No. 19911. VRIJDAG 6 FEBRUARI Anno 1925 Officieele Kannisnevmoen. STADSNIEUWS. Het voornaawcti» nieuws van lipton. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. f Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 19.0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTf Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week ƒ0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.35 -f* portokosten. BK nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. [Aan den. gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18. tel. 1225 is Zaterdag en \"oor zoover voorradig ook Zaterdagavond verkrijgbaar KOOLVISCH a f0 14, SCHEL- VISCH a f 0.14, f 0.25. f0.30 en f 0.-40, SCHOL f 0.23 en f0.36 per pond, HARING" a f 0.05 per stuk en Zeeuwsche MOSSELEN a f 0.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 6 Februari 1925. UITSTEKEN VAN VLAGGEN. De Burgemeester van Leiden Overwegende dat op Maandag 9 Februari a.s. de feestelijke herdenking zal plaats hebben van bet 350-jarig bestaan der Leidscte Hoogeschool dat aan deze herdenking ook zal wor den deelgenomen door Hare Majesteit de Koningin en Hoogstderzelver Huis; Noodigt de ingezetenen uit aan dien herdenkingsdag luister bij te zetten door het algemeen uitsteken der vlaggen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 6 Februari 1925. SLUITING BUREAUX RAADHUIS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van de ingezetenen dat de bureaux der Gemeente-Secretarie en van •den Gemeente-Ontvanger, op Maandag 9 Februari a.s., ter gelegenheid van de vie ring van het 350-jarig bestaan van de Leid- sche Hoogeschool, vanaf des namiddags half één gesloten zullen zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgen}. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 Februari 1925. REGELING VAN ~HET VERKEER, op 9 Februari a.s. Burgemeester en Wethouders van Lei den Hebben besloten /het verkeer op 9 Februari a.s. ter gelegen heid van de viering van het 350-jarig be staan der Leidsebe Hoogeschool te regelen als volgt: De Kaiserstraat en het Rapenburg (West zijde) worden- vanaf de Doezastraat tot de Doelensteeg op 9 Februari a.s. gesloten voor het verkeer van 12*£ uur tot 1% uur ja.m.alleen worden daar toegelaten cor poraties voor optocht, professoren en cura toren (witte- of bruine kaarten met roode streep en groene kaarten) en personeel der Universiteit. Zij, die in het'bezit zijn van bruine kaar ten en zich te voet begeven naar de Pieters kerk (ingang noordzijde d.i. tusschen Mus- cadelsteeg en Pieterskerkstraat) gaan uit sluitend langs Pieterskerkkoorsteeg en Pie. .terskerkstraat. De toegang tot de kerk bestaat voor rij tuigen uitsluitend vanaf Rapenburg door Kloksteeg ingang westzijde (Pieterskerk, zijde Kerkhof), alwaar nummers worden afgegeven in volgorde van aankomst. De rijtuigen kunnen gedurende den kerkdienst geplaatst worden op de Papengracht en worden wederom in volgorde voorgeroepen. Overigens worden Pieterskerkhof en Kloksteeg voor het verkeer gesloten. Na den kerkdienst wordt tot de Laken hal toegang verleend door den ouden in gang (Oude Singel 32). Den bestuurders van rijtuigen, komende van de Pieters kerk, begeven zich daarheen langs Klok steeg, Rapenburg, (links), Stcenschuur, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsesse- kade en Turfmarkt. Aan de Lakenhal worden wederom volg nummers door de Politie afgegeven en kun nen de rijtuigen zich door de Scheistraat begeven naar de Lammermarkt, alwaar zij de door de politie aangewezen plaatsen kunnen innemen. Na afloop der receptie komen zij weder in volgorde voor. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 Februari 1925. Crediteuren van de Hanzebank te Leiden. Gisteravond werd in de groote zaal van „Zomerzorg", onder presidium van den heer Raaphorst alhier, een vergadering gehouden van crediteuren van de Hanzebank, uit Lei den en omgeving, voor welke vergadering yeel belangstelling was. De vergadering was bijeengeroepen door „eenige crediteuren". Na een korte inleiding van den voorzitter kwam aan de orde: bespreking van de be langen van crediteuren in verband met den toestand van de Hanzebank op dit oogenblik. Mr. Bolsius zetten den toestand van de instelling voor de aanwezigen uiteen en toonde uitvoerig aan, dat een aansturen op een minnelijke schikking verre te verkiezen ii voor een ingrijpen