AGENDA. BUITENLAND. Donderdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbespre king. 8 uur. Volksgebobw: Dansavond. 8 nur. A 1 p b e n „De Vergulde Wagen"Alg. ledenvergadering „Wi'helmina Verecni- ging." 8 nnr. V oorschoten, Hotel DeurloHar monica-concert Eerste Leidsche Accordeon. Ver. 8 nur. Vrijdag. „Prediker": Spr, ds. J. P Pauwe. Hall- acht. Hutszaal: Lezing voor den Ned. Chr. Vrouwenbond door ir. J. Sohokking over Juliana van Stolberg. 8 uur. Stadszaal (kleine): Concert door de dames To van dor Sluys en HanDa Beekhuis en den heer Joh. Fcltkamp. 8 uur. Volksgebouw: Openbare vergadering P.A.S. Sprekers Sneevliet en BTandsteder. 8 uur. Dagelijlu: „Caaino-bioscoop". Hoogewoerd: Voorslal- Ungen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddagg van I lat 4 uur kinder- en lamilie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- sa Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags matinée to t nur. „Rejo-theater", Haarlemmerstraat; Bios cooproorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée. „De Lakenhal": Tentoonstelling van schilderijen en teekeningen door Théo van Rijsselberghe van 10 tot 4 uur. 's Zondags van 1 tot 4 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Jan. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 552. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" .Hooigracht 48, ia altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot r.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. scharen rondom 't vaandel ol den generaal. Ds. M. J. Punselie, voorzitter der Wijk- voreeniging opende dit samenzijn, verzocht te zingen Psalm 92 :2 en ging voor in gebed. Gaarne gaf hij den secretaris gelegenheid de ingekomen telegrammen en brieven voor te lezen, waaronder stukken van veel waarde, meldende persoonlijk ervaren ze geningen en goede wenschen. Vervolgens las de Voorzitter Psalm 33 voor, waaraan hij eenige gedachten vast knoopte, bepalende de vrienden bij deze heerlijke woorden: „Welgelukzalig is het volk, welks God de Heer is". Naast den dank, welken wij hebben le brengen aan onzen God, zijn wij. aldus spreker, dank verschuldigd aan veel menschen. Allen danken kunnen wij niet. 't Is hem een behoefte, dankbaar te mo gen uitspreken, dat deze arbeid niet onge zegend bleef. Persoonlijk heeft hij veel te danken aan de medewerking van zijn vriend den heer A. van Borselen, wien hij, maar nu in intiemen vriendenkring, van harte ge- lukwenscht met de Koninklijke onderschei ding. Uw werk is niet binnen de muren van het gebouw gebleven; maar is groot gewor den voor de publieke en maatschappelijke omgeving. Voorts gewaagde hij over den stoeren op richter wijlen ds. S. H. J. de Wolff, wiens voetstappen allen konden drukken, omdat het hem to doen was anderen te zeggen, dat blijde Evangelie „Jezus Christus is in de wereld gekomen om zondaren zalig te ma ken". Rustende dag nöch nacht is hij voort gegaan en ziet daar de rijke vrucht op zijn biddend werken. Ook wil ds. Punselie dan ken die groote schare medewerkers en. me dewerksters, die met zoo'n groote toewijding en opoffering zich geven tot heil van groo- ten en kleinen. Gaat door, vrienden, weest en blijft trouw op Uw post. „Hij. die hel gedaan heeft, Hij is getrouw". Moge uw ervaring evenals de mijne zijn: de zegenende ziel zal vet ge maakt worden. Ook aan vrienden binnen en buiten Led den, niet tot dezen kring van arbeiders bu- boorende, zijn wij veel verschuldigd. Door middel van ons Maandblad zullen wij hun onzen dank brengen. De hoer H. M. Sasse gedenkt ook nog een öogenblik den opvolger van ds. De Wolff, ds. Van Meer, die zooveel gedaan heeft in den korten tijd, dat hij in Ledden was. Hij is trotseh te mogen behooren lot het Wijk- bestuur, waarvan ds. Punselie Voorzitter is, spreekt den wensch uit, dat hij nog