GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. AGENDA. Zaterdag. „De Graanbeurs": Uitvoering L. R.- en r-V. „Swift". Na alloop bal. ,,'t Posthof": Dansclub „Oléo de Mé- rode". 8 uur. Zondag. „De Burcht": Dansavond. 8 uur. „Jeruël" (Middelstegraeht 3): Morgen- en avondsamejikomsten, „Jeruël" (Groenestecg 16): Evangelie prediking. Spreker de heer A. J. de Lange. Halfzeven. Leger des Heile (Langebrug 4): Samen komsten.. Morschweg' 59: Evangelisatiesamenkomsk 8 uur. ,,'t Posthof": Dansclub „Cléo de Mé- rodc". 8 uur. Schouwburg: Theater Odeon. „De Dis tel." 8 uur. Stadszaal (foyer): Dansavond van 8 tot 12 uur. Volksgebouw: Dansen van 8 tot 11 uur. Maandag. Stadszaal: Haarlemsche Orkestvereni ging. Symphonie-orke-st. 8 uur. Schouwburg: Ter herinnering aan Herman Heyermans. N. V. Ver. Rotterdamsoh Hof- stad-Tooneel. „Op Hoop van Zegen". 8 uur. Volkshuis: Aanvang cursus voor huis vrouwen. Dinsdag. Morschweg 59: Evangelisatiesamenkomst. 8 uur. Sohouwburg: Ter gelegenheid van het vijfde lustrum der Ver. van Vr. Studen ten tweede opvoering van ,,De dubbele onstandvastigheid". 8 uur. Stadszaal (kleine): Volkszangavond van de Ned. Ver. voor den Volkszang, afd. Lei den. 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zalerdagmiddagg ran 8 tot 4 uur kinder- en f&milie-matinée. ,JLuxor-theater", Stationsweg: Bioecoop- •n Variété-voorstellingen. Dagelijki te 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags matinée ka S uur. „Rejo-theater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 'a Zaterdags matinée. ,,De Lakenhal": Tentoonstelling van schilderijen en teekeningen door Théo van Rijsselberghe van 10 tot 4 uur. 's Zondags van 1 tot 4 uur. De -avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Januari tot en met Zondag 1 Februari waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmans9(eeg 17, tel. 485. De apotheek van ,,Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten Alleen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- den wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waar genomen door de doctoren Muyzert, tel 2268; Rassers, tel. 1469; Timmermans, tel 303, en Van Voorthuysen, tel. 7. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Braesiraat 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogewoerd 24 Fa. A. J. H. WIJTENBURQ, Haarl.str. 2 en bij A. GERRITSEN, Alphen aan den Rijn en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl straat 128 tino. Wie van de trouwe bioscoop-bezoekers kent niet dezen kranigen filraartist, welke bet publiek laat genieten van zijn spel, van do eerste tot de laatste acte? Deze film Is eveneens goed verzorgd en geeft prachtig spel te zien. Het geheel, begeleid door goede muziek, zal de bezoekers van het Rejo- Theater dan ook deze week niet teleur «tellen. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn •thans ingeschreven 1028 werkzoekenden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Duitsohe godsdienstoefening, Weeshuls Hoogt. Kerkgracht, ingang tusschen de Ns. 7 en 21: Zondagmorgen, te halfelf, cand. dr. Haarbeek. Eglise wallonne: Dimanche matin, k 10'/« heuree, Mr. S. Oler. Evang.-Luthersohe Gem.Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Romonstrantsch-Geref. Gem.: Zondag morgen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen, te halfelf, d«. A. van der Wissel. Vrije Katb. Kerk, Boniiaciuskapel, Stille- Rijn la: Zondagtnorgfn, te halfelf, dienst. Vrijz. Jeugdkerk, Jfutsgebouw: Zondag avond, te balfacht, spreker ds. F. Kleyn. MUZIEK. Rosé-kwartett. Het strijkkwartet in zijn legenwoordigon stijl en vorm is een revolutiekind. Zijn gees telijke vader is- Stamilz (17171757) de groote man om wien zich de roemruchte „Mannheimer school" groepeerde. De vier stemmige muziek dier tijden was zeer een voudig van conceptie. Eén en dezelfde stem- ming heerschle er in een stuk zonder noe menswaardige stijging en daling, zonder spanning, zonder tegenstellingen, zonder reflexie van innerlijke bewogenheid. Zooals een stuk begon ging het door om desgelijks te eindigen. De contrapunctiek. waarvan men zich na Bach bediende, ontaardde in droge verslandelijkheid. De Mannheimers plaatsten daartegenover het begrip van mu ziek als uitdrukkingsmiddel der mensche- lijke ziel, een begrip dus dat heden ten dage nog het algemeen geldende is. Met de ge forceerde contrapunctiek werd gebroken om er slechts een, zij het waardevol, gebruik van te maken voor zoover het uitbeeldend vorm ogen had in den nieuwen stijl. In één en hetzelfde stuk volgden voorlaan de con trasten elkaar op. de ware éénheid alzoo zoekend in de verscheidenheid. De vier in strumenten kregen hun individualisatie: elk instrument zou zijn eigen belangrijke func tie vervullen, te zamen werkend aan een groot geheel. De muziek zou nu in staat blijken te zijn het diepste zieleleven lot uiting te brengen, ze zou nu eerst mensehe- tijk worden. Als we de geschiedenis dier tijden lezen en zien hoe de voor- en tegenstanders van de Mannheimer school elkaar op leven en dood bevochten dan behoeven we'ons over wat er in den jongsten tijd zooal in de mu ziekwereld voorvalt niet zoo erg te verwon deren. L'liisloire se répéte. Haydn (1732—1809) heelt zich vrij spoe dig bij de nieuwe richting gevoegd. Zijn vroegste kwartetten ademen nog den ouden geest; zijn latere staan geheel op het mo derne standpunt. Als men dus zegt dat Haydn de schepper is van den nieuwen vorm, gelijk veelal geschiedde, dan is meD historisch niet geheel juist en men doet te kort aan de groote beteekenis van de Mann heimer beweging, die Haydn is voorgegaan. In zoover echter de nieuwe idee bij Haydn lot volmaakte rijpheid is gekomen, kan men zoggen dat de geschiedenis van het strijk kwartet bij Haydn begint. En hij heeft er geschreven die in hun betrekkelijken een voud ons heden ten dage nog verheffen en verkwikken als de kostelijkste uitingen van levensblijheid en levensdieple. De lijn der geschiedenis loopt verder over Mozarl (1756—1791), die den kwartetstij! ongemeen verdiepte en den vorm uitbreidde en de literatuur verrijkte met een groot aantal monumentale werken, om al spoe dig Beethoven (1770—1827) te bereiken, Beethoven den Grooten aller lijden. In de zen is het strijkkwartet, menschelijkerwijs gespqpken, tot absolute volmaking gekomen. Grooler en grootscher werken naar vorm en inhoud, die bij B. eigenlijk niet te scheiden zijn, zijn er ter wereld nooit geschapen. Al ging alle muziek verloren behalve Beetho- vens 16 strijkkwartetten dan hadden we nog een heele wereld overgehouden. En met waardeering van het vele schoone dat de groote componisten na Beethoven ons schonken, het eerste werk dat hem nabij komt moet nog geboren worden. Het Rosé-kwartet uit Weenen heeft ons gisteravond geheel in de lijn der historie drie kwartetten voorgespeeld. Eerst een der laatste kwartetten van Haydn, een volrijp werk, daarna, van Mozart, het zooveel ge speelde eri zoo graag gehoorde no. 1 uil den band „Ausgewahlte" (G dur) en na de pauze van Beethoven, het derde der zoogenaamde Russische kwartellen, aldus genaamd naar graal Rasoumofsky aan wien ze werden- op gedragen. -Aantrekkelijker programma is on denkbaar. Het Rosé-kwartet