ONTVOERD. Influenza Ook hier begint de te heerschen No. 19904 LEIDSCH OAGBLAO, Donderdag 29 Januari Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. FEUILLETON. (29.28 en (34.08 e« in gemeenten Se kt. resp. (26.40 en f 31.20; in toongroep 6 is het loon in gemeenten le kt. bij aanstelling f 33.60, opklimmend met 5 éénjaarl. verhoogingen tot I 38.40; in gemeenten 2e kl. zijn de bedragen resp. (31.68 en (36.48 en in gemeenten 3e kl. resp. 28.80 en 33.60. B. voor jongere manlijke werklieden (mede voor jongere vrouwelijke werklieden, die geschoolden arbeid verrichten): in loongroep 1 is het loon in gemeenten le kl. op 14-jarigen leeftijd 3.36 met jaarl. opklimmingen tot 21.60 op 22-jarigen leef- tijd; in gemeenten 2e kl. zijn de bedragen resp. 2 88 en f 19.68 en in gemeenten 3e kl. resp. (2.40 en f 17.28; in loongroep 2 is het loon in gemeenten le kl. op 14-jarigen leeftijd f3.36. opklim mend met jaarl. verhoogingen tot f 24 op 22-jarigen leeftijd; in gemeenten der 2e kl. zijn de bedragen resp. f 2 88 en f 24.48 en in gem. der 3e kl. resp. f 2.40 en f 19.20; in loongroep 3 is het loon in gemeenten le kl. op 14-jarigen leeftijd (3.36. opklim mend met jaarl. verhoogingen tot f26 40 op 22-jarigen leeftijd; in gemeenten 2e kl. zijn de bedragen resp. f 2 88 en f 24.48 en in ge meenten 3e kl. resp. f2.40 en f 21.60. C. voor oudere vrouw, werklieden, die niet-geschoolden arbeid verrichten; in loongroep A (ongeschoolden) is het loon in gemeenten le kl. bij aanstelling f 15.36, opklimmend met 5 éénjaarl. verhoo gingen tot f 17.76; in gemeenten 2e kl. zijn de bedragen reap, f 13.92 en f 16.32 en in gemeenten 3e kl. resp. f 12.48 en f 14.88; in loongroep B (met eenige geoefendheid) is het loon in gemeenten le kl. bij aanstel ling 17.76, opklimmend met 6 éénjaarl. verhoogingen tot 120.16; in gemeenten 2e kl. zijn de bedragen resp. f 16.32 en f 18.72 en in gemeenten 3e kl. resp. f 14 88 en f 17.28; in loongroep C (geoefendheid) is het loon in de gemeenten le kl. bij aanstelling f 20.16 opklimmend met 6 éénjaarl. verhoogingen tot f22.56; in gemeenten 2e kl. zijn de be dragen resp. f 18.72 en f21.12 en in ge meenten 8e kl. resp. 17.28 en f 19.68. D. voor jongere vrouw, werklieden, die nietgeschoolden arbeid verrichten; In loongroep A. is het loon in gemeenten le kl. op 14-jarigen leeftijd f 3.36, opklim mend met jaarl. verhoogingen tot f14.88 op 22-jarigen leeftijd; in gemeenten 2e kL zijri de bedragen resp. f 2.88 en f 13.44 en in ge meenten der 3e kl. resp. f 2.40 en f 12; in loongroep B. is het loon in gemeenten le kl. op 14-jarigen leeftijd f 3.36, opklim mend met jaarl. verhoogingen tot f 16.32 op 22-jarigen leeftijd; in gemeenten 2e kl. zijn de bedragen resp. f 2.88 en f 14.88 en in ge meenten 3e kl. resp. (2.40 en (13.44; in loongroep C. is het loon in gemeenten le kl. op 14-jarigen leeftijd f 3.36, opklim mend met jaarl. verlioogingen tot f 18.24 op 22-jarigen leeftijd; in gemeenten 2e kl. zijn de bedragen resp. f 2.88 en f 16.80 en in ge meenten 3e kl. resp. f 2.40 en f 15.36. Aan de manlijke werklieden, die op 31 Dec. 1924 in dienst en gehuwd waren, als mede aan de werklieden, die op 31 Dec. in dienst waren en die kunnen aantoonen, dat zij op dien datum uit anderen hoofde kost winner waren van een gezin, wordt gedu rende het jaar 1925 een persoonlijke toe lage toegekend ten bedrage van het nadeelig verschil tusschen 90 ten honderd van het bedrag, dat zij op 1 Jan. j.l. zouden hebben genoten aan loon en aan toelagen indien