Glazen Flacons GEEL ETIKET No. 19906 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Januari Derde Blad, Anno 1925. UIT DE PERS. Aangename Kennismaking. FEUILLETON. Het avontuur van Walter "Schnaffs. De ondernemer. In „De Eco nomist" dezer maand bespreekt mr. A. N. Molenaar de onzekere positie, waarin de ondernemer ten onzent is komen te verkee- ren ten gevolge vooral van maatregelen van wetgeving en bestuur. De invloed op de richting, te zijnen aan zien in het Staatsbeleid ingeslagen, is uit gegaan van de S.D.A.P. Wij hebben hier te doen met een aanslag op het particulier bezit, inzonderheid van de productiemiddelen. Schr. plaatst daar tegenover een pleidooi voor het privaat bezit, dat in onze maatschappelijke orde niet weggedacht kan worden. Daarut vloeit vcort het bestaansrecht van den onderne mer. Men dient het ook in politicis voor hem op te nemen. Maar dat geschiedt niet. Het gescheld op des ondernemers baat- - zucht blijft in het Parlement onbeant woord. Het aan-de-kaak-stellen der groo- t« fortuinen wordt doodgezwegen. En wat nog wel zoo erg is, de socialistische campagne tegen den ondernemer wordt door alle politieke partijen geduld, ja somtijds aangewakkerd. Zoo is deze volgens Alexander Tille tot een drie voudig stiefkind geworden, stiefkind van wetenschappelijke economisten, stiefkind van de publieke opinie cn stiefkind van den Staat. Hoe de positie van den ondernemer in ons land thans is, vooral na 1918 geworden is, wordt dooT mr. M. uitvoerig beschreven De geschiedenis der arbeidsgeschülenwet gaat hij na, herinnert aan hetgeen geschied ia bij het Twentsche textielconflict, waar minister Aalberse bestand bleek tegen den op hem geoefenden druk van links. Maar de arbeidsgeschülenwet blijft voor den ondernemer een gevaar, juist, omdat aan beide zijden der Kamer te veel afgevaardigden zitten, die niet be grijpen, dat, wat in den socialistischen heüstaat geboden is', in onze op het prvaatbezit gegrondveste samenleving behoort te worden nagelaten. Hoe vanzelf sprekend dit alles schijnt, zelfs een econoom als prof. Veraart ziet het voorbij. Zijn streven naar publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is met het privaatbezit gegrondveste samenleving streven naar mcl zeggenschap der ar beiders. Nog is de bedrijfsorganisatie niet dóór den wetgevei* gesanctioneerd. Desniettemin heeft de propaganda pro en de slappe houding contra den onder nemer geleerd, dat het in de toekomst om zijn levenswerk gaat. Hij zit in de greep der politiek en hij is de quantita- tief te veronachtzamen factor. "Van de volksvertegenwoordiging verwacht hij mitsdien niet overmatig veel... de erva ring heeft hem sceptisch gemaakt. Schr. gaat dan den invloed na van de .Arbeidswet 1919, schetst de belemmering van den ondernemer door de eisclien, die ïle statistiek, het toezicht op de naleving der Arbeidswet, do belastingwetgeving enz. enz., veroorzaken. En wat het opleggen van lasten, naasc de gewone belastingen, betreft, rijst de vraag waarom juist de ondernemer tel kens opnieuw door op zichzelf kleine heffingen moet worden gestoord. Van daag wordt een handelsregisterwet in gevoerd, morgen wentelt men dte kosten van de stoomwet op hem af,- overmorgen J wordt het aantal van in zijn bedrijf werk. zame arbeiders tot grondslag eener zake lijke belasting gemaakt. Het statistiek- recht, ook bij uitvoer geheven, wordt J verdubbeld, de warenwet stelt nieuwe financieele eisehen aan het bedrijf, men zint op regelingen, om den ondernemer voor het water, dat hij aan kanalen en rivieren onttrekt, te laten betalen; ja, men overweegt zelfs, hem ook voor het terugvloeiend