No, 19908. DINSDAG 3 FEBRUARI Anno 1925 Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTD3N: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags BO Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven IÏ0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindtplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postehdqus- en Blrodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: .Voor Leiden per 8 maanden 7 2.85, per week .wwaanf. KO.IB. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week *0.18, Franco per post 7.8.86 '-f portokosten. INt nummer bestest uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visehmarkt 18, tel. 1225 ia WOENSDAG .verkrijgbaar: SCHELVISCH k f 0.17 f 0.20f 0.38, SCHOL k f 0.Ï6, KOOL- iVISCH k f 0.14, BOT k t 0.20, OEH. KABELJAUW k t 0.33 per pond, HARING k f 0.03 per stuk en ZEEUWSCHE MOS SELEN k f 0.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, Leiden, 3 Februari 1925. Herdenking van bet veertigjarig ambt8jubilenm van ds. H. J. Kouwenhoven. Gisteravond is in de kerk der Geref. Gem. aan de Hooigracht het veertigjarig ambts jubileum van ds. H. J. Kouwenhoven op indrukwekkende wijze herdacht. Het ruime gebouw, dat met palmen was getooid, wa» meer dan stampvol; niet alleen waren alle zitplaatsen en bijgeplaatste stoelen ingeno men, men stond in de middengangen stijf tegen elkander op en ook buiten de deuren. De treden van den preekstoel waren zelfs bestormd. Behalve de feestcommissie, de Kerkeraad, de collega's uit Leiden en omliggende plaat sen, het bestuur der Classis Leiden van de Geref. Kerken en vele gemeenteleden, waren aanwezig vertegenwoordigers van de ge meenten Schoonebeek, Voorschoten en Gro ningen, gemeenten, waar de jubilaris vóór hij" in Leiden kwam, de Geref. Kerk korteren of langeren tijd diende. De Kerkeraad van Zaamslag had een schriftelijken geluk- wensch aan de feestcommissie doen toe komen, welke in den loop van den avond door den voorzitter werd voorgelezen, waar in medegedeeld werd, dat de moeilijkheid van de reis vooral in dit jaargetijde, van een persoonlijk bezoek hadden afgezien, zij het dan ook noode. De bijeenkomst werd op uitnemende wijze geleid door den voorzitter van de feestcom missie, dx. J. G. van Ës, die de aanwezigen allereerst verzocht staande te zingen Psalm 113 7, wat at dadelijk een indrukwekken de wijding gaf aan de plechtigheid. Inmid dels werd de jubilaris met zijn echtgenoole en verdere familieleden binnengeleid, om in het midden der Kerk voor liet spreekge stoelte plaats te nemen. Hierna ging dr. Van Es vóór in gebed, om vervolgens nog voor te lezen Psalm 71 15 en een kort openingswoord te spreken. Hij heette allen hartelijk welkom, verblijdde i zich, dat zoovelen van de uilnoodiging van de feestcommissie hadden gehoor gegeven. In het bijzonder verwelkomde hij de afge vaardigden uit andere gemeenten, welke zich eenigen daarvoor een lange vermoeien de reis hadden getroost en noemde in het bijzonder den jubilaris zelf en diens familie. In den regel aldus spr. tot den teeraar hebt gij in dit gebouw het woord alleen, van- 'avond zult gij hebben te hooren, zien en grootendeels te zwijgen, terwijl wij God zullen danken voor hetgeen Hij ons in u gegeven heeft. Hierna gaf hij aan den se cretaris van de commissie, den heer Lam- booy, do gelegenheid hel programma van den avond in pracht-uilgave den jubilaris l_aun le bieden, en deelde mede, dal de bur- Igemeester had medegedeeld, door .vnblsbe- ziglieden verhinderd was tegenwoordig le Zijn. Vervolgens deed hij uilkomen iels te moeten doen, wat aan den distributietijd zal doen herinneren. Hij zag zich n.l. genood zaakt de vele sprekers te moeten rantsoe- 'neeren. Niemand, behalve de jubilaris zelf. Bie de verschillende sprekers moet beant woorden, mag langer spreker dan lien mi nuten; wel korter, maar overschrijdt hij zijn tijd, dan