AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. „JernêJ" (Groenesteeg 18): Bijbclbespre- king. 8 uur. „'tPosthof: Dansavond 8 aur. SlndszaaJ: Zangersavond Ring Leiden on Omstreken van Chr, Gem. Zangv. 8 uur. Wijkgebouw Langestraat: Liturgische godsdienstige bijeenkomst. 8pr. mej. W. Snellen. 8 uur. Voorschoten, Hotel Deurloo: Open bare bijeenkomst Ver. Vrijz-Herv. in Z.-H. Sprekers ds. J. A. Prins, van Leiden, en ds. P. L. L. Post, van Rijswijk. Vrijdag. Schouwburg: Heyermans-herd«nking met „Allerzielen" voor leden van „Het Volksge bouw" 8 uur. „Phebe": Spreker de lieer De Jong, van Rotterdam. 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddagg van tot 4 uur tinder- en familie-raatinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags matinée li 8 uur. „Rejo-theater", Haarlemmerstraat: Biofl coopvoorsteJlingen. Dagelijks te 8 uur. '8 Woensdags en *8 Zaterdags matinée. De avond-, nacht- en Zondags- dienet der apotheken wordt van Maandag 5 Januari tot en met Zondag 11 Januari waar genomen door de apotheken van de hee- ren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, teL 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel 807. De apotheek van ,,Hulp der Menscii- heid" Hooigracht 48, ia altyd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleon voor epoed-receptcn. Alleen voor leden van dat fonds. waren in die dagen in onderhandeling over de Noordzee-oonventie,. Buitenlandsche Zaken zou daarover een nota uitzenden naar Berlin en een concept daarvan was ter got dkeuring aan H. M. gezonden. De Koningin weoschte een advies van enkele leden van den Raad van State en mr. T. M. C. Asser werd door de Koningin tot een beepreking uitgenoodigd. In plaats van, zooals gebruik was, de nota aan den staatsraad ter hand te stellen, las H. AL den beer Asser die nota voor. Deze laatste ging met den inhoud van het stuk gaarne accoord. In het bijzonder met een vier tal argumenten van juridische aard toonde do rechtskenner zich ingenomen. Waarop de Koningin zei: U weet niet, hoe n ml}1 vleit, Excellentie! Drio van de vier door u zoozeer gewaardeerde opmerkingen heb ik met potlood aan den rand van het stuk or bftgevo*gdl Daarom liet ik u het stuk niet iezen. Ik vreesde, dat u m$n handschrift zoudt herkennenI De Leidsche Academische Senaat, die BLM. het doctoraat honoris causa verleende, had dos a priojri de instemming in zekeren zin van wijlen den beroemden jurist. Omtrent het bericht van „Het Cen trum", dat mr. dr. Kooien van plan zou zijn voor de volgende zitting zich niet meer beschikbaar te willen stellen voor het pre sidium van de Tweede Kamer, heeft „Hel Volk" den heer Kooien naar de juistheid van dit bericht gevraagd. De heer Kooien deelde aan het blad echter mede, het be richt noch te willen bevestigen, noch te willen ontkennen en dit geheel voor reke ning der betreffende redactie te willen laten. De heer Kooien geeft echter in overweging berichten, die op zijn voornemens betrek king hebben, slechts dan als juist aan te nemen, indien zij door hun onderleekening blijken van hem afkomstig te zijn. Het „Hbl." meldt: In verband met het bericht omtrent het voornemen van mr. Kooien, maken wij melding van een in par lementairen kring loopend gerucht, dat dr. J Th. de Visser voornemens is na de ver kiezingen zijn ambt als Minister neer te leggen, doch zich voor een Kamerzetel be schikbaar te stellen. In dat geval, en bij een rcchtsche meerderheid als resultaat der verkiezingen, waaraan men niet twijfelt, wordt dr. De Visser de eerstaangewezen can- didaat voor het voorzitterschap der Kamer geacht. L>e Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heoft aan de betrokken gemeen