Wo. 19894. ZATERDAG 17 JANUARI Anno 19Z5 Officieele Kennisgevingen. STADSf^EUWS. Het voornaamste nieuws Van hpr'an. LEIDSCH DAGBLAD i* PRIJS DER ADVERTENTIES SO Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreoht. Voor eventueele opzending van brieven iJO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Oirectie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden 2.35, per week ...-.v.;... Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 -f- portokosten. £0.18. „0.18. •it numm«r bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. OPENSTELLING KANTOOR DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester van. Leiden; [Gelet op het besluit van den Directeur der Directe Belastingen, Invoerrechten en [Accijnzen to Utrecht, d.d. 15 Januari j.L, [No. 268; Brengt ter kennis van de ingezetenen, [dat het kantoor der der directe belastingen lèn van de invoerrechten en accijnzen te Leiden voor het publiek zal zijn geopend: a. voor de directe belastingen op iederen Maandag, Dinsda-g en Vrijdag van des voor- jmiddags 9 tot des namiddags 1 uur en van jd.es namiddags 2^ tot des namiddags 4 uur 'ièn voort-s des Zaterdags van 's voormiddags tot 's namiddags 1 uur; b. voor de invoerrechten en accijnzen el- ken werkdag van des voormiddags 9 tot Idee namiddags 1 uur en van des namiddags 9fl,r2 tot des namiddags 5 uur, behalve des Zaterdags, zullende het op dien dag geo pend zijn van des voormiddags 9 tot des pa middags 1 uur. N. C. DE GIJSELAAB, Burgemeester. Leiden, 17 Januari 1925 MOTOR- EN RIJWIELWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat rijbe- wftzen en nummerbew\jzen, als bedoeld in Öe Motor- en Rijwiel wet, alsined9 onthef fingen van het verbod om een of meer wegen in de provincie te berijden met motor rijtuigen, met ingang van Maandag 19 Januari 1925 door tusschenkomst van de Gemeente-Secretarie, afdeeling Algemeene Zakeu, (Kamer 10), moeten worden aan gevraagd. N. C. DE GI.ISELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. f Leiden, 17 Januari 1925. I Dr. Mcik Jansen vijf en twintig jaar arts. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot, dr. Murk Jansen, aan de Leidsche Universiteit het artsexamen afleg de. Ware het niet, dat deze eenvoudige man uitdrukkelijk had te kennen gegeven van ppenbare huldiging verschoond te willen blijven, zeker zou hem, op giond zijner .verdiensten op het gebied der medische we tenschap, bij deze gelegenlieid een grootsche hulde zijn gebracht. En daarom willen wij, naast zijn beeltenis, hier een korte levens schets geven van dezen meikwaardigcn man, die, wat hij is geworden, geheel aan zich zelf heeft te danken, en door ijverige studie ;en hard werken zich een hooge plaals in de medische wetenschap heett verworven. I Dr. Murk Jansen, te Zaandam gebo ren op 22 Septem ber 1867, koester de reeds op 12-ja- rigen leeltijd den WMlsch medicus (e worden. Door omstandigheden was hij echter ge noodzaakt zicli de middelen voor deze lange studie zelf te versehaifen Naar Rotterdam vertrokken, om voor het onder wijs opgeleid le worden, vond hij op zijn zestiende jaar plaatsing als hulp-on derwijzer, waarna hij verschillende aklcn verwierf en ten slotte het examen middel- I baar Engelsch met goed gevolg aflegde. Een maal zoover gekomen, stelde liet geven van privaatlessen hem in staat le Leiden do slu- vlie in de medicijnen aan ie vaDgen, waarna lp 18 Januari 1900 het artsexamen werd af- jgelegd. Zijn leermeesters zagen in hem toen reeds den toekomsligen knappen medicus, Tot zijn .Wetenschappelijke vorming heelt ongelwij- fold in het bijzonder bijgedragen de omstan digheid, dat hij geruimen tijd als prosector werkzaam was hij prof. dr. J. Zaaijer, en daarna nog eenigen lijd als assistent van prof. Noten aan het Academisch Ziekenhuis, '.waar hij rijke ervaringen opdeed. Vervolgens bezocht hij enkele universiteiten in het bui tenland, maakte als scheepsgeneesheer een reis mee naar Indië en vestigde zich daarna in onze slad, eerst als specialist voor orlho- paedie, waartoe, wegens zijn grondige ken nis der ontleedkunde, nu wijlen prof. Zaaijer hem aanspoorde, en in 19Ö4, nadat hij den titel van Med.