AGENDA. GENERAAL LANREZAG f TELEGRAMMEN. Trijdag. Café „Oranjeboom" (Korte Hanaetietr.)': Clubtentoonstelling Postduivenver. „De ïlauwkraa". Btadsz&alUitvoering Ohr. zangver. „Oon Amore". 8 uur. Zaterdag. Café „Oranjeboom" (Korte Hansenstr.): Clubtentoonstelling Poetduivenver. „De Blauwkraa". Dansinstituut Hoogewoerd 87: Balavond. ,,'t Posthof": Soirée dansante dansclub „Cléo de Mérode". 9 uur. Stad*.zaal: Ontwapendngssamenkomst 8. D. A. P. en A. J. C. Sprekers, muziek, ta bleaux, looneel. 8 uur. Stadszaal (foyer): Kinderbal vanwege de Dansacademie Nieuwe-Rijn 28. Volksgebouw: Dansen van 8 tot 11 uur. „Zomerzorg": Jaarfeest Mannenzangver. „Knnst na Arbeid". Halfnegen. Den Haag, Dierentuin: Bal masqué Ver. W. I. P. Dagelijks: „Casino bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zalerdagmiddagg van t tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- ta Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdag9 en 's Zaterdags matinée h 8 uur. „Rejo-theater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 'e Zaterdags matinée. „De Lakenhal": Tentoonstelling van schilderijen en teekeningen door Théo van Rijsselberghe van 10 tot 4 uur. 's Zondags van 1 tot 4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Jan. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steen- straat 35, tel. 136, en A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-reeepten. Alleen voor leden van dat fonds. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Breestraat 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogewoerd 24 Fa. A. J. H. WIJTENBURG, Haarl.str. 2 en bij A.' GERRITSEN, Alphen aan den Rijn en des Zaterdags bij JON. HOGERVORST, Haarl straat 128 alag van dezen kleinen midden-Amerikaan- fiühen staat niet gemengd te zijn.Men meent dat Costa Ui ca het besluit genomen heeft uit geprikkeldheid over de zeer gerecht vaardigde aanmerkingen, die in September in de budgetaire commissie uit de Volken bondsvergadering tegen zijn delegatie ge maakt zijn, omdat Costa Kica zijn finan- oieele verplichtingen van de vier laatste jaren nog niet nagekomen was. Bij den ontslagbrief heeft Oosta Rica thane het achterstallige geld, ten bedrage van acht tienduizend dollars, betaald. Het uittreden uit den Volkenbond wordt, overeenkomstig het Volkenbondsverdrag, eerst met Januari 1927 van kracht. Men hoopt natuurlijk, dat binnen dien tijd een andere regeering bet besluit tot uittreden weder zal intrekken. Intusschen valt uit het feit, dat de ontslagbrief reeds met Kerstmie te Genève aangekomen is en eerst thans wordt openbaar gemaakt, wel af te leiden, dat men van de zijde van den Volkenbond getracht heeft, Oosta Bica tot betere gedachten te bewegen, doch dat deze pogingen thane als mislukt moeten worden beschouwd. DUITSCHLAND. Luther's verklaring goedge keurd heden beslissing in Pruisen Bij de stemming over de door de Duitsch- nationalen, de Duitsche Volkspartij, het Centrum, de Beiersche Volkspartij en de Economische Partij, ingediende motie, waarbij wordt verklaard dat do Bijksdag do regeeringsvcrklaring goedkeurt, zijn 446 «temmen uitgebracht, waarvan 39 onthou dingen, 246 met ja en 160 neen. De motie is dus aangenomen en daardoor kwamen de verschillende moties van wantrouwen te vervallen. De communisten en sociaal democraten stemden eenparig tegen, ter wijl de democraten zich voor het grootste gedeelte van stemming onthielden, evenals de nationaal-socialisten. Do meeste leden van het Centrum stemden voor de motie, behalve TVirtk en enkele andere leden, die tegenstemden. Te voren hadden nog verschillende spre kers het woord gevoerd