KOUSEN SOKKEN „DE BONNETERIE" No. 19893 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 Januari Derde Blad. Anno 1925. BINNENLAND. UIT ONZE STAATSMACHINE. PARMENTIER'S WOLMAGAZIJN, BREESTRAAT 128 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTRFKEN. De hefting van leges. Bij besluit van 12 Jan. j 1. hebben Cted. gtaten van Zuid-Holland afgekondigd de in-weriring-trediog van het besluit der Sta ten van 16 Juli 1924 tot vaststelling van de verordening tot wijziging van die op de heffing van leges ter provinciale griffie. De in-werking-treding is bepaald op 19 Jan. 1925. In verband daarmede hebben Ged. Staten onfler de aandacht van de gemeen tebesturen in deze provincie gebracht, dat van dien datum af leges geheven worden ten bedrage van: 11.50 voor een rijbewijs als bedoeld in de Motor- en Rijwielwet of de verlenging daarvanb. f 1.50 voor een nummerbewijs yjg bedoeld in de Motor- en Rijwielwet; O. f 1.50 voor een duplicaat van een der onder a. en b. genoemde bewijsstukken; d. f2.50 voor een door Ged. Staten af te geven bewijs van ontheffing van het verbod om een of meer wegen in de provincie te berijden met motorrijtuigen e. f 1 voor üe verlenging van een ontheffing als onder d. bedoeld Voor de inning dezer leges roepen Ged. Btaten de medewerking der gemeentebestu ren in. Zij stellen zich n.l. voor, dat de uitreiking van de genoemde bewijsstukken geschiedt door tusschenkomst van de ge meentebesturen, aan wie die bewijsstukken worden toegezonden per post, die bij de aanbieding daarvan de verschuldigde leges- bedragen uitbetalen. De uitreiking door de gemeentebesturen geschiedt niet dan nadat door dezen het bedrag der door hen ver schuldigde leges aan de gemeentebesturen fs betaald. Ged. Staten brengen voorts nog het vol gende onder de aandacht der gemeente besturen: Het .komt herhaaldelijk voot, dat de •chriftelijke aanvragen tot het verkrijgen van nummer- of rijbewijzen niet volledig eijn en derhalve aanleiding geven tot een correspondentie met de aanvragers, welko vermeden kan worden, indien deze hun aanvraag tot den Commissaris der Konin gin richten met gebruikmaking van een aanvraagformulier. Het ligt in de bedoeling Tan Ged. Staten, dat deze formulieren op de gemeente-secretarieën verkrijgbaar zul len zijn en het schijnt wensohelijk, dat reeds bij het afgeven van deze formulieren ivan de aanvragers de storting wordt ge vraagd van het door hen verschuldigde be drag aan leges tegen afgifte van een stor tingsbewijs, dat later bij het in ontvangst nemen van het rij- of nummerbewijs wordt teruggegeven. Oefeningsgelden enz. voor Burgerwachten De Minister van 4Rmnenl. Zaken heeft heen uitvoerige circulaire den burge meesters o.m. medegedeeld, dat de regeling j voor de uitbetaling van oefeningsgelden in 1925 gelijk zal zijn aan die van 1924, be houdens afwijking in zoover, dat voor het lo, 2e en 3c kwartaal 1925 het grondbedrag 40 cent in plaats v&n 50 cent per manschap bedraagt, terwijl voor liet 4e kwartaal om trent dat bedrag nader zal worden beslist. Voor de berekening van subsidies voor kringwedstrijden geldt hetgeen te dien aanzien voor 1924 was bepaald, met dien verstande, dat in 1925 per kring van bur gerwachten aan subsidie in hoofdsom geen grooter bedrag wordt toegekend dan uit dien hoofde door denzejfden kring in 1921 werd genoten. Ten aanzien van het ver strekken van patronen wordt medegedeeld, dat door eenzelfden persoon (lid eener bur. gerwacht) te rekenen van 1 Januari 1925 per jaar hoogstens 15Ó van Rijkswege kos teloos verstrekte personen-patronen (No. 1 en No. 7 samen), verschoten mogen -wor den, in een kwartaal hoogstens 50 en