OPRUIMING I NOG SLECHTS 3 DAGEN I JAC. KROL, Breestr. 1361 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. Profileert nog van de Restanten Hartverscheurende tooneelen speeldeD /joh bij de redding der gewonden af. De reizigers, die niet gewond waren, deden al het mogelijke om de ongelukkige slachtof fers uit hun netelige positie onder de ver nielde wagons vandaan te halen en hen aan den kant van de spoorlijn te leggen, waar men moest wachten op de aankomst van de reddingsbrigade. Toen men een der gewonden, een man die hevig aan hoofd en schouder bloedde, uit de verwarde massa verwrongen ijzeren stangen had vandaar gehaald, was zijn oersle vraag of zijn vriend, met wien hij een vacantlereis maakte, gered was. Toen men hem geruststellend mededeelde, dat zijn vriend slechts licht gedeerd was, kwam ondanks de pijn, die hij leed een tevredeiT trek op zijn gelaat. Even later verloor hij het bewustzijn en keerde niet meer tot leven terug. Hij overleed een kwartier later. De overlevenden verwonderden zich er allen over, dat zij er nog heelhuids vanaf waren gekomen, zoo hevig was de sohok geweest. EveD voor de botging voelden zij wel, dat de trein zijn vaart iels vermin derde, maar hadden natuurlijk geen flauw idee van de ramp, die hun boven het hoofd hing. Ineens hoorden zij een geweldig ge kraak, terwijl zij een hevigen schok voel den. waardoor allen door elkander werden geslingerd. In het eerste oogenblik was men eigenlijk te versult om te vatten wa, er was gebeurd. Een blik uit de vensters der coupé was evenwel voldoende- om den om vang van' het ongeluk te doen beseffen. De eene locomotief lag boven op de andere en vlak daarbij lagen de overblijfselen der vernielde wagons. Weer elders lagen de wielen der locomotieven. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. RECLAME. OLDENKOTT's TABAK NOG STEEDS DE BESTE VRAAGT OLDO (licht en geurig) 2665 Alphen. Naar wij vernemen vindt de herdenking van het 6-jarig bestaan der afd. Alphen aan den Rijn van den Bijz. Vrijw. Landstorm plaats op Maandag 23 Febr. en Dinsdag 24 Febr. a.s. in het Nutsgebouw. Eet van foto's en tekst voorziene pro gramma verschijnt in den loop der volgende week. In haar woning te Gouwsluis had de wed. v. V. het Ongeluk van de trap te vallen. Met gebroken been werd zij opgenomen. Leiderdorp. Heden is in perceel Dorp straat 127a een naar de cischen des tijds ingerichte electrische runder- en varkens slagerij heropend door den heer P. J. Goed hart. Het perceel is geheel nieuw gebouwd en ziet er zoowel van buiten als van binnen mooi uit. Onmiddellijk trekt de ruime frissche win kei, waarvan de wanden van moderne te gels voorzien zijn, den aandacht. Er is een marmeren toonbank met nikkelen opstan den en met spiegelglas. Ook treft men een moderne koelcel hier aan, welke in den muur is ingebouwd en welke in een dergelijke zaak niet ipag ont breken. Het geheele werk is uitgevoerd door den bouwkundige-aannemer den heer M. v. d. Velden alhier, daarin bijgestaan door den heer J. Meerburg (timmerman) en den heer G. Los (schilder), voor de elec trische verlichting droeg de heer A. Mees ter zorg. Allen eveneens alhier. Leimniden. De heer M. Witvliet, rijks veldwachter alhier is tijdelijk gedetacheerd op het eiland Wieringen, in veitoand met de werkzaamheden aldaar. De heer Binnendijk, postbode alhier, heeft niet zooals wij Maandag in ons blad meldden tegen 15 Jan. a.s. ontslag uit zijn betrekking genomenhij is echter tegen dien datum op zijn verzoek op non-activiteit ge steld. Ondeweteriag. Aan het 16de jaarverslag der begrafenisvereeniging „Draagt