vele jaren de leiding moge geven. De heer A. van Borselen dankte aller eerst voor de hulde, hem gebracht, niet alleen hier, maar ook van buiten. Hij is er kledn onder. Hij heeft veel le danken aan de lessen, die hij in zijn jeugd mocht ont vangen van zijn vaderlijken vriend, ds. De Wolff, en hoopt, dat de samenwerking en saamhoorigheid, welke het kenmerk is in „Levendaal", moge blijven voortduren. Dankbaar gewaagt hij ook van de prettige samenwerking tusschen bestuur en wijk- .evangc listen. De heer J. M. G. Hakkert verkreeg daar na het wooid om een felicitatie over te brengen namens alle aanwezigen aan den geridderden heer Van Borselen (applaus), aan het Wijkbestuur en ook hij spreekt, op de hem aangeboren prettige wijze, van rijken logen, door de wijkvereeniging verspreid .en ontvangen. Een waardig geschenk wil hij het ba- stuur overhandigen, namens velen; hij' hoopt, dat deze cadeaux welkom zullen wezen. Verhooging van contrihutiën, ver meerdering van contribuanten en daarbij nog een gift, ook vele kleine, van ruim duizend gulden. Daarbij heeft hij het bestuur bovendien nog te overhandigen een fauteuil en zes stoelen voor de bestuurskamer; terwijl zus ter Ciggaar daarbij voegt namens de arme menschen, die zij verpleegt in de Wijk, een groen kleed voor de bestuurstafel, een mar meren inktstel en een dilo sigaren-standaard Van een oud-lid werd een marmeren inktstel plus Iwee tegels ontvangen, uit dank voor genoten zegen, bestemd voor de spreekkamer, terwijl door een anderen vriend het interieur een geheel ander frisch aanzien kreeg, doordat hij trap en muren gratis beschilderde. De Voorzitter kon voor dit alles geen woorden genoeg vinden. Hij dankte allen voor de groote offervaardigheid en belde en hij wenschte, dat het alles, ook die groote som geld, straks mee mag werken tot het groote doel. De beeren Fontein, Eggink en Kok voer den nog het woord; laatstgenoemde sprak uit den grooten schat van ervaringen uit den langen tijd, dat hij als evangelist aan deze Wijkvereeniging was verbonden. Tableaux met en zonder zang werden netjes uitgevoerd, en handhaafden de repu tatie, welke „Levendaal" te dien opzichte heeft. Voorgesteld werden het doel der Wijk vereeniging: „Evangelist wijst op het kruis, terwijl de jeugd en de grijsheid luisteren naar zijn woord en heenzien naar het kruis"; „Naomi en haar twee dochters' rn de „Levensdraad". Nog vele goede woorden werden gespro ken, getuigende van ontvangen zegen. Dankbaar mag de Wijkvereeniging en in 't bijzonder het bestuur op dit gouden feest terug. Het is voor haar een spoorslag om op den tot dusver gevolgden weg voort te gaan. De opvoeding dei oudere kinderen. Gisteravond hield de heer J. F. de Ren over bovengenoemd onderwerp een lezing in het wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", in de Langestraat. Het was jammer, dat zoo weinig ouders waren opgekomen, maar te recht merkte spr. op, dat, als de aanwezi gen de waTC belangstelling hadden, de meesle geenszins tevergeefs zou zijn ge weest. Op onderhoudende wijze vertelde de heer De Ben, vroeger hoofdonderwijzer, van zijn eigen ervaringen. Hij had ruim schoots de gelegenheid gehad verschillende kinderen, ook tusschen den leeftijd van 14 tot 20 jaar waar te nemen en op le merken wait een goede en wat een slechte opvoe ding uitwerkte. Liefde noemde spr. de kracht tot opvoe ding, doch deze moet gepaard gaan met in zicht, gevoed door geloof, n.m. door ver trouwen, dat door goede opvoeding wal te bereiken is. In het kind zijn krachlen, die beloven een voller mensch-zijn, mits ontwikkeld. Toch is ook de jeugd op zichzelf van groofe waaide en gelukkig wie daar oog voor heeft; gelukkig, om zoo te zeggen, wie de schoonheid van de bloeiende boomen kan bewonderen zonder te berekenen wat zij zullen opleveren aan vruchten. Een