Begrafenis-Onderneming KEEREWEER SPORT. vormen ter inzameling van de bijdragen, met dien verstande,dat zoo mogelgk de provinciale leiding zóu berusten bij een der in die provinole op den voorgrond tredende Oranje-Vereeniging. Hei verzoek tot do Commissarissen der Koningin ia door deze welwillend ontvan gen. terwjil voorla tal van Vereenigiugen en particulieren hun medewerking toezeg den en van verschillende Burgemeesters aanbiedingen inkwamen om bij gebreke van een Oranje-Vereeniging in hun gemeente, een plaatselijk Comité te vormen. Nu de sympathie voor het plan der Utrechtscbo Vereeniging zoo duidelijk is gebleken, heeft zjj gemeend aan haar plan nen een groote uitbreiding en aan he'. ge heel een Nationaal karakter te moeten ge ven. Natunrljjk gaat het plan uit van „Ko ninginnedag Utrecht" en moet de geheele bemoeiing berusten bjj en geleid worden door de gezamenlijke Oranje-Veroenigingen in Nederland, terwijl een ieder, lid of met-lid van een dergelijke Vereeniging, van zijn sympathie zal kunnen doen blijken en zjjn bijdrage gaarne zal worden aanvaard. Daar om zal in een te Utrecht, vermoedelijk talf Februari lo beleggen vergadering, worden voorgesteld aan het bestuur van „Konin ginnedag" oen aantal personen toe te voegen, tw. van elk der vooraanstaande Oranje-Ver- eemgingen in de verschillende provincies één vertegenwoordiger, zoo noodig aange vuld met enkele particulieren, waardoor e<n Comité kan worden tot stand gebracht van circa 25 leden, met een Cemtraal-Bestuur te Utrecht Men ziet dns, dat de plannen ïeeds ln een vergevorderd stadium vau voorbe reiding verkeercn en deze nu als landelijke buldebetooging bedoelde beweging een zeer uitgebraden vorm aanneemt De land. en tninbonwongevallenwel. 0j> vragen van het Tweede-Kamerlid Loerakker: 1. Heeft de Minister kennis genomen ven de beslissing van den centraien raad van beroep, d.d. 27 October 1924, waarbij den arbeider J. Speelman, die als werk- looze door het Staatsboschbekeer aan een ontginning was te werk gesteld, het recht op nitkeering ter zake van een hem bij het verrichten zijner werkzaamheden over komen ongevai' is ontzegd, op grond, dat hjj wegens zijn verhouding tot het Staats- baschbeheer, niet was te beschouwen als arbeider in loondienst in den dn van de land- en Tirinbouw-Ongevallenwet 1922? 2. Acht de Minister het, nu duizenden arbeiders wellicht nog geruimen tijd door den arbeid in werkverschaffingen in hun onderhoud moeten voorzien, niet dringend uoodig, dat de Land- en Tuinbouw-Gnge- vsllenwet worde gewijzigd in dier voege, dat zjj ook op deze arbeiders toepasselijk zal zijn? 8. Is de Minister bereid, het tot-stand- komen der voor dit doel noodige wetswij ziging zooveel mogelijk te bespoedigen? heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geantwoord: 1. Van de bedoelde uitspraak heeft on- dergeteekende kennis genomen. 2 en 3. Daargelaten de geldelijke ge volgen, welke voldoening aan de gevraag de wetsaanvnlling voor de werkverschaffing sonde hebben, is ondergeleekende van oor deel, dat, waar binnen zeer korten tijd de indiening kan worden tegemoet gezien van een ontwerp van wet tot regeling der mekte- en ongevallenverzekering, het ge- wensoht is in de onderhavige aangelegen heid geen incidentcele beslissing te nemen, doch de beslissing daarover aan te houden totdat vorenbedoeld wetsontwerp door de Tweede Kamer in behandeling xaf zijn ge nomen. Oranje-Maasau-Museum. Eenigan tijd geleden is gemeld, Jat er een vereeniging Oranjei-Nassau-Musenm is opgericht, ais voortzetting van de Veree niging voor het houden van de Oranje-Nar sau-tentoonstelling te 's-Gravenhage, ter Self'gcnhekl van het Regeeringsjubileum van e Koningin. De Vereeniging lieeft ten doel oen verzameling bijeen te brengen, welke een beeld geeft van de ontwikkeling van het Huis van Oranje-Nassau, in zijn ver houding tot het Noderlandsche volk, een verzameling, welke naast een dynastisch, veeleer een historisch karakter zal dragen. Het bestuur