedoeling wordt gemaakt, daf daar met zijn tn met zóó zijn der ob jecten vaak aesthetische verrukkingen ver wekt. die bij ons in het Westen slechts spaarzaam en zelden in een gelijke inten siviteit worden beleefd. Als inleiding tol het beschrijvende deel van zón voordracht las spr. eenige impres sies voor van schoone gebeurtenissen, die nem op reis waren ten deel gevallen, waar- wÜr f°Mai- ?l kclellladen onder fanlas- p°H-Saïdo weidsche '"f0" Van de on™diEe woestijn, gezien van uit het Suez-kapaal, en de sprookjesachtige pracht van het volksleven te Colombo zijn aandacht hadden geirok- xen. B9 een lange reeks van Lichtbeelden wer den daarop enkele landschappelijke schoon heden van sommige deelen van Midden- en Oost-Java en vooral ook de voorname pracht van sommige Kratonfeesten beschre ven, terwijl in een kort overzicht de schoonheid van de Hindoe-Javaansche ar- ^chifectuur en sculptuur werd geschetst, welke schoonheid caimineert in de monu mentaal gecomponeerde en in détails loch zoo uiterst sierlijk zich ontplooiende sloepa de Baraboedoer, op wier grandiose gedach- tenconslructie bovendien de aandacht werd gevestigd. Na een korte karakteristiek van de Mid- den-Javaansche sculptuur, die niei slechts typen, maar ook we! terdege individualis tisch onderscheiden en zelfs naturalistisch ver doorgevoerde figuren vertoont, waarbij de behandeling van de menschfiguur van een zeer scherp opmerkingsvermogen en détailkennis getuigt, besloot spr. met de mededeeling dat op den volgenden avond, Maandag 2 Maart, de Oost-Javaansche kunst, Bali en Sumatra zullen worden be handelt. Inleiding tot Menschenkennis. Wie nog altijd in de meening verkeerde, dat de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, in casu de Leidsche afdeeling, ach bij haar werkzaamheden uitsluitend bepaalt tot de zaken, de huishouding in engeren zin be treffende, zalj als zij of hij do bijeenkomst gisteravond, m de groote Nutszaai gehou den, heeft bijgewoond, wel tot een ander inzioht zijn gekomen. De Leidsche afdeeling alhans vat haar taak breeder op. Ook de opvoeding, speciaal de opvoeding van eigen kinderen, vormt een voorname taak van net huisgezin, waarbij, in welken stand ook, de vrouw een zeer overwegende positie Inneemt. Daarom paste de lezing van den paeda- goog Frits van Raalte, uit Amsterdam, over „Inleiding tot Menschenkennis" zeer goed in het kader der Vereeniging en de zeer talrjjke opkomst, meest van vronwen, al waren er ook eenige mannen aanwezig, is een bewijs, dat men het ook zoo heeft begrepen. Wij kunnen van hetgeen de heer Van Raalte uit den grooten schat zijner kennis op dit gebied in fragmentarischen vorm, bijwijze van causerie, heeft meegedeeld, hier geen aaneengeschakeld verslag geven; wei mogen wn zeggen, dat hij veel heeft ge sproken, dat voor de opvoeding van groote waarde was. Spr. begon met vast te stellen, dat het niet aangaat een soort van handleiding of determineerboek samen te stellen, waaruit men met één oogopslag kan weten met welk soort karakter, met welke persoonlijk heid men te doen heeft. De vraag is even wel, of er bij de mensohen eigenschappen zjjn, die den waarnemer in staat stallen daaruit te besluiten tot het aanwezig zjjn van andere kenmerken. Met voorbeelden toonde spr. aan, dat dit zeer moeilijk is vast te stellen. Bovendien komen de eigen schappen en kenmerken niet in denzelfden graad voor. Niettemin heeft men van de vroegste tijden of een olassificatie van karakters trachten te ontwerpen. Zoo on derscheidde do Griek Galenus vier tempera menten. In den nieuweren tijd was het Gall, die een stelsel opbouwde, waarin hij de psychische functies in de verschillende her- senregionen local iscerdo en aan bepaalde welvingen van het hoofdskelet eigenschap pen herkende. Lavater schreef ruim honderd jaren