AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. Zaterdag. ,,'t Poet-hof"Dansclub .,01éo de Mé- rode." 8 uur» Stadszaal (foyer): Dansavond vanwege de Dansacademie Nieuwe-Rijn 28. Volksgebouw: Propaganda-feestavond Ned. Ver. tot Afscb. v. Alcoholh. Dranken, afd. Leiden. Spreker de heer H. Ploeg Jr.* ran Utrecht, Tooneel, muziek. Zondag. - „De Burcht": Dansavond. 8 uur. „Jeruël" (Middelstegracht 3): Morgen en avondsamenkomsten. „Jeruël" (Groene-steeg 16): Openbare rolkssamenkomsfc. Halfzeven. Leger des He ik: Samenkomsten 10 uur, balfviqr en halfaoht. Morsohweg 59: Evangelisaties amen komst. i uur. ,,'t Posthof"Dansclub ..Oléo de Mé- rodo." 8 uur. Schouwburg: Theater Odéon. „De Meid". Kwartier over 8 uur. Stadszaal (kleine): Spreker ex-priester Job. van Veen. 10 uur. Stadszaal: Lezing met lichtbeelden door pater F. Hendrichs S. J. over „Het Chr. ge tuigenis der Catacomben." 8 uur. "Volksgebouw: Dansen van 8 tot 10 uur. Haandag. „Nabhanaël": Bazaar „U. V. K." en „Hal leluja". Opening 8 uur. Schouwburg: Ver. Tooneel. „De zeven ■leutels van Baldpate". 8 uur. Stadszaal (kleine)Openb. vergadering Comm. Partij. Sprekers Van der Glas en Kuiper. 8 uur. Stadszaal: Concert van de Haarlemsche Orke8tvereeniging. 8 uur. VolksbuisVoordrachtavond. Kwartier over 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Jan. waargenomen door do apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 652. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigraoht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor epoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst wordt te Leiden van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgente acht uur, waargenomen doof de doctoren Braining, tel. 605j Niemea*, tel. 506; Schreuder, tel. 301en Veldhuyzen, tel. 617. Deze dienst wordt dan te O e g s t- geest waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. siiion", diie elk fijnvoelend musicus een open/baring moeten zijn. Ze had den boe renwagen (Bydilo) gekozen. In Ij-zeren rytihme en met mannelijke krachit gaf ze een levendige uitbeelding van dat door den componist verklankte zich traag voortbewe gend gevaarte. Mej. Van der Sluys zong met haar fraaie, eenigszins öonkergetinte, sopraanstem een viertal liederen van roerende schoonheid, waarvan het navrante „l'Oiphelin" bijzon- dele vermelding verdient. De nieuwe Fmnsche school was verte genwoordigd door Ravel met een lied, waarbij de fluit een integreerend deel van de begeleiding uitmaaikte: bijzonder fijn van geheimzinnige stemming. Van de jongere Nederlanders bleek Jan Brandts Buys met zijn „Nachtrui", zang, fluit, piano) zich in deze voorname omge ving uitmuntend te kunnen handhaven. Een pianostuk van den Italiaan Mali- piero kwam ons eenigszins leeg van inhoud voor: goed mogelijk dat er bij nadere ken nismaking meer in zit dan wij er in hoor den. Vier zeer aansprekende liederen van slerk folkloristisch karakter van den Span jaard de Falla deden oma zien dat ook daar in 't Zuiden de muziek heden ten dage leeft en streeft. Het meest gespitst hadden we ons op de sonatine voor fluit en piano van den ultra- modernen Darius Milhaud, die we den Franschen Willem Pijper zouden kunnen noemen. Na het werkje van te voren vrij nauwkeurig te hebben doorgenomen, heb ben we het nu gehoord in een boven allen lof verheven uitvoering. Wat zullen we daar nu van zeggenl In zoo'n lastig geval houdt men graag een slag om den arm. Dan zeggen we: afwachten hoe het stuk, waarvan die inkt nauwelijks droog i9, zich de eerste jaren, zal houden. Op gevaar aif van ons te branden willen we nu eens zon der omwegen dit zeggen: Milhaud is een onmiskenbaar scheppend talent, maar een die zoekt waar hij niet zal vinden. Het be dachte. niet spontaan opgewelde, krijgt zóó de overhand we bedioelen die beruchte bitomalibeit (speelt U het Wilhelmus eens op de piano: de rechterhand in c, de linker in des) dat het heele stuk, dat toch inderdaad zoo veelbelovend begint, er door onmogelijk wordt. Waar we ons over ver wonderd hebben is dit: dat het niet nog veel le olijk er klonk. Maar dat is stellig aan de superieure uitvoering te danken. Vermelden we nog dat de beide eerste programmanuznmers aan Bach, den eeuwig moderne, waren gewijd (aria uit MatiMus- Passion en. suite voor fluit en piano) dan Is het «programma vrijwel compleet weergege ven. Den heer Felbkamp hebb'en we leeren kennen als een fameus fluitist met bijzon der mooi en toon en onfeilbaar techniek. In mej. Beekhuis konden we een zeer muzikale pianiste begroeten wier zeer ontwikkelde techniek haar tot de zuiverste «rtistieke intenties in staat stelde. Mej. Van der Sluys beschikt over een or gaan dat ze prachtig heeft leeren gebrui ken: bij de grootste stemuitzetting nooit hard en in het teerste pianissino altijd klankvol. De zaal was bijna geheel vol met een uiterst dankbaar publiek, dat bijzonder gul applaudisseerde. Veel bloemen werden aangedragen. Dezen avond hoorden we voor 't eers-t een Feurig concertvleugel (uit het magazijn der firena Bik). De kennismaking was een onverdeeld aangename. Werktijden boekbinders- en boekdrnkkersbedrijf. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, beschikkende op een verzoek van de centrale commissie voor de naleving van hert collectief contract in het Boekbinders bedrijf in Nederland, daartoe strekkende, dat door de arbeiders, aangesloten bij den Alg. Ned. Typografenbond, den Ned. R.-K. Grafischen Bond, den Ned. Qhristelijken Grafischen Bond of den Ned. Grafischen Bond, en werkzaam in ondernemingen, als bedoeld in artikel 1 van de na te noemen collectieve arbeidsovereenkomst van werk gevers, aangesloten bij den N<ed. Bond van Boekbinderspatroons, arbeid mag worden verricht in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 28 en 24 der Arbeidswet 1919, overeenkomstig het dien aan gaande in het collectief contract bepaalde, gezien de col lectieve arbeidsovereenkomst, op 19 De cember 192-1 gesloten tusschen den Neder- landschen Bond van Boekbinderspatroons, contractant ter eenre, en de werknemers organisaties in de boekbinderij, te weten den Alg. Ned. Typografenbond, den Ned. R.-K. Grafischen Bond, den Ned. Chr. Gra fischen Bond en den Ned. Grafischen Bond, contractanten ter andere zijde, gelet op arti kel 28, zevende lid, der Arbeidswet 1919 en de ingewonnen ambtsberichten, heeft: de gevraagde vergunning tot en met 31 December 1926 behoudens wijziging of intrekking dezer vergunning tusschentijds, welke te allen tijde kan geschieden ^ver leend onder de volgende voorwaarden: lo. dat een jeugdig persoon of een vrouw niet langer arbeid verricht dan 10 uren per dag en een man niet langer dan 11 uren per dag; 2o. dat een jeugdig persoon beneden 16 jaar niet langer arbeid verricht dan 48 uren per week en een jeugdig persoon van 16 jaar of ouder of een vrouw niet langer dan 66 uren per week; 8o. dat het aanbal uren. waarmede de 48- urige arbeidsweek wordt overschreden, niet meer bedraagt dan: a. in de eerste drie kwartalen voor jeug dige personen van 16 jaar of ouder en vrou wen 20 uren per kwartaal en voor mannen 10 uren per week en 20 uren per kwartaal; b'. in het vierde kwartaal voor jeugdige per sonen van 16 jaar of ouder en vrouwen 40 uren per kwartaal en voor mannen 14 uren per week en 40 uren per kwartaal; 4o. dat in een kalenderjaar een arbeider van 16 jaar of ouder niet langer arbeid verricht dan 2500 uren; öo. dat de arbeid van een jeugdig persoon of van eene vrouw op twee achtereenvol gende dagen wordt afgewisseld door een nachtrust van ten minste elf uren achter een en dat die personen geen arbeid ver richten tusschen 10 uur des namiddags en 6 uur d!es voormiddags; 6o dat de arbeidstijd voor arbeid, ver richt met behulp van