der crediteuren, waar - Uit een faillissement zou moeten voortkomen en stellig ook in het belang der crediteuren zeiven moet worden geacht. Surséance van betaling aan te vragen moest hij ook ernstig ontraden. Na eenige gedachlenwisseling, waarbij verschillende meeningen naar voren kwa men, werd overeenkomstig het advies beslo ten. Daarna werd overgegaan tot benoeming van een voorloopige Commissie, die de op dracht verkreeg in dien geest de belangen van crediteuren te behartigen. Tot .leden dezer Commissie werden be noemd de lieeren Stumpel, notaris; Bergers, Haarlemmerstraat; N. A. van Zijp, Jac. Creijghlon en' Wouterlood. Het ligt in de bedoeling, dat crediteuren uit andere gemeenten van het rayon Leiden eveneens hun vertrouwensmannen zullen aanwijzen; dat deze zullen samenkomen te Leiden en dat uit die personen een defini tieve Commissie zal worden aangewezen, die met soortgelijke commissies uit andere districten overleg zal kunnen plegen, om in den geest van minnelijke schikking tot een afwikkeling der zaken te komen. De bijeenkomst droeg een zeer welwillend en vriendschappelijk karakter. Algemeene Nederl. Vereen. „Tesselschade". Gisteren hield de afdecling Leiden van de Algemeene Ncderlandsche Vrouwenvereni ging „Tesselschade" haar jaarlijksche alge meene vergadering onder presidium, van mevr. KluyverHoningh. De huishoudelijke werkzaamheden hadden hun gewoon ver loop. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden mevr. KluyverHoningh te Leiden en mevr. Van PanhuysVan der Lek de Clercq te Noordwijk werden herko zen. Daarna vermeldde de voorzitster een feit, dat zeker als zeer buitengewoon mag worden beschouwd, n.l. de zoo vriendelijke secretaresse mej. A. C. W. Scholten kan berdenken, dat zij gedurende 50 jaren dit secretariaat heeft waargenomen, en allen, die op de een of andere wijze met Tessel schade in betrekking hebben gestaan, weten met welke groote nauwgezetheid en grooten ijver dit door haar is vervuld geworden. Mej. Scholten is in deze 50 jaren de vraagbaak van vele vrouwen en meisjes ge weest, van velen meer, dan buitenstaanders kunnen denken, en zij hielp hen met raad en daad op de echte liefdevolle wijze, bij de oprichting van Tesselschade als een der eerste voorwaarden gesteld. In de eerste jaren waren het die vrouwen, die alleen door het maken van handwerken zich tot haar wondden; ongemerkt kwamen daarbij zij, die betrekkingen van verschillenden aard zochten; door de nauwkeurige inlich tingen, die mej. Scholten zich steeds wist te verwerven van betrekkingzoekenden en aanbiedenden hebben verscheiden van hen een plaatsing in of builen Leiden gevonden. Toen in later jaren Opleidingsfonds en Ze- gers-Veeckens-fonds opgericht waren, heeft mej. Scholten's nauwgezette en zorgvuldige correspondentie zeer zeker er toe bijgedra gen, dat hier ter slede aan jongeren, steun bij Jbpleiding, en aan ouderen een toelage voor een dikwijls heel zorgvol bestaan kon verschaft worden. Velen zullen een dank bare herinnering aan haar hebben. Nog steeds als zoovele jaren staat mej. Schollen met dezelfde opgewektheid en sym pathie voor het lot van anderen, iedere vrouw, die zich lot de Ver. „Tesselschade" wendt, te woord. De studenten-rijjool. Het 350-jarig bestaan der Leidsclie Uni versiteit is voor de studenten een schitte rende gelegenheid om weer céns een echt ouderwetsche rijjool te organisecren, en zoo zullen dan a.s. Zaterdagmiddag de Bree straat-bewandelaars hun Zaterdagrust moe ten ontberen en plaats moeten ruimen voor de jeugdige a.s. vertegenwoordigers der wetenschap. De stoet wordt opgesteld op de Varken markt, van waar te omstreeks twee uur wordt vertrokken. De voorhoede vormt natuurlijk een mu ziekkorps, dat zal trachten de jool nog joli ger te maken. Hierna komen een vijftal praalwagens, waarvan de eerste voorstelt: „De Chineesche Opstand". Men vindt hier Woe-Pei-Foe met een drietal staatssecreta rissen, een Engelsche toerist met zijn we derhelft, een zendeling en een mandarijn met acht Chineesche soldaten eendrachte lijk hijeen gezeten, terwijl een groot hord aan den bak met groote letters aankondigt: „Bekwame generaals gevraagd". De tweede wagen, voorstellende „De Ma- rokkaansche opstand", meer specifiek een Arabisch tentenkamp, wordt bezet (-en) door zeven Mooren onder aanvoering van een sheik, een ÊJpaansch generaal, bevel