van de Vereeniging heeft thans een aantal vooraanstaande mannen en vrouwen in verschillende plaatsen van ons land bereid gevonden, als correspondenten der Vereeniging op te treden en te trachten in hun omgeving belangstelling te wekka» in en steun te verkrijgen voor het streven van de Vereeniging. In een dezer dagen aan deze corresponten verzonden circulaire wordt hun in overweging gegeven te trachten, naast de bijdragen der stichters (die ten minste f 100 ineens bijdragen) vooral te verkrijgen jaarljjksche contributies, bij voor keur van begunstigers, d.i. van hen, die jaarlijks ten minsts f 10 bijdragen. De bijdragen der stichters zullen in hoofdzaak bestemd worden voor een fonds, waaruit de kosten van herstel van een gebouw, zjjn inrichting, misschien een verbouwing, later van aankoop van voorwerpen bestreden zui len kunnen worden. De jaarljjksche contri- butiën zullen moeten worden bestemd voor de bestrijding van de jaarljjksch terugkee- rende uitgaven, welke op ten minste fSCOO per jaar worden geschat. Het eere-lidmaatschap der Vereeniging hebben bereids aanvaard de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en do burgemeester» van 's-Gravenhage; van Breda en Leeuwarden (plaatsen, welke in den loop der tjjdeu in een bijzondere be trekking tot ons Vorstenhuis hebben ge staan). Als adjunct-secretaris is tot het bestuur toegetreden do hear H. W. G. Bas, Nieuwe Parklaan 63, te 's-Gravenhage, zoodat het bestuur thans bestaat uit do heeren mr. A. J. E. A. Bik, voorzitter, dr. N. Ja- pikse, onder-voorzitter; jhr. mr. A. E. van Berestejjn, mr. M. J. Dupare, mr. E. J. Thomassen h Thuessink van der Hoop, jhr. V. J. Bepalaer van Driel, penningmeester, mr. A. B. G. M. van Byckevorsel, mr. A, Staring, secretaris, en HL Wl G. Ras, adj.- «ecrctaris. i Werkloozen en rijwielbelasting. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Hiemstra betreflende verstrekking van kos- telooze rijvielmerken aan werklooze arbei ders heeft de Minister van Financiën go- antwoord: Het is den ondergeteekande bekend, dat aan arbeiders, die werkloos zijn, geen 1'ij- wielmerk kosteloos wordt uitgereikt, oos niet, indien dit hun in 1924 wèl is ge geven, op grond, dat zij toen voldeden aan ae eischen, die de wet stelt. Zjj, die werk hebben gevonden bij een gemeentelijke of particuliere werkverschaf fing,, worden teil deze niet ais werkloos beschouwd. De ondergeteekende acht zich niet be voegd te bevorderen, dat aan warklooze arbeiders een rijwielmerk kosteloos wordt uitgereikt, aangezien de wet onder meer ais eisoh stelt, dat zij, die een rjjwiel- merk kosteloos ontvangen, een rjjwiel noodig moeten hebben voor hun beroep of bedrjjf en hiervan geen sprake kan zijn bij iemand, die niet een beroep of bedrijf uitoefent. Bovendien is het nimmer vooraf te zeggen, of, indien 'een werklooze arbeider er in slaagt, in 1925 weder werk te vinden, de omstandigheden, waaronder hjj zal werken, at ol niet zullen afwijken van die, waar onder hem in 1924 een rijwielmerk kosteloos ken worden uitreikt. In verband met het voorstel van Ged. Staten van Noord-iHolland, voor het verplegend personeel der provinciale zie kenhuizen de 54-urige arbeidsweek in te voeren, heeft het hoofdbestuur van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond een adres aan de Staten gezonden, waarin o.a. wordt ge constateerd, dat deze maatregel lijnrecht ingaat legen den wensch van de groote meerderheid van het provinciaal personeel. Het adres wijst er op, dat do ze» kleine meerderheid (6—4), welke in de commissie van overleg het voorstel heeft aangenomen, tot stand is gekomen met behulp van één enkelo categorale organisatie, die bjj ar beidstijd verlenging geen belang had. Varder gewaagt het adres van den goeden wil der organisaties, om tot bezuiniging in de zie kenhuizen te komen, getoond in het aan vaarden van verschillende verslechteringen. Hel voegt hierbij, dat handhaving van den achturendag stellig verwacht werd en spreekt er