No. 19912 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Februari Derde Blad. Anno 1925. ENGELSGH ALLERLEI. Onder de Zuiderzon. gO BUITENL. WEEKOVERZICHT. Balkanrumoer Heiriot's ver zwakte positie Luther zeei tegemoetkomend Amerika vrijer. Humoer van den Balkan heefb Europa weer eens doen opschrikken. En 't is maar gelukkig, dat de tijden wel heelemaal ver anderd zijn, anders zou dit rumoer al wel eens oorlogsrumoer kunnen zijn geworden. Aanleiding tot dit rumoer is geweest de uitzetting door de Turken uit Konstanti- nopel van den oecomenischen patriarch of zoo men wil van den Grickschen Paus, want deze patriarch is het hoofd der ge- loovige Grieken in Turkije. Op zich zelf beschouwd, is het ongetwijfeld een zeer eigenaardig en zeer opzienbarend feit: kalmpjes uit te zetten het hoofd van een kerkgenootschap, dat in Stamboel mocht vertoeven volgens diverse oude verdragen, het laatst bevestigd bij het vredesverdrag van Lausanne Het is wel een drastisch optreden. In Griek'enladtl heeft deze gebeurtenis weinig minder dan een paniek veroorzaakt. Het iaat eens weer te meer zien, hoezeer godsdienstige voorvallen de hartstochten weten op te wekken, meer en feller dan verstandig is en raadzaam. Want wat bc- teekent in wezen die oplaai van veront waardiging, die in menigen kring het woord oorlog naar buiten drong, waar Grie kenland absoluut niet in staat mag worden geacht, om iets te „doen" Maak eens een vuist, wanneer je geen banden hebt 1 Zoo vergaat het ook het oude Hellas, dat heusch wel iets anders te verrichten heeft dan opnieuw den ouden vijand te bevechten, waar het land vol is van uit Turkije ge zette of gevluchte Grieken (de z.g. uitwis- aclings-procedure is men n.l. druk bezig uit te voeren) en er nog duizenden op komst zijn, zoodat alleen de kosten van onderdak- brengen en verzorging reeds zoo'n omvang aannemen, dat de staat er onder dreigt te bezwijken, om van alle verdere dingen, die daar noodwendig bijkomen maar niet te spreken. Do regeering heeft dat beter begrepen en heeft volstaan met een scherpe protest nota aan Turkije, waarbij als practisch mid del om het geschil op te lossen, werd aan geboden om do kwestie voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie te Den Haag als onderdeel beboorend tot den Volkenbond. Tevens wondde Griekenland zich tot de Europcesche grootmachten en da andere Balkanstaten om hulp Doch Turkije heeft nul op het request gegeven De Halve Maan beschouwt de kwestie als zuiver van binnenlandschen aard, dit aldus verklarend: het patriar chaat schaffen wij niet af, alleen dozen patriarch, die in tal van gevallen zijn rech ten en bevoegdheden te buiten is gegaan, willen wij sis gevaarlijk voor do rust in Turkije niet langer dulden. Geen onderzoek van Volkenbond of wat ook. dat dient ner gens toe. Formeel staat de Turk daarmee niet zeer stevig, edoch: wie zal het veranderen? Zoowel in Turkije als elders, b.v. in Frank rijk, zal men redeneerende Grieken, die onnoodig vernield en gebrandschat hebben, toen zij den oorlog verloren, krijgen hun trekken thuis en waar men meer Philhei- leeoi is, daar zal men zonder twijfel een moreelen steun meer dan voldoende achten. Het laatste ziet speciaal op Engeland, dat met den Turk zelf nog eonige appeltjes heeft te schillen in Irak, doch voor de con sequenties terugdeinst Druk is men in politieke kringen thans doende, om het geschil binnen de perken te houden, of doet men het aldus voorko men, want direct oorlogsgevaar zien wij niet, den grooten mond der Grieken ton spijt. Het is eckt>«r in Europa's vuurhaard een vonkje en bij voortgloeien kan zelfs zoo'n vonkje op den duur gevaarlijk worden Uit dat oogpunt bekeken, kan het geen kwaad, dat de mogendheden als brandweer, lieden optreden. Erg handelbaar is de Turk oven wei niet, den laatsten tijd. En waai om zou hij ook. Zijn balsturighcid bracht hem immers totdus