geleden een werk over gelaatskennis. In onzen tijd was het Lombroso, die met zjjn misdadigen mensoh en zijn uiterlijke generatie-kenmerken eenigszins Gall en La vater nadert Naast hem stonden de Fransche criminalisten, om te betoogen en het pleit te winnen, dat niet de bij de geboorte meegebrachte kenmerken overheerscheavd zijn, maar het maatschappelijk milieu, waar in het kind opgroeit. Men moet echter bjj dit allee den ontzaglijken invloed van oefe ning en gewoonte-vorming voor oogon houden. Gewoonte kan natuur schier gansch ver anderen. Een en ander werd door spr. met jak- kende voorbeelden en soms op geestige wijze verduidelijkt. Men heeft gemeend, met behulp van op ervaring berustende karakterschema's de menscheljjke individualiteit te kunnen vast stellen, waarvan spr. echter de moeilijkheden aantoonde. In ieder geval komt men met dergelijke schabloonnormen niet tot een positief resultaat, meende spr. Het betrouw baarst schijnt nog, met groote zelfkennis als maatstaf, te gaan zoeken en vergelijken. Om echter tot zelfkennis te komen, moeten wij eerst weten welke van de drijfkrachten, dio er zjjn, de sterkste in ons is. Als drijfkrachten van het leven noemde spr. het instinct tot in-stand-houding van het individu (honger), dat tot in-stand- houding der soort (liefde), de kracht, dia ons in stand moet nouden, opdat wij niet zullen ondergaan in de stuggle forlife (eerzucht en den drang tot weten). Wie menschen wil leeren kennen, moet niet in de eerste plaats acht 9laan op hun bewuste uitingen. Bewuste uitingen zijn vaak maskers, waar men zjjn innerlijke gevoelens achter verbergt In het algemeen kan men zeggen, dat de menschelijke persoonlijkheid wordt bepaald ooor do verhouding, die er tusscben indi vidu en omgeving bestaat. Hoezeer omgeving en opzettelijk ingrijpen vooral, een karakter kan veranderen, kan men bij kinderen, die groot geworden zijif opmerken en in gun stige gevallen bij zichzelf waarnemen, al dus besloot spr. het algemeen gedeelte zjjner lezing. Zijn er, al is er dan geen receptenboek voor menschenkennis te schrijven, geen aan wijzingen, die het gemakkelijk maken ver moedelijke karakters aan te geven? Deze vraag behandelde spr. in zijn tweede gedeelte, voornamelijk aan de hand van eigen ervaringen met aan hem toevertrouw- meisjes, waarbij hij zeer interessante mede- de en in behandeling gegeven knapen en meisjes, waarbij Hij zeer interessante mede- deelingen op het gebied der opvoeding, speciaal op liet zielkundig gedeelte, deed. Ten slotte stelde spr., op grond van vele ervaringen, met Kant vast, dat een karakter geen onveranderlijk gegeven is, maar dat het, na door het vagevuur van zelfkennis en zelfloutering gegaan te zijn, zich volkomen wijzigen kan, en dat^ als wjj willen en er de kracht toe hebben, wedergeboren kunnen worden. Er volgde op het gesprokene, dat zeer wern toegejuicht^ oen leerzame gedachten- wisseling. Mevrouw Schuurman, die den spreker ook bij de aanwezigen had ingeleid, dankte den heer Van Raalte voor zijn interessant en leerzaam betoog. Kinderkoor „De kleine Stem". Gisteravond gaf in de groole Stadszaal het kinderkoor „De Kleine Stem", onder lei ding van den heer L. W. Beumer, een zang uitvoering, die zeer goed geslaagd genoemd mag worden en druk bezocht was. Het was werkelijk een vermakelijk ge zicht al die kleuters op het podium met ernstige en gewichtige gezichtjes te zien zingen, hun uiterste krachten inspannend, om het er zoo goed mogelijk af te brengen; want immers in de zaal zalen toch Pa, Moe en de heele verdere familie, die de kleine zangers en zangeressen met nauwlettende zorgen gadesloegen. Aangevangen werd met het „Banierlied", gezongen door de twee kinderkoren; heel aardig waren ook „Een vreeselijk ongeluk" en „Zoo'n deugniet", ten gehoore gebracht door de