l No. 19913 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 Februari Derde Blad. Anno 192b. STADSNIEUWS. VASELINE „TSCHfESBRO" CHESEBROU(j'M BUITENLAND. De iiiiool. Zooals wij reeds in ons Blad van Vrijdag jneldden, had Zaterdagmiddag een sluden- tenrijjool plaats, die natuurlijk heelwat be langstelling trok en nog meer opschudding hij de bewoners van Breeslraat en naaste lOimgeving teweeg bracht. Over de samenstel ling van den optocht schreven wij reeds eer der en kunnen wij dus nu thans gevoeglijk gwijgen. Als geheel was de stoet weinig bijzonders, maar ach, het gaat hier immers niet zoo- geer om de kostuums, als wel om de „jool" en uit dit oogpunt beschouwd kan de rijjool uitstekend geslaagd genoemd worden. Over 't algemeen waren de wagens te kaal, te weinig aangekleed, welk gebrek nog verergerd werd doordat driekwart der stu denten meer naast dan op den wagen was. Wat de kostuums aangaat konden ook deze ons slechts matig bekoren. Slechts een heel enkel kon werkelijk met recht aan spraak doen gelden op het predicaat „fraai" Onder deze noemen wij dan de costumes der stichters van de universiteit en die der Jury. gestoken in feneraalsuniformen van het Indische leger. Onder overgroots belangstelling van het publiek, niet het minste van de straatjeugd, bok de stoet om ongeveer vier uur naar „Den Burcht", waar de jury de prijzen uit deelde. Arbeiders Reisvereeniging „De Natuurvrienden". Het bestuur van de afdeeling Leiden der Arbeidersreisvereeniging „De Naluurvrien - den" deelt ons mede, dat zij voornemens is, pp 28 Februari a.s. in het café-restaurant „Zomerzorg" het één-jarig bestaan dezer af deeling feestelijk te herdenken. Sloten zich bij de oprichting veertien leden aan, thans is dit aantal reeds geklommen boven de hon derd leden, benevens een flink aantal dona teurs, zoodat het bestaan dezer afdeeling yerzekerd is. Dit is dan ook voor het bestuur aanleiding, dit eerste Vereenigingsjaar feeste lijk te herdenken. Behoudens nadere aankondiging per adver tentie eerstdaags in dit blad, kunnen wij al vast verklappen, dat door het bestuur alles gedaan zal worden, om het den leden en do nateurs zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo zal opgevoerd worden een revue: „Wat zal me nou gebeuren?" en een voorspel van de uit deze afdeeling gevormde tooneelclub „Het leuke zootje". Se al meer*Van zich hebben laten spreken. De Harmonica-veree- niging „Crescendo", dir. de heer D. van ,Wouw, zal het muzikale gedeelte verzorgen, terwijl de heef J. Grimm, reissecretaris dezer Vereeniging, een propagandistische feestrede zal houden. Het geheel beloolt een schitterenden avond yoor deze jonge Vereeniging te worden. De ieestelijkheden zullen besloten worden met Ben bal. Afdeelingssecretaris is de heer J. J. Lim burg, Vaartkade 8. Liefdewerk „Oud Papier". Gisteren herdacht bovengenoemd Liefde werk zijn gouden beslaansfeest in deze Btaid. Als afdeeling opgericht, is het nu door de verschillende correspondentschappen uit de omliggende gemeenten een instelling, die, door den steun van verschillende phi- ianühropisohe instellingen de vrij belang rijke bedrag, dat uitgegeven kan worden voor werkverschaffing en arbeidsloon aan haar doel ten volle beantwoordt. Gistermorgen kerkelijk aangevangen met een H. Mis in de Hartóbrugkerk, waarbij bestuur, leden van het Hoofdbestuur en correspondenten tegenwoordig waren, wer den ontbijt en lunch in het gebouw van de Zita-vereeniging aan het Noordeinde ge bruikt, waarna de feeslvergadering, tevens jaarvergadering, werd gehouden. Voorgezeten door den eerw. pater Bou- teis, werden notulen en jaarverslag, correct verzorgd, voorgelezen