teleurstelling over uit, dat zulks niet gebeurt; maar juist van deze groep, die reeds het meest getroffen is en, krachtens haai- ingespannen arbeid het minst voor arbeidstijdverlenging in aanmerking komt, ook na weer een offer gevraagd wordt In de toelichting bjj het adres worden raedtdeelingen gedaan omtrent de arbeids intensiteit en uitspraken aangehaald van medici, onder wie dr. J. Kuiper, geneesheer- directeur van het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam, die omtrent den achturendag in de ziekenhuizen een gunstig oordeel be vatten. Betoogd wordt voorts, dat het wel degelijk in de bedoeling van de Arbeidswet 1919 ligt, den achturendag in de zieken huizen te bevorderen, en deze slechts op grond van technische overwegingen zjjn uit gezonderd. Ten slotte wordt met ojjfers en argumen ten uiteengezet, dat de maatregel niet de bezuiniging zal brengen, die men er van verwacht. Gewezen wordt op de groote in spanning, die nu reeds van het verplegend personeel wordt gevergd en die geen verdere afvloeiing toelaat. Gisteravond is in de galerij ten Ko ninklijken Paledze een gastmaal gehouden, door de Koningin aangeboden aan de civiele autoriteiten te 's-Gravenhage. Met de Ko ningin en den Prins nam Prinses Juliana, voor den eersten keer, aan dezen offirieelen maaltijd deel. Ook tjjden3 dit gastmaal ten Paleizt voerde de Koninklijke Militaire Ka pel, onder leiding van le-Iuitenant Boer, een muziekprogramma uit Tulpen versierden de tafels. „De Bode" meldt', dat voor onderwij - zers blijft gewoon lager onderwijs als bij akten, die met f50 worden betaald in aan merking komen: Akte Fransch, Duitsch, En- gelsch en Wiskunde. Voor het M.CU.L.O.) ko men in aanmerking: Akte Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde en Handelskennis. De akte Nuttige Handwerken zal niet worden beloond. Dit geeft het blad aanleiding te zeggen: Alq er allerlei toelagen moeten worden ge geven, toelagen die geen ander doel schijnen te hebben dan de schamelheid der salariee- ring van den onderwijzer in Nederland te maskeeren, dan is 't toch zeker het toppunt van dwaasheid wel te beloonen 't bezit van allerlei akten voor vakken als Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskunde, die in de eerste zes jaren der Lagere school zelfs niet op 't leerplan mogen voorkomen, en dus na genoeg op geen enkele school voor gewoon lager onderwijs worden onderwezen, en on beloond le laten de akle nuttige handwerken voor meisjes, die voor 't geven van onder wijs op de meeste dier scholen beslist ver- eischt is. Vermoedelijk is hierin niet andere (e zien dan een speculatie op het groote „aanbod" van onderwijzeressen op de arbeidsmarkt. —Prof. dr. H. H. Kuyper, hoogleeraar nan de Vrije Universiteit, heeft gistermid dag te gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als hooglccraar in de Senaatszaal van het gebouw der Vrije Universiteit receptie gehouden. Deze receptie was zeer druk be zocht. Bij den aanvang der receptie trad naar voren de heer Tijs H. van Eeghen, die na mens het college van directeuren prof. Kuyper dankte voor al hetgeen deze voor de Vrije Universiteit heeft gedaan. Spr. wenschte den jubilaris geluk en sprak den wensch uit, dat prof. Kuyper nog lang voor de universiteit zal worden gespaard. Ds. J. D. v. d. Munnik, emeritus-predi kant te 's-Gravenhage, die met dr. J. O. de Moor, van Utrecht, deputaten voor het verhand tussehen de Geref. Kerken en de Theologische faculteit der Vrije Universi teit vertegenwoordigde, sprak hierna den jubilaris toe. Hij dankte prof. Kuyper voor al zijn arbeid en de wijze, waarop deze zijn onderwijs aan dc universiteit steeds beeft gegeven, zoodat dc deputaten voor het ver band nooit een aanmerking behoefden te maken. Hij sprak dc beste wenschen uit voor prof. Kuypers verderen arbeid. Nadat prof. Kuyper den deputaten van het Verbond dank had gebracht vcor hun aanwezigheid en voor dc vriendelijke wen schen trad naar voren dr. H. Kaajau, uit Utrecht, die als