Abdijsiroop; Bronchitis RADIO-PROGRAMMA DE FONDSENMARKT. Scholén toekomende, ingevolge ait. 101 der Lager Onderwijswet 1920. De heer Houdijk wijst er op, dat in liet Tapport van B. en W. sprake is van een billijkiheidsvoorstei. Deze billijkheid zou dan hierin zitten, dat de school aan de Zijde (oude M. U. L. O. School) wordt gelijk gesteld met de school aan de Rozenlaan (nieuwe U L. O. School) en dat de R.-K. School {oude U. L. O. School) wordt gelijk- gesleld met de openbare school. Spreker kan zich hiermede niet ver- eenigen. De Voorzitter licht het voorstel toe, waar uit blijkA, dat het voorstel en van practische zijde en voor de besturen der bijzondere scholen het voordeeligste is. Wil men de wet toepassen, dan zijn voor de School aan de Zijde geen drie gelijksoortige scholen te vinden om als maatstaf te dienen voor de berekening der vergoeding, en komt men voor een onoplosbaar probleem te staan, terwijl de R.-K. School, die toch een oude U. L. O. School i9 en dus staal boven een gewoon lagere school, bij toepassing der wet eea nadeel zou ondervinden van pl.m. 80 cent per leerling, omdat andere gelijk soortige scholen dan als maatstaf moeten worden genomen. De heer Houdijk gaat nochtans niet ac- coord met het voorstel van B. en W., waar op deze hun voorstel intrekken, B. en W. adviseren op het verzoek van de Boskoopsche Burgerwacht, om toeken ning voor 1925 van een subsidie van f 100 uit de gemeentekas, afwijzend te beschik ken. De heer Boekraad wijst op liet belang van liet beslaan van dit instituut. De heer Grootendorst gevoelt voor een bedrag van f25. De Voorzitter meent, dat, hoe hij ook ten volle zijn waardfeering voor de Burgerwacht heeft, toch te moeten adviseeren deze aan vrage niet toe te slaan, allereerst omdat de Burgerwacht niet kunstmatig in stand moet worden gehouden door overheidssteun, maar ook omdat met het geven van dit subsidie het hellend pad van hel telkens yerlceneai van subsidies wordt betreden. Ka nog eenige discussie, waarbij de heer Brand den Voorzitter nog vraagt of deze de Burgerwacht als een lichaam tot handilia^ ving van het gezag beschouwt, waarop deze bevestigend antwoordt, wondt het voorstel van den heer Boekraad in stemming ge bracht, t. w. om f 100 subsidie toe te ken nen, hetwelk wordt verworpen. Vervolgens wordt het voorstel van den heer Grooten- dorst in stemming gebracht om 125 subsi die toe te .kennen, welk voorstel wondt aan genomen. Het advies van B. en W. op een adres van het bestuur van'den Bond van Hoof den van Gomeente-werken in Nederland, afd, Zuid-IIolland en Zeeland, betreffende de salarieering van den gemeente-archi tect, wordt aangenomen. Voorts wordt besloten tot het verleenen van vergunning tot het oprichten van een hoogspanningsstation op het terrein der waterleiding. Behoudens enkele ondergeschikte wijzi gingen wordt overeenkomstig het vootsIoI B. en W, een nieuw werkliedenreglement vastgesteld, na een kleine discussie. Opgemerkt wordt, dat dit ontwerp in overeenstemming met de afgevaardigden der werklieden was. Bij de rondvraag dringt de lieer Mesman er op aan, dat B. en W. met beide handen de gelegenheid zullen aangrijpen, wanneer .een particulier met bouwplannen voor een complex woningen komt. Een geval heeft zich reeds voorgedaan, dat iemand in noord-westhoek dezer gemeente een bouw plan had. De Voorzitter licht toe, waarop de heer Mesman doelt, en deelt mede, waarom B. en W. verschillende eischen li-ebben gesleld gesteld aan dezen bouwondernemer. De heer Brand .vraagt nog of het Burger lijk Armbestuur récht heeft om aan de be deelden te vragen of zij nog van andere in