DINSDAG 27 JANUARI Anno 1925 Officieels Kennisqevinqen. Het voornaamste nieuws van heden, jo. 19902. LEIDSCH DAGBLAD PRUB DER ADVERTENTIEN: 30 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags eo Ealerdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cta. Bureau Noordeindspieln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER OODRiNTt Voor Leiden per 8 maanden ƒ8.85, per week ..P,t, 7,0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' ..l-iVt „0.18. Franco per post f 2.86 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischnxarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.14f 0.40, POON k t 0.20, KABELJAUW k f 0.42- f 0.47 (Geh Kabelj. a f 0.36) per pond N C. DE GIJSET AAR Burgem Leiden, 27 Tanuarï 1925 BAXKSRSNACHT ARBEID. De Burgermeester van Leiden brengt bij dezen ter algemeenen kennis, dat heden door hem aan Q. Seis, alhier, voor het tijd vak van 28 Januari 1925 tot en met 27 Januari 1Ö26 vergunning is verleend tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen S uur dee namiddags en 6 uur -des voormid dags in het perceel Koningstraat 2, onder voorwaarde, dat geen deeg of brood, dat op denzelfden dag is bereid of opgewannd, bet gebouw waarin de broodbakkerij zich be vindt of andere door den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid aangewezen ruimto verlaat tusschen 10 uur des namid dags en 9 nur des voormiddags. N C DE GIJSELAAR. Burgem. leiden, 27 Januari 1925 OPENSTELLING BELASTINGKAN TOOR VOOR DE INVOERRECH TEN EN ACCIJNZEN Burgemeester van Leiden Gelet op liet besluit van den Directeur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Utrecht, d.d. 15 Januari j.l., No. 268; Brengt ter keunia van de ingezetenen, dat het kantoor der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, alhier hetwelk voor zooveel de invoerrechten cn accijnzen aangaat de gemeente Leiden omvat, wat betreft, de invoerrechten en accijnzen, voor het publiek zal zijn geopend eiken werk dag van de3 voormiddags 9 tot des namid dags 1 uur en van des namiddags 251a hot des nanliddags 6 uur, behalve des Zaterdags, zullende het op dien dag geopend zijn van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur VoortB brengt hij in herinnering, dat het kantoor der directe belastingen voor de gemeente Leiden evenals tot nu toe voor het publiek geopend zal zijn op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van des yoormiddags 9 tot des namiddags 3 uur. N O DE GIJSELAAR, Burgem. cS6t uimuef ig 'napiwj QTAr-CöiS'CHWC Vijfde Lustram van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Hedenvoormiddag zijn de teeslelijklieden ter gelegenheid van het vijfde Lustrum der Vereeniging ven Vrouwelijke Studenten te Leiden aangevangen Ontvangst aan het Station. Een groot aantal leden waren met het be stuur en de Lustrumcommissie, gevormd door de dames J. S. Roosenburg, praeses, J. ,W. F. van 't Wout. ab-actis, M. L. Jacobi, quaestrix, L. A. van Straaten, J. H. Adolls en E. M. van der Loo, assessoren, op het perron van het Station der Holt. Spoor aan wezig ter ontvangst van de reünisten en ver tegenwoordigsters van Zusterverenigingen, die met de treinen uit de de richting Rotter dam (10.19), Amsterdam (9.59) en Utrecht (10.13) aankwamen. Voor elk der treinen werd het Io Vivat aangeheven, dat door de inzittende gasten reeds onmiddellijk werd meegezongen Toespraken werden niet ge houden, men drukte elkaar de hand, voerde drukke gesprekken, en toonde wc-derkeerig zich verheugd, elkaar weer eens te ontmoe ten. Wij schallen het aantal aanwezigen op ongeveer 350, die zich na' een hartelijke ken nismaking naar hel Stationsplein begaven om den optocht te formeeren. Het bekende muziekgezelschap Oempa speelde het Io Vivat en het clublied en de studenten zongen dapper mee De Optocht. De lange stoet in rijen van vijf had zieh spoedig gevormd; allen werkten tot de orde mee, zoodat de agenten van politie, over wiens