ONTVOERD. No. 19886 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 Januari Tweede Blad. Anno 1925. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. eindigde niet het aanbieden van excuus voor het nachtelijk bezoek en vriendelijke groeten. Gistermiddag ia brand uit- gebroken in de slijperij en vernikkeiinrich ting van do glasfabriek van den heer Van Huiten, te Breda. De vernikkelinriehting en de slijperij zijn geheel uitgebrand en cenige machines en een gedeelte van het dak van het hoofdgebouw zijn vernield. Alles was op beurspolis verzekerd. De oor zaak van den brand is onbekend. Sedert 22 Dec. zijnaande stoom- houtzagerij van de firma B. Loos en Zoon, te Blokzijl, 87 man in staking; twee zijn er aan het werk gebleven. Naar een der fir manten meedeelde is de oorzaak niet een loonactie. Eonigen tijd geleden zijn acht werklieden ontslagen, onder wie eenigen, die reeds jaren bij de firma werkzaam wa ren en tot de best bezoldigden behoorden, o.a. een lid van den Raad en een diaken van de Doopsgezinde Gemeente. Later is hun meegedeeld, dat zij weer aan het werk konden gaan, indien zij als lid van hun or ganisatie bedankten, wat nj eenparig wei gerden. Op twaalf na zijn allen georgani seerd in den Cforistelijken of den Neutralen Bond. De gemoederen zijn zeer opgewonden, sedert de firma uit Ambt-Völleahove werk willigen heeft aangeworven. Toen dezen te Blokzijl aankwamen, werden zij door een met steenen gewapende menigte opgewacht. Sommige vrouwen hadden zakjes met peper bij zich; de burgemeester kreeg zoo'n zakje naar het hoofd en peper in het oog. Bij het parket te Zwolle werd versterking van politie aangevraagd en afgekondigd werd dat de herbergen gesloten moesten worden. Gistermorgen heeft zich geen enkele onder kruiper" uit de naburige gemeenten aan gemeld. De toestand is rustig. Men schreef uit. Bandoeng, waar de dames, naar het schijnt, zeer ge steld waaien op h am dtee koning en een eer- zamen kus van de vliegers, aan het ..N. v. d. D. v. N.-I. Enkele dagen 'geleden heeft zioh tussohen Van der Hoop en zijn trouwen helper Van den Broeke de volgende scène afgespeeld, die zeker het vermelden waard is. Van der Hoop zat even rustig in zijn galerij uit te blazen van de HollandIndiè- vlucht en van de gevolgen derzelvede handtekeningen en de kussen vooral. Toen kwam in eens Van den Broeke vier kant en zwaar binnenstappen, met een zeer somber gezicht. Van der Hoop zag echter het sombere ge zicht niet, en denkend, dat ze samen nog eens even een gezelligen boom van reis herinneringen zouden opzetten, schoof hij een stoel bij en zeide: Ga zittenI Wal zal 't zijn? Nee, zei Van den Broeke kort, ik kan het wel slaande afhandelen. Ik kwam maar even zeggen dat ik het vorder ver. Wat zeg je, vroeg Van der Hoop ont steld. Dat ik het verder verherhaalde de anders zoo gemoedelijke mécanicien. U kan het namens mij ook aan meneer Poel man zeggen. Geef mijn portie maar aan de kat. Ik doe niet meer mee. Ten eerste heb ik mijn eigen vrouw in Den Helder zitten, als die er van hoort, ben ik nog niet geluk kig. en dan in de tweede plaats ik weet niet of u. er wel op gelet hebt, maar dat eene ouwe uitgedroogde mirakel dat is al drie keer terug geweest, wanneer die zoenerij begon. Nee, ik heb er radicaal genoeg van. Wanneer er weer eens iets te vliegen is, dan kan u me laten roepen, maar deze. De groeten aan meneer Poelman, en ik wensch u allebei van harte sterkte. Van den Broeke verdween, en Van der Hoop bleef achter in duister gepeins ver zonken. „Die agent sobgfnt alles p r o- oies te weten", merkte de arrestant met een spottend lachje op... „Maar waarom roept hij den anderen agent niet, die er bij was, om de waarheid te getuigen?" „Er was geen andere agent bij". „Kom nu! Ik heb er duidelijk twee ge zien, toen het gebeurde." ,,Dat is best mogelijk. Daarom bent o ook juist naar het bureau gebracht." RECLAME. 