-Doclor in Gent verworven had feok voor de algemeene geneeskundige prac- Dr. Mark Jansen. lijk. De orlhopaedie evenwel behield zijn voorliofde. Nu, juist 20 jaren geleden, in dit vak aangesteld lot privaat-docent aan onze IJniversiteit, gaf hij wekelijks een zeer ge zocht college en richtte hij een polyklinick op in het Academisch Ziekenhuis, waar de toeloop weldra al grooler en grooler werd en nog altijd stijgende is. Door buitenlandsclie reizen naar Enge land, Duitschland, Oostenrijk en Italië be kwaamde hij zich meer en meer in het vak zijner keuze. Hier te lande ontbreekt de ge legenheid daarloe len eenenmale. Trouw be zoeker van orthopacdische congressen in het buitenland, gaf hij blijk van zijn ernstige studiën door belangrijke bijdragen en ver wierf hij zich bekendheid onder beroemde vakgenooten. In 1916 deed bij .afstand van zijn algemeene geneeskundige praktijk, om zich uitsluitend aan de orlhopaedie te kun nen wijden. Zijn praktijk is uitgebreid, zoo als geen andere. Uit alle deelen des lands vragen patiënten zijn hulp en, ondanks die drukke praktijk, houdt hij steeds liet oog gevestigd op de belangen van do misvorm den in het algemeen en sleunt hij dezen door woord en geschrift, waar het moge lijk is. De Engelsche Regecring verleende hem in 1921 de orde van the British Empire voor zijn behandeling van de verminkte Engel sche geïnterneerden in Scheveningen. In 1923 werd hij le Bologne bekroond met den Prix Umberlo, uitgeschreven voor den- gene, die binnen de laatste vijf jaren liet beste werk liad verstrekt op het gebied der orlhopaedie. Door hem werden tallooze misvormingen genezen, waarvan de dragers anders gedu rende hun geheeie leven leed zouden heb ben gehad. Menigeen, reeds voor ongenees lijk verklaard, ot naar het Zwitsersch kli maat als ecnig redmiddel verwezen, vond onder zijn bekwame handen herstel of ver lichting. Bovendien verleende hij minvermogende# zijn hulp geheel belangloos, ja, steunde dik wijls nog financieel waar dit noodig bleek. Naast zijn overstelpend drukke praktijk wijdde de bekwame geneesheer zijn lijd aan verdere medische onderzoekingen, welke werden vastgelegd in verscheidene werken en artikelen in tijdschriften. Hoezeer zijn auloriteit op liet gebied der orlhopaedie wordt erkend, blijkt ook nog hieruit, dat liem in 1923 liet voorzitterschap van het Internationaal Orthopaediscli Con gres, te Amsterdam gehouden, werd opge dragen, waarhij o.a. de Ministers van Arbeid en Onderwijs tegenwoordig waren. In 1920 werd door dr. Murk Jansen opge richt de Yereeniging voor Misvormden, die zich ten doel steil de behandeling van mis vormden van alle gezindten en het bevorde ren van de orlhopaedische wetenschap. Dit tracht zij te hereiken door liet verbreiden van de kennis der middelen, zoowel icr voor koming ais ter behandeling van misvorm den en door den bouw van één of meer kli nieken, ingericht naar de ejschen des tijds, waar zulks op doelmatige wijze kan plaals hebben. Van af de oprichting is dr. Murk Jansen er van de voorzitter cn stuwende kracht en hij slond reeds het grootste ge deelte van zijn vermogen er aan af. Het is hem dan ook een voldoening dat het aantal leden cn donateurs voortdurend stijgende is, waardoor op sleeds betere wijze de hooge