stellingen ondersteuning ontvangen, waar op de Voorzitter antwoordt, dal de ^pmen- wet uitgaat van beginsel, dal er samenwer king zij tusschen kerkelijke en burgerlijke instellingen van weldadigheid. Over deze vraag ontslaat een langdurige dièeussie. De aanleiding tol deze vraag is feitelijk de kwestie of het Burgerlijk Armbestuur aanvullend moet optreden, of dat eerst het B. A. bedeeld, waarop een kerkelijke instel ling van weldadigheid maar eigen oordeel aanvullend kan optreden. De heer Verkade vraagt of het geen aan beveling verdient om productief werk te zoeken voor de enkele werkloozen, die nu bij het Burgerlijk Armbestuur zijn gedwon gen aan te kloppen. Na nog eenige discussie gaat de Raad ac- coord met het voorstel voor den Voorzitter om tot een bedrag van 1500 voor kleine werken als werkverschaffing te besteden, indien dit noodzakelijk mocht blijken. Hierna sluiting. In do vergadering op 22 Jan. j.l. van „"Plaatselijk Nut" is met algemeene stem men oen subsidie van f 25 toegestaan, aan de vereeniging „De Boskoopsclie Reddings- brigade". Welke plaatselijke vereeniging zal volgen? want een ieder zal toch wel overtuigd zijn van die nuttige instelling vooral in ons waterrijk Boskoop. Hazerswoude. In een gehouden verga dering van de „Hazerswoudsche Eierenvei- ling" is besloten met 27 stemmen vóór en 35 stemmen tegen, tot het bouwen van een eigen veilingsgebouw. Rijnzaterwoude. Donderdagnacht werd uit een schuur van den heer G. A. Heenk een heerenrijwiel ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Donderdagavond gaf in het café ,,de Boer,, het Leimuidonsohe fanfarecorps „Symphonie" een goed geslaagde uitvoe ring onder leiding van den heer Uytermerk. Het programma werd keurig uitgevoerd. De avond werd verder met eenige samen spraken en tooneelstukjes aangevuld. Voor al de twee «tukjes opgevoerd door de da mes Jansen en tie Boer vielen bijzonder in den smaak van het publick. Roeloiarendsveen. Donderdagavond vierde in de St. PancraLiuszaai alhier de R.-K» luinderspatroonsvereeniging St. Bene dicts, onderafdeeling van den L. T. B. haar tweede lustrum. Nadat de voorzitter, de heer N. van der Meer, de vergadering had ge opend met een hartelijk welkom in het bij zonder aan den burgemeester en den wel- eerw. lieer E. Mathot, adviseur der vereeni ging, gaf hij het woord aan den spreker van dezen avond den bekenden propagandist van den L. T. B. den heer Ganzenboom. Ge noemde heer schetste in een gloedvolle en gemakkelijk te volgen rede de geheele ge schiedenis van den L. T. B. en eindigde met ieder aan te sporen een ijverig lid van den L. T. B. te worden. Hierna sprak de heer Mathot een hartelijk slotwoord, waarhij hij bijzonderen dank bracht aan de heeren N. van der Meer en P. de Jong, voorzitter en secretaris der af- deeling en vervolgens aan allen die hebben medegewerkt ter behartiging van de belan gen der Veensche tuinders. Vermelden we nog, dat het R.-K. Zang koor en de Harmonie den feestavond op ver dienstelijke wijze hebben opgeluisterd met muziek en zang. Waddinxveen. De heeren J. van Tol en J. A. Docjeman hebben hun benoeming lot lid van de schoolcommissie aangenomen. Tot commandant van de Burgerwacht alkier is door den burgemeester benoemd de heer H. J. Jongenburger. Onze gemeente zal vooraan zooweV voor den veeartsenijkundigen dienst als voor het Staatstoezicht op den volksgezond heid behooren tot 't district Noordelijk Zuid- Holland Westelijk Utrecht. Als inspecteur in dat district treedt thans op de heer dr. S. G. Zwart. De burgemeester heeft f 80 ontvangen zijnde de opbrengst van een liefdadigheids wedstrijd gehouden door de voetbalvereni ging „Gouda". Deze som is bestemd voor de afdeeling Waddinxveen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Yacanlie-kolonies. De heer A. van Sprang, gemeente-op zichter alhier, zal einde dezer maand 25 jaar aan onze gemeente zijn verbonden. Het zal dezen ambtenaar zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, voorm. halftien en nam. zc9 uur ds. de Geus. Ger. Kerk, voorm. halftien en nam. half- zes dr. Fijan van Utrecht. "Woubrugge. Door kerkvoogden der Ned.