tebesturen meegedeeld, dat gebleken is, dat vele grossiers en fabfjkanten nog voorraden van verpakkingsmateriaal hebben voor puddingpoeder en sauspocder, waarop in strijd met art. 7 van het Meelbesluit van 192*1 (St. no. 313) die benaming „pudding" of „saus" voorkomt. Werd genoemd besluit van 18 Januari ai in vollen omvang toegepast .dan zouden die voorraden onbruikbaar worden. Ter wille van de prijsverlaging worden de voorraden van het materiaal in het groot opgeslagen. Het komt den Minister wenschelijk voor, dat de niet onbelangrijke schade, welke door strenge handhaving van het MecLbe- shiit zou worden geleden, voorkomen wordt, doordat, nog tot 1 Januari 1926 dó onjuiste benamingen worden gedoogd. De Minister zou gaarne zien, dat de ge meentebesturen in dien zin instructies ga ven aan den keuringsdienst in hun ge meente. Men meldt ons: Het scheidsgerecht der Ned. Spoorwegen behandelde gisteren te Utrecht de straf, opgelegd aan eenige commiezen der Ned. Sp. aldaar, die geza menlijk kolen hadden ingekocht Het scheidsgerecht besliste, dat de opgelegde straffen (drie dagen inhouding van loon) in getrokken worden, en vervangen door een schriftelijke berisping. In artikel 88a der Tabakswet wordt o.m bepaald, dat de lokalen, waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend, van den openbaren weg af toegankelijk moeten zijn en middellijk nog onmiddellijk gemeensohap met een woning mogen heb ben. De lokalen, waarin aan den accijns onder worpen artikelen in het klein worden ver kocht, mogen zich niet bevinden in, nóch gemeenschap' hebben met, of grenzen aan een pand, waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend Onder verkoop in het klein wordt verstaan verkoop aan anderen dan wederverkoopers. Beide vorengenoemde verbodsbepalingen zouden 1 Januari 1925 in werking zijn ge treden, gelijk in hetzelfde wetsartikel (88 a) voorgeschreven was. In „Stsbl.'* 588 is thans opgenomen het wetje van 30 December 1924 (afgekondigd 5 Januari j.L) waarbij de datum van inwer kingtroding der beide vorengemelde bepa lingen gesteld wordt op 1 Januari 1926. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben opgeheven de gesloten-verklaring voor het motor verkeer van het gedeelte van den Langeweidschecdijk, loopende van de gTens van Hekendorp tot den Kerkweg, onder de gemeente Lange-Ruige-Weide. Ds. J. H. Wiersma, oudst dienstdoend predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Am sterdam, zou eerst in October zijn 60-jarige ambtsvervulling kunnen herdenken. Maar tegen 1 April heeft hij emeritaat aango- vraagd. De „Vereeniging Genootschap van hotel-, café-restaurant- en sociëtedts-geëm- ployeerden in Nederland" heeft haar 25-ja- rig bestaan met een drukbezochte receptie in „Kras" te Amsterdam gisteren gevierd. Er waren veel bloemen, veel geschenken (niet minder dan drie voorzittershamers!) en veel gelukwenschen. Hel ledental klom van 49 tot 1400 en het doel is de verzor ging van de weduwen en weezen der leden. Bovendien wordt de laatste jaren den leden, die op een bepaalden leeftijd gekomen zijn, een uitkeering gedaan. De Raad van Bussuin besloot tot het aangaan van een overeenkomst met de Ned Spoorwegen, waarbij de gemeente en kele groote terreinen afstaat voor den bouw van een nieuw stationsgebouw. Het nieuwe gebouw zal aan den huidigen Stationsweg verrijzen, waarbij de gemeente dan zorg zal dragen voor den aanleg van een ruim sta tionsplein. Binnen onkele maanden zal met den bouw woTden begonnen. Door den directeur van het telegraaf kantoor te Rotterdam is aan een aantal op 1 Maart 1924 ontslagen gehuwde ambtena ressen verzocht spoedig te willen mededee- len, of zij voor een herbenoeming in