menscli wordt niet altijd wat hij als kind beloofde. Het is van groote beteeikenis hoe een kind wordt opgevoed en in welke omgeving het groot wordt. Een kind is fijngevoelig en op merkzaam. Het hoort of er tusschen vader en moeder eenstemmigheid hcerscht. Sommige menschen verstaan onder een wèlopgevoed meisje een, dat nette manier tjes heeft geleerd en zich in gezelschap goed weet te gedragen; een net opgevoede jongen is er dan een, die zijn woord goed weet te doen, enz.; maar dat raakt nog maar den buitenkant. Bovenal moet op het innerlijk worden gelet. Het kind moet ver trouwen kunnen stellen in vader en moe der. De vader, die, als zijn jongen hem van allerlei kattenkwaad vertelt, nog erger staaltjes uit eigen jeugd ophaalt, werkt ver warrend. Zeker, een vader mag erkennen, dat hij ook geen heilig boontje was; maar hij moet met ernst begrijpen, dat het kind een zedelijken maatstaf van hem verlangt Opvoeden i9 een kunst, een mooie kunst, die veel vreugde geeft. De ouders moeten aandachtig luisteren en opmerken. In onzen tijd moeilijker dan vroeger; men eischt geen blinde gehoorzaamheid meer en van buitenaf komt er veel, dat de kinderen lokt. Toch acht spr. het mogelijk, dat de oudere jongens en meisjes liefde blijven behouden voor den huiselijken kring. Spr. wees ten slotte op de eigenaardige tegenstrijdigheden, die in den overgangs leeftijd (de puberteitsjaren, het geslachtelijk rijp worden) bij de jeugd zijn waar te nemen. Het zelfgevoel ontwaakt. Al heel gauw zegt uw jongen of uw meisje, als gij hem of haar wilt terechtwijzen. „Ik. ben geen kind meer", en daarin heeft hij gelijk, uw opvoeding moet zich wijzigen. Er is een neiging tot clubvorming op te merken en een blind gehoorzamen van den zelf geko zen leider. In dien leeftijd is een innerlijke en uiter lijke onrust, een ongeduld, een knorrigheid en vechtlust waar te nemen. De zorg voor het uiterlijk neemt toe. Er is bij <te op groeiende jongens en meisjes een zekere geslotenheid, zij dulden geen inmenging van volwassenen, zij voelen zich gauw mis kend en vooral verkeerd begrepen. Zij doen zich brutaal voor, doordat zij met zichzelf geen weg weten en eigenlijk verlegen zijn. In den grond hebben zij op dezen leeftijd groote behoefte aan medegevoel en aan hoogstaande menschen, die zij vertrouwen kunnen. Ouders en opvoeders hebben af ie vragen hoc zij tegenover de jeugd staan in deze jaren, die van het hoogste belang zijn. Het gevoelsleven wordt sterk ontwikkeld, er komt tegenover den godsdienst naast een twijfel meer een ernstig en warm eigen religieus voelen op. Hebt eerbied voor ouders. Bovenal maakt, dat de kinderen u vertrouwen. Inlichting op 6exueel gebied wordt tegenwoordig veel gegeven. Naar sprekers oordeel was het het beste als de ouders het vertrouwen van de kinderen hadden en als de meisjes bij moeder, de jongens bij vader durfden spreken over wat er in hen omging. Zoo kunnen ernstige ouders hun kinderen veel leed hesparen en krachtig maken tegenover veel kwaad. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat bij de ouders veel geloof, hoop' en Helde moest zijn in de opvoeding en dat ook hier de liefde do meeste was. Eon dankbaar applaus toonde, dat de aanwezigen veel aan de lezing gehad heb ben. Waarom bleven zoo velen thuis? Wij kunnen alsnog mededeelen,. dat aanvragen, na heden inkomende, om toe gang tot de plechtigheid, die op 9 Febr. in de Pieterskerk zal worden gehouden ter herdenking van het 350-jarig bestaan der Uuiversiteit in geen geval meer in behan deling kunnen genomen worden. Geslaagd zijn voor het Mercurius-di- ploma boekhouden de heeren J. H. Keij en M. van de Wijngaard.beiden alhier; voort9 de heeren P. Bogaards, G. W. Brands, P. N. Brouwer, G. J. Gros, G. Knotter, P. P. de Koning, P. C. Lotte, F. L. Servaas en A Teljcur, leerlingen