No. 19904. DONDERDAG 29 JANUARI Anno 1925 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van hpHon. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN SO CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. f. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en faterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. 1 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 110 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer! voor Directie en Administratie 175 en 1835 - Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 64 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week 0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week'0.18. Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officiftele Ksnnisaevïng. j GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is I RIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a t 0.17—1 0.43, POON a 10.20, SCHAR a 10.15 en geil KABELJAUW a f0 38 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 29 Januari 1925. Dr. Adler. Op uitnoodiging van de Leidsche Verceni- ging voor Psychopathologie en psycho-ana lyse en dc Leidsche Vereeniging voor We tenschappelijke Voordrachten heeft gister avond in, het groot-auditorium der Univer siteit alhier dr. Alfred Adler een lezing ge houden over de ontwikkeling der ïndivi- dueele psychologie en haar tegenstelling lot de leer van Freud. Een groot aantal belang- stellenden woonde de lezing bij. Na oen inleidend woord van den voorzit ter, prof. dr. G. Jelgersrna, zette dr. Adler uiteen, dat de kennis omtrent den mensch, of men hem nu als gezond ol nerveus be schouwd, kan slechls begrepen worden uit zijn houding tegenover de groote vragen van het leven. Deze houding neemt haar oor sprong in zijn mindere of meerdere voorbe reiding voor het leven, is dus eigenlijk een aangeleerde levensbeschouwing. De feiten, die andere onderzoekers, ookFreud, als causale voorwaarden zijner ontwikkeling aanzien, zijn vooral bij zenuwzieken slceds alleen maar verlokkende en verleidende, nooit dwingende oorzaken. Uit zijn verkeerde zienswijze van deze f-viten maakt hij verkeerde gevolgtrekkin gen, stelt derhalve een eigen causaliteit yoor zich op, waarmede de zenuwziekte zich beweegt tusschen een valschelijk ver diept gevoel van minderwaardigheid en een streven naar meerderheid, dat zich daarmee ontwikkelt. De gebrekkige voorbe reiding voor het loven brengt hem in groo- ter moeilijkheden dan anderen, waarvoor hij, in plaats van zich te veranderen, te rugdeinst, om tenslotte in uitvluchten te blijven steken, die hij door do schikking der nerveuss symptomen zelf vernielen ziet, dat hij steeds op een zekeren afstand van aile belangrijke beslissingen halt houdt, zooals voor de oplossing van zijn maatschappelijk probleem, zijn beroepspro bleem en hel liefdesprobleem. Zijn eerzuch tig streven, dat door zijn gevoel van min derwaardigheid is opgczw'eepl, vindt ten slotte bevrediging in een formule met „wan neer", „wanneer ik liicr niet aan leed. dan zou ik de eerste zijn". Freud gaat uit van een constitutioncelo soxualjleil on van organisch of biologisch bepaalde phasén dor sexuecle libido. Hij ge looft. dal de ontwikkeling van het individu voornamelijk volgl uil do onbewuste libidi- neuze krachten, die hem drijven. Hij neemt een causaliteit aan in liet zieleleven en be houd van psychische energie. In tegenstel ling met de individueel-psychologie mist hij de kracht, die den mensch.vormt, in gang on lot zijner sexuecle libido, terwijl eerst genoemde wijst op do levenslijn van de per soonlijkheid en den invloed, die deze ook op het liefdeleven uitoefent, zoodat zij eerst ujt de kennis van den geheelen persoon begrip voor eventueelo afwijkingen in het liefde leven tracht te winnen. De individueel psychologie verklaart hel „onbewuste" van Freud vaak daardoor, dat in het algemeen en in het hijzonder de samenhang van het leven moet worden ver slaan, dat tendentieus de aandacht van dit samenhangen wordt afgeleid en zij verklaart >het door de listigheid van het menschelijk verstand, waardoor tegenstrijdige