valt de hamer onverbiddelijk. Na afloop kunnen de aanwezigen in de Consistoriekamer den jubilaris en zijn eehl- genoole en kinderen de iiand drukken, om vervolgens door don paslorietuin de kerk te yorlaten. Hiema verkreeg ds. H. Thomas het woord bm den jubileerenden collega namens de Vijftig kerkeraadsleden en de meer dan vier duizend leden der Gereformeerde Ker ken te Leiden- geluk te wenschen. Spr. wilde zich, erkennende overigens de groote verdiensten van den jubilaris ont houden van schepselvergoding, al zou hij evenmin diens gebreken uitmeten. Zich Verheugende in de Koninklijke onderschei ding, zeide spr.. dat het God geweest is, die hem daartoe heef verwaardigd. Zijn col lega's, wier knoopsgaten nog ledig en een zaam zijn fgelach) misgunnen hem dit eere- leeken niet, wetende dat hij hel met eere zal dragen. Hij moge dan een ridder zijn, hij blijft toch nog altijd een dienstknecht en slaaf van zijn Koning Jezus Christus. De lange loopbaan van ds Kouwenhoven schetsende, merkte spr. op, dat er voor ■hem en zijn gemeente reden is te loven en <e danken God, die dit alles gaf om ten slotte den wensch uit te spreken, dat de Hcere hem nog vele jaren spare, opdat hij blijve werken als een goed en getrouw tiienst-knecht van Christus. Nu nam weder de voorzitter der feest commissie het woord om de stoffelijke blij ken van do gemeente, den jubilaris aan te bieden. Ook hij ging nog eens na hoe ds. Kouwenhoven een reeks van veertig jaren had gewerkt, gespreekt, gecatechiseerd, de hutpe is geweest in duizenden gezinnen, bij ziekte en zorg, als apostel Is uitgegaan om te leeren, te helpen, te troosten en te red den. En dan herinnerde hij er aan hoe alge meen het verlangen in de gemeente was, om dezen dag voor den jubilaris tot een feestdag te maken. Geen enkel lid der ge meente was overgeslagen en niemand had de hand teruggehouden. Daarvan deelde hij treffende staaltjes mede. Zoo was er een huismoeder geweest, dat zeide, dat zij er niets voor kon doen, want zij was arm. Maar toen haar gezegd was, dat een stuiver voldoend» was, zeide ze lachend, „dan doe ik ook mee" en zij gaf de helft van alles was zij bezat: 18 centen. Behalve een bedrag In portefeuille bood hij den jubilaris aan een dressoir, benevens een viertal werken van bekende schrijvers en wel: prof. Noortzij: „Gods Woord der eeuwen getuigenis"; Oibbink's: „Uit Bijbel- schen bodem: Egypte, Palestina en Syrië"; dT. Van Arkel: Het land, dat ik U wijzen zal, en Dieszmann, „Licht vom Osten". Vervolgens verkreeg ds. W. Bouwman het woord en sprak zijn oudsten collega toe als mederedacteur van de „Kerkbode". Nooit kwam van ds. Kouwenhoven een ar tikel te laat. Als hij een bedrage toezegde, kon daarop steeds worden gerekend. Na verder den jubilaris te hdbben geschetst, als collega, voor wien het werk nooit te veel was, besloot deze spr. met de bede, dat ds. Kouwenhoven nog vele jaren blijve ge spaard èn voor de gemeente van Leiden èn voor de Kerk. Hierna werd even gepauzeerd. Middelerwijl speelde de heer D. Smink: „Pastorale" van Jozef Rheinberger op het oTgel, dat met stille aandacht werd aan gehoord. Ds. J. J. Impeta, uit Katwijk-aan-Zee, sprak vervolgens ale vertegenwoordiger der Classis Leiden, die den jubilaris hoogacht, vooral, zooals spr .deed uitkomen, datds. Kou wenhoven als het noodig ie sprekende, ook weet te zwijgen. Hij sprak ten slotte den wensch uit, dat het ds. Kouwenhoven gegeven zal zijn nog langen tijd de belangen der kerken in de Classis Leiden le kunnen dienen en bevor deren. Ook als de vriend van vele jaren sprak ds. Impeta oindelijk een treffend woord van hart tot hart, wat de voorzitter aanleiding gaf om dezen daarvoor hartelijk te danken. De heer J. Hoogervorst vertolkte vervol gens de gelukwenschen van de Diaconie, terwijl de heer H. Boter namens de cate- ohisanlen de verzekering gaf, dat deze veel aan ds. Kouwenhoven