2032 BUITENLANDSCH GEMENGD. De familie George Ring te Londen kroeg in de vroege morgenuren bezoek van een inbreker. De l\per en mevrouw Ring lagen in vasten slaap, doch hun zoontje weri door het gestommel, dat de inbreker maak te, gewekt. Toen hot heerschap de slaapka mer van den jongen binnentrad, hield deze zich 8lapendo en bleef don schuimer mot Halfgesloten oogleden gadeslaan. Zoodra do inbreker de kamer weet verlaten had, sprong de jonge Ring uit Bed naar de deur. Hij vond de deur echter gesloten, waarop hij door het raam klom en zich in den tuin liet zakken. Hij begaf zich daar op naar het huis van een dokter in de buurt en telefoneerde om de politie. De politie vatte den inbreker toen hij op weg was naar het dak van het huis. Het Russische Volkscommissariaat voor landbouw heeft een brief gericht aan ir. Flettner. Daarin wordt er op gewezen, dat de door Flettner uitgevonden windrotoren toepassing kunnen vinden op uitgebreide schaal in den landbouw dor sovjet-Unie. Het commissariaat verzocht Flettner om nauwkeurige inlichtingen over zijn uitvin ding en waarborgt hein het volle eigendom. Een vliegtuig vau don expresdienst Lort denBerlijn heoft de reis heen en terug, in totaal 1300 mijlen in elf vlieguren afge legd. Het vliegtuig vertrok Maandagmor gen 8 uur 10 van Croydon, bleef anderhalf uur te Amsterdam cn ccn uur te Hannover on kwam 's middags om 2 uur 10 te'Berlijn aan. Het vertrok den volgenden morgen om 8 uur 25 uit Berlijn, bleef wederom ©on uur te Hannover en anderhalf uur te Am sterdam en arriveerde des namiddags om -1 uur te Croydon. Het vliegtuig was slechts een kleine ma chine, daar de groote Napier D. H.-vlieg tuigen die vroeger voor den dienst Lon denBerlijn werden gebruikt niet meer over Duitsch gebied mogen vliegen, zoo lang de geallieerden aan Duitschland ver bieden even groote vliegtuigen to bouwen. Uit New-York komt, naar de „Prager Trosse" meldt, het bericht van afschuwe lijke vondsten van stuk gehouwen en af gestroopte menschenlijken in een sedert ja ren onbewoond huis op den*Bravo. de hoofd straat van Havanna. De slachtoffers schij nen in dit geval uitsluitend van het vrou welijk geslacht te zijn, en voor zoover op dit oogenblik vast te "Stellen is, meest van vrouwen van lusschen de twinlig en dertig jaar. Een van de lijkon is door den eigenaar van een suikerplantage herkend als van zijn sedert twee maanden vermiste zuster. Van den dader, die naar de theorie van eenige experts, een vrouwelijke móet zijn, ontbreekt vooralsnog ieder spoor. Gisteren is een watervliegtuig dat te Friedrichshafcn was opgestegen boven de Bodcn8eo neergestort. De vlieger Aland werd gedood. De tweede vlieger werd ge wond. Het vliegtuig werd geborgen. Zooals gemeld heeft op het eiland Mau ritius een ernstig spoorwegongeluk plaat* gehad, dat, naar nader blijkt, aan acht per sonen het leven kostte, terwijl ongeveer vijftig personen daarbij verwondingen op liepen. Ofschoon de beide machinisten het ongeluk zagen aankomen en onmiddellijk legenstoom gaven, was de schok niettemin zóó hevig, dat de wagons, die onmiddellijk op de locomotieven volgden, geheel weiden versplinterd. Ia den Haag is aangeh ouden a, aft-jarige J. L. C. v. K„ die met een Hder had ingebroken in het pakhuis van Mem heer J K-, aan de Hoefkade. Er wer- öen o m. drie gouden horloges op hem ge Tonden, die hij uit het pakhuis had meege komen. Twee koffers met bontjassen rnt het pakhuis rijn later op straat gevonden. Het tekort van den Haag- gohen Dierentuin is in 1924 met anderhalve ton toegenomen. Destakingv andemetselaars 34 opperlieden, welke te Delft omstreeks lielf November bij den bouw van 255 ge meen te woningen in den Wippolder te Delft .