inhouden, opdat zii de eenheid van het handeion niet storen, zootang van hun waarde beroofd worden totdat'zij geen rol meer spelen. Freud gaat den oorsprong der symptomen na, volgL ze phylogénetiscli lot in den eer sten der menschen en rechtvaardigt ze daar door als het ware. De individuaal psycholo gie kent slechte een enkele oorzaak, die het individu voor zijn eigen levensvragen laat terugdeinzen: de ontmoediging. Deze is het •onjuiste resultaat van minderwaardigheids gevoel en zijn gevolgen, welke ten slotte tot stilstand in hot leven leiden. De voorge schiedenis is voor haar slechls in zoover van belang, als zij gelegenheid verschaft de dwalingen van don patiënt bloot te leggen. De methode van Freud werkt met starre schabionen, die lot een training der ge dachten leiden, zoowel bij geneesheer als patiënt. De individuaal psychologie moet vrij en als een kunstwerk de persoonlijk heid van den patiënt en zijn houding in het leven kunnen schilderen. De methode van Freud noemt de dwalin- jen van den patiënt reëel en-poogt ze te subtimeeren, d. w. z. zoekt er schuldhoeken voor. De individuaal-psychologic eischt dat de mensch den waren zin van het leven llink en eerlijk benadert, dat hij met de dwalingen opruimt en er afstand van doet en dat hij zich ontwikkelt lot een zelfbewust en moedig medemensch. Ten slotte liet spreker do esscntiecle ver schillen zien van het geval van een patiënt, die reeds jarenlang volgens dc Freud's me thode was behandeld. Vijfde lustrum van de Vereeniging van Vronwelijke Stndenten. De tweede dag van het lustrum der V. V S. L. is besloten rnet een tooneclvoor- stelling in den Schouwburg, die bijkans ge heel gevuld was, zondert men 't bekende „schellinkje" uit. Onder de aanwezigen wa ren o.a. jlix. mr. dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester en president-curator, prof. mr. A. .1 Blok, rector-magnificus, vele andere hooglcoraren, allen mei hun dames, de be sturen dor V. V. S. uit andere universiteits steden. de besturen van het L S. C. en Leidsehen Studentenbond en vele andere bevriende vereenigingen. Onder de lonen van hel lo-vival, gespeeld door het strijkje, gevormd door het V. V. S. L., kwamen al de afgevaardigden binnen, waarop een der bondsliederen werd gezongen uit volle borsl. De presidente der luslrumcominissie, mej. Roozcnburg, opende met een hartelijk wel komstwoord tot alle aanwezigen en sprak de hoop uit, dal deze opvoering, het glans punt van het lustrum, inderdaad het glans punt zou worden. Dank bracht zij reeds bij voorbaat aan de dames W. Wessels en N. Schatter, die resp. de regie en het ballet hadden verzorgd en aan de spelers en speel sters. Gekozen was, verklaarde zij. een blij spel als meest geschikt voor zoo'n avond. En inderdaad een blijspel leent zich hel best om zoo'n avond te vullen, wanneer men immers toch vermaak beoogt, zij liet ook van wat hoogor gehalte dan op een ge wonen scliouwburgavond dikwijls past. Uit gezocht was daarom een blijspel van Mari- vaux, den Franschen schrijver uit de eerste helft der 18de eeuw en iels daarover heen. Marivaux kan men in zijn tooneelwerken beschouwen als een navolger, zij het zwak ke, van Molière. Er zit nu en dan echt Fransclie geest in, spelend met vernuftige kwinkslagen etc. Het is natuurlijk eenigs- zins „vieux jeu", maar er zit in dien een- voudigen tooneelbouw vergeleken bij de van intrige zeer ingewikkelde moderne wer ken, toch altijd nog zeer veel bijzonders en moois. Dat is gebleken hij de opvoering van „De dubbele onstandvastigheid", waar in heel aardig wordt geschetet, hoe liefde, die bestendig van duur schijnt, dit soms toch niet is. Arlequin en Silvia vermeenen niet huiten elkaar to kunnen, doch Silvia trouwt den op haar verliefd geworden prins en Arle quin stelt zich schadeloos met Flaminia, een dochter van prinsen's kamerdienaar. De inlrige is zeer doorzichtig, maar geest ver goedt het gemis van meer verwikkeling. Over de vertolking kunnen wij vol Tof schrijven. Wij willen geen gedetailleerde critiek geven, votelaan met de verklaring, dat er blijkbaar hard gestudeerd is en dat een