de tot 1 Mei 1924 gegolden hebbende loon regeling, indien laatstbedoelde regeling van kracht ware gebleven en het bedrag, het welk zij volgens deze regeling op 1 Jan. j.l. genoten aan loon en toelagen. Het in den vorigen volzin bepaalde vindt overeenkomstige toepassing voor de overige werklieden, die op 31 Dec. 1924 in dienst waren, echter in dier voege, dat het percen tage wordt gesteld op 80. Art. 35 van het Arbeidsreglement luidt van 1 Jan. j.l. at als volgt: 1. Voor het genot van kost en inwoning wordt een aftrek toegepast van f 9 p. week 2. Voor het genot van kost wordt een aftrek toegepast van 6 per week. Van het bepaalde in dit en in het voor gaande lid kan worden afgeweken La.v. in wonende vrouw, werklieden. 3. Voor het genot van woning wordt, be halve in de gevallen, dat dit genot in het bijzonder is of wordt toegekend als beloo ning voor het vervullen van een nevenbe trekking. een aftrek toegepast van 15 pCL van het tijdloon. Heeft de inwoning ten doel de bewaring van het gebouw of van het geen daarin voor 's Rijks dienst aanwezig is, dan bedraagt de aftrek 10 pCt. Indien de rijkswerkman aantoont, dat de huurwaarde der woning, bepaald naar art. 10 der wet op de Pers. belasting-1896, minder bedraagt dan de aftrek, wordt deze op het bedrag dier huurwaarde gesteld, met dien ver stande, dat de aftrek voor inwoning wegens bewaring nimmer daalt beneden een be drag, overeenkomende met 7 pCL en voor inwoning, die niet met bewaring gepaard gaat, benevens een bedrag, overeenkomend met 10 pCt. van het tijdloon. 4. Behalve in de gevallen, dat het genot van vuur en licht in het bijzonder is of wordt toegekend als belooning voor het ver vullen van een nevenbetrekking, wordt voor dit genot, uitgezonderd in de gevallen, dat tevens bost en inwoning wordt genoten, een aftrek toegepast van 3 pCt. van het tijdloon en voor iet genot van over een leiding ge leverd water van 5 pCL van den ter zake van het genot van woning toegepasten aftrek 5. Voor dienstkleeding, geheel of ten deele van Rijkswege verstrekt, wordt afgetrokken de waarde, welke die verstrekking voor den rijkswerkman kan worden geacht te hebben. Te Utrecht is overleden do hoor T. E. Houtvester, bekend bloemist en kweeker aldaar. Bjj Kon. besluit is mr.' H. G. von Oven, vioe-consuf der Nederlanden in alge meenen dienst, werkzaam aan het constfftat- gercraal der Nederlanden te Londen, be- voiderd tot consul des- Nederlanden in ai- gemeenen dienst; zijn bjj den Pensioenraad met ingang van 1 Januari, bevorderd tot referendaris J. J. F. Hoogendorp, P. J. Douw en H. C. Verbeek, allan thans hoefdoommies bij dat college; tot hoofd commies L. F. J. Wassenaar, thans commies bij dat ooilege; is aan A. J. Pols, land arbeider, te Raamsdonk, de bronzen eero- mtdaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend. De Regeering is voornemens 1 April den Rijksproeftuin voor fruitteelt te Wa- geningen op te heffen en den directeur, den heer A. C. Ide, te pensionneeren. De voorzitter- van 3en Ministerraad heeft- gistermiddag in audiëntie ontvangen het dagelijksoh bestuur van den Bond van Gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoorwegen, dat kwam aanbieden een in een vergadering van den Bond aangenomen motie, waarin 20 pet hoogere bijslag op de pensioenen wordt gevraagd. 'I De heer F. J. W. Drion, oud-lid van de Tweede Kamer, heeft aan het hoofdbe stuur van den Vrijheidsbond bericht, dat het hem met het oog op zijn drukke werk zaamheden niet mogelijk is, een candida- tuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. In verband met den algemeenen maat regel van bestuur d.