allerkleinsten, wier oogen op den dirigeerstok waren gericht, als ware deze een magneet. Hierna deed de heer P. Rink de aanwezi gen genieten van zijn mooie vioolsoli, op uitstekende wijze aan den vleugel geac compagneerd door mej. Mien Verwer; het meeste kon ons Beethovens Menuett in G-dur bekoren. Als laatsle nummer vóór de pauze werd door de leerlingen der oudste klasse nog een drietal liedjes gezongen, waarbij zij blijk gaven aan veel hooger eischen dan de voor afgaande koren te kunnen voldoen. Vooral bij de sopranen merkten wij en kele goede stemmen op; alleen het laatste nummer, .Afscheid", klonk zoo nu en dan nogal eens wat onzuiver. De vice-voorzitter, de heer Jansen, bood vervolgens met eenige hartelijke woorden bloemen aan aan mej. Verwer en aan den heer Beumer een vulpen; de voorzitter, de heer Valkenburg, schonk het bestuur na mens vele ouders een fraaie maquette in eikenhouten lijst als blijk van dank voor de goede zorgen, aan de kleinen besteed bij hun zomeruitstapje naar Hilversum. Na de pauze opende de heer Rink de rij met twee vioolsoli; rustig en volkomen be- heerscht was hiervan het lang niet gemak kelijke „Pièce" van J. M. Leclair. Hierna zongen de kleintjes nog eens en kele liedjes, die, blijkens het luide applaus elk nummertje, volkomen bij het publiek in den smaak vielen. Heel aardig was ook „Perrelle en de melkkan" naar de bekende fabel van de la Fontaine en getoonzet door Ifendr. van Tussenbroek. Het waardig slot werd gevormd door een drietal liederen van de grooteren, waarvan in de eerste plaats „Zondagmorgen" van Mendelssohn vermelding verdient. Het was voor het talrijke publiek een aardige avond. School- en Weiktuinen. Zooals wij reeds mededeelden, zal Vrij dagavond door de Leidsche Vereeniging voor School- en Werktuinen in don foyer der Stadszaal een propaganda-avond worden gehouden. Velen zullen zich afvragen, wat deze Vereeniging eigenlijk beoogt. Haar doel is de kinderen der hoogste klassen van alle lagere en Mulo-scholen, alsmede die van de laag ste klassen der Middelbare Scholen in de gelegenheid le stellen een tuintje te verkrij gen, ten einde dit onder deskundige leiding en toezicht zeiven fe bewerken en de pro ducten er van mede naar huis te nemen. Zal het noodig zijn de groote voordeelen van dit werk voor onze jeugd nader uiteen te zetten? In de allereerste plaats dan zijn de kinderen in hun vrijen lijd nuttig en aangenaam bezig; zij worden er door van straat gehouden, vinden een prettig vor- poozen in do vrije lucht en doen er een schat van kennis op. Zij leeren do ontwik keling der planten in haar verschillende stadiën en zien er door, wat door vlijt, op lettendheid en zorg van een klein stukje gronds te trekken is. Anderzijds leeren zij hooveel zorg planten voor haar ontwikk«Ung vereischen, waardoor «8 *erbiai R*Ur. krtV gen voor de natuur en voor wat anderen in dit opzicht doen. De liefde voor de natuur, voor bloemen en planten, zal er door worden bevorderd; orde en nellieid zal er door worden aange kweekt, straatschenderij worden voor komen. Doch er is meer. Voor de gezondheid van hoeveel kinderen is een verblijf in de bui tenlucht gewenscht en noodig; doch hoeveel ouders' zijn er niet, die dat hun kinderen niet kunnen geven, omdat zij hen niet doel loos op slraat willen laten loopen. Voor zulke kinderen, die door het bezit van een tuintje een aangename bezigheid in de open lucht vinden, kan het werk der Vereeniging een zegen zijn. Naast deze tuintjes slelt de Vereeniging zich voor demonstratie-tuinljes aan le leg gen. Hoe vaak wordt op de scholen niet onderwezen over voedings- en nutgewassen; over verschillende graansoorten, over hen nep en vlas, over aardappelen, over tabak, enz., enz., zonder dat de kinderen eenig begrip hebben hoe deze planten er uit zien. Hoeveel