Naar het Birvnenland varv Brazilië UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. die bij een goed parlementair stelsel noo- dig zijn. De positie der departementshoof den in Indië moet bijv. sterker wordenzij behoeven nog geen ministers te zijn, maar moeten toch losser van den G.-G. komen te staan. Spr.'s stem zal afhangen van het lot der amendementen. Wanneer echter de ver antwoordelijkheid van den Minister tegen over dc Kamer verdwijnt, zou dit voldoende reden zijn om tegen dit ontwerp te stem men. De heer OUD (V.-D.) bestrijdt de opvat ting van mr. Dresselhuys ten aanzien van de vraag wat opperbestuur is. Misschien was het woord oppertoezicht beter geweest want in dat woord ligt de juiste bedoeling van het opperbestuur. In 't nieuwe grond wettige stelsel ia voor het geven van be velen aan den G.-G. door den Minister geen plaats meer. Dc G.-G. is niet meer dc mandataris van dc Kroon. Met den Mi nister is spr. het op dit punt eens. Echter introduceert dc Minister de bevelen weer in de regeling omdat de Kroon bevoegd heid heeft intrekking van besluiten te be velen. Het correctief van het vernietigingsrecht is tegenover de autonomie der gemeentebe sturen gebleken voldoende te zijn. Op die zelfde wijze ziet spr. in het oppertoezicht het noodige correctief op de autonomie van den G.-G. De Kamer heeft den Minister niets te bevelenzij kan alleen haar afkeuring uiten. In het nieuwe stelsel ziet spr. den G.G. staan tegenover den Minister als de Minister tegenover de Kamer staat. Spr. zal amendementen indienen om Bet begrip gehoorzaamheid" uit den ambtseed van den G.-G. weg te nemen. Ten aanzien van de „inwendige aange legenheden" bataat z.i. geen verschil van opvatting. In de gemeentebesturen is het begrip ook reeds lang algemeen gebruike lijk en niemand behoeft bevreesd te zijn dat dit begrip vaag is. Bezwaar heeft spr. er tegen dat die Volks raad niet anders dan adviseerend blijft. Wanneer die raad vergeet iets te doen wat de Minister wil, dan houdt de Minister de macht zijn wil door fe zetten. Wanneer er een conflict is tusschen den Volksraad en de Begeering dan acht spr. het beter dat de Staten-Generaal in het openbaar die kwestie behandelt. De Minister wil dit niet maar dit betreurt spr. zeer. In strijd met de Grondwet is die oplossing niet, meent Bij. Nergens verbiedt de Grondwet ditde Nederlandscbe wetgever heeft wel de be voegdheid maar niet den plicht deze be voegdheid aan de Kroon over te dragen. Voor den Wetgevenden Raad neemt spr. het niet op. Ilij steunt de daarop geoefen de kritiek en meent dat er zeer vele na- deelen aan dezen Raad zijn verbonden, waartegenover geen of weinig voordcel staat. Een wetgevende raad bestaat uit perso nen die van dit lidmaatschap een hoofdbe trekking maken. Daardoor zijn zij afhan kelijk van de Regeering die hen moet her benoemen als lid van den Volksraad. Dat is natuurlijk een slecht stelsel, waaraaa spr. zijn stem niet geven kan. Ten aanzien van het kiesrecht voor den Volksraad is spr. voor een geleidelijke uit breiding en met het oog daarop is voort gang met.de bcstuurshervorming gewenscht De splitsing van de kiezers In een drietal kiezerscorpsen betreurt spr. zeer, omdat dit het besef van eenheid verbreekt. Wat het ontbindingsrecht betreft, meent spr. dat dit niet past in het sfelsel van mr. Dresselhuys, terwijl deze voor dat recht een amendement heeft ingediend. Het ont bindingsrecht kan alleen de beteekenis heb ben dat men hoopt van een lastigen Volks raad af to komen. Gelukt dat niet, dan het conflict nog ernstiger. Het past stellig niet in het voorgedragen stelsel. Do heer VAN RAVESTEIJN (O. P.) acht de sociale waarde van dit ontwerp zeer gering. Het gaat hier alleen over de