AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. „Prediker": 8pr. d». J. P. Pauwe. Half- feeht. Nutszaal: Lezing voor den Ned. Chr. Vrouwenbond door ir. J. Schokking over Juliana van Stolberg. 8 uur. Sladszaal (kleine)Concert door de dames To van der Sluya en Hanna Beekhuis en den heer Joh. Feitkamp. 8 uur. Volksgebouw: Openbare vergadering P.A.6. Sprekers Sneevliet en Brandsteden 8 uur. Zaterdag. ,,'t Poethof"Dansclub „Cléo de Mé- rode." 8 uur. Sladszaal (foyer): Dansavond vanwege de Dansacademie Nicuwe-Rijn 28. V olksgebouwPropaganda-feestavond Ned. Ver. tot Aisch. v. Alcoholh. Dranken, afd. Jjeiden. Spreker de heer H. Ploeg Jr., van Utrecht. Tooneel, muziek. Do avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Jan. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 662. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, ia'altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor apoed-rccepten. Alleen voor leden van dat fonds. In den Haag is, 62 jaar oud, overleden de heer A. F. W. Slroo, oud-kapitein der in fanterie. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag a.s. te halftwaalf op de be graafplaats aan de Groenesteeg alhier. Het programma der Arcbaeologische le zingen en cursussen in het Rijksmuseum van Oudheden, luidt: Prof. M. F. Mayence, Conserv. au Mus. du Cinquantenaire, Bruxell. „Fouilles de Délos, le sancluaire", 3 Februari. Prof. M. F. Mayence, „Fouilles de DéIob, la vitle antique", 6 Februari. Dr. J. H. Holwerda, „De kunst der holen- bewoners in Z.-W. Europa", 13 Februari. Dr. P. A. A. Boeser, „De kunst in de prae- historische en voor-dynastische tijden van Egypte", 17 Februari. Prof. dr. G. J. Tbierry, Leiden, „Babylo- nisch-Assyrische kunst", 20 Februari. Mej. Joh. Brants, „Etrurische schilder kunst", 24 Februari. Prol. dr. G. J. Tbierry, „Babylonisch-As- syrische kunst", 27 Februari. Mej. Joh. Brants, „Archaïsche beeldhouw kunst, een nieuwe aanwinst van het Mu - seum", 3 Maart. Dr. P. A. A. Boeser, „De monumenten der oudste dynastische tijden", 6 Maart. A. E. Remouchamps, „De Romeinsche le gerplaats bij Vechten", 10 Maart. Dr. W. D. van Wijngaarden, „Egyptische doodencultus", 13 Maart. Dr. J. H. Holwerda, „Dea Sandraudiga, Germaansche goden en heiligdommen in ons land", 17 Maart. Dr. W. D. van Wijngaarden, „Huiselijk en maatschappelijk leven in het oude Egypte", 20 Maart. Dr. J. H. Holwerda, „De Kerk van St. Al- bertus te Egmond en de eersle Graaf van Holland", 24 Maart. A. E. Remouchamps, „Een Romeinsche kolonie in Zuid-Limburg", 27 Maart. Prof. dr. H. Dragendorff (Freiburg), „Phi dias und die Klassische Kunst des Ven Jahr- hunderts", 31 Maart. Prof. dr. H. Dragendorff, „Phidias und die Klassische Kunst des Ven Jahrhunderls", 3 April. Aangezien door den aanleg van centrale verwarming in het gebouw de gelegenheid wordt geopend voortaan het gehccle jaar door in de Museumzalen Museumvoordraeh- len en rondleidingen le doen plaats hebben, is met den aanvang van den nieuwen cursus eene belangrijke uitbreiding vwn het program in deze richting le verwachten. In verband daarmede zullen dit voorjaar de gewone Museum-Cursussen niet plaats hebben. Wanneer zich intusschen voor een be - paalde groep van meer dan 12 personen tot dit doel opgeeft, ral voor hen een speciale Museum-Cursus, op nader af le spreken da gen, worden ingesteld. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, met vernietiging van een besluit van den Raad der gemeente Leiden, besloten, dat alsnog medewerking moet worden verleend voor den aanlog van een cenirale verwar- inimgs-instaUatie in de R.