hadden te danken, j waarvoor hij als een klein aandenken een i divan aanbood. De heer A. M. Verschoor sloot zich vau- j wege de Evangelisatie-commissie bij deze hartelijke woorden aan. Hij herinnerde er j aan hoe deze Evangeliedienaar veertig jaren lang ala Mozes de herdersstaf In het gees- telijk Israël voerde en een vierde deel van j deze jaren in de Evangelisatie-commissie 1 zitting had. Ook hij bood hem daarvoor een sloffelijk blijk van hulde aan, beslaande uit een zilveren couvert. Nadat vervolgens Psalm 189 8 was ge zongen, Irad de heer Willems als afgevaar digde uit de Drentsche gemeente Schoone beek, naar voren, een en ander meedeelende uit hel leven dezer landelijke gemeente, o.a. hoe de jonge predikant toen des avonds in de huiskamer van zijn leden om een groot brandend turfvuur zat, terwijl het spinne wiel snorde. De herderlijke banden 2ijn nog niet ver broken, een der afgevaardigden heeft nog niet vergeten hoe hij door ds. Kouwenhoven werd aangenomen. Als een klein blijk van waardeering bood hij den jubilaris uit naam der gemeente een enveloppe aan. Ds. Kruyswijk, uit Voorschoten, vertolkte du gevoelens van de gemeente Voorschoten, terwijl een der afgevaardigden uit Gronin gen, ds. Van der Vegte, daarna deed uit komen hoe ds. Kouwenhoven ook in Gro ningen een lichtspoor heeft nagelaten en hoe hij elk jaar daar nog eens optreedt, waar door de band der vriendschap en der toe genegenheid blijft bestaan. Ook hij had van de Groningsche broeders de blijken van hoogachting en waardeering in een enve loppe meegebracht. In een diepgevoeld ernstig en welsprekend woord bedankte de jubilaris len slotte allen, er op wijzende, dat de schoonste hulde, hem gebracht, is de Koninklijke onderscheiding, die hem 1e meer dierbaar is omdat hij is en altijd is geweest een vurig aanhanger van Oranje en een vereerder van onze Koningin. Met een woord van ootmoed, omdat God hem dit alles schonk, besloot spr. Nadat de gemeente nog Psalm 150 1 had gezongen, sloot ds. Thomas den avond met dankgebed. In de consistoriekamer drukten de aan wezigen bij het heengaan den jubilaris nog dc hand, waarna feestcommissie, kerkeraad en predikanten en afgevaardigden nog eeni gen tijd vertoefden in de consistoriekamer van ds. Bouwman toefden, welke bijeen komst een intiem karakter droeg. Leidsche Radio-Vereeniging. Gisteravond hield in den theetuin „Oud- Hortuszicht" bovenstaande Vereeniging een algemeene ledenvergadering, die wij goed bezocht werd. De Voorzitter de heer Snoek, de vergade ring openende, brengt allereerst den dank der Vereeniging over aan den heer v. Ingen Schenau voor de geheel belanglooze beschik baarstelling der zaal. Hierna las de secretaris de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stuk ken bevonden zich o.a. vier Philips-lampen en de Voorzitter deelt mede, dat de heer Swierstra, vertegenwoordiger der Philips- gloailampenfabriek, bereid is gevonden Donderdag 19 Februari voor de Vereeniging te komen spreken over het onderwerp „De radiolamp." Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer C. Hebeis, voorzitter der Rotter- damsche afdeeling van de Ned. Vereeniging voor Radiotelegrafie en waarbij spreker in een vlotte rede wees op de voordeelen, ver bonden aan het lidmaatschap der N.V.V.R. Hieraan toch, aldus spr., hebben wij alles te danken wat wij tot nu toe op dit gebied hebben bereikt: Vrijheid van ontvangstede Hilversumsche draidlooze omroep, ja zelfs al zendvergunningen, zij het ook in geringen getale. Natuurlijk kan dit laatste alleen bereikt worden, wanneer het geheele radio-liefheb bend publiek zich landelijk organiseert en iedere vereeniging zich als lid bij het hoofd bestuur opgeeft. Omtrent het ontstaan der radiotelegrafie deelt spr. mede, dat in Holland in 1902 de radio zijn intrede deed en wel, doordat een draadlooze verbinding tot stand werd ge bracht tusschen