optreden de lustrumcommissie overi gens zeer tevreden was, voor zoover het van de studenten afhing het al heel gemakkelijk hadden. Trouwens ook het publick. dat wel vreemd opkeek bij zooveel jonge dames in vroolijke stemming, gedroeg zich bijzonder ordelijk. Men had blijkbaar respect voor den stoet. Hier cn daar iangs den weg werden met kennissen groeten gewisseld. Ordelijk, en rij na rij. Irok de lange stoet vervolgens Langs Stationsweg, Steenstraat, Prinsessekadc, Rapenburg (Zuidzijde) voor bij het Academiegebouw, het Steenschuur, de Korevaarstraat, Jan van Houtkade en zoo weder langs de Korevaarstraat naar het Clubgebouw. liter en daar waren vlaggen uitgestoken en ook de banier van de Veree- nt?ing schitterde tn de zon die vandaag niet kon wegblijven en aan het eigenaardig loo- neel nog meer Weur en leven gat. Het was mede een aardige attentie van het gemeen tebestuur om tijdens den optocht het caril lon te laten spelen. Voor bet-clubgebouw dat in vlaggentooi was gestoken, stonden honderden menscbon, het vroolijk schouwspel aan te zien. Ook hier trol ons weer de zeldzame orde die er onder het publiek heerschte. Van wege de firma Mullens uit Den Haag werd de optocht ge- lilmd en phologiafen waren druk bezig met het nemen van kiekjes. De muziek speelde weder het Io-Vivat en bet Clublied en allen zongen lustig mee. Het gansche Nulsgebouw was vandaag voor de vrouwelijke studenten gereserveerd Ia het Nntsgebouvr zagen de zalen er keurig uit. In de ruime vestibule prijkten tusschen groene palmen lal van bloeiende planten versierd met de nationale kleuren. Een zware looper was op de trappen ge legd, die naar het Clubgebouw leidden, dat eveneens, hoewel slemmig, rijk was aange kleed. Daar vereenigden ouderen en jonge ren zich en er heerschte een recht gezellige toon. In de groote zaal beneden was de lunch voor de oud-leden aangericht De huishoud- commissie onder leiding van mej. Adolfs, een vijftal dames in stemmig zwart costuum met witte schorl on witte muts had op keu rige wijze voor de tafel gezorgd. Het was een lust om de lange aangerichte en gedekte tafels te zien en het zal nog een srooter ge noegen zijn geweest er aan te zitten. De presidente mej. Dufour hield een korte tafelrede, waarin zij de ruim 100 oud-leden die aanzaten hartelijk verwelkomde en speechte op de hernieuwde kennismaking. Op hare speech volgden nog vele andere toasten, waarover wij het zwijgen moeten bewaren aangezien deze lunch een huishou delijk karakler droeg. Opening van 't Lustrum in het Groot Auditorium. Het Groot Auditorium dal voor deze feest viering welwillend door heeren Curatoren beschikbaar was gesteld was eveneens in feestdos. Daar vereenigden zich te half drie de le den, oud-leden, vertegenwoordigers van zusterverenigingen en anderen. Ook het curatorium was er vertegenwoordigd en vele professoren aanwezig met den rector-magnl- ficus mr. A. J. Blok en den secretaris van den Acad. Senaat prof. dr. W. de Sitter. Hier opende de presidente, mej. Dufour het Lustrum met het uitspreken van een rede: Heden is de dag aangebroken, aldus ving de presidente aan waarop het 26 jaar geleden is, dat de V. V. 3. L werd opgericht en nu lijkt mij goed een blik te slaan ln het verleden en de lotgevallen on zer Vereeniging na te gaan gedurende deze periode. Ik geloof, dat het goed Is, alvorens dezen mijlpaal voorbij te gaan, het verleden te overzien, om daarna da nieuwe jaren te beginnen. 