De Terugkeer van Klompvoet. No. 19911 LEIOSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Februari Tweede Blad. Anno 1925 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. Je reorganisatie van den post- en telegraafdienst. Dc Centrale Bond van P. T. T.-personeel heeft de mededeeling ontvangen, dat, in ver band met de omstandigheid, dat de Regee ring het contact met genoemde organisatie heelt verbroken, de Minister van Waterstaat en de directeur-generaal der posterijen en telegrafie geen prijs meer stellen op de ad viezen van de commissie van overleg voor het Staatsbedrijf der posterijen en telegrafie, zoolang aan de beraadslagingen dier com missie wordt deelgenomen door leden van den C. 'B. P. T. T. De C. B P. T. T. vindt vooralsnog geen aanleiding zijn leden uit genoemde commis sie terug te roepen. Uit naam van het bestuur van den Centra- len Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel heeft de algemeen-se cretaris den volgenden brief gericht aan de gemeentebesturen: „Toen in 1923 de Post- chèque- en Girodienst zou worden gereorga niseerd, heeft ons bestuur daartegen ernstig gewaarschuwd en geadviseerd die zaak op cdere wijze aan te pakken. Men heeft ech ter de stem uil de praktijk genegeerd, onze waarschuwing in den wind geslagen, de verantwoordelijke autoriteiten wisten het veel beter ende giro-déb&cle volgde. Thans staat Nederland aan den vooravond van een nieuwe organisatie, en wel van den geheelen post-, telegraaf- en telefoondienst Een commissie, uitsluitend bestaande uit zoogenaamd hooger personeel het uitvoe rend personeel is zorgvuldig geweerd heeft een aantal ingrijpende voorstellen ge daan, welke o.m. beoogen de exploitatie van den P T. T.-dienst in het algemeen en van den plattelandsdienst in het bijzonder, te beperken, zulks ook ten kosle van de belan gen van het publiek. Een en ander onder het motief: Bezuini ging is eisch! Wij zijn overtuigd, dat bij doorvoering de zer organisatieplannen groote belangen zul len worden geschaad. In haar gevolg betee- kent het levens een ramp, van veel groote ren omvang nog als bij de decentralisatie van den girodienst. Daarom waarschuwen wij, nu het nog Biet te laat is! Den gemeentebesturen, die een goede functioneering van den P. T. T.-dienst op prijs stellen, raden wij ernstig aan zich on middellijk tot den Minister van Waterstaat ts wenden, met het verzoek de voorstellen der commissie-Nolting niet te doen uitvoe ren. Gaarne verneemt ons bestuur, welk ge volg aan dit .schrijven wordt gegeven. De Koningin, de Prins en de Prinses hebben gisteravond de voorstelling van „Der Fllegende Hollander" door de Co-opera-tie ln het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's Gravenhage bijgewoond. De Commissaris der Koningin In ZuldJHolland heeft gisteren ten gouverne mentshuize de door Ged. Staten van dat gewest benoemde commissie voor de vaart- verbetering geïnstalleerd na het uitspreken van een rede, waarin o.m. een kort over zicht werd gegeven van de in den loop der jaren reeds in het werk gestelde po gingen, om de vaartverbinding van het Westland met de nabij gelegen steden en de belangrijke doorgaande scheepvaartwegen te verbeteren. Nadat de voorzitter aer oommissie, W. P. C. Zaayer, djjkgraaf van Delfland de rede van den Commissaris der Koningin beantwoord had, ging de commissie Jot den aanvang harer werkzaamheden over. Bij Kon. besluit is aan den heer H. A. Loudon, op diens verzoek, eervol ontslag als