vraag voor de bourgeoisie of er niet het een of ander quasiparlcmentarisme moet worden ingevoerd in Indië. Elke volkswil moet echter worden uitgesloten en het par lementarisme moet dc zuivere uitdrukking van het kapitaal zijn. Aan den Volksraad hecht de volksmassa in Indië niets. Dit voorstel maakt het niet beter het is alleen een gepruts, waaraan spr. niet meedoet. Er is geen grondslag voor een parlement en de Volksraad is een ridicule schijnpoging. Men wil nu den be- staanden Volksraad wat oppoetsen. Van fundamenteel© rechten .der inlaaidsche be volking wil men niet weten, en van eman cipatie is geen sprake. Natuurlijk kan dit ontwerp spr.'s stem niet krijgen. De vergadering wordt verdaagd tot he den één uur. (Copyright 1025 by „United Telegraph"; nadruk, ook gedeeltelijk, verboden.) III. NEW-YORK, Januari, Waarom de vroegere expedities vergeefs waren. Toen kolonel Eawcett uit New-York ver trok, om het land van een onbekende blanke beschaving in Brazilië te zoeken, nam hij een uitrusting mede, die wel de meest ge schikte cn zorgvuldigst uitgekozen uitrus ting is, die ooit op een expeditie werd me degenomen. De apparaten, instrumenten en kleeding werden in Londen vervaardigd, en aangepast aan de bijzondere, bij jaren lang ocrwoudonderzoek opgedane ervarin gen van kolonel Fawcett en zij vormen een record op het gebied van houdbaarheid, gering gewicht en algemeene bruikbaar heid. Andere expedities drongen dit gebied binnen en zijn nooit teruggekeerd. Kolonel Fawcett schrijft haar mislukking aan drie hoofdoorzaken toe ongeschikte uitrusting, te veel personen en gebrekkige kennis van de mogelijkheden, vriendschappelijke rela ties met de Indianen aan te knoopen. Het belangrijkst acht hij de ongeschikte uitrusting, weshalve de kleeding van de drie leden van zijn expeditie met weten schappelijke nauwgezetheid is ontworpen en vervaardigd, waarbij met iedere denk bare mogelijkheid is rekening gehouden. Kolonel Fawcetts bijzondere trots en zijn voornaamste hulpmiddel is een bijzonder werktuig, een fcussohenvorm van mes en bijl dat zijn weg door duizenden mijlen dicht begroeid moeras zal banen en dat hij al lengs zoodanig heeft verbeterd, dat het een effectrijk surrogaat van een gehcele wa gonlading werktuigen is geworden. Het blad is o-ngeveer 18 duim lang, aanmerke lijk korter dan de gewone Zuid-Amcrikaan- ache bijl. Het werd door de beste staalfa brikanten van Engeland vervaardigd en het relatieve gewicht van handvat en blad i3 tot op het onderdeel van het gram in de juiste verhouding afgewogen. Het is het ideaalinstrument om zich een weg door de moerasvegetatie te hakkenhet is een ge vaarlijk verdedigingswapen het «-ervult a»'!c functies van een g .oot i ichtmes, het is sterk en zwaar genoeg, om als bijl te worden gebruikt en het kan bij uitgraviai- gen als schop gebruik worden. - Kolonel Fawcetts schoenen, geummitent, dekens, masker (tegen zandvliegen), hand schoenen, onverwoestbare kleeding, dio o. a. niet kan scheuren en soortgelijke uit rustingstukken zijn het resultaat van ja renlange proefnemingen en zij werden door de eerste fabrieken van Engeland vervaar digd. Lichtheid wad het gebod, want bij het betreden van het moeras zal het noodzakelijk zijn, muildieren en Indiaan- sche dragers te ontslaan want geen van de Indianen zou het aandurven, deze streek te naderen en de bagago over de drie mannen te verdeelen. Ook de wetenschappelijke instrumenten zijn lichte miniatuur-edities van de gewone instrumenten van dezen aard, met inbegrip vam een kleinen sextant-, die, het ia proef ondervindelijk bewezen, even goede dien sten bewijst als een groote. Met het ge wicht is zelfs bij de chronometers rekening gehouden, die noodig zijn, om de