AGENDA. ypeciale water zuivering Burgerlijke Stand v. Leiden. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. RADIO-PROGRAMMA. BUITENLAND. Maandag. Nufcezaal: Lezing voor de Ned. Ver. van HniavTouweu, afd, Leiden, door den heer F. van Raalte over Inleiding fcofc men- scfoenkennia." 8 uur. Siadszaal: Uitvoering van „De Kleine Stem". 8 uur. Volkshuis: Cursus voor Huisvrouwen. Kwartier over 8 uur. Dintdao. Broodfabriek „Ceres": Algemeene verga dering van aandeelhouders, ten kantore der vennootschap. Halfnegen. „De Graanbeurs": Jaarfeeslsamenkomst Leger des Heils. 8 uur. Morschweg 59: Stadsevangelisatie. 8 uur. Nulszaal: R.S.V. Dr. G. H. van Senden over: Heeft de religie nog waarde in den strijd voor de komende cultuur? 8 uur. Oosterkerk: Apologetische lezing. Spr. ds. Verwaal, van Alkmaar, over „Het Sab-, fcatïsme". 8 uur. Woensdag. „De Burcht": Uilvoering Chr. muziek ver. „Polyhymnia". 8 uur. Stadszaal: Uitvoering van „Ruth",-door het gem. koor ,,Sursum Oorda". 8 uur. Volkshuis: Ontwikkelingsavond met licht beelden. Spreker ir. J. F. Mouthaan over: Ben rondreis door Zwitserland. Kwartier over 8 uur. Wjjkgebouw (Langestraat 6769): Ontr spanningsavond, piano, zang, vioof. 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voov- atellingen te 8 uur. Woensdag, en Zaterdagmiddag van 9 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 9 uur. ,,Rejo-theater", HaailemineitiLr.Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'b Woensdags en 'b Zaterdags matinée. De avond-, nacht- enZondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Febr. tot en met Zondag 1 Maart waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwgt, Vifichmarkt 8, teL 552. De apotheek van „Hulp der Mensch- hedd" Hooigracht 48, is altijd geopend, docih vam n.m. 8 uur tot vjh. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. Onu iptcialo method» «»n w»ier- Sulveren. volgen» Kot beproefd» •y»teem .TYMOOR", garandeert U oeo belden trasch »n brengt d« •lijtng» v»o Uw linnengoed to) J«t minimum terug. NEEMT een» PROEF) I» WASCH HAL VEN PRIJS 3993 Bij de politie is door P. N. H., alhier, aangifte gedaan, dat hij door zekeren J. M. ernstig mishandeld is geworden, waarbij hij door oen beet een ernstige verwonding aan zijn wang bekwam, 't Is anders een middel- eeuwsche. vechtwijze! Bij de politie is aangifte gedaan, dat ?an drie fietsen de rijwielbelastingplaatje* zijn ontvreemd. Zaterdagmiddag omstreeks één uur reed de 50-jarige L. do V. op een groenten- wagen op den Hooge-Rijndijk. Doordat het paard schrok van een juist passeerende tram, viel De V. van den wagen en raakte beklemd tusschen een ijzeren paal en zijn voertuig, ten gevolge waarvan hij klaagde over hevige pijnen in zijn zitvlak. Nada hij door den Eerste-Hulpdienst onderzocht was, werd hij door een particulier per auto naar zijn woning vervoerd. Gistermorgen ontstond een begin van brand in een kruidenierswinkel in de Kai- serslraat, bewoond door Th. de G. Door menige brandweerlieden was het vuur echter spoedig bedwongen, zoodat geen water ge geven behoefde te worden. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen van 1521 Februari 214 vol wassen personen, 12 kinderen totaal 226. ONDERTROUWD: A. STera jm. 28 j. en W. C. v. Rossum jd. 23 j. J. H. Wolfs jm. 22 j. M. C. Melet jd. 25 j. F. D. Nanning jm. 2i j. en W. F. v. d. Brander jd. 22 j. A. Lepelaar jm. 22 j. en A. den Oude jd. 17 j. G. Kokkedee jm. 19 j. en G. Thiel ld. 18 j Alphen. Een bus van den Adwal-dienst Alphen-Leiden moest onder Koudekerk uit wijken, doch geraakte met de wielen in den zachten walkant en sloeg om. Het gevaarte, dat tien pa®agiers bevatte, gleed in de sloot welke niet diep was. Door de gebroken rui ten konden de passagiers naar buiten klim men. Geen hunner werd gewond. i>e landbouwer 8. reed in het Rietveld Zaterdagavond, door het schrikken van zijn paard, met zijn wagen in den langs den weg gelegen sloot. Hij zelf kwam, met de mede-inzittenden, behoudens een friscb bad, met den schrik vrij. Op den vroegen Maandagmorgen wordt er gebeld. Nieuwsgierig drukt de dienstbode van de bovenverdieping-bewoners, alvorens open le doen, haar neus tegen de halfbe vroren ruiten. Wazerig ziet ze een veelkleu rig karretje staan en draait zich ontevreden om: laat maar staan hoor, natuurlijk weer zoo'n straatventer; 't begint al goed op den vroegen morgenlaat ie maar wachten tot ie een onv weegt Nogmaals een ruk aan de bel: „Zoo'n brutale vent, maar hij heeft geen kans, dat ik voor hem naar beneden ga", bromt ze en gaat weer aan haar werk. Beneden staat de post geduldig voor de deur te wachten. Op z'n postkarretje een hel schitterende reclame. Aan beide zijden met reuzenletters „Vim voor de keuken" en aan de voorzijde eveneens versierd met een pakkende reclame, 't Is om je kleurenblind te staren op de Alphcnsche pakket- post 1 Alweer een ruk nog heviger dan de vorige, dan nog eens en nog eens. Dan gaat de deur open en „meneer" komt met een ver toornd gezicht binnen: „Waarom doe je niet open? De kleine meid is van dat ellendig getjingel al wakker geworden." Beduusd doet ze wat haar bevolen wordt, maar wan neer ze eenmaal de kamer uit is, komt haar boosheid, die even plaats had moeten maken voor een weinig vrees, weer boven en snauwt dooT de kleine opening: „Aan de deur wordt niet gekocht, kaffer, dat had je toch wel op dat papiertje kunnen lezen". Verbaasd over zichzelf, dat ze het er zoo goed afgebracht heeft, gluurt ze nog even ddor het raampje om te zien, welke uit werking dit gezegde op den buitenstaander gemaakt heeft. Maar dan ontwaart zij een uniform en hoort zij een slem, die met alle hem ten dienste staande middelen en op z'n vriendelijkst verklaart, dat hij toch geen ilraatventer is. Onthutst doet ze open en als ze verlegen opkijkt staat de post voor haar me pakje voor „meneer". „Nou ik geloof, dat je wel een beetje abuis was," zegt de post, cn blij dat hij zijn vrachtje kwijt is, groet hij vriendelijk en vertrekt meteen. Maar hij had niet moeten weten, dat zijn met reclameborden voorziene karretje de oorzaak was, dat hij zoolang ln de kilte van den morgen stond te stamp- voelen. Alkemade. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 24 Februari des namiddags om 2*/h irur. Onderwerpen ter behandeling: lo. Vaststelling wijziging verordening op de heffing van leges ter secretarie. 2o. Vaststelling wijziging algemeene poli tieverordening. 8o. Vaststelling van een verordening, hou. dende voorschriften ^oor het bouwen van houten zomerhuisjes. 4o. Vaststelling raadsbesluit tot onder- hjtndscbe verkoop van het landpad, gelegen in den Huigsloterpolder, in verbinding staande met het dorp Abbenes, aan de ge meente Haarlemmermeer. öo. Vaststelling van een raadsbesluit re gelende de pensioengrondslag van O. Post, gewezen bode alhier. 0o. Wijziging begrooting, dienst 1924. 