ver alleen voordeel, dus Eenigsxins balsturig, zij het in wat ande ren zin, zal deze- week Herriot ook wel zijn geweest. Hij heeft toch in de Kamer den strijd wclisw ur volledig gewonnen, ook het compromis inzake het gezantschap bij het Vaticaan is aanvaard, maar zijn meer derheid is wankelend, doordat onder de socialisten het verzet tegen zijn optreden groeiende is. Geen wonder daarom, dat zijn tegenpartij in den Senaat hem het vuur dicht aan de schenen wil leggen, dankbaar benuttend do bekende splijtzwam van gods dienst in staatsaangelegenheden. Hortend on stootend gaat Herriot's karretje ver der, maar de veeren en de as waarop het rust worden geregeld minder betrouwbaar. Ziedaar den indruk van Herriot's kabinet. Luther, do Dqitsche rijkskanselier, wiens ministerieel leven al evenzeer aan een zij den draadje hangt, heeft het zijn Fransehen collega anders niet moeilijken gemaakt door op Herriot's rede a la Poincaré in zeer gematigden geest te antwoorden, zelfs zoo gematigd, dat men in Frankrijk tevre den wa3. En dat zegt watLuther's ult- eenzotting voor de buitenlandsche pers een handig middel, waar een rede in den Rijksdag te lang op zich zou hebben doen wachten was zeer geëigend om tot een vergelijk te komen. Zij liet toch doorsche meren, dat over de bezetting der Keulsche zone over een periode van nog eenige maan den wel te praten viel, zoo het rapport der intergeallieerde contróle-commissie voor de ontwapening bewees, dat Duitsch- land in eenig opzicht te kort was gescho ten, in welk tijdsverloop Duitschland üfS- nog in die tekortkomingen zou voorzien En tevens, dat Duitaohland genegen was, rekening te houden met de kwestie der Fransche veiligheid. Weliswaar iets vaags, doch meer was in geen geval te verwachten. Het trof dan ook vreemd dat, terwijl Frankrijk tevreden was, de Engelsche mi nister van buitenl. zaken een ontevreden toon over Luther's verklaring deed hoo- ren. Moet de oorzaak daarvan wellicht worden gezocht daarin, dat Luther vrij duidelijk te kennen gaf, dat sinds McDo nald's heengaan de Engelscho politiek heel wat minder berekend was voor het tot stand komen van een waren vrede? De ware vrede hoever is men in Duitsoh zelf èr niet van af, gezien b.v. hoe de Pruisische crisis nog altijd niet is opge lost, doordat de door den Landdag herko zen premier Braun, een soc.-democraat, voor zijn herbenoeming heeft moeten bedan ken, daar men hem zoowel bij de Duitsche Vólkspartij als bij de economische partij iedere medewerking beslist weigerde. Toch schijnt rechts zijn zin niet te zullen krijgen, gelet op dc houding van het centrum, dat vermoedelijk nu aan de beurt komt. Bedriegen de voorteekencn niet, dan' schijnt Amerika echter weldra zijn halsstar rige houding ten opzichte van Europa te zullen wijzigen, om althans in vele aanga- lcgenheden connecties te aanvaarden. Dit onder leiding van Coolidge zelf, die na Hughes' heengaan, grooter deel zou nemen aan Amerika's buitenl. politiek, naar het heet met Kellogg naast zich. 't Zou een verbetering kunnen worden RECLAME. OUDERDOM EN GEZONDHEID. De oude dag verklaart niet noodzakelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijd; want terwijl sommi gen jong zijn op 80-jarigen leeftijd, zijn an deren oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheids wijsheid. Oude menschen zijn verstandig door de harde ondervinding, en zij zeggen: „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buiten sporigheden. Neem lichaamsoefening en de noodige rust." Zoovelen verwaarloozen deze eenvoudige regels en worden bijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewegen zonder de maag, lever of ingewanden te verstoren. Zij bevrijden bejaarde personen van rugpijn verminderen den aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urine zuur op het gezicht, het geheugen en het ge hoor te^en te gaan. Duizenden danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistza ken h f 1.75 per flacon (geel étiket met zwarten opdruk)". 