o.a. een der na^ tionaal-socialisten, dio critiek op het plan- Dawes uitoefende en zijn leedwezen te kennen gai, dat de regeering de buiten- landsche politiek van het oude kabinet wil voortzetten. Hij noemde de Bijksbank een filiaal van de firma Morgan en voorspel de, dat de ontruiming van de Keulsche zone voortdurend onder nieuwe voorwend- zeis zal worden uitgesteld. Ook protesteer de hij er tegen dat de Zionistische leider iWeismann tot vertegenwoordiger van een groot© Bank is benoemd, en verbaasde zich dat do Katholieke en Evangelische Kerk er niet tegen protesteeren, dat de Heiligo plaatsen in Palestina thans weer in. Jood- sohe handen komen. Voorts bracht hij nog de kwestie van Dantzig ter sprake en zeidc dat de Duitsche regeering verplicht iB dit van Duistchland onafscheidbare gebied te gen Poolsche overvallen te steunen. De afgevaardigde Fischbeck besprak nog persoonlijk, niet als lid van zijn partij, de benoeming van dr. Neubaus tot minister. Hij wees er op, dat Neuhaus kort na de mrnnftming van de constitutio van Weimar schriftelijk hee>ft verklaard, dat hij het met zijn geweten en rijn eer niet kon overeen brengen den eed van trouw aan de repu bliek af te leggen, nadat hij vroeger onder aanroeping van God den eed van trouw aan den koning had afgelegd. Luther heeft daarop geantwoord, dat hij destijds als minister van handel belang rijke onderhandelingen van handels- poli- tieken aard had te voeren, waarvoor dr. Neuhaus onontbeerlijk was, zoodat bij hem met toestemming van het geheele kabinet handhaafde, zonder hem te verplichten den eed van trouw aan de republiek af te leg gen. Lutiier merkte daarbij nog op dat na tuurlijk niet aan duurzame handhaving van dr. Neuhaus op zijn post was gedacht. Daarop stelde de afgevaardigde Fisch beck de vraag, of dr. Neuhaus onder deze omstandigheden ook thans op zijn post kan blijven, dan wel of dr. Luther de po sitie van dr. Neuhaus ook thans als van tijdelijken aard beschouwt, welke opmer king veel hilariteit in den Bijksdag ver wekte. Mueller-Franken (soc.-democraat) zeide, dat de rede van graaf Westarp een oor logsverklaring is aan dé sociaal-democratie. Zijn fractie zal desondanks bij een reeks van aangelegenheden haar practische me dewerking verleenen. Duitschland moet zoo spoedig mogelijk tot den Volkenbond toetreden. Betreffende de financieele schan dalen eischt zijn partij het strengste onder zoek zonder aanzien des persoons of par tij. Overigens zal de sociaal-democratie echter tegen deze uitgesproken rechtscho regeering den felsten strijd voeren. Amb tenaren die bij verschillende financieel© schandalen betrokken rijn, behooren door gaans tot de rechtsehe partijen. Spr. sprak dan nog over de corruptiegevallen onder het oude regime. Over de kwestie der ra den van toezicht zeide hij: „Wij rijn be reid iederen maatregel goed te keuren, dio een strenge scheiding tussclien parlemen taire werkzaamheid en zaken-belangen be paalt. Men zal dit echter dan ook tot de syndici moeten uitstrekken. In mijn fractio bevindt zich geen enkel lid van een raad van beheer. Henning (nationaal-socia- list): ,,Gij zijt zelf toch lid?" Tegen over den afgevaardigde Hennig stel ik vast dat ik nooit in mijn leven tot een raad van toezicht heb behoord. Hiernaar kan men de waarde schatten van het materiaal, dat de afgevaardigde von Graefe ons heeft aan gekondigd. (De afgevaardigden Dittman, sociaal-democraat en Sim on-Franken, so ciaal-democraat roepen den afgevaardigde Henning „lasteraar'* toe en worden daar om tot de orde geroepen). De Bannats be hooren niet tot de soc.