door den heer Colla, secretaris van de afdeeling, waarna de heer Th. Bergere als penningjneester_en maga zijnmeester, de financieele paragraaf be handelde. Uit ailles bleek een gezond leven, en een steeds toenemen van het aantal K.G. oud- Cier, dal voor deze goede doeleinden in fdzaak werkverschaffing een schitte rend resultaat afwerpt. Door den voorzitter werd hierna het be langrijke nieuws medegedeeld, dat de heer Th. W. M. Bergers door Z. H. den Paus is geschonken, het kruis „Pro Ecclesia Porli- fice" wat met applaus werd begroet werd, en waarop en waarmede de heer Bergers nog verscheiden gelukwenschen in ont vangst had te nemen, en dg vergadering verder in een gezellige feeststemming als werkelijke feeslvergadering werd afge werkt; waarbij de voorzitter een opwek king hield om het liefdewerk zooveel mo gelijk (e steunen. Het aantal K.G. bedroeg het belang rijke cijfer van 140.522 K.G., waarvan de opbrengst f 5488.74, wat ten slotte bij het afsluiten van het boekjaar een saldo gaif van f290 34. Prof. mr. J. C. van Oven, nieuwbe noemd hoogleeraar, om onderwijs te geven in het Romeinsch Recht en zijn geschiede nis, stelt zich vobr zijn ambt te aanvaarden met het houden eener redevoering, in het groot auditorium van liet Universiteitsge bouw alhier op Woensdag 11 Maart a.s., des namiddags te twee uur. Bij Kon. besluit is, gerekend van 30 September 1924, aan den reserve-kapitein G. F. van Hoogenhuyze, van het 4de regi ment infanterie, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; en is hij be noemd bij het reserve-personeel der land macht, tot reserve-kapitein bij het 4de re giment. Tol herschatter der dranklokaliteiten Warmond is wederom benoemd de heer G. Hooijer, makelaar alhier. In het Wijkgebouw Leveniiaal had de tweede jaarvergadering plaats van den King Leiden en omstreken van den Bond van Chr. Zangvereenigingen in Nederland. De vergadering werd te halfnegen op Be gewone wjjze geopend met het zingen van het Bondslied en met gebed. Voorgelezen werd een gedeelte van Psalm 105. De voorzitter, de heer G. Goedhart, bracht een welkomstgroet tot leden en afgevaardigden der aangesloten Vereenigingen. De notulen van de vorige ledenvergadering werden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. De se cretaris, de heer O. B. van der Zeeuw, bracht daarna het jaarverslag uit Gememoreerd werd o.a. de goedgeslaagde bazaar in het begin van 1924, de boottocht in Juni naar Haarlem en Bloemendaal, de „Zangers-mid dag" in „OudeHortuszicht" en de laatstge houden „Zangers-avond" In de groote Stads- zaal. Er werden gehouden drie leden-, zes bestuurs- en drie geoombineerde vergade ringen. Er traden drie vereenigingen toe, n.I. de Zandvereenigingen „Advendo" en „Soli Deo Gloria", uit Noordwjjk-Binnen en Noordwjjk-aan-Zee, en „Halleluja" uit Lei den. Een woord van dank werd gebracht aan heeren directeuren en directrices van de verschillende vereenigingen voor hun goede medewerking tot het welslagen van de gezamenlijke uitvoeringen. In overeenstem ming met het doel der Rmg-combinatie wer den vijf muziekwerkjes aangekocht, terwijl tevens nog Bondsmuziek voorhanden is, welke aan de aangesloten Vereenigingen gratis uit de Bibliotheek geleend wordt. In deze richting zal voortgewerkt worden, ter wijl onderlinge ruil van muziek via het bestuur bevorderd zal worden door bet aan leggen van een lijst van beschikbare werken. In het bestuur kwam geen verandering: alleen werd de heer C. Koenen, uit Oegst- geest tot penningmeester benoemd. Deze Dracht verslag uit van den toestand van de kas, waaruit bleek, dat er een batig saldo van f55.08V2 was. Voorgesteld wordt door