gezantschapssecretaris verleend; is benoemd lot controleur van het buitengewoon zegel te Rotterdam G. J. Schöltelndreier, thans com mies bij het Departement van Financiën; is, met ingang van 1 April a.s., benoemd tot in genieur-verificateur van het kadaster bij het Departement van Financiën, J. Zijistra J.Tz., thans landmeter van het kadaster te Zut- phv-n; is aan J. van Leuken, tuinman in flieint van de familie De Jong van Beek en D-ftX, te Beek en Donk, de bronzen eere medaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, toegekend; is D. Visser; te Schier monnikoog, benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; is benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-orde jonk'vr. De Savornin Lolfman. In „Huize Royal" op het Lange Voor hout, in Den Haag kwam een plotseling sterfgeval voor. Oud-Groningsche studenten hielden reünie ter gelegenheid van den dies van het Studentencorps. De tafelpresident, mr. A. W. F. Sanger, had juist zijn rede uit gesproken, toen hij onwel werd. Hij ging even zitten, stond weer op, ging weer zitten en gaf loen den geest. Er zaten verscheidene doctoren aan tafel, die niets konden doen dan den dood constateeren. De overledene was directeur van het adviesbureau der Rijksbelastingen te Scheveningen. De Technische Hoogeschool te Dantzig verleende het doctoraat honoris causa aan den heer C W. Lunsingh Scheurleer, in Den Haag. stichter van het Museum aan dc Car- negiclaan. Mevrouw Bakker-Nort, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den-Minister bekend, dat in de pers stemmen opgaan over den absoluut onbevredigenden toestand in het- Rijksop voedingsgesticht voor meisjes te Ze;st? 2. Is de Minister bereid een onderzoek te doen instellen en, indien mocht blijken, dat van de opvoeding der verpleegden in dat gesticht zeer weinig terechtkomt, o.a. ook door de ongeschikte inrichting van het ge bouw en door gebrek aan passenden arbeid der meisjes, een reorganisatie van het Rijksopvoedingsgesticht te Zeist te bewerk stelligen? Mej. Groeneweg. lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Financien de volgende vragen gesteld: 1. Is het met instemming van den Mi nister, dat het tijdstip van uitbetaling der pensioenen is verschoven van te tweede naar de derde maand van het - kwartaal, waardoor vele gepensionneerden zonder an dere inkomsten, die er te recht op reken den ln de maand Februari hun pensioen te ontvangen, ln financieele moeilijkheden ge raken? 2, Is de Minister bereid maatregelen te treffen, waardoor 'deze moeilijkheden voor de betrokkenen voorkomen worden? B. en W. van Rotterdam stellen den Raad voor 21 openbare soholen op te heffen in verband met den sterken teruggang van het aantal aanvragen tot plaatsing. Het bericht, dat de herplaatsing van gehuwde ambtenaressen per 1 Maart a.s. zal geschieden, heeft alleen betrekking op gehuwde ambtenaressen (ex-telefonisten) te Rotterdam. De elders wonende gehuwde ambtenaressen worden voorloopig nog niet teruggeroepen. Wij lezen in „De Msb.", dat het dr. Schaepman-Comité er in geslaagd is, Tub- bergen, de geboorteplaats van dr. Schaep- man, een grootsch standbeeld te bezorgen, „zooals er niet veel in den lande te vinden zijn; een standbeeld, dat Twente nog niet rijk is.." „Neerlands grootste zoon krijgt nu een monument, hem waardig. Op den hoogen, schitterend gelegen Tubberger Esch, aan den straatweg van Tubbergen naar Almelo, mid den in de heerlijke roggevelden, zal naar gehoopt wordt