behoort tot de vele we reldberoemde, waarin wij ons in den legen- woordigen tijd mogen verheugen. Voor het eerst na den oorlog hoorden we weer het begenadigde viertal, rijker nog dan voor heen in klaarheid en bezonkenheid. Wat dit kwartet in vergelijking met zijn beroemde soorlgenooten vooral kenmerkt is zijn een voud, die zich, in het artistieke overgezet, transformeert in waarheid. Vreemd van elk streven naar effect, zonder een spoor van opdringerigheid, elk der vier kunstenaars gesubordineerd aan niets dan aan het werk. werd ons de muziek voorgespeeld slechts om der wille der muziek. Namen noemen zou zijn het ..einheitliche" van het viertal aantasten, technische appreciatie een be- beleediging. Het was een wonderschoone avond, die we in dankbare herinnering zullen houden. De volle zaal heeft het den spelers wel duidelijk gemaakt hoezeer hun kunst werd gewaardeerd. En zij, van hun kant. waren even ingenomen met hun Leidsch publiek: „das findet man im Ausland nicht" verze kerde de heer Rosé ons. Een vreemd geval. V r ij- dagmorgen werd den brigadier van de Rijks- veldwacht alhier, de mededeeling gedaan, dat in de Ringvaart van de Haarlemmer meer nabij Lisse een auto in het water zat, welke maar net met de kap gedeeltelijk bo ven het water uitkwam. De firma Cammen- ga en Co. toog weldra met een hijschtoestel op pad om de auto weer op het droge te krijgen. Op de plaats des onheils bleek, dat de voor- en achterlichten nog brandden. Inmiddels was bekend geworden, dat de autogarage van genoemde firma was open gebroken en dat de Ford-Sedan vermist werd van den heer Tissing alhier. Bij het ophalen bleek al heel spoedig, dat men met de vermiste auto had te doen. Toen de auto op het droge was gehaald, bleek, dat de wagen op den vrijloop in het water is ge duwd. Op den kilometerteller, welke juist s avonds bij het reinigen op nul was ge plaatst, bleek, dat de wagen 85 K M. had geloopen. Door de politie werd onmiddellijk over gegaan tol het afzoeken van het water met een dreg. De mogelijkheid bestond, dat er iemand met den. wagen-Ie water was ge raakt. Het was wel niet waarschijnlijk, maar tpcli niet geheel uitgesloten. Na een paar uur gedregd te hebben, heeft men deze poging maar opgegeven, daar uit de situatie en den stand van den motor was op te ma ken, dat men de wagen reeds verlaten had, voordat deze in het water was geraakt. Begrijpelijkerwijs worden allerlei gedach ten gekoesterd.,;Moet hier aan kwaadwillig heid of aan een slipperlje gedacht worden? Door het indrukken van een tweetal rui ten heeft men zich toegang verschaft tot de garage, welke toen gemakkelijk was le ope nen. Er stonden een zestal wagens in de garage, waarvan de auto van den heer Tis sing de eerste was. De verzekering dekt de schade. De politie zet haar onderzoek voort. In een oude taekhouten kajuit van een zeilschip, staande aan de Binnen haven, te Rotterdam, op het terrein van de gemeentelijke handelsinrichtingen, is gister avond brand uitgebroken. De kajuit doet thans dienst als kantoortje voor den expe- ditiebaos van de firma Van der Vliet en De «Jonge, ijzer- en staalhandcl, en als schaftlokaaltje en berging van kleedïng en fietsen voor werklieden. De oude kajuit is totaal uitgebrand. Gisteravond is te Hoek-vanllol- land een auto, waarin drie personen zaten, met flinke snelheid in eon sloot gereden. Eén van het drietal, wiens naam nog on bekend ïs, werd uit den auto geworpen en moet daarop gevlucht zijn. De tweede, A. Ilolslein, uit Naaldwijk, is ong deerd uit de sloot gehaald, doch de derde, Joh. Bocnekamp, uit Den Haag, is io de modder