INFLtli ONTVOERD. No. 19900 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 Januari Tweede Blad. Anno 1925. GEMEENTEZAKEN. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. fJOCfat-tablet FEUILLETON. NadOT voorstel inzake het verhaal van hij- dragen voor wednwen- en weezen-pensioen. Zooals bekend is, hebben Gedeputeerde Staten bij hunne beschikking van 27 Ocio- ber/4 November 192-4 hunne goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit van 14 Julit. v. om: a. van de ambtenaren en werklieden aie OP of na 1 Juni 1924 in dienst der gemeente Leiden treden of getreden zijn, b. van de ambtenaren en werklieden, die reeds in dienst van de gemeente werkzaam ïijn, doch die op of na 1 Juni 1924 ia een boogere loongroep worden ingedeeld, in een andere functie worden benoemd of tot een ihoogeren rang worden bevorderd, ter zake van het ambtenaarspensioen 3 pet en ter zake van het weduwen- en wee- zenpensioen, in plaats van pet., 51/» pet. met de in de wet aangegeven beperking te verhalen, met dien verstande, dat ten op zichte van de sub b bedoelde ambtenaren en werkliedte-D het netto uit te keeren loon niet zou dalen beneden het bedirag, dat aan netto loon werd genoten, voordat de indee ling in een hoogere loongroep, aanstelling in andere functie of in een hoogeren rang plaats bad. Van. deze beschikking heeft de Burge meester, gelijk bekend, vernietiging bij de Kroon aangevraagd. Blijken^ het hieronder afgedrukt schrij ven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft Z: E., nu Gede puteerde Staten ua gepleegd overleg niet genegen bevonden werden aan den door den Minister géuiten wenseh, om hun be sluit te herzien, te voldoen, geen vrijheid kunnen vindien gevolg te geven aan - het verzoek van den Burgemeester om het be sluit van Gedeputeerde Staten te vernie tigen. Na kennisneming van het besluit van den Minister, hebben B. en W. overwogen, welk standpunt thans door da gemeente moet worden ingenomen. Het komt hun voor, dat vermits bij Gede- Ïmteerde Staten slechts bezwaar bestond egen het verhoogde verhaal ten opzichte van de sub b bedoelde ambtenaren en werklieden, het verhoogde verhaal ten op zichte van de ambtenaren, diie op of na 1 Juni 1924 in dienst van de gemeente Lei den treden of getreden zijn, dient te. wor den gehandhaafd. Ook ben opzichte van de ambtenaren in dienst van de provincie Zuid-Holland, wordt eenzelfde gedragslijn gevolgd. Onder mededeeling, dat aan de overige Betrokken ambtenaren en werklieden het krachtens besluit van 14 Juli 1924 meer verhaalde zal worden terugbetaald en dat het in Uw Vergadering van 10 November jl. In handen van het Collage ten fine van praeadvies gestelde adres van een drietal politiebonden inzake deze aangelegenheid alanu verder voor kennisgeving kan wor den aangenomen, geven B. en "W. den Raad derhalve in overweging: a. onder intrekking van Uw besluit van, 14 Juli 1924 (Ingek. Stukken no. 16é) te be sluiten, dat met wijziging van het raadsbe sluit van 18 December 1922 van de in laatstgenoemd besluit sub A bedoelde amb tenaren, voorzoover zij op of na 1 Juni 1924 in dienst van 'de gemeente treden of getre den zijn, terzake van het ambtenarenpen- sioen 3 pet. en ter zake van het weduwen- en weezenpensioen 51/» pet. met de in de wet aangegeven beperking zal worden ver haald; b. het adres van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, den Bond van Christelijke Politieambtenaren in Nederland en den Nederlandschen R.