elkanders lasten" van de afd. Oudewelering e. o. van het verbond „Patrimonium", ontleenen wij het volgende: Het saldo op 1 Jan. 1924 bedroeg f 419.37 aan rente over 1923 werd ontvangen f 14.32 aan contributie en inleg der leden f 342.90, aan schenkingen f 6, totaal aan inkomsten f 782,69. Uitgekeerd werd f 216 bij overlijden, ver der werd uitgegeven aan diverse rekenin gen f 13.65, bodeloon f 48, vergader- en ad ministratiekosten f2.30. Totaal f279.95, zoo dat op 1 Jan. 1925 een saldo van f 502.64 in kas was. Het aantal leden op 1 Jan. 1925 bedroeg 861. Koelof arendsveen. Woensdagavond gaf de tooneeJclub St. Pancratius in de Pan era tiuszaal alhier haar eerste uitvoering van dit seizoen. De zaal was jammer ge noeg slechts matig bezet. De geestelijk ad viseur, de weleerw. heer E. Mathot opende de bijeenkomst met een woord van harte lijk welkom tot de aanwezigen, en deelde mede, dat in de pauze een verloting zou plaats hebben ten bate van heb T.B.C. fonds van de vereeniging het Wit Gele Kruis. Hij sprak een opwekkingswoord tot allen om dit sympathieke doel zeer mil.l te steunen. Hierna werd opgevoerd het tooneelspel in 4 bedrijven getiteld ,,Zijn Trots" van G. Nielen. Het stuk gaf een beeld uit het dagelijkschc leven en deed inzien hoe harts tocht voor het spel iemand onvermijdelijk ten val sleept. Zeer mooi werden de ver schillende rollen vertolkt en het is dan ook niet te betwijfelen, dat de bezoekers van dien avond hun bekenden zullen aansporen om Vrijdagavond de laatste op voering van dit tooneelspel te komen bij wonen. De aangekondigde verloting werd door don kapelaan ingeleid en later door een der bestuursleden overgenomen. Verloot werden een kussen, een keurig handwerk kleedje en een heerlijke taart. Deze ver loting liep zeer geanimeerd van stapel. De opbrengst bedroeg pl.m. f 55. Een woord ter aansporing om ook Vrijdavavohd ijaar do zaal te komen zoowel voor de tooneel- uitvoering als voor de verloting ten bate van het T.B.C. fonds is hier zeker wel op zijn plaats. Aan het eind van den avond dankte de geestelijke adviseur allen voor hunne tegenwoordigheid en hunne gaven Waddinxveen. In het kantoor van den heer v. A. aan de Zuidkade alhier is inge broken. Vermist werd een kistje met geld. Het is echter de politie mogen gelukken, de daders, zijnde de gebr. De L.wonende alhier, op te sporen. Op het gemeentehuis zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen. Een portemonnaie, inhouden de een gulden en een autoband. Na een langdurig lijden is de heer M. Geleins, hoofd-commies ter gem.-secretarie te Gouda, in den ouderdom van 64 j. overleden. De heer Gelelns werd 15 Dec. 1889 be- i noemd tot ambtenaar ter gemeente-secretarie j alhier en trad 7 Aug. 1899 te Gouda in functie als eerste commies ter secretarie; op 1 Jan. 1921 volgde zijn benoeming tot hoofd commies en bij vervulde sedert Juli 1922 de functie van plaatsvervangend gemeente-se cretaris. Zwammerdam. Opgaaf van ingekomen en vertrokken personen in deze gemeente, gedurende de maand December 1924. In gekomen: Uit Reeuwijk, Antje Verbeek, dienstbode, D. 81. Catharina Förche, uit Reeuwijk, dienstbode, D 70. Huig van Dijk, uit Hekendorp, veehoudersknecht, D 21. Cornelia Burggraaf, uit Zegveld, dienst bode, C 126. Franoisca Maria van Warmer dam, z. b. uit Amsterdam, O 49. Maria GeTarda Gijsberta van den Oudenrijn, uit Veldhuizen, z. b. B. 93. Neeltje van der Wolf, verpleegster, uit Utrecht, D 71. Gij 6- berbus Rademaker, uit Linschoten, boeren arbeider, D 81. Anna Spelt, Alphen aan den Rijn, dienstbode A. 122. Gerrit van Dam en gezin, arbeider, C. 