-Herv. Kerk werd aanbesteed het bou- .wen van een tweede gaanderij in het Kerk gebouw. De uitslag was: Gebr. Stigter f 1150; Jongeneel f 1094; Gebr. van Luiing f 909. Schilderwerkvan Roosendaal f 168.90 Bogerman f 165. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Door den heer C. J. van Rijn te Of- wegen is onderhands aan Gebr. van Luiing aanbesteed het bouwen van een stal met bijbehoorende gebouwen. Burgerlijke Stand. Geboren Adriana Cornelia, dochter van A. J. de vette en W. O. van Tol Jacobus zoon van J. W. Waaedorp en E. van der Tang. Ons fanfarekorps gaf in de zaal Gul demond haar jaarlijksche uitvoering. Onder de bekwame leiding van den heer J. van der Kaaij oud-stafmuzikant te Leiden, wer den een negental stukken ten gehoore ge bracht welke bleken goed te zijn ingestu deerd. Na de pauze gaf de bekende dichter- zanger, de heer J. van Riemsdijk verschil lende stukken, in voordracht en zang be geleid aan de piano door mevr. van Riems dijk. Met belangstelling werd een en ander gevolgd. De zaal was geheel gevuld. Kerkelijk bericht, voor Zon dag. Ned.-Herv. Kerk voorm. Si/fc uur ds. Veldhoen van Alphen, te avonds 6% uur ds. Joh: Kijne. Geref. Kerk, voorm. 9V6 uur ds. Wientjes van Oudshoorn, te avonds 6* uur preek- lezen. Zwammerdam. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, v.m. 10 uur en '3 avonds half zeven ds. Kloots. Geref. Kerk, v.m half tien en 's avonds half zeven de heer Nauta, candidaat te Alphen. Burgerlijke Stand. Geboren Ina, dochter van Frans Schreuder en van Petronella, Sofia Frederika Aukes Jo hannes Theodorus, zoon van Dirk Gijsber- tus Hogeveen en van Anna Elisabeth Rede- geld Elizabeth Theodora, dochter van Theodorus Verbey en van Elizabeth de Vos. VOOR ZONDAG 25 JANUARI. 8.50 v.m. Hamburg (392 M.) Causerie. 10.20 Leipzig (ongeveer 400 M.) Voor dracht van Prof. Bangert over Elecfro- Techniek. 1.05 n.m. Parijs (1780 M. SFR) Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Pari9 o.a. Marche Savoyarde (G. Bernard); Une Soir de Fete a la Havane (Filipucci); Ra- dieuse Aurore (F. Jehin); Valse d'une Heure (M. Pesse); Chant d'Amour, cello (Cazella) Menuet Louis XV (M. Rosset); Sous Bois, piano (Staub); Meditation de Thaïs, viool, (Massenet). 3.20 Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 SI. 5XX) Orgelmuziek, o.a. Ouverture in D. (Morandi); „The Minsters Bells" (Wheeldon); Carma Daah (sopraan) „Ca' the Yowes" (W. Senior); „,Ye Banks and Braes"; Hilda Dederich (piano-solo); Se lected Movements from „Carnaval" (Schu mann). Birmingham (476 M. 6IT) Koor en Ka mermuziek. The Station Piano-Quartet. Het strijkkwartet: Quartet No. 7 in A Major (Mozart), Molto, Allegro. Andante. Menuetto Rondo-Allegro; Koor: „Song of the North men" (J. II. Maunder). Aberdeen (495 M. 2BD) The Wireless Or chestra „Hcrodiade", Balletmuziek (Mas senet). 3.50 Leipzig (ongev. 400 M.) Concert van de Zitherverein in Ncurössen (Kreis Merse- burg); Koor en orkest. 4.50 Parijs (1780 M. SFR) Concert met medewerking van Melle Suzy Murra 1. Danse des Pierrettes de la d'Moiselle dc Tabarin (E. Missa); 2. Gavotte, cello, (C. Chaminadc); 3. Zang: a. Air de Therese (Massenet); b. Les Berccaux (G. Faure) Aria uit Samson Delila (Saint Saens). 