Herinneringsbord H.M. DE KONINGIN Doctor-Honoris Causa De Terugkeer van Klompvoet. fl. 2.7S C. FORTMANN No. 19913 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 Februari Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. FEUILLETON. BREESTRAAT 122-124 Regeeringssubsidie Olympische Spelen 1928. Ingediend is het reeds aangekondigde wetsontwerp tot verhoogiag van hoofdstuk Onderwijs voor de Staatsbegrooting 1925, strekkende tot het verleenen van een bij drage van f 250.000 aan het Ned. Olympisch Comité in de kosten van de voorbereiding en het doen houden van de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam. In de Memorie van Toelichting wordt op gemerkt, dat het Internationaal Olympisch Comité dit jaar van 26 lot 28 Mei te Praag bijeenkomt en daar lovens een Congres ver- *eenigt, waar de afgevaardigden van alle Staten de definitieve technische regeling van de IXde Olympiade te Amsterdam zul len vaststellen. De Nederlandsche afgevaardigden zullen aldaar de namens Nederland in 1923 te Rome bezegelde toezegging moeten gestand doen en de verklaring afleggen, dat Neder land bij machte is zoowel de technische als de financieele regeling op zich te nemen. De toewijzing van een Olympiade beteo- kent een zaak van national belang, liet denkbeeld om in 1928 de Olympische Spelen ln Nederland te doen houden, heeft van den aanvang af de volle aandacht en de 'sympathie der regeering gehad. Nu de tijd gekomen is, dat met duidelijk omlijnde plan nen voor oogen de volledige consequentie der genomen beslissing moet worden aan vaard, is ook het oogenblik aangebroken om van de zijde der regeering 'den malerieelen steun beschikbaar te stellen, die naar haar meening niet alleen alleszins gerechtvaar digd, maar ook onmisbaar is om de uilvoe ring van het denkbeeld mogelijk te maken. Inderdaad zijn hiermede belangen van groote beteekenia gemoeid. De gelegenheid, welke zich voordoet, om de viering der Olympiade thans binnen onze grenzen te brengen, mag, naar het den Minister voorkomt, alleen reeds daarom niet verzuimd^yorden, omdat het voor een land van groole beteekénis moet worden geacht op zijn beurt in het centrum te staan van de beweging, die zoo uitgebreid mogelijk bet geheele gebied der lichamelijke ontwik keling bevat. De gelegenheid aan breeder, kring gebo den om persoonlijk kennis le nemen van al datgene, wat met de spelen verband houdt, het wetenschappelijk bcsludeeren en aan de practijk toetsen van de verschillende methoden van lichamelijke oefening, maar voornamelijk hel deelnemen van een zeer groot aantal alhleUn, uit alle standen der maatschappij aan de vooroefening en voor bereiding van al hetgeen met de Olympische Spelen samengaat en verband houdt, zal in hooge mate het particulierinitiatief bij de beoefening van de lichamelijke opvoe ding bevorderen en deze in algemeenen zin ten goede komen. Doch ook met betrekking tol de kunst be loven de a.s. Olympische Spelen voor ons land van een belangrijke beteekeni3 te worden. Bij de herleving der Olympische gedachte ging reeds aanstonds grocte beko ring uit van het denkbeeld om, evenals in de oudheid, sport en kunst weder te doen samengaan. Door het samenroepen in ons land van alle kunstenaars Ier wereld, die voelen voor hernieuwing van het klassieke huwelijk tusschen sport en kunst en door een talrijke deelneming van onze éigen kun stenaars in de verschillende kunstatdeclin- ge, zullen de Olympische Spelen op een breeder standpunt worden geplaatst. Maar ook om nog andere redenen is het feit om een wereldgebeurtenis