bij een oefening hoogstens 20 patronen, terwijl het masimum aantal kosteloos verstrekte patronen, hetwelk per burgerwacht ver schoten zal mogen worden, wordt vastge steld op 75 pCt. van het aantal in 1924 verbruikt. Vertrouwd wordt, dat, met het oog op de geboden bezuiniging, gestreefd zal worden daar zoo mogelijk beneden te blijven. De burgerwachten mogen elkaar geen patronen verstrekken. Voor eigien re kening kunnen zij er echter aan de Hem- brug verkrijgen. Uit de S. D. A. P. Op het in Februpri te houden congres van de S.DA..P. komt, blijkens „liet Volk", het -volgend concept-verkiezingsprogram aan de jorde: 1. Ontwapening, nationaal en internatio naal. Ondersteuning en democratiseering Van den Volkenbond. 2. Werkloozcnzorg. Wettelijke regeling fan dc werkloozenverzekcring. Werkverrui ming. 3. Medezeggenschap en bedrijfsorganisa tie. Reorganisatie van het georganiseerd overleg. 4. Volledige uitvoering van de Arbeids - Wei. Moederschapszorg. Volledige uitbouw van de sociale verzekering. Staatspension- néering. 5. Krachtige bevordering van den bouw van arbeiderswoningen. Afschrijving, waar noodig, van crisis-subsidies. Pachtwetten ter bescherming van den huurboer. Uitbreiding van cultuurgronden. 7/ Opheffing van de Onderwijsverslechte- ■ring, in de eerste plaats wederinvoering van het verplichte zevende leerjaar. Bevordering yan kunst en volksontwikkeling. Onverkorte handhaving van het recht yan vereeniging en vergadering. 9. Bezuiniging door reorganisatie van den Staatsdienst, met handhaving van een be hoorlijk bestaan voor het overheidspersoneel. Belasting naar draagkrachtverlichting van öruk voor kleine inkomens. 10. Verbetering van de huwelijkswetge ving in het belang van de vrouw. 11. Bestrijding van het alcoholisme. 12. Bevordering van het zelfbestuur der Overzeesche gewesten. De staking te IJmuiden. Omtrent de besprekingen tusschen de be sturen der reedersvereenigingen en van de IJmuider federatie kan het volgende worden gemeld: Het bestuur der reedersvereeniging heeft voorstellen op schrift gesteld, die inhouden, dat op de bestaande voorschriften wordt gevaren tot 1 Maart Van 1 Maart af wordt een nieuw collectief contract afge sloten tot 31 Dec. De opvarenden zullen per drie maanden f 15 gratificatie ontvangen, als zy bjj dezelfde reederij blijven varen. De reederijen zullen bevorderen, dat de stoom- treilers" zooveel mogelijk des avonds te zeven uur zullen binnenkomen, zoolat' de opvaren den v3ór den nacht hun woonplaats nog kunnen bereiken. Bg een reis van meer dan 10 dagen zullen de opvarenden een Vrijen dag krijgen en zullen zij dus twee dagen en drie nachten thuis kunnen zijn. Het be stuur der federatie verklaarde zich bereid, .deze voorstellen aan de stakers voor te leggen. Zij zullen Maandagmorgen in een ledenvergadering te IJmuiden en Maandag middag te Egmond worden behandeld. De toenadering tosschen de partgen is tot stand gebracht door den heer K. H. Tusenius, directeur der Vereenigde Ijsfabrieken, lid van het comité van verweer. De firma Groen heeft de eischen der federatie ingewilligd, zoodat de negen stoom- Ireilers naar zee vertrekken. ^.De Staatsloterij. Thans is weder opgeheven de maatregel, volgens welken bij de Staatsloterij 2000 nummers niet werden uitgegeven, welke maatregel was ingesteld, ten einde andere, niet wettelijke loterijen, in cte uitoefening van hun bedrijf te belemmeren. De opheffing van den maatregel is thans geschied uit overweging, dat dergelijke loterijen geacht moeten worden niet meer te bestaan. Te Haarlem is, 67 jaar oud, overleden de heer F. F. F. Fuhrkop, die van 1904 tot 1923 burgemeester van Schoten is