in het volgend jaar die marquante figuur verrijzendaar zal dr. Schaepmans beeltenis, meermalen levens groot, in brons-koper te aanschouwen zijn; daar zal hij komen te staan, die talentvolle redenaar, doctor, hoogleeraar en staatsman, aan wien de Nederlandsche natie, in het bij zonder ons Roomsche volk, ontzaglijk veel te danken heeft." De Raad van Breda heeft zich gisteren met op één na algemeene stemmen (die van den heer Zijlmans, lib.) uitgesproken voor de uitbreiding van de gemeente Breda met ge deelten van de gemeenten Teteringen, Gin- niken en Bavel en Prinsenhage. Vandaag vergadert de z.g. Dubbele Raad. 8 RECLAME. 2610 Maansverduistering Zon- dagavond a.s. Zondagavond zal de maan gedeeltelijk ver duisterd worden en de kefnschaduw onzer aarde te 8.28 zichtbaar worden; de grootste bedekking, n.l. 0.74 der maanoppervlakte, wordt 10.02 bereikt, waarna de kernscha- duw allengs verschuivende ten 11.35 ver dwijnt; het bovengedeelte der maanschijf blijft onverduisterd. Ook worden tijdens de éclips twee vaste sterren van de 6de gr. in het sterrenbeeld „de Leeuw" door de maan bedekt; en wel de eerste te 10.34 en de volgende ten 11.52 Eveneens zal de plaqcet ,,Neptunus" (gr. 7.7) bedekt worden, en wel to 12.38, om te 1.42 weer zichtbaar te worden. Gebruik van een binocle is voor deze ver schijnselen aan te bevelen. Het ,,N ederlandsch Week- blad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen week naar En geland zijn verscheept 4.410.000 eieren. De weldadigheids p o s t z e- gels „Voor het Kind" hebben bruto onge veer f 60.000 opgebracht. Verkocht zijn 770.000 zegels van 2 cent, 570.000 van 7Vfj cent en 970.000 van 10 cents. Verleden jaar bedroeg de bruto opbrengst van de welda digheidspostzegels f 22.000. Waarhettoenemend aantal gebruikers van porto-contrólekassen nogal veel last ondervond van afbreken der rol len door te zware perforatie, heeft het hoofdbestuur der P.T.T., ten einde aan bedoelde klachten te gemoet te komen, thans de zegels op rollen van een dusdani ge perforatie voorzien, dat de trekkracht en het weerstandsvermogen der zegelstroo ken met ruim 100 pet. verhoogd zijn, waar door ongestoord functioneeren der kassen thans gewaarborgd is; de zegelrollen zijn niet alleen per 500, doch ook per 1000 stuks verkrijgbaar in alle waarden. Het orgaan der AIg. Ver. voor Bloembollencultuur maakt melding Van een groote Begoniaknol, die door den heer TL G. Hoogervorst uit Hillegom als curiositeit was neergelegd op de tafel der Bloemenkeuring. De doorsnede van deze „monstrositeit" was zeker 80 oM., de dikte circa 20 cM. Het blad vermoedt (een variëteitsnaam stond er niet bft), dat het een Bertini was, diev zooals men weet, zeer oud en groot kunnen worden. De Ieeftnd, die werd opgegeven -r- elf jaar kan daarmee wel kloppen. Sinds de staking in December 11. 19 afgeloopen, vorderen de werkzaamhe den van de N.V. Beton- en Aanneming Mij. Alhetam aan het Warenhuis „De Bijenkorf" in do Wagenstraat in Den Haag, zóó snel, dat het gebouw reeds binnen drie maanden tot aan het dak zal zijn opgetrokken. De be doeling is, dat het geheele gebouw dat het grootste van dien aard is, than9 in Neder land onder handen: 100 Meter lang en 40 Meter breed, en dat geheel brandvrij zal zijn nog in den loop van dit jaar gereed zal komen. In de Crooswijkschestraat te Botterdam stak de 11-jarige A. S. gis termiddag met andere jongens onder het spelen de straat over teiwijl van weers zijden een vrachtauto aankwam. De