«PM uitgebroken, is geëindigd. Op de gehou den conferentie tusschen den aannemer en de werknemers is een nader accoord om trent de loonregeling, waarbij de werklie den iets van hun eiscken hebben laten val len, aangenomen. D e er curius" b ij G i b r ft 11 a r gestrand. Het stoomschip „Merourius wd de Kon. Ned. Stoomboot Mij. ia bg Pearl Rock, op de Spaansche kust, tegen over Gibraltar, gestrand. Het verkeert in gevaarlijke positie. Sleepbooten zijn ter as sistentie vertrokken. De „Mereurius" was op weg van Tarra gona naar Amsterdam. Het schip is bruto 8863 ton groot en netto 1824 het is gebouwd in 1909. In de zaak van den ontslagen aireefceur van de gasfabriek te Schoten, die door de Haarlemsche rechtbank veroor deeld is tot 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf, hebben de officier van justitie en de beklaagde appèl aangetcekend. De staking te IJ muiden. In Oen zeer druk bezochte vergadering van belanghebbenden bij het vissohe rij bed rijf is naar van reederezijde gemeld wordt, be- ■lóten, de overeenkomst tusschen verschil lende reederijen en nevenbednj7en, reeds Oer mondeling aangegaan, in contractvorm vast te leggen met de bedoeling, zooveel mogelijk than s nog varende stoomtreilers bet uitvaren te beletten. Daartoe werd ter tafel gebracht een concept, waarbij alle on derteekenaars zich verbinden, gedurende een vol jaar geen leveringen op te dragen of bestelling te doen aan leveranciers, die direct of indirect medewerken om tijdens de staking stoomtreilers naar zee te hel pen. Verder worden boetebepalingen vast gesteld voor overtredingenhet aanleggen van een zwarte lijst wordt geregeld en de uitvoering van een en ander opgedragen aan de commissie van belanghebbenden, door jde vergadering benoemd. Eindelijk is een Arbitrageclausule opgenomen met het oog - op eventueele geschillen, die uit de over eenkomst zouden kunnen voortvloeien. Nadat dit concept ampel was besproken, Waarbij geen enkele wijziging werd aange bracht, werd tot onderteebening uifcgenoo- digd, waaraan bijna alle aanwezigen gevolg gaven. Vervolgens kwam uit de vergadering ter tafel een voorstel omtrent de sfciohting van een algemeen© werkgeversvereniging in het visscherijbedrijf te IJmuiden, om door Ha-menwerking maatregelen te kunnen ne men, ten einde te voorkomen eventueele na- tdesdige gevolgen, die voor de onderteeke naars uit de staking zouden kunnen voort vloeien en om te verbinden tot medewer king dat na afloop van de staking het be drijf weer op regelmatige wijze zal worden hervat en uitgeoefend. Aan het verzoek om ook dit beginselbe sluit te onderteekenen werd eveneens door bijna alle aanwezigen gevolg gegeven, waar na op voorstel van den voorzitter dit voor stel in handen werd gesteld van de com missie van belanghebbenden bij het vissche rijbedrijf, reeds in een vorige vergadering aangewezen, opdat deze commissie de op richting van deze werkgeversvereeniging verder ter hand zal nemen. Onze correspondent voegt hieraan nog toe, dat tot de nieuw opgerichte vereeni- Van ROBERT LOUIS STEVENSON. Geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. (Nadruk verboden. 