geslikt. Dr. Knip is met drie leden van Eerste Hulp fij ongelukken anderhalf uur bezig geweest om de levensgeesten op te wekken. Doch zonder resultaat De politie heeft den auto in beslag genomen. Gisternacht is ingebroken in heb magazijn van de firma Perolin en Brillo aan de Bakenessergracht te Haarlem In een zijwand van de brandkast was een groot gat gemaakt. Al het aanwezige kas geld (hoeveel dit was, kon nog niet gezegd worden) bleek te zijn gestolen. Bij bet laten val/en van eon brandend petroieum toestel, gistermiddag in de keuken van de tweede verdieping van het perceel Lange-Houtstraat 36, te Am sterdam, door de bewoonster van die ver dieping, mej. Kooi, sloeg de vlam in het toestel. Spoedig stond de geheele keuken in brand, en vonden de vlammen een weg door de g;heele verdieping en tastten zij ook de derde verdieping aan, bewoond door het gezin M. Polak, De bewoner van de tweeJe verdieping. Ph. Kool, heeft met groote moeite zijn gezin in veiligheid gebracht. Hg fiep daarbij brandwonden op, die in het Binnengasthuis werden verbonden. J. Polak heeft met levensgevaar een kind van de derde verdieping gered. Toen de brand weer kwam, hadden de vlammen ook reeds den zolder aangetast. Men kon niet ver hinderen, dat de twee verdiepingen en de zolder uitbrandden. De brandweer was nog bezier. met het blusschingswerk in dit pand, toen haar be richt werd, dat ook op nummer 24b een petroleum toestel in brand was gevlogen. Hier gelukte het den bewoners het vuur in den aanvang te stuiten. Hetzelfde heïhaalde zich daarna in nummer 24c. Daar brandde een deel van de kamer uit. En nog eens brak brand uit in het perceel Korte Houtstraat 26, waar weinig schade werd aangericht. Deze reekB van gelijksoortige ongevallen bracht de politie er toe een onderzoek in te stellen, waarbij bleek, dat de petroleum vermengd was met benzine. Hef mengsel was afkomstig van een handelaar in de Lange-Houtstraat-, die, geheel te goeder trouw een vat petroleum en een vat benzine in zijn reservoir dooreen gemengd had. De oorzaak hiervan lag bjj een fout van den groothandel", die bg vergissing een vat ben zine in plaats van een vat petroleum ge leverd had. Tijdens het onderzoek braken nog twee brandjes m de omgeving uit, en wel in Lange-Houtstraat 50 en op bet Waterloo- plein 100. Ook hier liep het gelukkig goed af. Do politie heeft aanstonds maatregelen genomen en een waarschuwing in de buurt verspreid. Daardoor konden verdere bran den voorkomen worden. Te Amsterdam is een 26-jarige steenzetter aangehouden, verdacht van dief stal van f2800 uit een portefeuille. Volgens mededeeling van het Hlandelsinformitieboureau van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Haudel zgn over de afgeloopen week, eindigende 30 Januari, in Nederland uitgesproken 99 faillissementen, tegen 79 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari 1925 354 faillissementen, te^en 368 over hetzelfde tijd perk van hët vorige jaar. Naar uit Londen wordt ge meld, tal Briedee, de voortvluohtige direc teur van de Brusselsche Bank te Amster dam. die, gelijk men weet te Londen is ge arresteerd, opnieuw voor den Oentralen Politierechter in Bowstreet verschijnen. Vermoedelijk zal hij, volgens Engelsohe gewoonte, nog een week in arrest worden gehouden. Een en ander hangt ex van af, of hij zich tegen zijn uitlevering zal ver-y zetten of niet. Warneer hij zich verzet, zal de kwestie nog eenige verhooren ©iflehen, maar het is echter aan geen twij fel onderhevig, dat zijn uitlevering zal wor den toegestaan. ,,H oe is Toon tooh zijn vin gers kwijt geraakt?" „Die heeft hij im een