het bestuur, de volgende reglements-wijziging: Elke afdee ling benoemt een oommissaris; deze vormen het Ringbestuur; uit hun midden wordt het dageli|kseh bestuur gekozen; de president wordt door de leden der vergadering be noemd. Deze verandering ivo,til door de afgevaardigden goedgekeurd. Bet art in het Reglement wordt aldus gewijzigd tn dezen zin. Besloten wordt in Juni weder een boot tocht te organiseeren, en in den nazomer een „Zangersmiddag". De geanimeerde vergadering werd ruim tien uur met dankzegging gesloten. Nadat het Dagehjksch Besluur van do Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst een besluit had genomen tot oprichting van plaatselijke comité's in de verschillende ambtenaren-centra, heeft dezer dagen alhiér een vergadering plaats gevonden van de besturen der te dezer stede vertegenwoordigde, bij de Centrale aangesloten, Vereenigingen. Alle afdeeün- gen waren vertegenwoordigd. Na eenige discussie werd tot oprichting van een Comité overgegaan. De dagelijksche leiding werd opgedragen aan de heeren F. J. Bakker, voorzitter (be stuurslid van den Bond van Hooger-Onder- wijs-personeel, afd. Leiden) en A v. Duyn, secretaris-penningmeester (secretaris van den Alg. Bond van Ambtenoren bij de Ra den van Arbeid, afd. Leiden). Besloten werd de propaganda voor de neutrale gedachte stevig ter hand te nemen en op geregelde tijden alhier een spreek uur te houden, waarbij dan een lid vau het Dageiijksch Bestuur der Centrale tegen woordig zal zijn. Het correspondentie adres is: A. van Duyn, Hooigracht 82. De R.K. Muziek- en Tooneelver. „Pe- rosi" leidde gisteravond haar leesten in met het geven van een uitvoering in de groote Stadszaal. Behalve dat deze jonge vereeni ging nog een muziekconcours arrangeert, be hoort tot het vieren van het Lustrum een in het voorjaar te geven bal-champêtre Het enthusiaste publiek nam dan ook, uit de kwistig verspreide programma's, met vreug de kennis van de feestelijkheden, waartoe deze vereeniging, den moed heeft ze te orga niseeren. Te klokken acht werd de uitvoering ge opend met een marsch van E. Larne; daarna volgden nog een serie vrij goed gespeelde" muzieknummers onder leiding van den heer Jac. Kroon. Hoe serieus de muzikar^en zich van hun taak kweten, er kan nog wel eenige verbetering worden gebracht in de expressie. Ook de zware instrumenten klonken hier en daar onaangenaam boven klarinet en piston. Na een korte pauze volgde een tooneelspel in drie bedr. getiteld „Het Hoogste Goed" van Haver. De spelers, waarvan enkelen reeds meerdere malen de planken betraden, heb ben hun best gedaan. Het publiek toonde zich dankbaar. De uitvoering mag geslaagd genoemd worden. Het is heden -40 jaar geleden, dat de heer J. Brakel in dienst trad bij de behan gersfirma J. P. C.' Meerburg, Nieuwe Rijn 30, alhier. Hoewel voor de herdenking van dit jubileum geen bijzondere feestelijkheid op louw was gezet, is het feit toch niet on opgemerkt voorbijgegaan. Op uilnoodiging van de firma kwam hij hedenmorgen te 11 uur in de zaak, waar hij werd gecompli menteerd met z'n jubileum en gehuldigd werd voor z'n vele en goede werkzaamheden in deze veertig jaren voor de firma verricht. Namens de firma werd hem een enveloppe met inhoud geschonken, waarvoor de jubi laris, die het verdere van den dag in den huiseiijken kring mocht doorbrengen, har telijk dank zegde. Dat hij door vrienden, enz. thuir behoorlijk in de bloemetjes weid gezet, spreekt, dunkt ons, vanzelf. Het reizigersvervoer bij de N.Z H.T.M. over de maand Januari 1925 op de lijn Scheveningen Leiden KatwijkNoord- wijk, inclusief H. RijndijkEndegeest, be droeg f 996.74 tegen een bedrag