-K. scholen aan het Pielerskerkhol 4, het Rapenburg 48, de Haarlemmerstraat 240 en de Pelikaan straat 20. -r- De bekende luifel aan het veerhuis aan den Oude-Ilijn, het vroegere Huiszit- leirbuis, loopt gevaar te worden weggebro ken. Zij is oud en bouwvallig. De schipper op Amsterdam, die het gebouw van de Herv. Diaconie huurt, heeft de luifel niet noodig en moot al reeds f 18 per jaar recog nitie aan de stad betalen, omdat ze een „uitstekend" voorwerp is. De Diakonie zelve heeft evenmin belang bij het behoud. Toch zou het jammer zijn, wanneer de lui fel, eenig in haar soort en bij dit oude stadsgezicht beboorende, verdween. De re paratie zal f 120 kosten. De vereeniging „Oud-Leiden" gat 140. Zijn er stadgenoolen, die misschien voor het behoud iels over hebben? Gaarne zullen bestuursleden der genoemde Vereeniging giften in ontvangst nemen. De firma Driessen, Koornbrugsteeg en Botermarkt, alhier, heeft ter gelegenheid van de 350sle herdenking der Stichting van de Leidsche Hoogeschool een tweetal zil veren lepeltjes ontworpen en vervaardigd, waarvan het eene het Leidsche wapen voert en het andere de gekruiste sleutels vertoont. Het fabrikaat is het beste, dat op dit ge bied gemaakl word#, en doet ons denken *an de bekende Koarnbeurs; Lakenhal- en Zijlpoort-lepeltjes, die deze firma reeds eer ontwierp. Op den eigenlijken lepel prijkt een repro ductie van het academie-gebouw met daar boven de jaartallen: 1575—1925. 8 Febr. Wij twijfelen niet of deze bijzondere lepeltjes zullen bij het Leidsche publiek zeer in den smaak vallen. Naar wrj vernemen begint de aan voer op de Zuivelbeurs alhier grooter te worden, evenals het aantal koopers. Meer en meer gaat de beurs zich nu ontwikkelen. Op de Steenstraat vond hedenmorgen een aanrijding plaats tusschen de autobus LeidenNieuwkoop en de tram naar Den Haag. Van de autobus werden eenige ruiten gebroken en een spatbord ingedrukt. Per - soonlijkc ongelukken kwamen niet voor. Gisternamiddag werd de brandweer alhier gealarmeerd voor een brand bij den heer P., De-Genestet-slraat 13. De brand weer, spoedig ter plaatse aanwezig, behoef de geen dienst te doen, daar de brand reeds met eigen middelen gebluscht was. Gistermorgen geraakte de 13-jarige J. met de fiets bekneld lusschen de tram en het hek van den overweg nabij den Stations weg. Door snel remmen werd eTgcr voor komen en kwam de fietser er met een ont velde Techterknie af. Op dezelfde plaats had gistermorgen nog een aanrijding plaats-, doordat de stu dent R. en de sergeant A. beiden nog onder de afsluitboomen door wilden rijden, terwijl deze reeds naar omlaag gingen. Bedden be kwamen een bloedende hoofdwonde. Gistermiddag omqtreeks kwart over vier vond op den Rijnsburgerweg ter hoogte van ,,'t Posthol" een derde aanrijding plaats, waarvan de wielrijder C. hel slacht offer werd. Doordat nl. de uit tegenoverge stelde richting komende stoomtram plotse ling stoom uitliet, bemerkte C. den daarach ter rijdenden vrachtauto, bestuurd door De VI., niet en reed er tegen op. Het rijwiel werd geheel vernield, hijzelf liep een flinke wonde boven het rechteroog op. Door de politie is aangehouden zekere W. B„ die op het terrein yan den brand In de Saloraonstoog werkzaamheden ver richtte en hiervan misbruik maakte door een partij lood le onlvTeemden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een kabinet-Luther Ame- rika's rijkdom de interge- allieerde scholden. Hoewel nog niet geheel volledig, kan men thane toch constateereo, dat in Duitsch- land een kabinet-Luther ie gevormd en men mag nu nog zoo mooi het willen voorstellen alBof het geen parlementair