No. 19906 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Januari Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. UIT ONZE STAATSMACHINE. UIT DE RIJNSTREEK flip, vergadering van den Alg. Bond van P.-K. RijkskieflkringorganisaHes in Nederland. JDe jaarvergadering van den Alg. Bond fran R.-K. Rijkskieskring-organisaties ia g&steravond in het Jaarbeursgebouw to Utrecht door den voorzitter, baron Van {Wijnbergen, geopend. Er werden alleen afgevaardigden der kieskringen en verte genwoordigers van de R.-K. pers toege laten. Reeds kort nadat de voorzitter zijn ope ningsrede gehouden had, kwam de kwestie „St. Michael" aan de orde. Do Voorzitter gaf een overzicht van het beloop der on derhandelingen en deelde mede, dat dezen morgen de volgende overeenkomst is ge troffen door het Bondsbestuur en het be stuur van ,,St. Michaël" Het Bondsbestuur heeft na kennisneming (van het communiqué-Aengenent besloten een commissie in te stellen, om een derge lijke organisatie als in het communiqué bedoeld, te bestudeeren en de resultaten daarvan in een ontwerporganisatie aan de Bondsvergadering met advies van het Bondsbestuur voor te leggen. In deze com missie zullen worden gevraagd als lid en voorzittermr. dr. D. A. P. N. Kooien en als leden de heeren prof. Aengenent, G. Bon, prof. mr. dr. v. d. Grinten, mr. Lees berg, mr. dr. Van Rijokevorssel en prof. Veraart. Daartegenover neemt liet bestuur van „St.-Michaël" op zich op de vergade ring van het Verbond, die op 14 Februari se. te Utrecht aal plaats hebben, bet vol gende voor te stellen Plaatselijke studieclubs kunnen blqven bestaan en ook elders worden opgericht. In de Rijkskieskringen en in de Rijkskies- kringgroepen kunnen kiescommissies bo gtaan, gekozen door de plaatselijke clubs. Het Verbond in den landolijken vorm wordt ontbonden en het hoofdbestuur houdt op fc© bestaan. Het Bondsbesi .uu aan\ aidt deze op«os- Bing zonder daarmede de wenscbolijkbeid van de opriohting van kiescommissies te ontkennen on zonder op dit oogenblik het bestaan van studieclubs goed of af to keuren. Het Bondsbestuur stelt aan de (Bondsvergadering voor te besluiten, dat op de candidatenlijsten der R.-K. Staats partij geen personen zullen worden go- plaatst, die, benevens lid van de R.-K. Staatspartij, tevens lid zijn van een andere landelijke politieke organisatie. Het voorstel werd met algemeene stem men onder daverend applaus aangenomen. Onder de aanwezigen te Utrecht waren het Eerste-Kamer-lid Haascvoefc, de Twee- de-Kamer-leden Boraans, Suring, mevrouw BronsveldVit rings, Kuiper, Michielsen, Westerman, T'ni^p, Vnn "Rijolce- vorssel. In zijn op: i i gsrcc'herinnerde de Voorzitter aan den oorlogstijd, welke ge leerd heeft, dat de maatschappelijke grond alagen niet deugden. De R.-K. bleven even wel niet bij de pakken neerzitten en tracht ten het werk van vorige generaties voort te zetten, in dien zin, dat zij streefden baar het ideaal van een Christel ijken Staat, althans poogden dat ideaal zoo ffoht mogelijk te benaderen. Hetgeen de politieke voormannen op dat gebied tol ■tand brachten, vermeldde spr. met trots en voldoening en in verband hiermede prees hij het werk van het driemanschap Sckaep- tnan, Kuyper en Lobman, die de Rcohlsche Samenwerking tot stand wisten te brengen. Ons hebben zij, zeide spr., hun arbeid Ier volmaking nagelaten en laten nu ten deze onzen plicht niet verzaken. Vervolgens herinnerde spr. anti de tot standkoming van hot algemeen kiesrecht en de evenredige vertegenwoordiging. Een 'en ander bracht een reorganisatie der R.