3278 Rijksdiplomatie. Het is teleurstellend voor de vele men schen hier, die groote belangstelling heb ben voor het wel en het wee van het Rijk, dat Amery de conferentie over het Rijks bestuur, door den vorigen minister van Koloniën, J. W. Thomas aangekondigd, heeft afgelast. De nieuwe minister kan moeilijk met den bestaanden staat van sa- ken tevreden zijn. Hij is waarschijnlijk van meening dat een regeling van de kwestie hoe bestuurszaken dio het geheele Rijk aangaan het beste zijn te regelen zon der schade nog wat kan worden uitgesteld. Wie hier sterk imperiaal voelt, vraagt zicb af of die meening wel gezond is. Er ko men telkens dringende kwesties op het tapijt, dio de goedkeuring of overeenstem ming van alle deelen van het Rijk ciseken. En tooh bestaat er geen afdoende rege ling, die snelle ruggespraak mogelijk maakt. Men lette slechts op het geval van het Protocol van Genève, dat recente voor beeld van oen aangelegenheid, die alle zelf- besturende Dominions ernstig aangaat. Mr. Amery was voor een ad hoe Rijksconfe rentie. Maar dit bleek onmogelijken nu moet Britbanje de kwestie met de regee ringen dor verschillende Overzeeschc Ge bieden behandelen met zulke omslachtige middelen als telegrammen en correspon dentie. Deze methode is onder alle omstan digheden onbevredigend cn ze is al bijzon der Ongeschikt voor dit Protocol met zijn 21 niet steeds over-duidelijke artikelen. Australië heeft nu in de zaak der Rijksdi plomatie de leiding genomen door een di- plomaticVen vertegenwoordiger voor Lon den tc benoemen. Bij de Empire-mcnschen hecrscht do opvatting dat deze methode door de andere Dominions moet worden gevolgd, daar zij het de eonige snelle en bevredigende methode achten voor het be handelen van inter-impcriale zaken die of te dringend of%te onbelangrijk zijn om er een speciale Rijksconferentie voor bijeen te roepen. Indien de Dominions diploma tieke vertegenwoordigers hebben in Londen heeft de regeering in Whitehall gelegen heid tot mondelinge gedachtenwisseling met mannen, die de opvattingen cn den geost van de landen overzee kennen. Asquith. Na een politiek leven van veertig jaar wordt Asquith, de oude leider der Libera len, in hoogen adelstand verheven. Eeiö pairschap is zijn loon. De Koning zelf roept er een oud earldom" voor in het leven terug. Mr. Asquith is voortaan „Earl of Oxford". Het is een publiek geheim dat de liberale leider tegen zijn persoonlijke verlangens in deze positie en haar titel aanvaardt. Hij doet het omdat het de per soonlijke wensch is van den Koning, wiens eerste eerste-minister hij was. Dit is ge heel in overeenstemming met Asquiths ka rakter. Zijn openhaar leven heeft rioh •teeds gekenmerkt door trouw, trouw in persoonlijk, nationaal en partij-opzicht. Het was Asquith, die als premier in 1914 het Parlement mededeelde dat hij aan Duitsch land den oorlog ging verklaren omdat trouw aan een gegeven woord dien stap eischte. Gedurende don oorlog trok hij zich bedaard cn behoorscht terug terwijl zijn volgelingen woedend waren om de omstan digheden, waaronder de verandering plaats had Op Asquiths trouw aan de Liberale Partij behoeft geen nadruk te worden ge legd. De scheur, die nog open ia in het Engelsche liberalisme, is niet door hem maar door zijn meer impulsieve en minder beheerschte volgelingen open gehouden. Zeker is dat Asquith naar het Hoogerhuis gaat in de hoop dat hij zijn partij nog in het Parlement kan blijven dienen. Dc po litiek kent vele kameleons, weerhanen, op portunisten of hoe men ze noemen wil. De nieuwe Graaf van Oxford is de directe te genstelling van alles wat die woorden be- teekenen. Overvolle musea. Niet alleen de menschen hebben hier hun huizenprobleem, de kunstschatten van liet land hebben het ook. De musea roepen allang