alleszins te prijzen geheel wrerd gekre gen vol kleur, dank zij de fraaie coslumes en goed in stijl gehouden décor. Ook do Iravesli-rollen deden het goed, zoowel de Arlequin als do prins Er zat losheid on leu tigheid in de vertolkingl- Het ballet aan het slot op muziek van Jean Philippe Rameau, werd eveneens keu rig uitgevoerd en goed in stijl gehouden. Reeds in de pauze werden de dames in de bloemen gezet, doch dit was slechts een voorproefje van wat volgen zou. Aan het einde toch had een ware bloemen- en dank- regen plaats. Mej. Roozcnburg huldigde de vertolksters cn vertolkers met een krans en bloemen, dankte mej. Wessels voor de regie met een krans en mej. Scliaffer voor dc insludeering van het ballet met bloemen. Mej. Dutour, de présidente van V. V. S. L., huldigde de lustrumcommissie met een krans, evenzoo de zuslervcreonigingen uit Utrecht, Amsterdam, Delft, Groningen en Wageningen, het Leidsch Studentencorps, de bond van Leidsche Studenten, Njord en nog meer en bloemen van het Schouwburgbe stuur enz., het was ondoenlijk hot oog er op le houden. De tastbare bewijzen van hulde gingen natuurlijk vergezeld van woor den van waardeering. Nog eens het To-vivat en daarna het bondslied en do avond was geëindigd: één succes. Daverend was het applaus. De in de pauze gehouden receptie was zeer druk bezocht. Na afloop vereenigde men zich aan een onderling souper op de Club. Heden bobben de deelneemsters lot 's na middags 3 uur eonige rust. Toen ving de geer geanimeerde thé dansante in de Stads gehoorzaal aan, waarvan ook de heeren kunnen proliteeren, daar elke dame ver plicht is een heer te inlroduceeren. Te 9 uur gala-avond, waar de dames moeten verschijnen in vrouwencosluums uit de. J5de tot de 19de eeuw, waarna het lus trum met een souper wordt besloten. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Aid. Leiden en Omstreken, De afdeeling Leiden en Omstreken van bo vengenoemde Maatschappij hield gisteravond in een der receptiekamers van de Stadszaal haar eerste bijeenkomst in 1925. De voorzitter, de heer E. Th. Witte, opende de vergadering met den gebiuikelijken nieuwjaarswensch voor de Jeden, zoowel voor hun zaken als hun huisgezin. Ziet men bij andere Vereenigingen het ledental gaan deweg minder worden, een gelukkig ver - schijnsel is hel, dat dit met de aldeeling en de Maatschappij niet het geval is; hier is hot steeds stijgende, hetgeen men te danken heeft aan de stoere werkkracht der Ncd. Tuinbou wers. De afd. Leiden houdt zich op de hoogte van den tijd, gaat daar steeds met mede en 'leidt haar werkzaamheden steeds in nieuwe banen. Vervolgens liet spreker do werkzaamheden van liet vorige jaar de revue passeeren, waaruit bleek, dat heel wat goed en nuttig werk was verricht. Wij herinneren slechts aan de Dalilia-tenloonstelling met dc daar aan verhonden Dahlia-monstertuin. Spreker wees.op de aangename samenwerking met de Vereeniging van oud-leerlingen der Rijks - tuinbouwcursussen en het deed hem daarom des te meer genoegen; diens voorzitter, den heer A. Galjaard, in het bestuur te mogen in- slalleeren. Gaat alten voort om het peil van ons mooie tuinbouwvak le helpen verhellen, heigeen vooral ligt op den weg van onze -jon gere oud-cursisten, waren de slotwoorden hij deze opening. Nader deed de voorzitter mededeeling, dat door het bestuur van de oud-leerlingen prijs vragen waren uilgeschreven, die door de al deeling worden ondersteund door het schen ken van prijzen, hetgeen met algemeone stemmen werd begroet. Na voorlezing der notulen, die onveran - derd werden goedgekeurd, werd door de kas- commissie bij monde van den heer G. F. He- merik, den penningmeester de heer A. N. Ballego, dank gebracht voor diens accuraat bc-heer der linanciën, en werd deze op voor stel gedéchargcerd. Bij de rekening en ver antwoording bleek er een klein nadoclig saldo te zijn, wat echter niet onrustbarend is. Dit nadeelig saldo is ontslaan door de steeds mindere subsidie van de Regeering voor de cursussen, waardoor grootere uitgaven voor de afdeeling hiervan het gevolg zijn. De begrooting voor 1925 wordt, nadat de