machines, op de eer ste vijf werkdagen der week valt tusschen 6 uur des voormiddags en 7 uur des namid dags en op Zaterdag tusschen 6 uur des voormiddags en 1 uur des namiddags en voor allen anderen arbeid op de eerste vijf werkdagen der week tusschen 7 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags en op Zaterdag tusschen 7 uur des voormiddags en 1. uur des namiddags, een en ander be houdens: a. de in het Werktijdenbesluit voor fa brieken of werkplaatsen 1923 toegestane af wijkingen b. voor wat betreft de overuren; 7o. dat telkens, wanneer van deze ver gunning gebruik wordt gemaakt, vóór den aanvang van den werktijd nauwkeurig aanteekeming wordt gehouden van elke af wijking van de op de arbeidslijst aangege ven arbeidsregeling op een daarvoor be stemde lijst, welke op een duidelijk zicht bare plaats naast de arbeidslijst opgehan gen moet blijven en na afloop van elk kwartaal, waarop zij betrekking heeft, moet worden vernieuwd, terwijl het vervallen exemplaar door het hoofd op den bestuur der der onderneming of door den opzicht- hebbende, als bedoeld in artikel 75 der Ar beidswet 1919, geteckend, ter verificatie motet worden opgezonden aan het betrok ken districtshoofd der Arbeidsinspectie. Deze Minister, beschikkende op een ver zoek van den Nederlandschen Bond van Boekdrukkerijen, te Amsterdam, de R.-K. Yereeniging van Nederlandsche Drukkers- patroons, te Utrecht, en den Bond van Ohr. Drukkerspatroons in Nederland, te Amster dam, ter eenre, en den Alg. Ned. Typogra fenbond te Amsterdam, den Ned'. R.-K. Grafischen Bond, te Utrecht, den Ned'. Chr. Grafischen Bond te A'dlaim, en den Ned. Grafischen Bond, te Utrecht, ter andere zijde, daartoe strekkende, dat in de onder nemingen van werkgevers, aangesloten bij de vorengenoemde patroonsorganisaties, door arbeiders, aangesloten bij de vorenge noemde werkgeversorganisatie, arbeid mag worden verricht in afwijking van het be paalde bij de artikelen 23 en 24 der Ar beidswet 1919 overeenkomstig het dienaan gaande in het collectief contract bepaalde, gezien de collectieve arbeidsovereenkomst voor de jaren 1925 en 1926, gesloten tus schen genoemde corporaties, gelet op arti kel 28, zevende lid, der Arbeidswet 1919 en dte ingewonnen ambtsberichten., heeft: de gevraagde vergunning tot en met 81 December 1926 behoudens wijiziging of intrekking van deze vergunning tusschen tijds, welke le allen tijde kan geschieden verleend onder gelijke voorwaarde als gel den voor het binderelbedrijf, met dien ver stande dat 3o. en 6o. als volgt wordt gele zen* 3o..dat hel aantal uren, waarmede de 4S-urige werkweek wordt overschreden, voor een jeugdig persoon van 16 jaar of ouder of voor eene vrouw niet meer be draagt dan 25 uren per kwartaal, en voor een man niet meer dan 10 uren per week en 25 uren per kwartaal; üo. dal de arbeidstijd voor arbeid, ver richt met behulp van machines, valt tus schen 6 uur des voor middags en 7 uur des namiddags en voor allen anderen arbeid tusschen 7 uur des voormiddags en 6 uur des namidda.g9, behoudens: a. de in het Werktijdenbesluit voor fa brieken of werkplaatsen 1923 toegestane af wijkingen b. voor wat betreft de overuren. Spoorwegpersoneel. Gistermiddag hebben vertegenwoordigers van de vftf organisaties van spoorwegpeso- neeï, de heeren Augusteyn van den Prot. Chr. Bond, Bloothoofd van den Bond van ambtenaren, Timmermans van „St.-Raphaël", Van Wel van den Neutralen Bond en Molt- maker van de Ned er 1. Vereen iging, een on derhoud gehad met den Minister van War terstaat op diens Departement, welk onder houd ruim een uur duurde. Van den kant der organisaties werd be pleit de gestelde eisch ran tegemoetkoming in de duurte, ten bedrage van drie weken extra-loon, welke, zooals bekend is. de di rectie der NederI. Spoorwegen op 23 Dec. j.I. niet heeft verleend. Na dien datum hadden do organisaties een onderhoud ver zocht aan den raad van commissarissen der Ned. Spoorwegen, die een bespreking over dit onderwerp weigerde. De delegatie meende haar ontstemming over een en ander aan den Minister kenbaar te moeten maken en drong er krachtig op aan, dat de Regeering een tegemoet komender houding zou aannemeu. Na eenige discussie hééft de Minister toegezegd, zich over deze zaak in verbin ding mot de directie van de Ned. Spoor wegen te zullen stellen. R.