jongen werd door den auto, bestuurd door den li monadefabrikant W. J. P., wien geen schuld treft, gegrepen en overreden. Met een gebroken schedel en een verbrijzelde kaak is hij naar het ziekenhuis op deu Bergweg gebracht, waar hij kort na aan komst overleden. In Januari i s Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, aangedaan door 133 verkeersvliegtuigen van de inter nationale lijnen, die ons land aandoen, en van de Kon. Luchtvaartmaatschappij Bo vendien werd het terrein aangedaan door 115 militaire vliegtuigen. Het vliegveld Rot terdam werd aangedaan door 99 verkeers vliegtuigen en 25 militaire. Bovendien had den op dit terrein 41 proef, en andere vluch ten plaats. Do Waalhaven werd in Januari door 538 personen bezocht. Onlangs is medegedeeld, dat het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel aan de betrokken leden mach tiging gevraagd heeft om een civiele actie te voeren tegen de directie der N. Z. H. T. M. Dit staat in verband met de verlaging der Iconen, die voor het personeel zyn inge voerd, dat vroeger viel onder de arbeids voorwaarden, die door den Haarlemsohen Gemeenteraad zyn goedgekeurd, maai* welke arbeidsvoorwaarden nu door de directie bui len werking zyn gesteld, doordat dit per soneel nu gelyk gesteld is met de overige ambtenaren en beambten in dienst van de Trammaa tschapprj Een zeer groot aantal van het in loon teruggezette personeel heeft het bestuar schriftelijk gemachtigd in rechten op te treden. De stukken £yn thans in studie by het Tweede-Kamerlid den heer Braambeek, die overleg pleegt met den rechtsgeleerden raadsman der Vereeniging, mr. Ter Laan te Utrecht. Vermoedelijk zal met het be ginnen van een civiele procedure om het oude hoogere loon alsnog uit te betalen, gewacht worden op het verloop van het verzoek door den Haarlemschen Gemeente raad in te dienen by de Regeering. Als als nog de zeggingsschap van het gemeente- stuur over tramlynen wordt erkend, meent het bestuurder organisatie sterker tegen over de directie te staan. Ophettorrein van d en g e- meentelijke gasfabriek te Haarlem is brand ontstaan in een kol en voorraad ten gevolgo van broeiing. Het vuur werd door ongeveer 25 man bestreden, die met schoppen de niet aangetaste kolen verwijderden. Onge veer 250 k 300 ton kolen gingen verloren; bijna 1500 ton kon in veiligheid worden ge bracht. Verzekering dekt de schade. Reeds sedert geruimon tijd voert het gemeentebestuur van het eiland Marken onderhandelingen met hot provin ciaal bestuur van Noord-Holland over het electrificeeren van het .eiland. De bedoe ling is, op Marken een aparte centrale te bouwen, welke inrichting dan tevens voor bemaling van den polder binnendijks zou kunnen dienen. Een vroeger denkbeeld of, behalve voor verlichting en bemaling, de centrale ook nog dienstbaar te maken aan de drinkwatervoorziening, is onuit voerbaar gebleken. De op groote schaal ge nomen proeven in deze richting hebben uitgewezen, dat zelfs op groote diepte be neden de aardoppervlakte van het eiland geen bruikbaar drink- of werkwater te vin den is, in tegenstelling met Urk, Wierin- gen en andere eilanden. Te Arnhem loopen allerlei praatjes naar aanleiding van het voorstel tot aankoop van het landgoed „Zijpendaal" De „Arnh. Ct." meldt: Men Bprak zelfs van speelschulden, zoodat Graaf von der Goltz en de heer E. P. A. M. Scheidius want ook deze laatste werd bij deze praat jes betrokken zich genoodzaakt hebben gezien een aanklacht bij de Justitie