als de Olym pische Spelen inderdaad zijn, binnen zijn grenzen te zien voltrekken, voor Nederland van groot belang. Afgescheiden nog van de onmiddellijke materieele voordeden, voort vloeiende uit de aanwezigheid hier te lande gedurende vele weken van duizenden vreemdelingen uit alle oorden der wereld, zullen deze spelen rechtstreeks en zijdelings de relaties van ons land met hel buitenland verstevigen en uilbreiden De verdere voor bereiding der Olympische Speten zal de eerstkomende jaren do internationale be langstelling op Nederland concentreeren. Het vreemdelingenverkeer zal worden bevorderd, niet alleen tijdens de Spelen, maar ook daarvóör en vooral blijvend in de Door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. (Nadruk verboden). 7) Het bericht (want dat scheen het le zijn) was onderleekend met den enkelen letter U. En ik kreeg het volgende: .Mittag, 18/11/18. „Flimuier'. riimmer' viel „Die Garnison von Kiel „Mit Kompass dann am besten „Denk an den Ordensfesten ,Am Zuckerhut vorbei „Siehst Du die Lorelei „Und ma est Du schatzchen gem. U." Wezenloos staarde ik op deze rijmelarij. Toen nam ik een tweede vel papier en pen de ruw-weg een vertaling er van neer: Middag, 18/11/18. „Flikker, flikker sterk. Het garnizoen van Kiel. Dan het beste met het kompas Denk aan het Ordensfeest Voorbij het suikerbrood Zie je de Lorelei En wanneer jc het liefje wenscht. Achterover liggend in mijn stoel, liet ik mijn gedachten gaan over het vreemde ver haal. dal ik dien avond van Adams had ge boord; de geschiedenis, die in de hitte van toekomsL Verwacht mag worden, dat uit een en ander onze handel profijt zal trek ken en ook onze industriün er de voordeelen van zullen plukken. Dat in het jaar der Spelen zelf de Nederlandsche Spoorwegen, de Stoomvaartmaatschappijen, het hotelwe zen en voorts alle instellingen die door een druk vreemdelingenverkeer gebaat -zijn, een bijzonder gunsligen tijd zullen medemaken, behoeft wel niet verder te worden betoogd. Ten slotte is van niet minder groote be- teekenis de ideëele winst, welke do verster king van de banden, met het buitenland en van de goede internationale verstandhou dingen zal kunnen opleveren. Van bijzon der gewicht mag daarbij ook gelden, dat bij de Olympische Spelen van 1928 voor het eerst na den wereldoorlog meer mededin gers uit alle landen elkander zullen ont moeten. De Regeering is overtuigd, dat het ook tot haar taak behoort, het welslagen van een zaak van dusdanig nationaal belang zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Sterke steun van overheidswege zal onmisbaar zijn. De kosten zijn volgens de voorloopige begrooting door het Ned. Olympisch Comité geraamd op 2 millioen gulden. Een rijks bijdrage-lot de helft van dit bedrag acht de regeering alleszins gerechtvaardigd. Deze bijdrage kan verdeeld worden over de jaren 1925 tot 1928, telkens lot een gelijk bedrag. Vandaar het voorstel om op de Staatsbe grooting voor 1925 voor dit doel een sub sidie van f 250.000 uit te trekken. Deze jaarlijksche som is een maximum. Zij zal niet ten volle besteed behoeven te worden, wanneer blijkt, dat bijdragen van andere zijden, waaromtrent tot dusver nog geen zekerheid bestaat, de raming der ontvang sten ten goede zullen komen. De Vrijheidsbond. Overeenkomstig het Verkiezingsregle ment werd op 6 en 7 Februari een vergade ring gehouden van den Partijraad van den Vrijheidsbond, waarin alle 18 kieskringen vertegenwoordigd waren, ten einde naar aanleiding van de door de afdeelingen in het geheele land gestelde candidaten vast te