-dean, partij. Noch de „Vorwarta" noch de Sociaal-Dem. Par- lementsdienst hebben geld van Barmat ontvangen. De soc.-dem. partij heeft geen rekening bij een der B arm at^B anken (Hen ning lacht). de heer von Graefe heeft gegronde redenen gehad om gisteren met zijn materiaal niet voor den dag te komen. Het materiaal bestaat n.l. uit lamg weer legde courantenpraatjes, die in een bro chure als vergif onder het volk zijn ver spreid. Dr. Scholz ontkent dat wij een ka binet van het burgerblok zouden hebben. Hij kan gelijk hebben, want de democraten rijn er niet bij en het Centrum is er met de voeten in, met den kop er uit en het hart ia er niet bij 1 (Gelach). Deze regeering is een uitgesproken rechtsehe regeering, die wij de scherpste bestrijding aanzeg gen. (Levendige toejuichingen der soc.- dem). Na afloop van de stemming keurde de Bijksdag nog in eerste en tweede lering de Duitsch-Poolsche overeenkomst over heb optievraagstuk goed, evenals een no velle tot het wetboek van koophandel, ter wijl in alle drie lezingen een wetsontwerp tot wijziging van het entrepotgebied in de zeehavens werd aangenomen. De communist dr. Schwarz had een pro test ingediend tegen rijn uitsluiting, doch dit protest werd door den Bijksdag afge wezen. Hedenmiddag gaat de Pruisische Land dag over tot stemming ovor het kabinet- Braun. Waar de communisten echter rechts niet steunen, kan Braun vrij gerust rijn. Wordt zijn kabinet niet ten val gebracht, dan zal hij waarschijnlijk onmiddellijk na de stemming mededeelen, dat de afgevaar digden Schmiddmg, van het centrum, en staatssecretaris dr. Becker, van de demo cratische partij zich hebb^ bereid ver klaard, de portefeuilles van financiën en eerediensten te aanvaarden. De oommissie van arbitrage te Berlijn heeft in het loongeschil met de bouwvakar beiders een loonsverkooging, varieerende van 5 tot 35 pCt., toegezegd, welke met ingang van 1 Januari als in werking getreden zal worden beschouwd. FRANKRITK. Bri&nd voor behoud van 't gezantschap bij het Vatlcaan Elzas Lotharingen. In de Kam or heeft Briand, b$ de bespre king van het gezantschap het Valicaap; ten volle de bnitenlanasche politiek der regeering goedgekeurd, die Frankrijk van ajjn gevaarlek isolement verlost heeft en de overeenstemming met de geallieerden hersteld heelt. Te Genève heelt zjj het ware aangezicht van Frankrijk getoond. Hij acht het daarom zgn plicht de regeering te verzoeken geen onherstelbaren stap te doen. (Bjj verklaarde, dat hij het blok der linker zijde goedkeurt, doch dat men onderscheid moet maken tusschen de Fransche katho lieken. Zij, die betreuren, dat godsdienstige kwesties de eenheid komen verstoren, zrj, die den socialen vooruitgang voorstaan, zijn onze vijanden niet. Toen wij onze betrek kingen met het vaticaan hervat hebben, beloofde dit de Fransche leekenwetten te eerbiedigen. De regeering moet niet op godsdienstig gebied een politiek van iso- feering gaan toepassen, die z\j op ieder ander gebied der buitenlandsehe palföek veroordeeld heeft. Frankrijk moet overal rijn, waar de internationale bedrijvigheid aan den dag treedt. Briapd betoogt, dat de sovjets zelfs bij net Vaticaan trachten vertegenwoordigd te zjjn. Alle vrienden van Frankrgk hebben mij te Ge nève gezegd, dat het hun belang en het onze is, dat wij bij het Vaticaan vertegen woordigd zjjn. Briand herinnert er aan, dat tijdens de moeilijkheden der Roerbezetting het gezantschap bij den Paus een rectificatie wist te verkrijgen van de betreurenswaardige woorden, door het Vaticaan uitgesproken en zelfs eeu veroordeeling verkreeg van zekere Duitsche manoeuvres. Hij betoogde, dat de Ver. Staten onderhandelen