103, uit Rietveld. Dirk Cornelie van Delft, z. b. uit Alphen a. d. Rijn, z.b. C. 114. Vertrokken: Naar Reeuwijk, Frans Mas- top, landarbeider, D 23. Naar id., Wiilom Adrianus Verwey, z.b. D 57. Naar Nieuw koop, Gerrit Cornells de Leeuw en gezin, timmermansknecht, B. 65. Naar Naarder, Jacob Moraal, arbeider, D 74. Naar Bode graven, Hendrika Slap pendel, z.b. D 39. Naar Hekendorp, Hendrik van der Haar, z.b. D 24. Naar Reeuwijk, Pieter Hooger- brugge, arbeider, O 130. Naar Bodegraven, Agatha Catharina Bloós, dienstbode, B 33a. Bakker J. Konijn in wijk Tempel" alhier had het ongeluk met zijn hand tus- schen een bietenmachine bekneld te raken, waardoor dit lichaamsdeel deerlijk werd gekwetst. RECLAME. 2020 Tegen slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examanvreas, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Haarlemmermeer. Het is thans geble ken, dat in de laatste weken een aantal be woners van den Haarlemmermeerpolder ver moedelijk de dupe is geworden van een han- digen truc van een uit Den Haag afkomstig fotograaf. Dit heerschap ging, voorzien van,, toestel enz. bij de ingezetenen rond om te vragen of er ook iets te fotografeeren viel, zeide veel goedköoper te werken dan eeir ander en sommige ingezetenen fcingen werkelijk op z'n aanbod in om hun portret te laten maken. Hij liet echter z'n werk vooruit betalen, gaf een kwitantie af van de ontvangen kosten, maar.... is tot heden in gebreke gebleven z'n belofte lot toezending van de foto's na te komen. Na verloop van enkele dagen kreeg men nog geen achterdocht, maar nu de op de ge voelige plaat gebrachte ingezetenen al eenige weken tevergeefs op de foto's zitten te wach ten, werd 't wenschelijk geacht de politie met de zaak in kennis te stellen. Intusschen werd vernomen, dat een foto graaf van hetzelfde type ook in andere ge meenten op gelijke wijze is te werk gegaan en eenige ingezetenen vooruit geld heeft la ten betalen, zonder verder aan z'n verplich ting tot toezending der foto's te voldoen. Deze man werd thans in Den Haag ge arresteerd en -naar Beverwijk overgebracht, alwaar hij laatstelijk ijverig werkzaam was om gelden van nog niet geleverde waar in ontvangst te nemen. Wijl men hier vermoe delijk te doen heeft met denzelfdcn persoon, die de Haarlemmermeer heeft „bewerkt", wordt een ernstige waarschuwing om voor al met „vooruit te betalen" voorzichtig te zijn, niet overbodig geacht. Hillegom. Het aanplakbord van de ge meente in de Van den Endelaan bij de Hoofdstraat is weg. Wij hopen dat het er nooit weer terugkomt, om de Van den Ende laan te ontsieren. Als de houten schutting op hetzelfde punt ook mocht verdwijnen, zou het een netter aanzien krijgen, wat tegen het voorjaar, als de bloemen in de Van den Endelaan bloeien een prachtige verbetering zou zijn. Behoefte aan een aanplakbord voor gratis reclame ten behoeve van sigaretten en hoofdpijnmiddeltjes is er absoluut niet. Katwijk aan den Rijn. De boomen aan den Zeeweg zijn voor het grootste gedeelte reeds gerooid. liet aanzien der straat wordt er niet mooier om. Het is, zouden we haast durven zeggen, een ontsiering. Echter, het verkeer, hetwelk daar soms buitengewoon druk kan zijn, eisclit een geheele verande ring daar. De straat zal wórden opgehoogd en Jangs de huizen aan de Noordzijde tot hoek Achterkerk>yeg zal een trottoir worden aangebracht, daarna het voetpad voor de voetgangers. Dan staat nog op het program een straalverbreeding vanaf Callaoweg tot Duinoord, langs de rails der N. Z. H. T. Het perceel Achtcrkerkweg no. 1, van den heer D. Bol Jr. «is door onderhandsche aankoop eigendom