in tn dienen tegen een kapper ter zake van be- leedigmg. De stakers in de afdeeling automaten van de Hcemaf te ^engelo heb ben het werk hervat, op de door de direc tie vóór de staking gestelde voorwaarden. In verband met de opzegging van het Iooncontract door de werkgevers in de mijnindustrie en de in verband hiermede te verwachten loonsverlaging, zyn door deu Christelyken Mijnwerkers bond tegen Zondag a.s. te Heerlen, Kerkrade, Simpelveld, 8it- tara en Maastricht protestvergaderingen uit geschreven, waarin, behalve de aangekou- dige %opaegging vau de loonovereenkomst* de vraagstukken betreffende de hooge vrachttarieven en den invoer van buiten- landsche kolen ter sprake zullen komen. In Januari zijn verzonden uit geheel Zeeland: naar Nederland 275.138 oesters; Engeland 2.377.800; Bel- gii1 409.245; Duilschland 150 450; Fran krijk 12.650; andere landen 17.400. Totaal 3.242.683. In Januari 1924 was dit totaal 2.957.672. Een geheel-onthouder behan delde de drank-kwestie en zei: „Stel, dat ik hier een emmer water en een emmer bier neerzet en ik breng er een ezel by. Uit welken emmer zou hy drinken?" „Uit den emmer met water!" riep iemand „Juist," zei de spreker verheugd, „en waarom?" „Omdat hy een ezel is." BUITEN L A NDSCH GEMENGD. Dezer dagen hield voor een boerenwoning in een klein dorpje by Ferrara een luxe auto stil, waarin een dame en heer waren gezeten. De chauffeur stapte uit, zette een sierlijke handkoffer neer, g'ng weer achter zyn stuur zitten, waarop de auto haastig wegreed. De nieuwsgierige dorpsbewoners snelden toe; de handkoffer werd geopend. Er bevond zich een pasgeboren kind in, alsmede een enveloppe met 18000 lire en een briefje met de woorden: „Maakt u niet bezorgd voor de toekomst; u zult geregeld onder steund worden" Het kindje ia bij een jonge moeder in het dorp ondergebracht. De medicus Meridy Mohamed ben Toean, uit Algiers afkomstig, heeft zioh onlangs in Béziers gevestigd, na eerat in Straats burg „praktyk" te hebben uitgeoefend. H^j gaf blinden het gezicht weer, behandelde ziekten ïn het beenderenstelsel, deed tatoe ëringen verdwijnen met een door hem zelf uitgevonden serum of zalf. Vele patiënten vonden baat by zijn behandeling, anderen dienden een klacht tegen hem in. Br. Meridy vroeg hooge honoraria; bedragen van 15.000 francs waren geen zeldzaamheid. Een dame, die aan tuberculose leed, was den dag na de inspuiting van zyn serum overleden. De rechtbank veroordeelde den eaculaip, die voortvluchtig is, by verstek tot acht maanden gevangenisstraf wegens het gebruik van een met-geautoriseerd serum, het gemi3 van een diploma, en oplichting. Dc revisie door den medeplichtige van den groot-moordenaar Haarmann, Grans, van zijn veroordeeling ter dood aange vraagd, is verworpen. Het vonnis zal tege lijk met dat tegen Haarmann binnenkort voltrokken worden. Uit het in de zaak Denke gehouden on- dorzoek is gebleken dat de Silezische moor denaar en menscheneter in 1909 een 25-jo- rige vrouw had vermoord. In verband met dezen moord werd echter de slager Traut- roann tot 15 jaar tuchthuis veroordeeld. Trautmann die onlacgs uit de gevangenis •werd ontslagen na zijn heelen straftijd te hebben ondergaan, heeft steeds zijn on schuld staande gehouden. Het Duitsohe s.s. „Rolf", met een lading suiker onderweg naar Kopenhagen, is aan den grond geloopen en gezonken. De be manning is in de booten ontkomen. Door VALENTINE WILLLAMS. Geautoriseerde vertaling van W, E. PONT. (Nadruk