stellen het politieke advies over de de finitieve combinaties der candidatenlijsten en over de samenstelling en de.volgorde op de candidatenlijslen. Bij de samenstelling van het advies werd uitgegaan van de gedachte, dat voor eiken kieskring allereerst rekening zou worden gehouden met de gewestelijke verlangens en dat combinaties van kieskringen slechts zouden volgen, voor zoover onderling en uil eigen beweging overeenstemming werd verkregen, aangaande de eerste nummers van de gecombineerde lijst. Met ift systeem werd ten slotte bereikt, dat in het land met 8 verschillende gewes telijke lijsten zal worden uitgekomen, te weten %I. Dordecht, Middelburg, Leiden, Til burg; II. Leeuwarden. Groningen, Den Helder, Assen: III. Arnhem, Nijmegen,- Den Bosch, Maastricht; IV. Haarlem, Utrecht; V .Zwolle; VI. Amsterdam; VII. 's-Gravenhage; VIII. Rotterdam. Het politiek advies omtrent de candida ten voor de eerste plaatsen luidt als volgt: 1. 1. mr. H. C. Dresselhuys, 2. mej. Johanna Westerman, 3. prof. dr. B. D. Eerdmans, 4. E. M. Teenslra; II. 1. mr. G. A. Boon, 2. dr. S. E. Bierema, 3. D. de Boer (Stom- peloren), 4. mevr. H. van Riel-Smeenge, 5. J. Huges; II. 1. mr. A. G. A. Ridder van Rappard, 2. mr. J. Gerritzen, 3" mr. J. DijckmeesterIV. 1. prof. mr. dr. A. van Gijn, 2. mevr. E. W. Wijnacndls Franc kenDyserinok; V. 1. dr. J. II. J. Vos, 2. A. F. Slroink; VI. 1. mr. H. C' Dressel huys, 2. Walraven Boissevain; VII. 1. mr. P. Droogleever Fortuvn, 2. mr. P. J. W. II. Gort van der Linden; VIII. 1. mr, H. J. Knottenbelt, 2. L. de Groot. Het verder aanvullen der lijsten werd aan het initiatief "der kieskringen overge laten. Intussohen werd daarbij aan de kies kringen ernstig aanbevolen daarbij aan vrouwelijke candidaten ook verder groote aandacht le schenken. Aan de heeren Abr. Staalman en H. ter Hall waren in het aanvankelijk politiek ad vies van den Partijraad plaatsen respectie velijk in groep VI en groep I toegedacht, welke redelijke kansen op verkiezing boden. den dag in de gevangenis van San-Salvador afgeluisterd was; van het schip, dat den eenzame blanke en zijn goud uit hel Onbe kende had gebracht naar Cock Island; van den dood van dien man en van de bood schap, die hij op een zoo vreemde manier had achtergelaten. En wanneer nu iemand mocht denken, dat ik le veel aandacht schonk aan een onzinnig verhaal, dat mij uit de tweede hand verleid werd door een verloopen dronkaard; een verhaal, dat bo vendien nog bertistte op een verklaring van een Kanaka-matroos, laat mij dan even zeggen, dal mijn heele ervaring in den Ge heimen Dienst mij geleerd heeft nooit een enkele verklaring, hoe onwaarschijnlijk zij ook klinken moge, le verwerpen, zoolang zij niet een uitgebreide reeks proeven heeft doorslaan. Inderdaad, wat ons in dit slecht- betaalde en dikwijls gevaarlijke beroep de grootste voldoening geeft, is het genoegen van uit een schijnbaar onmogelijk verhaal een stevige basis voor feiten te zien opdui ken. En achter het onsamenhangende verhaal van den strandjutter waren toch enkele vaste feiten, die ik van af het oogenblik, dat ik ontdekte, dat het bericht in het Duitsch geschreven was, niet kon verwaarloozen. Toen Wilhelm II den oorlog de wereld in- slingerde, zooals men een grooten steen in een vijver gooit, vormden de kringen zich al yijder en wijder lot aan het einde van de wereld. Op menig -eenzaam eiland van den Stillen Oceaan 'waren personen geheim zinnig gekomen en weer gegaan in verband met wapens-SWokkelen, onderzee-werk en duistere samenzweringen op allerlei gebied. Kon