gerworden yam den heer T. v. Duivenbode, loeU- en zinkwerker. Katwijk aan Zee. Vanwege het Hoog heemraadschap, van Rijnland is onder leiding van den duintoeziener Bos, een flink werk verricht, waarvan velen in de gemeente, en vooral zij, die ten Zuiden wonen, kunnen profiteered Er is een groot .stuk, duinterrein met helm beplant,, en hier en daar zijn toe gangen, omgeven door een omheining van doornen, aangebracht. Het geheel geeft een mooien aanblik, en helpt ons van de zand verstuiving af. De Katwijksche Harmonievereeniging „Uitspanning Na Inspanning", die half Dec. 1.1. een uitvoering gaf in de Gemeentezaal, zag haar werk met succes bekroond. Een 20 donateurs(trices) was de eerste winst en tevens traden drie dilettanten tot de Veree niging .toe, zoodat het aantal werkende leden thans 25 bedraagt. Als een bijzonderheid kunnen we nu nog melden, dat deze vereeniging op 4 Dec. a.9. 25 jaar zal bestaan en dat tot heden steeds de heer J. Adr. Hupkens, van Leiden, haar. directeur is. In verband met ons bericht van gisteren over den woningnood alhier, kunnen we nu nog melden, dat in het Noordelijk gedeelte van ons zeedorp Piet meer bijgebouwd kan worden in de Ten Brittenstraat' en de E. A. Borgerstr. Alleen in de Jan Tooropstraat is niet direct aan de straat nog gelegenheid om 3 woningen te bouwen. Aan de zuidzijde zitten we vast. In de kom van het dorp is-nog wel een klein stukje bouwgrond, doch dit schijnt eigendom te zijn van een geheele familie, waardoor bebouwing niet bespoedigd wordt. Het zeedorp moet zich derhalve ontwikkelen naar het Oosten en Zuid-Oosten, resp. naar de Mierenweide en de pas ge-egaliseerde gronden, gekocht van het Domeinbestuur, achter en ten Zuiden van de Adrianastraat. Lisse. De groole zaal van „Rehoboth" was Dinsdagavond weer geheel gevuld mot belangstellenden voor de reisbeschrijvingen van den heer Penning over Zuid-Afrika. Het comité voor Christelijke Winterle- zingen was er in geslaagd den populairen sohrijver over het Zuid-Afrikaansche Volk, in hun midden te krijgen. Met lichtbeelden werden getoond de ver- schillende helden van dat volk, dat zoo na verwant is aan het Hollandsere volk. Dit volle lag spr. zoo na aan het hart, dat hij voortdurend sprak van Oud-Nederland of Moederland en Jong Holl-Zuid-Afrika. Zijn woord vyerd in diepe ernst gespro ken echter bij de bespreking over het le ven en goedmoedigheid van net Zuid-Afr.r volk werd menigmaal hartelijk gelachen. Ds. G- van Dijk, welke de leiding had, dankte spr. aan het einde van zijn betoog, en sprak daarbij den wensch uit, dat de heer P. nog weer eens bereid werd gevon den om in Lisse over dat land en dat volk te komen spreken. De spr. sloot deze bijeenkomst met dank zegging. Noordwijk. Naar aanleiding van de mededeeling in ons blad van gisteren betref fende een ongeval, veroorzaakt door aanrij ding van een vrachtauto, aan burgemeester v. Par\Jvuys overkomen, schrijft men ons, dat de kwetsuren die jhr. v. Panhuys opliep van geen beteekenenden aard zijn en dat bij per voet naar huis is teruggekeerd. Alleen z'n rijwiel liep eenige lichte be schadiging op, te weten verbogen remslang, en ingedeukt spatbord. Warmond. Gisteravond werd voor de tweede maal een buitengewone uitvoering gegeven door de R.