kosten zulien worden bestreden. Thans heeft men de aandacht van den sympathicken medicus voor de Yereeniging gevestigd op een der gebouwen van hel in aanbouw zijnde Academisch Ziekenhuis al hier, dat momenteel doelloos cn aan ver- waarloozing blootgesteld is, en alsdan een hoogst nulligc en heilzame bestemming kan krijgen. Voor de misvormden is liet te ho pen, dat de onderhandelingen, die sedert' oenigen tijd door dr. Murk Jansen als voor zitter der Yereeniging met de betrokken auto riteiten hierover worden gevoerd, spoedig een gunstig verloop zullen hebben, zoodat de velen, die op genezing en behandeling wach ten, hier een moderne gelegenheid zullen vinden, die een goede kans op beterschap geeft. Een belangrijke slap in de goede rich- ling ware liet zeer zeker, wanneer op den dag van morgen den jubilaris zou kunnen worden medegedeeld, dat deze onderhande lingen weldra haar beslag zouden krijgen en de voorbereiding lot inrichting van dit gebouw zou Icunncn volgen. Wij twijfelen niet, of het zat dr. Murk Jansen, al hcctt hij geen huldiging begeerd en zal het jubileum morgen slechls in intie- men kring worden herdacht, aan bewijzen van dankbaarheid, hartelijkheid en vriend schap van patiënten cn oud-paliënten en- zijn vele vrienden niet ontbreken, waarbij stellig zal worden gewenscht, dal hem nog vele jaren de kracht zal worden geschonken om zijn sclioonen arbeid te kunnen voortzet ten tot heil van de lijdende menschheid. Ter-aerde-bestelling D. A. Hageman. In allen eenvoud, zooals den eenvoudi- gen man het heelt begeerd, doch tegelijk met een aan zijn nagedachtenis verschul digde piëteit, hebben bestuur, leden en vrienden van de muziek- en tooneelver- ceniging „Nut cn Vermaak" hedenmiddag aan liet stoffelijk overschot van den op richter-bestuurslid, wijlen den heer D. A. Hagoman, den man, die een lialve eeuw lang de financiën der Yereeniging met zeld zame trouw beheerde, de laatste eer be wezen. Acht van zijn besle vrienden uit de D. A. Hageman f Vereeniging heb ben de lijkkoets van af het sterf huis lot aan de begraafplaats „Rliijnhöf" ge volgd en loen de baar, waarop be halve van de fa milie, van be stuur, de werken de leden en van zijn rrjeest trouwe vrienden kransen en bloemen waren gelegd, van de 'kapel naar het graf gedragen Voorzitter cn se cretaris der Yereeniging hadden plaals ge nomen in de rijtuigen der familie, veie anderen hadden zich op andere wijze naar den doodenakker begeven, om aan de groeve den trouwen vriend en medewerker een laatste groet te brengen. De voorzitter van „Nut cn Vermaak", de heer C. Versney, die in dezen doode niet alleen een verdienstelijk medebestuurder der Vereeniging verliest, maar tevens een trouw vriend, schetste in korte trekken diens leven, dat een leven was van toewij ding en opoffering. Tot op lioogen leeftijd nam hij grootendecls de zorg voor zijn hulp behoevende zusier en broeder op zich. Zeil had hij weinig behoefte en na volbrachte dagtaak wijdde hij zicli liefst aan de be langen van de Yereeniging, welke hij als jonge man mede had opgericht, en waarin hij voor zichzelf een leerschool had gevon den en medewerkte om anderen te doen ge nieten. Voor de geldelijke belangen dier Vereeniging heeft hij met zeldzame toewij ding gezorgd en hot was hem een groole voldoening, dat zijn zuinig beheer er toe had hijgedragen, dat men het 50-jarig ju bileum der Vereeniging op zoo waardige wijze heeft kunnen vieren. Besiuur en leden verheugen er zich in, dat hij dit jubileum nog heelt mogen beleven. En het verheugt hun ook, dat 'een Koninklijke onderschei ding hem daarvoor len deel viel. Zoolang „Nul en Vermaak" blijft heslaan, zal ook de herinnering aan dezen oprichter in gezegend