No. 19897. WOENSDAG 21 JANUARI Anno 1925. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD iEUWS. Het voornaamste nieuws vanhPffon. r. BUITEMLAMD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren priji. J Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en jlEiterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven {10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noórdefndsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden f 2.86, per week ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week0.18 Franco per post 2.36 portokosten. •K nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Yischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELV1SCII a 10.20, groote SCHELVISCH a 10.65, SCHOL a 10.26, 10.30 en 10.32, KOOLVISCII a 10.18 per pond, HARING a 10.05 per stuk en Zeeuw - sche MOSSELEN a 10.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden. 21 Januari 1925. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door 1\ ed. P. J. C. van Cleef—Michels, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om .vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse yan verkoop en elders, in het perceel Raam- steeg 63. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Januari 1925. Nog een huldiging van dr. Mark Jansen. De Orthopae'dische Polikliniek in het Aoademisch Zikerihuis alhier mocht uiter aard het 25-jarig jubileum van den man, die deze kliniek stichtte en tot bloei bracht ook niet vergeten. Ook daar wilde men dr. 'Jansen die er de ziel en stuwkracht van is IvukEgem. En men meende, dat die huldi ging in de kliniek zeil moest plaats hebben al kon zij dan niet op den dag zelve plaats hebban. En zoo ver enigden zich er dan het ge- vormd.de hukligimgscomité, beslaande uit Üe beeren J. Bronsgest, II. Fokker, arts, W. do Mol en C. van Hellemond, semi-arlsen, Jos. G. C. Schmeinck en zuster C. S. Fon- iein mot een groot aantal oud-poliklinische pati&nten. Het zaaltje was eenvoudig doch keurig versierd met groene planten en met bloe men. Bij het binnenkomen van dein jubi laris weixl door 't dochtertje van den beer Bronsde est een orllhopaedisc'h gedicht opge zegd, hetwelk dr. Jansan in prachtuitgave werd aangeboden, terwijl het don overigen aanwezigen in gewonen druk weid over handigd De jubilaris zeer aangenaam verrast door deze zoo -oprecht gemeende huldiging dankte hartelijk voor liet mooie gedicht. Ter kenschetsing wat men onder een ..Orthopaedisch" gedicht moet verstaan, druloken wij enkels regels uit het versje af. Zij luiden Ken vierjc eeuw hebt gij onverdroten Voel heupen in die kom gesbooten, Veel kromme beenen recht gezet Vooral bij 't ak'lig spiorkwarlet Veel ronde ruggen recht gemaakt Kn nooit uw heilzaam werk geslaakt Scheef hak: n, plat voelen, kondt gij genezen. Ook hel verleggen van spieren en peezeo, Behoorde tot Uw dang'lijksch werk, In het makrn van gipsbedden waart gij zeer sterk l'ertcs vcrdv.-oan, het werd platte kom rins Nederland bleef niet langer krom DiijP lang nog gespaard voor alle mis vormden, Die al die jaren Uw huis bestormden. Daarna, word hij nog toegesproken door den heer Bror.sgeest, die van liet ontstaan en de oprichting d'er kliniek af tot op lieden, dat is Lïjna 2U jaren, in de kliniek werkzaam was. Hij schelste in korte Lrek- lron het eenvoudig begin en do volhardende werkzaamheden in dit kleine zaaltje, welke geleid hebben tot oen groolen bloei der bli- r.ick ondanks het feit dat de middelen be krompen waren. De groote'voorraad mate riaal en de hier aanwezige Röntgen-photo's zijn daarvan getuigen. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubi laris moest de Commissie er van afzien een cadeau aan te bieden. Doch commissie en oud-patiënten voelden toch dat zij niet met tecre handen mochten aankomen. En daar om ljood de spreker uit naam van alle aan- v zigen den lieer Jansen aan, een com pleet Instrumentarium, voor de behande ling van corgenetale heupluxaties, ver vaardigd in de fabriek van de firma A. en D. Schmeink te Amsterdam, vergezeld van en album met hel Ncdcriandsche wapen in zilver met de gedrukte namen van alle deelnemers;-tors). De huldeblijk werd door dr. Murk Jansen rn dank aanvaard. Hierna drukten alle oud-patiënten den jubilaris do hand en werden ververschin- gon, rondgediend. Na aflocp werden photo's genomen van li l gezelschap en de in de kliniek aanwe- z /o instrumenten. Gemachtigden voor het Kiescollege der Nsd.-Hervonnde Gemeente. Gisteren zijn bj) enkele candidaatsteliing t t gemachtigden voor het Kiescollege dar Ned.-Hervormde Gemeente herkozen de na- vólgende twintig leden. n.f. de heeren: A. Cornet, F. Deek, P. Eikerbout, W. Fontein, Joh. Jansen (1887), W. P. ten Kate, H. Kokkedee, P. P. de Koning, A. Kniven- hoven, M. Kuivenhoven, J. Megchelsen, G. J. van Mourik, B. J. van der Nat, A. v. d. OuweeJen, Job. J. v. d. Reyden, C. J. Ml de Reuver, P. Selier, T. Öprui- tenburg, P. Stoeken en W. F. Tegelaar. Verder werden in bestaande vacatures gekozen de heeren A. Bink, W. F. Eggink, L. B. den Houter, G. Knetter en H. M. I Pont. Verder werden vier-en-twintig gemachtig- den noodig geworden, doordat de Kerkeraad w'erd uitgebreid, eveneens bij enkele can didaatstelling gekozen, en wel de heeren: J. Th. Balkenstein, Jao. van Biemen, M. -Brinks, A. van Buuren, Jac. Eikerbout, Nie, Eikerbout, L. Fontein, H. de Geus, Jac. de Geus, Ph. Kooreman, J. Keereweer, O. J. Kromwijk, F. v. d. Laken, J. van Leeuwen, F. v. d. Mark, O. A. P. Minder- houd, L. Mulder, Joh. O. Sierat, \V. F. Vallcntgoed, E. v. Wijhe, G. van Wijk, G. L. Wjjling, P. Zaalberg en L. Zitman. „Palchri Studio". In de groote Stadszaal, welker podium smaakvol was versierd met mooie planten, gaf gisteravond de R.-K. gemengde zangver- eeniging „Pulchri Studio" een uitvoering. 't Was niet voor de eerste maal, dat wij met vele anderen het genoegen hadden deze Verecniging in 't openbaar te hooren, en ook nu, evenals te voren, hebben de zangeressen en de zangers ons goed voldaan, en konden wij de keuze der uitgevoerde nummers loven. De directeur van deze vrij sterke zang- vereeniging, waarin de verhouding der par tijen weinig te wensclien overlaat, de heer Th. van Niekerk, is en blijft een eenvoudig man, in alles, ook in zijn leiding zelve. En locij, zonder gewapend te zijn met een diri geerstok, bereikt hij, meest met den wijs vinger of da tot een vuist saamgeknepen rechterhand en met zijn rechterarm, slechts nu en dan geholpen door zijn linkerarm, een resultaat, waarover de hoorders tevreden kunnen zijn en dit ook waren, blijkens hun gulle bijvalsbetuigingen. Eenvoudige liederen werden gezongen en zij klonken over 't algemeen heel goed. De inzet met Olivier Koops „Welkomst groet", gezongen bij gelegenheid van het Eucharistisch Congres te Amsterdam, stemde de aanwezigen reede dadelijk gunstig voor het koor, dat met „Zigeunerleven" van Ro bert Schumann, hel eenige nummer, dat be geleid werd, met een goed gezongen eolo er in, zooveel succes oogstte, dat het op verzoek na het laatste programma-nummer moest herhaald worden. Bijzonder verdienstelijk voerde het koor het „Boven de Sterren" van Frans Abt uit. Ook nu werkte het Adriani-ensemble, uit Den Haag, mede, d. w. z. het Residentie strijkje en het Nyapian-kwartet er van. Het welbekende strijkje heelt veel te ge nieten gegeven, maar vond niet aldoor van het geheele aanwezige publiek de aandacht en de waardeering, welke het verdiend had. Dat was heel jammer. De begeleiding van „Zigeunerleven" was mede zeer goed. Naar het genoemde kwartet werd echter met groote