van f 595.79 over dezelfde maand van het vorige jaar; deze cijfers bedroegen voor de lijn Leiden Heemstede resnect. f 137.06 en f 126.67. Het goederenvervoer in de maand December van het afgeloopen jaar bedroeg voor de lijn ScheveningenLeiden enz. f 30 77, te genover f 40.87 in December 1923, terwijl voor do lijn LeidenHeemstede deze cijfers waren f 22.91, respect f 28.85. Hedenavond tien uur zal door de stu denten van het Leidsch Studentencorps een serenade worden gebracht aan de hoogleera ren, vereenigd aan een maaltijd in de Stads zaal, gelijk bekend. De stoet zal worden opgesteld voor de so ciëteit Minerva en gaat dan langs Breeslraat, Rapenburg OostzijdeSteenschuurBree- straat naar de Stadszaal, waar het collegium binnengaat, terwijl de overigen buiten blij ven wachten. In het perceel Lage Rijndijk 90 alhier, bewoond door II. J. S., directeur eener was- scherij, is Zaterdagavond brand uitgebroken. Het eigenaardige van dezen brand was, dat de vlammen door den dikken mist en de afwezigheid van luchttoevoer vanzelf zijn gedoofd, zoodat de brandweer geen water behoefde te geven. In de beide vertrekken, waar de brand heeft gewoed, is niels ver - brand, maar alles verzengd. Wegens de bij zondere omstandigheden waaronder de brand is ontstaan, stelt de politie een gestreng on derzoek in. De folo van den rector-magnificus, prof. mr. A. J. Blok op onze folo-pagina is van Foto H. Berssenbrugge, te Den Haag. In" de stedelijke werkinrichting zijn in de week van 17 Februari opgenomen 221 volwassenen en 12 kinderen, totaal 233. RECLAME. is de eenige Vaseline ter wereld welke sedert 1869 zonder gebruik van zuren wordt vervaardigd. Weiger namaak en neem slechts origineele Tuben aan, verpakt door CHESEBROUCH M»=c C°C<>NS NEW VORK U.S. A 2234 I DE ALGEMEENE TOESTAND. Engelsche nota ovez de schul- denkwestie. De opiumconfe- rentie. De Engel9che gezant te Parijs heeft Za terdag om 4 uur aan Herriot het Engelsche antwoord, betreffende de kwestie der schul den, overhandigd met een begeleidend schrijven van Churchill aan Olementel. De tekst van de nota luidt als volgt: „Z. M.'s regeering houdt vast aan het principe van de Balfour-nota. Veel van den inhoud van deze nota is herhaald in de nota, door Lord Curzon op 11 Augustus 1923 verzonden, doch wat in deze laatste nota betrekking heeft op de voorstellen van Bonar Law, gedaan in Januari 1923, heeft begrijpelijkerwijs geen betrekking meer op de huidige toestanden. Deze paragrafen werden immers neergeschreven voor de in voering van het Dawesplan en in de ver onderstelling, dat de totale Duifcsohe schuld zou worden vastgesteld op een bedrag, lager dan dat, waarop volgens het Dawes-plau werdt gerekend. Vooral de jaarlijksche be talingen werden in de voorstellen van Bo nar Law lager aangenomen dan zij op hel j oogenblik zijn vastgesteld, i Het principe van de Balfour-nota is, dat Groot-Brittanniö van Europa betalingen zal I ontvangen gelijk aan het bedrag, dat het j zelf verpliohit is te betalen aan de Ver. Sta^ I ten. Z. M.'s regeering kan evenwel geen po- silie aanvaarden, waarin aan dit principe alleen kan worden vastgehouden, wanneer de volledige Dawes-annuïbeifcen betaald worden of vorderingen legen haar nominale l waarde worden aangenomen, welke niet als i volwaardig zijn te beschouwen. Z. M.'s regeëring beeft er reeds in toege stemd niet slechts om haar eisohen togen- over de geallieerden te verminderen tot een bedrag, noodig om haar eigen betalingen voor voldoening der Britsche oorlogsschul den aan de Ver. Staten te verrichten, maar heeft zelfs toegestaan om het geheele Engel sche aandeel in de Duilsche schade loosbe talingen