geogra fische lengten op te nemen. Theodoliet, glashorizon, aneroïden, enz. zijn zoo licht mogelijk geconstiueerd. Kolonel Fawcett is van plan, zijn con serven, bestaande hoofdzakelijk uit melk, meelspijzen en soepen, in Rio de Janeiro aan te schaffen. Gehakt vloesch cn rijst zullen in Cuyaba aangeschaft worden, het eindpunt van den riviertocht en zijn laat ste station in de beschaafde wereld voor bij in het oerwoud verdwijnt. Het leven van de leden der expeditie zal van de zorg vuldige keuze van de voeding afhangen, daar de Zuid-Amerikaansche wouden slechts weinig wild herbergen. Kolonel Fawcetts geweren weiden in New-York aangeschaft, wapenen van licht gewicht van 20 tot 30 kaliber. Een voorraad geweerkogels met zachtb punt wordt me degenomen, maar geen kleine wapenen. ,,De wapenen zijn niet zoo belangrijk als het schijnt", zeide kolonel Fawcett op het oogenblik van zijn vertrek. „Een regiment infanterie met machinegeweren en giftgae- een gewapend, zou niet de minste kans hebben, in leven te blijven, wanneer deze wilden den wenseh koesterden, hen te ver nietigen. Onze eenige kans is, met de In dianen zoo vriendschappelijk mogelijk om te gaan, dat zij ons laten binnendringen." De pijlen der Indianen. „Bij vorige expedities heb ik waargeno men, dat men absoluut niets anders kan doen, dan ze zoo lang hun pijlen te laten afschieten, als zij er pleizier in hebben, dan de wapens neer te leggen cn hun met opgeheven handen te gemoet te gaan. Merkwaardig- is het, dat de Indianen, die gewoonlijk volmaakte scherpschutters zijn, geen doel kunnen treffen, wanneer zij op gewonden of verschrikt zijn. Ik heb het be leefd, dat zij een waren regen van pijlen op ons lieten neerdalen, zonder ook maar iemand van ons gezelschap te treffen en hoe zij, wanneer wij dan met hun samen kwamen, in staat waren met onfeilbare ze kerheid het kleinste mikpunt op grooten afstand te treffen. Bij de jacht op wild schijnen hun bogen even actief te zijn als hun pijlen. Zij hebben eon verbluffende routine, een pijl hoog in dc lucht to schie ten en hem op een honderd of nog meer yards verwijderd doelwit te laten neerko men. Zij kunnen de hoogte volmaakt schat ten. Bevinden er zich boomen tusschen den schutter en zijn doelwit, dan kunnen zij den pijl over de boomen heenschieten en hem op het doel laten dalen. Ik versta iets van de taal van de ver schillende stammen, maar ik ben overtuigd, dat wij de taal van de volken der streek rondom do oude stad moeten leereu. Dat zal niet zoo moeilijk zijn als het schijnt. In den omgang met de Indianen is het ver bazend, wat men zooal met een paar woor den kan beginnen. Men kan bijna een ge sprek in gebarentaal voeren. Verscheidene Indianengroepen van Brazilië hebben, of schoon zij verschillende talen spreken, eetn min of meer gemeenschappelijke gebaren taal en ik veronderstel, dat wij heel pret tig met hen zullen omgaan. Daar wij een jaar of langer binnen het bereik van de oude civilisatie willen blijven, zullen wij yuimschoots tijd hebben om de taal te lee- ren Het is zeer noodzakelijk, dat wij er zoo lang blijven, dat wij vloeiend een gesprek met de Indianen kunnen voeren, daar geen voldoende studie van de ruies kan worden gemaakt, zoolang wij niet in staat zijn, ons met de inboorlingen te onderhouden.- Lancelot was, toen hij, zooals Mark Twain zegt, „naar den graal ging toeken", licha melijk niet beter voorbereid dan deze drie taaie Engelschen. Sedert jaren kolonel Fawcett zijn leven lang zijn zij letterlijk in training. Zij kennen noch alcohol noch tabak en zijn allen athletisch in vorm. RECLAME. 3794 Alphen. Lijst van Onbestelbare Brieven enz. Brieven Binnenland. 1. H. Molanus Hinke- vorden. Hoof der School. 2. A. Tholen Annastr. 