voerende over een leger van vijf soldaten, twee haremvrouwen, twee Spaanschc schoo- nen en twee toreadors. De derde wagen ziet er minder oorlogs zuchtig uit en stelt voor de begrafenis van Koning Alcohol, die evenwel niet doorgaat. In een reusachtige kruik van 2 Meter hoogte en 1 Meter middellijn zetelt Koning Alcohol, die er alleen met zijn hoofd, waar op een van nagebootste glasscherven ver vaardigde gouden Kroon rust, boven uit steekt. Op biertonnen zitten aan zijn voet twee lakeien met zilveren kroontjes op, waarnaast twee doodbidders met lachend geeicht. Rondom deze groep springen 14 dui velen, allen gewapend met een kruik, waar op het Corpswapen. Wagen nummer vier toont ons de stich ting der Hoogeschool in 1575 door Prins Willem I, ongeven door een staf van hoog waardigheidsbekleders met vertegenwoor digers der vijf faculteiten. De stoet wordt gesloten door een wagen, waarop dezelfde faculteit-vertegenwoordi gers na 350 jaar, die hun hulde komen be luigen aan den stichter, maar dit thans eenigszins belachelijk voorgesteld worden, n.l. door drie rechters met weegschaaltjes, een veldwachter en een beklaagde, een tandarts, gewapend met een reusachtigp lang, die een boer verlost van een kies van enorme afmetingen; voorts een grijsaard, dank zij de werking der schildklier ver jongd tot een baby met een groote fopspeen, een verpleegster en een baker, een dominee met een koster, een wiskundige en een .astronoom en last not least Watt en half Walt als philosophen. Wij twijfelen niet, of do heer Gerard Hop- pezak, die de costumecring en grimeering op zich heeft genomen, zal hieraan zijn beste krachten wijden en er in slagen het geheel een keurigen aanblik te geven. Omstreeks vier uur arriveert de stoet aan „Den Burcht", waar de jury, bestaande uit de lieeren Ph. Verspijck, G. J. W. Koolemans Beijnen en U. W. H. Stheeman. uitspraak zal doop en de prijzen zal uitreiken. Tot secretaris van de afdeelin/Leiden van het Dielsch Studenten-Verbond is in de plaats van den heer A. J. G. Delinfante be noemd de heer D. J. Bijleveld. Tot 2den secretaris werd gekozen de heer J. C. Th. Poull ter Gunnen en tot lid toege voegd aan het bestuur in verband met het hier Ier slede te houden groot Nederlandsch Studenten-congres den heer A. J. G. Belin- fante. In de Casino-bioscoop aan de Ilooge- woerd is gisternamiddag door de heeren J, C. Mol, directeur van het bureau voor we tenschappelijke kinematographie te Bloe- mendaal, en dr. W. H. van Selers, bio.loog alhier, een herhaling gegeven der verloo- ning van de Van Leeuwenhoek-film. Ook ditmaal was de opkomst zeer bevredigend en de meeste plaatsen waren reeds vooral besproken; een bewijs hoe deze film ook na herhaalde verlooning nog de belangstel ling wekt. De toelichting Lij de film was weder in goede handen en de heelden wa ren hijzonder duidelijk en helder. Bij zulk een eenigszins knusse vertooning komen de goede eigenschappen van liet Casino theater bijzonder tot hun recht. De verloo- ners hadden niets dan lot over van de directie voor haar bereidwillige medewer king. In een vergadering van de Internatio nale Anti-Mil. Vereen. (I. A. M. V.), gister avond bijeengeroepen in de groote Nuls zaal, besprak gisteravond ds. B. de Ligt de vragen: Waar gaan wij heen met de ont wapening? Is dienstweigering nog wel noo- dig? Spr. deed daarbij uitkomen, dat liet langzamerhand tot ieders bewustzijn begint door te dringen, dat de oorlog iels afschu welijks is en dat, wat de wereldoorlog vol doende heeft geleerd, daardoor behalve vele menschenlevens, ook veel kapitaal daar mede verloren gaat. Toch is dit niet voldoende om een toe stand te scheppen, die alle oorlogen in den vervolge onmogelijk zal maken. Aan de hand van liet verkiczingsprogram der S. D. A P. trachtte spr. aan te loonen, dat deze partij geen ontwapening wil, maar slechts vermindering van de bewapening. De burgerlijke ontwapenaars laten boven dien Indiö blauw blauw. De derde Internationale in Rusland wil in het geheel niet van ontwapening weten, Moskou prikkelt gedurig het militairislisch .ijistinct. Waa(t het zoo slaat is de individueele dienstweigering nog dringend noodig en daarvoor houdt spr. dan ook een vurig pleidooi. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door een A. J. C.er, die er op wees, dat in dezen strijd van de I. A. M. V. geen invloed van beleekcnis kan uitgaan, wat de spr. hem nader betwistte. De directie der N. Z. II. T. M. heeft mei ingang van 9 Februari eenige maat regelen getroffen^ welke ongetwijfeld het geregeld Verkeer ten goede zullen komen. Van den locaaldienst LeidenOegslgeest komen de éénmanswagens le vervallen; deze worden vervangen door trams, be mand met een bestuurder en een conduc teur. Bijwijze van proef zullen de van het sta- btnnbnt.AND. Vergadering van crediteuren uit Leiden en Omstreken van de Hanzebank. De reorganisatie van den post- en tele graafdienst. De onderhandelingen in het kleermakers^ bedrijf zijn afgebroken. Stichting van het Nationaal Comité tei bevordering van het Luchtverkeer Neder landIndië. BUITENLAND. Besluiten van Duitschen Rijksdag eü Pruisischen Landdag. Ook in den Franschen Senaat wordt tegen Herriot geageerd. De Engelsche landbouwarbeiders nemen geen deel aan de landbonweonferentie. Engelsch protest bij den Volkenbond in zake de Turksche Irak-commissie. Het inwendige van de Pieterskerk, waar op 9 Februari a.s. de plechtigheid ter herdenking van het 350-jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool plaats heeft. tion vertrekkende en niet van Den Haag komende trams naar Katwijk en Noordwijk ook toegankelijk worden gesteld voor de reizigers naar Oegslgeest en lusschengele- gen halten; hetzelfde geldt ook voor de van Katwijk en Noordwijk komende trams, welke niet doorgaan naar Den Ilaag. In de doorgaande trams van en naar Den Haag worden dus evenmin als thans reizi gers van Leiden naar Ocgstgeest en omge-* keerd opgenomen. In verband mat de bezwaren, welke do Overweg voor een regelmatigen dienst biedt, zullen de trams naar Oegslgeest in den vervolge vertrekken van en aankomen aan het Terweepark. Omtrent den locaaldienst Schevcningen* Voorburg geldt het volgende: De vertrek tijden van Schevcningen en Voorburg (halte Z. II. E. S.) worden van 7 uur v.m. tot 11.30 n.m. met vijf minuten vervroegd. In verband rpet deze wijziging zullen ook de trams van den doorgaanden dienst Scheveningen-Leidcn-Kalwijk-Noordwijk 5 minuten eer van Schcveningcn vertrekken, terwijl de aankomsttijden te Scheveningen op eenige minuten later zijn te stellen. Door A. v. d. L., wonende Kruisstraat» alhier, is bij de politie aangifte gedaan, dat te zijnen nadcele Woensdagnacht een kin-j derwagen, welke stond in de Rabarberpoort, is ontvreemd. Even later zag hij den wagen slaan in de Sinl-Aagtenstraat bij den vod denkoopman K. Deze verklaarde, dat het voertuig hem door twee jeugdige personen te koop was aangeboden, die, toen hij niet op den koop was ingegaan, zich ijlings uii de voeten gemaakt hadden. De politie legde beslag op den wagen en stelt een nader on derzoek in. Gisternamiddag omstreeks vijf uur is op de Breestraat een auto. toebehoorende aan den bloemkweeker J. D., te Boskoop en welke stond op de kleine steentjes vlak te gen het trottoir, door de Haagschc tram aangereden, ten gevolge waarvan de wagen een kwartslag rechtsom maakte en de stuur inrichting defect geraakte. De bestuurder der tram dacht er wel langs te kunnen, daar even te voren de stadstram er zonder onge-! lukken voorhij gereden was; doch hij vergat, dat de Haagschc wagens iets breeder zijn dan de stedelijke. Hedennacht hebben inbrekers door in klimming zich toegang verschaft tot hef Rijksopvoedingsgesticht aan de Gevangen laan, alhier, waar zij van de bewakers v. d. B. en B. twee rijwielen ontvreemdden^ VOOR ZATERDAG, 7 FEBRUARI. 8 uur v.m. Hamburg (392 M) Theate* kroniek. 10.15 Amsterdam (2175 M) Tijdsein van het Persburëau Vaz Dias (Officieele Am- sterdamsche tijd). 11.00 Leipzig (ongev. 400 M) Mittagsmu- sik. 12.50 Parijs (1780 M SFR) Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Paris. 1.20 Londen (365 M 2LO) Tijdsein van Greenwich The Wireless Octet. 3.20 Cardiff (351 M 5WA) Fallcman met zijn bioscooporkest. 3.50 Leipzig (ongev. 400 M) Concert van de Hauskapelle. Berlijn (330 en 505 M) Concert, o.a. Me- nuetto (M. Moszkowski) Ouverture zui Oper ,,Der Feensee" (Auber) Miiichen aus dem Orient, Walzer (Strausz). Birmingham (475 M 5lT) Concert van hef Kinderorkestje. Manchester (375 M 2ZIJ) Concert Gra^ mophone-platen. Aberdeen (495 M 2BD) The Wireles* Sextet. Glasgow (420 M 5SC) The Wireless Quar tet William Gilchrist (tenor).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1