No. 19896. DINSDAG 20 JANUARI Anno 1925. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!!: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenlién, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdage en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven SO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. '10.13. „0.18. Jlt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visckmarkfc 18, tel. 1225, is WOENSDAG [verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.19, SCHOL a 10.26, KOOLVISCH a i 0.18, CARBONA- DEVISCH a f 0.38, KABELJAUW a i 010— f 0.45 (geb. kabelj. a f 0.32) per pond, HARING a f 0.05 per stuk en ZEEUWSCHE MOSSELEN a 10.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Eurgem. Leiden, 20 Januari 1925. Afscheid van brigadier J. A. Verkuylen. Namens bijna alle leden van het corps bood de voorziter der kuldigingscommissic de heer J. Zwart den scheidenden kameraad ;een doublé lorgnetgarniluur en een thee- iatel aan. De Voorzitter der R.-K. organisatie, de heer S. Verwer, sloot zich bij de hartelijke woorden van den vorigen spreker aan en joveihandigde den verlrekkenden oud-voor zitter een rookstel en een kistje sigaren. De Voorzitter van de af deeling Leiden van den Algemeencn Politiebond „Vorstin en Vaderland", de lieer C. Bodenslaf, sprak nog enkele woorden tot afscheid, waarna de heer Verkuylen voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden en voor de ontvan gen geschenken bedankte. Steeds zullen deze laatste hem doen denken aan de goede kameraadschap in het Leidsche politie corps. Nadat het muziekgezelschap zich nog fcenige malen had doen hooren, was de plechtigheid afgeloopen. 25-Jarifl jubileum A. J. Stuivenbeig. Op 1 Januari j.l. was het 25 jaar geleden dat de heer A. J. Stüivenbcrg, amanuensis le klasse aan het Botanisch Laboratorium alhier, als zoodanig werd benoemd. De her denking van dit feit werd met het oog op de afwezigheid van de meeste studenten die er prijs op stelden ook hunne gelubwcnschen den verdienstelijken ambtenaar, persoonlijk te kunnen brengen, uitgesteld tot heden. In de werkplaats van den jubilaris, met groen en bloemen versierd, waarin de tal rijke instrumenten en werktuigen door dezen kundigen amanuensis vervaardigd, waren tentoongesteld, vereenigden te elf uur zich een aantal personen, verbonden aan dit La boratorium en aan de zuslerinrichling de Hortus, waaronder een groot aantal dames en lieeren studenten. Na cenig wachten, werd de jubilaris met zijn cchtgenoote en zoon binnenge leid. Nadat zij hadden plaats ge nomen, werd de heer Sluivenberg allereerst toege sproken door den directeur van het Laboratorium prof. dr. J. M. Janse, die aanving met dc herinnering, dat zij beiden onge veer tegelijk aan het laboratorium werden verbonden en dat zij steeds in de beste harmonie hebben samengewerkt. Zij kwamen voor moeilijke gevallen le staan. Allereerst ston den zij voor een vrij ingewikkelde admini stratie, hoewel geen van beiden klerk of boekhouder was. Zij werkten zich er samen in en hadden weldra de' juiste methode ge vonden. Doch ook in het meer belangrijke labora toriumwerk, was de jubilaris spr.'s vaste en trouwe hulp. Hoewel niet de verantwoorde lijke persoon, stelde hij zich toch verant woordelijk voor alles wat liij deed. Spr. is cr van overtuigd dat S. niet alleen zijn plicht, maar meer dan zijn plicht heeft gedaan. En dat is wel de hoogste lof die men een ambte naar kan geven. S. werd opgeleid tot instrumentmaker-glas blazer en heeft alle diploma's op dit gebied behaald, die te verwerven waren. Aan de hand van de aanwezige instrumenten cn voorwerpen in dc werkplaats .aanwezig, toonde dc hoogleeraar aan, dat