geweest. Te voren was hij kapitein bij het Oost-Indi sche leger. De Raad van Amsterdam heeft het voorstel van B. en W» inzake den aankoop van bloem en meel met 24 tegen 17 stemmen aangenomen. Gisteren is te Amsterdam overleden de heer Willem Vroom, oudste firmant en oprichter der bekende firma Vroom en Dreesmamn. Het stoffelijk overschot zal Maandag te Amsterdam worden ter-aarde- besteld. Maandagochtend zal in de The- resiakerk aan het Western de in de hoofd stad een gezongen uitvaart worden gehou den. De gistermiddag te Utrecht gehouden buitengewone vergadering van den Ned. Middenstandsbond, bedoeld als demonstra tie om stelling te nemen „tegen de ondoor dachte pogingen om het particuliere bedrijf te vernietigen", was druk bezocht. De bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schür- mann, uit Rotterdam, die de vergadering leidde, wees er in zijn openingswoord op, dat dit het eerste optreden in het openbaar van den Middenstandsbond was na de reor ganisatie. Hij heette de aanwezige autoritei ten welkom, in het bijzonder mr. A. C. Jo- sephus Jitta secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid. Op een rede van prof. dr. H. W. G. Bor- dewijk, uit Groningen, over bedrijfsorgani satie en medezeggenschap, volgde een korte gedachtewisseling. Twee personen stelden enkele vragen, die door den inleider werden "beantwoord. De voorzitter dankte den inleider voor zijn betoog en sprak de hoop uit, dat men in den lande zal weten hoe de middenstand una niem tegen dit heilloos drijven tot verplicht medezeggenschap stelling zal nemen. De middenstanders denken niet alleen aan het heden, maar ook aan de toekomst, aan de toekomst van hun kinderen. De N. V. V.'ers cn de S. D. A. P.'ers meenen, dat het eind punt is de verwezenlijking van liun doel einden, terwijl wij weten, dat de maat schappij altijd evolueert. Wij hopen, zeide spr., door dit moeilijk stadium heen te komen. Besloten werd de conclusies, waarin prof. Bordcwijk zijn beloog heeft samengevat, in haar geheel aan te nemen. Zij werden in een algemeenen vorm aldus samengevat» De Nederlandsche Middenstandsbond ver werpt elke door den wetgever af te dwingen bedrijfsorganisatie en medezeggenschap als in strijd met het algemeen belang en de be langen van den Nederlandschen Midden stand. De voorzitter sloot daarna met woorden van dank de vergadering, met blijdschap vaststellend de communis opinio, die ten aanzien van dit punt zoo duidelijk onder den middenstand is gedemonstreerd. Belasting en Nijverheid. De Nijverheidsraad voorzitter is de oud- Minister Poslhuma heeft onze Belasting wetgeving beschouwd in verband met de Nijverheid en te dier zake een rapport uit gebracht, dat aan den Minister van Finan ciën is aangeboden, natuurlijk in de hoop, dat de bezwaren zullen worden gedeeld en dat, zoodra daartoe de mogelijkheid bestaat, aan die bezwaren zal worden tegemoet geko men. Dat dit laatste spoedig zou kunnen plaats hebben, is niet waarschijnlijk, want om aan de bezwaren van den Nijverheids- raad tegemoet te komen, zou er een ingrij pende wijziging van ons belastingstelsel moeien plaats hebben, of nog liever, zou een geheel nieuw belastingstelsel moeten wor den opgebouwd. Het door ons bedoelde rapport is volstrekt -niet nieuw, d. i. het is niet van gisteren of eergisteren. Reeds in Juli van 1924 werd het uitgebracht en wij geven toe, dat er toen uit treksels van verschenen zijn in de groote bladen. Maar wij achten dat geen reden om er hier over te zwijgen. Wij zullen echter al leen dit en dat uit het rapport aanstippen; wat wij meedeelen is de meening van den Nijverheidsraad en de cijfers zijn aan