den rang van telefoniste in aanmerking wen- schen fee komen. Bij niet-aanvaarding van een herplaatsing vervalt het wachtgeld en pensioen. Deze terugroeping geschiedt in verband met het beslaande tekort aan tele fonisten, welk tekort tot nog toe werd aan gevuld door vrouwelijke kantoorbedienden en telegrafisten, bij den telefoondienst werkzaam gesteld. Door het bestuur van den C. B. P. T T. is aan den Directeur-Ge neraal der Posterijen en Telegrafie verzocht te willen bepalen, dat bedoelde dames niet op te korten termijn worden herplaatst, aan gezien zij veelal voorzieningen in de huis houding hebben te treffen. De Raad van Nijmegen heeft met 20 tegen 12 stemmen verworpen een voorstel van den heer Corduwener, om een Raads commissie in te stellen tot bestudeering van bet vraagstuk der Waaloverbrugging. Z. h. st. werd besloten tot Ged. Staten het verzoek te richten, om, indien de Minister van Wa terstaat mocht besluiten tot het instellen van een commissie inzake vaste bruggen over Waal, Rijn en IJsel, te adviseeren twee leden uit den Nijmeeg9chen Raad daarin te benoemen. De Jongeren "Vred.es Actie verspreidt een manifest, waarin de ontwapening van Nederland wordt gepropageerd. Op 1 Januari 1.1. telde het hoogere per soneel bij de posterijen en telegrafie ruim 700 ambtenaren. Het aantal hoogere ambte naren, dat volgens de deskundige commis sie in het gereorganiseerd P.T.- en T.-be- drijf noodig zal zijn, bedraagt slechts 551, zoodat bij doorvoering van de voorgestelde maatregelen geleidelijk nog zeer veel hoo gere ambtenaren zullen moeten afvloeien. Aan den Minister van Marine ia Dins dagavond het volgende telegram verzonden: De Vereeniging voor de Zeevaart te Rot terdam, in vergadering bijeen, gelezen heb bende, dat het lichtschip Haaks is binnen gehaald en daarvoor geen re serve-Lichts chip i3 gelegd, verzoekt Uwer Excellentie alsnog maatregelen te willen doen treffen, dat in verband met de belangrijke positie van dit lichtschip en het heerschend jaargetijde ten spoedigste aldaar een reserve-lichtschip wordt gelegd. 437e NED. STAATSLOTERU. Trekking van Donderdag 8 Januari. 4e Klasse 4e LUst. Hooge prijzen; 2585 1500. 61S6 400. 9341 100. Prijzen van 165; 248 312 486 6S0 911 1*456 1838 1692 2381 2690 3070 3670 3841 4014 4188 4397 4601 5134 5293 5327 5569 6258 6448 6701 6801 6802 6853 7211 7285 7517 7616 7735 8727 9398 9458 9521 10422 10423 10448 10505 10746 10749 10911 10960 11455 11684 11913 12106 12407 12719 12904 13266 13531 13661 14516 14842 14997 15415 15568 15600 15700 15767 15605 15868 15919 16955 16972 17065 17237 17348 17357 17736 17797 18285 18315 18735 18999 19009 19095 19458 19605 19825 20023 20159 20434 20453 20772 20943 20968 21158 21526 21547 21755 21905 22451 22581 22950 DE ALGEMEENE TOESTAND. De gezantenconfeientie te Parijs geopend. Gistermiddag om 3 uur is de conferentie van de geallieerde ministers van financiën te Parijs geopend. De bijeenkomst was van korten duur en droeg eesn formeel karaKver. Clemen tel, de Fransche poinister van finan ciën, die tot voorzatter gekozen werd, om schreef het doel der conferentie als het stellen van een einde aan de onzekerheid, welke zoowel de commissie van herstel be lommerde bij de verdeeling van haar ont vangsten, als de ministers van financiën bij het opstellen hunner begrooting. Churchill, de Engelsche kanselier^ van de schatkist, wees evenals Clemente! op het beperkte on technische karakter der con ferentie. Het was hier niet te doen om za ken ais te Spa of door het rapport-Dawes geregeld zijn en behandeld zijn te Londen, doch om het bescheidener doel: een grond slag te leggen welke het mogelijk zou ma ken voortaan de Duitsche betalingen