zoowel de door hem nagemaakte als zelf geconstrueer de werktuigen uitmuntten daor een fijne af werking en een zuivere constructie. De directeur van de groote inrichting van microscopische werktuigen van de firma „Van Zijs" te Jena, heeft hier in dit labora torium meer dan eens ingenieuze vindingen aangetroffen, welke later al of niet gewij zigd door de firma in den handel zijn ge bracht en voor de wetenschap van groote waarde bleken te zijn, wat prof. Janse met een sterk sprekend voorbeeld illustreerde. De hooglceraar sprak ten slotte den wenseh uit, dat hen hun beidén mocht gege ven zijn nog vele jaren te mogen samenwer ken en bood ten slotte als blijk van waar deering den jubilaris een Friesche klok aan. A. J. Stuivenberg Namens collega prof. dr. A. W. Nieuwen- kuis die verhinderd was tegenwoordig te zijn, wenschte hij den heer S. ook geluk en over handigde hem daarvan een brief en tevens als een bewijs van waardeering een antiek' koperen schaal. Ilierna trad namens studenten en oud- studenten dr. Van Selers naar voren die er aan herinnerde, hoe de heer S. steeds bereid was de studenten bij te staan. Spr. persoon lijk heeft zich door de vele diensten, door den jubilaris hem bewezen, meermalen be zwaard gevoeld en het is hem aangenaam dezen nu le mogen toespreken en daarvoor openlijk dank te betuigen. Hetzelfde gevoelen bezielt vele andere studenten en oud-studen ten en zoo kwamen zij er toe hem op dezen dag een blijk van hunne bijzondere waardee ring le doen toekomen. De keuze was moei lijk en daarom besloot men deze keuze aan den jubilaris zelf over te laten. Hij bood hem daarom de gezamenlijke bijdrage in een por tefeuille aan. Onlangs hoorden we aldus besloot spr. dat iemand van kwik goud "kon maken, laten wij hopen, dat u uw zilveren jubileum eens zult kunnen omzetten in een gouden feest. Voor den heer E. Th. Wille, hortulanus, is de lieer S. steeds een levend raadsel ge weest als hij dacht aan de ambtelijke ver houding tusschen hemzelf en den jubilaris en aan die van hortus en laboratorium. De verhouding schijnt hem wel te vergelijken met de Staten Hongarije en Oostenrijk, waar bij dan de drie en een halve eeuw oudere Horlus de rol van Hongarije vervulde. Als minister heeft S. beide steeds op dezelfde goede wijze behandeld. Spr. kon getuigen, dat S. meer voor den Hortus heeft gedaan dan hij misschien zelf weet. Daarvoor be tuigt hij hem bier dank en sprak den wensch uit, dat diezelfde vriendelijke verhouding mag blijven bestaan. Spr. meende ook niet achter te mogen blijven met hot schenken van een kleine herinnering. Zijn keuze was gevestigd op een parapluieslandaard. Hij hoopte, dat de levensparapluie van S. daar steeds in mocht staan ten teeken, dat het steeds zonneschijn op zijn levenspad js. Namens het Laboratoriumpersoneel sprak nu de collega-amanuensis Joh. Zijl, den ju bilaris toe. Ook deze was, zooals het andere personeel, dankbaar voor den raad en de hulp, steeds welwillend van den ouderen collega ontvangen. Hij bood hem ten slotte een muziekkast aan. De rij der sprekers werd besloten met den heer J. Mater, tuinman van den Hor tus. Namens het Hortus-personeel spreken de, dankte ook voor het vele dat dit aan den jubilaris te danken heeft, en herinnerue alleen aan den lijd der rijwielplaatjes, die in minder dan geen tijd solide op de Hor tusrijwielen waren bevestigd, dank zij den heer S. Namens den jubilaris dankte ten sloUe de zoon Stuivenberg Jr. allen voor de hulde, zijn goeden vader bewezen, aan wien hij naast zijn moeder zelf ook zooveel le dan ken heeft gehad en nog heeft. Hierna werd van het gezelschap een kiek gemaakt. Nog eens: de Poelbrug. Ia aansluiting op onze mededeelingen