-K. Politiebond „Sf. Michaël" in zake de toe passing van de verordening betreffende de wedden van ambtenaren in dienst der ge meente Leiden voor kennisgeving aan te nemen. Het bovenbedoeld eclirijven van den Mi nister luidt als volgt: Tot mijn leedwezen moet ik U melden geen vrijheid te vinden gevolg fe geven aan Uw verzoek ora voor vernietiging voor te dragen het besluit van Gedeputeerde Staten tot niet-goedkeuring van het besluit van den gemeenteraad van Leiden d.d. 14 Juli 1924 inzake aftrek voor pensioenbijdragen. Zou reeds vernietiging van een negatief be sluit een twijfelachtigen toestand scheppen, in casu staan stellig groote moeilijkheden te vreezen nu het na het gehouden overleg bijster onwaarschijnlijk mag heeten, dat Gedeputeerde Staten hun standpunt zouden wijzigen, zoolang de wet geen beroep aan de beslissing van Gedeputeerde Staten openstelt, zal daarin zijn te berusten. Gistermiddag omstreeks kwart voor drieën beeft op den' Haagweg lè Delft weder een ernstige trambotsing plaats ge had, welke gelukkig zonder d(K)dolijke on gelukken is afgeloopen. Uit de richting Delft naderde, nabjj den theetuin langs genoemden weg, een vracht auto van de vleeschfabriek „De Valk", ter wijl uit de riohting Den Haag een torpedo auto, waarin drie studenten zaten, aan kwam met een vaart van ongeveer 60 K.M. Toen deze twee wagens op het punt stonden elkan der te passeeren, trachtte een personenauto van den heer Dirkzwager, uit Maassluis, nog i in snelle vaart tusscheo de beide wagens door te komen. Dit gelukte echter niet en laatstgenoemde auto werd als 't ware ge kraakt, terwijl de torpedo totaal werd ver nield. Ook de vrachtauto liep aanmerkelijke schade op, zoodat het ter plaatse een heele ruine was, waardoor in het drukke verkeer langs den weg ernstige stagnatie werd veroorzaakt. De dochter van den heer D. werd vrij ernstig aan het hoofd verwond, de overige inzittenden van de auto's kwa men er met lichte verwondingen af, ver oorzaakt door glasscherven van de gebroken voorruiten. Gisteravond is te Rotterdam een klein luxe-auto by de Hooge Boomen van den Mathenesserdijk gereden. De 23- jarige juffrouw E. D„ uit Schiedam, kwam onder den auto terecht en is zwaar ge kwetst naar het ziekenhuis vervoerd, waai' zij bjj aankomst reeds ten gevolge van een schedelbreuk bleek te zijn overleden. De chauffeur kreeg geen letsel. Bij onder zoek is gebleken, dat het ongeluk is ver oorzaakt, doordat de auto met een hand wagen in aanraking is gekomen. De be stuurder hiervan, die geen noemenswaardig i letsel bekomen heeft, is na verhoor vrij gelaten. Hem treft geen sohuld. Nu de loonen van liet p e r- scmeel der N. Z. H. T. M. dat dienst doet op de stade lijnen te Haarlem, verlaagd zijn, wil de NedL Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel namens hot personeel een civiele procedure tegen de directie voe ren, oendat zij meent, dal ingevolge die con cessie-voorwaarden de loonen niet verlaagd mogen worden zonder goedkeuring van den Haariemschen Gemeenteraad. Het aantal winkeliers te Amsterdam, dat hun winkels 's avonds na acht uur openhoudt, wordit voortdurend igrooter en Uhams zijn er reeds ruim vier honderd, die de sluitingsverordening over treden. Regent het in de binnenstad avond aan avond bekeuringen, in de Admiraai-de- Huylerwegbuurt en in de Overtoombuurt treedt de politie scherper op. Daar staan voor de winkels, die openhouden, agenten ap post en op grond van ast. 180 van de Ge meentewet beletten zij, diat het puibliek na achten een winkel binnengaat, om iets te koopen, en verwijderen zij hen, die zich een halfuur na sluitingstijd in een winkel bevinden. Een winkelier aan den Admiraal - de-Ru y- terweg, die Donderdagavond op straat wa ren ten verkoop afleverde, werd mee naar het bureau genomen, waar legen hem pro ces-verbaal werd opgemaakt. Naar de heer