dit vodje geolied papier, dat afkomstig wa3 van een eenzaam graf op een eiland in Na mondeling overleg met beide heeren, bleek de wenschelijkheid hun candidaluur niet tot bepaalde kieskringen te beperken, teneinde in liet geheele land gelegenheid le bieden op hen stemmen uit te brengen. Een afzonderlijke lijst, hun namen be vattende, al of niet met één der kieskrin gen verbonden, werd deriialve wenschelijk geacht. De nieuwe Politieke Partij. De in de pers verschenen mededeeling omtrent de verwachte oprichting van een nieuwe politieke partjj. welke er naar zou streven de anti-these uit te sluiten, behoeft, zoo „De N. CrL" wèl is ingelicht, eenige aanvulling. Inderdaad znn sinds maanden onderhan delingen gaande. Niet echter uitsluiting, doch overbrugging van de anti-these is i doel. Dit meent het blad stellig te weten. De verwerping van de Vlootwet moet den eersten stoot tot deze bespreking ge geven hebben. Overigens schijnen de leiders de overtuiging te koesteren, dat geen heil te verwachten is van een samenvoegen van politieke malcontenten, doch dat slechts het geluid van nieuwe beginselen een nieuwe volkspartij in het leven zal kunnen roepen. Ontwikkeling van organische deraocrat'e en door zaakkundigen ontworpen hervormingen van bestaande bestuurslichamen geven de riohting aan. Van andere goed ingelichte zijde verneemt het dat alsnog van partij formatie geen sprake zou zijn, al schijnt dit lastig met het bovenstaande te rijmen. Herdenking mobilisatie 1914. In velerlei richting werd en wordt door het Nationaal Comité gearbeid om de be langen der oud-gemobilisecrdcn, voor zoo ver zij er behoefte aan hebben, zoo goed mogelijk te behartigen .Het is niet altijd fmancieele hulp, welke noodig is; in zeer veel gevallen is stoun noodig bij het ver krijgen van eon betrekking, enz. Als begin sel geldt voor de steunverleoningzooveel doenlijk productieven arbeid mogelijk ma ken voor ieder, die niet lichamelijk of gees telijk in do absolute onmogelijkheid ver keert werk te verrichten. Van Regeeringswege wordt medewerking ondervonden, met name van de zijde van het Departement van Justitie mocht niet alleen toezegging worden verkregen, dat ter zake van naturalisatie in "bepaalde ge vallen faciliteiten aan oud-gemobiliseerden zullen worden verleend, doch van die zijde werd ook door een aanschrijving van onder dat Departement ressorteerende autoritei ten de aandacht op de belangen der oud- gemobiliseercTen gevestigd. Tea aanzien van andere lichamen (ge meenten bijv.) en van particulieren (groot werkgevers) is de medewerking nog niet in eenigszins beteekenende mate verkregen; de arbeid in die richting wordt echter door het comité voortgezet, ook middels onder steuning van sollicitaties. Het spreekt wel vanzelf, dat het voor het comité niet mogelijk is om voor werk- loozen werk te zoeken. Het Koffie- en Theebeslnit. In „Stbl." 13 is opgenomen het K. B. van 13 Jan., tot toepassing van de artike len 14 en 15 der Warenwet op koffio en thee. Aangeduid mag uitsluitend en moot wor den met den naam: Ongebrande koffie, de deugdelijke zaad kernen van soorten van het geslacht Coffea. Koffie of gebrande koffie, de gerooste, deugdelijke zaadkernen van soorten van het geslacht Coffea. Bij of na het roosten mo gen de in artikel 8 onder 7 genoemde glans- middelen^, worden gebruikt. Koffie mag als coffeïnevrij worden aan geduid, zoo het gehalte aan coffeïne min der bedraagt dan O-Ol pCt. Gemalen koffie of gruiskoffie, de gebran de koffie, welke in verkleinden toeBtand is gebracht. Koffie-extract, het