om meer ruimte voor het huizen van de schatten der natie. Gebrek aan ruimte en overvloed van financieelc moei lijkbeden zal de rauscum-besturen er wel licht spoedig toe brengen de verzamelin gen te verkleinen. In de boekerij van het Britsch Museum zijn bijna 65 K.M. boe kenplanken voor een verzameling literatuur en lectuur, die voortdurend toeneemt. De wet schrijft voor dat het museum exem plaren herbergt van alle boeken, geschrif ten brochures enz- die in Groot Brittanje worden uitgegegeven. Er is daar dus een massa onnoodige en zoo goed als waarde- looze lectuur, die opgeruimd zou kunnen worden, indien, de museum-voogden er slechts toestemming voor konden krijgen. Maar die toestemming wordt blijkbaar niet gegeven omdat het moeilijk zoo niet on mogelijk is om te bepalen, wat wel en wat niet kan worden prijsgegeven. Wie zich in het particuliere leven zoo nu en dan met opruimen van rommel bezighoudt, staat voor dezelfde moeilijkheid, in 't klein. An dere afdeelingen van het Britsch Museum zijn ook overvol. Plet Museum van Weten schappen, in Zuid-Kensington, is er nog erger aan toeslechts de helft van dc col lectie, die het museum bezit, kan worden tentoongesteld. In het Nationaal Museum van Portretten hangen do schilderijen we gens gebrek aan wandruimte bijna over el kaar heeneen spotter heeft dan ook reeds voorgesteld, dat men de plafonds ruimte zou gaan gebruiken. Een nieuwe vliegtuigmotor. Brittanje hoopt 6poe<jig zijn prestige in vliegwedstrijden, <lat het reeds lang aan de Fransohen heeft moe.ten afstaan, terug te winnen. Een nieuwe vliegtuigmotor moet het doen. De proefvluchten met dozen motor moeten bijzonder goed zijn geslaagd en hebben bewezen dat de motor de snel heid van verkenners- en vechtvliegtuig»n met oen 30 tot 35 K.M. per uur verhoogt. Het geheim ligt in de wijze, waarop cfe motor de drijfkrach t overbrengt op de schroef. Die overbrenging is direct en maakt dus omslachtige en zware koppelin gen overbodig. De motor ontwikkelt onge veer 470 paardekrachten en weegt slechts iets over dc 270 K.Q. Deze gewichtsbe sparing is van overwegend belang. Een nienw verkeersvliegtuig. Het Ministerie voor Luchtvaart laat een nieuw vliegtuig bouwen, waarmede 14 pas sagiers tegelijkertijd kunnen worden ver voerd. Het zal eenige nieuwe constructio- vormen te zien geven. De meest belang wekkende is wel die, waarmede de snel heid van het toestel naar willekeur kan worden vergroot en verkleind. Yoor veilig vliegen is dit uiteraard van het hoogste belang. Men heeft het gezocht in den bouw der vleugcis, waarvan bet profiel gedu rende de vluoht kan worden veranderd. Hot toestel kan een snelheid bereiken van bijna 3Vi K.M. per minuut doch zal door wijzi ging van het vleugelprofiel kunnen landen met een snelheid van minder dan iy$ K.M. per minunt. Dc machine is ontworpen door kapitein de Havilland en is bekend als de D.H. 5-1. Het onderstel, wielen, as en 8tcunspïjlen, kan geheel van het toestel losgeworpen worden, indien men op water moet landen. Een hefboom binnen het be reik van den bestuurder zorgt daarvoor. Het toestel kan aldus gemakkelijk op zee neerstrijken zonder gevaar te loopen ovor- of om te slaan. En daar de fuselage water dicht is kan het uren lang blijven drijven. De kajuit zal zoo goed als geheel van on breekbaar glas zijn, zoodat de reizigers ecu vrij uitzicht hebben op het land en op do steeds wisselende wolkenschappen. Ook voor verwarming van de kajuit is gezorgd. Ter vergemakkelijking van het laden en lossen van goederen is de machine in twee afzonderlijke helften gebouwd, die met schroefbouten aan elkaar worden verbon den. Men hoopt dat de machine binnen kort gereed zal rijn voor proefvluchten. Herlevende reputaties. Reputaties van kunstschilders verdwij nen soms in het eene tijdperk en kcoren in het andere met luister terug. In de oude Nederlandschc schildersschool zijn de