aandenken bewaard blijven, zeide spr. Ook ik zal mijn ouden vriend nooit vergelen. Met een: Rust in vrede, be sloot spr. zijn diep gevoelde toespraak. De lieer L. J. Ilageman, broeder van den overledene, dankle allen, die zijn broeder de laalste eer hadden bewezen, in 't bijzon der de heer Versney voor diens waardee- rende woorden en de leden, die den over ledene grafwaarts hadden gedragen. Daarop werden bloemen gestrooid, waar mede de plechligheid was geëindigd. Mandolineclub „Krebustlipo." Het Nalionaal Manjdolfne-concoure, het welk door deze Vereeniging is uitgeschre ven op Hemelvaartsdag a.s., belooft een succes te zullen worden. Niet minder dan 19 vereenigingen of clubs hebben ingeschreven, met totaal 510 deelnomersfsters). Hier volgt een lijst met de deelnemende clubs: Afd. Uitmuntendheid: Arbeiders Mand.- club „Ons Streven", Rotterdam, 86 perso nen; Mandoline-club „Con Amore", Zaan dam, 43 personen. Isle Afdeeling: Mandoline-orkesl „Con Amore", Amslerdam, 32 personen; Resi dentie Mand. Gezclscli. „Pcrseveranza", 's-Gravenhage, 42 personen; Mandoline club „Sempre Avahti", 's-Gravenhage, 26 rersonen. 2de Afdeeling: Amslerdamsche Mand.- club „Amslerdam", 27 pers.Het dubb. Mandoline Kwartet „Con 13rio", Amster dam, 8 pers.; Bcvcrwijkscli Mand. gezel schap „Beverwijk", 30 pers.; Mandoline club „Crescendo", 's-Gravenhage, 35 pers. 3de Afdeeling: Amsterdamsche Mand.- club „Kunst naar Kracht", A'dam, 18 pers.; Mandolineclub „An cl Labor", Amsterdam, 20 pers.; Eerste R.-K. Mand. gezelschap „Die Voortrekkers", 's-Gravenhage, 34 per sonen; Mand.-club „Espana", Leiden, 27 pers Mand.-club „L'Esludianlina", Wou- brugge (Z.-H.), 27 personen. 4de Afdeeling: Jeugd Mand.-club „Oefe ning baart kunst", A'dam, 20 pers.; 's-Gra- vcnliaagsche Politie Kinder Mand. Vereen. „Oefening baart kunst", 's-Gravenliage, 34 pers.; Mandoline-club „Steeds hooger", Gouda, 50 pers.; Mandoline-club „O. M. E. C.", Oude-Welering, 15 personen. Voegt men bij dit aantal deelnemers nog de leden cn begunstigers van „Krebusllipo" dan lijdt het geen twijfel of de Siadszaai zal dien dag slampvol zijn. En aangezien liet concours alleen in beslolen kring mag plaats hebben (met het oog op de Zondags wet) is het dus zaak dat als men als toe hoorder dien dag wil profiteeren, men nu reeds begint mei zich als kunstlievend lid of donaleur op le geven. Verder vernemen we nog, dat „Krebusl lipo" 2den Paaschdag zelf aan een con cours ie Rotterdam zal deelnemen in de lsle afdeeling, en nog voor dien tijd een liefdadigheidsconcert zal geven ten bale van de Stichting „Jeruël" op de Middelsle- gracht, Maandag 20 dezer des namiddags te drie uur zal dr. J. L. Palache alhier, be noemd tot gewoon hoogleeraar in de taai en letterkunde der Semiotische Volken de Israëlietische Oudheden en de uitlegging'van het Oude Testament le Amslerdam", zijn hoogleeraarsambt aanvaarden door iiet uit spreken eener rede in de aula der Universi teit aldaar. Onze stadgenoot, de heer II. M. Ver huist, accounlant, is na gehouden examen, benoemd tot lid van hel Ned. Bureau van Administratie, hoofdzetel Rotterdam. Deze instelling is een combinatie van hier te lande gunstig bekende accountants, die in het bij zonder zich bezig houden met het aantoonen van middelen lot meerdere efficiency in di verse adminislratiën. De lieer M. de Troije alhier is benoemd lot klerk ten kantore van de directe belastin gen te Katwijk. Gisleren slaagde voor het examen TDuiische handelscorrespondentie (V'ereeni - ging van Leeraren) onze sladgenoot de heer W. Snoeker. Prof. dr. R. P. van Calcar hield een lezing over „De hygiëne van het kind" op den ouderavond van de meisjesschool aan de Boommarkt, hoofd mej. De Leeuw. Spreker