paardebek gesto ken. om te voelen hoeveel tanden het beest had." „•En toen!" „Toen deed het paard zijn bek dicht, om he voelen hoeveel vingers Toon &ad." DE ALGEMEENE TOESTAND. Kans op een nitweg? geen verdere ontruiming. Rijkskanselier Luther heeft Herriot'a Kamerrede im een persinterview beant woord, gelijk was aangekondigd, men zie onder Duitschland. Belangrijker dan ai Tiet gevecht over de artikelen van het vredes verdrag van Versailles enz., is ongetwij feld, dat Luther zioh bereid heeft verklaard tot een compromis, al zal daardoor de be zetting eenige maanden worden verlengd en dat Luther tevens zich uitliet, dat hij mee wil werken aan eenigerlei* oplossing van Frankrijk's veiligheid. Dat zijn de twee kardinale punten, naar het ons wï* voorkomen en wellicht zal zoo eenig schot in de impasse, waarin men opnieuw is be land, kunnen komen. Mocht men deze kans nu eens benutten I Van geallieerde zijde wordt tegengespro ken, dat Wezel, Dorten en Bochuxn ont ruimd worden, zooals gisteren onder de telegrammen werd vermeld. Het gaat slechts om een reorganisatie der eenheden en een wijziging in de on derbrenging der troepen. DUITSCHLAND. Luther beantwoordt Herriot Biann weer gekozen als Pruisisch premier. Rijkskanselier Luther heeft gisteren Pij do ontvangst van vertegenwoordigers der buiten!andjsfche pers zijn aangekondigde rede gehouden, welke als antwoord be doeld is op de jongste rede van Herriot. De Rijkskanselier betoogde, dat de Duit- sche regeering de overeenkomst van Lon den nooit uitsluitend heeft beschouwd als een gebeurtenis van zuiver economische en technische beteekenis, maar dat zij van de Londensche conferentie het begin had ver- wacht van een nieuw tijdperk, waarin do groote internalionale problemen langs den weg van vreedzame overeenkomsten opge lost zouden worden. 0Het nieuwe conflict 111 verband met de niet-ontruiming van de Keulsche zone zou reeds veel nader tot de oplossing zijn ge bracht, indien de geallieerden de behan deling cr van ni'ct hadden ingeleid door een wisseling van nota's, maar waren over gegaan tot vertrouwelijke besprekingen, naar het voorbeeld van de conferentie van Londen. Op de verklaringen van den Franschcn premier in zake de ontwapening ingaande, citeerde de Rijkskanselier de cijfers, welke Herriot zelf had aangevoerd over de ver nietiging van Duitschlamds oorlogsmate riaal. Tegenover de 33.000 kanonnen en de 4.1/2 millioen geweren, welke volgens Her riot door de geallieerde contróle-commiasie in Duitschland vernietigd zijn, spelen de door Herriot aangegeven 100.OOO stalen sta ven voor geweerloopen geen rol. Dr. Luther verklaarde verder, dat de Rijksregeering vast besloten is, aan de na latigheden in de ontwapening, welke door dè geallieerden kunnen worden bewezen of op andere wijze ter kennis van de Duit sohe regeerings komen, een einde te ma ken. Duitschland heeft op het oogenblik eohter, met het oog op de communistische beweging, een krachtige politiemacht noo- dng, en zeker een krachtiger organisatie dan vóór den oorlog. Deze communistische beweging vormt wel is waar zoolang de binnenlandsche consolidatie van Duitsch land voortgang maakt, geen onmiddellijk gevaar, maar indien het tot een crisis zou komen, met name op economisch gebied, dan heeft Duitschland een politiemacht noodig, welke zonder eenige vertraging kan ingrijpen, terwijl de Rijksweer door haar dislocatie niet voldoende is. De woorden van Herriot, dat Frankrijk niet gerust kan zijn, zoolang het wapenge kletter van Duitschland blijft aanhouden, klinken apr. bijna als een hoon in de ooren voor een land, welks