water te knevelen. Ook de historie der ziektewet wordt in verband gereleveerd en de voorziening te gen de gevolgen van werkloosheid. Dit alles brengt groote onzekerheid in liet zakenleven en datzelfde geldt van de belas tingwetgeving. De kapitaalvorming en de neiging van het publiek zijn geld aan de in dustrie toe te vertrouwen lijden sterk onder dit alles. Zoo vermindert dus allengs de moge lijkheid voor de ondernemers om geld te krijgen, terwijl de kans om het kwijt te raken belangrijk is gestegen. Laat ons evenwel, wat de Belastingwet geving betreft, erkennen, dat de ondërno- mer met het optreden van minister Coliji een sprankje hoop heeft gekregen. Nu de begrooting sluitend is gemaakt, zal do belastingverlaging aan de orde komen. Wel is waar blijft het twijfelachtig of de bezuiniging in den Staatsdienst zoo krachtig zal worden doorgevoerd, dat van een belastingvermindering, die in do negen cijfers loopt, sprake zal kunnen zijn. Ook blijft onzeker, of tusschen 1930 en 1935 de verdedigingsbeiastingen met circa 400 millioen zullen worden vermin derd dan wel of dan de vrijkomende gel den voor andere doeleinden zullen wor den aangewend. Zal voorts een winstbe lasting in politiekcn kring ijverig bepleit, al dan niet den ondernemer op het dak worden geschoven? En wat heeft de on dernemer van een nieuw ontwerp-luxe- belasfcing tc wachten? Men ziet, wat de belastingen betreft, is er wel is waar een lap blauw aan den hemel zichtbaar, maar doorgebroken is de zon nog nietl lntusschen aan het sociale departement is alles nog donker. Daar ziet het cr niet naar uit, dat men voldoende door grondt, in welk een onzekerheid de' on dernemer verkeert en wat dc ernstige gevolgen daarvan voor 's lands welvaart zijn. De stelselmatige belemmering van den ondernemer moet ook voor de 'samenleving materieel en cultureel noodlottig worden.' Aldus besluit mr. Molenaar: Wij pleiten dus voor een gezoude so ciale wetgeving, van socialistische ten- denzen vrij en bovendien voor een aan zienlijke vermindering van de tinancieelc eisehen van den Staat. Een dergelijke politiek moet de onzekerheid, die de on dernemer rondom zich ziet, wegnemen. Bevrijd moet hij worden van het tergend gevoel, dat hij, de kapitalist, de paria der samenleving is, wiens handelingen van uur tot uur moet worden nagegaan. Geschiedt dit niot on blijft het onzeker of hem rustig voortwerken zal worden ge waarborgd, dan staat vast, dat de besten onzer ondernemers zich geleidelijk zul len terügtrekken, en dat van beschik baarstelling van kapitaal voor het be drijfsleven nagenoeg geen sprake ineer zal zijn. Dan zoekt het kapitaal in het buitenland emplooi. Capital has wings, and if flightened will fly. but... Labour cannot* fly." BUITENL. WEEKOVERZICHT. Heriiot in 't gedrang hij is overwinnaar voordeel voor rechts in Duitschland Trotzky af. Voor den Franschen premier was de ver- loopen weck zwaar en sinds zijn eerste op treden is hij niet zoo dicht bij een neder laag geweest. In de eerste plaats bracht Briand in de Kamer het voorstel tot af schaffing van het gezantschap bij den Paus, dat Ilerriot beloofd had te zullen indienen, in gevaar, doch wellicht zou dit pleit nog wel gewonnen zijn; hoewel in den Senaat het voorstel zoo goed als geen kans heeft, dit zij direct voorop gesteld. Waar Ilerriot zijn portefeuille echter niet zal verbinden aan een verwerpen van dit voorstel, zou deze nederlaag meer van moreel dan van practische bctcekenis zijn geweest. Ilerriot schijnt echter in dezen een handig com promis te hebben gevonden, gebruik ma kend van hot feit, dat is uitgevonden, dat Elzas-Lotharingen voorioopig