van de Handelsschool „Kennis is Macht", alhier, waarmede zijn geslaagd allo leerlingen van het Genoot schap. Mede zijn voor dit examen geslaagd de heer A. Linschoten en de dames Agnes Gründemann, Jo van der Hieke en Franyoise le Poole, allen alhier. Er zijn plannen in overweging om te komen tot vereeniging of fusie van de beide onderafdeelingen van den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond, gevestigd alhier en te Noordwijk. Het hoofdbestuur van den Bond zal te zijner tijd de noodige voorlich ting in deze zaak wel niet onthouden. Gistermiddag kwaim de wielrijder G. S. V., op den Haagweg, in onzachie aan raking mot den motorrijwielberijder De J. van hier; dr. Sloof, die V. behandelde, achtc opneming in het Acad. Ziekenhuis noodzakelijk, waar bleek, dat hij een rib gebroken had. Bovendien klaagde V. nog over pijn in de borst. Door R. is bij de politie aangifte ge daan, dat zijn rijwiel, da,t hij gisteravond voor een perceel in de Kraaierslraat neer had gezet, gestolen is. Vannacht omstreeks drie uur is door tot nu tce onbekenden oorzaak in het per ceel SaJomonsteeg 1, door den heer M. A. S., wonende Nieuwsleeg, als pakhuis inge richt, brand ontstaan. Door de groote brandbaarheid der opge slagen stoffen, als spiritualiën, enz., stond hel huis in een ommezien in lichterlaaie. Door de groote hitte zijn van verschillen de aan den overkant gelegen woningen rui len gebarsten en de daarachter hangende gordijnen gezengd; het brandende gebouw leverde in den nacht een schitterend schouwspel op, de stevige wind was oor zaak, dat er een ware vonkenregen ont stond, welke tot aan de Stadszaal werd waargenomen. Het gebouw is geheel uitgebrand, de mu ren zullen hoogst waarschijnlijk, in ver band met gevaar voor instorting, omver worden gehaald. De politie stelt een nader onderzoek in. Verzekering dekt de schade. Men verzoekt ons mede te deelen, dat er wederom gelegenheid bestaat, om met den 23 Januari vertrekkenden kinder- tiein, pakketten met levensmiddelen, klee- ren en andere zaken, uitgezonderd tabak, sigaren, sigaretten en alcoholhoudende dranken, te verzenden naar Budapest en omgeving. De verzenders moeten, het best per aangeteekenden brief, aan de geadres seerden melden, dat zij hun pakket te Bu dapest bij de Liga kunnen afhalen. De pakketten kunnen bezorgd worden bij den heer D. M. v. Nee, Vreewijkstraat 8, alhier, liefst vóór 20 Januari, uiterlijk Woensdag 21 Januari, daar zij vooruit naar Utrecht verzonden worden. De kosten, bij de bezor ging te voldoen, bedragen tot 10 K.G. f 1. daarboven tot 20 K.G. f 1.75, tot 30 K.G. f 2.40, en vervolgens tot 40 K.G. f 3.Ver der telkens verhoogd met 60 ot. voos iedere 10 K.G. Tot den prijs van f 1 voor iedere 10 K.G., kan men ook Vrijdagochlend 23 Jan. aan het station alhier pakketten bezorgen, op een tijdstip, bij den heer Van Nes aan te vragen. Men lette vooral op stevige verpakking, liefst in kisljes, en nauwkeurige adressee ring. MUZIEK. „De Schipbreuk". Dr. Johan' Wagenaar. Trek vrij uw literairen neus op voor de „gedichten" van den Schoolmeester, maar ontken toch niet dat er een stukje echt Hol- landsch geest in zit die de sotternije voor zotteklap bewaart. En uit De Schipbreuk valt allicht zooveel ernst te puren dat aan dit groteske vaer9 gedemonstreerd zou kunnen worden dat het dramatische en het humo ristische kinderen Zijri uit hetzelfde gezin. Dat moet, in den grond, de verklaring zijn van het verschijnsel dat een kunstenaar als Wagenaar zich aangetrokken voelt tot muzi kale bewerking. En nu, naar wij meenen, diezelfde ernst in nog sterker mate door de muziek tot uitdrukking is gekomen wordt het duidelijk dat dit element het zout is dat de kost zoo smakelijk maakt dat een gezond publiek er van genieten kan van het begin tot het eind in ononderbroken