te ver deel en volgens een eenvoudig plan doch gegrond op matematische berekeningen, dat verdere ministerieel© besprekingen over bodig zou maken. Het doel is hangende za ken van minder belang, doch van inge wik kelden aard, in dit beperkt kader op te los- sen, ten einde den weg vrij te maken voor den vooruitgang en dien verbeterden staat van zaken in Europa, vtaarop het verdrag- Dawes en het welslagen van de conferentie te Londen het uitzicht hebben geopend. De belangen van de verschillende geal lieerde mogendheden tor conferentie zijn te genstrijdig. Ieder afgevaardigde zal natuur lijk de zaak van zijn eigen land voorstaan, doch allen dienen voor oogen te houden, dat wij bijeenkomen als vrienden en mak kers en dat onze vriendschap en kameraad schappelijkheid van grooter belang zijn dan een preciese voldoening van onze eigen zienswijze. Op den achtergrond wachten ongetwij feld voornamer zaken nog steeds op een beslissing en overeenstemming, doch de voor de hand liggende taak zal daarmee niet wor den verwikkeld en het onderwerp van be spreking zal zoodanig behandeld worden, dat de ondergeschikte hinderpalen uit den weg worden geruimd en een geest en stem ming worden geschapen, welke de grootere beslissingen nader brengt, zoowel voor de geallieerden als voor Europa en de geheele wereld. Aldus definieerde Churchill zeeT juist. Nadat Theunis, de Belgische minister van financiën, en Herrick, de Amerikaan- scho waarnemer, elk nog een korte toe spraak hadden gehouden, sloot Clementol de bijeenkomst met de mededeeling, dat de oonferentie hedenmiddag om 6 uur weer bijeen zal komen ter behandeling van het verslag der deskundigen en ter vaststelling van de wijze van werken. Gisterochtend voor de bijeenkomst van de conferentie hebben ölenientel en Churchill een onderhoud gehad, waarin zij, volgens de officieele mededeeling, op vriendschap» pelijke en ongedwongen wijze van ge erach ter» gewisseld hebben over de al gemeen e zijde van de onderlinge schulden der geal lieerden, hoewel dit onderwerp natuurrijk geen deel uitmaakt van de officieele agenda van de conferentie. En ook na afloop van de vergadering heb ben tal van particuliere besprokingen plaats gehad tusschen de verschillende delegates. Churchill heeft een onderhoud gehad met de Amerikaanse he toehoorders. Tegengesproken wordt, dat in Maart of April een nieuwe intergeaJlieerde conife ren tie te Brussel zal worden gehouden over de onderlinge schulden. DUITSCHLAND. Geen oplossing der crises Loebe RJJksdagpresident een nieuwe Einden een der Barmafcs in vrijheid. De eerste krachtproef der partijen heelt plaats gebaa 'bij de verkiezing van een Rifksdagpresident. Als zoodanig is gekozen de socialist Loebe, reeds vroeger in deze functie werkzaam, gelijk bekend. Hij kreeg direct bij eerste stemming 231 stemmer, Wall ral (Duitsch-Nationaal) 112, Kardorff (Duitsche Volkspart® 51. De overige stem men waren verdeeld. Als eerste vice-voor- zitter is Graef (Tkueringen-Duitsch-Natio- naal), als tweede Bell (Centrum) als derde Rieser (Duitsche Volkspartij gekozen. Het centrum en democraten hebben direct dus op Loebe gestemd! Loebe aanvaardde zijn ambt met een zeer geslaagde toespraak, zegt de N. R. Crt", waarin kif er o a. aan herinnerde, dat hjj een vorige maal met algemeene stemmen was gekozen. Thans was ook de voorzittersver kiezing een twistappel van partijstrijd ge worden. Eenmaal gekozen, is stipte onpar tijdigheid de plicht van den voorzitter. Rtf beloofde dien in acht te zullen nemen. Twee de plicht van den president is bescherming van de minderheden. Deze kan slechts worden betracht als de waardigheid van het Huis gehandhaafd wordt. (Onrust bij de commu