nog met het Vaticaan in concordaat blijft verbonden en een vertegenwoordiger daar behoudt. Die vertegenwoordiger zou dan tegelijk voor Frankrijk kunnen optreden. Het is misschien de oplossing in dit netelige vraagstuk, dat in Frankrijk heel wal teweeg heeft ge bracht. r Doch zwaarder voor Ilerriot was zijn gang naar de Kamer om daar de begrooling van buitenl. zaken te verdedigen en al noe men wij dit in de tweede plaats, het was van meer beteekenis dan het voorgaande. Elk punt, dat inoesl worden aangeroerd, had zijn. eigen moeilijkheden. Uit den aard der zaak moest de premier het protocol van Qe- nève wel verdedigen, dat 'geheel pasklaar is gemaakt in de Fransche opvatting van veiligheid elc., terwijl gerust mag worden aangenomen, dat dit protocol in den huldi gen vorm geen kans heeft werkelijkheid te worden, daar Engeland en dan speciaal de Dominions, het niet zal ralificeeren. Al die fraaie woorden van Hcrriot waren daarom weinig meer dan vuurwerk, al zal het voor de Fanschen mooi effect hebben gehad. En dan de schuldenkwestie.Hcrriot had daar- bij wat goed le maken, nl. de katerstemming in Amerika naar aanleiding van de rede van Marin. waaruit Borah b.v. reeds rond uit concludeerde: Frankrijk wil niet beta len, te verdrijven. Hij verzekerde.derhalve, dat Frankrijk zijn schulden geheel erkent, doch faciliteiten zal dienen te genieten,"om betaling mogelijk te maken. Op deze ver klaring zal echter een daad %moeten volgen en liefst wal vlug, anders zal Amerika wel eens weinig overtuigd zicli kunnen toonen. Voor de Franschen zal Marin's rede heel wat aangenamer klinken dan Harriot's verklaring, die in het Fransche volk wei nig weerklank vindt, maar Ilerriot had geen keus en het Fransche volk zal zich moeten wennen aan de idee, dat het betalen moet. Er zit niets anders op. Het moeilijkste was echter de verhouding lol Duitschland. Opnieuw waren-eenige no ta's gewisseld over de beruchte Keulsche zóne, een kwestie, die veel van de verma ledijde Roerkweslie weg heeft, helaas. De geallieerden hebben de Duitsche nota be antwoord met een nieuwe uilstcl-nola, waar bij wederom werd aangekondigd, dat later een volledige opsomming zou worden gege ven, waarin Duitschland te kort is gescho ten bij de ontwapening, welke tekortkomin gen de oorzaak zijn van het verlengen der bezetting der Keulsclje zóne. Feitelijk was de tweede geallieerde nota daarom vrij over bodig en het frappeerde, dat deze nota van leegen inhoud zoo kras was gesteld, waar door in Duitschland Duilsch-nationalen voot de zooveelsfe maal in de kaart wem gespeeld. Stresemann had dan ook beslist geen moeilijke taak, oni op die geallieerde nota een krachtig antwoord le geven, waar door, naar den uilerlijken schijn te oordee- len, Duitschland's positie werd versterkt. Op zichzelf genomen is trouwens dat uit blijven van de opgave, waarin Duitschland tc kort is geschoten, voor de geallieerden een zwak punt! Het was in deze atmosfeer, dat Ilerriot het groote vraagstuk van Frankrijk moest aanroeren en van rechts was er reeds een stille hoop, dat Ilerriot nief de juiste snaar zou welen te treffen.