voor beelden voor het grijpen. Ook bij schrijvers doet rich het verschijnsel voor. Ook hun aanzien kan wisselen met den tijd. Bekende voorbeelden in Engeland zijn Charles Dic kens en Jane Austin die beiden thans een groote reputatie genieten. In de tachtiger jaren van de vorige eeuw liep een criticus gevaar zijn naam te verliezen indien hij Diokena loofde. In Nederland hebben wij het bekende geval van den kinderdichter van Alphen. die in „Een Daad van Een voudige Rechtvaardiging" van Willem Kloos de waardeering dor modernen kreeg. In de Engelsche letterkunde kan het her stel van eenige reputaties tegemoet worden gezienin de eerste plaats dio van Tenny son. Gedurende zijn leven genoot deze dichter een roem, dien dichters van ccn la- teren tijd nooit hebben kunnen verwerven. Maar de afgeloopon kwarteeuw is Tenny son bij de critici in ongenade gevallen. Zijn verdiensten werden casueel als vanzelfspre kend aanvaard en zijn klaarblijkelijke te kortkomingen vergroot. Het was een ne venverschijnsel van de reactie op het zoo genaamde Victoriaanschc tijdperk, den tijd van Koningin Yictoria's regcering. Dc tee kenen wijzen er nu op dat deze reactie heeft uitgewerkt. Men begint dc groote ,,\ictorians te verafgoden en meubels cn pullen uit den vroegen tijd van Yictorm worden druk verzameld. Men mag verwach ten dat Tennyson binnen eenige jaren weer in de mode zal^rijn. Zijn beste werk is zoo goed en zoo vaak klassiek volmaakt, dat het een hooge plaats in de Engelsche let terkunde verdient. En Longfellow, een dichter van mindere verdienste, zal wel i«n de herleving dcelcn. Lpngfellow werd in zijn tijd niet minder aangebeden dan Ten nyson. Hij wa3 een orakel en de leermees ter van de Engelsoh sprekende werold. Zijn orakels waren vaak valsch en zijn go- dichten vol gemeenplaatsen. Maar in zijn kleiner en romantisch werk heeft hij litera tuur geleverd van zuiver goud. Yan dc schrijvers, die nog in lezen zijn, heeft W. W. Jacobs die in Nederland veel is ge lezen niet de plaats, die hem tookomt. Het feit, dat hij met zijn verhalen van do zee en do schepen de wereld heeft ver maakt, sohijnt zijn beoordeelaars te heb ben blind gemaakt voor de volmaaktheid van zijn techniek. Hij heeft wellicht <lo beste humoristische verhalen geschreven van de Engelsche literatuur. Waar is la Boheme in Londen? Londen heeft nooit een buurt gekend, die met het Parijsclie Qu artier Latin kon worden vergeleken. Indien men door het heuvelachtige Hampstcad wandelt en weet dat er veel schilders en schrijvers wo nen, kan misschien dc gedachte aan Mont- martre in u opkomen. Maar Hampstead riet er toch veel te welvarend en degelijk uit om met Monbmarrc te kunnen worden vergeleken. In den lijd van Thackoray kwamen Bloomsbury dat triestige gebied van „boarding houses" cn Solio nog in naam zoo niet steeds metterdaad het oord waar men alle keukens van Europa proeven het diohtst bij het begrip La Boheme. In de negentiger jaren hadden sohrijvers en schilders hun tehuizen meest al in Chelsea en West Kensington. Maar de laatste jaren schijnt Hampstead uit verkoren te zijn al blijft Chelsea in de pers nog om den voorrang vechten. Bloomsbury dingt ook nog een beetje mee. Dan is er nog een kleine plek van welverdiende ar chitectonische faam, waar eenige schrij vers en tooneelkunstenaars wonen. Dat is het Adelphi Terras aan den noordelijken Theemskant, tusschen Temple en Charing Cross. Qualiteit is er opvallender dan quan- titeit. Daar wonen Sir James Barrio, schrij ver van Peter Pan, Mary Rose en ander schoons voor tooneel en van letterkunde, en George Bernard Shaw, die zeker geen nadere aanduiding behoeft. Het Adelphi Terras vormt een ideale plek voor een literaire enclave, met zijn mooie 18de eeuw- sche gevels en het uitricht op den Theems. Alloon de mist is er ondraaglijker dan el ders in Londen. En of dio groote mannen er werkelijk hun