heeft behandeld de ingewands- sloornissen, die veel hij kinderen voorko men, en als regel het gevolg zijn van liet nutligen van dranken cn spijzen, die be smet zijn geraakt, doordat zij zijn aange raakt met ongcwassclicn handen, of van lekkernijen, die onder liet spelen op den grond zijn gevallen, en dan zonder hen eerst te reinigen, toch opgegelen worden, enz., enz. Spr. drong er mei nadruk hij de ouders op aan, dat zij er steeds in het belang van een goede gezondheid hunner kinderen op moesten lellen, dat vóór het eten steeds de handen goed gewasschcn moeten worden, en zij vóór het naar-bed-gaan de keel goed moeien gorgelen, en de tanden reinigen. Als dit in ieder huishouden wordt opge volgd zal men daardoor vele zieklen. zoo als typhus e.a., voorkomen. De ouders waren in flink gclal opgeko men on luisterden aandachtig naar den spreker. Hierna had een commissie-verkiezing plaals. daar de beslaande commissie in liaar geheel moest aftreden. Zes van de zeven leden slelden zich niet herkiesbaar. Bij de verkiezing werden gekozen de liee- ren J. de Vries, A. Straalman, J. van dor Ploeg, J. Bellman, J. da Costa en J. B. de Minjer, terwijl mevr. Arnold werd herkozen. In de Oosterkerk zal a.s. Vrijdagavond vanwege de Ned. Ilerv. Gem. alhier een gemeente-avond plaals hebben. Sprekers prol. dr. II. M. van Nes en ds. Joh. W. Groot Enzerink. Besproken zal worden do moei lijke geldelijke toesland der Gemeente. Het verschijnsel, dat zich wel meer op Vrijdagavond voordoet, viol ook gisleren op le nierkon: de bioscopen waren niet druk bezocht. liet „Casino", bekend om zijn uitstekende muziek, gaf nog do aankomst der vliege niers te Balavia en voorts twee groole films, welke de bezoekers met aandacht volgden cn hun zeker, al draaiden heide dan ook om het oude thema „do liefde", inzonder heid de moederliefde, heen, welkom zijn geweest. Zoowel „Dolle Marie" als „Wie gelied" zijn waard aanschouwd te worden. Zij zijn gemakkelijk te volgen en geven inderdaad mooie en spannende looneclen te zien. Het Luxor-theater" geeft als hoofdnum mer voor de pauze, na eenige kleine stukjes, een drama in acht acten, „De Oude Haard stede" genaamd. Volgens do offices: een eenvoudige geschiedenis van eenvoudige menschen. Inderdaad speelt hierin een zeer eenvoudig huisgezin op keurige wijze de hoofdrol, doch wij kunr.cn de geschiedenis zelf niet zoo erg eenvoudig vinden. Na de pauze „Zaza", een bewerking van het gelijknamige looneelstuk van P. Berlon en G. Simon, met in de hoofdrol Gloria Swanson, die hiervan een zeer mooie crea tie geeft. Het „Rejo-lheater" komt met een uitge breide woekrevue en een aardige klucht, Daarna ccn drama in vijf aclcn, „Tusschen twee Werelden". Dit drama speelt zich at in een Chincesche wijk van een groote Amerikaansche wereldstad. Zooals meestal, zijn Chineesche films erg spannend, door al de geheimzinnigheden en gewoonten, die dit soort volk aangeboren aard schijnen te zijn. Na de pauze de hoofdlilm, een drama in zeven acten: „De Wisselwachter van Noyo". Liefhebbers van sensatie moeten deze film zien: spoorwegongelukken, ge- veohlen, de energie van den wissel wachter, die zich van zijn taak kwijt, terwijl hij weet, dat zijn vrouw in doodsgevaar ver keert. Jammer, dat eenige jongelui niet ge noeg oor voor de muziek hadden en telkens floten, wat erg hinderlijk was. Hedenmiddag hoopt de lieer C. Ver sney in het perceel Hoogewoerd 29 zijn nieuwe muzickzaak, vroeger gevestigd Hoo gewoerd 05, te openen. Dit pand, waarin vroeger oen boter- en kaashandel en tot voor zeer kort een wijn- liandel was ondergebracht, heeft een alge- heele verandering ten goede ondergaan. De keurige, witgeverlde uitstalkast is uitge breid, achler de toonbank