Levissin, voorzitter van de Vereeniging van Amsterdamsohe Winke liers mededeelde, heeft het bestuur van de Vereeniging bij den Minister geprotesteerd tegen dez-e handelwijze van de politie. Een nachtwaker te Amsterdam de vorige week bjj de politie aangifte, dat hij op den Westerdoksdjjk aldaar door zekeren Vink was verwond, doordat deze twee kogels uit een revolver op hem gelost zou hebben, van achter de omheining van het rangeerterrein. Gisteren nu is da nacht waker zelf gearresteerd. Het blnkt thans, dat hjj een valsche aangifte heeft gedaan. Hjj heeft n.L op zichzelf geschoten en den aangehouden Vink valscheljjk beschuldigd, j waardoor deze eenige dagen van zjjn vrijheid is beroofd. De nachtwaker, die herstellende is, zat nu terzake van vrjjheidsberooving vervolgd worden. De staking te IJ muiden o p- geheven. De staking is opgeheven. De reoders hebben dé nieuwe voorstellen van de Federatie van Transportarbeiders aan vaard, met dien verstande, dat de premie op het loon zal ingaan 1 Maart. De andere organisaties hebben zich daarmede ver een igd. Definitief is opgericht de Vereeniging van kleine reeders in het visscherijbedrijf. Het doel der Vereeniging is naast de behartiging van de belangen der leden het onderzoek en de verdediging van de belangen van het zeevisscherijbedrijf in zijn vollen omvang. Naar wij vernemen zijn plannen in overweging, om, ten behoeve van het groote scheepvaartverkeer door het" Noordzee-kanaal, de Hembrug te vervangen door een spoorweg-tunnel. De eventueele uitvoering van deze plannen hangt samen met die betreffende hel IJ-oever-verbin- dingsvraagstuk. Zijn wij wèl ingelicht, dan zijn voor den iunnelaanleg reeds gronden in de nabijheid van de Hembrug gereser veerd. („Hdbl."). Te SL-Annaland, op het eiland Tholen, heeft zich gisterochtend eeu vree- seljjk drama afgespeeld. De arbeider HL heeft zjjn vrouw met oen zwaar voorwerp op het hoofd geslagen, zoodat zjj bewusteloos ineen zakle en naar het Alg. Burgergast huis te Bergen-op-Zoom moest worden ver voerd. Hoewel haar toestand zeer ernstig is, is deze niet hopeloos. De man heeft vervolgens met een nies zjjn dochter ernstige verwondingen toegebracht; daarna pleegde hjj door haisafsnjjding zelfmoord. De ar beider Heyboer was vader van zeven kin deren. Vóór zjjn gruweljjke daad had hg een twistgesprek gevoerd met zyn vrouw. De toestand van de dochter is niet levens gevaarlijk Op de steenfabriek van de firma R. Janssen, onder Angeren, werd gis terochtend dood gevonden de arbeider W. S. Bij het smeren vain een as, welke onge veer 3 M. boven den grond ligt, moet zijn halsdas door de a3 zijn gegrepen en hij dientengevolge zijn geworgd. Volgens mededeeling van het 'Handelsinformatiebureaus van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Handel zjjn over de afgeloopen week, eindigende 23 Januari, in Nederland uitgesproken 76 faillissementen, tegen 113 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Januari 1925 255 faillissemen ten, tegenover 289 over hetzelfde tjjdperk van het vorige jaar. „Zeg, waar faoh jij zoo om?" vroeg iemand, die heel slecht biljart-speelde, aan een der toesohouwers. „Is dat soms om mjj?' „üVelnee," antwoordde de man, „ik lach om jo tegenstander." „Dat is wat anders," zei de speler, mi li- der boos. „Maar wat doet die voor geks?" „Nou, hg speelt net als jjj," was het antwoord. Alphen. Burger I. stand. Bevallen: C. G. Goedhart geb. v. Oost d. M. J. Vrisekoop geb. v. d. Voort z. C. Lok gob. Vis d. N. Rodenburg geb. Van Braak z. S. E. Raaphorst geb. Van Eg- mond d. K. M v. Hembergen geb. De Jong cl M. J. de Jeu geb. Zijorveld z. W .J. H. van der Vring geb. Binnendijk