nisten). Loebe gaf nu een overzicht, van het moeilijke werk, dat dezen Rijksdag wacht, aan het eind waarvan de communiste Ruth Fischer, die nu weer uit Oostenrijk terug is, riep: „Er is geen woord over de politieke gevangenen". Loebe antwoordde: „Over de politieke gevangen zou ik vrijer kunnen spreken, indien niet de honding der communistenDe rest ging verforen in groot tumult. De communisten begonnen het gebruike lijke debat over de volgorde van de werk zaamheden. Zij vermochten een onmiddellijke behandeling van de kwestie der gevangen Rijksdagleden echter niet voort te eet een. De president stelde voor in de volgende zitting eenige onderwerpen te behandelen van niet politieken aard. Von Graefe (volsch) wilde het groote politieke debat over de Keubcho zone zonder de regeering begon nen zien. Voordat de regeering er is, kan het z.i. nog wel maanden duren. De com munisten kwamen met een voorstel, waar van de voorlezing alleen een kwartier duurde^ maar dat neorkwam op onverwijlde behan deling van de amnestie. Het centrum bij monde van Fehrenbach en de volks ar tij bij monde van Stresemann deden tusscihenvoor- stellen. Ten slotte werd echter het voorstel van den voorziiter met groote meerderheid aangenomen. In den loop van bet debat werd den communist Koenen tot de orde geroepen wegens do door hem aan Herman Muller toegevoege woorden „hou je snavel" en wisselden Dittmann en Ruth Fischer eeni ge liefelijkheden, die den lieer Dittmann een terechwijzing op den hals haalden. Inmiddels is men inderdaad met de op lossing der crises nog niets verder geko men. Men spreekt er zelf van, dat Marx zijn opdracht om een extraparlementair kabinet te vormen, zal neerleggen om een nieuwe opdracht tot vorming van een za kenkabinet te aanvaarden. De Rijksdagfractie der Duitsche Volks partij heeft evenwel opnieuw een verkla ring gepubliceerd, waarin zij o.a. zegt, dat zij een, zelfs vermomd, kabinet van het midden niet zal steunen, omdat de tegen woordige problemen van de tegenwoordige binnen- en buitenlandscho problemen slechts kunnen worden opgelost, indien de regeering op een stevig verzekerde meer derheid steunt. En in Pruisen 'fc zelfde beeld van be sluiteloosheid. In de zitting der Centrum- fractie van den Pruisischen Landdag is de houding der ministers van het Centrum goedgekeurd en werd verklaard, dat er voor het Centrum geen aanleiding bestaat om zijn ministers uit het kabinet terug te trekken. Wolff bericht nog, dat de vertegenwoor digers der Volkspartij aan de vertegen woordigers van het Centrum verklaard hebben, toen him het besluit dezer fractie werd meegedeeld, dat zij het romp-kabinet met alle parlementaire middelen zullen be strijden. Te Wilhelmshalen is het eerste oorlogs schip van de Duitsche republiek, dat vol gens het verdrag van Versailles mocht worden gebouwd, van stapel geloopen. Het kreeg den naam Eind en. Dit is bet derde schip van dien naam. De eerste Emden werd in den grond ge boord, de tweede zonk bij Scapa Flow. Een der directeuren van het Barmat - concern, de heer Salomon Barmat, is na het verhoor door do politie, in vrijheid gesteld. Dit is geschied omdat zijn gezond heidstoestand ieder voornemen om te ont vluchten uitsluit en vrijlating eischte. De Duitsch-nationalen hebben in den Rijksdag een voorstel ingediend om een parlementaire commissie te benoemen om de tekortkomingen in de gevallen Barmat, Michael en Kutisker te overwegen. FRANKRIJK. Tegen de Dnitsche cultuur in Blzas-Lotharingen. Naar de „Petit Parisien" uit Straatsburg verneemt is daar een Liga tegen de Duitsche cultuur en den Duitschen geest in Elzas-Lo- tharingen opgericht, welke zich ten doel stelt, met alle wettelijk toegelaten