88) Daarop stonden wij even stil; ik was ver wonderd, dat ik zoo hoog stond en op wol leen schoen te wandelen. Alan bepaalde onze richting. Blijkbaar was hij goed ge luimd en van oordeel, dat wij buiten gehoor waren van ai onze vijanden, want de rest van onze nachtelijke wandeling kortte hij den tijd met heit fluiten van vele wijsjes, krijgshaftige, vroolijbe en droefgeestige, danswijsjes, die het loopen lichter maak ten, wijsjes uit mijn eigen zuidelijker land, die mij deden hunkeren weer thuis te zijn, terug van mijn avonturen, en dit alles rnaakte den weg op de groote, donkere ver laten bergen gemakkelijk. HOOFDSTUK XXI. De vlucht dooi de heide, de kloof van Corrynahiegh. vroeg dag in het begin van Tuil, 'bet was nog donker, toen wij or ze be stemming bereikte®, een kloof in den rug van een grooten berg, met een snelstroo- mend beekje in het midden en ©en ondiepe «rot in den eenen wand. Er jvas een aardig <hm berkenboachje, dat verderop overging ja een dennenbosch. De beek was vol foreJ- het bosoh vol woudduiven, op de open ging van" kleine reederijen in het visscherij bedrijf, waartegen bovengenoemde maatre gelen bedoeld zijn, staande de vergadering reeds reederijen van 22 stoomtreilers zijn toegetreden, terwijl nog enkele schepen van zoodanige reeders in zee zijn. Meege deeld werd, dat toezegging was verkregen voor levering van steenkolen, ijs en soheepsbehoeften door leveranciers buiten IJmuiden. Een verzoek van het comité van verweer uit de reederijen en aanverwante vakken en leveranciers aan het bestuur der Umui- der Yischhandelvereeniging om geen viscb te koopen van de schepen, die de gevraagde schepen, die de gevraagde loonsverhooging hebben toegestaan, heeft dat bestuur van de hand gewezen, omdat het zich in dit conflict geen partij wil e.tellen. De redactie van de ,,IJmuider Ct." heeft een voorstel tot bemiddeling in de staking in bet vissoherijbedrijf gedaan. Zij stelde voor, een commissie van vijf personen te benoemen, liefst staande buiten de partijen en van het visscherijbedrijf geheel onafhan kelijk. Deze commissioe zou een zoo volle dig mogelijk onderzoek moeten instellen en een voorstel kunnen doen. Bij welslagen zou gestreefd moeten worden naar 'n perma nente commissie tot regeling en onderzoek van alle arbeidsverhoudingen in het vis scherijbedrijf. Het bestuur der IJmuldcr Federatie is bereid gevonden, deze bemid delingspoging te aanvaarden, het bestuur dei* reeder8vereeniging echter niet. De beide zoons van den land bouwer Boere, nit Vlist, en de 21-jarige dienstbode C. van Lingen, zgn Dinsdag, toen z$ met een tentwagentje van de R.-IC kerk te Haastrecht terugkeerden, in iiot riviertje de Vlist gereden, doordat het paard geschrokken was. Een der broeders viel op den wal, de andere en het meisje ge raakten te water. De jongeman wist zich te redden, dooh de dienstbode, die afkom stig fe nit Utrecht, is verdronken. Hoog water. In de Graaf schap is het water door de vele regens der laatste dagen hoog opgestuwd, waardoor langs alle riviertjes en beken de landerijen over verren afstand onder water staan. Het BerkeldaJ is éón zee. Te* Nettelhoret en Zwiep staat het watecr meer dan een hal ven meter hoog en alleen de toppen der palen van de afrasteringen steken boven de wa tervlakte uit. Eibergen is van den Needschen weg niet meer te .bereiken. Het water golft over den straatweg. Zondagmorgen moest men voor de kerkgangers, aldus wordt aan de ,,N. R. Crt." gemeld, reeds een noodbrug in do lengite over den weg slaanhet wassende water nam echter spoedig alles mee, wat los was. Planken, rikposten, enz. drijven weg. Bij Neede zijn Bolksbeek en Schipbeek buiten de oevers getredenin de buurtschap Hoonte zijn vele boerderijen ingesloten. De laag gelegene hebben het water in huis en stal. In geen jaren is het water er zóö hoog geweest. Te Groenlo staat de