spanning. Wagenaars muziek is spel <van een gezon den geest. Met een accent op het laatste woord. Want denk vooral niet dat het cliché- werk is zonder meer omdat het zonder pre tensie geschreven is. Was dat het geval dan zou het gebleven zijn bij een smakeloos sa menraapsel. In Wagenaars visie is alles mu ziek gebleven. Alleen de grooten van gee9t kunnen zich veroorloven hun muzikale ge zondheid in zulk een dartel spel uit te vie ren. Het werk is vol van prachtige vondsten: is het walskoor niet allerfijnst van melodiek en rythmisch bewegen, het stormkoer niet kostelijk van geparodieerde tragiek? Zoo louden we door kunnen gaan met vragen. Zal het stuk tot zijn volle recht komen, dan mag er aan de uitvoering niels ontbre ken. Zou er iets haperen aan de slagvaar digheid van het koor, aan het vocale en dra matische uitbeeldingsverrnogen van de so listen ot zou de pianist het werk niet naar den eisch dragen ofwel de dirigent het ge heel niet laten sluiten als een bus, dan was de indruk, om in den stijl te blijven, naar de maan. Aan al dezen stelt het werk de hoog ste eischen aan muzikaliteit en aan tech nisch kunnen. En geen van allen i9 hierin ook maar iets schuldig gebleven. Is het wonder dat waar de geest van het werk zelf aan den vleugel zat en dus een authentieke auditie gaf van de het geheel zoo beheer- schende klavierpartij, dat die verschijning fascineerend werkte op dirigent, solisten en koor? Met een toewijding als gold het hun levensgeluk is er door allen gezongen. De sopraanzangeres mej. Heijmans, volmaakt in den stijl, de tenor van Kempen met fijnen zin voor den humor, de bas Jan Dekker met zijn geweldige vis comica: ze hebben gezon gen en gespeeld zooals het zich niet mooier laat denken. En het koor heeft zijn belang rijke partij gezongen met prachtigen klank en uitdrukking en met groote zekerheid. De „ondiepe" bas uit het koor, de heer Brouwer, die een paar maal de handeling in een goed gezongen recitatief voortsluwde, komt ten deze een loffelijke vermelding toe. De heer Tierie heeft in de voorbereiding alles in de puntjes verzorgd en het geheel geleid met het hem eigen élan: het moet voor het koor een genot zijn onder hem te zingen, zooals het voor de zaal een genot is naar zijD directie te zien. Vulde De Schipbreuk den avond na de pauze, daaraan vooraf ging de voor onze Toonkunsl-aideeling gecomponeerde Ode aan de Vriendschap, die door het koor gezongen werd op een wijze dat de meester er tevre den over moet zijn geweest Verder twee dialogen tusschen de echtelieden Dadel- pracht, waarin de zangkunst van mej. Heij mans en het fraaie sonore basgeluid van den heer Dekker te bewonderen vielen, terwijl de avond werd ingezet met een drietal oud- Hollandsche liederen voor gemengd koor a cappella. Het gebeurt te zelden dat ons Toon kunstkoor zich in den onbegeleiden zang doet hooren om het niet op prijs te stellen het ook eens te kunnen beluisteren als het geheel en al op zich zelf is aangewezen. Een zekere onevenwichtigheid daargelaten maar dat is te wijten aan koor noch diri gent, dat is de schuld der voor medewerking in aanmerking komende Leidsche tenorzan gers, die hun plicht verzaken heeft het koor gezongen met fraaien toon in fijne nuance, zeer beschaafd en perfect reagce- rend op de directie. Het heeft daarmee ge toond een superieur koor te zijn. De zaal was stampvol; uitbundig succes; een ovatie voor dr. Johan Wagenaar; bloe men en kransen voor solisten en dirigent; een zinnebeeldige hulde een schip in nood in bloemen (de kunst gaat ver) voor den componist. De mooie Blillhnervleugel, die dr. Wage naar bespeelde, was afkomstig uit het maga zijn van de firma H. J. Bik, alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. flet accoord van Paiijs Dnitsche tegenvoorstellen intern, soc. politieke conferentie. De