-K. harmonie-,zang- en tooneelvcreen. ,,St. Matthias", waarbij de zangafdeeling op verdienstelijke wijze gaf, Weihna^hts-Oratorium van H. Müller, met begeleiding voor orgel, door den heer A. Hekker, ender leiding van den heer G. Dik. Na do pauze werd opgevoerd het 3-be- drijvige drama „De Vestaalsche Maagden", van Maria Smefce, dat eveneens mocht bogen op een uitstekende vertolking, waarbij de regie zeer goed was. Beide uitvoeringen werden gegeven voor een volle zaal. In de openb. lag. school alhier, werd gisteren een ouderavond gehouden. De op komst was zeer bevredigend. Het hoofd der school, de heer Viersen, opende de bijeenkomst met een inleiding over den ouderavond en den groei van ae opeaib. school hier ter plaatse. Spreker weet uit eigen ervaring dat deze avonden werkelijk zeer nuttig en heilzaam werken daar het de band brengt of versterkt die noodwendig moet bestaan tussohen huis en school. Spreker herinnerde verder aan de mede werking welke B. en W., raad en schoolcom missie verleend hadden bij de restauratie van de school en het aanstellen van een assistente, *wat zeer ten goede kwam aan het onderwijs, te meer daar deze assistente, mej. Brouwer te Leiden, met voorbeoldigen ijver zich van haar taak kweet. Dat de uitbreiding van 17 leerlingen tot 36, nog geen aanleiding gaf dat de wet een tweede vastaÉangesfcelde leerkracht mo gelijk maakte, betreurde spreker, doch het cijfer 36 van vroeger was thans helaas 49 geworden, zoodat nog wel eenigen tijd hier mee zal heengaan. Door verschillende aanwezigen, werden naar aanleiding van deze inleiding vragen gesteld en opmerkingen gemaakt, waarna door de heeren Wolshoimer en Hermans (Leiden), eenige aardige nummers voor viool en harmonium, die zeer in den geest vielen, gegeven werden. Do heer Wolshcimer hield hierop een aar dige oauserie over het leven van Beethoven, welke een duidelijk beeld gaf van den grooten kunstenaar, die bij al zijn groote gaven, en ook gebreken, bovenal een on gekende goedheid bezat, die liem bij zijn kunst, tot een groot bijzonder menéch ge maakt heeft, waarnaar wij nog in dezen tijd met verwondering opzien. Na eenige muzieknummers voor clarinet, werd vérvolgens de bijeenkomst gesloten. Wassenaar. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1924 bestond de bevolking dezer gemeente uit 8034 zielen, 3860 mannen en 4174 vrouwen. Zij vermeerderde in 1924 door geboorte met 124 mannen en 94 vrouwen en i door vestiging met 438 mannen en 726 vrou- j wen. Een totale vèrmeérSring derhalve van 1381 zielen. Zij verminderde door overlijden met 39 j mannen en 25 vrouwen, door vertrek met 321 mannen en 526 vrouwen, totaal 847 zielen. De bevolking vermeerderde mitsdien met 202 mannen en 268 vrouwen, in totaal 470 zielen en bestond op het einde des jaars uit 40'62 mannen en 4442 vrouwen, in totaal derhalve uit 8504 zielen. 6 kinderen werden levenloos aangegeven en 41 huwelijken vol- I trokken.' Aan ingezetenen dezer gemeente werden I in 1924 niet minder dan 406 paspoorten af gegeven. In het vorig jaar kwamen slechts (f ge vallen van besmettelijke ziekte voor, n.l. 2 van roodvonk en 4 van diphteritis. Zoeterwoude. Door het R.-K. Kerkbe stuur in de parochie Zuidbuurt ia bij het gemeentebestuur een aanvrage ingediend om beschikbaarstelling van gelden voor het bouwen van een meisjesschool aldaar. Naar we vernemen zal een dezer da gen worden overgegaan tot opheffing der burgerwacht. Het blijkt dat de animo voor deze vereeniging den laatsten tijd zeer ge ring is. 4 Snoeien. In mijn schrijven over het aanplanten van vruchtboomen noemde ik als den meest aan te bevelen vorm den struikvorm. Deze kan het best worden vergeleken met een kToon- boom op korten stam. De laatste is gewoon lijk niet langer dan 30 a 35 c.M., terwijl de kroon met drie of vier hoofdtakken is aan gelegd. Bij peren vindt men gewoonlijk een sterk pyramidaJen groei met een of soms meer koptakken. Appelen groeien liever m de