over het zenden van een vertegenwoordiger bij den H. Stoel. Alle nieuwe naties, die uit den oorlog geboren zijn, kunnen onze hulp bjj den fi. Stoel noodig hebben: Het Vaticaan vertegenwoordigt een ontzaglijke moreele kracht, die onzo democratie niet missen kan. Welken indruk zal uw besluit maken op de katholieken der heele wereld? Wat ik het meest ducht tusschen twee machten, is de stilte van den dood. Dit is de reion, waarom men de regeering er mee geluk- wenschen moet, dat zij, ondanks de moei lijkheden, die de sovjets ons misschien wil len berokkenen, een gezantschap te Moskou gevestigd en gehandhaafd heeft. Briand acht zich. gelukkig de betrekkingen met het Var ticaan hervat te hebben en maatregelen! getroffen te hebben, die een goeden indruk gemaakt hebben op de Moliamm;daanscho onderdanen. Hij vestigt de aandacht der regeering op den indruk, dien de breuk met het Vaticaan in diplomatieke kringen zou wekken. Briand vreest, dat een breuk uitsluitend nadeelig voor Frankrijk zou zjgln, want men zou de politieke en electorale beweegredenen niet begrepen, die tot de breuk geleid hebben. Hij vreest, dat de gedachte der meerderheid verkeerd wordt opgevat en do verdeeldheid van het land zou noodlottige gevolgen hebben. Hij her innert er aan, dat de mannen der revolutie mannen naar Rome gezonden hebben, met opdracht om zich geheel aan de etiquette te onderwerpen, in het belang van Frank rijk. Hij besloot met de meerderheid en de regeering te bezweren niet terug te keeren op den stap, waar hij toe overgegaan Is. Hij is zeker, dat Herriot, wiens groote vaderlanasche geweten hij kent, alle mid delen zal 2X)eken om de breuk te voort komen. Herriot heeft zijn geruststelling tot El- zas-Lotharingen nog eens herhaald en een circulaire verzonden, waarin hij o.m. feegt: Gaat in vrede naar de kerk, synagoge of tempel: de regeering volgt er u en be schermt u. De regeering zal het mogelijke doen om langzamerhand op Elzas-Lotliarin gen de wetten der republiek toe te passen onder eerbiediging van het materieel en zedelijk statuut der herwonnen provincies. Verre van de gewetensvrijheid te be perken, zal de regeering alle overtuigingen beschermen, en niets geweld aandoen, even zeer wat de politieke instellingen betreft als de godsdienstige overtuiging, hoe scherp ook de onrechtvaardige aanvallen zijn, waar zij blootstaat. ENGELAND. De Prins van Wales op reis. Het reisplan van het bezoek van den Prins van Wales aan West-Afrika, Zuid- Afrika en Rhodesia is door het Ministerie van Koloniën bekend gemaakt. De prins zal 28 Maart a.s. uit Engeland vertrekken en op 4 April te Bathurst in Gambia aankomen. Hij zal twee dagen doorbrengen te Freetown, de hoofdplaats van het district Sierra-Leone en vier dagen in de Goudkust-kolonie. Van 14 tot 22 April zal hij een toer maken door Nigeria. Op 30 April zal hij te Kaapstad aankomen. De reizen door de Kaapprovincie, de Oranje- Vrijstaat, Natal, Transvaal, Swaziland, Bechuanaland en Rhodbsia zullen bijna drie maanden in beslag nemen. In NataJ zal de Prins een bezoek breDgen aan Ladysmith, Colenso en aan andere plaatsen, waar in den Zuid-Afrikaanschen oorlog zwaar is gevochten. Zijn terugkeer naar Kaapstad is bepaald op 22 Juli. Zooals bekend, zal de Prins vandaar naar Argentinië doorreizen. Na zijn terugkeer uit Zuid-Amerika heeft de prins het voornemen om een bezoek te brengen aan Dublin, de hoofdstad van den Ierschen Vrijstaat. Dit bezoek aan Dublin is echter bekend geworden door een nie- officieel bericht en uit inlichtingen hier over, in bevoegde kringen ingewonnen, is gebleken, dat er geen definitieve regelingen voor zulk een bezoek zijn getroffen, maar dat het als hoogstwaarschijnlijk wordt be schouwd, dat de Prins, wanneer zich daar toe een goede gelegenheid voordoet, een be zoek aan Ierland zal brengen. SPANJE. De strijd ln Marokko. Primo de Rivera is uit Marokko te Madrid gearriveerd, om daar te beraadslagen. Inmiddels zijn door de Spanjaarden daar wederom bommen geworpen op de inter nationale zone, waarbij een Fransch sol daat-, die op wacht stond, is gedood.. EGYPTE. De buitenl. ambtenaren. 