<L 2 "Januari, waarin bepaald wordt, dat de traktementen van de ambtenaren bij de Raden van Arbeid niet gunstiger mogen zijn dan die van de Rijksambtenaren, heeft de Raad van Arbeid te 's-Gravenhage besloten, met ingang van 1 Januari de traktementen zijner ambte naren vast te stellen in overeenstemming met die ran de Rijksambtenaren. De Raad is hiertoe slechts noodgedwongen overge gaan en niet omdat hij deze nieuwe reige- ling billjjk acht, Integ.ndeel werd algeme.n betreurd, dat de Raad verplicht was, deze regeling in te voeren, hoewel zij naar zpn oordeel niet voldoet aan de oischen, welke de ambtenaren naar billijkheid mogen stel len. Ook in de commissie van georgan.si.erd overleg van ambtenaren bjj d n Raad, waarin deze zaak is behandeld, werd algemeen uitgesproken, dat de salarissen dlentenge- RECLAME. 2876 De eerste verschijnselen zijn pijn. Sla deze waarschuwingc met een wasme kruik. Dek Akkers Abdijsiroop halen. Al maken, dat rauwe gevoel in d genezing bespoedigen. Voor volge op een zoodanig peil gebracht woi dat van behoorlijko regeling geen sprak Naar aanleiding van door de Kaï feden Fruytior en De Monté VerLoren maakte opmerkingen betreffende een de zijde der Bezuinigingsoommissie in vember 1924, gedane medeieeling over aanslaand onderzeek van de commissio het hoofdbestuur dei- Postergen en grafie, deelt de Minister van Water mee, dat hem uit een ingesteld onder is gebleken, dat inderdaad in Novembei een onderhoud van den algemeeneu si taris dor Bezuinigingscommissie met secretaris-generaal van zjjn Departe beeft plaats gehad. De secretaris-gen- kan zich een tijdens dat onderhoud ge verzoek met betrekking tot bet bootdbe der postergen en telegrafie evenwel herinueren. In elk geval staat vast, do secretaris-generaal in dat onder! geen aanleiding heeft gevonden, oml bet hoofdbestuur eenige mededeeling den Minister te doen. Hg heeft, als g< van dat onderhoud, wel een omzendl aankondigende het verwachte onderzoek Bezuinigingscommissie aan het Departe van Waterstaat, aan do chefs van de deelingen van het Departement gericht. 1 ook deze brjcf is niet gezonden aan hoofdbestunr der P. on T. Ook een afzonderlijke mededeeling, deling of schriftelijk, is doer den secret generaal niet aan het Hoofdbestuur, directeur-generaal of algemeenen secre gedaan. Dezer dagen is in Den Haag bespreking gehouden tusschen het cent comité voor Hongaarsche kinderen straat 38, Don Haag) en de heere; Huszar, vice-president, èn W. Neugeb directeur van don Bond voor kintlerbts ming to Boedapest, over het al of voortzetten van de actie ten bate va noodlijdende kinderen in Hongarije. Op van ae bevindingen zoowel van den geeringsarts, jhr. Siokinge, dip de I porten raar Nederland keurt, als van Zwitsersche geneesheeren, die voor de hun land uitgezonden kinderen het o zoek verrichten, dat de ondervoeding s anderhalf jaar sterk is toegenomen, a van de mededeelingen van te Boedi gevestigoe landgenooten omtrent de standen aldaar, hoeft genoemd comité sloten zijn arbeid voort te zeiten, z< er pogingen zullen worden gedaan, om noegzamen steun ta verkrijgen, teneind het voorjaar opnieuw een transport to uitkomen. B. en W. van Amsterdam he gisteren een brief ontvangen van Ged. ten van Noord-Holland, waarin dezen deelen, dat het onderzoek van het R Courantenbericht De eerste verschijnselen zijn meestal pijn in de ledematen en hoofd