bloemplanten en -heesters, bol- en knolgewassen zijn er, waarvan zij dagelijks hooren spreken zonder ze ooit ge zien te hebben. Welnu, het voornemen be staat in de demonstratie-tuintjes al deze gewassen aan te planten, zoodat de bezit ters der tuintjes ze dagelijks kunnen zien en de onderwijzers door een bezoek ze hun leerlingen kunnen toonen. Voorwaar een mooi en nuttig doel beoogt deze Vereeniging.. Zij heelt thans van de gemeente gepacht een terrein, gelegen aan de Burggravenlaan, achter de H. B. S. met vijfjarigen cursus. Dit terrein, groot 8000 vlerk. M., wordt than3 voor liet doel ge reed gemaakt en de Vereeniging hoopt het binnenkort in gebruik te kunnen nemen. Zal het echter mogelijk zijn het geheel voor het doel te kunnen inrichten; zal aan lederen jongen of meisje, die dit wenscht en er voor in de termen valt een tuintje kunnen worden loegewezen? Dit moet wor den afgewacht. Vrijdagavond zal het Leid sche publiek gelegenheid hebben zeli op deze vraag te antwoorden. Mogen tal van ouders, die wen9chen. dat hun kinderen een tuintje verkrijgen, dezen avond bezoeken om er breedvoeriger dan wij hier kunnen doen over het zegenrijke werk van deze Vereeniging te worden in gelicht. Dr. A. Th. van Urk, assistent aan het natuurkundig laboratorium der Rijksuniver siteit alhier, is benoemd tot natuurkundige aan het laboratorium van Philips' Gloei lampenfabriek, le Eindhoven. Op een voordracht voor onderwijzer in de lichamelijke oefening te Amsterdam komt voor de heer J. van deT Reyden, alhier. De heer A. van den Berg, alhier, is met ingang van 1 Maart benoemd tot tijde lijk onderwijzer ie Oude-Tonge. Tot agent van politie tweede klasse alhier is benoemd de heer R. Petter, uit Wanneperveen. Door B. en W. werd heden op Eet Raadhuis aanbesteed het leggen van een rioleering in den Haagweg van af de Da- Costa-straat tot aan het Galggwater. Het aantal geldige inschrijvingen bedroeg tien. Twee inschrijvingen waren te laait in gekomen en werden ongeopend ter zijde gelegd. De inschrijvers waren: A. J. de Later en P. H. Meijer, voor f 4260A. Timmerman, te Dordrecht, voor f 3946J. P. Straathof, voor f 3886; J. Warnaar, voor f 3590; J, C. van Evert, voor f 3440; H. Baxks en A, Steenkist, te Haarlem, voor f3434; J, Sa- ras, ie Oudewetering, voor f 3375J. van Riet, voor f3246; W. Oudshoorn en Zn., voor f 3180 en T. P. C. de Winter en C. J. van Weeren, voor f 2995. Waar de plaatsnaam niet is vermeld, Is deze Leiden. De samenstelling der groslijst van Kamerkandidaten voor de kieskringen Den Haag en Leiden der' S. D. A. P. ziet er na loting, in bijzijn van het Gewestelijk Be stuur van Zuid-Holland, als volgt uit: Voordracht van den Partijraad: K. ter Laan, A. W. IJzerman, W. Drees, W. Drop, A. van der Hoeven en P. Voogd. Toegevoegd door de afdeeiingen en na loting in volgorde geplaatst: J. Spronkers, J. J. van Stralen, W. Chr. C. van Eijkel, J. Kofoéd, Th. J. K. Kuiler, W. Luberti, IC. R. van Staal, A. J. Luikinga, S. Lindeman, J. Tjalsma en Fr. G. van Duuren. („Volk"). Bij vonnis van de rechtbank te 's-Gra- venhage, is bevestigd het vonnis van den kantonrechter te 's-Gravenhage, waarbij aan J. ten Brink, alhier, wegens overtreding van art. 15 der Motor- en Rijwieiwet, de be voegdheid motorrijtuigen ie besturen is ont zegd voor £en termijn van één jaar. Die teTmijn is ingegaan op 16 Februari. Zaterdag a.s. opent de heer Boom, chef van het Motorhuis aan den Stations weg en Official Ford-Dealer,' een nieuwe autogarage aan den Morschsingel. Het gebouw, want zoo mag het ongetwij feld genoemd worden, is zeer zeker de grootste garag» hier ter stede en biedt plaats aan een zestig k zeventigtal auto's, welke door eajv tweetal deuren in en uit kunnen —d binnenland. Te verwachten ls een wetsontwerp tof wettelijke regeling van de waterverontrelnl- ging. Een Zwolsche gevangenisbewaarder ga. arresteerd. Vergadering Commissie voor Georgani seerd Overleg voor P.T.T.