weinige troepen noch te beschikken hebben over z-ware artillerie, noch over vliegtuigen, noch over tanks, en waarin geen staatsbedrijven meer bestaan voor het vervaardigen van oorlogsmate riaal. De moreel© geest bij de ontwapening, waarop het in de eerste plaats aankomt, aooals Herriot zelf heeft gezegd, zal zeker lijk miet worden bevorderd,wanneer Duitschland van alle andere staten alleen zioh zelf onderworpen ziet aan minu tieuze contrölemaatregeleii. Ondenkbaar schijnt deze moreele ontwapening bij een voMr, wanneer men 't na de eerste symp tomen van ontspanning, onmiddellijk we der aanvalt met dicta toxische bevelen en het de eerste belangrijke verlichting, welke het verdrag van Versailles bevat, n.l. de beperking der militaire bezetting, ont neemt. Tracht men internationale kwesties jarenlang door militaire druk in plaats van door onderhandelingen te regelen, dan kan men er zich niet over verwonderen, wanneer in het betrokken land menigeen niet meer gelooft aan de beslissing van het recht, maar slechts aan die van de macht. De Rijkskanselier stelde aan Herriot de volgend© vraag: „ïs Herriot voornemens de Noordelijke zone van het Rijnland onmid dellijk te ontruimen, nadat eventueel nog te bewijzen nalatigheden van de zijde van Duitschland in de kwestie der ontwape ning goedgemaakt zullen zijn?" Lufcher veTklaarde vervolgens, dat de Rijksregeering tot dusver nog nimmer in de gelegenheid is geweest, de mogelijkheid van een compromis in zake de ontruiming ondier de oogen te zien. Zulk een compromis, waairdoor d© ontruiming enkele maanden later werkelijk zou plaats hebben, zou de Duitse'he regeering niet zonder meer heb ben verworpen en ook thans niet zonder meer van de hand wijzen. De Rijksregee ring is te allen tijde bereid, met de geaiH* eerden op dit punt een regeling te treffen, De door Herriot op den voorgrond g plaatste kwestie der veiligheid noemde Li»* ther de kern van de politieke problemen van na de Londensche conferentie. De we- reldconventie, welke het protocol vaji Genève beoogt, lijkt aan spreker het eind* doel. Of die bereiking er van reeds than® practisch mogelijk is, is onzeker. Wanneer echter Herriot dit einddoel, na melijk een wereldconventie door vovereen.- komsten tusschen groepen van staten, wenscht voor le bereiden, en daarmede het probleem eerst wil oplossen voor die geval len, waarin het onmiddellijk acuut wordt gevoeld, dan is de Rijksregeering bereid, hieraan positief mede te werken. Opdat zulke internationale verdragen echter wettelijk erkend worden, Is het noo dig, dat alle volken er eenparig achter staan. Menige zinsnede in de rede van Her riot, waaromtrent hijzelf niet kan twijfelen, „dat zij de gevoelens van het Duilsche volk krenkt, zal zeker niet geschikt zijn om het ontstaan van deze psychologische voor waarde bij het Duilsche volk te vergemak kelijken. De verzoening lösschen d'e volken kan niet worden bereikt, zoolang een enkel land aan de menscheid wordt voorgehou den als misdadiger. Ook is het voor de sa menleving der volken niet bevorderlijk, wanneer getracht wordt de binnenlandsche politieke tegenstellingen in andere landen te betrekken in de regeling der buïlenland- sehe politieke vraagstukken. Dr. Lulher stelde aan Herriot de vraa$, welke aanleiding het buitenland heeft, oan van de regecring-Luther een reactionnaire politiek te verwachten, vooral waar deze nieuwe rcgecring heeft verklaard, dat de richting, der buitenlandsche politiek in de eerste plaats wordt bepaald door de confe rentie van Londen, aan het tot stand ko men waarvan Luther zelf met alle kracht heeft