pijn. Sla deze waarschuwingen niet in den wind, maar ga naar bed met een wasme kruik. Dek U goed toe en laat dadelijk een flesch Akkers Abdijsiroop halen. Abdijsiroop kan dien schorren hoest losser maken, dat rauwe gevoel in de keel en op de borst verzachten en Uw genezing bespoedigen. Voor ƒ1,50 bij eiken apotheker en drogist te koop. volge op een zoodanig peil gebracht worden, dat van behoorlijko regeling geen sprake is. Naar aanleiding van door de Kamer leden Fruytior en De Monté VerLoren ge maakte opmerkingen betreffende een van de zijde der Bezuinigingsoommissie in No vember 1924, gedane medeieeling over e.n aanstaand onderzoek van de commissie aan het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie, deelt de Minister van Waterstaat mee, dat bem uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat inderdaad in November j.l. een onderhoud van den algemeeneu secre taris dor Bezuinigingscommissie met den secretaris-generaal van ziin Departement beeft plaats gehad. De secretaris-generaal kan zich een tijdens dat onderhoud gedaan verzoek met betrekking tot bet hoofdbestuur der posterpen en telegrafie evenwel niet herinueren. In elk geval staat vast, dat de secretaris-generaal in dat onderhoud geen aanleiding heeft gevonden, omtrent bet hoofdbestuur eenige mededeeling aan den Minister te doen. Hjj heeft, als gevolg van dat onderhoud, wel een omzendbrief, aankondigende het verwachte onderzoek der Bezuinigingsoommissie aan het Departement van Waterstaat, aan do chefs van de af- deelingen van het Departement gericht. Doch ook deze brjcf is niet gezonden aan het hoofdbestunr der P. on T. Ook een afzonderlijke mededeeling, mon deling of schriftelijk, is door den secretaris generaal niet aan het Hoofdbestuur, den directeur-generaai of algemeenen secretaris gedaan. Dezer dagen is in Den Haag een bespreking gehouden tusschen het ceulraal- comité voor Hongaarsche kinderen (Rijn straat 38, Den Haag) en de hoeren J. [Huszar, vice-president, èn W. Neugebauer. directeur van don Bond voor kinderbescher ming te Boedapest, over het al of niet voortzetten van de actie ten bate van de noodlijdende kinderen in Hongarije. Op grond van ae bevindingen zoowel van den Re- geeringsarts, jhr. Siokinge, dit) de trans porten naar Nederland keurt, als van drie Zwitsersche geneesheeren, die voor de naar hun land uitgezonden kinderen het onder zoek verrichten, dat de ondervoeding sedert anderhalf jaar sterk is toegenomen, alsook van de mededeelingen van te Boedapest gevestigoe landgenooten omtrent de toe standen aldaar, hoeft genoemd comité be sloten zijn arbeid voort te zeiten, zoodat er pogingen zullen worden gedaan, om ga- noegzamen steun te verkrijgen, teneinde in bet voorjaar opnieuw een transport to laten uitkomen. B. en W. van Amsterdam hebben gisteren een brief ontvangen van Ged. Sta ten van Noord-Holland, waarin dezen mee- deelen, dat het onderzoek van het Raads besluit inzake de gemeentelijke mcolvoor- ziening eenigen tijd zal vorderen. Mochten B. ea W. blijven vasthouden aan den door het geuiten wensoh ran een spood'go be slissing, dan zullen Ged. Staten genood zaakt zijn, hun goedkeuring aan het Raads besluit te onthouden. De Amsterdamsche Raad beeft de voordracht aangenomen voor de uitgifte van terrein in erfpacht, ten dienste ran bet nieuwe hotel in de Vijzelstraat, on keurde met 21 tegen 20 stemmen de voordracht goed tot bebouwing ran den tuin van het Concertgebouw met woonhuizen. De Christelijk Sooiale Partij houdt 9 