27 Januari 1900 werd hier Ier stede het „Loesgezelsohap der Vrouwelijke Studenten to Leiden" opgericht op initiatief van drie meisjesstudenten, die het betreurden, dat er onder de studeerende meisjes zoo weinig onderlinge aanraking was en die meenden door het oprichten van dit leesgezelschap in deze behoefte aan meer aansluiting te voorzien. Daaruit is tot sland gekomen deze yereeniging, welke na de eerste hospilan- lan-vergadering 32 leden telde. De verga deringen werden gehouden in een zaal ln de Academie, doch na een jaar betrok men een eigen clublokaal, en wel in het Vegeta risch Restaurant aan de Breestraat. Na een jaar moesten wij weer verhuizen, om one toen voorgoed te vestigen in het Nulsge- bouw; Steenschuur, waar wij ook nu nog ons „Home" hebben. V. V. S. L. had in haar eerste jaren te kampen met den tegenstand, dien elke pasbeginnende Vereeniging al tijd moet ondervinden. Weldra vinden wij inde club de faculteitsvereeniging, van welke de filosotische als eerst opgerichte is te noemen. In Januari 1905 werd het eerste lustrum met enthusiasme gevierd. Na het eerste lustrum ging het Vereeni- gingsteven langzaam vooruit. Rechtspersoon lijkheid werd verkregen, het ledental nam steeds toe en de vergaderingen werden steeds drukker bezicht. Zelfs kreeg do Ver eeniging een suhvereeuiging, n.l... de socië teit „De Vliet". Een kwestie, die de aandacht in dezen tijd zeer in beslag nam, was of het groen- loopen voor meisjes gewenscht was. Ten slotte werd besloten dat de nieuw aangeko- menen bij de bestuursleden bezoeken moea- ten afleggen en langzamerhand zijn hun verplichtingen steeds meer geworden. Thans duurt het novitia&t zestien dagen. Langzamerhand begon V. V. S. L. naar buiten meer officieel op te treden. Een eigen plaat} in de Academiowereld heeft de Ver eeniging zich verworven in 1911, toen zi] haar 'eigen bank in het groot-auditorium verkreeg. Op 8 Februari van dit jaar ging het bestuur ter receptie bij den Senaat. Dankbaar zullen wij, zeide spr., steeds prof. dr Pijper, den rector-magnificus van dien tijd, gedenken, voor alle®, wat hij voor ons deed. Na nog verder de versohillende 3ub-ver- eenigragen de revue to hebben laten pas- seeren en len opzichte van ,,De Vliet" met erkentelijkheid van Je vriendschap van „Die Leythe" en „Njord" te hebben geuigd. besprak'de presidente do bibliotheek en den Almanak. In 1921 heelt de Vereeniging haar eigen Jaarboek gekregen, dat er veel toe meewerkt het gevoel van eenheid onder de clubleden sterker le doen worden. Spr. hoopt, dat de V V. S. L. elk jaar in staat zal zijn een goed verzorgden Almanak te doen verschijnen, daar deze is en blijft het symbool van den bloei der Vereeniging. Ten slotte maakte de feeslredenaarsLer melding van het St.-Nlcolaasfeest ten be- i hoeve van Leidens armen Aan curatoren en hoogleeraren heelt de j Vereeniging veel te danken, evenals aan hun eehlgenooten. Met de ander» studentenorganisaties ver- keerde zij steeds in goede harmonie en mej. Dulour sprak den wensch uit. dat die goede verstandhouding steeds dezelfde mag blij ven en bel conlact mot de Vereeniging in Indië van Vrouwelijke Oud-studenten steeds wordt onderhouden. Na aan het einde van haar overzicht te zijn gekomen, wijdde spr nog enkele be schouwingen aan de publieke opinie len opzichte van de studeerende vrouw, welke zich in den loop der 25 jaren zeer gewijzigd heeft. Waar onze voorgangsters gte kampen hadden met het vooroordeel der buitenwe reld. waarin later wijziging kwam, thans is de reactie gekomen, die haar meest spre kende getuige heeft gevonden ln mevrouw Boudier-Bakkers zooveel genoemde bro chure ,.De Moderne vrouw en haar tekort". Spr.'s overtuiging ie, dat het 't best is voor ieder mensch, dat hij geregeld werk heeft en voor dat werk geheel verantwoorde lijk is. Spr. besloot haar rede met den wensch, dat de komende jaren naar waarheid zullen foonen, dat de Vereeniging door haar grbei en bloei in staat ls voort te zetten het werk der voorgangsters, vóór vijf en twintig jaar begonnen. Hiermede verklaarde zij het vijfde lustrum voor geopend. Wij hebben reeds een kijkje genomen in de groote Stacbzaal, waar vanavond het diner zal worden gehouden, waar 260 da- mos zullen aanzitten. De aankleeding eh verlichting der zaal is verzorgd door de heeren Mastenbroek, uit Rotterdam, en Van Gast, uit Den Haag. die iets heel bijzondere hebben gemaakt. Behalve de kleürlge verlichting