-personeel. Aardschokken te Maastricht. buitenland. De Dultsche rijkspresident Ebert Is aatf blindedarmontsteking geopereerd. Branting, de leider der Zweedsche soc. democraten is overleden. Nadere bijzonderheden over het Engel scha rapport over sovjet-Rusland. rijden. De vloer beslaat uit keurige tegels, terwijl het licht door een groote kap vatt boven invalt. Wij twijfelen niet, of deze garage, welke ook met hel oog op het verkeer zeer gunstig gelegen is, zal binnenkort de r.oodigvt Fordjes, Citroëns, enz. herbergen. Door de firma Vroom en Dreesmann, alhier, is aan het electrotechnisch bureau M. E. Zitman, Breestraat 21, opgedragen de electro technische werkzaamheden aan het nieuwe gebouw uit te voeren. Curatoren der Universiteit alhier heb'-/ ben den studenten het rooken of zich mei een brandende "pijp, sigaar of sigaret bevin den in het academiegebouw verboden. Een der redenen hiervan is deze, dat er studen-i ten waren, die tijdens de pauzen lusschen de colleges in de collegezalen rookten. Blijkens een in dit Blad voorkomende advertentie zal, uitgaande van de „Vereeni ging van Vrijzinnige Jongeren" (afd. Leiden van den V. C. J. B.) op Maandag, 2 Maart a.s. een openbare samenkomst in het Nut»- gebouw plaats vinden, waarin als spreek ster hoopt op te treden de bekende schrijf ster Tony de Ridder. Tot onderwerp harelt bespreking koos zij: Het leven van den be kenden Oosterschen dichter-wfjsgeer Rat- bindranath Tagore. j Van Rijkswege worden thans opmeti». gen gedaan, welke verband houden met <Js! verbreeding van den Rijksstraatweg nabif den Driesprong in de richting Oegslgeest (n.l. voorbij Veldhefm, Endegeest, Rhyo- geest tot café „Zomerlust". Gillermiddag te halfvijt heeft de po litie den 14-jarigen A. H. meegenomen naar Eet buroau, daar het jongmensch met eea stuk hout zijn onderwijzer dreigde te HJt Je gaan. Gistermiddag ongeveer vijf uur had oe den Rijnsburgerweg een aanrijding plaat* tusschen een met een paard bespanne» voertuig, beladen met steenen en een auto, bestuurd door J. de Z., waardoor het spat» bord van den auto geheel werd Ingedrukt Overigens liep het geval nogal goed af. Hoe gevaarlijk het is om achter et» auto te klimmen, welke een vaart heeft van 50 a 60 K.M., ondervond gisteren een jong mensch. Nabij de Utrechtsche brug klon» hij achterop een auto om een eindjo med» te rijden. De chauffeur begon met boven genoemde snelheid te rijden en bemerkt» niet zijn medepassagier, achter aan den wagen hangende. Op een oogenhlik moei de knaap zich wel loslaten, want de ant» ging voorbij het huls, waar hij woonde. Als een acrobaat tuimelde hij eenigs malen over zijn hoofd over de straat en bezeerd» zich -ernstig aan zijn handen. Uit het bakkersbedrijf. In een dezer dagen te 'SGravenhag# gehouden bijeenkomst van de landelijke be sturen der bakkerspatroonsvereenigingen en die der gezellenbonden hebben de verte genwoordigers der werkgevers meegedeeld, dat er tusschen de besturen der patroons organisaties uit de steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam overeenstemming be reikt is* om de bestaande door alle partjjen aanvaarde arbeidsregeling voor 's-Gravenhage ook te Amsterdam en Rotterdam toepasselijk te verklaren. Daar door zou in die plaatsen uniformiteit bereikt worden wat betreft de arbeidsvoorwaarden. Binnen enkele weken zullen partijen op nieuw bijeenkomen, waarin zal worden mede gedeeld of deze voorstellen zullen worden aanvaard. Uit het meubel- en behangersbedrijf. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Eond van meubelmakers, behangers en aanver wante vakken heeft besloten de beslissing

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1