No. 19888. ZATERDAG 10 JANUARI Anno 1925 Officieele Kennisgeving. SWSWIEUWS. HetLeidsch Petitie Muiiekgezelschap, dat a.s. Maandag zijn eerste lustrum visit, met zijn Directeur Ie het midden. Het voornaamste nieuws van betfen. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIENt 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. f Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 110 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchdqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» .Voor Leiden per 8 maanden f2.S5, per week .ft-.;......- 5T0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per weet .f.Vi- „0.18. Franco per post f 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester ca Wefchoiïders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de Comman ditaire Vennootschap Tieleman en Dros en rechtverkrijgenden, tot uitbreiding van de fabriek voor het vervaardigen van verduur zaamde levensmiddelen ia het perceel Oudo Rijn, kadastraal bekend Sectie I No. 2301. N. C. DE GUSELAAR. Burgem. VAN STRIJFN. Secretaris. Leiden, 9 Januari 1923. ielijkheid, oveiheersching en gemeenschap pelijkheid in het recht der Statenfamilies. Voor de Maatschappij de Nederl. Letter kunde hield prof. jhr. mr. dr. W J. M. van Eijsinga gisteravond een voordracht over bo venstaand onderwerp. Als men de handboeken over volkenrecht inziet, aldus ving spr. aan, dan krijgt men den indruk, dat de Statenfamilie bestaat niet uit aan elkaar gesubordoneerde, maar lou ter uit gecoördoneerde grootheden, gelijkge rechtigde souvereine Staten. Inderdaad vindt deze gecoördoneerde constructie der Staten yeel bevestiging in het positieve internatio nale recht dat een rechtsverkeer der Staten alleen kent door vrijwillig samenwerken, dus volkomen gelijkwaardige grootheden. Zoo kunnen gezanten en consuls slechts optre den met goedvinden, niet alleen van den af- zendenden staat, doch ook van den ontvan genden. Zoo is de internalion. rechtsvorming (door tractaten) alleen mogelijk door samen werking der Staten en waarborgt de recipro citeit dier tractaten de gelijkheid der Sla- ten, ook onder viguer der bestaande rege ling. Zoo is aanvankelijk de arbitrage-pro cedure van haar begin tot haar einde afhan kelijk van den vrijen wil der volkomen ge lijke partijen. Maar reeds in de handboeken komt gere geld.een oogenblik, waarbij de gecoördoneèr- de verbinding in een gesubordoneerde over gaat, als men namelijk aan het oorlogsrecht toe is. Oorlog toch is, naar een zeer veel aangehangen opvatting ccn volkomen recht matige poging lot algeheele overheersching. Naast den oorlog levert de reusachtige ko loniale expansie, die sedert de 16e eeuw, uit gaat van de aan den Oceaan gelegen West- Europeesche Staten, overheerschingsverbin- dingen zonder tal tusschen den kolonisee- rënden Staat eenerzijds en het inlandsche rijk aan den andéren .kant; de overheer sching kan zich hier door oorlogsgeweld snel voltrekken, doch de kwestie ontwikkelt zich zelfs zeer geleidelijk bij niet-reciprookver- drag, voor zoover de koloniseerende staat aanvankelijk niet anders opeischt dan het vestigingsrechl", handelsmonopolie en soms de belofte van het inlandsche rijk, om zich niet met andere vorsten en mogendheden in te laten. In Nederl.