- K. partij mede, doch gelukkig bleef het kiezerskorps de leiding steeds trouw. In den breede behandelde spr. hetgeen met die reorganisatie verband Hield, o.a Öe territoriale indeeling, de beginsel- en werkprogramma's en ook de aanneming van het kiesreglement. Spr. bracht Mgr Nolens dank voor de wijze, waarop hij de •diveree programma's steeds ontworpen heeift, zoowel in 1918 als in 1922. De huidige toestand wijst uit, dat de or ganisatie der Staatspartij steeds krachtig gehandhaafd is kunnen worden en dat 't aantal verworven kamerzetels, n.l. 32, grootcr is dan ooit tevoren bereikt werd. Nu rijst de vraag: Zal het zoo blijven? Wij hebben voortgebouwd op de oude fun damenten en het hangt van onze samen werking af of we dien arbeid zullen kun nen voortzetten. Nieuwe banen behoeven we daartoe niet te zoekendie werden ons reeds aangewezen in de encyclieken. Steeds is in Nederland een staatkunde gevoerd, die Christelijk mag worden ge noemd. Als resultaten mogen worden ge noemd de onderwijswetgeving^ welke een wereldreputatio beeft en een sociale wetge ving, speciaal een arbeidswetgeving, gelijk idie in de Rerum Novarum is uitgestippeld. Zonder eendrachtige samenwerking der (Katholieken zou dit alles niet tot stand gekomen zijn. Eenheid en samenwerking moeten blij- fveai bestaan in de R-K. partij en ook sa menwerking met de andere Christelijke partijen is daartoe noodig. Spr waarschuw de tegen groepsverdeeling in de eigen or ganisatie, welke onvermijdelijk tot ontbin- jding der partij zou moeten leiden en op de Jrcmietiging van haaT werk. Niet naar uitersten moet worden ge- ptreefd, maar naar overleg, als er mee- Joingsverschillen optreden. Spr. bezwoer den R.-K. de eenheid iu hun politieke organisatie te bewaren. Na hierop nog nader te rijn ingegaan deed spreker ten slotte een beroep op de R.-K. Volkspartij, om terug te keeren tot de R,- K. Staatspartij en spr. bad Gods zegen op het werk der partij af. Na de rede van den voorzitter werden telegrammen gezonden aan EL M. de Ko ningin en aan den Aartsbisschop. Ned. R.-K. Middenstandshond. Dezer dagen is een vergadering gehouden van den vakraad van den Ned. R.-K. Mid denstandsbond, in welken vakraad alle bij den Ned. R.-K. Middenstandsbond aange sloten vakbonden zijn vertegenwoordigd. Van bestuurszijde werden mededeelingen gedaan, waarna de verkiezing van een de finitief bestuur plaats had. De heer Noo- tenboom de Bruyn kon zich niet verkies baar stellen voor de voorzittersfunctie. Ge kozen werd als voorzitter de heer F. van Rossum, uit Hilversum, terwijl verder tot definitieve bestuursleden werden gekozen de heeren C. Nootenboom de Bruyn, J. Nooyen, G. C. Scholtes en A. P. J. van Dam. Hierna kwam een uitvoerige bespreking omtrent het itandpunt. dat de vakraad be hoorde in te nemen inzake het vraagstuk der bedrijfsorganisatie. Zich losmakende van de overweging, wat in de verre toekomst zou behooren te ge- tischieden, stelde de vergadering de volgende punten vast, als in aanmerking komende om in de naaste toekomst te worden ver wezenlijkt. a. De uitvoering der sociale verzekering woixie naar wettelijke regelen, zij het althans aanvankelijk onder Rijkscontrole, zooveel mogelijk bedrijfsgewijze ingedeeld, gebraèht in handen der belanghebbende groepen. b. De uitvoering van en de zorg voor de naleving der Arbeidswet worde bedrijfsge wijze voor een geleidelijk toenemend deel, uit ambtelijke handen door belanghebbende groepen van werkgevers en werknemers overgenomen. Daaraan diene vooraf te gaan zoodanige wijziging der Arbeidswet, dat hetgeen thans bepaald is ten aanzien der verschuiving van den arbeidstijd, evenzeer van toepas sing worde verklaard op de verruiming daar van. c. De wettelijke regeling van