7o. Reclame schoolgeld, dienst 1924 8o. Ingekomen stukken en mededeclingen. Leimuiden. Bij den heer L. M. Verwey alhier is door de Rijkspolitie een inval ge daan in zijn fabriek van chemische artikelen, op vermoeden dat aldaar eene geheime branderij aanwezig was. De politie heeft echter niets kunnen constateeren. Katwijk aan Zee. Het was de laatste weken lang niet aangenaam voor onze kust- visschers dat ze, niet naar zee konden. Hun collega's te IJmuiden en Scheveningen, dik. wijls voor ons dorp visschend, verdienden in elk geval wat en de Katwijksehe vakgenoo- ten moesten dit maar rustig aanzien. ,,De watering" was potdicht-verzand Het oostelijke windje met een vlak zeetje noo- digde hen als het ware uit om naar zee te gaan, doch hoe in de zee te komen Het eenige middel daartoe was, oni zelf de hand aan de ploeg (hier de spade) te slaan en een vaargeul te graven. Met 32 man toog men heden aan dezen arbeid, op hoop, als de vloed komt, dat er dan water genoeg in Rijnl. Uitwatering zal staan om naar bui ten te kunnen komen. Wassenaar. In een dezer dagen ge houden bijeenkomst van een aantal pluim veehouders in deze gemeente is in principe besloten tot oprichting van een pluimvee- veieeniging en werd een voorloopig bestuur gekozen bestaande uit de heeren H. van Houten, D. van den Burg en M. Sjorike. In een spoedig te houden vergadering zal een reglement worden vastgesteld. Zaterdagmiddag had de heer B. van hier het ongeluk met zijn motorrijwiel tegen een touw te rijden. De duorijder v. T., even eens van hier en de heer B. zelve, werden tegen den grond geslingerd. De heer B. be kwam een hersenschudding, terwijl v. T. er met eenige ontvellingen afkwam. VOOR DINSDAG, 24 FEBRUARI. 8 uur: Hamburg (392 M.) Thesterkroniek. 10.15: Amsterdam (2176 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Diaa. (Officieels Am- Bterdamsche lijd). 11.20: Leipzig (ongev. 400 M.) Mittags- musik. 12.50: Parijs (1780 M. SFR) Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Paris. 1.20: Londen (865 M. 2LO) Tijdsein van Greenwich. Muziek van het Holbom Restaurant. 3.20: Cardiff (861 M. 6WA) Telefonie voor da scholen. Manchester (375 M. 2ZIJ) Concert door Ihe „2ZIJ"-quartel. 3 50: Birmingham (476 M. 5IT) Lozelli Picture House Qrchestra. Leipzig (400 M.) Concert van de Haus- kapelle. Berlijn (330 en 505 M.) Concert met mede werking van de Rundfunkkapelle. 5.30: Amsterdam (2175 11.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. (Officieefe Am- slerdamsche fijd). 5.05: Parijs (1780 M. SFR) Concert met medewerking van solisten. 5.20: Hamburg (392 M.) Concert. 5.50: Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Kindervertellingen. 0 uur: Berlijn (330 en 505 M.) Causerie. 7.20: Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Tijdsein van de Big Ben. Weerberichl. 7.50: Chelmsford (1600 M. 5XX) Concert. The Wireless Orchestra, o.a. March „Devil May Care", Linake; Waltz „Artist s Life", Strauss; Selectie „Coppelia, Delibes; Ballet muziek „Bachus", Delibes. Londen (365 M. 2LO) Concert. The Chap lin Trio. Viool, cello en piano. 9.20: Parijs (1780 M. SFR) Dansmuziek. Radio-Jazz Band. 10.20: Chelmsford (1600 M. 5XX) Con cert. Vervolg van het programma van the Wireless Orchestra. 10 50: Londen, Chelmford (365 M. 2LO) en 1600 M. 5XX) The Savoy Orphcnans and Savoy Havana Bands. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontmoeting van Fransche en Engelsche ministers veiligheid en ontruiming Sovjet-Rusland wankelt? Gelijk bekend, ïb den laatsten tijd veel gepraat over een bezoek van Herriot en Olementel aan Londen. Er is nu echter meegedeeld, dat Herriot het, met het oog op den financieelen toestand in Frankrijk, niet mogelijk acht ook maar voor den tijd van 48 uur naar Londen te gaan. Ohamber- lain zal daarom op weg naar Genève een dag te Parijs blijven om met den Franschen premier overleg te plegen, en waarschijnlijk op zijn terugrei8 nogmaals een dag te Parijs blijven. De besprekingen tusschen Herriot en Chamberlain zullen uitsluitend betrekking hebben op het rapport van de militaire controle-commissie nopens de ont wapening van Duitschland. Het vraagstuk van de oorlogsschuldqp zal daarbij iniet worden aangeroerd. In Britsche regeeringskringen blijft men echter de verwachting koesteren, dat Her riot later alsnog met Chamberlain en Chur chill te Londen de kwestie van de oorlogs schulden zal komen bespreken, maar men heeft nog geen verdere stappen gedaan om deze conferentie voor te bereiden. Ook indien Chamberlain twee dagen te Parijs aan de bespreking van het rapport nopens Duitschland's ontwapening zal kun nen wijden, zal nog nader overleg tusschen de geallieerde regeeringen over deze kwes tie noodzakelijk zijn, alvorens de nota aan Duitschland kan worden verzonden. Wan neer dit zal kunnen geschieden, hangt af van de vorderingen welke de commissie te Versailles maakt, welke het rapport moet bestudeeren. Op het oogenblik wordt het rapport bestudeerd d6or de deskundi gen van het Engelsche departement van oorlog, die het Woensdag in handen van het kabinet zullen stellen. Voor half Maart verwacht men de nota aan Duitschland al niet meer I Dc „Daily Telegraph" gelooft, dat het verslag van de militaire missie der geal lieerden over Duitschland's ontwapening geenszins zoo ernstig is als men veelal aan neemt. Dit heeft vooral betrekking op die gedeelten, welke over het oorlogsmateriaal handelen. De tekortkomingen en ontduikin gen op dit stuk zouden op korten termijn terzijgesteld kunnen worden. Van de vraagstukken zal vermoedelijk dat van de Schupo (veiligheidspolitie) tot lange gedachtenwissèlingen leiden, hoewel vroegere Duitsche regeeringen zioh reeds bereid hadden verklaard, de Schupo op de basis van een burgerlijker politie te reorga nise eren. In Engeland baant zich het idee weg om Duitschland te hooren op een soort confe rentie over de Duitsche ontwapening. Dat sou wellicht de situatie heel spoedig kun nen verhelderen, meent men. Van Fran sche zijde komt echter het verzet daarte gen reeds vrij fel los. De Temps" b.v. wijst er op dat Duitschland systematisch in gebreke is gebleven en dat er geen re» den voor dat land kan bestaan, te debat- teeren over de beslissingen, welke logi scherwijze voortvloeien uit de bepalingen van het verdrag van Versailles. Toelaten, dat Duitschland medespveekt bij do maatregelen, welke tegen dit land ge nomen moeten worden, beteekent afstand doen van den eisch dat Duitschland ont wapent, aldus dit Fransche blad, dat na tuurlijk de veiligheid van Frankrijk onaf scheidbaar acht van de ontruimingskwestie. Paul Boncour, die Frankrijk bij den Vol kenbond vertegenwoordigt, heeft, volgens een interview, in de „Figaro" gepubliceerd, twee voorwaarden genoemd, waarop Frank rijk zou willen toestemmen in een ontrui ming van de Keulsche zone, en wel: lo. de onderteekening van een Fransch- Britsche defensieve overeenkomst en 2p. de organisatie van een permanente controle-commissie .in Duitschland. Hij zette echter uiteen, dat de overeen komst met Engeland niet slechte de Oos telijke grenzen van Frankrijk en België dient te beschermen, doch alle grenzen vastgesteld bij het Verdrag van Versailles dient te gajandeeren. Het moet verder mogelijk njn, dat