het rapport ontleend en staan dus evenals de beweringen ter verantwoording voor dat lichaam. De welvaart van een volk houdt ten nauw ste verband met de beschikbaarheid van ka pitaal voor de verschillende bronnen van welvaart. Teloorgegane productiemiddelen moeten kunnen worden vernieuwd en ver vangen cn nieuwe productiemiddelen moe ien kunnen worden aangeschaft Onder de bronnen van welvaar! is er geen, die zoozeer behoefte heelt aan kapitaal en zoozeer in aanmerking komt om aan vele handen werk te verschaffen als de Nijver heid. Onderhoud, vernieuwing, vervanging en uitbreiding van fabrieksgebouwen en -in stallaties maken kapilaal noodig, in welks behoefte de ondernemers zelden zelf vol doende kunnen voorzien, zoodat, wanneer kapitaalvorming buiten den kring der onder nemers onmogelijk wordt, de nijverheid schade lijdt en lam geslagen wordt. Ook 13 het een bezwaar, als de wetgeving zoodanige risico's schept, dat het kapitaalkrachtige publiek huiverig wordt zijn geld voor de nijverheid beschikbaar le stellen. Op grond van deze redeneering beeft de Nijverheids- raad overwogen, in hoeverre de belasting - wetgeving de kapitaalvorming belemmert en nadeelig werkt op de bereidwilligheid om gelden voor de nijverheid beschikbaar te stellen. Onze tegenwoordige belastingwetgeving werkt nivelleerend. Gesteld dat de kleine burger een deel van zijn inkomen bestemde voor kapitaalvorming of voor sparing, dan zou het resultaat daarvan toch niet aan de nijverheid ten goede komen. De kleine spaar der wenscht zekerheid van rente en de nij verheid kan die niet geven; zij moet een be roep doen op de meest draagkrachtige bur gers. Als dezen het sparen bemoeilijkt wordt, lijdt de nijverheid. Daarom heelt de Nijver heidsraad nagegaan, hoe de hoogte der be lastingen de kapitaalvorming tegengaat. Rekent men alleen met millioenen, dan was do totale opbrengst van de belastingen in 1912 voor Rijk, Provincie en Gemeenten bijna 240 millioen en in 1921 ruim 1039 mil- lioen, dat is bijna i'lmaal zooveel. De Rijksbelastingen bedroegen in 1912 189 mil lioen, zij waren in 1920 gestegen lot 880 mil lioen en daalden weer tot 547 millioen in 1924. Dat is slechts schijnbaar een vooruitgang, omdat het lagere cijfer veroorzaakt werd door vermindering van dc hooge inkomsten en de groole kapitalen. (Voor de jaren na 1921'22 zijn geen be trouwbare cijfers voor Provincie en Gemeen ten beschikbaar). Voor 1915'16 werd het gezamenlijk in komen geschat op 1360 mill., de directe be lastingen voor Rijk, Provincie en Gemeenten op 135 millioen, d. i. 10.06 procent. Voor 1920'21 waren die cijfers 3587 mill, in komen, 702 mill, directe belasting d.i. 19,06 proc., en voor 1921—'22 was het inkomen gestegen tot 4346 mill., de belasting echter maar tot 707 millioen, zoodat het percentage was 16,28. Voor inkomens tot 1 10.000 steeg de in komstenbelasting van 1915'16 lot 1921-'22 van 1,18 proc. tot 1.51, maar voor inkomens van f 100.000 van 4,8 lol 13,12 proc. In 1921'22 betaalden 3730 personen met meer dan f 50,000 inkomen met 10,71 proc. van het belastbaar inkomen samen 41,31 proc. (dus bijna de helft) van alle directe belasting. En van dergelijke inko mens zou het beschikbare kapitaal voor de nijverheid moeten komen. Is hier in hoofdzaak sprake van de Rijksbelastingen, de gemeentelijke belastin gen maakten het niet minder bont. Van het tolale bedrag van Rijks- en gemeente belasting was het aandeel van het Rijk in 1012 80 proc. Dat percentage daalde voort durend tot bet in 1922 nog 67 proc. was, waaruit volgt, dat de gemeenten in 1912 van het totaal 20 proc. ontvingen, maar hel in 1922 al tot ruim 32 proc. hadden