-K. Kamerleden, „De Gouische Post" schrijft: Nu berichten over de Utrechtse he verga dering op gezag van prof. Aengement en anderen in de bladen verschijnen, beslaat er ook geen aanleiding meer om achterwege te houden do namen van de zittende Kamer leden, die op de Ulrechtsche vergadering genoemd zijn als komende het eerst in aan merking om niet hoTkozen te worden. Zoo moet het vaststaan, dat, behalve de heeren II. Slulemeijer en W. F. J. Juten, die zich niet herkiesbaar .stellen, men wed- nig voelt voor een hernieuwing van de c.an- didatuur van den heer G. Bulten, oud schoolhoofd te Zilk, hij Hillegom, die tij dens zijn Kamerlidmaatschap burgemeester van Voorhout is geworden. Eveneens zouden van de landbouwers voor een vaste plaats op het politiek ad vies niet meer in aanmerking komen de heeren P. J. Ruttcn, die zitting heeft voor Limburg en C. Knigge, die zitting heeft voor Utrecht, terwijl ook in dit verband ge noemd wordt de naam van den heer A. J. Loerakker, die zitting heeft voor Leiden. Verder is bepleit, dat wegens opeenhoo- ping van ambten niet voor een herkiezing in aanmerking zouden komen de heeren mr. J. B. Bomans, lid van de Ged. Staten van Noord-Holland, en A. B. Mdchielsen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Haar lem, laatstgenoemde, omdat hij geweigerd heeft, zelfs na op hem geoefenden aandrang, dit voorzitterschap neer te leggen en zoo doende een rationeele bezuiniging heeft te gengehouden. Door afgevaardigden van Amsterdam is bepleit, om in Amsterdam te candideeren den voorzitter der R.-K. Kamerfractie, Mgr. dr. W. H. Nolens, terwijl als tweede voor Amsterdam genoemd is prof. mr. J. A. Ver aart. Men meende, dat de voorzitter der par tij in een der hoofdsteden van het land can- didaat moet worden gesteld. Een gedeelte van de Amsterdamsche deputatie wensciht echter hot aftredend lid, den heer J. B. van Dijk, niet los te laten. Wat het Zuiden betreft, is moeite gedaan, om den heer A. H. A. von Frijtag Drabbe te plaatsen in den kieskring Tilburg op de plaats van den heer Juten, welke plaats ee*n twijfelachtige is, zulks ten eindp de ambte naren door de candidaatstelling van oen hunner voormannen tevreden te stellen. Doch Brabant en Limburg verzetten zich op dit oogenblik nog tegen candidaten uit de Noordelijke provincies. De poetchèque- en girodienst. (Het feit» dat herhaaldelijk girobilejtten en ohèquee aan opdrachtgevers moeten wor den teruggezonden, omdat het saldo der betrekkelijke rekeningen niet toereikend ia naar aan het Corr. Bur. wordt mede gedeeld komt dat 8 h 900 maal per dag voor heeft een rekeninghouder het voor stel doen opperen van iedere vjjf gulden te doen afschrijven als vasten waarborgsom. Men weet, dat voorgeschreven is, dat f5 als waarborgsom moet aanwezig blftVen. Groote vertraging ih de orders is meer malen het gevolg hierrvan, dat de rekening houders niet met hun saldo rekening houden, de directeur van den postchèque- en giro dienst, de heer Lazonder, tot wien „De Tel." zich in deze kwestie wendde, zeide aller eerst, dat het feit, dat de girodienst geen rente meer uitkeert oorzaak is, dat velen hun saldo zoo laag mogelijk houden- Wan neer de saldi te laqg zijn voor nieuwe af schrijvingen wacht de girodienst eenige dB gen of wellicht door storting nog Ver- hooging volgt en retourneert dan eerst biljetten of chèques. Een en ander heeft natuurlijk stagnatie tot gevolg. Het denkbeeld, dat f5 van