het collec tieve aiheidsc on tract en de mogelijkheid tot bindendverklaring worde zoo opgezet, dat de belanghebbende groepen daaromtrent be drijfsgewijze hebben te adviseeren en tevens worden belast met de controle op de nale ving der bindendverklaarde arbeidscon tracten. d. De bereiding van de uit a, b en c ge rezen geschillen worde onder medewerking van'rechterlijke ambtenaren en bedrijfsge wijze, zij 't aanvankelijk met eenige beper king, doch geleidelijk ten volle opgedragen aan belanghebbende groepen. Na de vergadering van den vakraad werd de algemeene vergadering gehouden, zijnde de eerste algemeene vergadering onder vigeur der nieuwe statuten bij welke de Ned. R.-K. Middenstandsbond bet vorige jaar is georganiseerd. De vergadering stond onder leiding van den heer G. J. G. Struyckcn, in Den Haag. De voorzitter bracht verslag uit van de bespreking met het college van advies en deed mededeeling van de door het bestuur voorgestelde aanvulling in het concept-pro gram 1925. Met zoo goed als algemeene stemmen werd tol voorzitter gekozen de heer C. J. G. Struycken. in Den Haag. Na eenige discussie werd de begrooting voor 1925 op een eindcijfer in inkomsten en j uitgaven van f 25,705 vastgesteld. I i De luebtverbinding AmsterdamParijs. i Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: Farman, de bekende Fransche vliegluig- bouwer, die o.a. het groote passagiersvlieg tuig „Goliath", voorzien van twee motoren, beeft gebouwd, welk toestel geregeld op de Fransche lijn ParijsAmsterdam werd ge bruikt, heeft in 1923 een nieuw groot ver keersvliegtuig, de „Jabiru", gebouwd, dat in 1923 en 1924 den eersten prijs in den wedstrijd voor commercieele vliegtuigen heeft behaald. Ook op de in December ge houden internationale luchtvaart-tentoon stelling in Parijs heeft dit toestel zeer de aandacht getrokken. Farman heeft dit toestel gisteren voor het eerst op de Fransohe lijn Parijs-Brussel- Amterdam gebracht, welke lijn geëxploiteerd wordt naast de Nederlandscbe lijn Amster dam-Rotterdam-Parijs van de K. L. M. Het toestel F-A. G. F. C., bestuurd door Couret en Landry, kwam gistermiddag op Schiphol aan, nadat het met den wind in de rug de geheele reis van Parijs in 1 uur en 52 mi nuten had afgelegd. De snelheid van bet Jabiru-toestel is zeer groot en bedraagt pl.m. 180 K.M. Het is een groole eendekker met dikken vleugel. De kajuit biedt plaats aan 10 passagiers. Ter weerszijden van den romp,zijn 4 Hispano-Suiza-motoren, van elk 180 P.K. aangebracht. Men zal voortaan echter het Jabiru-toestel bouwen met 2 Lor- raine-motoren van 400 P.K. elk. Het K. L. M. toestel, dat gisteren uit Pa rijs vertrokken is, maakte op deze route ook een zeer gunstigen tijd, gezien het veel ge ringere motorische vermogen, door den af stand in 2 uur en 7 minuten af te leggen. Geen propaganda gedurende de werkuren. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie heeft, naar „De Tel." verneemt, het P.T.T.-perBoneel verboden om geduren de de diensturen propaganda vóór of tegen een of anderen maatregel te voereo. Bij Kon. besluit is benoemd tot sub stituut-griffier bij de arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage rnr. H. Seret Opzoo- mer, thans substituut-griffier bij het kanton gerecht te 's-Gravenhageis verleend de eere medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan den heer C. J. Brena, fijdelijk bureel ambten a ar bij het Staatsbedrijf der Arlillerie-Tnrichlingen. Bij Kon Besl., houdende bezoldigings regeling voor het personeel der Verzeke ringskamer, is o.m. vastgesteld: Voor het personeel der Verzekeringskamer worden de volgende jaarwedden vastgesteld: voorzitter f 11.500; lid f9500; secretaris f 4700f 6600, drie tweejaarlijksche verhoo gingen van f300; inspecteur der Verzeke ringskamer f 4000-f 6400, zes tweejaarlijk sche verhoogingen van f300 en drie twee jaarlijksche verhoogingen van f200; refe rendaris f 4500-f 5400, drie tweejaarlijk sche verhoogingen van f 300; hoofdcommies f 8100f 4-100, vijf tweejaarlijksche ver hoogingen van f200; commies f2400t f 3400, drie tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en vier tweejaarlijksche verhoo gingen van f 100; adjunct-commies f1700 f2600, drie tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en drie tweejaarlijksche verlioo- gingen van f 100; klerk f 1100—f2000, Iwee tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en vijf tweejaarlijksche verhoogingen van f 100; schrijver f 1000f 1700, twee tweejaarlijk sche verhoogingen van f 200, met twee twee jaarlijksche verhoogingen van f 100 en twee tweejaarlijksche verhoogingen van f 50; concierge-bode f 1400—f 1700, twee twee jaarlijksche verhoogingen van f 100 en twee tweejaarlijksche verhoogingen van f50. De vergadering van Opporrabtfnen in Nederland 'heeft besloten, inzake de hangende voorstellen betreffende de tjjd- regeling in zomer en winter b\) de Re geering stappen te doen, om op de ernstige bezwaren, die voor de nakoming van de Joodsche godsdienstplichten uit de invoering van de voorgestelde bepalingen zouden kun nen voortvloeien, te wjjzen. In de dezer dagen gehouden algemeene ledenvergadering van den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren is meegedeeld, dat de Bond than<j 82 leden telt. De predikanten G. Doekes, te Nieuw- dorp, en J. H. Landwehr, le Rotterdam, hebben met ingang van 1 Mei a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Dookes wordt om gezondheidsrede nen tot deze aanvraag genoodzaakt. Hij is 52 jaar en diende 9 jaar de Geref. Kerk van Hecmse cn einds 1907 die van Niouw- dorp. Ds. J. H. Landwehr is de nestor der Rot- terdamsohe predikanten en heeft 38 dienst jaren. Hij diende de Ger. Kerken van Monster, Sneek en cinds 1894 die van Rot terdam. De Raad van Rotterdam beeft giste ren de vijftien bezuinigingsvoorstellen vnn wethouder De Jong alle verworpen. Naar men verneemt, heeft wethouder De Miranda als zijn voornemen te kennen gegeven heen lo gaan, als het voorstel van B. en W. van Amsterdam tot instelling van een gemeentelijk melkbedrijf verworpen wordt. Donderdag zijn acht sloomlreilers van IJmuiden naar zee vertrokken, gisteren vijf en vandaag vertrekken de laatste twee, zoo dat heden de geheele stoomvisschersvloot weer aan de visscherij deelneemt, uitgezon derd enkele stoomschepen, die aan de ha- ringvisseherij zullen deelnemen. In de gehouden conferentie tusschen het bestuur der vereeniging van kleine reeders en de IJmuider Federatie van Transport arbeiders is overeengekomen, dat beter een nieuw contract kan worden aangegaan, als het contract met de groole Reedersvereoni- ging ge teekend is. Te Heemstede is in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer Jac. B. Roozen Nzn., een bekend kweeker van hyacinten en tulpen In een gisteravond gehouden druk be zochte vergadering van het Utrecht9ch Stu dentencorps is, na een toelichting van den lieer Labouchère, besloten het 58ste lustrum van de stichting der Utrechteche Hooge- school in 1926 wederom te vieren met het houden ecner maskerade. Het ,,U. D." teokent hierbij aan Wij namen over een stuk uit de „Vox Studiosorum" met betrekking tot de plan nen, die het Utrechscb Studentencorps heeft voor de viering van het aanstaande jubileum onzer Hoogesohool. De redactie van de „Vox" maakt