gebracht. (Deze procenten hebben natuur lijk met den belastingdruk niets le maken). Behalve deze jaarlijksche belastingen knaagt ook de successiebelasting meer dan vroeger aan de grootere kapitalen. Nemen wij al3 voorbeeld een som van tusschen 150.000 en f 100.000, waarvoor successie recht moet worden betaald, dan betalen de kinderen of de echtgenoot 6,5 proc., maar broeders en zusters al 24 proc., kin deren van dezen 33 proc. en in alle andere gevallen wordt 44 proc. geëischt. Hoe de sucessiebelasting werkt blijkt uit het voor beeld van een [abrikant, wiens vermogen 2 millioen bedraagt, dat in hoofdzaak in het bedrijf is vastgelegd. Zijn twee zoons zullen ruim f 150.000 successierecht moe ten betalen, een som, die niet ongestraft aan een bedrijf onttrokken wordt. Gaat men na wat door de sterk stijgende progressie geëischt wordt van groote inko mens, door Rijk, Provincie en Gemeenten, dan blijkt, dat bij een kapitaalbezit van 1 millioen vaak 50 of 00 proc. van het meer dere inkomen aan den fiscus moet worden afgedragen. Dit belet het sparen, als van toegenomen bezit slechts 40 proc. aan den verwerver komt. Wat nu de rechtstreeksche gevolgen der belastingheffing voor de industrie zijn, blijkt uit enkele punten, die wij nu nog laten volgen. De wet op de Personeele Belasting stelt winkels, voorzoover betrelt huurwaarde en meubilair gedeeltelijk vrij, maar kantoren en hun inrichting, zelfs de eenvoudige wor den ten volle belast. De Rijksdnkomstenbelasting wordt gehe ven over het voorafgaande jaar en laat niet toe, dat verliezen van vroegere jaren wor den goedgemaakt door winst van lajere. De vroegere Bedrijfsbelasting werd gerekend naar het gemiddelde over 3 jaren. De fiscus deelt in de winst van één jaar, maar niet in het verlies over andere jaren. Dit is in strijd met het beginsel van belasting naar draagkracht. Een heel sterk voorbeeld van de onbillijkheid geeft het rapport door de veronderstellen, dat iemand te Zaandam in vier achtereenvolgende jaren beurtelings f 50.000 wint en verliest en dus in die 4 jaar niets verdient, tocli aan de gezamen lijke inkomstenbelasting f26.498 moet be talen. Men vergele bovendien niet, dat aan de Inkomstenbelasting de Verdedigingsbe- lasling II is vastgekoppeld. Ook wordt geen rekening gehouden met ruime afschrijvin gen. De Nijverheidsraad beschouwt de Divi dend- en Tantiëmebelasling als een dubbele belasting op een bepaalden vorm van in komsten. De Vcrdodigingsbelasfing lb en II druk ken door haar progressie! karakter de ka pitaalvorming, terwijl geen ontheffing wordt verleend in gevallen, waarin dit voor de inkomstenbelasting wel geschied. Dé heffing van ,2proc. registratierech ten van N. V. over het geplaatste aandeetcn- kapitaal treft vooral zwaar als het geldt een ongezonde maatschappij te reorganiseeren- Over de Successiebelasting is boven al iels gezegd. Voor menigè onderneming zou het een uilkomst zijn, als de heffing over enkele jaren kon worden verdeeld. De Nijverheidsraad verklaart zich op de meer genoemde gronden tegenstander van de Zakelijke Bedrijfsbelasting. De belangrijkheid van een bedrijf hangt niet af van het aantal werklieden. Er zit bovendien nog een onbillijkheid in als men bedenkt, dat een bedrijf, dal het zonder veel handenarbeid niet kan redden, zwaarder getroffen wordt dan een misschien belang rijker bedrijf, dat hoofdzakelijk machinaal gedreven wordt. Ten slotte geeft het rapport nog enkele opmerkingen, die den vorm van wenschen hebben: spoediger uitreiking van aanslag biljetten; eenvoudiger en sneller berechting van-belasling-geschillen; betaling van rente over onverschuldigd betaalde belastingpen ningen; algeheele herziening van het be lastingstelsel in verband met de belangen der nijverheid. RECLAME. Wij kunnen U ten sterkste aan raden, nog te profitecrcn van onze huidige prijzen. 