Maliebaan onder en de verbindingsweg van deze met de stad eveneens. Bij Borculo is het eveneens alls water, wat men ziet. De uiterwaarden langs de Maas, onder Batenburg, Appel tern en Maasbommel, zdjn ondergeloop enhet verkeer voor voer- en rijtuigen is gestaakt. De verbinding tussohen Kuyk en de over zijde is door den hoogen stand van de Maas verbroken. Het verkeer gaat thans over den spoordijk. Uit Boxtel wordt bericht: Door den hoogen waterstand in België is het door Boxtel stroomende riviertje de Dommel zoo ver buiten zijn oevers getre den, dat de velden en ook een gedeelte van het dorp blank staan. De hoofdverkeers weg met Eindhoven staat ongeveer 00 c.M. onder water, zoodat het autoverkeer daar geheel gesbremd is en langs Schijndel moet geleid worden. Slechte per roeiboot of per hoog© Bra- bantsche kar kan het personenvervoer nog zijde van den berg floten wulpen en er wa ren veel koekoeken. Van dan mond van de kloof konden wij een deel van Mamore overzien en den zeearm, die dat land scheidt van Appin, en dit uitricht vqa zoo groote hoogte vervuld© mij met bewonde ring. De naam van de kloof was de Kloof van Corynakiogh, en ofschoon zij zoo hoog was en zoo dicht bij zee lag, dreven de wolken er dikwijls door; maar toch was het over het algemeen een aangenaam oord en de vijf dagen, die wij er doorbrachten, gingen prettig voorbij- Wij sliepen in de grot op een bed, ge maakt van heibossen, die wij tot dat doel •hadden afgesneden en bedekten ons met Alans overjas. Er was een lage, verborgen plek, in een bocht van de kloof, waar wij vuur durfden maken, zoodat wij ons kon den warmen, wanneer de wolken opkwa men, en warme pap konden koken, en de kleine forellen roosteren, die wij met onze handen vingen 'onder de steenen en over hangende oevers van de beek. Dit was ons grootste vermaak, en onze voornaamste bezigheid, niet alleen, omdat wij ons meel kondten sparen voor kwade tijden; maar het was een wedstrijd ,die ons erg amu seerde. Wij brachten een groot deel van den dag door aan den waterkant, ontkleed tot het middel en de visschen grijpend. De grootste, dien we vingen, woog misschien en kwart-pond, maar zij waren voedzaam en smakelijk en wanneer zij op de kolen gebraden waren, onthrak er alleen een beetje zout aan, om ze heerlijk te doen zijn. In den overbl ij venden tijd moest en zou Alan mij leeren mijn zwaard te gebruiken, want hij maakte zich erg ongerust over mijn onkunde op dat gebied, en ik denk cenigszins gaand© gehouden worden. Op enkele plaatsen staat het water daar in de huizen. Ook op den straatweg naar Den Bosch staat water. In het dorp komt het water door de riolen omhoog. Het riviertje van Twentes Oostkant, de Dinkel doet ook weer van zich spreken. Reusachtige watermassa's komen van Duit-, schen bodem van de gemeenten Losser en Denekamp. De peilschaal wijst thans een 13 c.M. hoogeren stand aan dan sinds men- schenheugenis is genoteerd. Heel de aan grenzende bevolking leeft in groote onrust. Dag en nacht is men bezig om dooT het op werpen van wallen de massa's water te keeren. In weerwil daarvan zijn groote uit gestrektheden overstroomd en staan hui zen en andere gebouwen tot zelfs 1 a M diepte in het water. Bruggen zijn stuk geslagen. De verbinding tussohen de om wonenden is geheel verbroken. Tal van schoolkinderen kunnen ook de scholen niet meer bereiken. Het aan zoovelen welbeken de stenebosch en hel Borchtbosch zoo meldt men uit Oldenzaal, staan blank. Het beken de hotel-pension „Dinkeloord", bij Dene kamp, is niet meor te bereiken en staat ongeveer één Meter diep in het water. Blijft het water wassen, dan zal zelfs het spoor wegverkeer