Hoek van Holland en het lichtschip „Maas"; in 1918 kwamen er de eigenlijke eerste amateurs, wien na korten tijd vrijheid van ontvangst werd toegestaan. Helaas, de vreugde was van korten duur: 5 Sept. 1914 moesten alle ontvangtoestellen in verband met den wereldoorlog verdwij nen. Pas na 1918 heeft het radioverkeer zoo'n geweldige vlucht genomen, als het thans heeft. Zendvergunningen worden alleen ver strekt aan afdeelingen der N.V.V.R., dus niet aan iemand persoonlijk, hetgeen echter wel niet zoo lang op zich zal laten wachten. Twee van de dingen, die de N.V.V.R. het meest aantrekkelijk maken, zijn wel haar twee uitgaven, het maandblad „Radio nieuws" en het weekblad „Radio Express", die door de degelijkheid van haar artikelen boven alle andere radiobladen uitsteken. De contributie bedraagt slechts acht gul den per jaar, waarvoor men geregeld de beide radiobladen gratis toegezonden krijgt; men heeft bovendien de beschikking over een bibliotheek van 350 deelcn en bij aan sluiten van de afdeeling als lid bovendien nog over het Haagsche instrumentarium. Voor het toelaten der L. R. V. als lid is het echter strikt noodzakelijk, dat 50 pet. der leden (w.o. het' bestuur lieelemaal) lid van de N.V.V.V.R. is. De Voorzitter dankte den heer Hebeis voor 2ijn duidelijke uiteenzetting en hoopte hem binnen 14 dagen een definitief besluit te kunnen doen toekomen. Nadat de lieer Witmans zijn eerste Soun der-les gegeven had en er nog eenige dis cussie had plaats gevonden naar aanleiding der ingekomen slukk'en, sloot de voorzitter te ruim elf uur de vergadering. De agent van politie 1ste klasse J. Tromp zal den 5den Februari a.s. den dienst gaan verlaten. Ter gelegenheid van het vertrek van den agent van politie lsle klasse F. BodenstaJf zal a.s. Zaterdagnamiddag het politiecorps afscheid van hem nemen. Het politie-muziekgezelschap zal dan eenige nummers ten gehoore brengen. Een en ander zal plaats vinden in de groote wacht van het politiebureau. Op 9 Februari a.s. hoopt de heer J. •Brafcel, den dag te herdenken, waarop hij voor veertig jaar bij de firma J. P. C. Meer burg, aan den Nieuwe-Rijn, in dienst trad als behanger en stoffeerder. In on; Blad van Zaterdag hebben wij de aandacht gevestigd op een tentoonstel ling van Indische reisschetsen door dr. H. P. Beriage, welke in het Rijks Ethnogra- phisch Museum zou worden aangericht, en er aan herinnerd, dat deze verzameling in andere plaatsen, zooals o.a. Amsterdam en Haarlem, veel belangstelling heeft gewekt. Wij hebben van deze teekeningen, op een reis door Java, Bali en Sumatra gemaakt, inderdaad niet veel gezegd. Gisternamiddag werd de tentoonstelling, zonder een bepaalde officieele opening even wel. voor het publiek toegankelijk gesteld. Bijzonder groot was de belangstelling aan vankelijk niet. Wij hopen, dat dit spoedig anders zal worden. De reisschetsen zijn een aandachtige be schouwing ten volle waard, zoowel voor leeken als voor hen, die over een meer dan gewonen kunstsmaak beschikken. Door B. en W. werd hedenvoormiddag ten Raadhuize aanbesteed: A. Het witten en kleuren van plafonds en muren der gemeentegebouwen, in acht per- ceelen. Aantal inschrijvingen 10, Jac. Bekooy, Wassenaar: I. f 1099; H f1274; IH, f894; IV. f 1111; V. f 650 VI f 1212; VII. f 777; Vin. f 899. F. Wempe: 1. f 1259; n. f 1559; Hl. f 1100; IV. f 1173; V. I 795; VI. f 1602; VII. f 819; VIII. f 933. J. Kukler: I. f 1249; II. f 1189; III. f 1619 IV. f 1129; V. f 730; VI. f 1179; VII. f729; Vni. f 999. Th. J. H. Willing; 1. f 1250; H. f 1460; III. i 1360; IV. f 1300; V. f 906; VI. IlSOOj VII. f 760; VIII. f 960. N. V. Stucadoors-Mij. v.h. De Best: I. f 1290; H. f 1300; IH. I 965; IV. f 1330; V. f1080; VI. f1600; VII. f1400; VUL f950. I. Verhoef: I. f 1385; II. f 1460; IH. f 1472 IV. 11200; VI. f 1420; VII. f 793. J. Bekooy: I. f1480; V. f975; VIII. f950. J. v. d. Berg: V. f 850. 