aandacht geluisterd; alleen werd bij een paar nummers, „O, Pepita" en „Vaarwel" van Nicolaï, de lachlust velen begrijpelijkerwijs te machtig om slil le blij ven. Voor alle nummers, door het kwartet ge zongen, niets dan lolt Als toegift bracht het ten gehoore „Ritters Abschied". De directeur der Vereeniging ontving een bloemenmand en het Adriani-ensemble in zijn geheel eveneens zulk oen hulde, zij het in andere kleuren. De mand voor het ensemble kreeg als be zitter, na overleg der Adrianiislen en een speechje van één hunner, den zeer gcwilden tenor. Naar aanleiding van het feit, dat aan prof. W. Einthoven do Nobelprijs voor ge neeskunde is toegekend, zal da faculteit der geneeskunde prof. Einthoven hedenavond oen maaltijd aaubieden in Maison Bruyns. De jaarljjksche vergadering van hot Leidscb Universiteitsfonds zal den 9den Fe bruari in plaats van des namiddags na afloop van de rectorale rede, met het oog op de herdenking van den 350slen stichtings dag der Leidsche Hoogeschool, in den voor middag worden gehouden. B(j Kon. besluit is aan den heer A. J. Kooien, onderwijzer alhier, toegekend do bronzen eerepenniug voor mensohlicvend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift afs blijk van goedkeuring en' tevredenheid we gens de door hem met levensgevaar ver richte redding van een drenkeling uit het water van het Rijn- en Scniekanaat alhier op 8 Augustus 1924 Op 29 Januari a.s. zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat onze stadgenoot J. Koet kleermaker Werd In het Weeshuis aan de Hooglaudscho Kerkgracht. Op 5 Maart a,s. hoopt de Leidsche Bestuurderebond zjjn 2ö-jarig bestaan te herdenken. Er heeft zich uit de aangesloten organisaties een comité gevormd, dat aan do voorbereiding voor een herdenking werk zaam ls. Evenals ten vorigen jare is ook dit jaar de laatste Zondag van Januari bestemd tot z.g. „Jeugddag". De bedoeling hiervan is, op di(® dag de ouderen meer bekend te maken niet alleen met het streven van de modern-religieuze jeugdbeweging onzer dagen; maar ook om hen er op te wijzen, hoo ouderen en jongeren gezamenlijk heb ben op te trekken tegen de veimateriali- seoring van den modernen mensch en de barre ontgeestelijking van de tgenwoordige maatschappij. Op den morgen van den 25sten dezer zal in de vrijzinnige kerken van Nederland, en dus ook te dezer stede, gesproken wor den over het jengdstreven, terwijl veelal des avonds de ouderen „te gast" zullen zijn bij de jongeren, die met hen '.villen overdenken, in hoeverre net ten strijde trek ken van oud en jong mogelijk en wensche- Ijjk is. Zoo zal in het kerkgebouw der Evang. Luthersche Gemeente a.s. Zondagavond te acht uur zulk een Jeugddag-samenlomst plaats vinden, uitgaande van de Afd. Leiden va-i den Vrjjz. Christ Jongeren-Bond, waarin ouderen en jongeren elkaar in gemeen schappelijk streven hopen te vinden en te waardeeren. I De Herv. (Geret) Staatspartij houdt morgen te Utrecht een jaarvergadering. Op I de agenda wordt o.m. vermeld: Afdeeling Leiden wil een kraohtige actie tegen het „heilloos drijven" van prof. mr. Van Apeldoorn (protesteerende Kerkvoogdij en) en tegen het „separatistisch drijven" van den „Gereformeerden Bond". Deze aid. wil ook trachten, de Synode te bewegen tot het uitschrijven voor heel de Kerk van speciale godsdienstoefeningen op 15 Sept. a.s. in verband met den 400ston gedenkdag j van den marteldood van Jan de Bakker. j Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs al- I hier zijn thans ingeschreven 1062 werk- zoekenden. I Hedenmorgen, ougeveer kwart voor zessen, werd de brandweer gealarmeerd voor oer, brand in perceel Kolfmakerssteeg 16. waar in de benedenverdieping een fabriek van waskaarsen, ten gébruike in de Katho lieke kerken, is gevestigd. De bovenwoning wordt