Iedere reke ning als waarborgsom zou worden afge3okre- veu wordt onpractisch geacht, omdat het een afzonderlijke administratie zou verei- schen. Op de nieuwe modellen, die de dienst zal uitgeven, zal uitdrukkelijk verzocht wor den op den stand der rekening te letten. Verder deelde de heer Lazonder mede, dat de automatische oversohrHvfng van be dragen verschuldigd voor rijke telefoon en telegraaf van 1 Februari 3.C. al weer in werking treedt, terwijl die voor gas wellicht ook spoedig zal kunnen worden ingesteld. De Eerste Kamer komt Dinsdag 10 Januari, 's avonds halfnegen bijeen. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid, tevens voorzitter, van dc-n Volksraad van Ned.-Indië mr. A. Neytzell de Wilde, thans raadsheer in het Hooggerechtshof van Ned.- Indië; is benoemd tot hoogleeraar aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam H. J. Wol Ier, aldaar; is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau W. A. van Cuyk, onderdirecteur van de Neder- landsch-Indische Escompto Maatschappij, te Batavia-, is een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van slationscommandant aan don luitenant-kolonel-titulair C. A. Zel- velder; tot wederopzegging benoemd tot Rijkskeurmeester in bijzonderen dienst A. Voorderman, te Markelo. De Rijksmiddelen hebben in De cember f 32.407.000 opgeleverd, z(jndo f 1.592.000 minder dan in do laatste maand van 1923. De bate uit de rijwielbelasting brengt dit nadeelige verschil tot fl.546.0U5 terug. In het heele jaar 1924 waren de ontvangsten f431.926.000, of 13.060.500 meer. Telt men er de rrjwielbelasting bft, daan wordt de vooruitgang fS.360.600. De raming werd met nagenoeg f35 millioen overtroffen. Het getal predikantsvacalures in de Ned.-Herv. Kerk bedroeg op 1 Januari j.I. 257 tegen 252 op 1 Juli 1924 en 247 op 1 Janu ari 1924. Het getal vacatures bedroeg in Gelder land 28, Zuid-Holland 49, Noord-Holland 33, Zeeland 21, Utrecht 14, Friesland 26, Overij- tel 16, Groningen 33, Noord-Brabant 16, Limburg 5 en Drente 14 plaatsen. In 1924 zijn 17 predikanten overleden, 15 emeritus geworden en 10 tot een anderen werkkring overgegaan. Opnieuw in dienst getreden zijn 11 predikanten, die emeritus waren of uit hert buitenland zijn gekomen. Blijkens een medodeelingi in „Het Volk" zal op het oongres van de S.D.A.P. de heer J. H. Schaper het verkiezings- en strijdprogram verdedigen en de heeo.' W. HL Vliegen een inleiding over de komende Kamerverkiezingen houden. Het bestuur van het Haagsc-he Zie- konfonds van „De Volhardingi" heeft, naar het „Haagsche Volk" meldt, besloten tot aanstelling van 7 internisten en 3 specia listen naast de 3 internisten, die hun be noeming reeds ontvangen hadden. Met het onderzoek van de overige sollicitaties wordt voortgegaan. Hbt bestuur heeft voorts be sloten een zenuwarts als specialist aan het fonds te benoemen. In de polikliniek zal een speciale tand'-technische aüdeeling, onder leiding van een tandarts, worden ingesteld. De Vereeniging voor Chr. Gezond heids- en Vacantiekoloniën in Nederland heeft drie koloniehuizen, twee in boschrijke streek, te Nunspeet en Seppe (N.-B.) en 'één le Eg- mond-aan-Zoe. Gaarne zou ze nog een huis in het Noorden van ons land hebben. Nadat ds. H. C. Hogerzeil, voorzitter van het hoofdbestuur, hierover met enkele perso nen voorbereidende besprekingen had ge houden, heeft zich een comité gevormd met het doel, een koloniehuia voor zwakke en door tuberculose bedreigde kinderen in Overijsel op te richten. Het dagelijhsch bestuur van dit comité zal plannen beramen om het beoogde doel te beredken en men hoopt zoo spoedig mogelijk biervoor aan den arbeid te kunnen gaan. DE ALGEMEENE TOESTAND. De inlergeailieeide schulden vertrek van Snowden het laatste woord dor Franschen 7 Volgens een bericht van goed ingelichte zjjde is de eerstvolgende stap van de Brifc- sche regeering