1. ArnoldusI. f 1414; II. f 1560; HL f 1290; IV. f 1280; V. f 950; VI. f 1500; VII. f 768; VIII. f 995. B. Het wasschen der ruiten enz. der ge meentegebouwen (in tien perceelen), 2 In schrijvingen. J. Kukler: I. f 624; II. f 569; III. f 569; IV. f 654; V. f 389; VI. f 1249; VII. f 666; VHI. f 369; IX. 1 516 en Z. f 429. L. van Es: VI. f 649; VII. f 649; IX.-1489 en X. I 424. C. Het schoonmaken en onderhouden van jalouzieën, gordijnen, vloerkleeden en hor ren der gemeentegebouwen (in negen per ceelen), 10 inschrijvingen. Gebr. Verstraaten VIH. f 115; J. Kukler IX. f815; L. van Es: IX. f 610; J. v. d. Wilk VI. f 340; A. Ladan IX. f 844; Joh. W. Kret V. f 48; VIII. f 138; P. J. Mleloo IT. f 130, IH. f 90; IV. I 90; VII. f 106. J. v. BemmelenI. I 199; J. Jansen I. f 197, II. f 148, III. f 114, IV. f 104; V. f 49 VI. f 330, VII. f 112, VIII. I 120. J. van Weeren: III. I 98.50; IV. I 99; V. f 32.50; VII. f 99.50. Waar de plaatsnaam onvermeld bleel is dit Leiden. Door den heer W. van Rossuni du Chattel is, blijkens een advertentie in ons Blad, wederom, in navolging van het 3- October-lepellje, een alleraardigst herinne- ringslepeltje, ter gelegenheid van den 360en gedenkdag der Leidsche Hoogeschool. ont worpen en doen vervaardigen. Wij namen in het magazijn, waar deze lepeltjes in voorraad zijn, een kijkje en constateeren gaarne, dat dit lepeltje den ontwerper lot eer strekt. In den hak vertoont zich een scherpe reproductie van het oude Academiegebouw met het jaartal 1574; bovenop den steel, in zuivere Hollandsche Renaissance uitge voerd, bevind zich het portret van den Prins van Oranje, naar de bekende gravure, waar op men den Prins gedekt met het kapje ziet. Wij twijfelen niet of ook dit echt Leidsch lepeltje zal een aardig en nuttig souvenir gevonden worden door allen voor allen, die door hun loopbaan of werkkring aan de Leidsche Alma Mater verbonden zijn, ter- j wijl ook vele anderen door het bezit van I dit voorwerp de herinnering aan dezen i feestdag zullen willen levendig houden. Morgenavond, 4 Februari, zal in het Nulsgebouw, een groote propaganda-samen- komst van Vrijzinnige Hervormden worden gehouden, waarin twee bekende sprekers, ds. Hagen, uit 's-Hertogenbosch, zoon van den vroegeren Leidschen predikant, en ds. Baar, van Alkmaar, het woord zullen voe ren. Ds. Hagen spreekt over „Onze gemeen schap" en ds. Baar, over „Onze plicht". Vanwege de Democratische Partij zal Dinsdagavond 17 dezer in de Stadsge hoorzaal de heer J. A. van Sijn, candidaat voor de Tweede Kamer, in een openbare vergadering met debat spreken over: De eisch tot ontwapening. Vermoedelijk zal als tweede spreker optreden de heer Gerh. van Dijk, eveneens candidaat voor de Tweede Kamer en oud-parlementair redacteur van de „Tel." met het onderwerp: De weerzin tegen de tegenwoordige politiek Hedenmorgen werd de politie gealar meerd door een telefonisch bericht van den heer L., Hooigracht, die meldde, dat een carbidgas-toestel gevaar liep in brand te ge raken en een ontploffing het gevolg zou zijn. De motorspuit rukte direct uit, doch be hoefde geen diensten te verrichten, daar het gevaar na het afsluiten van den gasioevoer spoedig geweken was. Zaterdagnamiddag had in het gebouw „Patrimonium" de verloting onder toezicht van de politie plaats namens de Gem. Zangver. „Zang zij onze Leus", waarvan de uilslag opgenomen is in de advertenties in dit Blad Tengevolge van de nauwe passage op de Haarlemmerstraat bij de Hartebrug is gisteravond omstreeks zes uur een groote vrachtauto van een houthandel hier ter stede met het achtergedeelte tegen de leu ning van die brug gereden, waardoor een gedeelte hiervan bezweek en vervangen moest worden door een houten omrastering. 