-Indië heeft het eeuwen ge duurd, vóór dat deze verdragen door hel léónzfrdig regeeringagezag der zoogenaamde „Korte verk/aring" zrjn verkregen. Soms ontkomen Inlandsche rijken aan de koloni satie door éénen Europeeschen Staat en vin den z£ zich geplaatst tegenover de gez in eenschap der Europeesche Staten, wier onderlingen naijver den Oosterschen Staat veelal ten goede komt. Zij mogen dan kolonisatie al soms ontloopen, maar niet de z.g. consulaire jundictie; een vèr doorge voerde consulaire rechtspraak en nie.t-in tensieve kolonisatie zijn figuren, die ge leidelijk in elkaar overgaan. Een volken rechts-wetenschap, die de overheerschende koloniseerende expansie voor West-Europa sedert de 16e eeuw veronachtzaamd, is gebrekkig evengoed als een die emancipatie der koioniën zou willen negeeren; niet al leen Polen en jTsjecho-Slowakije, maar ook Britsche dominions in een minder inlandsch gebieddeel van het Britsche Rijk (Indic; zrjn reeds volgerechtigd lid van den Volken bond. Na groote oorlogen komen subordinatee- verbiudingen tusschen staten ook niet zeiden voor en kan men zien, hoe zelfs groote mogendheden bij niet recisprook verdrag sterk bepprkt worden ten aanzien bijv. van hunne financiën, hunne weermachten, hun buitenlandsche beleid. Overheersching, die niet veel verwijderd is van, misschien tijde lijke, annexatie, komt ook herhaaldelijk voor, al3 een Staat, die in geldelijk ongelegenheid is geraakt, zich bij niet recisprook verdrag onder curateele van een anderen staat ge steld ziet. Zoo is de verhouding tusschen öe ereenïgde Staten en sommige Centraal- Amerikaansche Staten er op die wijze stellig .een van sub-ordinatie. Een ganse h ander i^chlsbeeld levert het ook aan lager wal geraakte Oostenrijk; dit land staat ook onder curateele, maar niet an één anderen Staat, doch van een groote gemeenschap van Stalen, waartoe hel zelf ook behoort: den Volkenbond. Hier open baart zich naast de gelijkheid en de over heersching^ construclievorm der i die der Semeenschappelijk- beid. Ook deze heeft een reeds lange ge schiedenis, maar zijn huidige beteekenis voor de internationale wereld begint toch eerst nè. 1850, om dan in de vredesconfe renties van 1894 en 1907 in kracht te win nen, maar vooral, na en tengevolge den grooten oorlog, lot allermerkwaardigste ont plooiing te komen in den Volkenbond. Spr. moest zich bepalen lot het consta- leeren der drie constructievormen, zonder in hun appreciatie te treden. Hij eindigde met het stellen van de vraag, of het wel van goeden smaak getuigt, in 1925 een lans te breken voor een constructie der Statenmaat- schappij, welke niet die is van Grotius' be roemd boek van 1625. Mij meent de vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Een der vele goede eigenschappen van De Groot's meesterwerk is toch juist deze. dat zijn scheppende geest de passende rechtsformule vond en deed aanvaarden door een zeer ge wijzigde wereld. Zijn wij dan wel de beste discipelen van den meester, die de zeer ver anderde wereld van 1925 nog altijd willen persen in Do Groot's formule van 1625, of zoude niet veeleer de groote Hollander, had - hij thans geleefd, juist gezocht hebben naar een nieuwe? Grotius zelf heeft ons geleerd, aldus besloot spr. zijn scherp omlijnd beloog dat men ook in de Volkenfechllijke be schouwingswijze de bakens moet verzetten met het getij. De spr. werd warm toegejuicht, en de voorzitter dankte hem voor zijn leerzaam betoog, ook al viel het eenigszins buiten het kader der onderwerpen die in deze ver gadering mceslal worden behandeld. Rumor in casa onder de Leidsche Tninasrs. Wij ontvingen naar aanleiding van de. mededeelingen over het conflict tusschen de Leidsche Tuinderspatroonsvereeniging en de nieuwe Tuindersvereeniging ,,Ons Belang" van andere zijde eenige inlichtin gen, die voor een groot deel een tegenover gesteld hoht op de kwestie werpen. Gedach tig aan het ,,hoor cn wederhoor", willen wij onzen lezers de voornaamste daarin aange voerde feiten mede niet onthouden, zij het dan ook met weglating van het persoonlijk element, dat ook daarin weer steeds naar voren komt. Ook in ons eerste