breedte; mee® tal is een struik hiervan moeilijk met een bepaalden koptak op te bweeken. Van verre kan men dan ook aan den vorm wel zien of men met een appel-, dan wel met een pereboom te doen heeft. De snoei van zulke boomen komt vrijwel op het volgende neer. Gedurende een paar jaar na het aanplanten van jonge boompjes worden de hoofdtakken en de zijtakken, daarvan op een oog aan den buitenkant in gesneden. Te veel vertakkingen mogen niet voorkomen. Sterk groeiende exempla ren vormen veel houttwijgen, maar oeso kunnen niet alle behouden blijven, omdat de kroon dan later veel te dicht zou wor den. Zoo mogelijk houde men één koptak, welke dus het het verlengde vormt van den stam. Is de struik aan den eenen kant zwaarder ontwikkeld dan aan den anderen, dan houde men hiermede rekening door en kele takken weg te nemen en aan den min der volgroeiden kant weinig te snoeien. In ieder geval zoige men den struik ruim te houden. Na een paar jaar wordt dan, zoo noodig, uitgedund. In dichte kronen gaat het dunnere vruohthoufc dood. Boomen, welke in de laatste jaren niet gesnoeid zijn, ken merken zich meestal door een veel te dichte kroon. Men ontneme hieraan niet in één keer veel takken. Al dadelijk maakt men in zulke gevallen „lucht" door een beelen hoofdtak, of» een grooten zijtak daarvan geheel weg te nemen. Men maakt hierbij geen gaten en zorge, dat het evenwicht vau 't geheel bewaard blijft. Bij peren blijkt het meestal wenschelijk één of meeu koptak ken weg te nemen. Op dezelfde manier, be- handele men verwaarloosde kroon boomen Het overtollige hout wordt in twee of dne winters weggenomen. Door dit alles in één m<j-al uit te snijden, prikkelt men den boom tot nieuwe houtgroei. Bij wonden en op krommingen ontstaan dan zware, eenjarige twijgen, meestal in groot aantal, toodat het beoogde doel niet is bereikt. Dit snoeien kan men gedurende den ge- heelen rusttijd van de boomen doen. Liever niet bij vriezend weer. Zaag- en kapwon- den worden met een scherp mes bijgesne den en met teer of verf besmeerd. Men maakt de wonden steeds zóó, dat er geen regenwater op kan blijven staan. Bij een grondige wintcrbehandeling behoort ook het verwijderen van de losse schorssohilfcre, welke met een boomborstel of -krabber wo»- den afgeschuurd. Meestal worden hierdoor tal van eieren én larven van schadelijk ge dierte gedood. De groene aanslag van t.+aa en takken verdwijnt dobr te spuiten met kalk of beter nog met vruchtboomcarboli- neum en wel ter sterkte van 7i pCt. De ge vreesde bloedluis, welke veel in kanker- wonden op appelboomen wordt- aangetrof fen, wordt het best bestreden met een 10 pOt. carbolineum-oplossing. Vooraf worden de losse schilfers verwijderd. Ook de bessen kunnen nu iederen dag worden behandeld. In de meeste gevallen zijn de struiken hiervan te vol van hout, twijgen, waardoor alleen aan den buiten kant vrucht wordt voortgebracht cn dan meestal nog klein van stuk. De roode en witte aalbeseen dragen vrucht aan de spoortjee op het meerjarig® bout en uit dikke knoppen aan den voet van het één. jarige. Wanneer- voldoende, ruimte ie ge maakt, worden de hoofdtakken op ongeveer de helft teruggesneden, bij oude, volgroei, de struiken meestal nog korter. In elk geval op een oog aan den buiten* kantr van den tak. Kruisbessen en zwarte bessen dragen, behalve aan spoortjes óp het oude hout, de mooiste vruchten aan het eenjarige gewas, dus aan die takjes, welke in het vorige jaar zijn gegloeid. De snoei van de kruis- en zwart bessen verschilt dus met die van de roode en witte aalbes bierin, dat van de kruis- en zwarte bessen