kabinet is doch een soort zakenkabinet of ietB dergelijks, in wezen is het een absoluut rechts kabinet. De rechterpartijen hebben de overwinning weten te bevechten. Ongetwijfeld tot soha- de van het land, want zelfs al zal zonder twijfel worden verklaard, dat de Dawee- rapportem zullen worden uitgevoerd enz., enz., de geallieerden, met Frankrijk voor aan, rullen deze verzekeringen nauwelijks gelooven. Met hot kabinet-Luther treedt opnieuw in een periode van algemeen wantrouwen in de gTOote bui ten 1. politiek 1 Wat de binnenl. poHtiek betreft, ook in dit opricht ia groote verwarring te ver wachten, mede ten gevolge van de onge twijfeld zeer groote en krachtige oppositie, die zich zal doen gevoelen van linksche zijde. De kans op een of andere Putsch wordt daardoor grooter 1 Sterk staat inmiddels het kabinet-Luthcr niet. Het Centrum kan ten allen tijde een eind maken aan zijn bestaan. Of deze ge beurtenis lang op zich zal laten wachten? Dat het gebeuren zal, gelooven wij toch zeker. De geallieerde ministers van financiën zijn uit Parijs in hun Home teruggekeerd en hebben daar uiteenzettingen gegeven van het bereikte resultaat. Theunis is aeiis al voor de Belgische Kamer getreden en heeft ook vooral den nadruk gelegd op het feit, dat Amerika weer deelneemt aan Europa's zaken. Juist, terwijl Amerika te Parijs zoo gun stig is behandeld, komt dc officieele sta tistiek over Amerika's rijkdom ai. Deze schat den rijkdom van Amerika in Decem ber 1922 op 320.803.-162.000 dollars; sinds 1912 is er een vermeerdering van 72 pCt. Commentaar overbodig I GepubLiceerd is thans de correspondentie tusschen Engeland en Frankrijk over de intcrgeallieerde schulden. De Fran sche minister Clemen tel schreef o.m. aan Churchill bij diens bezoek aan Parijs: De verschillende Engel sche nota's over dit onderwerp zijn altijd van dezelfde beginselen bezield geweest en de Fransche regeering, welke tot een rechtvaardige on vriendschappelijke regeling wensoht te ge raken, is" thans bereid het onderzoek daai^ van té hervatten. Ten einde echter dit on derzoek voort te zetten, zou de Fransche regeering wenschcn te vernemen of de En- gelsche regeering nog steeds de beginselen huldigt, in de vroegere nota's uiteengezet, in het bijzonder in die van Lord Balfour van Ang. 1922, en op welke wijze de En gel sche regeering die beginselen sou wil len toepassen. Churchill, zijn voldoening uitsprekend over het feit, dat Frankrijk zelf daarover begon, antwoordde o.m.: Ik heb uw schrij ven aan mijn collega's doorgezonden en kan verzekeren, dat zoodra ik te Londen terug ben, wij de geheele aangelegenheid spoedig in overweging zullen nemen, en zullen trachten n een antwoord te zenden, dat de Fransche regeering in staat zal Hel len om ons definitieve voorstellen te doen, Intusschen kan ik slechte herhalen dat Bal four's nota voor ons een toonaangevende gids blijft voor het beginsel, dat wij uit eigen beweging opgesteld hebben. Wij zul len de beraadslagingen over de regeling van de Fransche schuld aan Groot-Brittan- nic in denzelfden geest van loyale kame raadschap beginnen, die ons veilig door den strijd en de gevaren van den oorlog heeft gebracht, en die ons alleen in staat zal stellen om de onaangename zaken en moei lijkheden te boven te komen, die zijn over gebleven nadat de militaire overwinning behaald was. Het beginsel der nota van Balfour is, dat Engeland alle schulden zou willen kwijt scholden, indien Engeland op dezelfde wijze behandeld wordt door anderen, wat betreft de schulden, die Engeland tégen over hen heeft. Doch er is ook gezegd dat, indien dit onmogelijk