bericht heb ben wij daarom geen personen genoemd. Erkend wordt, dat de L.T.P.V. een schuicl van ongeveer f 50.000 heeft bij de Coöp. Tuindersleenbank, echter dateerend uit den tijd, dat de leden van ,,Ons Belang" ook nog waren aangesloten. Onze berichtgever doet het nu voorko men, dat de relatie van don voorzitter van „Ons Belang"die tevens voorzitter is van de Tuindersleenbank, zijn positie heeft mis bruikt om de L.T.P.V., die schuldenaar is bij de Bank te dupeoren, om daardoor zelf het terrein vrij te krijgen Bovendien zou „Ons Belang" vroeger zich bereid verklaart hebben de schuld ponds pondsgewijs mee te helpen afbetalen, wat zij later weer zou hebben, ontkend. Wat de beslissing der rechtbank in kort geding betreft, daarover licht men ons, van deze zijde van de L.T.P.V, aldus in De L.T.P.V. kon tegen de vordering niets inbrengen, daar de schuld steeds erkend is, doch meende in het belang van de aangeslo ten tuinders te moeten trachten in kort geding van den president der rechtbank op heffing, te krijgen van het beslag op de roe- rendo goederen der Vereeniging, het rou- leerende verpakkingsmateriaal, daar door oen plotseling stop zetten der veilingen de tuinders noodeloos gedupeerd werden. Daar de schuld niet ontkend werd en niet direct betaald kon worden en dus toch executie binnen korten tijd zou moeten volgen, werd opheffing van het beslag te dien aanzien onnoodig geacht en dus het verzoek afge wezen. Over de hoofdzaak heeft de president niet beslist, noch kon hij beslissen, daar dit een zaak van de rechtbank is. De hoofdzaak, zooals boven reeds gezegd is, wordt niet ontkend; er is dan ook geen verweer ge voerd en de rechtbank geeft binnenkort een toewijzend verslekvonnis, dat dan op de goederen der Vereeniging kan geëxecuteerd worden. Wat nu de beslagen bij de Nationale Bank en bij de Leidsche Spaarbank aangaat, zal biijkon, dat deze geen bate ter executie op leveren, daar de L. T. P. V. daar geen gel den heeft staan. Hierover werden wij al reeds van de andere zijde ook ingelicht, waarbij men het liet voorkomen, dat deze gelden ten on rechte door één persoon er waren afge haald en dat hierin de rechter zou moeten uitspraak doei* Waar beide partijen hun rechtskundige adviseurs hebben, lijkt het ons veel beter, dat men de rechterlijke beslissing afwacht. Verder vermelden wij nog, dat van die zijde wordt verzekerd, dat „Ons Belang" een kwijnend bestaan leed en slechts 43 leden heeft, waartegenover de L. T. P. V. staat met 186 leden. Toen het bovenstaande reeds was gezet, ontvingen wij nog een ingezonden stuk van een lid van de L. T. P. V., waarin ook een felle critiek wordt geleverd op de gestie van „Ons Belang" en ook nog eens wordt be sproken de schuld van f 3(7.000 met betrek king tot de groentenzouterij, daarin wordt opgemerkt, dat de voorzitter van „Ons Be lang" daarvan ook de leider was, welke schuld nu weder spoorloos zou zijn ver dwenen. Eindelijk wordt nog in het stuk gezegd, dat, nu de faillissementsaanvrage is mislukt, men links en rechts beslag laat leggen, op alles, wat van de L. T. P. Y. is of waarvan men hoopte, dat van haar zou zijn. Hadden wij geen gelijk, toen wij boven zeiden, dat men van beide zijden het best zal doen de debatten over deze onverkwik kelijke zaak te staken en de rechterlijke beslissing af te wachten? Het publiek zal desondanks zijn groenten toch wel krijgen. Seiskip „Fryslan". Do Leidsche Friezen en Friezinnen heb ben gisteravond naar hartelust genoten. De Friesche vlag, die van het café-restaurant „De Harmonie" was uitgestoken, heeft als een magneet gewerkt op ailen, die lid of donateur van de Friesche vereeniging zijn. En zeker de vlag niet alleen. Tot die meer dan gewone