Februari een algemeeno vergadering te Utrecht. De agenda vermeldt, naar do „N. R. CL" bericht, het verslag van de onder handelingen inzake de aansluiting bij de de Christelijk Democratische Federatie. Het partijbestuur, dat aanvankelijk onder nadere goedkeuring tot de partijvergadering was toegetreden bit deze federatie en da heeren dr. J. ran Dorp, to Gcndringon, en A. J. Rotteveel, te 's-Gravenhage, in het federatie bestuur had afgevaardigd, doet geen voor stel tot de federatie too te treden. Br heb ben zich zoodanigo ernstige bezwaren voor gedaan, dia op de partijvergadering nader zullen worden uiteengezet, dat het bestuur een voorstel tot toetreding niet geoorloofd acht. Do heeren dr. Van Dorp eo Rotteveel zijn reed3 uit het federatiebestuur getreden en hebben de relatie daarmee verbroken. Het partijbestuur stelt het volgende ur gentieprogram voor: le. onmiddellijke natio nale ontwapening; 2e krachtige steun voor wie buiten hun scbnld in gebrek zjjn; 3e. handhaving van bet Protestantsch volks karakter; opheffing van onrechtvaardigco belastingdruk; 5. recht voor het overhoids personeel; 6. wegneming van onderwijsver- slcchtering. Het partijbestuur stelt ook voor, ver andering van den naam der partij 'n; Protestantsche Volkspartij, in overweging te nemen. Verder zal op de vergadering de oaudi- datenlijst voor de Tweede Kamer worderu vastgesteld, en zullen de financiën en de uitgave van geschriften of van oen blad besproken worden. „Lloyd's Last and Shipping Gazette" deelt mede, dat de North of England Steam ship Owners' Association een commissie heeft ingesteld, bestaande uit de heeren W A. Souter, voorzitter; H. S. Helme, onder voorzitter; R. S. Dalgliesh, G M. Stamp, R. M. Sutton en F. W. C. Common, om een onderzoek in te stellen naar de toene mende concurrentie, die de Engelsche scheep bouwers en -herstellers ondervinden van i de (irma's op het vasteland, en in het bij zonder in Nederland. Georganiseerd overleg voor onderwijzers. De Onderwijscentrale heeft aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten- echappen geschreven: dat 10 Januari 1925 door de Vereenigin- gen Nederlandsch Onderwijzers-Genoot- eohap, Vereeniging van Hoofden van Scho- ien in Nederland, Unie van Christelijke On derwijzers en Onderwijzeressen, Vereeni ging voor M U. L. O., en Bond van Onder- wijseressen, Vereeniging voor M. U. L. O., er Bond Van Onderwijzeressen bij het Frö belonderwijs deze federatie, „de Onderwijs- Centrale" is gesticht; dat nog eenige organisaties toetreding lot de Onderwijs-Centrale in overweging héb ben genomen; dat de bedoeling, welke bij de stichting dezeT federatie heeft voorgezeten, blijkt uit de conclusies, welke door deze Vereeniging zijn aanvaard; dat verder aanleiding tot de stichling is geweest bet ontbreken van de gelegenheid voor groote groepen vaD leerkrachten bij bet onderwijs, om invloed le oefeneD op vraagstukken, het onderwijs en salarieering en de rechtspositie der leerkrachten betref fend* dal immers ten aanzien der laatste twee punten de vereenigingen, in de Onderwijs- Centrale vertegenwoordigd, van het oeienen van invtoed op de zaken, welke thans aan bet oordeel van de centrale commissie voor georganiseeid overleg worden onderworpen, zijn uitgesloten, aangezien zij gaen deel uilmaken van de politieke centrales, waar uit de centrale commissie is geformeerd; dat zij het een onbillijkheid achten, dat een groot deel van het onderwijzerscorp* yan overleg met de Regeering wordt uitge floten dat zij