2384 Alphen. De vergadering der Wilhelmin a-Vereeniging. De leden der Wilhelmina-Vereeniging al hier kwamen gisteravond in hotel ,,Do Vergulde Wagen" in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer D. Brouwer, open de de vergadering en gaf hierna het woord aan den secretaris, die do notulen der vori ge vergadering voorlas, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 2210 leden telt; vervolgens gaf spr. een verslag over de laatstgehouden feesten en gewaagt, dat de W.-V., ondanks verschillende onsympa thieke bejegeningen, die zij moest onder vinden, steeds in bloei toeneemt, waaruit blijkt, dat het grootste deel der Alphen- 3cho burgerij met het doel der W.-V. ten volle instemt. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Lam, waren door een daartoe ingestelde commissie nagezien en in goede orde bevonden. De voorzitter dankte den heer Lam voor zijn accuraat beheer der financiën, welk veelomvattend werk hij geheel belangloos verrichtte. Aan het verslag ontleenen wij, dat o.m. werd ontvangen aan contributie f 2879.50, aan verpachtingen f 2365. 70. aan entrée's f 1724.50, feestprogramma's f 405.20, ver meerderd met eenige kleine ontvangsten, in totaal f 7884.77. De uitgaven beliepen totaal f 7174.04, waaraan voor vuurwerk f 1000, kinderfeesten f 625, personeel f 380, timmerwerk f 570, advertentien f 306.94, enz, zoodat het batig saldo over het af- geloopen jaar f 710.73 bedroeg. Dit ver meerderd met het vorig saldo van f 912.04 geeft een totaal kas-saldo van f 1622.77. Omtrent het feestprogramma voor 1925 deeldo do voorz. mede, dat een gesperifi- ceerd program nog niet gereed was. Het bestuur had zich evenwel voorgesteld de algemeen© feestviering op wat hooger plan te brengen en wat aantrekkelijker te ma ken voor de meer intellectueelen. Dit kan, aldus spr., bereikt worden door een open lucht-voorstelling. Dit zal groote uitgaven vorderen, doch daar hier ter 'plaatse de vereenigingen niet kapitaalkrachtig genoeg zijn om iets dergelijks uit te voeren, acht het bestuur de W.-V. de aangewezene om dit tot stand te brengen. Bpr, it er van overtuigd, dat het publiek van Alphen e* ook uit de omgeving dit zal weten te waar- deeren. Indien de toestemming hiervoor ver kregen zal worden was het plan de opvoe ring te doen plaats vinden op fret terrein der A. V. V. „Alphen". Voorts lag het ia do bedoeling van het bestuur den tweede* dag een bloemencorso of gondelvaart te or* ganiseeren, benevens een harddraverij. Het bestuur wensoht dit jaar de kinderfeesten achterwege te laten in verband met de rijkelijk hooge uitgaven, hieraan vorbonden. De heer Penders is een sterk voorst-an der voor het organiseeren der kinderfees ten. Vorig jaar is het ai. schitterend ge slaagd, waarom hij dit voorstel warm aan beveelt. Geen der aanwezigen is hiertegen, zoodat hiertoe in beginsel besloten wordt., De heer Verheul wenscht «de draverijer te vervangen door wielrennen in hot gras land Dit voorstel vindt echter geen in stemming De heer Slootjes acht het wen- schelijk met het oog op de „gokpurtijen" de draverijen-achterwege te laten, waarbij de lieer-Penders zich aansluit en voorstelt hittenrennen met hindernissen to organi seeren. Hiertoe wordt hosloteii. De voorzitter deelt hierna mode dat het bestuur in Mei a.s. ee>n uitgewerkt plah in overeenstemming met de geuite wen schen de vergadering zal voorleggen. Bij do verkiezing tot bestuurslid in de vacature van den heer Kroon