4.20 Londen. Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Alfred Gibson, declamatie, 5.20 Hamburg (392 M.) Concert, o.a. Me nuet G-dur op 49 No. 2 door het Norag- Orehester (Beethoven). 7.25 Leipzig (ongev. 400 M.) Opvoering van „Hanneles Himmeltahrt", droomspel van Gerhart Hauptman, met muziek van Marschalk. 8 uur Hilversum (1050 Af. NSF) Hilver- sumsehe Draadlooze Omroep. Programma van lichte muziek. 8.50 Parijs (1780 M. SFR) Laatste wed strijduitslagen Hamburg (392 M.) Concert, o.a. „Eine Kleine Naehtmusik" (Mozart). 9 20 Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 Al. 5XX) The Wireless Symphony Or chestra o.a. Suite „The Good Humoured Ladies" (Scarlatli-Tommassini) Atiriam Licetle (sopraan) met orkestbegeleiding: „Rose Softly Blooming" (Spohr). Het Or kest: De Jupiter Symphonie van Alozart. Birmingham (475 M. 5WA) The Station Symphonie Orchestra, o.a. Symphonie No. 1 in C. van Osmond Davis. Parijs (1780 AI. SFR) Radio-Jazz van Mario Cazes en zijn Orkest. 10.35 Londen. Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 Al 5XX) Orkest Ouverture „Cosi fan tutte" (Alozart) Canzonetta (voor strijkinstrumenten) Mendelssohn Air on de G. String (Bach). VOOR MAANDAG 26 JANUARI. 6.25 Hamburg (392 Al.) Tijdsein. 6.50 Hamburg (392 Al.) Nieuwsberichten en voordrachten. Theatemieuws. 10.15 Amsterdam (2175 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz _Dias (Oflicieele Am- sterdamsche tijd). 11.20 Leipzig (ongev. 400 Al.) Aliüags- musik. 12.50 Parijs (1780 Al. SFR) Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Paris, 3.20 Cardiff (351 M. 5WA) Falkman en zijn bioscooporkest. Manchester (375 M. 2ZY) Muziek van het Piccadilly Picture Theatre. 3.50 Berlijn (330 en 505 M.) Concert en voordrachten. Leipzig (ongev. 400 M.) Concert van de Hauskapelle. Aberdeen (4-95 Al. 2B) The Wireless Dance Orchestra. Glasgow (420 M. 5SC) The Wireless Quar tet; Helen Black (sopraan). 4.20 Londen (365 Al. 2LO) Tijdsein van Greenwich. Muziek van het Trocadcro- Resaurant. 4.30 Amsterdam (2175 Al.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias (Oflicieele Am- sterdamsche tijd). 5.05 Parijs (1780 M. SFR) Concert met medewerking van de solisten van Radio- Paris, zang, viool en piano. 5.20 Birmingham (475 M. 51T) Dames- halfuurlje. 5.50 Londen (365 M. 2LO) Kindervertel lingen. 6 uur Hilversum (1050 M. NSF) Hilver- sumsche Draadlooze Omroep. Kinder uurtje. Mevr. Antoinette van Dijk. 7.20 Londen, Chelmsford (365 Af. 2LO en 1600 Af. 6XX) Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht. 7.25 Leipzig (ongeveer 400 M.) Concert Liederenavond. 7.50 Londen, Chelmsford (365 Af. 2LO en 1600 Af. 5XX) Marsch „Sons of Australia" (Linhgow); Ouverture „The Kinks Lieute nant" (Titl); verder Australian Programma. Birmingham (475 M. 5IT) Lichte muziek; Ouverture „Mireille" (Gounod); Valse „An Autumn Dream" (Joyce). Manchester (375 M. 2ZY) Symphonie- concert. Orkest: Ouverture „Raymond" (A. Thomas). 8.35 Brussel (262 AI.) Concert. 