tusschen Oldenzaal en Dene kamp gestaakt moeten worden. De afvoer van de groote watermassa's wordt belemmerd waar de Dinkel onder het kanaal AlmeloNordhorn doorstroomt en bij Lage, op Duitsch grondgebied, waar een sluis ten behoeve van een watermolen het Dinkelwater opstuwt. Op tal van plaat sen staat het water aan de kruin der dij ken. Komt hier een doorbraak, dan wordt de kom van het dorp Denekainp geheel door het water ingesloten ©n zullen tal van boerderijen geïsoleerd worden. iH e t „H b I. van Antwerpen" maakt melding van een grooten smokkelhandel in gouden en zilveren munt van België uit over de Nederhndsche grens. Oneerlijke lieden, zegt het blad, gaan in het binnei land van deur tot deur, om geld op te koopen tegen hoogere prijzen; als deze siechte vaderlanders een sommeken bijeen hebben, komen zQ op geheime wjjze naar de grens. Om in Nederi te geraken, nemen zij hun toevlucht tot alle middelen; gedurende de laatste dagen werd er een wielrijder aangehouden met gouden geld in de buis var zgïi rgwiel, onder de zadels; anderen bergen het in de kussens van hun rjjtuig, enz., enz. Een Fransohman had ook voor 2000 fr. zilvergeld. De man is aangehouden. Ook de Nederlanders beschouwen dit voor eern winstgevend bedrgtf, want aan menig huis in Nederland ziet men nog voortdurend: „Hier koopt men zilvergeld tegen hooge pi ijzen." Gedurende de laatste tijden zyn versohil- lende lieden bekeurd; ook heeft de fiscus strerge bevelen gegeven aan de grensagen- ten, om die oneerlijke geldhandelaars op de hielen te zitten. Een man droeg dezer dagen in de Noord- 8talie te Brussel een volle zak nikkelgeld. 00 bad een reiskaartje voor de grens- Nederland. De direotie van de Gelders^ch- Westfaalsche Stoomtrammaatschappg heeft besloten de exploitatie van de tramlijn Aalten—Bocholt, die sedert den oorlog is gestaakt, weer te beginnen, indietf de ge- gemeente Bocholt de doortrekking van de tramrails te Bocholt naar het spoorstation aldaar wil bekostigen, opdat uit ons fand komende reizigers, die naar Duitschland willen reizen, directe verbinding krggen met den aldaar vertrekkenden spoortrein. Bij de inbraak in de villa vau den heer Ten Cate, te Eibergen, werd ook een aktentasch vermist. Deze is door een landbouwer in Honesbosch teruggevonden. De inbreker had er een briefje in gedaan, in het Duitsch geschreven, waarin hij den heer Ten Cate mededeelde, dat de buit niet was meegevallen en hij dus weinig aan den heer Ten Cate had verdiend. Het briefje bovendien, dat hij niet rouwig was, een oefening te vinden, waarin hij mij de baas was, daar ik soms zijn meerdere was in het visschen. Hij gaf zich er meer moeite voor dan misschien strikt noodig was, want hij maakte mij bij iedere les ver schrikkelijke standjes en dreef mij dikwijls zóó in het nauw, dat ik zeker was zijn zwaard door mijn lichaam be krijgen. Ik kwam dikwijls in verzoeking er van door te gaan, maar gaf daar niet aan toe en trok eenig profijt uit mijn lessen, al was hel dan alleen maar, dat ik mijn zwaard kon vast houden met zelfbewust gezicht, wat dik wijls het eenig noodige is. Dus was ik niot heelemaal ontevreden over mijzelf, of schoon ik mijn leermeester nooit voldeed. Ondortusschen vergaten wij ons voornaam ste doel niet; dat was, weg te komen. „Het zal heel wat dagen duren," zed Alan, „vóór de roodjassen er aan denken Corrynakiegh te doorzoeken; dus moeten wij nu een boodschap naar James zenden en hij moet geld voor ons zien te vinden." „En hoe zullen wij die boodschap stu ren?" vroeg ik. „Wij zijn hier op een een zame pl-ek, die wij niet durven verlaten, en tenzij je de vogels van de lucht er toe kunt bewegen, je