zijn netjes inge- BINNENLAND. Dr. Mark Jansen te Leiden vijf en twin* tig jaar arts. Werktijden boekbinders- en boekdrukkers* bedrijf. De opbrengst der Rijksmiddelen in De- comber. BUITENLAND. Scherp* eritiek van Snowden op hel accoord van Parijs. De Franschen verwerpen inzake een han delsverdrag de Dnitsche tegenvoorstellen. De Dnitsche regeeringsverklaring to' Maandag uitgesteld. Mussolini krijgt van de Itnliaansche Ka mer een motie van vertrouwen. richte opstanden aangebracht, die plaats bieden aan een uitgebreide collectie mu ziek- en feestartikelen. De inventaris ia bo* vendien nog verrijkt met een piano ten ge rieve van het koopend publiek. De aanleg van liet elcotrisoh licht is van den lieer J, Baart, het schilderwerk van den heer P. A. de Jong. Over eenigen lijd, 1 April a.s. viert de zaak haar 12'A-jarig bestaan en hoopt de heer Versney dit feit op bijzondere wijze te herdenken. Vermeld zij nog, dal de boekbinderij aclf- ler den winkel is cn door een achterdeur, toegang geeft tot de buitenwereld. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn thans ingeschreven 1075 werkzoekenden. Wij vestigen er do aandacht op, dal in den vervolge de molor- en rijbewijzen ter Secretarie moeien worden afgehaald. Door B. W. is hij de politie aangifte gedaan, dat zijn rijwiel, dat hij voor een winkel op do Haarlemmerstraat geruimen tijd onbeheerd liet slaan, ontvreemd is. Ten nadeele van P. J. van W. is gis termorgen van een op de Lammermarkt etaanden vrachtauto een paardendeken ont vreemd. Verschenen is hier lor stede een nieuw weekblad „De Leidsche Post", waarin is op genomen „De Aanwijzer". Waar dit blad reeds midden dezer week op ruime schaal is verspreid, mcenen wij hef genoegzaam bekend te mogen achten. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgez. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite (gewijzigde mededeeling). Duilsclie godsdienstoefening, Weeshuis Hoogl. Kerkgracht, ingang tussclicn de ns. 17 en 21: Zondagmorgen, te halfelf, Candidal Heilig, uit Duitschland. Eglise wallonc: Dimanclie malin, h 10'/.' lieures, Mr. C. Clcr. i Evang.-Lutli. Gem.: Zondagmorgen, le, haltelf, ds. J. Ph. Makkink. Homonslranlsch-Geref. Gcm.: Zondagmor gen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Ver. v. Vrijzinnig-Iferv., Volkshuis: Zon dagmorgen, le halfelf, ds. A. van der Wissel, Vrije ICatli. Kerk, St. Bonifaciuskapel, Stille Rijn 1a: Zondagmorgen, le halfelf, dienst. MUZIEK. Concert in de Stadszaal. In de kleine zaal is gisteravond een bui tengewoon belangwekkend programma uit gevoerd door oen drietal jonge arlislen, die zich daarmee van le voren reeds verdien stelijk maakten tegenover hen, die zich in- tresseeren voor de nieuwe en de aller nieuwste muziek van den jongsten lijd en tegenover degenen, die meenen dat liet beier is eersl eens iels uit die moderne school le hooren alvorens mc-t hun veroor deeling klaar te slaan. Bedenken we dat een uiterlijk succes op de meer Iradilioneole wijze veel gemakkelijker le behalen is dan krijgen we een hoogen dunk van den ernst, waarmee de concertgevers zich in dienst hebben gesteld van een overtuigingvan de overtuiging namelijk dal de ultramoiernen reeds veel of iets bereikt hebben en zeker nog meer zullen bereiken. Dat wijst op ge loof in hun zaak. In 't algemeen kunnen we dat vertrou wen wel deelen, al moeten wij ook voors hands len aanzien van sommige nieuw lichters ons eenige reserve voorbehouden. Een prachtige verschijning is Mous- sorgsky, die, hoewol reeds in 1881 over leden, nog steeds lot de modernen wordt ge rekend. Mej. Beekhuis, de pianiste, speelde een nummer uit de. „Tableaux d'une expo-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1