9.20 Parijs (1780 Af. SFR) Radio-Jazz. 10.20 Londen, Chelmsford (365 Af. 2LO en 1600 Af. 5XX) Voortzetting Australian Pro- gramme. ARNHEMSCH GERECHTSHOF. Een „wonderdokter". Terecht stand 3e Leidsehe „wonderdok ter" B. J. E., beschuldigd van buiten noodzaak uitoefenen van geneeskunde waar toe bjj onbevoegd is. De zich op tuberculose speciaJiseerande wonderdokter heeft reed3 verscheidene von nissen inzake kwakzalverij achter den rug1. Beklaagde had op 22 Oct. in een door hein gehuurde kamer te Zutphen mej. J, W. K. in behandeling genomen en haar medicijnen voorgeschreven, Hg braoht daar voor f2.50 in rekening. Ds rechtbank te Zutphen veroordeeld» bekl. tot twee maanden hechtenis, het Ge rechtshof wijzigde dit vonnis in f100 boete en de Booge Raad verwees naar het Arn hem schö Gerechtshof. Verschillende getuigen fegden verklarin gen af. De advocaat-generaal wees ec op, dat bekl. ook door zijn verleden niet dat ver trouwen mag hebben, hetwelk een medicus geniet. De bekl. mag zich misschien in beelden, werkzaam te zijn ten bate van de menschheid, maar het onderzoek van bevoegde zijde naar zjjn geneeswijze van t.b.o. heeft niets ten voordeele vso deze methode opgeleverd, zoodat het vermoeden voor de hand ligt; dat bekl zjjn werk doet uitsluitend ten Date van zjju eigen beurs. Spr. achtte bet niet uitgesloten, dat het ziektegeval tm mej, X door bekl. verknoeid is. Waar bekl. een ernstig gevaar is voor de maatschappij, achtte spr. een strenge straf noodzakelijk en requireerde hg twee maanden hechtenis. Bekl. zjjn eigen verdediging voerend, ver klaarde dat hg vroeger zelf ook tuberculeus is geweest en zich wist te redden door een petroleumextract, dat hjj toen uitvond. In 1905 heeft dr. Tresling bekl. aangeraden dit middel iq de wereld te brengen. Hij genas eenige personen van tb.c. en wendde zich toen tot do regeering om zijn uitvinding ojenbaar te maken; het gevolg was dat hjj vervolgd werd wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Bekl. verklaarde in zijn 20-jarige praktijk alleen patiënten te hebben opgenomen, die door medici zjjn opgegeven en daarom aihtto hij zich niet schuldig aan het buiten noodzaak uitoefenen der geneeskunde. Uitspraak 5 Februari. Nu de politieke gebeurtenissen rain of meer weder op den achtergrond komen te slaan, treden vanzelf de economische en monetaire omstandigheden meer en meer op den voorgrond. Speciaal de valuta-positie van onderscheidene landen trekt sterk de aandacht, en met name wordt de ontwik keling van het koersverloop van het Pond Sterling met groote belangstelling gevolgd. Niet alleen door den econoom van beroep, maar ook door de belanghebbenden zelf. Dit komt 'duidelijk lot uitdrukking in de periodieke publicaties der groote buitenland- sche banken, die zich thans meer dan an ders tot theoretische beschouwingen leenen in verband met de opgedane practische er varingen. Het jongste weekbericht der Na tional Fédéral Bank wijst er b.v. op, dat dn credietoperaties lusschen Amerika en En geland zóó uitgebreid zijn geworden, dat zij de goederenbeweging volkomen in de schaduw stellen. De lage rentevoet in do Yereenigde Staten, groote aankoopen voor Europeesche rekening in de Unie en voorts de hoop, dat binnenkort tot wederinvoering van dea gouden standaard zal worden over gegaan, zijn volgens dit weekbericht wel de -voornaamste oorzaken yan de jongste stijging van het Pond Sterling. In dit verband kunnen wij ook nog wij zen op een der jongste uitlatingen van een der directeuren van Barclay's Bank in En geland. Deze noemde als verschillende fac toren voor den boegen Fondenkoere o.m. de toename van Amerikaansche beleggin gen in Europa, voorts de overbrenging van Amerikaansche saldi naar Londen in ver band met den hoogeren koers van het geld en ten slolt©. de sterk verbeterde economi sche positie van Groot-Brilt annië op grond waarvan de l&gcre koers van het Pond van eonigen tijd geleden als een ongemotiveerde depreciatie moet worden beschouwd, welke thans door de jongste stellingen weder werd goed gemaakt. Overigens willen wij er op wijzen, dat de verwachting, dat men dit jaar nog tot den gouden standaard zal terugkeeren, wel