andere naties, waaron der ook Duitschland, rich bij de overeen komst aansluiten. Dit zou Ipso facto inslui ten Duitschlands toetreding tot den Vol kenbond. Met betrekking tot de militaire controls in Duitschland acht Paul Boncour een per manenten inspectiedienst door agenten van den Volkenbond in het Rijnland en het ove rige gebied, door de geallieerde troepen op het oogenblik bezet, noodig. En menig Franschman, zegt hij zal nog kunnen te genwerpen, dat een dergelijke vorm van controle geen bescherming zal bieden te- ge een plotselingen luchtaanval. Paul Boncour verklaarde zich ten slotte voor een scherpe contróle der verschillende regeeringen op do particuliere fabrikanten en handelaren in oorlogstuig. Immers dit kin eenige garantie geven tegen het aan leggen van munitievoorraden door Duitsch land in het buitenland. Men ziet het: het oude standpunt onge wijzigd gehandhaafd, waarop nu eenmaal geen kans van verwezenlijking bestaat Onaangenaam zal heb in Frankrijk aan doen, dat de Amerikaansche Senator Co- peland een motie bij het Congres heeft in gediend, die het departement van staat verzocht, bij den gezantenraad verzet aan te teekenen tegen de vernietiging der Duitsche Zeppelinfabrieken. Hij zeide, dat een gerucht wil dat de raad tot vernieti ging had besloten, wat een ramp voor de wereld zou zijn. Trouwens, in Amerika wordt men meer en meer ongeduldig zoowel door de niet- regeJing der Fransche schulden, waarbij een geluid als van Dawes, die pleit voor een Dawes-commissie voor Frankrijk om te bepalen, hoeveel dit lamd betalen kan en de rest kwijt te schelden, een uitzonde ringsgeluid is als ook doordat het met Coo- lidge's plannen voor de nieuwe ontwape ningsconferentie niet al te goed schijnt te gaan, terwijl in Amerika alleen van ver dere ontwapening verdere vooruitgang, o.a. verlaging van belasting, wordt verwacht. Opnieuw komeD uit sovjet-Rusland be richten over stakingen van meer dan 100.000 arbeiders! en bloedige botsingen in het Oeralgebied. Het zijn moeilijk te coutroleeren berichten, maar dat het in sovjet-Rusland door het uitblijven van buitenl. ere die ten moeilijk wordt, neemt steeds v as teren vorm aan. Daarmede moet wellicht ook in verband worden gebracht, dat opnieuw een Russische zending, onder aanvoering van Krassin, zal trachten met Frankrijk tot een accoord te komen op grondslag van een gedeeltelijke erkenning der oude schulden. BELGIE. Oud-minister Helleputte f Deman vrijgesproken. De minister van staat Georges Helleputte is gisteren te Leuven overleden, 75 jaar oud. Geboren te Gent en civiel-imgenieur geworden, kwam hij reeds vroeg in de Ka mer als R.-K. afgevaardigde in democra- tischein geest. Gedurende 40 jaar was hij zeer invloedrijk, zelfs zoo, dat men hem den „koning der Kempen" noemde. Eenige ma len was hij minister, ook tijdens den oorlog van de regeering te Havre. Het Hof van Beroep heeft den Vlaming Remi Deman, die door de correctioneel© rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf en 50.000 frs. schadevergoeding werd veroor deeld, wegens moord op den Waal Magnet tijdens een Ylaamsche betooging bij de Beurs te Brussel, vrijgesproken. Het Hof oordeelde dat de beklaagde zich in staat van wettige zelfverdediging bevond. Men weet, wejk een geweldige ontroering het veroordeelend vonnis in Vlaanderen wekte, met het gevolg, dat in enkele dagen nagenoeg 200.000 francs werden ingezameld om Deman te steunen. In de Vlaamschgezinde kringen verwekt dit wij sprekend arrest-, dat als een soort rechtsherstel na