middelen alles te bestrijden, wat den Duitschen geest kan bevorderen, en alles fe steunen, waardoor de kennis van de Fransche taal kan worden be vorderd. ENGELAND. Stakende politie-agenten. Proces tegen een communist. De commissie, die benoemd was om de aanspraken te onderzoeken van de Lonöen- sche politie-agenten, die in verband met de staking in 1919 ontslagen rijn, heeft in haar bij meerderheid van stemmen vastgesteld vertoog verklaard, dat de ontslagen beambten niet opnieuw dienen te worden aangenomen. Haar overwegingen luiden, dat de agenten door te staken de gemeenschap aan een ont zaglijk gevaar voor leven en eigendom heb ben blootgesteld. Te Newcastle is begonnen het proces tegen den communist Gibson, gearresteerd op het oogenblik dat hij patronen en buskruit ver voerde. Een groote hoeveelheid bolsjewisti sche litteratuur uit Moskou, waarin geweld wordt aangepredikt, werd in zijn huis gevon- den. Hem werd ten laste gelegd, dat hij het voor nemen koesterde het stadhuis met burge meester en al op te blazen, terwijl hij voorts van plan was het gemeentelijk eleclrische krachtstation in de lucht te laten vliegen, ten einde de stad in het duister te hullen om den communisten gelegenheid te geven de win kels te plunderen. DENEMARKEN. Beperking van winst. Volgens de Kopenhaagsche bladen be reidt bet Deonsche ministerie van handel, nijverheid en scheepvaart een wetsontwerp voor tot beperking der winsten van in dustrieel© en handels-ondernemingen. Ver moedelijk zal het ontwerp nog deze maand bij den Rijksdag worden ingediend. Naar verluidt zal het ontwerp het ministerie machtigen van fabrikanten en kooplieden inlichtingen te verlangen over hun prijsbe rekeningen, welke inlichtingen zullen strek ken om na te gaan, hoe de kosten van het product van voortbrenger tot verbruiker stijgen. Indien blijkt., dat hier of daar een onredelijke winst is genomen, zal de over heid verplicht zijn in te grijpen. OOSTENRITK. De Hababurgerwet. De Christelijk-sociale partij besloot om een comité samen te stellen, dat de kwestie van het juridisch karakter van de cenfisca- tiewet, betreffende de vermogens van de Habsburgers in Oostenrijk onderzoeken moet. Dit besluit heeft groot opzien gebaard. De Christelijk Sociale Partij heeft laten verklaren dat in den boezem der partij uit overwegingen van piëteit jegens het Hui®, waarmede Oostenrijk zoovele jaren verrboö- den was, de wensch bestaat, een wettige en billijke overeenkomst met de Habsbur- gera aan te gaan. Het „Nene Wiener Taga. blatt" stelt rast dat deze stap voor de open- bare meening eenigszins verrassend wu t| ongetwijfeld de politieke hartstochten fel aal ontketenen. Er wordt aan herinnerd daf een der voornaamste programpunten der monarchisten bij de laatste verkiezingen was de eisch tot een herziening van de cocu fiscatiewet der Habsburgergoederen. De Habsburgerwet is, zooals bekend indertijd ingediend door de Christelijk 6ocia!e-8o- ciaal-Democratische Coaütïeregeering. ITALIË. Voortzetting der huiszoekingen. Volgens de „MessageTc" hebben er to Florence, Perugia eo Foligno opnieuw huife zoekingen plaats gehad bij vooraanstaande personen der oppositie en zijn er tal van aanhoudingen verricht. ROEMENIE. Ben brood-cri&lf. Roemenië schijnt door een broodcrisis te worden bedreigd. De laatste korenoogst is op verre na niet groot genoeg geweest om de eigen behoef ten des lands te dekken en desniettegen staande heeft de regeering toch formeel vergunning gegeven voor den uitvoeT van ongeveer 5000 wagons koren, terwijl in wer kelijkheid 15.000 wagons uitgevoerd werden.. Men zal, om de broodcrisis te vermijden, tot vermenging met maïsmeel bij de brood- bereiding moeten