voorzitter van de commissie uit de oud-leerlingen en leerliogpn van den jubilaris het woord voerde. Namens oud-studenten en studenten bood spr. prof. Kuyper een album aan, bevatten de de namen van hen, die er toe hebben bijgedragen, dat het portret van den jubi laris door een Ncderlandsch kunstenaar zal worden geschilderd, welk portret dan een plaats zal krijgen in dc Senaatszaal der Vrije Universiteit. Prof. Kuyper zeide diep getroffen te zijn door de hulde hem gebracht. Dc rector-magnificus der universiteit, prof. dr. L. Bonman, voerde hierna namens den Academischcn Senaat het woord. Spr. huldigde den jubilaris als man van weten schap, wiens beteekenis als kerkhistoricus en canonicus zeer groot is, doch ook als collega, wiens" adviezen in den Academi- schen Senaat op hoogen prijs worden ge steld. Namens de hoogleeraren bood spr. den jubilaris als blijvend aandenken aan de zen dag een zilveren sigarenkist aan. Prof. Kuyper dankte ook voor dit hulde blijk en daarna kwamen nog zeer velen den jubilaris hun gclukwenscben Ranbieden. In een j.i. Zaterdag gehouden vergadc- ring van dc afd. 's-Gravenhage der Ned. Maatschappij tot behartiging der belangen van vrouwelijke verloskundigen, is beslo ten. van 1 Mei a.s. af hiet meer voor het Ziekenfonds van „De Volharding" werk zaam te zullen zijn. Daar ook de aan de po likliniek van „De Volharding" werkzaam zijnde verpleegsters besloten hebben met haar doctoren mee te gaan, zal 1 Mei a.s. de geheele medische dienst het Ziekenfonds van „De Volharding" verlaten, om over te gaan naar het nieuwe ziekenfonds „Het Onderling Ziekenfonds 's-Gravenhage". In een buitengewone zitting van den Hoogen Baad heeft gisteren de vicé-presi- dent, de heer A. J. L. Nijpels, in tegen woordigheid van het geheele college en van verschillende belangstellenden, af scheid genomen wegens zijn aftreden met ingang van 1 Februari. Vice-president, mr. Bosch, sprak den scheidenden collega toe, ging zijn loopbaan na, waarhij hij memo reerde, dat mr. Nijpels 48 jaren de magi stratuur gediend heeft. De procureur-ge neraal mr. Noyon sprak namens het Parket en de deken van de orde van advocaten, mr. J. Limburg, namens de balie. De heer Nijpels beantwoordde de verschillende spre kers. De Minisler van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor het invoerrecht op versch en gekoeld vleesch in haar ver gadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 (Stsbl. no. 330) bedoelde prijscou rant heelt vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f95; paarden- en ander vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f50. Gedurende Februari zal mitsdien het invoerrecht voor de hierbo ven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. De generaal van het Leger des Heils, Bramwell Booth, heelt, naar „D, Ned." meldt, het voornemen in Februari een be zoek ain ons land te brengen. Woensdag 11 Februari zal hij te Amsterdam vertoe ven en bijzondere samenkomsten leiden, die 's middags en 's avonds in de groote zaal van het Concertgebouw zullen gehou den worden. Dr. H. P. Berlage, le Amsterdam, is benoemd tot lid van de internationale jury van architecten, die het ontwerp moeien beoordeelen voor de nieuwe conferentie zaal van den Volkenbond, zoo wordt uit Gcnève gemeld. Gisteren is de akte gepasseerd van de stichting, die aan de Utrechtsche univer siteit opleiding van Indische ambtenaren mogelijk wil maken. Het „Hbl." bericht dat het curatorium Vrijdag bekend zal worden en dat mr. Kooien, de voorzitter der Twee de Kamer, er geen deel van zal uitmaken, ofschoon het „Socr. Hbl." heeft bericht, dat dit het geval zou zijn; doch wel de op perkamerheer der Koningin, oud-president curator der Utrechtsche universiteit, dr. A. graaf van Lynden van Sandenburg. Het Bondsbestuur der R.-K. Staats partij zal a.s. Woensdag in het Jaarbeurs gebouw te Utreoht bijeenkomen ter bespre king van bet resultaat der bemiddelings poging van prof. Aengenent tussehen den Algrmeenen Bond en „St.