in de kwestie der geallieerde schulden een Britsch voorstel te verwachten. Dit voorstel zal betrekking hebben op de wnze van opbrengen der 35 millioen pond sterling, die de Europeesche schuldenaren aan Engeland te betalen hebben. Het ver tegenwoordigt het bedrag der jaarlijkscho Britsche betalingen aan Amerika. Dit voor stel zal openbaar gemaakt worden na de heropening van het parlement op 10 Febr. Daarop zou dan een Samenkomst van Chur chill met den Franschen minister van fi nanciën plaats hebben en wel te Londen. Philip Snowden, de vroegere BngelscJie kanselier van de schatkist, heeft in een interview, dat de „Manchester Guardian" publiceert, scherpe critiek uitgeoefend op het beleid van zpn opvolger, minister Chur chill, op de Parijsche conferentie. Het oer deel van Snowden is vooral interessant, om dat h\j een belangrijk aandeel heeft gehad aan de totstandkoming? van het plan-Dawes, waarvan de conferentie te Parijs het eerste gevolg is geweest Men mag bovendien aannemen, dat Snowden's oordeel de meening van de oppositie in het Lagerhuis weergeeft. In de eerste plaats spreekt Snowden z\jh verwondering uit over het feit, dat minister Churchill op de conferentie te Parfils het standpunt, dat de Britsche regeering tot nog toe tegenover de bezetting van het Roer-gebied heeft ingenomen, heeft prijs gegeven. Daardoor hóeft hij, volgens Snow den, het aan Engeland onmogelijk gemaakt, nog ooit te protesteeren tegen een dergelijk avontuur, en een concessie gedaan, die voor Frankrijk van het grootste gewicht zal blijken, vooral wanneer men bedenkt, hoe fanatiek Frankrijk op de conferentie te Lon den heeft vastgehouden aan recht op een afzonderlijke actie. Snowden beschouwt deze concessie aan het Franse h-Belgische standpunt als een ernstige bedreiging van den vrede, daar het wel vaststaat, dat Frankrijk en België later zullen verklaren, dat ajj de betaling van Duitschland over eenkomstig het plan-Dawes niet voldoende achten. Snowden verzekert, dat Churchill de**, concessie heeft gedaan tegen den rcnd van alle Britsche deskundigen in. Het eenige goede resultaat, dat te Parijs wera bereikt, acht de vroegere minister van financiën de beperking van de beaet- tingskosten tot een redelijk bedrag. Wat het aandeel van Amerika in de Duitsche betalingen volgens het Dawes-pfatf betreft, verklaart Snowden, dat de Vereen. Staten evenmin uit moreel als uit juridisch oogpunt daarop aanspraak kunnen maken, daar het plan-Dawes deel uitmaakt van het verdrag van Versailles, dat niet door Ame rika is onderteekend. Deze concessie aan 'de Vereenigdé Staten schijnt te zijn gedaan uit dank voor Amerika's hulp b" het tot stand brengen van bet plan-Dawes, cidus Snowden, maar Amerika zal wellicht spoedig bemerken* dat het deze concessie te duur heeft gekocht, daar hel thans betrokken kan worden in de sanctie-politiek der geallieerden in geval Duitschland in gebreke blijft, zyn verplicb tingen na te komen. Frankrijk en België krijgen aldus door een klein gedeelte van hun ontvangsten op te offeren, net voordeel, dat Amerika, genoodzaakt kan worden, aan de dwangmaatregelen tegenover Duitsch land ,ook wanneer deze het karakter var een militaire onderneming zouden dragei\ deel te nemen. Ten slotte verklaarde Snowden, dat h(7 het toekennen van een aandeel aan de Verv- eer.igde Staten in het plan-Dawes beschouwt als een essentïeele wijziging van dat pfan. De Franschen hebben de Duitsche tegen-, voorstellen inzake een handelsverdrag ver worpen en hebben nu, naar het heet, hun laatste voorstellen gedaan. Of het werkelijk het laatste woord is BELGIE. i De mijnwerkeraloonen* Vertegenwoordigers van de directies der. steenkolenmijnen in België hebben een onderhoud gehad met minister Theunis. De directies willen een loonsverlaging van 6 en van 3 procent invoeren. De gemengd© commissie voor de mijnen zal Dinsdag over deze