meesterwerken maken is twijfelachtig. Sbaw heeft tenminste niet lang geleden verklaard dat hij schrijft in den trein tusschen Londen en zijn buiten huis. door TOM SC0ILPEROORD. II. Feesten.. Er zjjn feesten en feestenVan dc diohte horde nationale feestdaggangers op onze Oranjedagen, via de confeiti-warrelende kleurige Carnavalsstoeten, met sierlgke pier- rettes en bonte harlekijns, tot de verfijnde feesten onder exotischs planten en palmen, in weelderige costumes, of des avonds in mondaine gelegenheden als Ruhl of Ne- gresco, met veel glans van schoone schou deren, en 't flonkeren van edelgesteenten.... ligt in de geheele gamma van vrougd en vermaak, zooals die in onze beschaving tot uiting komt en weerspiegeld wordt door het prisma van geest en smaak, lichtend in de facetten Maar waar elders wordt de lawine van feesten gevonden, welke er hier plaats hebben? Het een gedrang van groote on kleine gala's, dansavonden, thé dansants, door wijdvermaarde en van de vier hoeken van de wereld hier saamkomende speci aliteiten Van gecostumeerde en niet- gecostumeerde feesten, van liefdadigheids feesten voor allerlei mogelijke en onmo gelijke doeleinden, van tuinfeesten, van bloemcnfeesten langs de Promenades of op het water in de baai voor Cannes of te Villefranchevan feesten te paard of met auto's, concours-hippiques of concours- d'adresse, van feesten ten slotte in de dorpen van het achterland in Vence of Castillar, in Grass# of St. Martin-Vesuble, van ten slotte wintersportfeesten in sneeuw en op een anderhalf duizend meter hoog, op een paar uur van Nice vandaan in de bergen bjj PeirarCava En dan natuurlijk de avonden in de the aters, van opera's, Russische en ander* balletten, alles onderverdeeld in gewone-, buitengewone- en gala-voorstellingen Want in gala-feesten excelleeren we, en geen diner smaakt behoorlijk of geen voor stelling is bepaald „select", als het geen gala-voorstelliug is. waartoe ge door prach tig gedrukte kaarten wordt uitgenoodigd, natuurlijk h raison van een gemeenlek niet buitensporig laag bedrag aan frankjes welk bedrag ge gewoonlijk, ars 'n eigenlek maar zeer bijkomstige omstandigheid, in een klein hoekje van de desbetreffende uitnoo- diging vindt medegedeeld En, denkt u toch vooral niet. eenvoudige lezer in Holland, dat deze dingen onbe langrijk zijn!.... Indien ge de kaart zien kcudt, welke in uw bus wordt geschoven bij zoo'n gelegenheid en d'e oen uiterst gedistingeerd stukje drukwerk is, zóó ge distingeerd, dat ge het werkelijk als een soort gemis aanvoelt, dat er op het prachtige adres maar zoo'n doodgewone naam moet staan, als die van ondergeteekende; ja, ge het bjjna betreurt, dat ge ook niet do minste aanleiding hebt er een to adopteeren, en ge er werkelijk over peinzen gaat, of ge niet pour-besoin-de-la-ca.use dien anderou naam aan de uwe zoudt gaan toevoegen, waarop de familietraditie wil. dat ge "het recht zoudt hebben gehad, a!s niet dio éóue voorvader het vleesch is zwak dat slippertje liad gemaakt voor eeuwen. indien ge dus de kaart zien zoudt, welke behoedzaam in uw wei wat plebejisch brie- venbusjo geschoven is, dan zouit ge zeker niet zoo dédain op dergelijke uitnood'giagon neerzienVooral niet als ge weet, dat de zoo zoet-kweelende „Eclaireur", die hier de mondaine nieuwtjes rondbazuint en z"ch met een waarlijk verbluffend gemis aan fantasie en taal-vernieuwing telkens woer herhaalt, ervan zegt, dat 't wederom een „grand Galla" zal zijn, dat 't hèt „éclat do Ia Grande Saison" wezen zal, on iedereen verbluffen door z'n „nota d'Art Pur"! En opgeluisterd worden zal, natuurlijk, door de gTÓótmeesters(minder doen wo 't mei) „du geste et de la couleur" en van zelfsprekend slechts zal worden bijgewoond door een „public selectionné", dat bekend staat om z'n „raffiuements du goftt et son élégance suprème" Nu, zegt go na deze mcdedccling tot u zelveda&r kan ik eigenlijk