medegewerkt. De Rijkskanselier besloot zijn rede met de verklaring, dat bij de drie programpun ten van Herriot: arbitrage, veiligheid en ontwapening voor Duitschland aanvaardde. Otto Brgg®, cfe aftredende sociaal-demo cratische minister-president van Pruisen, ifl door den Landdag herkozen. Uitgebracht werden in het geheel 441 stemmen, waar van 6 ongeldig waren. De volstrekte meerderheid was dus 218. Braun behaalde er 221, de Duitsoh-natm'alf afgevaardigde Von Kriess 175 en de com munist Pieck 39. Toen het resultaat van de stemming dooc voorzitter Bartels bekend gemaakt werd, brachten de republikeinsche partrjten Braun een ovatie. De communisten hadden voor de noodige herrie gezorgd. Na zijn verkiezing had Braun een lang durig onderhoud met de leiders van Se centrumfraclie, die der domocraten en der sociaal-democraten. Men kwam tot overeen stemming hierover, dat de minister-presi dent eerst zal trachten een kabinet op den grondslag der groote coalitie te vormen, en daartoe, onderhandelingen met de volks partij en de economische partij zal voeren. Mocht deze poging niet slagen, dan zal -Braun in ieder geval zijn poging, om een nieuw Kabinet te vormen, voortzetten. In politieke kringen acht men het niet buiten gesloten, dat Braun zich zijn verkiezing tot minister-president zal laten welgevallen, hoewel hg er zich van bewust is, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden met groote moeilijkheden gepaard zal gaan. zal echter als voorwaarde stellen, dat het Centrum zioh dan vastbesloten gedraagt, zoo dat hg op een standvastig bloc zal kunnen rekenen, en niet aan het gevaar zal bloot staan, dat zich telkens nieuwe moeilijkheden Voordoen, indien plotseling moties van wan trouwen worden ingediend. Het seniorenconvent van den Lanld-g zal vermoedelijk Maandag a.s. bijeenkomen, ter wijl de eerstvolgende voltallige zitting van van den Landdag vermoedelijk Donderdag zat praats hebben.. LUXEMBURG. De Kamerverkiezing. De verkiezingen voor een nieuwe Kamer zijn op 1 Maart bepaald. FRANKRIJK. Een interpellatie. De Kamer beeft de interpellatie over het' weder in dienst nemen van het spoorweg personeel besproken. Met 320 tegen 237, stemmen heeft zij een motie aangenomen, waarin zij haar vertrouwen in de regeering uitspreekt, dat deze de weder in dienst neming bij alle maatschappijen zal <eten te verkrijgen op dezelfde voorwaarden als bij de staatsspoorwegen EN GELAN jJ. De liberale conventie de nood op Ierland verklaring van een ooggetuige. De conventie der liberale partij heeft on der groote geestdrift een motie aangeno men ten gunste van de vorming van een 6trijdfonds van 1 millioen pd.st. De kwes tie van het sluiten van overeenkomsten met andere partijen werd besproken, met het gevolg, dat de conventie nadrukkelijk bevestigde, dat geen overeenkomsten van eenigen aard zullen worden aangegaan. Daarna werd de verkiezing van den par tijleider ter sprake gebracht, hetgeen aan leiding gaf tot ernstige meeningsverschü-' len. Het debat liep in hoofdzaak over de vraag hoe de nieuwe partijleider dient te worden gekozen, indien de tegenwoordige heengaat. Roberts verklaarde, dab het ver keerd was, één man tot leider te benoem men. Hij wensciite een commissie van lei ders, waarin de vacatures niet zouden worden aangevuld. Eogge zeide, dat nooit iemand de gelegenheid heeft gekregen net leiderschap van Asqui tli te bevestigen oi daarin verandering te brengen sedert A®- quith, 17 jaar geleden, door de Liberal®, groepen der beide Huizen was gekozen»! Lij achtte dit een ondemocratisch en

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2