820 van de 1100 buitenlandsehe ambte naren weneehen Egypte te verlaten onder het optiestelsel der vorige regeering. De tegenwoordige regeering tracht de onmis bare tecl^sche deskundigen te behouden. JAPAN. Algemeen kiesrecht aange kondigd de buitenl. poli tiek. Burggraaf Kato heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat de regeering meent dat de tijden rijp zijn voor de invoering van al gemeen kiesrecht. Hij zal een voorstel in dienen tot herziening van de kieswet. De regeering overweegt ook de mogelijkheid om de samenstelling van het Hoogerhuis te wijzigen. De nationale verdediging zal wor den verzekerd zoodat aan de eischen der nationale veiligheid tegemoet gekomen wordt en de nationale verplichtingen kun nen worden uitgevoerd en terwijl het aantal divisies vermnderd wordt, zal de bewape ning worden vernieuwd. De begroofcing van uitgaven is teruggebracht tot 60 mllioen yen. De minister van buitenlandsehe zaken heeft nadrukkelijk gezegd, dat Japan be sloten is de integriteit van China te eer biedigen. In overeenstemming met het be sluit der mogendheden heeft Japan zich onthouden China te voorzien van munitie en andere middelen om de vijandelijkheden voort te zetten. De berichten volgens welke China communistiseh zou kunnen worden en zijn internationale verplichtingen afwij zen, zijn ongeloofwaardig. Hij betreurde de uitzonderingsbepaling, die in de Ameri- kaansche immigratiewet is opgenomen, doch er kan een dag komen dat de Ameri- kaansche zin voor rechtvaardigheid de over. hand krijgt. Gisteren brachten de Fransche bladen het bericht van het overlijden van dezen generaal, die in het begin van den oorlog een kortstondige, doch hoogst belangrijke rol heelt vervuld. Na den driednagschen strijd bij Charleroi nam hij op eigen ver antwoording het besluit tot den terugtocht, in de overtuiging, dat het 5e leger, waarover hij het bevel voerde, anders een gehec-len ondergang tegemoet ging. Ondanks zijn bevelen in legenovergeslel- den zin, hadden zijn onderbevelhebbers de troepen meegesleept in een „oflensii quand- méme", dat toen in Fransche officierskrin- gen vrij algemeen Werd gehuldigd. Zware verliezen waren hiervan het gevolg, evenals verwarring en onlreddering bij sommige troepen. Nog erger was dat alle steun aan de vleu gels ging ontbreken. Ter rechterzijde week het 4e leger, na vergeefsche pogingen om in Belgisch Luxemburg te dringen, terug naar de Maas; links kon het Engelsche le ger tegen overmacht en overvleugeling niel langer sland houden. Hoewel van oordeel dat Joffre zijn han delwijze niet goedkeurde, gat Lanrezac de noodige bevelen voor den terugtocht. „Vluchten is geen roemrijke daad", zoo heeft hijzelf dit beschreven, „maar anders te handelen zou beleekenen geheele vernie tiging van mijn leger, waardoor de alge- meene nederlaag, op dit oogenblik door de Fransche wapenen geleden op het geheele front, van de Vogezen tot de Schelde, on herstelbaar zou worden." Inderdaad werd de reeds sterk gespannen verhouding tusschen Joffre en Lanrezac er niet beter op. In het verslag van het Groote Hoofdkwartier over de eerste maanden