dit evenmin in het belang van het onderwijs achten; dat hun bekend is, dat bij de Regeering het voornemen bestaat, wijziging te bren gen in aard, werkwijze en samenstelling yan hel Georganiseerd Overleg. Redenen waarom zij verzoeken: 1. aan het Departement van Onderwijs te verbinden een bijzondere commissie van ad- yies voor onderwijs- en onderwijsaangele- genheden en als zoodanig de Onderwijs- Centrale te erkennen; 2. zijn invloed aan te wenden, dat de Onderwijs-Centrale invloed krijgt in het ge organiseerd overleg, door haar bij de reor ganisatie van de centale commissie voor georganiseerd overleg in die centrale com missie op te nemen. De bezoldvcg der burgarwerklieden bij het leger. Bij eerlang te verschijnen legerorder zijn yoor de verschillende groepen van burger- werkli aden de hierna vermelde bezoldigin gen vastgesteld, lie van 1 Jan. 1925 gelden: A. voor oudere manlijke werklieden: in loongroep 1 is het loon in gemeenten der Je kl. bij aanstelling f25.44, opklimmend met 5 éénjaarlijksche verhoogingen tot (28.80; in gemeenten der 2e kl. zijn deze bedragen resp. 122.08 en 26.88, in gemeen ten der 8e kl. f 19.20 en 24; in loongroep 2 is het loon in gemeenten lo kl. bij aa nsleiling 2.44, opklimmend met 5 éénjaarl. verhoogwgen tot f 30.24; in gemeenten 2e kl. zijn de bedragen resp. (23.62 en f28.32 en in gemeenten der 8e kl. resp. f 20 54 en f 25.44; in loongroep 3 is het loon in gemeenten le kl. bij aanstelling f26.88, opklimmend met vijf éénjtwl. verhoogingen tot f31.68; in gemeenten 2e kl. zijn de bedragen resp. f24.96 en f29 76 en in gemeenten 3e kl. resp. f22.08 au f26 08; in loongroep 4 is hel loon in gcmeenlen le kl. bij aanstelling 128.80, opklimmend met vijf éénjaarl. verhoogingen lot f33.60; in gemeenten 2e kl. zijn de bedragen resp. 126.88 en 131.68 en in gemeentern 3e kl. resp. f24 en f28 80, in loongroep 5 is het loon in gemeenten le kl. bij aanslelling f 31.20, opklimmend met 6 éénjaarl. verhoogingen tot f36; in gemeenten 2e kl. zijn de bedragen resp. Van ROBERT LOUIS STEVENSON. Geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet (Nadruk verboden. 66) SLOT. Zoo was de bedelaar uit de ballade thuis gekomen, en toen >s dien nacht op de kis ten in de keuken ag, was ik een bemiddeld man, en had een naam in hel land. Alan en Torrance en Ranheiltor sliepen en snurk ten c.p hun harde bedden; maar wat mij be treft, die onder den bloolen hemel en op modder en steenen zooveel dageri en nach ten had geslapen en dikwijls met een leege maag. en in doodsangst, deze goede veran dering in mijn toeslaud gTeep me erger aan dan een van de slechte van vroeger, en ik lag wakker tot de dageraad, naar het licht van het vuur op de zoldering kijkend, en plannen makend vcor de toekomst. HOOFDSTUK XXX. Vaarwel. Zoover liet mijzelf betrof, was ik in be houden haven, maar ik had Alan nog, wien ik veel erpHoht was, om voor te zor gen, en ik voelde bovendien, dat ik nog een plicht had te vervullen in de moordzaak .tegenover James van de dalen. Over deze beide punten raadpleegde ik Ranheillor den volgenden morgen, loen wij op en neer wandelden voor het huis Shaws, om ongeveer zes uur, en met het uitzicht op niets dan de velden en bos- schen, die aan mijn voorVaderen hadden behoord, en nu van mij waren. Zelfs toen ik over deze ernstige onderwerpen sprak. I keek mijn oog met vreugde in liet rond, en sprong mijn hart op van trots. De advocaat twijfelde niet aan den plicht, dien ik tegenover mijn vriend bad te ver vullen; ik