is, Engeland niet meer van Europa zal vragen, dan de Ver. Staten noodig zullen vinden van Engeland te verlangen. BELGIE. In beroep. Remi Deman, de veroordeelde Vlaming, heeft hoogcr beroep laten aanleekenen. DUITSCHLAND. Het kabinet-Luther de Beiersche Landdag. Rijkspresident Ebert heeft dr. Luther lot rijkskanselier benoemd en op zijn voorstel de volgende heeren tot Rijksministers: buitenlandse he zaken: dr. Stresemann (D. V. P.); binnenland sche zaken. Martin Schiele. (D. NO. financiën: nog niet bezel; economische zaken: Neuhaus, rninisteriaJ- direktor b. d., (D. N.); arbeid: dr. Brauns (Cenlrum); Rijksweer: dr. Gessier (Dera. P.); poslerijen: Stingl (Beiersohè V. P.); verkeer: nog onbezet, volksvoeding en landbouw: Graaf Kanitz (D. N.). De portefeuille van justitie is aan den Oberlandesgerichtsrat Schumacher, lid van den Rijksraad, aangeboden, die tegelijk het ministerie voor het bezette gebied zou waar-' nemen. De onderhandelingen zijn echter nog niet afgeloopen. Het Seniorenconvent van den Rijksdag heeft besloten de voor heden vastgestelde agenda, met regeeringsverklaring om 6 uur 's middags te handhaven. Na de regeerings verklaring zal de zitting tot morgen ver daagd worden, om dan om 12 uur met het debat over de regeeringsverklaring te be ginnen, opdat Zaterdag nog alle groote partijen aan het woord kunnen komen. Het verdere debat zal dan Maandag om 2 uur 's middags plaats hebben, De democratische llijksdagfractie heeft heden omtrent haar houding ten opzichte van de regeeringsvorming met algemeene stemmen de volgende resolutie aangeno men: „De democratische Rijksdagfractie keurt goed, dat de voorzitter de opneming van een vertrouwensman der partij in het kabinet-Luther heeft afgewezen. Zij koestert ernstige bedenkingen ten opzichte van het kabinet-Luther en behoudt zich haar hou ding ten aanzien van de regeeringsverkla ring VOOT." De Beiersche Landdag heeft bij hoofde lijke stemming de Mantelwet, behoorende bij het concordaatsverdrag mei de evange lische kerk met 73 tegen 52 stemmen aan genomen. Tegen stemden de sociaal-demo craten en het volkache blok, alsook drie le ren van de volkspartij in de Pallts. FRANKRIJK. Rede van Painlevé. Pfunlevó heeft gisteren met een rede bet voorzitterschap van de Kamer aanvaard. Hij dankte do meerderheid en richtte tot do heole Kamer een betuiging van toewij ding en dankbaarheid. Hij verklaarde dat het debat terecht door hartstocht bezield kan zijn, wanneer men uitgaat van de be zorgdheid voor de groote nationale belan gen, het crediet, den voorspoed en de vei ligheid van Frankrijk, doch deed opmer ken, dat het bewaren der goede orde bij de besprekingen ook een vorm van pa- triobisino is. De ontzaglijk© omwenteling van \ijf jaren oorlog eischt grootsehe maat regelen waarbij de binnenlandsche kwes ties onontwarbaar met de binnenlandsche zijn vermengd. Hij herinnerde er aan, dat in haar vo rige zitting de Kamer hot evenwicht dei loopende begrooting tot stand gebracht heeft, in een leening van 5 milliard heeft toegestemd en de Amerikaansche leening geconsolideerd en ook zonder inflatie in het tekort aan oirculatiemiddelen heelt» voorzien. Hij wees op de genoegdoening bewezen aan Sar rail en andere minder be kende slachtoffers van den oorlog. Wat de buitenlandsche vraagstukken be treft, herinnerde hij aan de ratificatie van het verdrag van Lausanne, de vervanging der Roer-exploitatie door het plan-Dawes, terwijl de kwestie van de veiligheid en de ontwapening met die der schadevergoeding verbonden bb'jven. Wijzend op de Confe rentie van Londen en Genèvc, betoogde hij, dat Frankrijk, zonder