d. H. Duivenvoorden geb. Burgmeijer z. I A. Los geb. v. d. Wind z. J. v. d. Mik I geb. Tuinman d. Gehuwd: D. J. Verschuur jm. 32 j. en J. Huisman jd- 23 j. J. Westmaas jm. 28 j. en M. van Wijk jd. 24 j. Overleden: C. Ar lm an wed. van J. Snel 85"j. C. Scholten 72 j. W. Pels echtg. van G. J. Voskuilen 35 j. (overl. te Leiden). A. van Tilburg jd. 10 jaar. Bij den landbouwer v. d. R. werden gisternacht eenige kazen ontvreemd. Door verbreking van een stalraam heeft men zich toegang verschaft Gistermorgen in de vroegte wérd nog eens voor een keer een muntgasmeter gelicht, mi bij zekeren B. in de Hofzichlslraat. Kerk. berioht. Ned.-Herv. Kerk Julianastraat Zondag v.m. half tien da. De Bruin en nam. halfzeven ds. Veld hoen (Bed. H. D.) Ned.-Herv. Kerk Oudskoonnsclieweg vm, tien uur ds. Van Linschoten. Evangelisatiegebouw Hoofdstr. v.m. lialf- tien en nam halfzeven ds. Lekkerkerker. Geref. Kerk, Raadhuisstraat v.m. 10 uur uur en nam. 6 uur ds. Schouten. Geref. Kerk Hooftstraat vjn. halftien preoklezen en nam. 6 uur ds. Wientjes. Onze plaatsgenoot do heer E. J. van Heijningen slaagde voor het te Den Haag gehouden Mercurius-diploraa boekhouden. Alkemade. Gemeenteiaad. (Vervolg). Na afhandeling van de agenda wordt mededeeling gedaan van o.m. de volgende ingekomen stukken: Toezending door het gemeentebestuur van Leiden van de begrooting van den Keu ringsdienst van Waren over 1925, en waar bij ons aandeel over genoemd dienstjaar is bepaald op f 090.91 proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ontvanger dezer gemeente op 17 December 1924, waarbij de ontvanger in kas bad eon bedrag van f 23.759.55. Adres van de R.-K. Vereeniging ,,Moe- derachapszorg" te Heerlen om een subsi die ad f 25 voor het jaar 1925 en volgende jaren. Voorstel van B. en W. om afwijzend op het adres te beschikken. Z.h.8. wordt het voorst-el van B. en W. aangenomen. Adres van A. Rodenburg, brugophaler te Oude-Wetering om verhooging zijner jaarwedde als brugophaler dezer gemeente. De Voorzitter leest het adres voor, waarna de heer Rotteveel enkele inlichtingen vraagt over de jaarwedden der overige brugophalers, welke inlichtingen door don Voorzitter worden verstrekt. De heer Rot teveel zegt dat de brug vele malen por dag gewipt moet worden. De Voorzitter wil deze bewering gaarne toegeven, doch is van meening dat de bruggen in de Veen vooral in het drukke seizoen veel moor gewipt worden, zoodat hij de jaarwedde van den brugophaler te Oude-Wetering voldoende acht. De hoer Los merkt op dat hoe drukker de brug te Oude-Wetering ge wipt moet worden des te meer dè brugop haler verdient aan de ontvangst van het sluisgeld. De heer Van Andcl meent dat Roden burg behoorlijk bezoldigd wordt, gezien zijn verdiensten als sluiswachter. Hierna wordt z.hA. het voorstel van B. en W. aangenomen. Verzoek van de vereeniging voor ohris- telijk nationaal schoolonderwijs te Oude- Wetering om een voorschot op do gemeen telijke vergoeding overeenkomstig art. 101 <ler Lager Onderwijswet voor het dienst jaar 1925. Voorstel van B. en W. om het voorschot te bepalen op f 1000. Z.h.s. aangenomen. Adres van de inwoners van de Kaag om eetn subsidie uit de gemeentekas wegens aansluiting aan de vereeniging hot Witto Kruis te Abbenea. Voorstel van B. en W. om een subsidie voor het jaar 1925 te ge ven van f 50. De Voorzitter doet voorlezing van het adres en het daarop door B. en W. uitge bracht prae-axivies, waarna zonder hoofde lijke stemming wordt besloten aan de in woners van de Kaag f 50 subsidie t<e ver- leenen. Schrijven van Ged. Staten, houdende me- RECLAME. Als gij koude vat, hoofdpijn krijgt. U loom voelt en koort sig zijt. kortom als U een in fluenza onder de leden hebt, koop dan onmiddellijk de be trouwbare. door doktoren aanbevolen, snel genezende H-l Ar-.'b r. D^J 10*.