product verkregen door koffie uit te trekken en na filtratie al of niet uit te dampen. Peekoffie, de al of niet onder toevoeging van geringe hoeveelheden spijsolie of vet, gerooste en vermalen, deugdelijke, vooraf de Zuidelijke zeeön, terugwijzen op een ge heimzinnig avontuur van dat soort? Ik be sloot bij mijzelf, dat het best mogelijk was. Voor de zooveelsbe maal bekeek ik het berichtje. Het was blijkbaar goschreven door een Duitscher voor een Duitscher, dat kon ik gerust aannemen en wel voor een speciaal soort Duitscher, die den sleutel had van de overeengekomen code, waarin dit bericht wel ongetwijfeld geschre ven was. Bijgevolg had de eenzame vreem deling op Cock Island verwacht daar een Duitscher te zullen ontmoeten, ergo was het eiland een plaats van ontmoetingen, een of ander geheim rendez-vous van de al- lijdbezige samenzweerders in den oorlog. Dit bleek ook uit de merkwaardige bewijs stukken, die door Dutchey aan Adams wa ren getoond bij hun bezoek aan het eiland, om le bewijzen, dat een bende desperado's van San-Salvador daar vroeger geweest wa ren. De rpannen. die Dutchey genoemd had, waren ongetwijfeld Spaansch, Zwarte Pablo en Neque bijvoorbeeld maar er hadden Duilschers bij hen kunnen zijn. El Cojo was ook Spaansch, te oordeelen naar den naam; maar blijkbaar was die pas la ter op de proppen gekomen en had hij het eiland niet bezocht. Waar had het nericht toch betrekking op? Wat zou de eenzame Duilscher, met de hand van den Dood al op zich, hebben wil len mededeelen aan den man, dien hij daar had moeten treffen? Zou het niet kunnen zijn: de plaats, waar het goud lag, dat door den onbekende naar het eiland gebracht was, eri dat volgens de opmerking van Adams medegevangenen in het cachot zich blijkbaar nog op het eiland moest bevin den? Verschillende Aardrijkskundige Aan goed gereinigde wortels van Ciohorim In- tybu3 L. Cichorei, peekoffie, welke bereid is on der toevoeging van geringe hoeveelheden zetmeelstroop. Eikelkoffie, de gerooste, deugdelijke goed gereinigde zaadkernen van soorten van het geslacht Quercus. Moutkoffie, de gerooste, al of niet voor af gekiemde, deugdelijke, goed gereinigde vruchten van tarwe, rogge, haver of gerst. Koffiestroop, het product verkregen bij het branden van huishoudstroop, keuken stroop, melasse en/of zetmeelstroop. Köffiesurrogaat of namaakkoffié, alle andere dan de onder 5 tot en met 9 ge noemde waren, alsmede mengsels van de onder 5 tot en met 10 genoemde waren, die in den handel voorkomen, met het doel om koffie te vervangen of met (gemalen) koffie gemengd te worden gebruikt. Aangeduid mag uitsluitend en moet wor den met den naam Thee, de bladknoppen e>n jonge bladen van versohillende soorten van het geslacht Thee, welke op do gebruikelijke wijze door verflenzen, rollen, al of niet fermenteeren en roosten zijn. toebereid. Theesurrogaat of namaakthee, het pro duct, dat in de «handel wordt gebracht, kennelijk met het doel, om thee te vervan gen, of met thee gemengd te worden ge bruikt. Ten aanzien van de mengsels van thee met theeeurrogaat, geldt evenals ten op zichte van de koffie, de bepaling, dat het percentage van het mengsel duidelijk moet Worden aangeduid, bijv. „thee met 40 pCt. thee-surrogaat." In het besluit is van ieder der bovenge noemde waren vermeld, aan welke eischen zij moeten voldon. Het rapport—Nolting Mr. P. J. Oud zal in de Tweede-Kamer vergadering van morgen een interpellatie aanvragen over de uitvoering van de plan nen tot reorganisatie van het Staatsbedrijf van de Posterijen de Telegrafie en