een der voornaamste invloeden is, welke tot verhooging van het koerspeil hebben bijge dragen. Weliswaar is er naast dezen psy- chologischen factor ook een zeer reëele, n.l. de uitgebreide aankoopen voor Ameri kaansche rekening in Engeland, maar, de eerste wint het toch van den laatst en. Ook de samenweriring tusschen de Bank of Eng land en New-York oefent een gunstigen in vloed en de redevoeringen van b.v. den di recteur der Union Discount Cy. en van de National Discount Cy. laten duidelijk zien, dat men voor alles streeft naar vermijding van fluctuaties bij het bankdisconto, waar van de mogelijke gevaren zich vooral zullen voordoen bij het herstel van de vrije goud- markt. Intusschen de omstandigheden dringen vanzelf In de richting van den gouden standaard. Het tijdstip, waarop deze in de voornaamste landen van de wereld zal wor den ingevoerd, is nog onbekend, maar dat 1925 een jaar van beteekenis in de mone taire geschiedenis der volkeren zal worden, is zeker. 16 Jan. 23 Jan. Londen 11,86 11,86 3/4 Berlijn 58,971/2 59,00 Parijs 13,30 13,43 Brussel 12,42 12,60 New-York cable 2,47 1/2 2,47 3A De wisselmarkt toonde in de jongste be- richtsperiod© een zekere vastheid, ook ten opzichte van francs. Vooral Belgische francs waren bij tijden zeer willig in verband met de haussestemming le Brussel. Marken konden over de gansche week fraclioncel iets verbeteren. Ponden konden rich goed handhaven. Echter is er in vergelijking met de vorige week geen merkbare vooruit gang te constateeren. Trouwens, de opgang naar de goud pariteit wordt ook moeilijker. Daarom is het ook zeer wel mogelijk, dat Engeland tot invoering van den gouden standaard zal overgaan, reeds vooraleer het pariteitsniveau zal zijn beTeikt In het koers verloop van den Amerikaanschen wissel kwam geen belangrijke variatie. Wat de fondsenhandel betreft, deze bleef ook thans weer in Grossen und Ganzen een gunstig aspect behouden. New-York was in den beginne ©enigszins lusteloos en weife lend en er trad over de geheele linie een reactie in. Aandeelen Steel Trust verloren een deel van de behaalde koerswinst. Ook de leidende spoorwegshares boekten eenig verlies. De senaatscommissie heeft inmid dels bij wijze van proef den rentevoet der tijdens den oorlog aan de spoorwegmaat schappijen verstrekte leeningen terugge bracht tot pOt. Ofschoon een latere herziening mogelijk blijft, wijst dit toch op het verlangen om den financieelem last der diverse spoorwegmaatschappijen te verlioh- ten. Steels namen op de New-Yorksche beurs echter weldra weer de leiding. De Steel Trust bood aan hare employéte 100.000 aandeelen aan tegen een koers van 126%'. Voorts gaat het gerucht dat de Steeltrusfc een extrardividend zal uitkeeren, waarover a.s. Dinsdag in een directeurenvergadering RECLAME. Alt Uw in den aanvang oobetta kenende verkoudheid it verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akkpr't Abdij siroop die de prikkelende hoest* aanvallen zal temperen, de slijm zal oplosten en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. AKKERte verzacht zuivert geneest. Aio a vciVrljgbt.i ia "koken vop 230 gr an, I.iO 550 gMst ƒ2.75 tn - 1000 cuo 50 1661 zal worden beslist. Wij wijzen in dit ver band er op dat het geaccumuleerde surplua der trust rond 513 millioen dollar bedraagt, zoodat, om wellicht aan de hierop drukken de belasting te ontkomen, than® tot extra uitkeering wordt besloten. Waarmede dus nog niet gezegd is dat door de extra-uitkee- ring het tegenwoordige dividendniveau blij vend zal worden verhoogd. Aangezen ech ter al zoo dikwijls geruchten omtrent een' extra-uitkeering de rondo hebben