moest hem in ieder geval uit bet land helpen, maar over het geval van Ja mes dachl hij anders. „Mr. Thomson," zei hij, „en mr. Thom sons bloedverwant zijn twee heel verschil lende gevallen Ik weet weinig van de fei ten, maar ik begrijp, dai een hoog edelman, dien we, als jq het goed vindt, den H. van A. zullen noemen, belang heefl bij en zelfs vijandig gezind is aan de zaak. De H. van A. is ongetwijfeld een voortreffelijk edelman; maar, mr. David, timeo qui no- cuero deos. Als je tusschen hem en zijn wraak komt, moet je-bedenken, dat er een manier is, je getuigenis te laten afleggen, en dal is, door jeu in de beklaagdenbank te zetten. Daar zou je in hetzelfde parket zijn ais mr. Thomsons bloedverwant. Je zult te genwerpen, dat je onschuldig bent; maar dat is hij ook. En je leven wagen voor een Hooglandschc jury, in een Hooglandsohen twist, en met een Hooglandsohen rechler op den stoel, zou een korte weg naar de galg zijn." Nu had ik dit alles ook beredeneerd, en er geen antwoord op kunnen vinden; dus vroeg ik met alle onnoozelheid, waaróver ik beschikte: „In dat geval zou ik juist ge hangen moeten worden, nietwaar, mijn heer?'^ „Mijri goede jongen," riep hij, „ga in Gods naam, en doe, wat je denkt, dat goed is. Het is een rare gedachte, dal ik op mijn leefüjd je zou raden le doen wat laf en vei lig is. Ga en doe je plicht, en laa4 je als een gentleman ophangen ais het moei. Er zijn erge? dingen in de wereld, dan gehangen te worden." De Hertoz Van Argyll. „Maar niet veel, mijnheer," zei ik glim lachend. „Jawel, meneer," riep hij, „heel veel. En het zou tienmaal beter voor je oom zijn, om over iets anders le praten, als hij fatsoen lijk aan een galg bengelde." Daarop liep hij het huis-in, nog altijd vol geestdrift, zoodat ik zag, dat ik hem van harte pleizier had gedaan, en daar 9chreef hij twee brieven voor me. „Deze," zei hij, '„is aan mijn bankiers, de British Linen Company, om een crediet op je naam te plaalsen. Raadpleeg mr. Thom son, hij zal wel wegen kennen, en jij kunt met dit crediet de middelen bezorgen. De verbouw, dat je zuinig op je geld zult zijn; maar in hel geval van een vriend als mr. Thomson, zou zelfs ik verkwistend zijn. Nu, wat zijn bloedvewant aangaat, er is geen betere manier dan den rechter op te zoeken, hem je geschiedenis te vertellen en je getuigenis aan te bieden; of hij haar zal aannemen of niet is een heel andere zaak, en zal afhangen van den H. van A. Opdat je een goede aanbeveling zult hebben, geef ik je hier een brief voor een naamgenoot van je, den geleerden mr. Balfour van Pil rig® een man, dien ik hoogacht. Het zal beter zijn, dat je gepresenteerd wordt door iemand van je eigen naam, en de heer van Pilrig staat in hoog aanzien bij de facul teit, en is op goeden voet met den opper rechter Grant. Als ik je was, zou ik hem niet lastig vallen met bijzonderheden, en, weet je, ik geloof, dat het onnoodig is, je te beroepen op mr. Thomson. Richt je naar den beer Pilrig, hij is een goed voorbeeld, als je mei den reahter le doen hebt, wees dan bescheidenen moge de Heen je ln al deze zaken geleiden, mr. David." Toen nam hij afscheid, en ik ging met Torrance naar het veer, waar Alan en ik den kant van Edinburgh opwandelden. Toen wij hel voetpad langs gingen en bij de hefcjwlen en de onvoltooide portierswoning waren, keken wij om naar het huis mijner vaderen. Het stond daar groot, en zonder rook, als oen onbewoonde plaats, alleen in een van de bovenramen was (ie punt van een slaapmuts te zien, op