voor dat doel aan te wenden. Dit beteekent, dat Groot-Britlannië niet alleen op zijn schouders neemt den geiheelen last van zijn eigen oorlogsschade, doch even eens de 800.000.000 p.st. buitenlandsche waardepapieren, door haar voor de alge- meene zaak opgeofferd, voordat de Ver. Stalen aan den oorlog deelnamen. Bij de toepassing van de Balfour-nota op de huidige toestanden heeft Z. M.'s regee- ging zich bereid verklaard, met het oog op het feit, dat de ccrlogsschulden tusschen de geallieerden zijn aangegaan ter wille van de gemeenschappelijke zaak, voorstellen in overweging le nemen, waarbij de bestaande Fransche schuld aan Engeland verminderd zal worden, mits het principe aanvaard wordt van een definitief bedrag door Fran krijk te betalen uit zijn eigen nationale bronnen van inkomsten, bij de vasl stelling waarvan rekening is gehouden met Fran- krijks nationaal vermogen en met zijn be lastingbetalingscapaciteit, zonder dat daar bij rekening wordt gehouden met schade loosstel 1 ingsbe talingen Z. M.'s regeering meent derhalve, dat het aanbeveling verdient dat de Fransche beta lingen verdeeld zullen worden in: lo. Va3te jaarlijksche bedragen, te beta len door Frankrijk, geheel onafhankelijk van de betalingen, krachlens het Dawes plan in een bepaald jaar te ontvangen: 2o. Een verdere jaarlijksche betaling uit •het Fransche aandeel in de Dawes-annuï- teiten. Hieruit volgt, dat: lo. Alle tegenvorderingen van Frankrijk op Engeland zullen worden geschrapt, cn 2o. Dat indien en wanneer de betalingen door Engeland le ontvangen uit Europee- sche oorlogsschulden en schadeloosstellin gen voldoende zouden zijn om in de volle dige afbetaling van de Engelsche schulden aan de Ver. Staten te voorzien gedurende de volledige periode van de jaarlijksche verplichtingen, inclusief de betalingen die reeds gedaar zijn, oenig daarna blijvend surplus gebruikt zal worden om de lasten te verminderen, die op Engelands geallieerden rusten. Z. M.'s regeering koestert de hoop, dat, indien de Fransche regeering bereid zou zijn voorstellen in bovengenoemden zin te doen, een voor beide landen bevredigende overeenkomst bereikt kan worden." De nota, die in het Engelsch is geschre ven, is, naar uit Parijs wordt gemeld, dade lijk vertaald en maakte reeds op de mi nisteries van Buitenlandsche Zaken en Fi nanciën een onderwerp van studie uit. Naar in politieke kringen te Parijs ver luidt, heeft Herriot den Engelsc.hen gezant, lord Crewe, opgedragen, aan de Britsche regeering mede le deelen, dat de Fransche regeering. door den vriendsch appel ijken loon der Engelsche nota zeer aangenaam is getroffen. Van Fransche zijde is bij deze ge legenheid verklaard, dat het Fransohe kabi net ongeveer drie weken denkt noodig te hebben voor het opstellen van een omstan dig antwoord aan Engeland. In deze nota van antwoord zal de Fransche regeering den formeelen wensch uitspreken, dat een conferentie. tusschen Herriot, Baldwin, Churchill en Clémente! zal worden gehou den. Onder deze omstandigheden zal een der gelijke conferentie te Londen niet voor be gin Maart kunnen plaats vinden. Volgens loopende geruchten is van Fran sche zijde geen twijfel opengelaten, dat de Fransche regeering bij de onderhandelin gen met Engeland niet slechts de schulden overeenkomst behandeld wil zien. Wan neer de Fransche regeering aan de Kamer een dergelijke overeenkomst voorlegt, moet zij, zoo wordt beweerd, tegelijkertijd in staat zijn, de oplossing van de veiligheids- kwestie in hoofdtrekken mede le deelen. Het onderhoud tusschen de genoemde poli tici moet daarom, behalve over het schul- denvraagstuk, ook over de groote interna tionale