in de zaal zijn aan de wanden boven de galerij de verschillende faculteiten in tran3parantlicht voorgesteld, benevens de Initialen van de feestvierende vereeniging. Deze verlichting Is aangebracht door de firma De Vries en Stevens. Vrijiinnlg® Jengdkerk. Gisteravond werd lm de groote Nulszaal een openbare vergadering gehouden, bijeen geroepen door het voorloopig bestuur van de hier bestaand» Vrijz, Jeugdfcenk met het doel te kamen tot een vaste Vereeniging, welke vergadering zou worden geleid door prof. F. Muller, terwijl prof. G. J. Hc-ering het doel en het karakter dezer Vereeniging zou uiteenzetten. Deze vergadering was zeer druk bezocht. Behalve een groot aamlal jongelieden, wa ren ook vele ouderen aanwezig. De Voorziter, prof. Muller, opende 4» bijeenkomst met een korte uiteenzetting van het doel van het voorloopig bestuur. De bedoeling is om hedenavond te komen tot een vaste Vereeniging. Daaraan zijn, volgens spr., belangrijke roordeelen verbon den, welke spr. nader schetste. Het bestuur wil de contributie «tellen op f0.60, waardoor de belangstellende jonge ren meer zich verbonden zullen gevoelen. Een voordeel is tevens, dat ds Vereeniging eenige fondsen krijgt. Daarvoor is ook noo- dig, dat er donateurs zich bij de Vereeni ging zullen laten in schrijven. De bijdrage voor de donateurs wil men gesteld zien op 1 gulden. Spr. meenl, dat een organisatie als deze van buitengewoon belang is voor jonge menschen, die eenige malen 8 A 10 maal bijeen komen. Daardoor zullen zij de valsohe schaamte overwinnen, die er dik wijls bestaat tegen het zingen van een stichtelijk lied en het deelnemen aan een ernstige overdenking. Vele ouderen bekla gen zicfh nu nog, dat een zoodanige bond in hun jóngen tijd niet bestond. Spr. verheugt zich over de talrijke op komst en hij hoopt, dat de jongelui niet al leen naar de uiteenzetting van prof. Hea ring zullen luisteren, doch ook aan de daar op volgende gedacbtanwisseling zullen deel nemen en bezwaren zonder schroom zullen te berde brengen. Spr. zeide nu, dat met ingang van a.g. Zondag de Jeugdkerk zal gehouden worden, 'g avonds te halfaoht. Hij meende, da', een avondkerk beter was dan een ochtendkerk, on hij noemde er de voordeeten van op. Ten slotte zeide spr. nog, dat ook een van de jongeren zich bereid heeft verklaard dezen avond iets te zeggen, wat hem zeer verheugde, en deelde mede, dat deze Iets zou vertellen van zijn eigen ervaringen over een Jeugdkamp. Hierna gaf hij het woord aan deze jon gen man, de voorloopige voorzitter J. van Blom, die iels vertelde van wat hemzelf ge beurd is bij zijn deelneming aan de stu- fk-ntonkampen. Hij roemde de prettige sa menwerking. zoowel bij het genielen als bij de meer ernstig besprekingen. In het bij zonder stond hij stil bij de in de kampen gehouden avondkerk. Daar kwam hij dik wijls ondor den indruk. En daarom ver heugde hel hem, dat hier ook een Jeugd kerk is gevestigd. Hij hoopte, dat ook ande ren hetzelfde er in zullen vinden, dat hij er gevonden heeft, en wekte lot toetreding tot de nieuwe Vereeniging op. Hierna verkreeg prol. dr. G. J. Heering hel woord, wien het te doen was om een en ander te zeggen van den oorsprong en het wezen der Jeugdkerk. Er is in vrijzinnige klingen onlslaan een sterke behoefte naar religieus leven. Als re actie op het sleurwcrk in vele rechtzinnig» kringen, zei hij, heeft men onder de vrijzin nigen voor samenkomsten van godsdiensti- gen aard minder gevoeld. Men zocht het meer in het individueele. Maar men heeft beseft, dat het daarmede alleen niet gaatl Ook ln h»t vrijzinnig godsdienstig leven 'heeft men noodig organisatie. Zoo werd tien jaar geleden de Vrijz. Ohr. Studentenbond opgericht en vijf jaar later de Vrijz. Olir. Jongerenbond. die zich toelegden op het kampleven, waar ook kerkdiensten werden gehouden. Daarvan ging kracht en bezie ling uit. Bn deze twee organisaties vonden 'het goed, dal ook voor jongeren van 14 tot