-Maar de Fransche premier overtrof zichzelf en gaf een uiteen zetting, die hem in de Kamer een ovatie bezorgde van een overgroole meerderheid. Hij liet echt Foincareïstische accoorden hooren, doch eindigde zwakjes met tegemoet koming aan een zich goedwillend loonend Duitschland. Dit laatste geschiedde evenwel zoo zwakjes, dal bij de socialisten, een deel der meerderheid, waarop Herriot steunt, ver zet kwam. Van réfchfs is toen daarop gespe culeerd. maar in een nieuwe verklaring heeft Ilerriot zich verder bewogen in de richting van verzoening en de socialisten hebben zich laten overtuigen, zoodat Herriot meester van de 9ilualie is gebleven en dat is voor hem thans het voornaamste. Het brandende vraagstuk is evenwel even ver van een oplossing gebleven en het laat zich aanzien, dat vooreerst ook geen uit weg zal worden gevonden. Met het Rijn gebied hangt immers geheel en al samen Frankrijk's veiligheid en zoo lang voor deze veiligheid geen waarborg in eenigerlei vorm is gesteld, komt men o. i. niet uit de puzzle der bezetting en der ontruiming. Men ziet, hoe nauw alles in elkaar grijpt Gelijk reeds opgemerkt, is de gang van zaken voor het kabinet-Luther op dit oogen- blik nog zoo slecht niet, waar voordeel voor rechts ook voordeel voor dit ministerie be- tc-ekent en rechts gedijt bij zulke nationalis tische tendenzen, als bij grondgebied-affai res van zelf te pas kunnen warden' ge- bracht. Toch laat het zich aanzien, dal in Prui sen de rechtsche manoeuvres zullen afstui- len op de standvastigheid van het centrum. Maar geheel zeker is dit nog niet en zoo lang dal niet het geval is, moet men voor zichtig zijn conclusies te trekken, dat is ook gebleken bij de crisis in het rijk. Waar de parlementen overigens nog rus tig thuis zijn, is er ^erdcr weinig bijzon ders in Europa gebeurd. Het conflict tus schen Polen en Dantzig toont nog eens weer Rolen's landhongër aan, doch tot een ge vaar voor den vrede zal dit conflict wel niet direct worden, daar de Volkenbond immers een rol er bij speelt. Trotzky's rol schijnt vooreerst le zijn uitgespeeld. Zijn tegenpartij, heel geleidelijk te werk gdande, heeft hem van alle baantjes beroofd. Of het ook is van alle macht? Dat is nog de vraag, die nu wel spoedig zal worden beantwoord, nu Trotzky uit de stille* gevangenschap weg is en naar den Kau- kasus is gegaan voor ..gezondheidsredenen". Trotzky is o.i. toch niet een figuur, die zich zal schikken in een nederlaag, wanneer hij nog kans meent le hebben op een over winning. Het is hem echter wel moeilijk gemaakt! RECLAME. Wij vestigen er de aan dacht op. dat Fosters' Rugptfn Nieren Pillen thans nitslnitend verkocht worden in verpakt in niet zwarten opdruk Weigert alle andere verpakkingen Foster-Mc Clelfnn. London 2948 (Van onzen Parijschen Correspondent). (Nadruk verboden). Parijs. 18 Januari. Eeuwen van het schitterendste hofleven dat ooit heeft bestaan, konden niet na laten hun stempel te drukken op de Pa- rijsche samenleving. Bekoorlijke manieren, geest, beleefdheid behooren tot Frankrijk's oudste tradities en vormen, het schoonste sieraad dezer stad. Helaas dineeren en dansen de vreemde lingen gemeenlijk op plaatsen van open baar vermaak, en mogen deze ook een boeiend schouwspel bieden aan het oog, van de ziel van het land bevatten zij al even weinig als de overeenkomstig» gelegen heden in Londen, New-York of Rome een afspiegeling geven van Jiet leven aldaar. Veilig kan men zeggen, dat vreemdelingen, die van Frankrijk niet meer gezien hebben dan restaurants, dancings, cabarets, schouw burgen, de boulevards en den hall van het hotei. de ziel van de natie zelfs niet tot op een afstand zjjn genaderd en werkelijk niets weten van de denkbeelden, de zeden en gewoonten van dit land. Daarom druk ik Iandgenooten, die naar Farjjs komen, altijd op het hart om zoo veel mogelijk te feven met en onder de Parijzenaars, indien zij hier althans iets meer dan pure uitspanning zoeken. Gaat niet ia een hotel, en vooral, vooral niet in een internationaal caravanserail. Huurt, ook al zjjt ge hier maar acht dagen, een kamer bij particulieren.' Ge betaalt er 75 pet minder; 'daarbij zijt ge er over