bewoond door den eigenhar A. J. P. met zijn gezin. Omtrent do oorzaak van den brand last men nog in het duister, j Het eerst was een politieagent met een minima op de plaats des onheils aanwezig, die echter niets tegen de snel om zich heen grijpende vlammen kon beginnen. Ongeveer een kwartier na het signalc-eren van den brand arriveerde ook de autospuit, die direct met drie stralen wüter begon te geven. Het blusschingswerk werd door den rook zeer bemoeilijkt. Eerst toen de ladderwagen verscheen, kon met merkbaar succes het blusschon ter hand worden ge nomen, door ook van boven aT water in de vlammen te storten. Door de gelukkige omstandigheid, dat er weinig wind was, sloeg de vlammenzee niet over op de be lendende perceelen, hoewel het onverant woordelijk lijkt, dat geen der buren door dc politie pf brandweer gewekt was' ga- 1 worden, vonral, waar zich in een nabij- gelegen pakhuis zeer brandbare stoffen be- vonden. Ongeveer lialf acht was men don brand meester, hoewel nog gedurende geruimen 1 tijd water werd gegeven. Het pand zelf brandde geheel uit; slechts de muren en het dak bleven staan. De schade wordt door verzekering gedc-kt. MUZIEK. Don-Kozakkenkoor. Onder directie van een hunner hebben strijders, voor 't meerendeel officieren, uit liet witte leger onder WTangel, dat legen de roode troepen van Trotski heeft gevochten, zich tot een koor vereeiügd. Allen jonge, krachlige mannen uit het Dongobied, ge - kleed in militaire uniform, martiaal in voor komen en beweging. De loop der gebeurte nissen in Rusland heeft de grens van hun vaderland voor hen gesloten. Zingende trek ken ze nu de wereld door. Gisteravond hoor den wij lien in den Schouwburg. In dubbele rij opgesleld in een halvcn cirkel, voorste rij handen op den rug, achterste rij armen ge vouwen, in 't middelpunt de kleine levendige figuur van den dirigent: het geheel een schilderijtje, mooi van lijn en kleur en van ongeméene bekoring. Wie, zooals wij, dit koor voor het eerst hoorde moet versteld hebben gestaan van dezen samenzang: nog nimmer hoorden wij een koor, dat ook maar in de verte met dit te vergelijken is of het zouden de Sixtijners moeten zijn. Toen we van den eersten schrik bekomen waren en onze indrukken gingen schillen om ons rekenschap le geven van de wezenskenmerken van dit koor, kwamen we al dadelijk tot de overtuiging dat het geheim van dit ensemble niet schuilt in de geperfec tioneerde zangkunst van den individueelen zanger. Zelfs wie solistisch naar voren kwa men bleken natuurstemmen te zijn; wel van zeer goede hoedanigheid doch op zich zelf niets buitengewoons. De kracht van dit koor schuilt in de éénheid van samenzang, die het resultaat is van nauwgezette en aanhouden de studie. Maar die éénheid was dan ook volmaakt. Alles concentreerde zich in den dirigent. De heer Serge Jaroff moge dan offi cier van zijn vak zijn, stellig is hij van een zeer bijzondere muzikale begaafdheid en voor alles een geboren koorleider. Tussehcn twee haakjes: merkwaardig dat er onder de Russische officieren zoovele musici zijn; van dc meest beroemde Russische componisten behoorden er verscheidencn tot den officie renstand. Serge Jaroff voelt met onfeilbare intuïtie den geest, het eigene van elk werk waardoor hij steeds de groote lijn weet vast te houden. Is dit zijn eerste zorg, de tweede, daaraan gelijk, is die voor de uiterlijke ver zorging van het détail. Wie het niet gehoord heeft kan zich .geen denkbeeld vormen van het pianissimo, dat schier onhoorbaar door de zaal klonk als een nagalm door de ge welven van een calhedraal. Buitengewoon virtuoos was het aanzwellen op een zeer zacht ingezetten toon tot op een geweldig forle om daarna dienzelfden loon terug te doen gaan lot het leerslo pianissimo. Dan vermelden wo verder de