*. 2652 dedeeling dat voor de afgifte van jaohtak- ten een leges mag worden geheven vöor do gemeente van 50 pCt. van de in artikel 15 der Jachtwet vastgestelde rechten, /ondèr het zegelrecht. De Voorzitter licht het schrijven van Ged, Staten nader toe, en zegt dat ver schillende gemeentebesturen zijn overge gaan tot het heffen van 50 pCt. legos voor de afgifte van do jachtaktes*. Wanneer men weet dat een akte aan zegelrecht f 15 koet, dan kunnen de gemeentebesturen f 7.50 leges heffen. De heer Rotteveel vraagt of de jacht winstgevend is voor do jagers, waarop de Voorzitter ontkennend ant woord. Spr. heeft persoonlijk geen bezwaar tegen het heffen van 50 p'Cfc.' De heer Van Andel heeft togen de: heffing van leges wel geen bezwaar, dooh betreurt het aafc de houders van jaeht akten duro rechten moeten betalen, terwijl de stroopers al hot wild weg kapen. Spr. zou gaarne zien dat de Minister van Justitie 'hierop eens werd gewezen. De heer De Vette stelt voor 95 pCt. te heffen, welk voorstel door den heor Los wordt ondersteund. De heer De Jong vindt het voorstel-Do Vette te veel. Do heer Rotteveel vindt, gezien het wild dat hier geschoten wordt, geen termen aanwe zig om extra lages te heffen. Do heer Van der Geest zegt dat de houders van jacht akten hoofdzakelijk jagen uit sportief oog punt en stelt daarom voor 50 pOt. leges te heffen. Het voorstcl-Van der Geest, door do hce- ren Bouwmeester, De Koning en Rodcwijk ondersteund wordt aangenomen met 6 te gen 5 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Van Andel, De Jong, Rotteveel, Van Dooren, Rietbroelc. Adres van W. J. Zoetemelk te Rijpwcto- ring, houdende verzoek om een tegemoet koming van f 2000, wegens het achteruit plaatsen van zijn bewoond perccol D 148, volgens rooiing door B. on W. aangewezen, als bedoeld bij art. 1 der Bouw- on Woning verordening voor deze gemeente. Wordt in geheime zitting behandeld. Voorts werd met algemeen e stommen besloten aan den volontair ter secretarie, den heer J. P. de Jong een beloonin.jp te geven van f 100, ter aanmoeding en ter gedeeltelijke vergoeding voor onkosten van zijn Btudie. Hierna werd van gedachten ge wisseld naar aanleiding van de bijgewoon de demonstratie van de beproeving der motorbrandspuit te Leimuiden. Bij do meeste leden heeft de spuit zeer goed vol daan, waarna dan ook met algemeene stemmen'wordt besloten B. en W. opdracht te geven met nadere vooratellen in den Raad te komen. Rondvraag. De heer Rotteveel aoht hot ztoodig dat de boompjes te Oude-Wetering nabij den stationsweg van steunsels wor den voorzien. De Voorz. antwoordt clat de materialen hiervoor reeds aangesohaft zijn De heer Los heeft het bericht in de cou rant gelezen over den slechten toestand van den weg te N.-Wetering. Spr. vindt dat dit bericht wel wat overdreven is doch zou het een groote verbetering noemen als de graskanten wat werden afgeploegd en den weg daarna verhard word. De Voorzitter zegt dat B. en W. dien weg al aan liet verbreeden zijn. Spr. wijst nog op do wegverbetering te Rijpwetering en zegt dat met medewerking van de men- schen heel wat te bereiken valt. Hij brengt dan ook een eere-saluut aan dr. Hupkos Van ROBERT LOUIS STEVENSON. Geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet (Nadruk verboden. 