de vergissing van den eer sten rechter wordt beschouwd, onvoldeelde voldoening. Yoor de ru6t in het land heeft dit arrest ongetwijfeld ook beteekenis. DUITSCHLAND. De Pruisische crisis be tooging te Maagdenburg. Het slaat vast, dat Marx een nieuwe can- didatuur voor de fractie van minister-pre sident zal aan vaarden. Op 4 Maart zal door den Landdag tot de verkiezing van den minister-president worden overgegaan en dan zal Marx vermoedelijk wel weer worden gekozen. Hij zal dan, naar men meldt, dezelfde ministers als Vrijdag aan den Landdag voorstellen. Men beweert zelfs, dat hij nog een derde en vierde poging zou ondernemen voor het geval de Landdag zou weigeren ook ditmaal zijn vertrouwen in het Kabinet-Marx uit te spreken. Eerst nadat al zijn pogingen zouden zijn mislukt, zou ernstig aan een ontbinding van den Landdag wórden gedacht. Ondertusschen zal Marx weer eens te kennen geven steeds aanhanger te zijn van het herstel van de groote coalitie of van het tot stand komen van de regeering der volksgemeenschap, die zoowat alle par tijen, met uitzondering van communisten en Volkschen, zou omvatten. De Duitsche Volkspartij schijnt bereids officieus te kennen te hebben gegeven met Marx onderhandelingen over het heistel van de groote coalitie te willen voeren. Zij zal waarschijnlijk alleen verlangen, dat Severing in geen geyal minister van binnen- landsche zaken blijft MaTX en vrijwel het geheele centrum zullen echter aan dit ver langen niet voldoen. Marx zelf hecht er de grootste waarde aan, dat Severing de por tefeuille van binnenlandsche zaken blijft beheeren. Wat de heeren von Papen en Loenartz aangaat, die hun partij in den steek hebben -gelaten, dezen zullen uit het centrum worden uitgesloten, indien zij zich bij de volgende stemming opnieuw tegen Marx mochten uitspreken. Te Maagdenburg heeft onder zeer groote deelneming de plechtigheid plaats gehad van het feit, dat een jaar geleden de Reichs-. banner Swarz-Rol-Gold werd opgericht. Hif was de grootste politieke massabetooging, welke ooit in Duitschland heeft plaats ge vonden. Het aantal deelnemers, dat in dan stoet meeliep, wordt op minstens 100.000 geschat, dat der toeschouwers op 150.000. De groote rede werd gehouden door ObeT- president Hörnig, die aldu9 eindigde: „De republiek kan en moet slechts doop republikeinen worden geleid en bestuura. Dit doel kunnen wij alleen bereiken waa neer de Duitsche republiek gehandhaafd wordt en wordt opgebouwd tot een' een heidsstaat van alle Duitscher9. ENGELAND. Wetsontwerp over de vakver- eenigingen 1700 mijnwer kers ontslagen. De tekst van het wetsvoorstel betreffende de vakvereenigingen, ingediend door het conservatieve Lagerhuislid Macquisten, ia gepubliceerd. Het dreigt den eersten groe ten politieken storm in dit parlement te ontketenen. Eén der oogmerken van het' voorstel is om te voorkomen, dat het ge wone geld der vakvereenigingen voor poli tieke doeleinden aangewend wordt. Het voorstel zegt, dat dc trade-unions nog af zonderlijke politieke fondsen mogen heb ben, doch dat geen lid gedwongen zal zijn tot 't politieke fonds bij te dragen, tenzij 'I zich schriftelijk daartoe bereid verklaart,: Tot nog toe schrijft de wet voor, dat ieder lid eener vakvereeniging, die tot het poli tieke fonds niet wenscht bij te dragen, dit aan het bestuur mededeelen moet, anders zal hij gedwongen zijn om te betalen. De leden der arbeiderspartij zeggen, dat het werkelijke oogmerk van het wetsvoor stel, is om do politieke macht der vakver eenigingen te