het algemeen beter. En ge zult u hier veel gelukkiger voelen, en iets meenemen van uw reis. Ge zult u hebben geoefend in het Fransch spreken; ga zult de Fransche ziel voortaan beter begrppen; en ge zult 'uw steentje hebben bijgedragen tot die internationale toenade ring. welke het eenige afdoende middel is om den oorlog te voorkomen. Het verblijdende is, dat ook in Parijs thans vrijwel algemeen wordt ingezien, dat het dezen weg op moet. Af te lang is Frankrijk fier ontoegankelijk gebleven. Tot voor enkele jaren stonden de grenzen wel iswaar wagenwijd open voor den vreem deling. maar tot de intimiteit drong hjj niet door. De Franschen waren afs raen- schen, die aan den bezoeker alleen de op gepoetste salons laten zien, neen, nog erger, wan! zelf trokken zjj zich terug, ep barri- kadeerden zich in hun huiskamer. Gelijk gezegd, sinds enkele jaren, sinds enkele maanden misschien, begint het besef overal door tc dringen, dat het anders wezen moet, e.i dat Frankrijk het voor een groot deel aan deze ontoegankelijkheid te wijten heeft, wanneer het in andere landen verkeerd be oordeeld wordt. Wij zijn nu zoover, dat het niet moeilijk nicer is voor den vreemdeling, die „par droit de naissance,, of „par droit de con- quêto" het recht daartoe heeft, om door te dringen tot in de beste kringen van Parijs, De Duchesse de Rohan bijv. heeft een salon, welke voor een ieder die tot een' zekere elite behoort, toegankelijk is. Haar hotel particulier: 35 boulevard des Invar üdes, is het geliefkoosd rendez-vous van jonge dichters en schrijvers. Prinses -Murat ontvangt zeer vaak gedurende het seizoen in haar woning -28 rue Monoeau ter eera van leden van den adel en verschillende beroemdheden. Prinses de Ia Tour d'Au- vergue en haar zuster Prinses Jacques de Broglie hebben eveneens een reeks van re cepties, waarvoor gemakkelijk een intro- tie is te krijgen. De hertogin van Doudeau- ville, de markiezin en de gravin van Ga nay, de gravin Bourg de Bozas, de markiezin van Jaucourt, de hertogin van Bisaccia, de markiezin de Talleyrand, barones Gour- gaud en vele anderen hebben allen bekende salons, en heur vaste ontvangdagen staan in den Bottin-Mondain. Door GUY DE MAUPASSANT. (SLOT). Hij stond op, voelde de slapte in zijn bee- nen en ging weer zitten om te overleggen. Twee, drie uren wikte, woog li ij, telkens van voornemen veranderend, lamgesla gen, ongelukkig,' heen cn weer geslingerd tusschen de meest tegenstrijdige gedachten. Eén plan leok hem echter nog het beste, namelijk, om uit tc kijken of hij ook een dorpeling, zoneter wapens, zonder gevaar lijke werktuigen, héél-alleen, voorbij zag komen; zoo ja, dan op hem loeloopen, hem aanklampen, en hem duidelijk le verslaan geven, dat hij zich wilde overgeven. Zijn pickelliaube afzettend, de punt kon hem verraden slak hij met-de noo- dige voorzichtigheid zijn hoofd boven den loopgang uit. Niemand vertoonde zich aan den gezichts einder. Ddar, rechts, lag een dorpje, rook hoven zijn daken uitsluwend, de rook der kcukenscihoorslcenen! D&ar, links, ontdekte hij aan het einide eener hosclïlaan een groot, door torens geflankeerd kasteel Ontzaglijk lijdend wachtte hij den avond af, niets ziende dan voorbij-vliegende kraaien, niets hoorond dan het onder- aarctech gerommel zijner ingewanden. En weer werd het nacht. Hij strekte zich uit in zijn schuilplaats fn Vie' in slaap, een kooflsigen slaap, tel kens opgeschrikt door nachtmerries, de slaap -\$an een uitgeliongerd menschenkind. gloorde dc dageraad. *f - j ?Q®™aaJs op den loer slaan. .Maar dc streek bleef eenzaam als te voren, en nieuwe vrees beving hem; vrees, dat hij zou sten-en