boodschapper te worden, be grijp ik niet, hoe je het wilt doen." „Zoo?" zei Alan, „je bent een weinig vin- .dingrijk man, David." Toen dacht hij na, terwijl hij naar de gloeiende asch van het vuur staarde, en nam even daarna een stuk hout, waarvan hij een kruis vervaardigde, waarvan hij de vier einden in die gloeiende aech zwart maakte. Toen keek hij mij een beetje schuw aan. „Kun je mij mijn knoop leenen?" vroeg hij; „het lijkt wei vreemd een gift terug te vragen, maar ik zou liet erg onprettig vin den, een anderen er af te snijden." Ik gaf hein den knoop, dien hij aan het zelfde strookje van zijn overjas reeg, waar mee hij de armen van hel kruis had vast gebonden, en toen hij er nog een berko- takje en oen dennebakje lusschen had ge bonden, beek hij met voldoening op zijn werk neer. „Er is eon klein gehuchtje," zei hij, „niet heel ver van Gorrynakiegh, dat Koalis- nacoan heet. Daar wonen veel vrienden van mij, waaraan ik mijn leven zou kun nen toevertrouwen; en andoren, waarvan ik niet zeker ben. Zie je, David, er zal een prijs op onze hoofden zijn gesteld, James zelf heeft het gedaan, en wat de Campbells betreft, die zullen geen zilver sparen, als er ecu Stewart te treffen is. Als dat niet zoo was, zou ik in elk geval naaT Koalisnacoan gaan, en mijn leven aan hen toevertrouwen, met dezelfde gerustheid, waarmee ik esn ander mijn handschoen toevertrouw." „Maar nu?" vroeg ik. „Maar nu," zei hij. „had ik liever, dat ze mij niot zagen. Er zijn overal slechte men- schen, en wat voel erger is, zwakkelingen. Dus, als hel weer donker i3, zal ik naar dat gehucht sluipen on wat ik hier gemaakt heb neerzetten in het venster van een goe den vriend van mij, John Brech Macoll, een pachter van Appin." „Prachtig, prachtig," 2ei ik, „en als hij het vindt, wat zal hij dan wel denken?" „Wel," zei Alan, „ik wou, dat hij wat scherpzinniger was, want op mijn woord, ik denk, dat hij er bittig weinig uit zal ma ken. Maar ik had dit gedacht. Het kruis is iets als een vlammend kruis,-wat het ver- z&meltoeken in onze claus is; maar hij zal wed begrijpen, dat de clan niét bij elkaar komt, want het slaat in zijn venster, zonder een letter er bij. Dus zal hij tot zichzelf zeggen: „De clan korat niet bij elkaar, maar er is iels gaande." Dan zal hij mijn knoop zien on die was van Duncan Stewart. En dan zaJ hij lot zichzelf zoggen: „De zoon van Duncan Stewart is in de heide, em heeft mij noodig." „Wol," zei ik, „misschien heb je gelijk. Maar aangenomen, dat hij dat denkt, dan is er nog heel wat hei lusschen hier en dn? Forth." „Dat is goed opgemerkt," zei Alan, „maar dan zal John Brech hetberketakje en het dennetakje zien cn dan zal hij tot zichzelf zeggen, (als hij een scherpzinnig man it, waaraan ik twijfel): Alan ligt in oen bosch, waarin berken en dennen staan. Dan zat hij denkon: Dat is niot zoo ver hier vandaan, en hij zal ons een bezoek in Carrycakiegh komen brengen. En als hij het niet doet, David, mag hij naar den duivel loopen, want dan is hij het zout in zijn pap niet waard." „Wol, man," zei ik, hem een beetje voor den gek houdend, „je bent erg vernuftig. Maar zou het niet eenvoudiger zijn, hem een paar woorden zwart op wit te schrij ven?" „Dat is een uitstekende opmerking, mr. Balfour van Shaw9," zei Alan, nu met mij den diraak stekend, „cn het zou zeker heel- wat eenvoudiger zijn, hem te schrijven, maar het zou een lastig geval wezen voor John Brech, om het te lezen. Hij zou eerst twee of drie jaar naar school moeten gaah en het is niot onwaarschijnlijk, daA wij lwt wachten moe zouden tforden." (Wordt yervolfd),

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5