1 BINNENLAND. Herdenking van het veertigjarig ambt» jubileum van den Leidschen predikst H. J. Kouwenhoven. Verweer van Leidmha hoe giteraren. De gemeente Voorschoten krijgt asm nieuw Raadhuis. Gouden feest van da Deti-Bstavia-Baafc schappij. Te Amsterdam heeft een man en twee kinderen vermoord. BUITENLAND. De F ran scha veiligheid en Dnitsohland. De Fransohe Kamer voor pari het gesantschap bij het Vatioaan. De kwestie van uitwijzing van dan Griek» schen patriarch. Groote brand te Bakoe. blijft wel LEIDSCHE SCHOUWBURG. Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel. Op Hoop van Zegen, spel van de zee in 4 be drijven van Heyerman». „Op Hoop van Zegen" is zonder kans op tegenspraak Heyermans' meest succesvolle, stuk te noemen. We zeggen niet; zijn beste tooneelwerk. maar wet het stuk, dat den meesten bijval heeft gevonden en daarom ver over de duizend maal is gegaan. Var over de duizend maal het spreekt voor zich zelf in ons kleine landje. Is het wonder, dat de Rotterdammers, nu wat een fee3t-opvoering zou worden, is ge, metamorphoseerd tot een nagedachtenis, zich vol piëteit hebben gegeven aan „Op Hoop van Zegen"? Wie toch heeft aan schouwd, hoe dit krachtig aanslaand 9pel van de zee wordt vertolkt, kan niet ont kennen, dat de Rotterdammers in een nieu we monteering, die goed verzorgd mag hee- ten, zich vol liefde hebben gewijd aan dit geesteskind van Neerland's te vroeg ontsla pen tooneelschrijver. Zoodat als steeds vroe ger ook nu „Op Hoop van Zegen", al moge bv. „Schakels" sterker zijn van structuur, het kolossaal heeft gedaan en een tot en met de baignoires uitverkochten schouwburg hoe gaarne hadden we ook de loges ge heel bezet gezien I diep heeft getroffen en geroerd. Tal van zakdoeken waren in bewoging. En „Op Hoop van Zegen" moge dan hia en daar wat verouderd zijn, het is en bii" een prachtig en dankbaar speelstuk, dat i in slaat is in te prenten de waarheid van; „Do visch wordt duur betaald" Voor mevr. Alida TartaudKleyn was het een waagstuk om, zij het ook op ver-, zoek van den inmiddels ontslapen auteur, die zelf haar creatie niet meer mocht aan schouwen, hoezeer hij daarnaar had ver, langd, de rol van Kniertje op zich te nemen, waar Kniertje eenmaal is samengeweven met den naam van mevr. Esther de Boer—, Van Rijk. Doch glansrijk heeft zij zich van haar taak gekweten en we durven vastleg gen, dat Alida TartaudKleyn een eigen creatie heeft geschapen naast die van haar voorgangster, een eigen creatie, die alles zins recht heeft, 't Is o.i. ook haar redding geweest, want een verbetering van Kniertje in de opvatting van Esther dc Boervan Rijk lijkt ons ten eencnmale uilgesloten Het groote verschil in uitbeelding vinden wij liggen in de mate van onderworpenheid, waarin Knier wordt gegeven. Alida Tartaud is inwendig nog een meer opstandige Knier al beukt het lot haar het restje opstandig- heid ook uit, zoodat een totaal willoos men- sohenwrak op 't eind daarheen strompelt met haar pannetje coteletten. Het zijn twee groote creaties naast elkaarl Ook verder viel in 't algemeen slechts te prijzen, de Geert van Jules Vurstraete. de reeder Bos van Tartaud, enz. Maar een bij zonder woord van lol willen we brengen aan Jacq. Snoek voor zijn Barend. T Was een kostelijke verrassing, zoo'n acteur te ont dekken. Verder willen we nog noemen Jaap v. d. Poll en Theo Frenkel als.Cobus en Daantje, de twee diakenhuismannetjes, Louis Vervoorn als dronken Simon en Ilenri Morrien als boekhouder Kaps. Bij de is- schersvrouwen was af en toe ietwat te veel „dames-achtigs" o.i. aanwezig, vooral, ti.v. in de Jo van Kitty PerrinKluppelt, line goed gespeeld overigens ook Het (alrijke publiek was zeer enthousiast. MUZIEK. Haarlemsche Ozkest-Vereeniging. Gerharz heeft gisteravond een Russisch programma uitgevoerd. Zoo stond het ten minste gedrukt zoowel boven de aanplak biljetten als boven het in de zaal verkrijg bare programma. Maar is het niet wat al t« Russisoh om Massenet eo Gounod, die n»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1