absolute gelijkheid waarmee passages in geweldige slemuitzet ting abrupt werden afgebroken, zóó dat we sidderden van de ingetreden pauze. Bewon derenswaardig was de zuiverheid en de vast heid van toon, dat teere punt in den onbe- geleiden samenzang. Een toon vóór den aan vang van een lied \yerd niet rondgedeeld: het schoen wel ol ieder zanger een absoluut ge hoor had. Zoo zouden we kunnen doorgaan met het vermelden van prachtige bijzonder heden. Op een enkel lied na (De roöde Sarafaan) was ons nlles vreemd. Uitgevoerd werden een drietal kerkelijke gezangen van een Rusr' siscli componist uit de 18e eeuw, vol wij ding en overgave maar in veel minder stren gen stijl dan onze geestelijke liederen. Daarna volgden een achttal wereldlijke liederen van zeer uitccnloopend karakler. Meestal eenvoudig van structuur en zonder pretentie gedacht doch steeds vol roerende schoonheid. Er zit in al die liederen een ele ment van volksmuziek, waardoor ze een geheel eigen fysionomie hebben. Prettig om naar te luisteren vooral in zoo superbe uit voering. Jammer, dat het publiek niet in groolcr getale is opgekomen. Niet alleen dat de af wezigen veel hebben gemist, maar er komt ook van dat onze slad gevaar loopt afge voerd te worden van de lijst der steden waar buitengewone prestaties op muzikaal gebied op prijs worden gesteld. Maar wie er waren hebben buitengewoon genoten: ze hebben boor en dirigent geestdriftig gehul digd. Nadat de direotie van de. Scheepsbouw Mij. ,,De Nieuwe Waterweg", i te Schiedam, de verzekering had gegeven, dat het haar ernst is met de toegezegde concessies en zij de overige grieven onder de oogen zou zien, ia de staking van het personeel der klink-iifdeeling opgeheven. Er zouden geen rancune-maatregelen ge troffen worden. Gistermorgen vroeg, bij dik- ken mist, is het Fransche stoomschip „Ka- pitaine Prieur", op weg van St.-Nazaire naar Botterdam, beladen met stukgoede ren, plra. 3 mijl ^Zuidelijk van den Water weg, op de Maasvlakte gestrand, zoo meldt men van Hoek-van-Holland. De sleepboot „Zuiderzee" van L. Smit Co's. Interna tionalen Sleepdienst i« derwaartfl vertrok ken. Het landgoed „Nooit Qe- dacht", te Loosdrecht, zal niet in eloopers- lianden vallen, daar het van de tegenwoor dige eigenares uit de hand li aangekocht door jhr. Q. J. van Swinderen, burgemees ter dier gemeente. De directeur van de Konin le lijke Paketvaartmaatschappij heeft, naar het Haagsche Anetakantoor verneemt, don bouw van een vijftal stoomschepen als volgt gegund: Een schip aan de N.V. Werf voorheen Bijkee «fe Co. te Botterdam met machines van Werkspoor te Amsterdam vier schepen aan de N."^. Wilton's Machi nefabriek en Scheepswerf te Botterdam met machines van Gobr. Stork Co. te Hengelo. Alle schepen zijn van hetzelfde type, meten bruto circa 1000 registerton hoofdafmefcingen 230 gr. x 38 gr. x 12 gr. 0 min. en inrichting voor lading zoowel als passagiersvervoer. De schepen zullen ge noemd worden naar vroegere gouverneurs- generaal van Indië, t.w. resp. Booseboom, Van Goens, Speelman, Van Diemen en Duyraaer van Twist. De stranding van „De Archan gel". Men meldt uit Amsterdam: Eerst gistermiddag om half vijf Zjjn de reizigers voor Amsterdam, die met de nacht boot van Harwich, „Archangel", 's nachts uit Engeland naar den Hoek waren over gestoken, in de hoofdstad aangekomen. De „Archangel" i3 gestrand is op onge veer dezelfde plaats, waar ongeveer 15 jaar geleden de „Berlin" verongelukte. Toen de stranding plaats had, sliepen de passagiers nog. Zg werden gewekt en vernamen, dat zij met konden landen, daar hot schip vast zat. Dank zij de geruststellende mededeefin- gen van de bemanning, bleven allen vt$ kalm. Van een consternatie wa3 geen sprake. Een kapitein van een ander stoomschip BTNNENT.AND. De Commissaris