problemen loopen. Noliet zou daar om ook meegaan, heel het. Bij dergelijke verstrekkende discussies zullen evenwel ook de diplomatieke verte genwoordigers van België, Italië enn de Vereenigde Staten en wordt in zekere krin gen gezegd, ook van Nederland aanwezig moeten zijn, volgens de „Tel." hoewel wij dit laatste betwijfelen. Bij de vaststelling van den datum voor een dergelijke conferentie zal men onge twijfeld ook rekening houden met de om standigheid, dat einde Februari de nieuwe Amerikaansche gezant, Houghton, te Lon den aankomt, opdat deze in de gelegenheid zal zijn, aan de bespreking, welke ook de Amerikaansche belangen betreffen, deel te nemen. De opnimconferentie wilde haar werk zaamheden voortzetten, al was Amerika weggeloopen, hetgeen van diverse zijden wordt betreurd. Onze vertegenwoordiger Loudon zeide o. a. dat het vertrek der Amerikaansche de legatie het gevolg is van een misvereland, dat reeds is ontstaan in 1923 in de raad plegende opiumcommissie. Een overeen komst is verder onmogelijk gemaakt, door dat de Amerikaansche. delegatie starre in structies had, zonder de minste soepelheid. Een internationale conferentie is tot mis lukken gedoemd, indien één der partijen komt met een gebiedend mandaat om haar wil aan de anderen op le leggen, onder be dreiging met een breuk. De toestand werd nog verergerd, doordat Porter zich nooit de moeite gaf om zijn standpunt te verklaren, noch om de argumenten zijner tegenstan ders te beantwoorden. London meende dat het betreurenswaardige incident niet scha delijk zijn kan voor de zaak van den Vol kenbond. Maar nu heeft ook China zich terug getrokken. En wat voor zin heeft nu verder confereeren FRANKRIJK. Om het gezantschap bij het Vaticaan. Da ambtenaren betoogen. Herriot heeft een delegatie ontvangen van de Union republicaine in den Senaat. De de putatie deelde hem de bezorgdheid mede van de groep wegens de voorgenomen afschaf - fing van het gezantschap bij het Vaticaan. Zij zette de overwegingen van binnenland- sche en buitenlandsche politiek uiteen, die het behoud van het gezantschap dwingend schijnen te vorderen en drukte den wensch uit, dat de regeering, in een geest van ver zoening en eensgezindheid, iedere wijziging zal uitstellen tot het parlement zich heeft kunnen uitspreken over het concordaats-re- gime voor de herwonnen departementen. Zij verzocht Herriot dit voorstel te overwegen. Herriot antwoordde dat hij, uit verzoe ningsgezindheid en een gevoel van vurige genegenheid voor Elzas-Lotharingen, het a4- vies heeft opgevolgd van den staatsraad. De regeering heeft gehandeld in de innige over tuiging dat zij liberaal optrad en goeden wil aan den dag legde toen zij door de Kamer het crediet voor Elzas-Lotharingen liet goed keuren. Hij gaf aan de delegatie de verzeke ring, dat de rechten der Fransche Katholie ken niet zullen gekrenkt worden. Kardinaal Dubois, aartsbisschop van Pa rijs, heeft in een interview de afschaffing van het gezantschap natuurlijk gelaakt. RECLAME Rheumatiekl De pijnen bestrijdt men mei Spirosal-oploftsingJ&oyefc" woarmede alle pijnlijke ploalsen moe- ten ingewreven worden. Om de aandoening zelve tot genezing le brengen, moet deze uitwendige kuur gecombineerd worden mei hel Inwen dig gebruik van Aspirln-tablelfen Spirosal-oplossing is in alle apotheken en drogistwinkels verkrijgbaar. 