van honger! Hij zag zich reeds in den greppel neerliggen, op den rug, met gesloten oogen, terwijl allerlei gedierte, «tem gespuis, om 2ijn lijk beenwemelde, er aan vretend, overal te gelijk, onder zijn kleeren kruipend om te bijten aan zijn koude huid .En een groote raaf pikte met zijn langen snavel hem béide oogen uit. Half gek van afgrijzen verbeeldde hij zich dat hij door zwakte zou bezwijmen en niet meer loopen kon. En hij wilde, overmoedig, naar liet dorp rennen, alles wagend, allies trotsecrend, toen plotseling dr-ie boeren aankwamen, die met hooivorken op schou der naar het werk togen. Bliksemsnel dook hij onder in zijn schuilhoek. Doch zoodra dc avondschemer donkerde, sloop hij langzaam uit den greppel en ge bogen, bang, met kloppend hart, begat hij zich op weg naar het kasteel, dit verkie zend boven het dorpje, dat hem schrikwek kend toescheen als een. hol vol tijgers. De benedenvensters waren verlioht. Eén raam stond zelfs open, waaruit een sterke geur van pas gebraden vleesch omhoog steeg; een geur, die dadelijk doordrong tot den neus en tot den fuik van Walter Schnaffs, die hem. snakkend-naar-adem, deed ineen krimpen, hem onweerstaanbaar aantrekkend en vervullend met de verme telheid der wanhoop. En onnadenkend, plotseling, verscheen hij, met zijn helm op, voor het open venster. Het personeel zal te eten rond een groote tafel. Eensklaps liet een dienstmeisje haar glas vallen, versteend van schrik naar bui len starend. Aller blikken volgden dc bare. Daar was de vijand! Goede hemel! De Duitschers kwamen het kasteel bestormen.... Een kreet weerklonk, één enkele kreet, uilgesloolen door acht kelen, een kreet van ontzetting, daarna, stoelen omverwerpend, een stommelend opstaan, tuimelend over elkander heen, een dolle vlucht naar de deur. In een minimum van tijd van tijd was het vertrek leeg en verlaten, stond de wel voorziene diseh voor den verbaasden, steeds nog bij het raam toevenden .Walter Schnaffs. Na eenige aarzeling sprong hij naar bin nen, liep op de borden toe. Zijn razende honger deed hem trillen als een koorts lijder; niettemin werd hij door angst weer houden. Hij luisterde. Een siddering scheen door het geheele huis te varen; deuren klapten dicht, vlugge voetstappen dreunden boven. De bange Pruis luisterde scherp naar liet vaag ru moer; toen hoorde hij doffe, eigenaardige geluiden, alsof er buiten telkens iets op den wceken grond neerplofte, menschen sprongen uit het raam Daarna zwegen de geruchten als het graf zoo stil werd het kasteel. Waller Schnaffs ging zitten voor een goed-gevuld bord en begon te schransen. Hij at met kolossale happen, bevreesd, te worden onderbroken en niet genoeg te kunnen opslokken. Met beide handen stopte hij de stukken in zijn groolen mond; en heele pakjes voedsel zak ten naar zijn maag, onderweg zijn keel op zwellend. Al en toe moest hij even uitschei den, bijna berstend. Hij nam de flesch met appelwijn, om zijn slokdarm te reinigen, zooals men een verstopte buis doorspoelt. Hij ledigde alle borden, alle schalen, alle flesschen; toen. zat van drank en voedsel, verstompt, hikkend, met benevelden geest en vetten mond» maakte hij de knoopen van zijn uniform los, tem einde beter te kunnen ademen, niet in staal een voet meer te ver zetten. Zijn oogen sloten zich, zijn gedach ten werden warrig; hij legde het hoofd, lussohen zijn gekruiste armen, op tafel neor en verloor zachtjes-aan het bewustzijn van de dingen en gebeurtenissen. Boven de boomen van het park uit ver helderde de afnemende maan nog vaag den 'horizon, 't Was hel kille dauw-tijdstip, dat aan den zonsopging vooraf gaat. Schimmen gleden