-Michaël". Te Breda is, op aanstichting van de vereeniging „Bonus Eventus", de staf- muziek van het 6de regiment infanterie ge huldigd, ter gelegenheid van haar 50-jarig beslaan. Bjjna alle vereenigingen van Breda hadden deputaties gezonden ter receptie, die in de groote koffiekamer der vereeniging „Concordia" werd gehouden. In het midden had het corps met kapelmeester De Morrée plaats genomen. Het podium was versierd met bloemen en met portretten van het corps en de beide eerste kapelmeesters Stenz en Eeel. Velen voerden het woord. AHe sprekers boden bloemstukken aan. Kapelmeester de Morrée dankte allen voor de gebrachte hulde er. de vereeniging „Bonus Eventus" voor het genomen initiatief. De staf heeft een muzikale wandeling door de stad gemaakt, onder het spelen van oude marschen. De Raad van Arnhem heeft met be trekking tot den voorgeslelden aankoop van het landgoed „Zijpendaal", na een langdu rige beraadslaging in geheime zitting, de volgende door de Vrijheièsbondsfractie in gediende motie met 3 stemmen tegen aan genomen: „De Raad der gemeente Arnhem, van oordeel, dat besluiten, welke groote gelde lijke gevolgen gedurende lange jaren roer de uitgaven der gemeente na zich kunnen sle pen, niet dan na rijp beraad en alleen met volkomen inzicht in den (inancieelen toe stand mogen worden genomen; van oordeel, dat hij over dezen toestand niet voldoende is ingelicht vóór afdoening der beraadsla gingen over de begrooting 1925; spreekt de wenschelijkheid uit, dat de behandeling van de zaak wordt aangehouden tot na de be groeiing en noodigt B. en W. uit, te trach ten nader uitstel van den eigenaar te ver krijgen en met dien inmiddels over den koopprijs en de voorwaarden nader in on derhandeling te treden." Te Heerlen is, onder leiding van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Mjjnwerkers- bono, een drukbezochte vergadering gehou den van commissieleden van het algemeen mjjnwerkorsfonds. Onder meer kwam de noodtoestand ter sprake, waarin vele in- valiede mijnwerkers verkeeren, omdat dezen slechts een pensioen van twee of drie gulden vjjftig per week van het mijnwerkersfonds ontvangen. Er werd besloten, bjj het be stuur van het fonds ten spoedigste op ven- hooging van de pens'oenen aan te dringen. Verder zal aan het bestuur van het fonds worden verzocht, maatregelen te nemen ter bevordering van de vestiging van eenige industrieën onder beheer van bet fonds in de mijnstreek, waarin invaliede mijnwerkers lichte werkzaamheden kunnen verrichten, ten einde daardoor in hun onderhoud te voorzien. De gewone audiënties van de Ministers van Koloniën en van Marine zullen deze week niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. Vijf jaar eer peneioen. Naar het „Soer. Hbl." verneemt, is door den voorzitter van de salariscommissie o.m. het voorslel gedaan, de mogelijkheid te ope nen, om de voor het recht op pensioen ge stelde grenzen van leeftijd en diensttijd in bepaalde gevallen op grond van werkelijk gepraesteerde diensten voor bepaalde cate gorieën le bekorten tot een maximum van vijf jaar, met bepaling, dat alleen die groe pen van landsdienaren voor de toepassing van deze bepaling in aanmerking zullen ko men, voor wie met toereikend statistisch materiaal kan worden aangeloond, dat zij aan „bijzondere slijtage" onderhevig zijn. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 861 7797 GYMNASTIEK. Hei meeningaverschil in den Turnkring. (Ingezonden). Reeds geruimen tijd was de atmosfeer in den Turnkring Leiden en Omstreken zeer geladen. Het onweder kon niet lang meer uitblijven en zoo was dan het sympathieke optreden van den heer v. Spall, die op eigen kosten een cursus in de nieuwe richting der vrouwengymnastiek organiseerde, oorzaak dat het onweder nu i9 losgebroken. Leiden is het middelpunt waar de slagen Yallen en in deze plaats, die reed9 enkele malen eer der een crisis mede maakte, zit de bron van verzet. Tussehen den leider van de D.G.V. Brun- hilde en het bestuur van