der Koningin ln Gelder- land vraagt ontslag. Da Provinciale Tulndersvoorschotten moeten vóór 1 April a.s. afgelost worden. Adres van den Bond tegen Vacoinedwang BUITENLAND. Het debat In den Dultsohen Rijksdag. De begrooting van bnitenl. zaken In df Fransche Kamer. Een Russisch-Japanscbe overeenkomst. Regeerlngscrisls ln Luxemburg. bowoert, dat de Harwich-boot in plaats Va* rechts een der boeien bjjl de zuidarpier links was gepasseerd. Toen dit bemerkt j werd, gooide de kapitein van de „Archan gel" het roer om. Het was evenwel te laat om een aan den grond varen te voorkomen, i Gisteren te ongeveer 12 uur, zes uur j na do stranding, toen eenige malen tever geefs was getracht het schip vlot te bren gen, werd besloten de passagiers en hu» bagage te landen. In groepen werden zj met eenige booten ndar Hoek-van-Holland gebracht. Verschillende reizigers, die naar Weenen cn Rusland moesten doorreizen, misten de aansluiting met den. trein. Andere passagiers misten de verbinding met Han» burg, van waar zij met de boot der Ham burg-Amerika-lijn naar Amerika zouden gaaa De politio te Amsterdam heeft i twee mannen aangehouden, verdacht van 1 heling van de damesmantels, tor vaarde van tion duizend gulden, toebehoorenda aan „Maison de Bonnetrie." Van de 139 mantels zijn, ten huize dezer helers, dik bij de politie niet als opkoopers bekend stonden, reeds 97 opgespoord. De geheele inventaris is met den politie auto vervoerd. Dc verdachten, die naai- het politiebureau op het Singel zijn overgebracht, hadden hot gostolene van anderen overgenomen. Dc tweo mannon, die don diefstal gepleegd hebben, zijn nog niet aangehouden. De mantels werden op het eindo van de vorige week omstreeks vier uur gestolen. Zij bevonden zich in een kist, die op een handkar in do Blinde katers teeg stond. De handkar werd later opgespoord. Op-het Marnixplofn te Amster- dam zijn een vronw en tweo kinderen bjj het oversteken van den weg door ee» personenauto overreden, waarbjj! eert der kinderen vermoedelijk door den auto werd meegesleurd en onder een fn dezelfde riohl- ting rijdenden tramwagen terooht kwam. Bet drietal is in het Binnengasthuis opgenomen. De chauffeur heeft verklaard, dat op hel noodlottige oogenblik de remmen van den auto niet werkten, en bij door den sohrOc het stnur waa kwijtgeraakt. Op minister Oolijn land goed „De Hoogstraat", te Leeraum, zijn thans bolden geplaatst, met het opschrift „Bouwterreinen te koop, te bevragen bij notaris W. Schroot te Amerongen." Hier uit bljjkt dus, dat het landgoed verkaveld zal worden Eon predikant komt bij eer winkolier, die een andero richting is toe gedaan, en vraagt een paar glacé-hand sdhoonen. Hij is op straat bezig deze aan te trekken, maar plotseling scheurt er een. Bij' gaat terug en zegt tegen den winkelier: ,,Je hebt altijd gezegd, dat ruiju leer over 't algemeen niet deugt; maar jouw leer deugt heelemaal niet." DE ALGEMEENE TOESTAND. Dabat in den Rijksdag. Een intergeallieerde commissie ont bonden. Het debat over de Du '-che rrjecritigs- verklaring is in vollen gang. Nieuwe ge- zicdiLpunlen hebben zich daarbij nog niet voorgedaan. De socialist n evenals de com munisten hebben de felste oppositie aange kondigd, terwijl DuiLoh-nationalen en Duitsche Volkspartij de regeering steunen, al kozen, de eerste liever direct l n and&- ren weg den weg naar do monarchie. Het Centrum heeft zich op 4e vlakt ge houden, alleon deze regecringsverklaring accepteerend, zonder meer. Men zie onder Duilschland. Of er nog verrassingen bij het verdere debat zich zuilen voordoen? Parker Gilbert, de agent van do betalin gen voor lfet herstel, heeft in d Commis sie van Herstel voorlezing gedaan van de rapporten nopens de toepassing van het

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1