over do verlaging van de nieuwe' Poelbrug, kunnen wij nog mcedcelen, dat, ma onder ling overleg tusschen B. cn W. cn het Hoogheemraadschap Rijnland, Dijkgraaf cn Hoogheemraden tenslotte vergunning hebben verleend, de brug volgens bet in zicht der gemeente aan te brengen, een beslissing ook geldende voor de HarTebrug. Deze beslissing heeft allicht ook voor de toe komst waarde. Het heeft immers geen zin, dat een lichaam, hetwelk in hoofdzaak de belangen van het boezemwater ter harte gaat, ook zou ingrijpen waar het 't verkeer betreft te land of te water. Daarover to beslissen ligt meer eigenaardig op den weg der gemeente of dor provincie. Do kosten, dio dc verlaging zullen mee brengen, noemden wij al niet groot. Men za! dit begrijpen, als men weet, dat bet J nog slechts de tweo zijvleugels betreft, die men tot de hoogte, die men wenscht, laat zakken, wat betrekkelijk een cenvou- dige operatie is. Het middenstuk zal nu juist minder kosten. Wij wezen er ook reeds op, dat het maken van hoogc oprit ten, dat nu overbodig geworden is, veel geld zou hebben gekost. -Er lag reeds een zeer grootè hoeveelheid zand voor klaar, dat nu gebruikt werd voor slootdemping en waarmede reeds de sloot langs den weg over een lengte vain 35 Meter is gedempt. Ten slotte zij nog vermeld, (lat de kosten niet gedragen worden door de gemeente cn de H.T.M.maar dat ook de N.Z.H.T.M, haar evenredig deel bijdraagt, ieder der partij dus 1/3 gedeelte, en <lat zal ongeveer f 2CO zijn voor de gemeente. Het principe der dxaadlooze telefonie. Yoor een klein, irïaar zeer aandachtig pu bliek hield de heer J. Tinbergen gisteravond in het Leidsche Volkshuis een voordracht over bovengenoemd onderwerp. Door tee- keningen op het zwarte bord verduidelijkt, kwam het gesprokene hierop neer: Dg menschen kunnen eikaar op twee letaal verschillend© manieren berichten overzenden, n.I. lo. door middel van male- rieele telegrammen (zooals bijv. brieven) en 2o. door niet-materieele. Van dit laatste is een voorbeeld het gooien van steentjes in een wateroppervlak, dat zich tusschen bel den bevindt of het geven van rukken aan een touw. Wat hier voortgaat is niet iets stoffelijks; het is meer een soort besmette lijke zieke, die al de deeltjes op hun beurt teistert. Zoodra deze handelingen met regel matige tusschenpoozen herhaald worden, hebben wij een trillend lichaam, dat gol ven uitzendt. Men heeft kunnen aantoonen, dat ook het spreken en geluid zulke ver schijnselen zijn, waarbij de lucht voor de voortplanting zorgt. En ten slotte kan ook de electricileit in een geleider, uit zijn even wicht geraakt, trillingen uitvoeren, die aan leiding geven lot golven. Van fundamenteel belang is, dat, hoe sneller de trillingen uit gevoerd worden, des te kleiner de (golven worden; bij het geluid des te hooger de toon. Het verschijnsel, waarop de telegrafie be rust, is eigenlijk de „Tesonantie", het mee klinken van een goed gestemd lichaam op van buiten komende trillingen. Het speciale probleem, waarop ljpt zendstation berust, 13 het fabriceeren van hoogfrequente stroo men. Spr. bespreekt de rol van eenige der belangrijkste onderdeelen. De fundamen- teelc problemen voor het ontvangstation zijn het 9lemmen en de versterking. De ontvan gen trillingen worden ten slotte menschelijk" waarneembaar gemaakt door het inplanten van langzamer trillende onregelmatigheden, die ons oor als geluid opneemt. En wel worden hierbij juist die tonen gereprodu ceerd, die er bij het zenden „ingelegd" wor den. Nadat nog eenige gedane vragen waren beantwoord, eindigde spreker zijn helder en belangwekkende uiteenzetting. Onze landgenoot dr. J. K. Kramers, lec tor in de Ooslersclie talen