d« een- jarige takken niet worden ingekort. Alleen i de topjes worden er uitgenomen. Vooraf j wordt flink gedund. Vaak zijn de kroontjes j zóó dicht, dat binnenin niets kan groeien. Ook bij deze gewassen is een bespui ting met vruchtboomencarbolineum van veel bc. lang; 7 pOt. is de gewenschte verhouding. Niet zelden sterven bij beseen hoofd- en zijtakken geheel of gedeeltelijk in. Door een uit den gror.d opkomende twijgen kan men gemakkelijk den struik "weer vullen. Waar. bessen door stek worden voortgekweckt en dus wortelecht zijn, daar kan van vreemde of wilde loten geen sprake wezen. J. S. Vraag: Ik wil mijn tuin, waarop de aardappelen ieder jaar slechter worden, voor de helft met groenten en voor de an dere helft met aardappelen betelen. Welko kunstmest is aan te raden en hoeveel Wed. J. v. L. te O. Antwoord: Geef de helft, welke met groenten wordt bebouwd 18 kilo euperfoe* faat en 12 kilo patentkali, de helft, waarop aardappelen moeten komen 12 kilo super fosfaat en 15 kilo patentkali. Alles nu aan te wenden en onder te spitten. Geef. beide gedeelten even vóór het zaaien of poten 4 kilo chilisalpeter, welke kunstmest kan wor den ingeëgd. Geef de aardappelen, wanneer zij op de rij geschoffeld zijn nogmaals 2 kilo Ohili en de groenten een overbemes ting van 4 kilo. De Chili mag niet op de bladeren terecht komen. Vraag: Zijn de vruchten van d«l struik, waam-an een takje hierbij gaat, voor de consumptie geschikt? Wed. J. V. L. to O. Antwoord: Het takje is van eeü bruinbladige pruim, waarvan de vruchten, met suiker gekookt, wel bruikbaar zijn. Vraag: Mijn 01iviar welke in October beeft gebloeid krijgt gele punten. Er ritten twee stekjes aan. De plant is in September verpot. Er rit ten witte wormpjes in de potklult. Wat hieraan te doen? Mej. W. V. t© L, Antwoord: Houdt de plant in eeü koel vertrek en geef matig water. Spons haar elke week stofschoon. De potgrond mag niet uitdrogen. Neem voorzichtig de stekjes af en plant die ieder in een klein potje. De witte wormpjes behoeven geen oorzaak te zijn van het geel worden. Geef in het voorjaar meer water on af en h»e wat dunne koegier. V r a a gIk ben in hot bezit van eeü Hortensia, welke prachtig heeft gebloeid. Hoe moet met de plant gehandeld worden! F H. G. B. te L. Antwoord: Snijdt de stengels flink terug en houdt de plant nu koel en geof weinig water. Tegen het voorjaar is verpot ten noodig en houdt u van de zich dan vor mende scheuten vier of vijf. Kweek de plant gedurende den zomer buiten, in de zon, graaf den pot in den grond en geel geregeld water 'en dunnen mest. De plant zal dan een volgend najaar weer bloeien. Vraag: Mijn Clivia, waarvan het blad ongeveer 10 c.M. breed ii, heeft niet gej bloedd. Is dit soort bloeibaar? F. H a B. to L. Antwoord: Breedbladige clivia's zijai zeer gezocht en gelden voor goed bloeiende. Uw plant zal den bloeibaren leeftijd D*g niet hebben bereikt. Vraag: Mijn aardappelen rijn bijnat niet te eten. De poters zijn van een solideo handelaar geweest. Het l&nd heeft een jaar onbete eld gelegen en voor dien waren de aardappelen altijd best. Bemesting heeft dit jaar niet plaats gehad. Wat zou hieraan te doen zijn? F. H. G. B. te L. Antwoord: Geef het land, per 100 M9. 8 kilo superfosfaat en 10 kilo patentkali. Spit dit in en geef voor het poten 3 kilo Chili salpeter en als de vrucht op de rij staat, nogmaals 2 kilo, eveneens per 10tT M2. Ver bouw eens Roode Star of De Wetten. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de R^ dact-ie onder motto Tuinbouw. RECLAME. DUURT DE VAN

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6