niet wegblijven. Het wordt je zóó duidelijk gemaakt, in een vloeiende stijl, dat dc eigenaar bepaald on getroost zal blijven als je niet komt en zich buitengewoon vergast op jc tegenwoordig heid, dat hij buitengewone voorzorgsmaat regelen genomen heeft, om het jo aange naam te maken, en het menu te soignecren, dat je hem het verdriet om weg te blijven met goed fatsoen niet leunt aandoenEn je neemt je dan ook zeker voor te gaan, mits natuurlijk er niet een kleinigheid in den weg komt het leven best&ilt uit klei nigheden, niet waar 1 die je ditmaal vor- liimlercn, dit bijzondere en zeer juist in u w smaak gc-arrangeorde feestje bij tc wo nenMaar, nietwaar, uitstel is geen af stel en een volgenden keer Maar als gc hier wat langer zijt en de schoone kaarten, do oenen al mooier dan de andere, elkaar afwisselen in uw busje, als dezelfde sckoono invitaties zicli herhalen, nu op grijs met goud carton, dan op roso met zwart, of alleen maar gescheptdan raakt ge wat minder gevoelig voor de voorkomend heid, waarmee men uwe tegenwoordigheid tracht te bereiken, en ge komt er toe, o snoode minachting voor zooveel smaak en stijl, het fraaie drukwerk gelijk een minder, waardige circulaire in uw prullemand te smijten-Ik stem toe, dat dit bijna een barbaarschc daad is Edoch, laat u dit niet bedroeven, want weldra zult ge bemerken, dat in de groote mondaine mallemolen van do Riviera al die feestelijke diners, of ten minste vele er van nu niet zulke Lucullus maaltijden zijn, noch zoo filanlihropisch bedoeld als we wel den indruk kregen. Maar wat wilt ge?. De geheele Riviera is nu eenmaail zóó'n mondain oord, dat ieder restaurant, dat zich respecteert, hel heusch niet minder doen kan, en ze allemaal een beetje boven hun stand leven. Waarom? Omdat het nu eenmaal „Ion" is, en ,Jx>n ton", hier méé te doen en een paar voet van den bcganen grond te leven!Er zijn nu eenmaal al- lijd menschen, die als ze niet krijgen wat ze graag zouden hebben, toch graag mee willen doen. En er is natuurlijk ook een ca tegorie bedrijfsmenschen, die hen daarin een hondje helpenEn ik ken men schen, die overtuigd waren, hier werkelijk' heel wal „sjieks" te hebben gezien, en'niet verder gekomen waren, dan in gelegenhe den, zeer respectabele trouwens, waar men in volmaakten stijl de groole mondain# evenementen inderdaad niet onverdienste lijk en zeer bedricgelijk nabootsteNu we in Holland tegenwoordig ook dinergele- genheden kennen met jazz-bands of neger- dansers, met Ifawai-muziek, roode tapijten en een zwartharigen violist, zal dit we»I minder gebeuren. En eigenlijk, waar is het kwaad? Is alles niet alleen van waarde voor de verbeelding, en, als men het ver schil niet zélf ziet, is het dan ook eigenlijk wel zoo erg, als men het simili genomen heeft voor het goud?.Als de schoone illusie er maar is!. Maar als ge crilisch kijkt, dan ziet go het wel, waar ras is of geen ras.... Dan ziet ge wel of do gedragingen echt zijn, of alleen maar geléérd, of pose.... Dan ziet ge het in een beweging, in 'n wijze van zit ten, in het dragen van een robeof een dinnerjacquet.Hel is in een nuance, vaak in een gebaar alleen; want gebaren zijn de onbewuste uitingen van heel inner lijke dingen Het is niet de diepte van het •décolleté, nocli de sansgéne van hot gedrag alleen, het is in de wijze waarop het door de wereld wordt gedragen, waarop liet be- std&t: door zich zeil, 61.door anderen. Door eigenwaarde, óf alleen door de wijze, waarop anderen er blijkbaar om geven Eigen koers, óf.marktwaarde. En nu zult ge ook begrijpen, hoe de fees ten hier, de kleurige cn mondaine feesten hier gelijken fred houden met wie ze viertIk wil niet zede-prediken over moreele waardemaar over eigen stijl en savoir-vivreHet zou kunnen zijn, dat uwe Ideeën over wat je dragen kunt en wat niet, zich wel eons zouden wijzigen,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9