zijn zelfstandig heid op te geven, of af te zien van zijn wettig recht op zelfverdediging, den weg gewezen heeft aan de noties, die in het duis ter den weg naar vrede zoeken. Het resul taat dat te Genève werd bereikt, is een eerste schets der ideale gestalte, waar de menschheid haar oogen niet meer van af wenden zal. Painlevé aeide, dat het een wreede ont goocheling voor Frankrijk is, na zooveel smartelijke verliezen en doorstane rampen, zulke zware lasten op zijn Schouders ge legd te zien, die de rechtvaardigheid sou eisohen dat aan anderen werden opgelegd. Hoe pijnlijk ook èja, bet land sal eohter zegevierend udt de huidige beproe ving te voorschijn komen. Zinspelend op de belachelijke geruchten over onlusten, berichten die door geheim zinnige afgezanten in het buitenland wor den rondgestrooid, verzekerde Painlevé dat het gezond verstand en de flinkheid van het land aan die reusachtige beuis- manoeuvres een groot-scheepsch échec zul len bezorgen. Frankrijk wil, onder handhaving van orde en wet, voortgaan het recht en den socia len vooruitgang na te streyen. Hetzij er 6prako is van het buurvolk, hetzij van het groote, verder afgelegen land, dat het gaarne weer zou betrokken zien bij de eco nomische bedrijvigheid van het Westen, Frankrijk heeft geen enkele les te ont vangen. Het zal geen propaganda van hen dulden. Het heeft zich niet in hun binnen landsche aangelegenheden te mengen, zij mogen zich niet in de zijne mengen. Frank rijk heeft voor zioh zijn bodem, de armen en het genie zijner kinderen, de macht van zijn spaarzaamheid, zijn onwrikbare eer lijkheid, die nooit bezweken is. Het zal zegevierend uit den n^-oorlog te voorschijn komen, rooals het uit den oorlog is ver rezen. ENGELAND. De mijnwerkers van Derby shire Ongehoorzame be manning gestraft. Aan de stemming over de staking onder de mijnwerkers in Derbyshire wegens we derinvoering der in 1922 met 71/' procent verminderde loonen, namen slechts 40 pro cent der arbeiders deel. Niettemin schijnt een staking van de 25.000 mijnwerkers on vermijdelijk. De bemanning van het te Melbourne in Australië liggende stoomschip „Moeraki", die in verzet kwam tegen de gegeven bevelen, is tot twee weken gev.-slraf veroordeeld. NOORWEGEN. Engelsche trawler opgebracht De Engelsche trawler „Sarpeóon" is in beslag genomen wegens het visschen in de Varangerfjord, dus in de Noorsche territo riale wateren. Het schip is opgebracht naar Vardoe. De kapitein van den trawler pro testeerde tegen deze daad. Hij beweert, dat do trawler zich be<vonden heeft buiten de Noorsche territoriale grenzen, vijf zeemijlen van de kust. POLEN. De Dantziger-aiiaire. De verontwaardiging in de Poolsche pers tegen den Volkenbondscommissaris te Dant- zig is reeds zoover gegaan, dat zijn terug roeping wordt gevraagd. Minister Thugert verzekerde, dat Polen eerst als laatste middel tot geweld zal over gaan, doch nog over tal van andere straf maatregelen beschikt 't Wordt fraai. ITALIË. De fascistische raad. De Groote Raad der fascistische partij heeft dezer dagen onder voorzitterschap van Mussolini vergaderd. Nadat Mussolini de nieuwe ministers en den nieuwen com mandant der militie welkom had geheeten, gaf hij eon overzicht van de actie der partij. Na oen langdurige beraadslaging be sloot de Raad op voorstel van Mussolini, dat alle fascistische Kamerleden in hun districten gewestelijke gToepen moeten vor men, welker actie uitsluitend parlementair zal rijn. Elke groep zal een gedelegeerde benoemen, die contact met de overige groe pen en de regeering zal houden. De ge westelijke groepen hebben ten doel de Ka