54 Vrijdag hebben duizenden ambtenaars te Parijs voor het gebouw van de Kamer een belooging gehouden om salarisverhooging te eischen. Aan een deputatie, die zich in de Kamer begaf, werd een verhooging beloofd. ENGELAND. De nood op Ierland. Op de geruchten van hongersnood in het Westen van Ierland had kardinael Hayes namens de New-Yorker Roomsch Katholie ken aan den Ierschen primaat een bedrag van 5000 p.st. aangeboden. Mgr. O'Donnell heeft hierop geantwoord, dat er in Wcst- Ierland wel gebrek heerscht, doch geen hon gersnood en dat' er geen reden bestond voor een uitvoerig beroep op Amerika. De cor respondent van de „Times" te Dublin be vestigt zulks. De regeering van de Vrije Staat is volkomen fn staat de crisis het hoofd te bieden. Op den langen duur echter zal hel noodig zijn de overbevolking uit het arme Westen te keer le gaan, waartoe trouwens de landwetten van het vorige jaar de wegen aangeven. Daarvoor zijn echter lijd en geld noodig. BULGARIJE. Een nieuwe boerenpartij. Verschillende ministers, die tot de in hel vorige jaar omver geworpen regeering van Stamboelisky hebben behoord, evenals au - dere vooraanstaande persoonlijkheden, zijn uit de boerenpartij getreden en hebben een nieuwe gematigde boerenpartij gesticht. GRIEKENLAND. Toch een beroep op den Vol* kenbond. Hoewel Turkije geweigerd heeft het con - flict over den patriarch voor te leggen aan den Volkenbond, wil Griekenland dit nu op eigen houtje doen en nu is weer noodig Veniselos. Deze is door de Grieksche regee ring verzocht, zoo mogelijk Griekenland te vertegenwoordigen bij den Volkenbond, wan neer aldaar de kwestie van de uitwijzing van den oeconomischen patriarch uit Konstanti- nopel en de opzegging van het Grieksch-Bul- gaarsche verdrag in zake de bescherming der minderheden in Macedonië ter sprake zullen komen. Het decreet, waarbij de lichting 1923 naar huis wordt gestuurd, het\wlk eenige dagen geleden werd opgeschort, zal deze week wor den afgekondigd. Geen verder wapengerucht dus! POLEN. Joden mishandeld. Naar aanleiding van een verordening der Poolsche regeering, volgens welke de katho lieke feestdag Maria-Lichtmis niet meer er kend wordt als officieele feestdag, hebben te Lodz anti-semietische excessen plaats gehad, omdat de Joodsche winkels op grond dezer verordening open bleven. Een aantal koop - lieden werd ernstig mishandeld en hun win kels geplunderd. Op het laatste oogenblik ge lukte het de politie erger te voorkomen. Twaalf Joodsche kooplieden werden ernstig gewond en een groot aantal licht, terwijl de aangerichte schade zeer groot is. De politie heeft 50 personen gearresteerd. RUSLAND. Trotzky's opvolger. Bessarabifi. Als plaatsvervangend commissaris van oorlog en marine is Unschlicht benoemd. Unschlicht is een lid der Russische commu nistische partij, die van 1918 tot 1920 in ver schillende districten militair bevelhebber is geweest In een politieke beschouwing naar aanlei ding van het Russisch-Japansche verdrag heeft dé „Izwestia" met betrekking tot Roe menië het volgende: „Door middel van een' overdreven bewa pening denkt deze kleine roover het grond gebied, dat hij onrechtmatig verkregen liccft, te kunnen behouden. IJdele hoop! Wanneer het vraagstuk van Bessarabië in het stadium gekomen is, waarin de wapenen de beslis - sing zullen moeten brengen, zal de lloe- meensche legersterkte van weinig, beleekenis blijken. Wanneer dat oogenblik zal zijn ge komen, is nog niet le zeggen. Maar dat het komen zal, tenzij Roemenië van houding verandert, weet men daar, en weel men in de geheele wereld, even goed als wij hier in de 6ovjet-unie. Dat is duidelijke laall ARABIE. Een vrij Arabiè. De Mohamedaansche Indische commissie heeft de regeering van Hedjaz aangeraden van Hedjaz een républiek te maken met een buitenlandsche politiek, die beantwoordt aan de wenschen van de Muzelmannen van de heele wereld en geheel vrij van buiten-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9