geruischloos tusschen dicht geboomte door; en nu en dan deed een manestraal het staal van. wapenspilsen flikkeren. Als een groote zwarte silhouet lag daar het slot in steenen starheid. Slechts twee vensters, gdiikvloem. wa<r«n verlicht Plotseling commandeerde een forsche slem; Vooruit marschl voor den donder, jongens! Atta-queertll Toen, in minder dan geen tijd, werden deuren, luiken, ruilen ingeslagen door een bende mannen, die, voorwaarts stormend, alles vernietigend, het huis binnenrukten. Vijftig soldaten," tot de tanden gewapend, sprongen in de keuken, waar Walter Schnaffs vredig dutte, en, terwijl wel twin tig geladen vuurwapens op zijn borst ge richt werden, smeten anderen hem op den grond en bonden hem. Geslagen, mishandeld, verdwaasd van schrik, hijgde hij van veitbluftheid, le doe zelig, om den toestand eigenlijk tc snappen. Maar eensklaps plantte een dikke mili tair, overladen met goud, zijn voet op Wal ter Schnaffs buik, terwijl hij bulderde: Gij zijt mijn gevangene; geef je over! De Duitscher verslond slechts dat ééne woord: „gevangene",en hij zuchtte: Ja, ja, ja." Ilij werd overeind getrokken, op een stoel gebonden, en met levendige belangstelling gadegeslagen door zijn overwinnaars, die snoven als briesende paarden. Sommigen moeste» gaan zitten, doodop van emotie en vermoeienis. Maar Walter Schnaffs glim lachte, nujiij eindelijk zeker was: krijgs gevangene te zijnl Een andere officier trad binnen en zeide: Kolonel, de vijand is op de vlucht ge slagen; velen schijnen gewond te_ wezen. We blijven meester van het terrein. De dikke militair, zijn voorhoofd beltend, bulderde: „Victorie 1" En een zakagenda voor den dag halend, noleerde hij: „Na ver woeden strijd werden de Duitschers tot den terugtocht gedwongen, hun dooden en ge wonden meevoerend. Plus minus vijftig man buiten gevecht gesteld. Verscheidenen vielen in onze handen." De jonge luitenant hernam: Welke schikking moet getroffen wor den, kolonel? De kolonel antwoordde: Terugtrekken om een offensief van artil lerie en meerdere strijdkrachten te voorko men. En hij gaf order tot den aftocht. Bij dien muur van het kasteel werd de colonne geformeerd en zette zich In bewe ging, Walter Schnaffs* in het midden, ge kneveld, vastgehouden door soldaten mei de revolver in de vuist. Een troep ter verkenning ging vooruit» Langzaam en voorzichtig, af en toe halt houdend, werd opgemarcheerd. Aldus arri veerde men met het aanbreken van den dag bij de onder-prefectuur van Roohe-Oysel, waarvan de nationale garde dit wapenfeit' volbracht had. De opgewonden en nieuws- gierige volksmenigte verkeerde in de groot-, ste spanning. Toen het hoofddeksel van den gevangene zichtbaar werd, brak er een oor- verdoovend gejoel los. Vrouwen hieven hun armen omhoog, ouderen van dagen schrei den, een oud grootvadertje smeet zijn slok naar den Pruis en verwondde den neus van één zijner bewakers. De kolonel commandeerde: Zorgt voor de veiligheid van den ge vangene. Het stadhuis was eindelijk bereikt. De cel stond open en Walter Schnaffs, ontdaan van boeien, werd er in geduwd. Tweehonderd .man bel rokken de wacht» om hel gebouw. Toen, niettegenstaande de symptomen eener opkomende indigestie, begon de Pruis, dol van vreugde, onder het uiten van woeste kreten, in 't rond le dansen, te dan sen als een bezetene, met armen en beenen zwaaiend, tol hij ten laatste totaal uitgeput tegen den muur aanbonkle. Hij was gevangenel Gered! Al zoo geschiedde, dat het kasteel Cham- pignet, na zes uren bezet te zijn geweest, heroverd werd. Kolonel Ratier, lakenkoopman, kreeg eea lintje»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9