belangstelling heeft ongetwij feld medegewerkt, dat het bestuur zich voor deze gelegenheid de weelde had veroor loofd, een „sprekker" uit Friesland zelf te laten optreden. En het was zoo gelukkig de heer IJ. C. Schuitmaker, een bekend too- neelschrijver én voordrager uit Leeuwarden bereid te vinden zijn Leidsche landgenoo- ten te vergasten op een zijner meest beken de en gewaardeerde toone el werken, geti teld „Wtinder", met als toegift eenige klei nere stukken. De groote bovenzaal van „De Harmoniewas geheel bezet; En de eige naar, die de eer geniet de bijeenkomsten van de Friezen zoowel als van de Gronin gers te ontvangen, heeft deze zaal meer doen beantwoorden aan haar doel, door er een keurig tooneeltje te doen aanbrengen, dat gisteravond voor het eerst kon gebruikt worden. Al was het nog niet geheel klaar, het zag er toch reeds aardig uit. Na een hartelijk woord van welkom m het bijzonder tot den heer Schuitmaker en tot de afgevaardigden van de Groninger Zustervereeniging, herinnerde de Voorzitter, de heer A. Nijholt, er aan, hoe in het oude Friesche dorp Grouw, het land van de ge broeders Halbcrtsma, beoefenaars van de landtaal bij uitnemendheid, aan den oever van het, zoo dikwijls door hen bezongen, meer „De Grouw" een paar banken waren geplaatst met opschriften, waarin den Frie zen op het hart werd gedrukt, om hun ge boorteland, waar het lot hen ook mocht voeren, nooit te vergeten. Welnu, om te voorkomen, dat dit zal geschieden, kan men niet beter doen dan in den vreemde een band te vormen die alle Friezen ver bindt. Daarom wekte hij de aanwezigen op het „Seiskip" trouw te blijven en die nog niet-er bij aangesloten waren, riep hij toe: Sluit u bij ons aan. Na deze enlhusiaste toespraak, die dit tastbaar resultaat had, dat de secretaris verscheidene nieuwe leden mocht noteeren, werd uit volle borst het Friesche Volkslied staande gezongen, waardoor de rechte stem ming was gekomen, welke den geheelen avond in steeds grootere mate heeft ge- heerscht. Hierna kwam de heer Schuitmaker aan het woord, die in het genoemde loonecl- sluk het „wundor", een zielkundig vraag stuk, aan de orde stelde, nl. hoe het komt, dat de liefde en met narne de liefde cener vrouw, hoe ook de omstandigheden mogen zijn, nooit sterft. De waarheid daarvan, gekleed in het ge noemde tooneelstuk, werd den aanwezigen in zuiver Friesch voor den geest cn de oogen gesteld, nu in roerende tooneelen vol echten ouden Frieschen ernst die deed ont roeren, dan weer met geestige korswijl, waardoor men lot' lachen werd genoopt, en altijd spannend. De spr. oogstte met deze vertolking van zijn kunstwerk veel bijval, die zich in een hartelijk applaus uitsprak. Na de pauze gaf hij nog vroolijke tooneelljes uit liet oude Franeker volksleven, vertelde de aanlei ding, waarom hij zijn kluchtspel: „Feest in 't Wilewai" schreef, enz., enz., om te be sluiten met een mooi en geestig stuk van den nog steeds gevierden dr. HalbertSma. Dat er lal van liederen werden opge haald (de Friezen zingen graag) en ten slotte „de foelten fen flier komen" (ge danst werd), laat zich denken. De Voorzitter sprak uit naam van allen, toen hij den spreker hartelijk dankte en een „tot weersziens" toeriep. Prof. dr. W. van der Woude alhier i9 bij beschikking van den Minister van Onder wijs benoemd als deskundige voor het afne men van examen in deze maand aan de Technische Iloogeschool te Delft. BINNENLAND. De Minister van Justitie over de bewe gingsvrijheid van gevangenen. Bepalingen omtrent arbeidstijden in siga renfabrieken. Verkoop van IJmnider stoomtreilers naai het buitenland. 