voorzitter op een zuinig beheer heeft gewe zen, onveranderd aangenomen. Een op do vorige vergadering ingekomen vraag: „Welke hoornen, heesters, vaste plan ten, een- en tweejarige planten voldoen het best aan onze zeeplaatsen?" wordt op zaak kundige wijze door den heer C. van Zijst, ge- ineente-tuinman te Katwijk, ingeleid. Algq- meen U bekend, aldus spreker, dat de zee winden een zeer schadelijken invloed uit oefenen op onze cultuurplanten; de lucht is als 't ware bezwangerd met zoutdeelen, de schrale duingtonden werken ook geenszins tot een goede cultuur mede, zelfs de als zoo sterk bekend staande iepen hebben hierdoor te lijden. Toch kan mei een weinige zorg en beschutting nog heel wat bereikt worden. Ta- marix Africana en meerdere variëteiten doen het best, evenals de Abeel. Populus alba en verschillende Berberis-soorten. Meidoorn is uitmuntend, zooals Ribes en Weigelia. De Meidoorn heeft echter veel te lijden van het stippelmotje, wiens daaruit onlslane rupsen de struiken geheel kaalvreten. De heer A. Schouten, controleur hij den Phytopathologischen dienst, maakte hierbij de opmerking, dat een bespuiting met Pa- rijsch groen afdoend workt, terwijl do heer E. Th. Witte X.L.AU als afwerend aanbeval. Beide zijn zeer goed, het eerste is een maag gif, het tweede een contactgif. Rhododen drons en rozen bloeien aan zee evengoed als te land; het is een lust om vaste planten zoo wol als een- en tweejarige te zien bloeien; kortom, concludeerde spreker, kan men alles gebruiken, mits men zorg draagt voor oen goede voldoende dekking of beschutting tegen den wind. Het aanbrengen van een- en twee jarige planten kan, zooals het aanplanten van de zeeden Pinus Austriaca, en de berg- den Pinus Mughes monlana, meewerken tot vastleggen van do stuifgronden en lot ver hooging van het natuurschoon. Na de pauze, waarin de verloting plaats had, gaf do heer Jan Kriest Jzn. een ant woord op dc vraag: „waaraan het te danken was, dat dc bcsdragende heesters het afgo- loopen jaar zoo veelvuldig vruchten droe - gen." Deze heoslers dragen haar bloemen en vruchten meestal op het tweejarig hout, zoodat twee jaargetijden noodig zijn voor de goede ontwikkeling, n.l. een goed najaar voor het ontwikkelen van vruchthout, en een goed voorjaar tijdens den bloei, om de bcstuiving, die de bevruchting voorafgaat, to helpen bevorderen. Dit nu bleek hier het geval geweest te zijn. De vragen of men al dan niet met insecten of windbestuiving, of een kali- of superbemosling de vruchtzet ting bevordert, gaf aanleiding voor een aan genaam debat tot aller tevredenheid. Is er iets bekend omtrent den marklver- koop hier ter stede van hulpmest, „z.g.n. bloemenmest"? was een vraag, die meer van de komische dan van de ernslige zijde bekeken werd. Zoolang er nog menschen zijn die naar een wonderdokter loopen, zoolang hebben degelijke zakenmenschen zich daar voor te wapenen. Bi) onze vertrouwbare zaadhandelaren hier ter' stede kan men bloemenmest van uitstekende kwaliteit be komen, bevattende 4 pet. stikstof, 8 pet. phosphor en 4 pet kali, 10 gram te geven per 14 dagen, dus niet per paplepel, zooals onze wonderdokter-marktkoopman onder een vloed van z.g.n. wetenschappelijke, voor het gros van het publiek onbegrijpelijke woorden tracht wijs te maken. Voor het puntenstel9el had de heer J. G. Ballego schitterend mooie bloeiende planten gezonden van de kamerlindo Sparmannia Africana. een oude Kaapsche plant, die alle aandacht waard is. De heer G. Lubbe Tzn., te Ocgslg est, zond zeer goed vervroegde Narcissen, terwijl de firma C. Vianen, fe Rijnsburg, de mooie dubbele rose tulp Mu- rillo in zeer goede conditie liet zien. De keu ringscommissie beslond uit de heeren G. F. Hemerik, Jan Kriest' Jzn. en W. Zwart. De lieer Kriest deelde mede, dat resp. 10, 12 en 12 punten waren behaald, dat vooral de ltamerlinde meer populair dient le wor den en dat de narcissen en tulpen onberis pelijk vervroegd waren. Na de rondvraag en den dank van den voorzitter aan de verschillende inleiders, deelde deze nog mede, dat de Rijksluinbouw consulent de heer Ir. K. Volkerz, te