a. d. Rijksuniver siteit te Leiden, is door den Volkenbond be noemd om de Volkenbondscommissie voor de grensregeling tusschen Turkije en Irak als tolk ter zijde te staan. Dr. Kramers is gisteren reeds van Gen&vc vertrokken en hoopt zich le Mossoel bij de commissie le voegen, Onze oud-gemeentekeurmeester de heer D. Braaksma, thans woonachtig te Maassluis, hoopt Donderdag a.s. Z0n 80sten verjaardag te herdenken. Hij geniet nog steeds een goede gezondheid. Stad en lande heeft hü meer dan vijftig jaar gediend. Do Buurt-commissie der Versiering Hooigracht heeft vergaderd. Door ziekte van den voorzitter, den heer Splinter, was deze vergadering uitgesteld. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er een saldo was vaan f 36.20, waarvan werd afgedragen f 18.10 aan de Vereeniging „Viacentius" en f 18.10 aan Jeruël (Middelstegracht). De rekening werd nagezien door de lieeren Van Thiel en Van Tol; zij werd in orde bevonden. Gisteravond hield dc afdeeling Leiden van de Communistische Partij in de kleine Stadsgehoorzaal een. openbare vergadering ter herdenking van een drietal vooraan staande persoonlijkheden uit de revolutio naire internationale beweging, n.I. Lenin, Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg. De vergadering was, hoewel de zaal niet ge heel was bezet, toch vrij goed bezocht. Onder de aanwezigen waren een aantal jeugdige personen, leden van do Comm. Jeugdgroep „De Zaaier". liet was nu een jaar geleden dat Lenin. der partij ontviel en Liebknecht en Rosa Luxemburg werden in Januari vermoord, van daar deze herdenkingsavond. In plaats van den heer Kuyper als spr. aangekondigd, trad op Koos Beuzemaker, leider dier Jeugdbeweging uit Amsterdam, die achtereenvolgens het leven en dc bc- leckenis schetste van het genoemd drietal. De tweede spr. de heer Van der Glas uit Hilversum, schetste hun politieke belec- kenis. De eerste ploeg onberodenen der 1st© artillerie-brigade van de dienstplichtigen der lichting 1925 is alhier ondfr de wapenen gekomen. Uit een der openbare scholen alhier is dezer dagen een doo3, inhoudende 40 gloei lampen, ontvreemd. Na het politioneel on derzoek i3 M. Jac. O. gebleken de dief te zijnna een volledige bekentenis te hebben afgelegd, is hij weer op vrije voeten gesteld. Door de politie 13 aangehouden de naclitverhlijver W. S., die nog eenige dagen hechtenis wegens openbare dronkenschap te goed h'eeft en naar Den Haag is overge bracht. Op den Rijnsb'urgerweg werd gister middag een handwagen, bestuurd door G. II., door de tram aangereden. De wagen werd vrijwel geheél vernield. De schade be droeg f25. Gisternamiddag omstreeks zes uur ge raakte op de Middelstegracht een paard en wagen, bestuurd door J. M., te water. Met behulp van omstanders en personeel van de firma Dros en Tieleman waren paard en wagen spoedig op het droge gehaald. liet paard had een vrij ernstige wonde aan een poot, welke door dr. Roos werd verbonden, De aulobusdienst station-Witte-Singel- Tuinstadwijk vioe versa, ondernemer de heer Van dor Kroft, is van bedien af opge heven. De exploitatie was niet langer loonend. MUZIEK. Haarlemsche Orkest-vereeniging. Als Schubert honderd jaar oud was ge worden en bovendien in de allergunstigste omstandigheden had geleefd, dan zouden we daarin voor een deel althans het ant woord kunnen vinden op de vraag hoe* het mogelijk is, dat een menschcnleeftijd vol doenden tijd biedt om meesterwerken van den hoogslen rang in zoo wonderbaarlijk groot aantal na te laten. In de muziekge schiedenis is er niet een, die hem in dit opzicht evenaart. Maar het verschijnsel wordt een geheimzinnig raadsel als we be denken, dat Schubert op zijn een en der tigste jaar is gestorven en