1 BUITENLAND. - - Mars legt de opdracht tot het vormen vaa een kabinet neer. De conferentie te Parijs in onderonsjes. Een oorlogsmisdadiger in België ver oordeeld. Conferentie over de werkloosheid in Noorwegen. Tot ouderlingen der Ned.-Herv. Genu rijn benoemd de beeren G. Lokkerkerker en J. van Weizen en tot diakenen da beeren W. HL Lamme, H. Filippo en P. A. van Aggelen. De heer Van W.elzen heeft bedankt. De candidaatstelling van gemachtig den voor het kies-ootlege der Ned.-Herv. Gem. alhier zal plaats hebben op 20 Jan, as.; de eventueels stemming op U en 25 Februari. Een prachtige en zeldzame collectie Romeinsche sieraden werd in 1895 tijdens baggerwerken uit den Rijn, te Doorwerth, bij Ooslerbeek, opgehaald en kwam destijds door aankoop in het bezit van den heer P, A. Gildemeester, te Egmond-aan-den-Hoef. Thans heeft de eigenaar genoemde collectie in bruikleen afgestaan aan het Rijks museum van Oudheden alhier. Zij is nu op gesteld in een groote vlakke wandkast in een der zaaltjes, aan Grieksch-Romeinsche gebniiks- en sierkunst gewijd, waar ook de beroemde Romeinsche helm uit de Poel oen plaats had gevonden. Deze collectie is voor het Museum van ongemeen belang. De weg, welken op Maandag 12 Januari de optocht vau het muziekgezel schap der Leidsche Politie zal volgen, is aldus: vertrek des voormiddags te tien uur van af De Burcht, 'vervolgens: Nieuwstraati Hooglandsche Korkgracht, Hooglandsche Kerksteeg, Haarlemmerstraat, Pelikaanstr., Hooigracht, Watersleeg, Hoogewoerd, Bree- straat, Stadhuis (pauzo voor officieele ont vangst), Breestraat, Rapenburg, W.-Z., IClok- steegsbrug, Rapenburg O.-Z., Steenschuur, Breestraat, Korenbrugsteeg, Burchtsteeg en Burcht. Het bestuur der Leidsche Radio-ver- ecniging heeft zich samengesteld als volgt: J. Snoek, vooz.; W. Th. van Hugten, secr.;' J. J. de Bruijn, penningm.; P. Thijs, biblio thecaris; J. Hoorn, commissaris. Naar men ons mededeelt, is alhier opgericht de N.V. Stukadoorsvereeniging voorh. De Best. Tot directeur is aangewe zen de heer Joh. de Best. De statuten dezer vennootschap werden bij besluit van 27 December Koninklijk goedge keurd. Als gewoonlijk op Zaterdag laten wij de nieuwe programma's der drie Leidsche bioscopen ook nu even de revue passeeren. Vooraf ga echter, wat het „Casino" betreft, de mededeeling, dat van heden af op het doek zal verschijnen do ontvangst van de drie Noderland-Indiö-vliegers te Batavia; een film. welke wij nog wel niet aan schouwd hebben, maar waarvan wij mogen verwachten, dat zij veel geestdrift zal le zien geven en veel enlhusiasme zal teweeg brengen. Het bijprogramma, nl. het journal, dat veel bezienswaardigs oplevert; de Parijschc mode. welke veel nieuws, moois en beval ligs doet bewonderen; en de comedie ,,De strijd om een stuk land", heel vermakelijk, is ontegenzeglijk goed, maar wordt toch vol komen in de schaduw gesteld door do hoofd film van acht acten: ,,De Bloedbruiloft" (de St.-Barlholomeusnachl). Van deze histori sche bruiloft zelve ziel men en o.i. is dit een voordeel van het prachtige kunst werk betrekkelijk niet veel. Wat men wèl ziet en het meerendeel er van Is een lust voor de oogen; statige edellieden en edelvrouwen, prachtige interieurs cn na- tuurtafcrcelen, krijgsvertoon, duels, intieme toonedtjes. Een cn ander zeer wöl verzorgd en uitstekend gespeeld, gevende een goeden kijk op de toestanden in 1572. In 't kort; een prachtfilm. De directie van het „Luxor-lheater" schijnt haar publiek in 1925 eens geducht te willen verwennen. Thans weer brengt zij een film op het doek, waarvan wij de weerga nooit' zagen; een filmwerk, zooals het programma zegt, van grandioze, over weldigende monumentaliteit, en waarlijk, dit is niets te veel gezegd. Het eerste gedeelte

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1