Parijsche conferentie is dan geëindigd en Clementel, Churchill, Kellog en Herriot hebben nog fraaie redevoeringen gehouden over het bereikte eenheidsfront. Wanneer men het bepaalde leest men zie in het Tweede Blad dan zal men opmerken, dat Amerika daarin wel een bevoorrechte po sitie inneemt. Men troost zich echter er mee, dat daardoor Amerika vaster aan Europa wordt geketend. Wat ongetwijfeld juist is, maar Amerika is daarbij vrijwel alleen ontvangende partijl De Duitschers hebben inzake een han delsverdrag thans tegenvoorstellen gedaan. Hava9 zegt, dat deze op het eerste gezicht niet onaannemelijk lijken. Duitschland en Frankrijk hebben beslo ten hun tarieven niet te wijzigen zoolang de tegenwoordige besprekingen duren. Te Frankfort is de eerste internationale sociaal-politieke conferentie op Duitsch ge bied sedert den oorlog gehouden met het doel een fusie der internationale vereeni- gingen -voor arbeidersbescherming, ter be strijding der werkloosheid en voor arbeiders verzekering voor te bereiden. Vertegenwoordigd waren Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Engeland, Italië, Bel gië, Zwitserland, Nederland, Finland en Tsjecho-Slowakije. Do besprekingen 9tonden onder leiding van een Franschen voorzitter en hadden een zeer vreedzaam verloop. BELGIE. Demon veroordeeld. De Vlaming Deman, die bij een activis tische betooging een revolverschot gelost heeft dat een persoon gedood heeft, is tot 8 jaar gevangenisstraf, een boete van 300 fr. en het betalen van een schadevergoeding van 50.000 frs. veroordeeld. De Vlamingen zijn zeer verontwaardigd. ADUITSCHLAND. Luther schijnt werkelijk te slagen uit Rijksdag en Pruisischen Landdag. - De gistern tusschen dr. Luther en de fractie-vertegenwoordiger gehouden be sprekingen hebben in beginsel tot klaar heid gevoerd over den aard der te vormen regeering volgens het bekende plan van dr Luther, n.l. vertrouwensmannen en vakmi nisters. De besprekingen in de fracties over de wijze, waarop aan zulk een ministerie steim zal worden verleend, zijn echter nog niet afgeloopen. Dit zal vermoedelijk eerst hedenmiddag het geval zijn. Laat in den avond deelde dr. Luther den rijkspreeident mede, dat hij, na ingewonnen informaties, bereid was de"opdrdciht tot het vormen eener meerderheiclsregeering te aanvaar den. Hij heeft de democratische fracti# nogmaals verzocht aan de regeering deè| te nemen. Dr. Koch antwoordde, dat hiL ondanks de bezwaren der fractie, bereid wae een afwachtende houding aan tel nemen. Heel wat geharrewar is er ook nog ovetf de vradg, of de Tégeering, zoo die gevormd wordt, in den Rijksdag een motie van vei^ trouwen zal vragen dan wel zal genoegen' nemen met de goedkeuring der aangekon digde politiek. De Rijksdag heeft gisteren weer eenigëj ondergeschikte punten behandeld. Voor< zitter Loebe heeft de diepgevoelde deef* neming van het. Hui^ voor de betrekkingen' van de slachtoffers aer spoorwegramp var' Herne uitgesproken. Daarna zijn de voorstellen tot staking der strafprocedure tegen verschillende af gevaardigden naar de commissie van orde verwezen. Met algemeene stemmen is het voorstel- Schücking (democraat) aangenomen, vol gens hetwelk de commissie tot onderzoek naar de oorzaken van den oorlog weer ge- installecrd zal worden. Volgt een debat over voorstellen van alle partijen betreffende de ondersteuning der werkloozen. Laar er nog geen bevoegde regeering voorhanden is, ziet men af vaiï de toelichting der voorstellen. Deze wor- i den gedeeltelijk naar de commissie vooii sociale politiek, gedeeltelijk naar die voor volkseconomie verwezen. In den Pruisische» Landdag heeft mi nister-president Braun verklaard, dat de opvatting als zou het ministerie na iedere Landdagsverkiezing moeten aftreden op een verkeerde uitlegging van art. 45 der Grondwet berust. Het