en neeer, en heen en weer zwaaiend, als de kop van een konijn in een hol. Ik werd slecht ver welkomd, toen ik kwam ,en slechter behan deld, toen ik bleef; maar werd fen minste nagekeken, toen ik wegging. Alan en ik gingen langzaam voorwaarts op ons pad, geen van beiden met veel lust lot loopen of wandelen Dezelfde gedachte beheerschle ons, dal het bijna onze lijd van schelden was, en de herinnering aan de voorbij gegane dagen maakte ons droevig. Wij spraken er wel over. wal wij zouden doen, en besloten, dat Alan in de buurt zou blijven, nu hier, dan daar, maar eens per dag op bepaalde plaats zou komen, waar ik hem tijding kon brengen 6f persoonlijk ót door een boodschapper. Iniusschen zou ik een advocaat zoeken, die een Appin Ste wart was en'daarom ten volle lo vertrou wen, die een schip moest vinden en alles in orde maken voor Alans veilige inscheping. Toen deze zaak was afgehandeld, wisten wij niet meer wat te zeggen, en ofschoon ik met Alan probeerde le schertsen over den naam van mr. Thomson, en hij met mij over mijn nieuwe kleeron en mijn land goed, was het duidelijk ie voelen, dat het huilen, ons nader stond dan het laohen. Wij kwamen bij den landweg over den heuvel van Corstorphine, en toen wij bij de plaats kwamen, die „Rust-en-wees-dank- baar" wordt genoemd, en neerzagen op de moerassen van Corstorphine en op dc slad en het kasleel aan den overkant, hielden wij beiden stil, want, zonder dat wij een woord hadden gesproken, wisten wij bei den, dat hier onze wegen soheidden. Hij herhaalde nog eens, wat tusscihen ons was afgesproken, het adres van den advo caat, het dagelliksch uur. waaroD ik Alan INFLUENZA-EPIDEMIE TE TOKIO. Reeds 4500 slachtoffer*. PARIJS, U Jas. Voltecs een bericM vos da JtaUa" alt Tokio, b««r*cbt lo stad ea hare omjorlns, een Inflaema-epidomlc. welke 'n 20 toren <500 slachtoffers olscbt*. (B. T. A_). kon treffen, en de signalen, die gegeven moesten worden, als iemand hem zocht. Toon gaf ik hem al hel geld, dai ik had (een guinea of Iwee van Ranheiilor), zoodal hij in den lusschentijd niet zou verhongeren, en loen stonden wij een poos, en keken zwijgend naar Edinburgh. „Nu, vaarwel," zei Alan en slak mij zijn linkerhand toe. „Vaarwel," zei ik, gaf zijn hand een zachten druk, en ging den heuvel af. Geen van ons zag den ander aan, en ook waagde ik het niet, om le kijken, zoo lang hij in bet gezioht was, naar don vriend, dien ik achterlicL Maar toen ik op wog was naar de stad, voelde ik mij zoo eenzaam en troosteloos, dal ik aan den tfeg zou kunnen zijn gaan zitten, huilend als een kind. Het was bijna middag, toen ik langs dc Wcslcrkerk en de grasmarkt in de stralen van de hoofdslad kwam. De geweldige hoogle van de gebouwen, die tien en vijf tien verdiepingen hoog waren; dc nauwe, overwelfde ingangen, die voortdurend voor bijgangers uitbraakten; do waren van de kooplieden voor do ramen, het lawaai en het eindelooze gewoel; de vieze luchtjes en dc mooie kleeren, en honderd andere bij zonderheden, te klein om op te noemen, dreven mij in een soort stomme verbazing, zoodat ik mij door dc menigte heen en weer liet dringen, en toch dachl ik aldoor aan Alan bij Rust-en-wec3-dankbaar, en aldoor (ofschoon men zou denken, dat ik verrukt zou zijn door die mooie en nieuwe dingen) was er een knagende wonde in mij, als een wroeging over iets slechte. Het toeval voerde mij al drentelend juist naar de deuren van de Bank van de Bri tish Linen Company. S

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5