kwestie beraadslagen. DUITSCHLAND. De regeeringsvezklaring uitge steld. Uit Rijksdag en Prul* sische Landdag. Om 6 uur zou gisteren rijkskanselier, Luther zijn kabinet aan den Rijksdag voor^ stellen. Om half vier werd echter plotseling van officieele zijde medegedeeld, dat dit tot Maandagavond 6 uur moest worden ver daagd, omdat de onderhandelingen over het benoemen van de rijksministers van finan ciën en van verkeerswezen nog niet ten einde waren gevoerd. Aan dit officieele bericht kan nog worden; toegevoegd, dat een gehouden gecombineer de vergadering van vertegenwoordigers van' de Duitsch-nalionalen, de Duitsche volks - partij en het centrum van meening bleolr, dat een regeeringsverklaring onmogelijk kon worden afgelegd zoolang in de nog bestaan-< de vacatures niet was voorzien. De regea* ringsverklaring was anders al kant en klaara Om 4 uur was het nieuwe kabinet bijeenge-. komen om er de laatste hand aan te leggen; De verklaring, die nu eerst Maandag zal worden afgelegd, is tamelijk kort. Er wordt uitdrukkelijk in verklaard, dat de tot dusver gevoerde buitenlandsche politiek zal worden, voortgezet. Voorts worden de verschillend© ontwerpen van binenlandsche poli'/ sk, die weldra aan den rijksdag zullen worden voor* gelegd, opgesomd, en ten slotte verklaart de" regeering, dat zij doen zal wat zij kan om den binnenlandschen vrede te handhaven en de grondwet le beschermen. Zooals bekend, zullen de meerderheids* partijen de houding der regeering bij monde van hun woordvoerders laten goedkeuren, zonder echter te stemmen voor een molië van vertrouwen, die dan ook wel niet zal worden ingediend. Daarentegen kan men wel rekenen op een motie van wantrouwen der. sociaal-democraten. De democraten, die liunl nerzijds zeer ernstige bedenkingen tegen hef kabinet-Luther koesteren, zullen een afwacht tende houding aannemen en daarom waar* schijnlijk niet voor de sociaal-democratische? motie stemmen. Dr. Luther zal dus eerst wel over een. meerderheid beschikken. Hoe lang die in* tusschen zal duren is moeilijk te voorspellen. Waarschijnlijk precies zoo lang als hij aan de politiek van zijn voorganger getrouw bUj(F Gaat hij echter onder den invloed van'* Duitsch-nationalen in zijn kabinet na* rechts overhellen, dan zullen de demoerd-r ten en het centrum wellicht lot de oppositie overloopen en dan zullen de dagen van zijtf kabinet geteld zijn. De nieuwe rijkskanselier heeft nog cea bezoek gebracht aan zijn voorganger Marx/ alsook aan Loebe, den president van den Rijksdag. In den Rijksdag verklaarde president Loebe bij het begon van de vergadering, da$ de rijkskanselier hem had laten weten, dat hij nog niet geslaagd was in het bezette^ van de ministeries van fianciën en justitie, De rijkskanselier verzocht daarom, de regeA ringsverklaring tot Maandagavond 6 uur uö te stellen. Van Graefe (nat. soc.) eischte toe^ dat de rijkskanselier Ebert zou voorstellen! van het vormen van een regeering af te ziel*! den Rijksdag te ontbinden en nieuwe veft kiezingen voor een nationale vergadering uw te schrijven, om een nieuwe grondwet te ontwerpen. Stoeckes (comm.) noemde het een schandaal, dat de Rijksdagleden sindfil twee weken te Berlijn op een regeering wach> ten. Men moest onmiddellijk een politiek^ uiteenzetting houden en aan den huidige® toestand een einde maken. Men kan het ook wel zonder een minister van justitie stelleü, (Geroep: Dat zou je wel willen! Vroolijk;* heid). Het voorstel van Slroecker \7erd rei** worpen. j Daarna verwees de Rijksdag de wetsonfj* werpen tot vermindering van personeel enj tot aanvulling van de pensioenen naar <!tó huishoudelijke commissies. Hierop werd 4$ vergadering tot Maandag verdaagd. De fractie van de Duitsche Volkspartfli in den Rijksdag heeft van minister Stres6* man geëlscht, dat nlj zich in de kwestie det

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2