gedaan, is eenige reserve o.i. hier wel op zijn plaats. De omzetten ter beurze van New-York too- nen intusschen een sterk verminderde acti viteit, zoodat men mag aannemen dat de algemeene kooplust voor een goed deel be vredigd is. De vermindering bedroeg op enkele dezer week soms wel 500.000 shares., De opgewektheid van onze locale beurs schijnt voor een goed deel alweer van do baan. Weliswaar is de stemming niet on gunstig, maar de omzetten zijn ook hier aanzienlijk gedaald. Rubbers doorloopend vast op den beteren prijs van het product te Londen. Zulke kai£ ook worden gezegd van thee-waarden. Ta bakken waren op de meeste dagen dezer berichtsperiode niet meer dan prijshoudend Animo om iets te ondernemen bestond er zoo goed als niet. Suikerwaarde openden de week in vaste stemming doch geleidelijk kwam er eenige inzinking. Een en ander in; verband met de afdoeningen der Visp, die een lagere prijs te zien geven, dan men in de laatste maanden is gewend. Over 1925 zal naar alle waarschijnlijkheid, op grond van de lagere verkoopscijfers, dan ook in derdaad een geringere winst worden ge toucheerd en naar aanleiding hiervan mee< nen wij thans reeds te moeten waarschu wen tegen te hoog gespannen dividendver- wachtingen. De royale dividendpolitiek der laatste jaren zal onder deze omstandig heden noodzakelijk plaats moeten maken voor een zeker conservatisme. Voor den handel in mijnwaarden viel eert zekere reactie op te merken. En zulks niet zonder reden. Immers de beroepshandel heeft diverse soorten nogal weten op te drijven en thans gaat men over tot hei toucheeren van de koerswinst. Radjang Le- bong had hieronder nogal te lijden. Binnenlandsdhe industrieën waren wei nig gevraagd. Trouwens, er bestond hiertoé ook geen bijzondere aanleiding. Ook^ in scheepvaartwaarden ging zoo goed als niete om Oliewaarden deelden in de algemeene* lustelooze stemming en konden geen noe menswaardige verbetering aanwijzen. Trou!* wens de statistische positie van het pro> duct wordt niet gunstiger. Nog Bteeds wordt de vraag Tuimschoots door het aanbod ge dekt, zoodat van een meer evenwichttg©' verhouding tusschen vraag en aanbod nog -geen sprake is. Weliswaar verwacht metï binnenkort een verhooging van den ruW- olieprijs, doch dat zijn slechts verwachtin gen die nog geenszins door de werkelijkheid zijn bevestigd. De geldmarkt won in de jognste week aatf ruimte. De noteering voor prolongatie daal de tot 2 pCt. Do beleggingsmarkt is kalm gestemd. De gemeente Leiden kondigde een nieuwe uitgifte aan van één millioen gulden, rentendé 5* pOfc. tegen een koeri van 98*4 pCt. 16 Jan. 22 Jan. 6 pCt. Nederland 1922 101ft 108 5 pCt Nederland 1919. 97% 08 47* pCt. Nederland 1916 93* 94* 6 pa Nederl.-Indiö 1911 100H 100ft Amsterdamsche Bank 135 134^ Koloniale Bank 177ft 175ft Ned. Handel-Mij. 123 128^ Jurgens gew. aand. 79 79J4 Philips Gloeilampen 822 810 Redjang Lebong 325 280 Compania Merc. Argentinit 20ft 10 Geconsolideerde Petroleum 176 176 Koninkl. Petroleum 389 383ft Amsterdam Rubber 164ft 162J4 Koloniale Rubber 125] i 126ft Holland-Amerika-Lijn 69 Ncderl Scheepvaart-Unitf 134 186 Mij. „Nederland" 161 160 Handelsver. Amsterdam 429 420 Javasche Cultuur-Mij. 325ft 328 Cultuur-Mij. Vorstenlanden 157 155^ Arendsburg Tabak Mij. 416 416y$ Deli-Mij. 388* 390* Senembah Tabaks-Mij. 390* 38-'* Atchison Topeka 4 pCt 89* 89* Union Pacific aand. 150* 150 "Ultlotingen. Italiaansche Hoode Kruis. 7% obl. Central© Suiker Mij.' 7% Sooiete Cerainique. 6% Ned. 1923 B 7% Bierbrouwerij de 8 Hoefijseri. 7% Noord Holland. „Geen nieuwe desé

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 11