27. 3. J. Dissel, Mauritsstr., Alphen a. d. Rijn. Bn de gisteren ten overstaan van notaris R. v. J. Berg in hotel „De Ver gulde Wagen" alhier gehouden openbaren afslag werd het woonhuis met schuur en aanhoorigheden, gelegen aan den Steekter- weg no. 40, hetwelk in bod stond op f6000 niet afgemijnd. Het perceel werd niet toe gewezen. Tot kassier der Coöp. Boeren Spaar en Leenbank alhier, werd benoemd de heer J. W. Liefhebber, directeur der Ifybzebank alhier. In de Chr. School te Gouwsluis hield de Jongelings-Vereeniging „Daniël" haar eerste jaarvergadering. Na met zingen van Psalm 119 5 en met een inleidend woord door haar voorzitter, den heer H. Nrjholf, geopend te zijn, werd het woord gegeven aan ds. Veldhoen, die een opwekkende rede sprak naar aanleiding van 2 Petrus 1: 16—21. Hierna kwamen de leden aan het woord. Op verdienstelijke wijze gaf br. 'A. Kooij een causerie getiteld „Onze Arbeid". Met een samenspraak „Oranje Boven" werd het olficieele gedeelte van den avond besloten. De leden met de afgevaardigden van ver schillende vereenigingen bleven echter nog lang gezellig bijeen. Leiderdorp. De heer G. v. d. B., mole naarsknecht, had het ongeluk een zijner beste koeien (bij het kalveren) door den dood te moeten verliezen. V. d. B., die niet erg gefortuneerd is, had bierdoor een. groote schadepost. Bereidwilligen hielden onder de boeren een collecte. Ten slotte werd f 120 ingezameld. Leimuiden. In het hol van den leeuw, namelijk in den tuin van den gemeente veldwachter, heeft men getracht kippen te stelen. De clieven zijn echter gestoord door een van de buren, die licht ontstak. Zij zijn daarop verdwenen zonder medeneming van kippen, die in de ren aan het fladderen waren. De heer P. de Jeu is tot voorzitter van de commissie tot wering van school verzuim benoemd, terwijl do heer A. van Loon tot secretaris dier commissie werd herkozen. Rijnzaterwoude. De afdeeling Rijnza- terwoude van de Mij. tot Nut van H Alge meen, gaf deze week weer een avond met eigen krachten. Verschillende tooneelstuk- jes werden opgevoerd, waarvan vooral die welke door de leden van Ter-Aar werden opgevoerd, zeer geslaagd mogen heetc-n. Tevens werd dien avond nog gebruik ge maakt van de radio-installatie, die de vo rige weck gebruikt was op den bazaar van „Het Groene Kruis", en die men voor dezen avond had laten staan. Het was werkelijk weer een mooie avond. Waddinxveen. Inlichtingen zijn ten raadhuize te hekomen omtrent een gevon den portemonnaie en een portemonnaie met inhoud. Komen aanloopen: een witte poedelhond en een herdershond. De levering van de schoolbehoeften voor de openbare scholen is opgedragen aan den heer M. J. Githof alhier en die van de grondstoffen voor het handwerk-onderwijs aan den heer L. W. Yerbakel, alhier. Burger 1. Stand. GeborenWillem, Z. van W. de Bruin en M. Borst Willem, Z. van A. van Vuuren en A. Toen Ger- rigje, D. van G. C. Kortlever en C, M. Spek Maarten, Z. van H. de Rooij en A. Voor kamp Lijntje Cornelia, D. van K. Hol lander en A. G. de Waard. Overleden: Arend van den Berg 59 j., echtgenoot van Barendina de Vrij. Gehuwd: J. van der Heijden en T. Schep. Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand Januari 1925 ingelegd f 2539,72 en terugbetaald f 5081,38. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3274. In het huis bewoond door C. Zaan de Noordkade, ontstond in den schoorsteen een begin van brand. Het mocht eenigen brandweerlieden van de tweede afdeeling gelukken den brand te blusschen, waardoor verdere onheilen werden voorkomen. Zwammeidam. Dinsdagavond gaf de gemengde zangvereen. „Eendracht maakt Macht" alhier, directeur de heer P. J. Ver- kleij, in het kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente haar 5de openbare uitvoering. Voor dezen avond werd medewerking verleend door de heeren W. van Dam alhier, piano, E. Bergsma van Amsterdam, viool, en J. M. Kouwenhoven van Bodegraven, orgel. Het uitgebreide programma werd over het algemeen zeer correct afgewerkt en viel bij .de aanwezigen in den smaak. Ook nu weder bleek dat de heer Verkleij het koor op een goed peil weet te houden. De voorzitter, de hoer M. Splinter, die met een welkomstwoord had geopend, dankte aan hel einde voor de betoonde belangstel ling en dc verleende medewerking, waar door het welslagen dezer uitvoering was mogelijk gemaakt. Haarlemmermeer. Bij de gehouden aanbesteding van het schilderen van het interieur van de Ned. Herv. Kerk te Hoofd dorp, werd het laagst ingeschreven door den heer D. Bakker te Nieuw-Vennep, voor de som van f 3156. Het werk werd S$Sh drzen inschrijver gegund. Hillegom. De Hillegomsche Protestanl- sche Vereeniging tot voorziening in de kosten van zieken huisverpleging, heeft haar tweede algemeene vergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat het fonds in een groote behoefte voorziet. De ontvangsten waren f 2575,37, de uit gaven f 1718,46, het batig saldo f 856,91 en met het vorig kasgeld samen f 1361,28. Het aantal leden steeg met 244 en 13 thans 1063. Aan 36 leden is uitkeering ge daan voor verpleging in een ziekenhuis. Kaag. Naar men verneemt, worden hier met medewerking van den A.N.W.B. (afd. Watersport) pogingen in het werk ge steld, om door het plaatsen van een Nor- tonpomp beter drinkwater te krijgen. Thans gebruikt men regen- of Brasemenneerwater. Katwijk aan den Rijn. Gisteravond hield de Hanze, afdeeling Katwijk a. d. Rijn haar aangekondigde feestvergadering. De voorzitter opende de bijeenkomst i«n kernachtige woorden, zette het doel dezer vergadering hierbij uiteen en sprak den wenseh uit dat deze bijeenkomst behalve feestavond tevens propaganda-avond zijn zou met als gevolg een aanwinst van leden. De notulen werden aangehouden tot de vol gende vergadering. Door de aanwezigen werd toen geestdriftig het Hanzelied ge zongen waarna de avond verder in feest stemming werd doorgebracht. Op de ge bruikelijke wijze werd toen deze vergade ring door den voorzitter met een woord van dank aan alle aanwezigen voor hun opkomst, en de hoop uitsprekend dat deze avond voor de vereeniging vruchtdragend moge zijn, gesloten. Een zeer goede verbetering is aange bracht in de Van Egmondstraat bij den ingang Achterweg, waar een electrische lantaarn is geplaatst. Op dit drukke punt was dit zeer gewenscht. Gisteravond had In het kerkgebouw der Geref. Gem. de jaarvergadering plaats van de Geref. Jongel. Ver. Pred. 12 la, de Geref. Jongedochtersvereeniging en de Knapen vereeniging. Een vrij talrijk pu bliek woonde deze vergadering bij, die door den heer Van Veen, heefd der school, met gebed werd geopend na het gemeenschap pelijk zingen van Psalm 19 1. Vervolgens las hij Johannes 14 17 en hield een kort openingswoord. Hij heette im het bij zonder de drie vereenigingen hartelijk welkom. Als uitspraak van zijn woord nam hij het motto: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", en sprak over de beteekenis van de bemoeienissen, die de opvoeding van de jeugd medebrengt. Hierna gaf hij het woord aan ds. H. Meijering, predikant bij de Geref. Kerk alhier, die een rede hield over: „Geloof in de hemclsche werkelijk heid." Z.Eerw. verdeelde deze in drie punten: lo. Is er een hemel en waar is hij 1 2o. Wie zijn de hemelbewoners1? 3o. Wie komen in den hemel? Spreker besloot zijn rede, die met groote aandacht was gevolgd met het laten zingen van Psalm 17 8. De voorzitter bedankte Z.Eerw. hartelijk voor het uitspreken dezer rede, die zooveel studie had vereischt. Hier na volgden het verslag van de Geref. Jon gelingsver., uitgebracht door den heer Van Beelen, het verslag van Geref. Jonged.