68) „Waarmee mr, Ebenezer Balfour bedoeld Svordt?" zei hij. „Juist," antwoordde ik. „Dien je bezocht heb?" vroeg bij. „Door wien ik weid ontvangen in zijn Eigen huis," zei ik. „Heb je ooit iemand ontmoet, die Hosea- Éton heette?" vroeg mr. Ranheillor. „Zeker, mijnbeer, lot mijn groot ver driet," zei ik, „want door zijn toedoen, op aanstichting van mijn oom, werd ik in het gezicht van deze stad ontvoerd, naar zee gebracht, waar ik schipbreuk leod en hon derd andere ongelukken had en nu voor u sta in deze armzalige plunje." „Je zegt, dat je schipbreuk leedt," zei Ranheijlor; „waar was dat?" Aan den zuidkant van het eiland Muil," zei ik; „het eilandje, waar ik te land Ikwam, heet EarraioL" „Zoo," zei hij glimlachend, „je bent ster ker dan ik in de aardrijkskunde. Maar tot Zoover moet ik zeggen, dat je verhaal heel goed klopt met andere inlichtingen, die ik neb ontvangen. Maar je zei, dat je wordt Ontvoerd, hoe bedoel je dat?" „In de volle beteekenis van het woord, Biijnheer," antwoordde ik. „Ik was op weg naar huis, toen ilk aan boord van Je brik werd gelold, op een gemeene manier werd neergeslagen, naar benedien geworpen en van niets wist, tot wij WK" in zee waren. Ik was bestemd voor de plantages en het ia alleen aan de Voorzienigheid le danken, dat ik ben ontsnapt." „De brik verging den zeven-en-lwinlig- slen Juni," zei hij, „en nu hebben wij 2i Augustus. Hier is een bedenkelijke leemte, mr. Balfour, van bijna twee maanden. Dat is een bron van groote ongerustheid voor je vrienden geweest en ik zal niet heelemaal tevreden zijn, vóór ze is aangevuld." „Nu, mijnheer," zei ik, „die maanden zijn gemakkelijk gevuld, maar vóór ik mijn geschiedenis vertel, zou ik graag weten, of ik tot een vriend sprak." „Dat is in een cirkel redeneeren, zei de advocaat; „ik ben niet overtuigd, vóór ik je heb aangehoord, en ik kan je vriend niet* zijn, vóór ik behoorlijk ben ingelicht. Als je wat meer vertrouwen hadlt, zou je van je heele leven meer genoegen hebben. En je weet, mr. Balfour, dat wij een spreek- woord hebben: Zooals de waard is ver trouwd hij zijn gasten." „U moet niet vergeten, mijnheer," zei ik, „dat ik al genoeg geleden heb, door mijn weldenkendheid, en weggevoerd werd om slaaf et worden door toedoen van denzelf den man, die, aia ik hel goed begrijp, uw opdrachtgever is." Al dezen tijd had ik veld gewonnen op mr. Ranheillor en. daardoor ook vertrou wen. Maar bij dezen uitval, waarom ikzelf glimlachte, schaterde hij het uit. „Nu, nu," zei hij, „zóó erg is het niet. Fui, non. sum. Ik was werkelijk je ooms zaakwaarnemer, maar terwijl jij (im berths juvenis custode remoto) aan het boemelen was in het westen, is er heelwat water door de zee geloopen, en als je ooran niet tuit ten, is het niet, omdat er niet over je werd gepraat. Juist op den dag van je zeeramp kwam mr. Campbell op mijn kantoor, die je overai zocht. Ik had nooit van je beslaan gehoord; maar ik heb je vader gekend, en door dingen, die ik le weten was gekomen en waarover wij straks zuilen spreken, ge neigd, liet ergste te denten. Mr. Ebenezer gal toe, dait hij je had ge zien, verklaarde (wat onwaarschijnlijk scheen), dat hij je aanzienlijke 6ommen had gegeven, en dat je vertrokken waa naar het vasteland van Europa, met het plan je opvoeding te voltooien, wat waar- sohijnlijk en prijzenswaardig was. Onder vraagd, waarom je geen bericht hadt ge zonden aan mr. Campbell, gal hij ais reden op, dat je den wensch te kennen hadt ge geven, te breken met je vorige leven. Ver der ondervraagd, waar je nu was, betuigde hij zijn onwetendheid, maar geloofde, dat je le Leiden wiae. Dat was in het kort zijn antwoorden. Ik ben er niet zeker van, dat iemand ze ge loofde," vervolgde 'mr. Ranheillor met een glimlach, „en in het bijzonder had hij zoo'n afkeer van sommige opmerkingen van mij, dat hij in zooveel woorden mij de deur wvee. Toen konden wij niet verder, want welke