on6 evenwel er op opmerkzaam, dat het nog geenszins vast staat, dat het U. 8 C. dit lustrum met een maskerade zal vieren. Het ia wel een wensch, die in het U. S. C. leeft, mnaT een officieel beaJuit daaromtrent ia Dog niet genomen. Dit ter voorkoming van eventu eel® misverstanden. Dc Maas- cn Waalsehe Bank te Nijme gen ia in staat van faillissement verklaard. De Staatsloterif. Het onlangs ingediende wetsontwerp be treffende de Staatsloterij heeft den vrij on- schuldigen titel: Maatregelen tot afschaf fing van de Staatsloterij. Er wordt dus niet bedoeld een bruuske afschaffing van die instelling, maar het wettigen van maalre^ gelen, die tot de afschaffing moeten leiden. De Minister van Financiën wil geen dood slag plegen, maar de instelling laten weg kwijnen. En de grond voor het vermomde doodvonnis is de onzedelijkheid van de loterij; maar dit dikke woord wordt ook weer vermomd: het heet de zuthl van de Regeering om den spcelhartstocht niet te exploiteeren. Onwillekeurig zouden wij ons laten ver leiden om dit wetsvoorstel te beoordeelen en dat is toch niet onze bedoeling. De Staatsloterij is zeer oud, eeuwenoud, en dus hebben al heelwat Regeeringen zich aan het exploiteeren van den speelharts- locht bezondigd. Evenals zooveel zaken heeft „de Fransche lijd" ook de Staatsloterij een poos buiten werking gesteld, maar kort nadat Willem I het bewind al9 Souvereine Vorst had hervat, stelde hij de Staatsloterij opnieuw in en toch behoorde hij niet lot een groep, die het met de onzedelijkheid en het toegeven aan hartstocht niet al te nauw nam. En sedert dien tijd hebben zooveel brave menschen hun „twintigje" gespeeld, dat een lijst van hun namen eenige folian ten zou vullen. Onze tegenwoordige Lolerijwet wel te onderscheiden van de wel op de Staats loterij is van 1905; zij is te danken of te wijten aan het ministerie-Kuyper, dat van 19011905 zitting had. In die wet van 6 Juni 1905 is van de Staatsloterij al leen in dien zin sprake, dat de bepalingen van de algemeene loterijwet slechts op een paar ondergeschikte punten toepasselijk zou den zijn op de Staatsloterij, waarvan de afschaffing bij afzonderlijke wet zou wor den geregeld. Een voorstel lot geleidelijke afschaffing is ook inderdaad ingediend op 6 Juni 1903 dus op een oogenblik, waarop de behan deling van het wetsontwerp in liet verre verschiet mocht worden geacht. Tot die be handeling is het niet gekomen. De verkie zingen van 1905 brachten een vrijzinnige meerderheid en het ministerie-De Meester trok het wetsontwerp in. De tegenwoordige Minister van Financiën betreurt het, dat het ontwerp van 1903 niet is» behandeld; ook hij meent, dat de Staats loterij behoort te verdwijnen, ten eerste, omdat zij, zooals wij reeds aanhaalden, den speelhartstocht zou bevorderen of althans exploiteeren; maar ten tweede, omdat de afschaffing de consequentie is van onze beslaande en nog geldende loterijwet van 1905. Opmerkelijk is het echter, dat het ministerie-Heemskerk (19081923) geen po ging tot afschaffing heeft gedaan en dat het minislerie-Ruys, dat in verschillenden vorm reeds sedert 1918 aan het bewind is, eerst nu in haar nadagen met een afscliaffings- voorstel komt. De Staatsloterij ineens afschaffen, acht de Minister van Financiën echter niet wenschelijk, omdat daardoor de collecteurs- (Irices) ineens hun bron van inkomsten zouden zien opdrogen. De loten worden n.l. zooals bekend mag heeten onder een aantal daarvoor aafigewezen personen ver deeld; zij betalen een vastgestelde som voor elk lot en verkoopen die loten aan de lief- .hebbers tegen een hoogeren, ook vaslge- slelden, prijs; in dit verschil zit dc