Lisse, 3 Maart a.s. alhier een lezing zal houden over het „in-bloei-trekken van bol- cn knolge wassen", zoowel voor liefhebbers als voor vaklieden, waarna deze gezellige en leer zame vergadering werd gesloten. Vereen, voor Chr. M. O. te Leiden. Gisteravond vergaderde de Vereeniging voor Chr. Middelbaar Onderwijs ie Leiden in het gebouw van de school aan den Rijns- burgerweg. De vergadering werd geopend door ds. Broekstra uit Rijnsburg. die in zijn openingswoord herinnerde aan de openigg van het nieuwe schoolgebouw in Mei van het vorige jaar, het groote moment in de af- geloopen schoolperiode. Ook de eindexamens die weer gehouden werden en waar alle candidalen slaagden werden niel vergeten. Dc secretaris las daarna de notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden gearresteerd. Het jaarverslag van den secre taris gaf geen aanleiding tot discussie, wel het daarop volgende jaarverslag van den 1 penningmeester. Verschillende vragen wer den gesteld en door dezen beantwoord. Vooral maakte de wegwerking van het te kort een grool punt van bespreking uit, waarbij de ongunstige positie van liet bij zonder, tegenover het openbaar middelbaar onderwijs, sterk aan het licht kwam. In dc plaats van den heer Visser, die als bestuurs lid moest altreden en niet meer herkiesbaar was, werd gekozen dc heer Lont. Bij dc rondvraag werd ter sprake gebracht de moeilijkheden van volo ouders om de uren lussclien de schooltijden voor de leerlingen zoo 1e vullen, dal zij met een gerust hart hun kinderen konden laten overblijven zon der gevaar voor uilstapjes op verboden ter rein. Ook de Lyceum-kwestie en de lilte- rair-economische afdeeling kwam nog even ter sprake. Ds. Kouwenhoven sloot op de i gebruikelijke wijze deze geanimeerde ver gadering. Muziekavond in het Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", Gisteravond was het wederom een genot volle avond in het geheel gevulde zaaltje van liet Wijkgebouw. Met groote aandachl is geluiilerd naar zang, viool- cn piano-muziek. Een warm wiord van dank voor alten, die ons dit mu zikaal genot verschaften, mag hier niet achterwege blijven. Mej E. v. d. H. heelt ons zoowel met den klank van haar stem als met haar na tuurlijke voordracht ontroerd. In de liede ren van Guido Gezelle, door Cath. van Ren- r.es geloftezet, vooral in „Als de ziele luis- torl", merkten wij haar fijn geluid op, ter wijl in andere liederen, o.a. liel „Zonne lied" van dezelfde componiste, er in „Hol land" van Hendr. van Tussehenbroek de kracht van haar stem bewondering wekte. Dit laatste werd na daverend en aanhou dend applaus gebisseerd tot groote voldoe ning van het publiek. Ook aan mej. De R., die haar accompagneerde, komt oen woord van welgemeenden dank toe. De begeleiding is een bescheiden deel van de uitvoering, maar waar zij in zoo goede handen is, van zeer groot belang. Het was niet de eerste keer, dal wij den heer B. op de viool hoorden, begeleid door mej. S., beiden uit Den Haag. Evenals bij hun eerste optreden hebben beiden ook nu weer terecht dankbare bewondering ge wekt. Het pianospel van mej. S. in het solo nummer „Fruhliugslied" van Grieg, was uitstekend; dit stuk werd met fijn gevoel gespoeld. De viool was o. i. het best in de „Cavaleria Rusticana" van Mascagni en in het „Trio" van Haydn, dal de kroon 9pande. De heer B. mocht dan ook niet vertrekken alvorens nogmaals te hebben doen genieten van dit stuk, waarin vooral de techniek werd bewonderd. Dat deze avonden steeds uitstekend bezet zijn, is voor de Commissie groote voldoening. Aan het slot van de pauze wees mej. Snellen met een enkel woord er op, dat tot haar spijt de onlwikkelingsavonden ge regeld zooveel minder bezocht werden dan de muziekavonden, terwijl toch de onder werpen, die daar behandeld worden, alles zins de moeite waard zijn. Zij wekte de aanwezigen op om ook op die avonden in groote getale op te komen. Wie dan thuis blijven, weten niet wat zij missen. Daarna voerden de heer B. en mej. S het laatste gedeelte van het programma uit en gingen de aanwezigen zeer voldaan ov.er het vele schoone, dat zij gehoord