IS jaar iels werd gedaan. En zoo is de Jeugdkerk ontslaan. Er zijn er, die het beter achten, dat de knapen en de meisjes met da ouders naar de gewone kerk gaan. Spr. kaïn dit ndat inzien. In de groote-menscdian-kerk wordt in anderen geest geleeraard, wat de jongeren niet altijd aangrijpt. In de Jeugdkerk vindt hij wat zijn jong leven noodig heelt. Spr. zette op zijn gewone treffende wijze de bebeekenis der Jeugdkerk nader uiteen. Daar wordt het gemeenschapsleven ontwik keld, waaraan de jongeren zoo reel behoef te hebiban. De Jeugdkerk moet zijn een kerk van en voor de jeugd. Op verschillende plaatsen bloeit de Jeugdkenk. Zal Leiden ook blijken een goad terrein voor de Jeugd kerk te zijn. Spr. hoopt het. Hel toekomstig geslacht heelt idealen noodig en zal d» maatschappij van morgen godsdienstig ge loof en idealisme bezitten, dan moet men zooals de dichter Adama van Soheltcma het zoo schoon heeft gezegd, de jeugd idealisme 'bijbrengen en daarvoor dient de Jeugdkerk. Spr. besloot met een krachtige opwekking tot ouderen en jongens om zich bij de Jeugdkcafk aan te-sluiten Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en opmerkingen, waar van door zeer velen werd gebruik gemaakt, zoowel ctoor de jongeren zeiven als door ouderen. Vooral werd de vraag besproken, wanneór de bijeenkomsten moesten worden gehouden. Sommigen achten ds avonduren daartoe minder goed; anderen meenden, dat deze beter waren dan de morgenuren. Het bestuur wilde er toch een proef mee nemen. Na een sluitingewoord vam den Voorzit ter ging de vergadering uileen. Bij den uit gang werd de gelegenheid geboden ziöb voor lid of donateur der nieuwe Vereeniging op te geven, waarvan een zeer bevredigend aanbal gebruik maakte. Nog kan men zich daarvoor opgeven bij den lstem secretari», "Witta Singel 96, terwijl op de eerste bijeen kom»! ook lijsten ter teekening zullen lig gen. - Duivensport. - Lezing van den heer Selens. Voor de P.V. „De Reisduif' hield gister avond da beer Joh. Selens uit Den Haag in de zaal van café „Zomerlust" een lezing over de duivensport in het algemeen. Het waj reeds bij half negen (het aan - vangsuur was nota bene vastgesteld op half achtl), toen de voorzitter, de heer B. Geen- jaar, het talrijke gehoor, waaronder veel jongeren, hartelijk welkom heette, levens den wensch uitsprekende, dat deze avond van veel nut en teering voor de postduiven- liefhebbers zal zijn. De heer Selens, een gemoedelijke Belg; deelt mede dat volgens algemeen Belgisch inzicht, onder ras, verstaan wordt een pro duct uit eigen teelt verkregen door kruising en weloverlegde inteelt cn dat overheer- «chend op het hok voorkomt. De ware liefhebber is de eerste vijf jaren voor de wedvluchten van heel weinig be lang. Gedurende dezen tijd moet een snelle ver andering op hot hok voorkomen en de lief - hebber zal moeten leeren inzien, dat bij zelf moet kweeken, opvoeden en opleercn. De opvoeding is eigenlijk niets anders dan de bestudeering van elke individu, het trach ten wijs te maken, dat de duiven alles aan hun verzorger te danken hebben, waarbij de voederkwestie een groote rol speelt. Voor verre afstanden zijn noodig opgevoede dui ven, volmaakt opgeleerd; ook vertrouwen ln zijn dieren is een vaste vereischte. Evenmin mag men kruisingen aanbren gen, doch nog veel liever het aantal duiven inkrimpen. Aldus handelend zal er na tien jaar een ras zijn ontslaan. De goede liefhebber moet zijn duiven werkelijk liefhebben en verlangen naar het oogenbtik, waarop hij ia hun gezelschap zal kunnen vertoeven. Wat het innerlijke van de sport betreft, behandelt apr. eerst het stamhuis, dat sa mengesteld moet zijn uit rasduiven. Als sterk 9 taalt je van de hooge waarde BINNENLAND. Het vijlde lustram van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijsiglng van ds Dienstplichtwet. BUITENLAND. Een nienwe nota der geallieerden aan Dmtschlnnd over de Kenlsehe zone. Herriot doet inzake Elzas-Lotharingen