winst, waarop gerekend wordt. Vooral in de laatste jaren zijn als collecteurs en collectrices aangewezen personen, die geen voldoende inkomsten hadden om in hun levensonder houd te voorzien of hun 9tand konden op houden. Zoo zijn bijv. weduwen van amb tenaren als eollectrice benoemd. Deze men schen plotseling broodeloos te maken, acht de Minister bedenkelijk. Hij wil geleidelijk tot afschaffing geraken. Telkens wanneer een collecteuKlrice) sterft of ontslagen wordt zal het aantal loten, dat aan dezen wordt verstrekt, vervallen; er zal dus geen op vol gei<ster) worden benoemd. En telkens, als het aantal vervallen loten 420 is of een veelvoud daarvan, wordt de prijs van het lot vermindert en ook het verschil tusschen hetgeen de collecteurs betalen en hetgeen zij mogen vragen. Zoodoende verminderen de baten voor de collecteurs, maar ook de balen voor de Schatkist. Nu heeft de Mi nister uitgerekend, dat het voordeel voor den Slaat ophoudt, als het aantal loten ge daald is lot 5250. Is het zoo ver, dan wordt de Staatsloterij opgeheven bij Koninklijk Be sluit. Wanneer dat zal zijn gesteld, dat het wetsontwerp wordt aangenomen, wat niet te verwachten is kan niemand bepa len, omdat dat tijdstip afhankelijk is van leven en sterven der collecteurs. De Minister voelt zelf, dat het wel wat een eigenaardigen indruk moet maken, dat hij te midden van zijn pogingen om de be- grooling te doen sluiten, behalve met voor stellen tot belastingheffing, ook komt met een voorstel om de inkomsten van den Staat te verminderen. Hij verontschuldigt dit met de opmerking, dat de vermindering van inkomsten zeer geleidelijk gaat en dus voor- loopig de jaarlijksche inkomsten maar zeer weinig verminderen. Wij hebben de kosten en de balen der Staatsloterij, zooals die voor 1925 zijn ge raamd, in de Staatsbegrooling nagegaan. In Hoofdstuk VII B (Financiën) vonden wij al- uitgaven vermeld: traktement van den Directeur f 7700 traktement van 6 ambtenaren f 14470 bijkomende kosten f 19000 RECLAME. 2991 le zamen f 41170 Deze som moet nog vermeerderd worden met kinderbijslagen. In de Middelenwet wordt aangevoerd, dat do inkomsten gemiddeld over 3 jaar hebben bedragen f 662.436, maar dat de Minister de inkomsten voor 1925 raamt op f G65.000, omdat tegenwoordig advertenties of recla mes op de loten worden gedrukt. De zui vere inkomsten zouden dus ten hoogste voor 1925 kunnen bedragen f 665.000f 41.170 f 623.830. Als een voorbeeld van de geleidelijke ver mindering van baten, haalt de Minister nog aan, dat, als er door het afvallen van col lecteurs 2100 loten zijn vervallen, de Staat f 57.60 per lot ontvangt en de collecteur f C4.80, zoodat de collecteur per lot f 7.20 verdient (nu f 8.00); heeft hij dus 100 loten dan vermindert zijn winst al met f 80 per loterij of, daar er 8 loterijen per jaar zijn, met f240 per jaar. Daaruit schijnt te volgen, dat men ook lot afschaffing zou kunnen komen door de loterij op andere wijze over de jaren te ver- deelen. Wij zeiden reeds, dat wij de aanneming van het voorstel niet verwachten. Ook ge- looven wij niet, dat door de Staatsloterij dp speelhartstocht sterk geprikkeld wordt. Alphen. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. Q. M. Kroft geb. Bakker t. E. v. Leeuwen geb. v. Dam z. B. M. C Vergeer geb. van Engelen z. W. Wolver» gëb. Turk z. P. Perse geb. van Klink z. P. HL Kromhout geb. Koele wijn lcvenl. d. J. Reumerman geb. Otto z. Overleden: N .v. d. Snoek wed. van A. Prins 57 jr. J. van Muijen echtgen. van J. den Ouden 28 jr. N. v. Zwieten wedn. van G. Burger 82 jr. A. den Hertog wodn. van P. Groenheide 80 jr. Gehuwd: W. van Veen jm. 20 jr. en P. Paling jd. 20 jr. J. Verheul jm. 21 en B. Verboom jd. 22 jr. H. Beens jm. 27 jr. en M N. Sekeris jd. 21 jr. De heer Th. Spreij heeft, naar wij ver nemen, zijn functie als president-Kerkvoogd bij de Ned.