dat zijn korte leven een aaneenschakeling was van zor gen om een sober bestaan. Een betrekking, die hem een weinig malerieele ruimte had kunnen bieden, was telkens voor een ander bestemd. Van zijn 17de tot zijn 20ste jaar stond hij als onderwijzer voor de lagere klassen in een volksschool ergens in de buurt van Weenen. Maar in deze drie jaren componeerde hij in zijn vrijen tijd acht opera's, vier missen en andere kerkelijke werken, benevens een groot aantal liederen, o.a. Erlkönig cn der Wanderer. Voldoening van zijn arbeid heeft hij bij zijn loven nooit gehad. Om een enkel voorbeeld te noemen: de symphonie in*b „die Unvullendete", die nu overal ter wereld den mensch in ver rukking brengt, is zeven en dertig jaar na zijn dood voor 't eerst uitgevoerd. Deze symphonie vormde het hoofdnum mer vóör de pauze. Den geregelden concert bezoeker is ze over- en overbekend en toch voelt hij iets feestelijks als hij ze weer voor de zooveelste maal zal gaan hooren. Tel kens opnieuw komt hij onder de bekoring van het grandiose hoofdthema (bassen en celli) cn van den vernikkel ijken zang In het tweede thema, dat wel Schubert op zijn allermooist is. En het andante zouden we een lied kunnen noemen, waarin het aller innigste, dat de mensch ervaren kan, wordt uilgezongen. Dank zij de voortreffelijke uit voering onder de bezielende leiding van den heer Gerharz, die gelukkig van zijn ziekte hersteld is, maakte het werk groolen indruk op liet gehoor, dat de groote zaal geheel vulde. Verblijdend verschijnsel: zulk een talrijk vast bezoek, dat in steeds stij gende mate toegankelijk blijkt voot de schoonheid der muziek, van die muziek, die alleen gerechtigd is dien naam te dragen. Mej. Frieda Belinfante, de tweede solo- celliste van het orkest, droeg na de pauze Saint-Saëns' a mineur concert voor. Bui tengewoon verdienstelijk. Ze heeft die door eiken cellist zoo gaarne gespeelde werk in een gunstig licht geplaatst. Haar slokvoering is zeer fraai cn haar loon heeft charme. Kwam zij niet altijd boven het orkest uit, dan is de oorzaak daarvan in het instru ment, dat ze bespeelt, le zoeken. Ilaar lin kerhandtechniek heeft reeds een aanmer kelijke ontwikkeling bereikt, die haar tot vrijwel vlekkc-looze zuiverheid in staat stelt. Een prestatie die waardeering verdient en waardecring vond. Het publiek toonde door luid applaus zeer voldaan tc zijn over het symphatiekc optreden dezer veelbelo vende jonge celliste. Een enkele opmerking: in dc finale (un peu moins vitc) heeft de eerste op het sterke maatdeel vallende noot van het motief het accent en niet de een kwart hooger liggende tweede. De soliste begon met deze rhylhmische ongerechtig heid en het orkest deed het haar, in dc gegeven omstandigheid volkomen terecht, trouw na. De phrase klinkt sierlijk met den juisten, lichtelijk banaal met den onjuistcn klemtoon. Tot slot de suite Algérienne van denzelf- den componist: mooi van klank en pittig rhythme (tweede deel vooral); in het derde deel heeft de chef d'allaquc der allen zich door zijn gevoelige voordracht der solo on derscheiden, in den militairen marsch voor al de trompetten. Het is weer een schoonc avond geweest: liet publiek heeft genoten en het deed daar van aan het slot in en uiterst hartelijk ap plaus blijken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Luther's verklaring Hughes acht Amerika vrij. Nadat in allerijl dc regcering door hem was gecompleteerd, heeft de nieuwe Duit- sche rijkskanselier gisteravond in den Rijks dag zijn regeeringsvcrklaring voorgelezen men zie onder Duitschland. Deze verklaring ia precies zoo uitgeval len, als to verwachten was, d.w.z. dat zij is gebleven een vrij vage, korte cn alom als