o on cessies. Frankrijk beantwoordt ds Dnitschs vragen inzake een handelsverdrag. In Australië ls de zeelieden-staking ge ëindigd te beschonwen. van een reisduii somde spr. eenige bedra gen op, welke rasduiven opbrachten op een verkooping te Brussel en waar voor diverse reisduiven tot 2500 Irancs werd betaald. De hoofdvoorwaarde voor een stamhuis zijn de navolgende: lo. ieder jaar een o! twee dieren voor de kweek houden en niet laten deelnemen aan wedvluchten, 2o. bij tusschenpoozen verscli rasbloed op het hok brengen, waarmede echter niet gewacht moet worden totdat achteruitgang merkbaar is, 3o. het ras door kruising vermengen, doch bierbij nauwlettend zorg dragen, dat hel oorspronkelijk ras overheerschend blijft, 4o. al de jongen dooden, waarop maar iels aan te merken valt, 5o. al de typen verwijderen, die in niets op bet ras gelijken, Oo. veel jon gen kweeken, doch weinig hiervan behou den, 7o duiven van hetzelfde ras op het hok brengen, die van ver weg komen. Voor tenloon3tellingsduiven is een over vloedige, zachte pluim een eerste vereischte bet is bijna ondoenlijk deze duiven en reis duiven tegelijkertijd te houden, tenzij ze streng van elkaar gescheiden gehouden worden. Voor het houden vnn goede gezonde vo gels maakt de voedselkweetie een punt van nauwgezette waarneming uit; de dieren moe ten steeds een beetje hongerig gehouden worden en op geregelde tijden gevoerd wor den. Tot slot behandelt spr. de nadeelen van wedvluchten in zake de kweek. De heer Geenjaar dankte hierna den heer Selens voor zijn wetonswaardig betoog en opende hierna de gelegenheid tot het stelten- van eenige vragen, welke de heer Selens alle welwillend en afdoend beantwoordde. De geheele Koninklijk» familie 1» voornemens op Maandag 9 Februari bij ge legenheid van de uitreiking van het eers- docloraat aan H. M. de Koningin tn de Pie terskerk, 's middags ongeveer hailftwee p« auto aan den Haagweg alhier aan te kó men. De burgemeester zal de familie soa de grens der gemeente opwachten. Vervol gens wordt naar de Pieterskerk gereden. Na afloop der plechtigheid ligt het ia het voornemen der Koninklijke familie een museum van oudheden le bezeeken, waar na de vorstel ijk» personen zich naar het Universiteitsgebouw zuilen begeven, waar in de Senaatskamer vanwege de Academi- schen Senaat oen officieefle ontvangst plaats beeft. I Nadat de plechtigheid daar zal zijn ge- i aindigd, keert de Koninklijke familie reent- i slreek3 naar de Residentie terug. Ter gelegenheid van hel 350-jarig ju- bileum der Leidsohe Hoogeschool wordt in i den Schouwburg op Zaterdag 7 Februari I a.e. een feestavond georganiseerd door den Bond van Leidschc- Studenten met mede- i werking van V. V. S. L. Leidsche Studea- ten Vereeniging D. E. D. I. L. Gegeven zal dan worden een tooneelspel in f bedrijven van Maurils Wegenvoorl „Het huwellijk van een Oranje-Prinses". Er heeft zich een eere-comité gevormd, bestaande uit de heeron Zijn Exc. dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, jhr. mr. dr. N. C. de Gij3elaar, burgemeester van Leiden en pre sident-curator der Universiteit en prof. mr. A. J. Blok, rector-magni ficus aan onze Hoogeschool. Het batig saldo zal worden afgedragen aan de Leidsohe Vereeniging Ziokensteun. Gisteravond hield pater Bon. Kruitwa gen, daartoe uitgenoodigd door hel bestuur van het distriet Leiden der Federatie van Boekdrukkers-verenigingen in Nederland, voor de leden en introducé's van dit district, in één der zalen van het café „Tn den ver gulden Turk" een lezing met lichtbeelden over „De uitvinding van de boekdrukkunst en de oudste boeken". Spreker gaf blijk zijn onderwerp door en door te beheerschen en wist de aanwezigen van het begin tot het einde van zijn cause rie te boeien en oogstte, toen hij, naar veler zin, eigenlijk nog te vroeg eindigde, luidea bijval van de talrijke aanwezigen. De heet

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1