knotten, door hen te beroo- ven van de bijdragen der leden, die de ar beiderspartij niet steunen. De conservatieve leden, ofschoon zij algemeen het beginsel van het voorstel goedkeuren, vreezen, dat de maatregel den rechter- en linkervleugel der arbeiders weer tot elkaar zal brengen on het is bekend, dat verschillende leden van het Kabinet zich krachtig verzetten tegetf het voorstel, dat op 6 Maart zal worden be sproken. De Ashington-miju in Northcuniberland heeft aan 1700 ongehuwde mijnwerkers heli werk opgezegd. Vier schachten worden sloten, andere moeten met korter uren wer ken. ZWEDEN. Bran ting achteruitgaande. De laatste berichten over den toestand van Braai ting luiden zeer ongunstig. Er i£ een nieuwe ontsteking ingetreden met hooge koorts en men VTeest, dat de pftr- tiënt deze niet zal kunnen doorstaan. BULGARIJE. Communisten-actie. Uit Sofia wordt gemeld, dat do leden der Bulgaarsohe regeeiring, die op een hofbal waren genood, met de Koninklijke familie, aan den dood zijn ontsnapt. De politie onderzocht het paleis voor de gaston kwamen, en vond voldoende bommen en helsche machines verborgen, om vrijwel het fceele paleis in de Iuoht te laten vlieg 3n. Vele personen zjjh gearresteerd, o. w» eenige in dienst zjjnde res erve-officder en. Het°is der Bulgacrsche pers verboden bij zonderheden over het geval te publiceer ea. Ook een sovjeLafgezant moet gearresteerd ZOT). EGYPTE. Een onverwachte Italiaansche eisch. Destjjds is gemeld, dat Italië aan Egypte's Westkust troepen concentreerde. Dit werd latei- ontkend en weinig aandacht werd er aan geschonken. Toch schijnt er Iets aan de hand te zjjn. Uit Kaïro wordt n.I. gemeld, dat de Italiaansche gezant aldaar aan den Egyptischen eersten minister heeft mede gedeeld, dat de Italiaansche regeering van meening is, dat Egypte onmiddellijk afstand moet doen van de c^ze Djaraboet bjj a€l Westelijke grens "ten gunste van Italië, 'die bij zijn Tripolitaansch gebied zal inlijven. De Egyptische minister toonde zich vea» rast over dit verzoek en zride, dat de Egyptische gezant te Rome het standpunt zjjner regeering zal bekend maken. Djaraboet is door een keten van oa see midden in de woestijn van de Nftllandeo gescheiden. Het is strategisch e.n belang rijk punt, een soort van bruggenhoofd van de Westelijke woestijn. VEREENIGDE STATEN. De „Los Angelos'. De ,,Los Angelos" heeft een reis heen en weer naar de Bermuda-eilanden gemaakt en heeft de post overgebracht. Dc reis ver liep vlot. CHINA. Geweken vost macht. Bij Kwetsjou was een Amerikaansch schip aangehouden en de kapitein gearres teerd omdat schip en commandant betrok ken zouden zijn bij het overvaren van eec Ohineescbe boot, waardoor drie Chineczen verdronken. Nadat Ainerikaansche kanonneei booten op weg naar Kwetsjou waren gezonden, zijn op een scherp protest schip en kapi tein in vrijheid gesteld. JAPAN. De algemeene kieswet. Hot wetsontwerp van de regeering tol verleening van het algemeen kiesrecht in in het parlement ingediend. Het breidt he| aantal kiezers uit tot 10 millioen. Het steil voor een stem te verleenen aan alle mannen boven 25 jaar, met uitzondering van de hoofden der adellijke families, de leger- en en marine-officieren ïn acticven dienst, da regeringsambtenaren, zwakzinnigen, bank roetiers, z\j die Teven van de openbare en particuliere liefdadigheid en zjj> die meet dan zes jaar gevangenisstraf gekregen hebben. Alle mannen boven de 30 zgn vor* kiesbaar met dezelfde uitzonderingen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2