btnmfmt and. Een wetsontwerp inzake den zomertijd heeft het betrokken Departement verlaten# Ingesteld is een Staatscommissie voor voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs. De zetel der Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur zal vermoedelijk te Haarlem komen De arbeiders, betrokken bij het visscherij- conflict te IJmuiden, Egmond en Amster dam, hebben de reedersvoorstellen verwor pen. BUITENLAND. Het Duitsche kabinet volledig. De regee- ringsverklaring is afgelegd. Hughes nogmaals over Amerika's vrijheid inzake het Parijsche accoord. De tweede opiumconlerentie is geopende Een plan voor een afzonderlijken Noord- Australischen staat. bekend te beschouwen uiteenzetting van het standpunt der regecring. Luthcr moet im mers op de vlakte blijven om do meerder heid to verwerven. Zeer juist was ongetwijfeld de interruptie toen Luther zijn voorganger prees en diens werk zeide voort te zullen zetten: waarom is Marx dan gedwongen heen te gaan Heden zal de discussie over deze vei> klaring een aanvang nemen. Zwakheid zie dddr met één woord deze Duitsche regeering gekarakteriseerd. Hughes heeft liet noodig geoordeeld nogj oens te onderstreepen, dat Amerika zich trots het accoord van Parijs heelemaal vrij voelt. Hij verklaarde, dat het voor do vereen. Staten noodzakelijk was om deel te nemeuf aan de financiecle conferentie te Parijs ter bescherming hunner eigen belangen. Door aan de conferentie deel te nemen, h?d de Amerikaanscho regeering de reserves van den senaat ten opzichte van het verdrag van Berlijn echter niet geschonden. De overeenkomst van Parijs legt den Vereen. Staten geen enkele wettelijke of moreeie i verplichting op en Amerika zal even vrjjf zijn als ooit, eiken stap te doen dien het wenscht En toch BELGIE. Hot kabinet-Theunia bedreigd een Deman-fonda. Minister Tlieunis heeft gisteren in dcxï Ministerraad mededeeling gedaan van de besprekingen, dio hij tc Parijs nog met dent Franschcn minister van handel over een Fransch-Belgischo economische .handels overeenkomst cn met Ohurchill over de -cu ligheid van België heeft gevoerd. Vervolgens heeft dc Ministerraad zicH bezig gehouden met de moeilijkheid do bc- grooting voor 1925 in evenwicht tc houden. De centrale sectio had ten opzichte van de salarissen van de leden der rechterlijke macht, van de geestelijken cn do onder wijzers, met algemeene stemmen zich voet hooger salarissen verklaard dan door do regeering zijn voorgesteld. Minister Theu- nis heeft echter verklaard, dat hij ten op zichte van deze kwestie, die het evenwicht van zijn begrooting in gevaar brengt, wan neer hij de volgende week voor do Kamor komt, de kwestio an vertrouwen zal stellen. Masson, dc Minister van Justitie, heeft in denzclfdcn zin gesproken. Een andere - kwestie, die de regeering bedreigt, is die van het vrouwenkiesrecht bij de verkiezingen van de Provinciale Sta ten, op welker behandeling van verschil- lendo kanten wordt aangedrongen. Dc re gecring acht eohter het oogenblik voor do behandeling dezer kwestie ongeschikt, om dat de vcrkiczingsatmosfeer reeds over do Kamer hangt cn de kwestie trouwens be hoort tot do neteligo kwesties, dio volgcnO afspraak buiten behandeling zouden blij ven, zoolang de regeoring Thcunis aan het bewind is. Na afloop van do zitting heeft ministcf Masson aan journalisten verklaard, dat hij niet langer verhelen wilde voorstandet te zijn van een ontbinding van het parle ment cn van onmiddellijk nieuwe Kamer verkiezingen instcdc van tot Mei te wach ten. Naar men uit Brussel aan de „N. if. Ct." meldt, is aldaar een Remi Demanco* mi té tot stand gekomen, met het doel do

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1