Telefo nie. ravllissement Maas en Waalsche Bank. Men meldt uit Nijmegen: Zaterdagavond is, na onderzoek door het parket van de boeken der Maas- en Waal sche Bank. alhier gearresteerd en overge bracht naar hel huis van bewaring te Arn hem J. G. Jurgens, beheejend vennoot van de in slaat van faillissement verklaarde Maas- en -Waalsche Bank. Hij wordt ver dacht van malversaties. De „Arnh. Crt." verneemt nog, dal de malversaties, waarvan hij wordt verdacht, zouden hebben bestaan in het opnemen van in bewaring gegeven effecten in het al gemeen fondsenbezit_ van de Bank en het uitponden van een gedeelte daarvan aan ce;i Maatschappij. Dit feit is aan het licht gekomen, toen deze Maatschappij een aan tal fondsen executeerde. H.M. de Koningin en Z.K.H. dc Prins woonden Zaterdagavond in den Kon. Schouwburg de voorstelling bij door hefc Hofstad-Tooneel van Felix Timmermans „Als de ster bleef stille staan Bij Kon. besluit is verleend de eere medaille der orde van Oranje-Nassau in zilver met de gekruiste zwaarden, aan den gewezen opperwachtmeester I. Lampier, van het wapen der Koninklijke Mareehaus- sée. ,,De Ned." deelt mee, dat er tusschen de Christelijke arabtenarenorganisatieg en de A.-R. en G.-H. Kamerfracties bespre kingen worden voorbereid ovor de saUris- politiek der Regeering. Prof. mr. Kielstra zal een studiereis na..r Suriname maken, om te onderzoeken, of Suriname economisch mogelijkheden voor de landbouwnijverheid opent. De vergadering der Staatsspoor heeft de directie gemachtigd, zoo noodig een lee- ning van ten hoogste f 25 millioen aan te gaan. wijzingen in het bericht het Suikerbrood, die Lorelei (de laatste de welbekende rots aan den Rijn) schenen deze veronderstel ling te bevestigen. Maar het papiertje met hel bericht was in de flesch op het graf gebleven totdat Adams en Dutchey het, maanden later, hadden gevonden. Dus kon men veronder stellen, dat de vriend van den onbekenden Duilscher waarschijnlijk iemand van de bende van El Cojo, zich niet aan de af spraak had gehouden. Waarom? Ik staarde verbluft op het gekrabbel van den gestorvene. Iedere gevolgtrekking, die ik maakte, dat begreep ik maar al le goed leidde tot een vraag, die ik niet in staat was le beantwoorden. Ik begon le be treuren, dat ik het bericht maar niet in Adams hut gelezen had en hein er over on dervraagd had, vóór ik wegging. Maar ik zou het gekrabbel toch niet hebben kunnen ontcijferen bij het flikkerende licht van de olielamp in de hut. Ik besloot den volgen den moTgen weer naar de negerwijk te gaan en Adams op te zoeken. Plotseling begon ik mij rusteloos le voe len en niets op mijn gemak. Die sympto men kende ik. De voorspellen bij mij altijd een storm van heftig-&ezig-zijn na een kal- men lijd van niets-doen. Dit tergende raad sel had mij hcelemaal in beroering ge bracht. Ik had geen lust om naar bed te gaan; het idee „slapen" alleen wekte mijn weerzin. f Ik schonk mijzelf ren glas whiskey-soda in. Toen* viel mijn blik, die door de kamer zwierf, op de piano in den hoek. Ik ging er heen, opende het deksel en zette hel stukje geolied papier op den muziekstandaard. Met insjxmnuig van alle krachten, bracht ik mij RECLAME. BENOEMD TOT 3376 Prof. Treub zal zich binnenkort naar het Zuiden van Frankrijk begeven, om ver der herstel van gezondheid te zoeken. De eerste tuinbouwkundige, de heer J. D. Ruys, zoon van den bekenden kwee- ker B. Ruys. te Dedemsvaart, is to Utrecht gepromoveerd tot doctor in „de wis- en na tuurkunde, meldt „Onze Tuinen". Na de promotie is de jonge doctor benoemd tot di