van den oorlog werd later de volgende uitspraak gedaan: „....Generaal Lanrezac, zich op den rechtervleugel bedreigd achtende, trekt terug in plaats van een tegen-aanval te doen." Er had tusschen de beide generaals reeds voortdurend wrijving bestaan wegens de on verholen kritiek van Lanrezac op het ge- hetle „plan de campagne" en zijn aandrin gen op wijzigingen. Gedurende den alge- meenen terugtocht en het gevecht bij Guise, waar Lanrezac tijdelijk den vervolgendcn vijand terugdrong, traden opnieuw verschil len van inzicht aan den dag. Lanrezac werd dan ook 3 September 1914 van zijn bevel ontheven, misschien ook gedeeltelijk omdat zijn verstandhouding tot het Brilsche hoofdkwartier, waarmee hij als buurman in nauwe aanraking moest blijven, te wen- schen overliet. Maar wie zijn werk leest, krijgt den in druk dat de zedelijke moed om terug te trekken welke een hoogeren moed kan be leekenen dan doorvechten zonder kans op welslagen, zijn leger en daardoor den alge- m'ecnen toestand heeft gered en dat zijn be leid tijdens den terugtocht dat leger heeft bijeengehouden en in slaat gesteld om met goed gevolg aan den slag aan de Marne deel te nemen. Een ander heeft het toen mogen aanvoeren. Franchet d'Esperey, thans Maré- chal de France, terwijl Lanrezac eerst het vorige jaar eenige voldoening werd geschon ken door zijn verheffing lot grootkruis van het Legioen van Eer. Een der bladen noemt deze rechtvaardiging: laat, doch onvolledig. Het bovenstaande beoogt niel Joffre's oor spronkelijke en later gewijzigde plannen te beoordeelen. Een plan kan uitstekend zijn, en toch mislukken. Het kan ook slecht zijn en is dan vanzelf lot mislukken bestemd. Slechts is bedoeld, de aandacht te vestigen, althans bij zijn sterven, op Lanrezac die welhaast in vergetelheid is geraakt doordat latere gebeurtenissen zijn zelfstandig be sluit hebben overschaduwd, terwijl dit toch vermoedelijk een der kiemen is geweest, waaruit de overwinningen aan de Marne zijn ontstaan. Een der Parijsche bladen vermeldt nog dat Lanrezac's voorouders tot de „terreur" den titel hadden gedragen van Markies van Cazernal. Die naam is toen omgekeerd, ken nelijk om hem zijn adellijk karakter te ont nemen. 19 Januari 1925. H. v. P. Général Lanrezac. Le Plan de Cam pagne Francai» et Ie premier mois de la guorre (Pavot). De Kenlsche zöne. LONDEN, 23 Jan. (N.T.A. DraadL) c* Naar de „Times" verneemt, zal het eind rapport der militaire oontrole-commissis aaugaande Duitschlands antwoord gat) de geallieerde commissie te Versailles, alsmede aan den Gezantenraad te Para's, één der eerste dagen van Februari worden voor* gelegd. olgens andere bladen zqh de geallieerden voornemens ter zeifder tjjd een antwoord var formeel karakter te geven op de jongste Duitsche nota aangaande de ontruiming der Keulsche zone. Ontwapening. LONDEN, 23 Jan. (N.T.A. DraadJooB), Naar hier verluidt zal een uitnoodiging van President Coolidge voor een ontwapenings conferentie de Engelsche regeering ten' allen tijde welkom zijn. TOKJO, 23 Jan. (Reuier). Naar bekend gemaakt wordt, zal Japan met genoegen deelnemen aan een ontwapeningsconferen* tie, indien deze bijeengeroepen wordt, en strookt met de beginselen" van internatio nale vriendschap. De ministers van oorlof en marine zullen in den landdag op een in terpellatie dienaangaande antwoorden. Amerika en het accoord van Parijs. LONDEN, 23 Jan. (N.T.A. draadloos) Uit Washington wordt gemeld" dat de Se naat zonder discussie ccn motie heeft aan genomen, waarbij het dep. van buitenL zaken wordt verzocht om een vertaald af schrift van de te Parijs gesloten overeen komst