deze vereeniging is een meeningsverschil ontstaan dat niet al leen de vereeniging zelf groote schade dreigt toe te brengen, doch de strijd is uitgebreid tot den Turnkring Leiden en Omstreken. Het Gewestelijk bestuur van Zuid-Holland achtte het haar plicht de zaken in Leiden in het reine te brengen en schreef daartoe een vergadering van den Kring uit op Zaterdag 24 Januari in de bovenzaal van de Harmo nie te Leiden. Iedere vereeniging kon twee afgevaardigden zenden. Aan dezen oproep wa3 door alle vereenigingen voldaan en zoo opende do gewestelijke voorzitter, dr. J. H. O. Reys uit den Haag de vergadering en deelde mede, dat, gezien de moeilijkheden die gerezen waren, het in het belang van een vruchtbare bespreking zou zijn indien een ieder die geen afgevaardigde van eene ver eeniging was, de vergadering verliet De heeren Bakker en Eichler protesteerden te gen deze handelwijze, doch de voorzitter meende zijn verzoek te moeten handhaven. Een groote schare aanhangers, leden en adspirantleden van de vereenigingen Don ar en Brunhilde verlieten toen onder protest de zaal waarbij zich de afgevaardigden van Donar aansloten. De voorzitter vond toen steun voor zijn handelwijze in een besluit van de overige afgevaardigden, doordat met algemeene stemmen werd goedgekeurd dat de vergade ring een huishoudelijk karakter moest be houden. Gezien het feit, dat in de laatste dagen de pers zeer eenzijdig werd ingelicht 1) werd besloten, den secretaris van het Gewest op te dragen zich in verbinding te stellen met de dagbladpers ten einde te voorkomen dat onjuiste berichten in de bladen zouden wor den geplaatst- Van deze vergadering kan dan ook geen verslag verschijnen dat niet van het gewestelijk bestuur is uitgegeven. Bij de behandeling van de agenda, waar voor een aan het turnkringbestuur gezonden brief, als grondslag diende, stelde de voor zitter vast dat het gewestelijk bestuur zich zou bepalen tot leiding en niet mede zou stemmen over event, in te dienen voorstellen Punt 1. Het door het kringbestuur ingeno men standpunt betreffende de hier ter stede 1) De heer Boer blijkt hier zeer eenzijdig te zijn ingelicht. Red. L, D. gehouden wordende cursus in z.g. Loges* gymnastiek. Nadat alle bestuursleden (behalve de afc getreden voorzitter, waren alle bestuursle-4 den aanwezig) in den breede was uileen ge zet hoe het bestuur gehandeld had na het optreden van Loges te Leiden, was de ver gadering unaniem van meening dat noch door de commissie door den heer v. Spall benoemd, noch door Jaalst genoemden heer, iets was gedaan dat in tegenstrijd was met de belangen van den Turnkring Leiden en Omstreken. Integendeel ging uit de vergade ring van meerdere zijden een wensch uit tot het brengen yan erkentelijkheid en dank aan den organisator van den cursus en werd het gewestelijk bestuur opgedragen genoem den autoriteit daarvan in kennis te stellen. Met algemeene stemmen kwam de ver gadering daarna tot de conclusie: Gehoord de uitvoerige uiteenzetting van alle bestuursleden van den turnkring Leiden is de vergadering van meening dat noch het organiseeren van den cursus Loges, noch de handelingen van het bestuur, den voorzitter van den Turnkring aanleiding heeft kunnen geven, zijn functie neer te leggen. Bij de behandeling Van punt 3. Het con- üict Brunhilde, in verband met de gevolgen aie dit conflict voor den turndag kan hebben meende de voorzitter dat zoolang de Veree niging in kwestie, noch aan het kringbe stuur, noch aan het gewestelijk bestuur ver zocht had als bemiddelaar op te treden, deze vergadering zich niet had in te laten met de interne aangelegenheden van een veree niging. Op voorstel van het gewestelijk bestuur wordt punt 3 daarna in twee deelen ge splitst. Het conflict in Brunhilde, waarover niet gesproken zal worden, en 2 de gang van zaken in den Turnkring. Duidelijk bleek uit de verschillende debat-, ten dat de afgevaardigden van meening wa-> ren dat in den Turnkring Leiden en Omstre ken meerdere malen