recteur van de Koninklijke Kweekerij Moer- beim, te Dedemsvaart. Het bestuur der Vereeniging uit de ingezetenen van de gemeente, Heemstede tot bestrijding der annexatieplannen van Haarlem heeft aan de Koningin een adrai gezonden naar aanleiding van een bjj den Raad van Heemstede ingekomen verzoek, om maatregelen te treffen, ten einde langs beteren weg dan annexatie het tand tot voorspoed te brengen. Aan bedoeld verzoek, waarbij de wenschelijkheicl, om de bestaande gemeentegrenzen te eerbiedigen, wordt be pleit, is een ontwerp toegevoegd tot wijzi ging der Gemeentewet en strekkende tot samenwerking tusschen aan elkander gren zende gemeenten. De plannen voor den verbouw van de Cadettenschool te Alkmaar tot een mo dern centraal ziekenhuis met klasseg-ver- pleging, nemen 6teeds vasteren vorm aan. De aldaar en in uitgebreide omgeving krachtig gevoerde actie onder de burgerij om gelden daarvoor bijeen te brengen, beeft veel succes geoogst, niettegenstaande het feit, dat do R.-K. thans reeds begonnen zijn mot een belangrijke uitbreiding van bet reeds bestaande St.-Elisabethsgesticht, een uitbreiding, 'die meer dan een half millioen gulden zal kosten. Zeer belangrijk aan do bevordering der beoogdo plannen is, dat de Minister van Financiën heeft toegestemd in een verzoek van Alkmaar, urn het erf- pachtrecht voor de Cadettenschool te ver lagen. Dit was, gelijk ituk-rtij 1 gemeld, be paaJU op ongeveer f13.809 en is nu vast gesteld op f 11.009. De commissie, die door den ftaad was ingesteld om de mogelijkheid der plannen te onderzoeken, en waarin ook R ,-K. zitting hebben, is thans tot overeenstemming ge komen in zake het uit te brengen rapport Daarin zal worden voorgesteld, dat de Raad zich verzekert van liet gebouwen-complex der Cadettenschool en de plannen tot verbouw voorbereidt. Do gewone audiëntie van don Minis ter van Oorlog zal a.s. Donderdag niol plaats hebben. FAILLISSEMENTEN. Uitgcspr.oken: P. I. A Wijnbeek, koopman le Leiden. Haarlemmerstraat 10. R.-c. mr. J. A. F. van Asperen. Cur. mr. M. B. Voe te Leiden. mijn vage muziekkennis uit mijn school jaren le binnen, en sloeg, na hcetwal zoe ken en bedenken, de noten aan, die de vier maten muziek onder aan het berichtje be vatten. Ik vallc de melodie dadelijk of liever een stukje van een melodie, die mij vaag be kend voorkwam. Ik kon er geen woorden of een bepaalde stem aan vastknoopen in mijn gedachten; maar toen ik het neuriede, oen onbenullig deuntje, stond mij plotseling een zooveelstc-rangs-danshuis voor den geest, zooals er te vinden zijn in liet noor delijk gedeelte van Berlijn, waar bij de mu ziek van een lawaaiig orkest de paren zich verdringen en de atmosfeer bedorven is door mensehengeur en bierlucht Ik ken- d e het deuntje, maar natuurlijk zouden de woorden er van noodig zijn om liet be richt le kunnen begrijpen. En die kon ik me niet te binnen brengen. Ik zat met moeite op de piano te tokke len, toen ik Bards zwaren stap op de veran da hoorde, liet volgende oogenblik kwam hij de kamer binnen, een zware trguur in tussor zijden pak, met een panama-hoed op In zekeren zin gaf het zien van hem mij een gewaarwording van opluchting. Dat ge voel van meerderheid, dat wij, F.ngelschen, met de moedermelk indrinken, is een moed gevend iels, wanneer wij het in onzen landsman aantreden in den vreemde, dui zenden mijlen van huis. En John Bard, al zag hij er met zijn smallen, puntigen baard en tame1 /k bleek gezicht, uit als een Span jaard, as een Engelschman door en door. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5