- Ver. door mej. Barnhoorn. Ter afwisseling zong men Psalm 36 2 en 3, waarbij een collecte werd gehouden. Toen werd het verslag van de Knapenvereeniging uitge bracht door den jongeheer Schoneveld. De onderscheidene verslagen getuigden van gestadigen groei en bloei der vereenigin- gn. De voorzitter der jongelingsvereeniging de heer P. A. Schoneveld, bood den ker- keraad twee klokken aan, te gebruiken éèn in de kerkeraadskamer en één in de zaal. Het slotwoord werd door den heer Van Veen gesproken, waarbij hij den aanwezi gen dankte voor hun tegenwoordigheid, terwijl hij im het bijzonder ds. Meijering dankte voor zijn hulpvaardigheid en het houden zijner rede. Tot slot werd gezongen Psalm 72 1. Ds. Meijering sloot met gebed. Katwijk aan Zee. J. I. meende van den schipper H. H. in de Stengelanstraat nog 'n bedrag van f te goed te hebben wegens werkzaamheden aan het schip verricht. Toen hij Dinsdagavond wederom om dat bedrag ging vragen en dit niet kreeg, om dat het hem volgens den schipper niet toe kwam, maakte hij zich boos en wilde den schipper te lijf. Toen hij ook op deze wijze zijn zin niet kreeg, gooide hij met een klomp een paar ruiten in van de woning van de daarnaast wonende L. v. d. P., aldaar. Hij raakte dus meer kosten dan hij te goed had en misschien nog een verbaal op den koop toe. Van de trawlvissclierij kwamen Woens dag te IJmuiden aan de markt de loggers KW 35 met f821; KW 39 met f636; KW 46 met f 963, en KW 177 met f 531 besom ming. Was er gedurende den vorigen winter nog een enkele maal afslag van haring, nu heeft dit gedurende dezen winter niet plaats gehad. Er is zetr weinig haring over, zoodafc er nog wel eenigen tijd mede zal heengaan eer dat wij weder afslag krijgen. De Vissc her ij- school. Waar het gerucht, dat de Schipperswet 1920 eerm lang zal worden ingevoerd, meer en meer; vasten vorm begint aan t<? nemen, achten wij het niet ondienstig eens een enkel woord te wijden aan de Visscherijschool te dezer plaatse en hare resultaten. De Commissie, benoemd bij beschikking van 2 Jan. 1924, afdeeling Scheepvaart, heeft aan den betrokken minister het bij art. 12 sub 2 van het Kon. Besl. van 3 Mei 1910 voorgeschreven beredeneerd verslag, van de in hare zittingen gehouden examens aange boden. Daaruit blijkt dat 17 cxamendagen zijn gehouden. Er hebben zich in 't geheel 40 candialen aangemeld met den volgenden uilslag. Geëxamineerd werden voor stoomvis- schersvaartuigen: stuurlieden 2, geslaagd 2; schippers 1, geslaagd 1. Voor zeilvisschersvaartuigenstuurlieden 28. geslaagd 26; schippers 9, geslaagd 9. Totaal geslaagd 38, afgewezen 2. De resultaten der verschillende visscherij- scholen hier als elders waren: IJmuiden: geëx. 2, ges. 2, afgew. 0. Scheveningen: geëx. 23, gesl. 21, afgew. 2, Katwijk a. Zee" geëx. 12,-gesl. 12, afgew. 0. Noordwijk a. Zee: geëx. 2, gesl. 2, afg. 0. Den Helder: geëx. 1, gesl. 1. afgew. D. Uit dit vergelijkende staaltje blijkt, dat Katwijk met zijn gering aantal leeraren (2) een goed figuur slaat; vooral komt dit te meer uit als we bedenken dat in IJmuiden aan zulk een school een beduidend grooter aantal leeraren is wier traclementen in de tienduizenden loopt. Voor de heeren Schuuring en Holtrust is het behaalde succes dan ook overweldigen^ De studie is voor dit seizoen alweer flink aan den gang en we zijn al nieuwsgierig welk resultaat 1925 zal brengen. Bij voorbaat wenschen we leeraren en leerlingen een even groot succes als in 1924. Voor de afd. te dezer plaatse van den Chr. Besturenbond hield ds. Naula, Herv. Pred. te dezer plaatse, gisteravond een rede in de zaal voor Chr. Prot. belangen, over het onderwerp- „Christelijk, ook in het da- gelijksch leven". Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 25, ging de spreker voor in gebed, waarna hij voorlas den eersten Psalm. Zijn rede aanvangende begon spr. met een blik te werpen op het verledene. Hij bepaalde zijn gehoor verder bij het tekst woord uit 1 Tim. 5 8 en gaf daarover een korte schriftbeschouwing om dit verder toe te passen op het dagelijksch leven. Spr. acht het een groote zegen dat de Chr. vakorgani satie in ons land bestaat, want anders was alles vrij voor de revolutionaire beweging. De Chr. vakorg. toch, wil samenspreking tusschen patroon en arbeider en door over leg is menige staking reeds voorkomen. Eindelijk besloot spreker zijn met gloed uilgesproken rede, die met onverdeelde aan dacht aangehoord werd door de volle zaal, met een bijzondere r.mvekking tot de aan wezige arbeiders om zich te scharen rondojn de banier van de Christelijke vakorganisa tie, daar dit alleen kan strekken tot heil van land en volk, staat, maatschappij en kerk en ook tot het welzijn van zich zelf en hun gezinnen. Na het zingen van den Avond,-* zang en dankzegging ging de vergadering uiteen. De collecte bracht op f 20.90, welke zo®e als afgekondigd wa9, verdeeld is Lisse. De opening dei Winkelweek. Gisteravond had ten gemeentehuize de. officieels opening plaats van de alhier lei houden winkelweek. Door omstandigheden; was de burgemeester afwezig, evenals wetfr. Warmerdam. Weth. Tromp heette de aanwezigen, be-« staande uit het conüté en de medewerkende leden, hartelijk welkom. Het deed spr. groot genoegen een uitnoodiging te hebben ge-i kregen, om deel uit te maken van het eerem comité. Wij feliciteeren, zoo zeide hij, beide bonden met dit genomen besluit, want door verhoogde krachtsinspanning kan de omzet en daarmede de welvaarf verhoogd' worden. Is het gewoonte om reclame te makeri voor de zaak, een groote advertentie te? houden van een winkelweek. Van deze plaats zouden wij het publiek" willen toeroepen: „Steunt uw plaatsgenoom ten", welke u nu toonen, wat er bij hun verkrijgbaar is, en waaruit zal blijken, dat men op andere plaatsen buiten onze grenzen niet beter terecht kan. Alle zegen moet van God afdalen en waar de hand des vlijtigen steeds worde gezegend, zoo hopen wij voor u allen een rijken oogst. En hiermede verklaar ik de winkelweek' voor geopend. Onmiddellijk daarop werd de eerewijn aangeboden. Hierop nam de lieer Van der Eerden, voorzitter van het comité, het woord. Het was spr. een voorrecht zitting te hebben in bet comité van de winkelweek Lisse 192.5. Spr. bracht een warm woord van dank aan liet dagelijksch bestuur der gemeente, met zijn secretaris, voor het aanvaarden van het eere-comité. Vervolgens werd den heer Tromp cjanlc gebracht voor zijn sympathieke woorden en de officicele opening. Wij zullen, aldus spr., dat op zeer lioógen prijs stellen, dat gij een kraehtigen midden stand wenscht. Wij zullen als billijke dis-. Iribuanten optreden en zullen onze arükem len zoo zorgzaam mogelijk behandelen'. Wij hopen, dat de winkelweek goed zal slagen en dat het publiek er van overtuigd wordt, dat in de stad niet behoeft gekocht te worden. Wij, de middenslandvereeniging „De Hanze", welke het initiatief nam, stellen het op prijs, dat de andere organisatie be reid werd gevonden samen te werken. Dit* zelfde geldt ook voor de niet-georganiseeï-1 den, al zouden wij het op hoogen prijs» steL len, dat ook dezen zich aansloten bij dietf bond, waartoe zii behooren. Immers uit deze winkelweek blijkt ui reeds, dat er '.angs den weg van de oTgk-»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6