terugkeeren of over moe ten gaan tot den invoer van tarwe uit Ame rika. ZUID-SLA VIE. De vervolging van Raditsf. Het hoofd van de reoherohe to Agxam is te Belgrado aangekomen om de stukken, die in beslag genomen zijn bij do aanhou ding van Raditsj, aan de regeering ter hand te stellen. Onder die stukken bevinden zich een protocol van de toetreding van de Krow- ti&cho Partij tot de derde internationale, brieven van Rrassrn aan Raditsj en vaa Raditsj aan Tsjitserin en een verdrag taJ- schen de Raditsj partij en sovjet-Rusland. De regeering, overtuigd dat Raditsj schul dig 6taat aan hoogverraad, wil het onder zoek bespoedigen, opdat Raditsj nog vóór 8 Februari, den dag der verkiezingen, zal zijn veroordeeld. Infcusschen duren in heel Servië de aanhoudingen voort. Men zegt, dat duizenden volgelingen van Raditsj, de* mocraten en Kroatische Hongaren in hech tenis zijn genomen. De Sloweensche leider Korosjetsj heeft op een vergadering gezegd, dat de vervol gingen van de oppositie de Slowenen ster* ken in hun verlangen om, gelijk de Kroatea willen, vrij te zijn Van sovjet-zijde wordt de echtheid vajf het verdrag natuurlijk ontkend. VEREENIGDE STATEN. De luchtvloot In de commissie van het Huis van Afge vaardigden tot onderzoek van de luchtvaar! industrie heeft Weeks, de minister van oor- log, toegegeven dat de wedloop in bewape ning een wedloop in luchtvaartbewapening was geworden, en meegedeeld, dat het geld uitgetrokken voor de legervluchtdienst, on voldoende is voor het onderhouden van een voldoende luchtmacht, hoewel do 16 millioen dollar, die op de oorlogsbegrooting zijn ge plaatst, de hoogste Bern is ooit voor dit doel bestemd. Weeks beval het inrichten van eeil luohtkoopvaaTdij aan, zelfs al zou dat moe ten geschieden met subsidie, als een vari de beste middelen voor het vormen van een voldoende reserve. De conferentie te Parijs. PARIJS, 8 Jan. (V. D.) Groote bele«ek>emAI wordt gehecht aan de vertrouwelijke be sprekingen. die gisteravond en hedenmor- gen hebben plaats gehad tusschen de Brifr sohe en Amexikaansche deskundigen, Lo gan en Sir Otto Niemeyer. Gemeld wordt, dat de juridische bezwa« ren, die Groot-Brittannië had opgeworpen tegen het deelen van de Vereenigde Staten in de opbrengsten van het Dawesplan, uit den weg zijn geruimd en dat slechta ter be spreking over blijft de kwestie, op welk# wijze de Yereenigde Staten zullen kunnen deelen in deze opbrengsten, zonder wijzi ging van. die te Spa vastgestelde percen tages. Aan- den anderen kant rijn er verder tee kenen, die er op wijzen, dat zekere moei- lijklieden in verband met het aandeel van België, rijn opgelost en de vooruitzichten voor de conferentie worden m verband hiermede gunstig geacht. Hei Duitsche Kabinet. BERLIJN, 8 Jan. (V.D.) Heden wordt daj vorming van de nieuwe minderheidsregee-» ring uit Democraten en Centrum, met steun van de Sociaal Democraten, verwacht. Naar wij vernemen, zal Stresemann, die anderhalf jaar Minister van Buitenlandscho. Zaken is geweest, geen deel meer van d regeering uitmaken. Het nieuwe kabinet zal ongeveer als volgt zijn samengesteld: Rijkskanselier en Minister van Buitenl, Zaken: Dr. Marx; Binnenl. Zaken dr. Koch;' Landbouw: graaf Kanitz; Economie: drB Kammfitanzen; Financiën: Luther; Rijk»- weerminister: Gessier; Justitie: Staatssecre taris: Joel; Arbeid: Braun. Het is ook mogelijk, dat Staatssecretaris Schubert de portefeuille van Buitenl. Zaken zal krijgen. He! Italiaanscke kieswet-ontwerp. ROME, 7 Jan. (Belg. Tel. Ag.) In deü ministerraad verklaarde de meerderheid zich vóór meervoudig kiesrecht maar tegen stemplicht en stemmen pex brief. Mussolini

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2