verdenkingen wij ooi hadden, er was geen spoor van bewijs. Daarna komt kapitein Haseason met de geschiede nis van je verdrinken, waarop allee in duigen viel, met geen ander resultaat dan onrust van mr. OampbeJi, schade voor mijn beuiB en een nieuwe smet op je ooms reputatie, die toch af niet veel meer kan hebben. En nu, tar. Balfour," zei hij, „begrijp je den heden gang van zaken en kun je zelf oordeelen in hoeverre ik te ver trouwen ben." In werkelijkheid was hij pedanber dan ik hem kan weergeven en strooide meer La- tijnsche citaten in zijn gesprek, maar het werd alles met een hartelijkheid gezegd, die mijn wantrouwen overwon. Bovendien kon ik zien, dat hij mij behandelde of hij aan mij niet meer twijfelde, zoodat het eerste punt: mijn identiteit, volledig beves tigd soheem ie zijn. „Mijnheer," zei ik, „als ik mijn geschie denis vertol, most ik hst leven van een vriond aan uw stilzwijgen toevertrouwen. Qe«f mij uw woord, dat het heilig zal zijn, en wat mij betreft ik verlang geen andore zekerheid dan alleen uw gezicht." Hij .gaf mij zeer ernstig zijn woord. „Maar," zsi hij, „diit is een onrustbarend begin en als er in je geschiedenis één of moer kleine botsingen met de wet voorko men, verzoek ik je, te onthouden, dat ik een mam van de wet ben, en er Vluchtig over heen te loopen." Daarna vertelde ik hem mijn geschiede nis, van den aanvang af, terwijl hij luis terde met zijn bril omhoog en zijn oogen gesloten, zoodat ik soms vreesde, dat hij in slaap was gevallen. Maar niets daarvan; hij hoonde ieder woord, zooals ik later be merkte, met zoo'n vlugheid van begrip, en scherpte van geheugen, dat ik er dikwijls door verrast was. Zelfs vreemde, uitheem- eche Keltische namen, die hij alleen dien keer hoorde, onthield hij, en hij herinnerde mij er later aan. Maar toen ik den naam Alan Breek vol uit noemde, hadden wij een vreemde scène. De naam ven Alom was in Schot land op aller lippen geweest, met bet nieuws van den moord in Appih, en de toe gezegde beiooning, en ik liad hem nauwe lijks uitgesproken, of de advocaat bewoog in zijn stoel en opende zijn oogen. „Ik zou niet onnoodig namon noeinou, mr. BaJfour," zei hij, „in geen geval van Hooglanders, waarvan velen in conflict zijn met ds wet." „Wel, misschien was het beste geweest, ala ik bel niet bad gedaan," zei ik; „maar nu ik het er urt heb geflapt, kan 'ik er evengoed mee doorgaan." „Heelemaal niet," zei mr. Ranheillor, „rk hoor eoms wat moeilijk, zooale je misschien hebt opgemerkt, en ik ben niet zeker, dat ik den naam goed heb verstaan. We zuilen in het vervolg, ala je het goed vindt, je vriend mr. Thomson noemen; dat wekt geen arg waan. En in het vervolg zou ik die voor zorg nemen met iedieren Hooglander, dien ik noemde, levend ot dood." Hierdoor begreep ik, dot hij den naam duidelijk had gehoeëd. en el voorzag, dot ik over den moord zou praten. Ais hij deze rol van onwetendheid wenschte te spelen, kon het mij niet schelen; dus glimlachte ik, zei dat het wel geen Hooglandsch-klinkendh naam waa, maar stemde toe In het vervolg van mijn verhaal bleel Alan mr. Thomson, wat mij te meer amu seerde, omdat liet een staaltje van beleid waa naar zijn eigen hort. James Stewart werd op deze manier genoemd onder den titsl van mr. Thomsons bloedverwant, Co lin Oampbell ging door voor mr. Glen, en wat Oluy betreft, toen ik aan dat deel van mijn lotgevallen kwam, gaf ik hem den raaim van „mr. Jameson, een Hooglandsch hoofd." Het was de dooraiohiigste comedia, en ik verbaasde mij er over, dat de advo caat er zoo op gesteld we»; maar ailee wU beschouwd, iag 'het in de lijn wan dien ttjdl

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5