was ondervonden, dat de heeren Bakker en Koopmans als leiden de persoonlijkheden hun macht hadden mis bruikt en daardoor enkele malen onaange naamheden voor enkele vereenigingen als Hou-Vast (Alphen) en Hercules (Bodegra-. ven) waren ontstaan. Ook het jongste con-< flict in Brunhilde meende men als uitvloek scl'van de samenwerking der Donar-voor-. mannen te moeten zien. Allereerst werd de volgende motie inge diend, die daarna met algemeene stemmen werd aangenomen. De vergadering, kennis genomen hebben de van de houding van de vereeniging Do nar, aan het begin der vergadering uitge t schreven door het bestuur van het Gewest Zuid-Holland, door het verlaten der verga dering waarmede zij te kennen gaven geen voldoende vertrouwen le hebben in de lei ding door het gewestelijk bestuur, keurt deze handelwijze ten sterkste af en gaat over tot de orde van den dag. Na een langdurige bespreking van het le ven in den Turnkring is men het er over eens dat een krachtig blok moet worden gevormd tegen menschen, die zich niet geschaamd hebben handelingen te doen die een turner onwaardig zijn. Ten slotte wordt een door alle afgevaar-» digden onderteekende molie ingediend van' de volgende strekking: De buitengewone vergadering van den Turnkring Leiden bijeengeroepen door 't be stuur van het Gewest Zuid-Holland, gehou-i den op Zaterdag 24 Januari 1924 te Leiden, verzoekt het hoofdbestuur van K.N.G.V. A. Nauwlettend toe te zien op de hande lingen van de gymnastiekvereniging Donar le Leiden. B. Wanneer zij zich in de toekomst weer handelingen mocht veroorloven die, zooale in de laatste jaren herhaaldelijk voorkwa men, de lichamelijke opvoeding in het al gemeen en de belangen van het K.N.G.V. in het bijzonder kunnen schaden, deze veree-s niging als lid van het K.N.G.V. le royeeren, De vergadering werd hierop gesloten na-s dat de voorzitter, in het belang van de gym nastiek allen verzocht had, de gymnastiek-, vereeniging Brunhilde in deze moeilijke da« gen te steunen. Ontegenzeggelijk was deze vergadering een zeer belangrijke, hoewel door het heen gaan der afgevaardigden van Donar, deze vereeniging geen oppositie kon voeren. Wij vertrouwen dat in het belang van een rustige propaganda voor de gymnastiek, het Bonds bestuur van het K.N.G.B. maatregelen zal weten te nemen die de rust in Leiden zul-, len doen wederkecren al zijn wij er van overtuigd dat van de zijde van Donar het laatste woord nog niet gesproken zal zijn. Te betreuren blijft het dat tussehen zooveel goedwillende elementen in den Leidschen Turnkring enkele figuren meenen hun eigen inzichten boven die van de meerderheid te moeten plaatsen. Wanneer de kleinste min derheid zich naar de meerderheid vrijwillig zou willen schikken was het met het con flict gedaan. Dit zal gezien de vergadering van Zaterdag jJ. moeten geschieden daar behoudens Donar en enkele leden van Brun-j hildc, in den Turnkring Leiden een geest yan harmonie leeft. W. B., Secr. Gcw. Z -II. v. h. K.N.G.V, VOETBAL. D. L. V. I—L. F. C. n e—0. Beide elftallen zijn volledig. Door het zeer gladde veld, mislukken de eerste wederzijd-. sche aanvallen. Dan neemt D. L. V. de lek dicg door een schot van haar linksbinnen, 1—0. Dan weer een aanval van D. L. V. De bal wordt voorgezet en met een verrassend schot in den bovenhoek, vergroot de mid-, denvoor den voorsprong. 20. Kort voor de rust doelpunt D. L. V. nogmaals. 30. Na de rust heeft D. L. V. het spel in han den. Een prachtige corner brengt het vierde doelpunt ter wereld. Nu scoort D. L. V. nog tweemaal, zoodat het einde een verdiende, overwinning voor D. L. V. bracht. Scheids-» rechter Hogedam leidde zeer goed. Leidsche Boys IRaceel II 4—1. Na een klein Raceel-overwicht nemen de Boys den aanval over en belagen eenige malen het zwart-wille heiligdom, doch zon-s der succes, daar de Racing-achterhoede keu rig verdedigt. Vooral de keeper is in vorm. Bij een L. B.-aanval geeft de linksbuiten

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6