wordt uo lieer G. v. d. Kolk benoemd. Deze beer kan echter, genoodzaakt door drukke werk zaamheden, zich deze benoeming niet latea welgevallen. In verband met een ingekomen schrijven van den heer Böckling waarin hij Bedankt als bestuurslid der W. V. stelt do voorzit ter voor de bestuursverkiezing tot de vol gende vergadering aan te houden. Van do rondvraag werd geen gebruik ge maakt. De voorzatter deelde echter nog mede dat hij besloten liad dit jaar als be stuurslid te bedanken. Niet, aldus spr., wegens onaangenaamheden in vereeniging of bestuur, hiervan heeft spr. steeds dn meeste samenwerking mogen ondervinden, dooh spr. acht het wenschelijk dat na tÓ jaar, dat hij aan de vereeniging als be-* stuurslid verbonden is geweest, de leiding dor vereeniging in andore banden over gaat. Hierna sluiting der vergadering- Voorafgegaan door twee vergaderin gen, waarin de heer J. Tukker, rijksland- bouwcoELsulent het nut van de molkeon- trole voor de landbouwers besprak en de werkwijze demonstreerde, werd gistermor gen in vergadering besloten tot oprichting van oen dergelijke contröle vereeniging. Deze werd gedoopt met .Mclkcontrólever- coniging Alphen aan den Rijn". Aanvankelijk traden 11 landbouwers als lid toe waardoor er 246 koeien onder deze contröle zullen vallen. De kosten per koe werden gesteld op f 3. De gelegenheid is nog opengesteld om als lid der vereen, toe te treden. In een volgende vergadering zal de be noeming van een controleur voorge steld worden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. van Gaaien, J. Ry- laarsdam en M. Visser respectievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester. Koudekerk. Woensdagavond gaf het ldnderzangkoor „Halleluja" z'n zesde open bare uitvoering in de koorzaal der Ned.-» Herv. Kerk. De heer Nic. v. d. Keur, van Leiden, die de leiding van dit koor heeft, heeft zich uitstekend van zijn taak gekwe ten; er werd heel goed en zuiver gezongen. O.a. werd ook een Kerstcantate uitgevoerd, waarin enkele soli ook goed gezongen wer den. Het orgel en vioolspel van de heeren v. d. Keur viel zeer in den smaak. Ds. Is raël, die dezen avond geopend had, sprak aan het eind nog een enkel woord, waarin hij er op wees, dat het koor vooruitgaande was. Daarna werd met dankgebed deze uit voering besloten. Leimuiden. Ged. Staten dezer provin cie hebben de verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager on derwijs, goedgekeurd. v De heer A. W. den Hollander is met ingang van 1 Fobr. tot postbode alhier be noemd. Katwijk-aan-Zee, De oude Reijn v. D. in de Louwestraat, had het ongeluk, toen hij iets van den zolder wilde halen, van de trap te vallen. De oude man heeft zich deerlijk gehavend. Geneeskundige hulp werd door dr. Lodder verleend.. Door ondershandschen verkoop is het perceel in de Te Brittenstraat, waar door den heer C. Ouwehand een groentenzaak werd uitgeoefend, overgegaan aan den heer M. van Tol, die een dergelijke handel denkt te beginnen. Van versohillende zijden is ons ge bleken, dat een deel van het publiek in de veronderstelling leeft, dat de besprekingen in de laatste raadsvergadering over do wijziging van het tarief der Gemeentezaal, reeds vasten vorm hebben aangenomen. Dit is echter niet zoo. De tarieven, die in 1924 golden, worden nog steeda gehandhaafd, verandering is daarin nog niet aange bracht. De vereeniging „De Verplegiing", ge vestigd alhier, telde ultimo 1921 4975 leden In het boekjaar 1923 werd door haar be taald aan verpleegkosten een iom van f3744.50 en in het eerste halfjaar van 1924 een som van f 5506. Hiervoor waren 111

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9