verboden). I) De vagebond dronk en veegde zijn mond af met den achterkant van zijn vuile witte manchet. „U weet op welke manier ze iemand op sluiten in die Portugeesche gevangenis senAllemaal samen in één ruimte. Nu, een dag of twee nadat ik er in gekomen was, zat ik op den vloer met mijn rug tegen den muur een dutje le doen, toen ik plotse ling den naam „Neque" hoorde .noemen Ik herinnerde mij ineens, dat Dulchey had gesproken van Neque als een van de bende van £1 Cojo, omdat ik jaren geleden een Spaanschen vriend had gehad, wiens bij- n»-ani „Neque" was ik speelde polo met hem in Madrid en die naam klonk mij dus heel gewoon. Ik keek op en zag, dat twee van de ge vangenen op een meter afstands van mij samen zalen te pralen. Zij spraken Spaansch. Al de anderen sliepen. De een, dion i.-c ontdekte als Neque, was een jonge >rel van een jaar of vijf en twintiglang ®n mager. Zijn makker was een donkere man mef een geel gezicht, een gebroken jeu's en een verband over zijn eene oog. Dc eloot dadelijk mijn oogen weer en deed tglsof ik in slaap was. „Zoo'n vprduiveld builenkansjef" zei de Jonaste" „vijfhonderd duizend dollars in goud en wij beiden zullen er niet bij zijn om mee te deelen!" „Caracol" antwoordde de dikke, „maar wie zegt, dat hel er is?" „Ezel!" riep Neque uit. „Ik was bij El Cojo, toen hij den Kanaka uitboorde. Had die Kanaka niet gevaren op het schip, dat den vreemdeling en het goud naar Cook- Island bracht? Hij was één van de weini gen, die Kanaka, die ontkwamen aan de influenza, waardoor zoovelen op het schip om zeep gingen. Hij vertelde aan El Cojo ik heb het met mijn eigen ooren gehoord hoe de vreemdeling alleen met het goud aan wal was gegaan, hoe hij twee dagen op het eiland was gebleven en hoe de Ka naka's, loen zij naar den wal geroeid wa ren om hem te gaan halen, hem vonden met den dood op het gelaat den zwar ten dood,- die jij en ik wel meer gezien heb ben per Dios! Niet? En d? kisten met goud verdwenen! De vreemdeling gaf hun een flesch met een papier er in en vroeg hun te zweren, dat zij die op zijn graf zouden zet ten of zijn geest zou hen kwellen. Toen stierf hij en de Kanaka's begroeven hem en toen zij de flesch op het graf gezet had den, zooals hij had gevraagd, vluchtten zij van het eiland naar het schip terug!" De dikke man spuwde. „Wie gelooft er nu wat een Kanaka ver telt?" zed hij verachtelijk. ,,De vreemdeling was de eenige blanke onder al die inboorlingen," beweerde Ne que. Zij wagen bang voor hem en deden wat hij vroeg uit angst, dat zijn geest hen vervolgen zou. En het graf op het eiland 1» toch gezoen rn dien tijd Nu werd de dikke man goed wakker en begon belangstelling te krijgen. „Hoe is het mogelijk!" riep hij uit ln ver bazing. En toen vertelde Neque hem van een ge sprek, dat El Cojo had gehad met een „halfgaren matroos," -waaruit ik gemakke lijk Dutchey herkende, die met een kame raad van een Hollandschen schoener aan land was geweest en die het graf had ge zien met de flesch er boven op. De andere man, had de halve gare gezegd, had een beschreven papiertje uit de flesch genomen. „Die andere man," vroeg zijn kameraad, „wie was dat?" „Een Engelschman," antwoordde Neque, „maar de gekke matroos wist zijn naam niet en had hem niet gezien, sinds hij op het eiland geland was." Toen spuwde de dikke man weer. „Baihl" zei hij. .die loei tos zijn sluw Er was natuurlijk geen Engelschman. De halfgare matroo3 heeft dat papiertje, waar op staat, waar het goud is, zoo