merleden meer en meer onder een partij discipline samen te brengen en de aan dacht der regeering te vestigen op de pro blemen in elk distriet. Giolilli, Salandra en Orlanda hebben voor de Kamerzitting van heden een motie inge diend, welke door Orlando zal worden ver dedigd. Daarin wordt gezegd, dat de Kamer van opvatting i9 dat bij alle vraagstukken betreffende nieuwe verkiezingen veronder steld moet worden, dat rekening wordt ge houden met den volkswil, die zich vrij moet kunnen uiten. Daar deze vrijheid niet voor handen is en wegen9 de door de regeering toegepaste methoden ook niet voorhanden zijn kan, stelt de motie voor over te gaan tot de orde van den dag. Dus een motie van wantrouwen ZUID-SLA VIE. Radiis wexkt! Het blad ..Wreme" verneemt, dat Radite een cipier zou hebben omgekocht om een brief aan zijn advocaat Troembits over te brengen. Radits zou Troembits hebben ver zocht naaT Weenen te gaan om met den sovjet-vertegenwoordiger over zijn zaak te spreken. Zijn aanhangers in Kroatië geven Radits den raad, de verkiezingen te boycot ten, terwijl zij in de overige gedeelten van Zuid-Slavië voor de opposdtie-candidaten moeten stemmen. De „Wreme" deelt verder nog mede, dat de regeering het buitenlandsche paspoort, hetwelk Troembits reeds in zijn bezit had, ongeldig heeft verklaard en dat dien9 reis naar Weenen onmogelijk zal worden ge maakt. Amerika niet in Enropa gemoeid. WASHINGTON, 16 Jan. (Reuter). In offi- cieele kringen is men van meening dat Amerika's deelnemen aan de Parijsche con ferentie de Washingtonsche regeering niet wikkelde in de Europee9che zaken en evenmin Amerika verbond daaraan in de toekomst deel te nemen, zoodat men het ge heel oneens i9 met de meening der Engel sche en Fransche bladen, dat de conferentie Amerika's intrede in de Europeesche aange legenheden markeerde. Het Dnitsche kabinet. BERLIJN, 36 Jan. (Wolff). Schumacher heeft voor het ambt van rijksminister van Justitie bedankt. Het Maat nog niet vast aan wien thans de portefeuille zal worden aan-» geboden. De a.9. regeeringsverklaring. BERLIJN, 16 Jan. (V. D.). Over den in-, houd van de hedenavond af te leggen re« geeringsverklaring wordt gemeld, dat de. regeering er naar streeft den binnenland-! schen vrede te verzekeren en de sociale te-* genslellingen weg te nemen. Verder wordt een spoedige oplossing van de valorisatie- kwestie in uitzicht gesteld en wordt een beroep gedaan op de medewerking van alle verstandige inwoners van het Rijk. Wat de buitenlandsche politiek betreft, worden de overeenkomsten van Londen uit-, drukkelijk erkend, doch wordt ten sterkste vastgehouden aan het Duitsche standpunt inzake de ontruiming. Hoe de Dnitsche pers het nieuwe Kabinet bespreekt BERLIJN, IC Jan. (V. D.). Het nieuwe Rijkskabinet vindt in de pers een gemengde criliek. Over het algemeen beschouwt men het slechts als een overgangsoplossing. De rechlsstaande bladen beschouwen het Kabi- net-Luther als de eenig mogelijke uitweg, en zeggen een welwillende terughouding toe „De Kreuzzeitung" noemt het een etappe naar het door de Duitsch-Nationalen ge- wenschte burgelijk staatskabinet. De ..Zeil'* verdedigt het Kabinet Volgens de „Germa- nia" heeft het Centrum de nieuwe regeering slechts toegelaten om te verhinderen dat uit den regeering9crisis een gorndwetcrisis zou ontstaan. De Democraten houden zich hun houding voor, en nemen voorloopig een af-, wachtende houding in. De Sociaal-Democratische „Vorwaerts" uit zich op scherpe wijze tegen het Kabinet. Het blad geeft in de eersle plaats de Com munisten de schuld van. het feit dat het burgcrblok een feit is