omtrent de toewijzing van de her stelbetalingen en annuïeiten, wijl zulks tot1 recht verstand van de bepalingen dier over eenkomst noodig is Na de goedkeuring van Luther's program. BERLIJN, 23 Jan. (N.T.A. Draadloos); Over de goedkeuring der regeeringsvcrkla ring toont de pers over het algemeen zioK niet verrast. De rechtsehe bladen leggen er den na druk op dat het kabinet de noodzakelijke arbeidsmogelijkheid heeft gekregen. De linksche bladen nemen een zeer ge reserveerde houding aan bij de beoordee ling. Eenige democratische bladen meenen daf het kabinet Luther zal aanblijven zoolang het de plannen, uiteengezet in de regee- ringsverklariog, uitvoert. De Rijksraad. BERLIJN, 23 Jan, (N.T.A. Draadloos) Rijkskanselier Luther heeft zfch gisteren aan den Rijksraad voorgesteld en introdu ceerde den minister van binnenlandsch© zaken, die in den Baad het voorzitterschap beklecden zal. Frankrijk en Duitschland. BERLIJN, 23 Jan. (N.T.A. DraadloosJf De Duitsche handelslegatie zal heden aan' den Franschen minister van handel Raynal- dy antwoorden op de Fransche voorstellen inzake het handelsverdrag. Naar verluid worden in dit antwoorjj eenige ophelderingen gevraagd. De Fransche schulden, NEW-YORK. 23 Jan. (Reuter). De „NeW York Times" bericht, dat de bankiers, bl$ wie plannen in overweging waren, tot den verkoop van nieuwe Fransche obligatie* leeningen, zijn daarvan teruggekomen n* de verklaring van den afgevaardigde Marin in de Fransche kamer van j.l. Woensdag, weergevende het Fransche standpunt ter zake van Frankrijk'9 schuld aan Amerika, waardoor het succes van zulke uitgiften ta gevaar wordt gebracht. De Dominions en het Protocol van Génève* LONDEN, 23 Jan. (V.D.) Volgens be richten uit Sydney zou de Australische re geering ondanks de officieus© tegenspraak bij de opening van liet parlement voorstel len het protocol van Génève te verwerpen,- Ook de andere Dominions zouden het' Ministerie in kennis hebben gesteld, dat zij het Protocol net kunnen aanvaarden. De mijnwerkers in Engeland. LONDEN, 22 Jan. (V.D.) Het bestuuü van de mijnwerkersfederatie heeft giste ren te Londen vergaderd en heeft besloteiS de districten te verzoeken voorstellen voor- een nieuwe overeenkomst te formuleeren,- welke het bestuur zal onderzoeken en mef een advies op 26 Februari aan de confe* rentie zal voorleggen. Verder besloten de uitnoodiging der mijn- eigenaren, leden te benoemen in een suhi* commissie ter bestudeering van den toe* stand in de industrie, aan te nemen. Schietpartij op Ierland. LONDEN, 23 Jan. (N.T.A. Draadl.) Gisteravond weiden tweo schoten gelost of den schildwacht van liet fort aan den in* gang van de haven van Cork. Toen de wacht in het geweer was geroepen, werden nog meerdere schoten gelost. Daarop opende de wacht vuur uit machinegeweren, dat 10 mi nuten aanhield. Niettegenstaande men zoeb lichten liet spelen, kon niet ontdekt worde® wie de schutters waren. Niemand kreeg Wj de schietpartq letsel. Zweedsche kabinetswisseling. LONDEN, 23 Jan. (N.T.A. draadloos); Naar uit Stockholm wordt gemeld zal de premier Branting morgen, als het kabinet gereconstrueerd zal zijn, wegens langdurige ziekte aftreden de minister van Financiën Thorson zal hem opvolgen. Voor den Spaanschen koning. LONDEN, 23 Jan. (N.T.A Draadl.) Uit Madrid wordt gemeJd, dat de Koning en do Koningin en Primo de R-i^ra eon feestmaaltijd bijwoonden, door het gemeentel bestuur van Madrid ier hunner ©ere gegeveni, De burgemeesters van een groot aantal Spaansche gemeenten zjjh to Madrid btfeew gekomen voor een demonstratie van loyaU-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2