geldt hier niet een' rechtskwestie, doch een bij uitstek politieke kwestie. Men wil door de toepassing van formecle juridische argumenten aan een duidelijk debat over de politieke kwestie der groote coalitie ontsnappen. De eerste-minister weidde dan uit over de resultaten van den arbeid der regeering der groote coalitie, waarbij hij door com munisten en n&tionaal-socialisten onderbro-a ken werd door het geroep. Barmat, Eutis- ker 1 De minister-president zeidc verder: In dien de Volkspartij thans de groote coali tie bestrijdt, dan ia dit voor het kabinet nog geen reden om af te treden. De oppo sitie tegen het kabinet is in hoofdzaak tö beschouwen als de inleiding tot de agitatie? voor de verkiezing van den Rijkspresident.. Het kabinet stelt de kwestie van vertrou wen. De Landdag moet beslissen, of hij een' politiek van nationalen wederopbouw wil of die, door rechte beïnvloede burgerblok- politiek, die niete anders zijn zal en kan' dan een katastrofepolitiek. De rede van' den minister-president werd op luiden bij-* val en handgeklap onthaald en door de op* positiepartijen met hoongelach. De Duitsch- Nationalen, die voor de rede de zaal vet* laten hadden, verschenen later weer. Daar» na werd gestemd over het sociaal-democra tische voorstel om de bespreking tot Yrij-= dag uit te stellen. Dit werd met 20G tegen 199 stemmen aangenomen. FRANKRIJK. 1 Merkwaardige verklaring. Bij bet verhoor in het proces te Orleans heeft Sadoul onder meer verklaard, dat Lenin in 1917 herhaaldelijk om Fransche. hulp heeft gevraagd. Hij wilde, volgens Sadoul, het Russische leger door Franschef officieren laten reorganiseeren en aanvoe ren. Er zou dan spoedig een nieuw offen-i sief hebben plaats gehad. Clemenceau wei-, gerde echter alle hulp. Hij is dus aldui Sadoul schuldig aan den dood van dui zenden Franschen, die nog gevallen zijn na het oogenblik, waarop men stellig een gun-, aligen vrede had kunnen sluiten, indien hiji op Lenin's voorstellen ware ingegaan. Verder zeide Sadoul nog, dat hij bij alles, wat er in Rusland gebeurde, ateeds hetzelfdi doel voor oogen had: bevordering eener goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Rusland. Hij is wel is waar een goéd communist, maar wil toch ook nog altijd een goed Franschman zijn. ENGELAND. 1 Voorzitter gearresteerd. In verband met de Australische zeelieden-» slaking is thans de voorzitter van den Zee- liedenbond gearresteerd, wegens het aanzet ten tot staking van leden der federatie van havenarbeiders. ITALIË. De situatie. Een zeventien liberalen onder leiding vaiï Sarrochi hebben besloten Museolini'e 1de»- wetsontwerp te steunen. De vrijmetselaars hebben besloten de lo ges overal in het bind liever op te heffe»' dan gedwongen te zijn de statuten en le denlijsten bij de politie in te leveren. De communisten zullen in de Kamer to- rugkeeren bij de behandeling van het Hei- wetsontwerp. Uit verschillende plaatsen van ItalW» worden nog min of meer belangrijke inci denten gemeld. Te Bologna is een jonge, man, die uit de socialistische vakvereenii ging wilde treden, door 6 andere jongelieden doodgeranseld. In een dorp bij Bergamo loste, j een socialist verscheidene revolverschoten J op fascisten van wie er enkele werden ge-, j wond.- Later werd het lijk van den socialiit gevonden. Té Udine hebben 200 huiszoe kingen plaats gehad. 15 vereenigingen zijn aldaar ontbonden De „Observatora Re1 mana" verneemt nog uit Pisa dat het ge j bouw van de „Messagero", waar ook an* dere bladen worden gedrukt, vernield en in; brand gestoken is. De politie, die dit moesé verhinderen, toonde zich vrij laks. rj POLEN. T Polen en Dantzif, i Een dringende aanmaning ven den Vol* kenbondscommissari» voor Dantzig aan êai vertegenwoordiger van Polo» om de oit*

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2