-Herv. Gemeente alhier neerge legd. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Kerk Julianastr. Zondag v.ni. half tien (voorber. H. A.) en nam. half zeven uur ds. Veldhoen. Ned.-Herv. Kerk Oudshoornscheweg v.m. 10 uur ds. v. Linschooten. Evangolisatiegebouw Hooftstr. v.m. half- tien en nam. half zeven uur de eerw. heer van Zon van Dordrecht. Geref. Kerk Raadhuisstr. v.m. 10 uur eu nam. 6 uur ds. Schouten. Geref. Kerk Hooftstr. v.m. 10 uur cn n m. 6 uur ds. Wientjcs. Van den arbeider S. K. werkzaam aan de N.V. Oosthoek Zoon ia uit de loodsen dezer firma een fiets ontvreemd. De dader is nog niet gevat. Bij Kon. besluit van 29 Januari is, voor het tijdvak van 1 Februari tot en met 31 Augustus, benoemd tot leeraar aan de Rijks- 11 oogereburgorschool te Zierikzee de heer Chr. J. Meijer, alhier. Alkemade. Burgerlijk© Stand. GeboortenMaria Wilhelmina, dochter van Hendrikus van den Broek en van Johanna van Stein Clazina Gernrda, dochter van Nicolaa8 Koek en van Petronolla Theodora Straathof Johanna Cornelia, dochter van Hubertus Bouwmeester en van Apolonla Spring in 't Veld OverlijdenCornells Zoet, echtgen. vaa Adriana de Jeu, oud 58 jaren. OndertrouwdCornelia van Klink met Catharina Hoogenboora Johannes van der Hulst met Clazina Petronella Uljée. Gehuwd: Jacob van Leeuwen met Jncoba Loos. Boskocp. Gevonden voorwerpen: 1 winkelbel. 1 spatlap, 1 portemonnaie, 1 duimstok, 1 electrische lantaarn, 1 zilveren horloge met ketting. Inlichtingen nan hef politie-bureau. Donderdag had het knechtje van den heer K. alhier de onvoorzichtigheid zijn hand in een waschmachine te steken met het. gevolg, dat een top van ëén zijner vin gers werd afgekneld. Kerkelijk bericht voor Zon dag. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. Glas, Doopsbediening. Salvatori. v.m. half tien en nam. 6 uur ds Brusse, uit Den Haag. Ned. Ilerv. (Geref.) Evangelisatie, v.m halflien en n.m 6 uur de heer C. van dei Wal te Barneveld, candidaal aldaar en be roepen predikant le Rijnsaterwoude. Geref. Kerk. v.m. halftien cn n.m. C uur ds. Fernhout. Koudekerk. Donderdagavond gaf de Geref. zangvereeniging „Soii dco Gloria", directeur de heer J. W. Snel Jr. van Leiden haar zesde uitvoering in het Geref. Kerk gebouw, welke ondanks het ruwe weer zocd bezet was. De eere-voorzitter, de heer G. v. Doornik, sprak een openingswoord, waarna het zangkoor inzette met „Óns vereenigings- licd" van den heer J. W. Snel. Als hoofd nummers stonden op"'t programma „Jephta' van J. Z. J. Haasbroek en „De laatste ccr", muziek van den lieer Snel. Deze nummers begeleid door een strijkorkest, werden heel goed uitgevoerd, vooral zij gmoemd „De laatslo eer". Dit stuk kwam heel goed tot zijn recht. De solo-partijen werd' n door den directeur en zijn vroitw gezon n. welke JaaUle een prachtige bloemenmot d in ont vangst te nemen had. Daarna werd deze goed geslaagdo uilvoerin? mot «.-bod ge ëindigd. Nieuwe-Wetering. Woensdag j.l. "i\en de Chr. Zangvereeniging „Zingt den Heec met Hart en Mond" en de Chr. Zangver eeniging „Exelsior" van Leimuiden in de Christelijke School alhier voor 'n in goeden getale opgekomen publiek, ecu gecombi neerde zanguitvoering. De leiding wa9 in handen van den ds. W. W. Siddré van Oudewetering, die zich op keurige wijze van zijn laak heeft gekweten. Vooral zijn aanecnkoppeling der laatat© Lederen van het programma, om daaruit te bewijzen*

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5