hadden, huiswaarts. RTMMTrMT.AND. Georganiseerd overleg voor onderwijzers. De bezoldiging der burgerwerklieden bi] het leger. BUITENLAND. Het Belgische kabinet Thennis ernstig be dreigd. Rede van Herriet in de Fransche Kamer. In Engeland wordt een voedselcommissie ingesteld. Een incident te Belgrado. Uit het oog, maar niet uit het hart. Gistermorgen zullen de bewoners van den Straatweg naar Oegstgeest wel vreemd heb ben opgezien, toen le ongeveer elf uur oei: i stoet van ongeveer zestig menschen van verschillende maatschappelijke positie voor bij Irok in de richting van Oegstgeest. Eenige deelnemers aan dien optocht, die moeilijk ter been waren, volgden in een aulc Wat was loch de aanleiding van deze morgenwandeling? Voor ongeveer vijf jaar heeft dr. 1\ Ver meulen zich in Oegstgeest metterwoon ge vestigd, nadat hij ongeveer veertig jaar als praklizeerend geneesheer te Hillegcrsberg gearbeid had. Gisteren, den 28slcn Januari, mocht dr. Vermeulen zijn zevenligsten ver jaardag gedenken. Zijn oud-patiënten uit Hillegersberg wilden dien dag niet onop gemerkt laten voorbijgaan. Het was hun een beboette hun ouden dokter, die niet al leen zoovele jaren zijn medische kennis le hunnen behoeve had aangewend, maar ook in droeve en blijde dagen van harte met hun gezinnen had meegeleefd, door een sle- vigen handdruk hun hartelijke gclukwen- sclien op zijn zeventigsten verjaardag te be vestigen cn hun dankbare gevoelens over te brengen. yele oud-patiënten, die zich van hun werkzaamheden onmogelijk hadden kunnen vrijmaken, hebben van hun belangstelling en waardeering doen blijken door brieven en telegrammen. Ook het bestuur der gezondheidscommis sie uit Zoetermeer, waarvan dr. Vermeulen jarenlang voorzitter was, kwam den jarigen dokter zijn gelukwenschen aanbieden. Hot woonhuis was te klein voor zoovele belang stellenden. De jarige noodigde daarop al zijn Hillegersbergsche vrienden uit tot een lunch in „Hel Wille Huis". liet was voor hem en zijn familie een blijde dag, die hem zijn verdere levensjaren in dankbare herinnering zal blijven. Benoemd is lot lid van den Hoogen Raad alhier de heer C. L. van Buuren, wo nende te dezer stede. Nu door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland het „visum" ls kunnen verleend worden hoopt Zondag a.9. 1 Febr. de heer O. M. W. Odé, Cand. t. d. H. Dienst te Rijswijk, vroeger alhier, zijn introdo le doen bij de Ned.-Herv. Gem. te Hoogvliet (classis Rotterdam). Alhier vergaderde de plaatselijke com missie tot re gul ar Katte van het schilders bedrijf, bestaande uit werkgevers en werk nemers-organisaties in het schildersbedrijf, fen einde fe bespreken de nu nog heer- schende werkloosheid in het bedrijf. De voorzitter, de heer J. Meijer Jz., kon conslaleeren, dat de herhaalde verzoeken door middel van Pers en circulaire bij cliënleele resultaten hadden opgeleverd; dat bij sommige patroons daardoor moor werk was gekomen, zoodat zij hun gezellen aan het werk hebben kunnen houden. De vergadering besloot bij vernieuwing het publiek daarop 1e wijzen door middel van een circulaire van het comllé van den volgenden inhoud: Het sohildersbedrijf kent telken jare maanden van groote werkloosheid. Dit kan met goeden wil aanmerkelijk bestreden worden, wanneer ieder, waar dat noodig Is, laat uitvoeren datgene, wat evengoed in de wintermaanden kan geschieden. Wij zouden u dan ook dringend willen verzoeken al wat u voor ons kan doen, dit spoedig te laten verrichten. U werkt er toe mede, dat op doelmatige wijze bezuinigd wordt aan steun voor werkloozen. In de morgen te houden Ouderavond der school Duyvenbodestraat A zal dr. M, D. Horst, directeur der Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst alhier spreken over 't onderwerp: „Schoolhygiëne" en daarna ge legenheid geven tot het stellen van vragen omtrent dit onderwerp. Verder zal dien avond de heer Van Hees eenige mededee- lingen doen omtrent het „Ouderblad". De werkzaamheden aan de tramlijn aan de Haarlemmerstraat zijn thans zoa ver gevorderd, dat men beag I* met hes

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1