geworden. Vertrouwen in de regeering. PARIJS, 16 Jan. (Havas). Tot van nacht halftwee heeft de behandeling in de Kamer geduurd van de interpellaties be treffende de voorvallen bij de At&kingen te Douarnenez. De Min. verklaarde vast besloten te zijn de vrijheid van arbeid te handhaven en geen gehoor te zullen geven aan de aanzoeken der werkgeverB, om de arbeidersstakingen met geweld te onder drukken. Deze verklaring had groot succes bij alle partijen, behalve bij de communis ten. Het debat was bijwijlen stormachtig. Tenslotte werd met 330/206 stemmen' eetf motie van vertrouwen in de regeering aan genomen. De Italiaansche telefoon. ROME, 16 Jan. Stefani meldt dat de betrokken interministerieele commissie be gonnen is met de overdracïft der staatételo* foon aan particuliere maatschappijen. Uit Znid-SlaviS. BELGRADO, 16 Jan. (Belg. Tel. Ag.). Het parket heeft aan de rechtbank het origineel van een in het Russisch gesteld, aar. de Sovjets gericht en door Raditsch ondvrtee- kend memorandum doen toekomen, waarbij deze zich verbindt een revolutie te doen uitbreken, met name indien de koning werd vermoord en de republikeinsche Kroatische boerenpartij bij de verkiezingen de overwin ning zou behalen. BELGRADO, 16 Jan. (Belg. Tel. Ag.), Ratchinitch, de secretaris der Shoepschtina, Is in hechtenis genomen. De „vrijheid" van Trotzky. KOPENHAGEN, 16 Jan. (V. D.). Een ie- legrara uit Moskou aan „Ekstrabladet" mcldA dat op 22 December, den dag na de arrest&p tie van Trotzky, de Sovjets en de Tscheka een brief ontvingen, waarin met den dood gedreigd werd als Trotzky niet onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld. Op 23 De-, cember vielen drie gemaskerde mannen, die gevlucht zijn zonder een spoor achter te laten, Organesov, den bekenden Bolsjewis- tischen leider aan, die naar men weet een gezworen vijand van Trotzky ls. De Sovjets kwamen 'daarop op 24 Decem ber in vergadering bijeen, waar Rykoff een rede van twee uur hield over den ernst van den binnenlandschen toestand, do gisting in het leger en bij de boeren, de tweedracht in de partij en over den eisch om Trotzky in vrijheid te stellen en de reorganisatie van de regeering met elementen van alle par tijen. Trotzky werd op 27 December in vrij heid gesteld, doch hij bevindt zich onder zware bewaking. Hij woont te Arkhangelskoe, 25 K.M. van Moskou in een rustoord. Hij lijdt aan een oude maagziekte, welke gecompliceerd ie door bronchitis. De cornptie in Amerika. TOPEKA, 15 Jan. (V. D.). De laatste, onthulling in het Kansas-schandaal, waar bij de gouverneur Davis wordt beschuldigd giften in ontvangst te hebben genomen voor het verleenen van gratie, is de mededeelini van den rijken meubelhandelaar Barfhole-# mew, die verklaarde 1250 dollar te hebbe* betaald om voor zich gratie te krijgen. De vliegdiensten. v CALCUTTA, 16 Jan. (Reuter). Bij een b*p spreking van xde vooruitzichten der lucht vaart heeft Brancker, de directeur van dea Britschen luchtvaartdienst, gezegd, te ver trouwen, dat ankermaslen voor luchtschep pen zouden worden opgericht te Karrachee, Bombay, Calcutta, Rangoon en Singapore. Tevens maakte hij bekend dat men zich voorstelde eerlang een vliegdienst New-York Londen in te stellen en voorspelde dat een vliegtocht KarracheeNew-York zeven dagen zou duren. Rockefeller's weldaden. TOKIO, 16 Jan. (Reuter). Het bestuur dei Universiteit heeft het door Rockefeller gei dane aanbod, waaraan door hem geen voor waarde was verbonden, aanvaard tot he4 9chenken van een millioen yen voor hel herinrichten der imiversiteits-bibliotheek.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2