zeker als ik Zwarte Pablo heet Die naam bracht mij onmiddellijk weer Cock-Island voor den geost; het was of ik weer Dutohey zag, met de verwonderde, droevige uitdrukking op zijn gezicht, die mij een handvol beschimmelde sigaren liet zien, de sigaren, di'e Jo3é Garcia had ge ïmporteerd voor Zwarte Pablo. En toen ik naar den kerel keek met zijn eene oog en zijn leelijk toegetakelden neus, kon Ik niet anders dan blij zijn, dat de man mijn be slaan ln twijfel trok De strandjutter zweeg en keek mij aan. Toen stak hij zijn magere hand binnen ln zijn havelooze jas. „U heeft nu het verhaal gehoord net zoo- als het is, mijnheer Okewood," zei hij, „en hier heeft u het bericht van dien gestorven kerelI Wees er voorzichtig meel Het kan een fortuin voor u beteekenenl Hij trok een vuil pakje, dat aan een touwtje om zijn hals hing, le voorschijn. Hij deed het touw los en gaf mij het kleine, platte pakje. Ik wilde het openmaken, maar hij hield mijn hand tegen. „Niet hier," zei hij op fluisterenden toon. Toen voegde hij er met een treurigen glimlach bij: „Ik ben bang, dat het een gevaarlijk cadeau is, dat ik je daar geef, ouwe jongenl" „Waarom zeg je dat?" vroeg ik. De zieke wendde hel hoofd om en keek naar het venster zonder ruit, dat alleen be schermd was door een paar ruw-getimmer- de houten blinden. In de straat buiten tok kelde iemand zacht op een guitaar. Nu en dan klonk een zacht gelach. Voor het ove rige was het negerdorp in rust. Alles was stil buiten en de klaaglijke aceoorden van den guitaar klonken duidelijk in den war men nacht. „Een week nadat ik aan boord was ge gaan in San-Salvador," zei hij, „vonden zij Dutchey's liohaam in het dok met een touw om zijn mek. Anme, ouwe Dutchey, die nooit iemand kwaad deed! Hoor eensl" De mooie, volle tenorstem, die Ik had ge hoord, toen ik Dana Luisa volgde door de negerwijk, begon plotseling te zingen dicht in de nabijheid. Het was een treurige, kla gende melodie en ieder woord was duidelijk verstaanbaar: ,3e murio, y eoBre su cara tl v „Un panuelito le heche „Por que no toque la tierra „Esa bocca que yo beeel" r De strandjutter hield de hand waarschu wend omhoog, toen de melodie in een mi- neurtoonaard uitstierf. „'1 Is tijd, dal je nu weggaatl" fluisterde hij. „Door die deur daar, tegenover die, waardoor u binnengekomen is, komt u op de binnenplaats achter het huis. Steek die over, neem het pad door de plantage, houdt altijd rechts dan zult u op den grooten weg naar de dokken komen. Maak zoo min mo gelijk leven en treuzel niet onder wegAh!" Weer begon de zanger in de laan zijn klaaglijke melodie Hij zong hetzelfde vers nog eens. Zwak sloeg de zieke man met zijn eene hand de maat. „Dat heeft hij nu al den heelen avond gezongen, Okewood," mompelde hij .„Al tijd hetzelfde liedje. Ik heb er Engelsohe woorden op gemaakt, terwijl ik op u lag le wachten. Hoor maarl" En mei zachte, beverige stem fluisterde hij meer dan hij zong: „She died and on her face I laid a napkin fine Lest the cold earth should touch Those lips 1 pressed to mine" „Ah!" zuohtte hij, toen het gezang weg stierf en het weer stil waa om ons heen; „wanneer mijn uur zal etaan, Okewood, dan zal er niemand zijn, behalve mis schien die goeje, oude Luisa, om een vrien delijke gedachte zooals die, ln mijn kirt te leggen!" Hij stak de hand nlt. „Ga nul" drong WJ aan, „En moge het geluk met u zijn!" Ik nam de (toegestoken hand (Wordt vervolgd»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5