ONTVOERD. No. 19878 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag .29 December Tweede Blad. Anno 1924. t GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. Géeelschapsbil jetten, die fiooger minstens daags te voren aan" do |jK>oi*tationB aangevraagd moesten worden, kunnen voortaan, vanaf 1 Januari a.s., di rect bij vertrek ontvangen worden, voor looveel de dienst zulke toelaat. Aan de rei- ligers zullen speciale plaatskaarten met ge drukte bestemming afgegeven worden. Op de Zondagen 4, 11 en 18 Januari zal een lelling van de reizigers op 3e Nederlandsche Spoorwegen plaats vin- flen._ De jonge man, die V r ij d a g- avond op den Kijswijksche-weg bij Den Haag met zijn verloofde onder de tram ge raakte, is omstreeks elf uur in het zieken huis overleden. Te Haarlem is een locomotief met drie goederenwagens op een kopspoor geloopen, nabg de halte Leidschestraat. Het gebeurde door een verkeerden wisselstand. De stootblokken en een magazKïigebou*.vtje rijn verbrijzeld. Tjjdens afwezigheid van den bewoner is in 'n villa aan den Soestdijkcr- Btraalweg te Hilversum, ingebroken. Alles k overhoop gehaald. Er zijn sieraden ge stolen, zilveren munten en een aanzienlijk bedrag aan geld. Van de daders tot nu toe geen spoor. Zooals men zich herinneren zal, werd in den vroegen ochtend van 12 December j.l. de Burgemeeeter-Roosstraat ie Rotterdam in* rep en roer gebracht, door een ontsnapten krankzinnige, die in zijn nachtgewaad met een tamboer-maitre-stok verschillende ruiten insloeg. Bij de pogin- r, om den man te overmeesteren, maakte politie van de vuurwapens gebruik. De ongelukkige, die in den buik getroffen werd, 18 thans in het Ziekenhuis overleden. Het 10.000ste schip in dit jaar k Zaterdag te Rotterdam aangekomen. Het heeft ligplaats genomen in' de IJselhaven. Het is het Nederlandsche stoomschip Jon ge Anthony", van de Middellandsohe-Zee- vaart-compagnie, met een laadvermogen van omstreeks 3000 ten. Gezagvoerder is ka pitein. G. Grilk. De lading bestaat uit stuk goed van West-Italiaanscke havens en fruit en wijn van Oost-Spaansche havens. Den heer A. Tuschinsky is namens den burge meester verzocht, de aankomst van het Stoomschip in de IJselhaven te laten fil men, waarbij de cargadoors, de firma Wam- bersie Zoon, alle medewerking verleenen. Met dit cijfer 10.000 is het hoogste cijfer behaald, dat Rotterdam in dc laatste tien jaren bereikte. De jaarlijksche cijfers van 1012 en 1913 zijn slechts weinig hooger. In ZuicI-Gelderland, waarhet mond- en klauwzeer nagenoeg verdwenen was, doen zich o.a. te Rossum en te Berg- haren wederom nieuwe gevallen voor. Ern stiger is de toesband in Oostelijk Noord- Brabant. Te Qverloon zijn de meeste stal len besmet. Te Sambeck breidt de ziekte zich sterk uit en doen zich veel sterfgeval len besmet. Te Sambeek breidt de ziekte disoh voorkwam, neemt het aantal gevallen toe. Ook te Beers is de toestand zorgwek kend. Vannacht om halféén werd de aandacht van een surveilleerenden politie beambte op het Muntplein te Amsterdam getrokken door een jeugdigen, goed geklee- iden Chinees, die steeds in zijn nabijheid bleef. Dat deze vreemdeling minder goede bedoelingen had, bleek spoedig. Want toen de agent vroeg, wat de*Chinees wilde, nam deze een tartende houding aan. Toen de po litieman hem wilde meenemen naar het bureau Singel, trok dc Chinees een revolver en loste twee sohoten, die gelukkig geen doel troffen. Van alle kanten snelden nieuwsgierigen toe en achtervolgd dooi* een menigte belangstellenden, werd de Chinees opgebracht. Hij sprak uitstekend Hol- l&ndsch en vertelde op Java geboren te zijn ©n nu in de hoofdstad te studeesren. Uit hetgeen hij verder zeidc, meende de politie te mogen opmaken, dat de man niet wel bij 't hoofd was. Men schrijft uit Helder aan de „N. R. Ct.»': Onlangs hebben wij gemeld, dat er hier op één dag 21 paartjes in ondertrouw waren opgenomen, in verband met het feit, dat op hen, die op 1 Januari niet getrouwd zijn, een aanmerkelijke salarisvermindering zal worden toegepast. Sedert dien zijn er nog zeer velen in ondertrouw opgenomen. Deze week moesten er 21 huwelijken tegelijk ge sloten wordendaar de secretarie te Helder op zoo'n massa 'huwelijksvoltrekkingen niet is ingericht, werden de trouwlustige paren over twee dagen verdeeld. Met het oog op de Kerstdagen moesten Woensdag evenwel alle ingeschreven bruidsparen worden „af gewerkt". Van 's morgens 9 uur tot 's mid dags 3 uur was de betrokken wethouder hiervoor in touw. De stalhouders vervoer den de paartjes groepsgewijzeals er eeni- ge paren naar liet Raadhuis waren gebracht vertrokken de rijtuigen om andere te halen. In totaal zijn de laatste weken op deze ma nier ongeveer GO paren in het huwelijk for- bonden. Woensdagmorgen was er een filmopera teur uit Haarlem overgekomen, die hoopte deze huwelijken ,,en massa" te kunnen ver- filmen. De regeling was echter anders dan hij had verwacht. De SO-j arige vrouw Verhoef is Zaterdagmorgen verbrand in haar huisje te Blokzijl gevonden. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Steenwij k op twee plaatsen ingebrokenin het huis van den tuinder A. Knol en in dat van den ouden heer L. Schipper. Beiden waren alleen thuis. Bij eerstgenoemde werden een kast open gebroken, een lade leeggehaald, een geld kistje opengebroken en het gëld daaruit ge stolen. Erger was het bij den heer L. Schip per. Met een bijl ontving de oude, om-r streeks drie uur 's nachts, toen hij te bed lag, van den inbreker een slag op het hoofd. Een worsteling volgde, waarbij po gingen werden aangewend om den heer S. te worgen. Op zijn moordgeroep klopten de buren tegen den muur, die hen van het door S bewoonde perceel scheidde, en zij rie pen: „Wij komen". Hierop sloeg de inbre ker op de vlucht. Toevallig bevond de poli tie zich in de nabijheid. Dadelijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld met- het re sultaat-, dat nog denzelfden nacht de dader P. van Hien, ruim 20-jarig, die voor en kele dagen uit de gevangenis, waar hij voor inbraak een jaar had doorgebracht, was ontslagen, werd gearresteerd. Op last van de justitie is de verdachte Zaterdag naar Zwolle overgebracht. Hij wil niets bekennen. TeNijmegenis opgehaald het lijk van den Duitscher C. F., die sedert enkele weken vermist werd. Hij was als in genieur werkzaam bij do Rotterdam6che Tramweg-Mij. Een juffrouw uit Almelo, die aldaar als pianiste in de bioscoop werk zaam is, is na afloop der voorstelling op Tweeden Kerstavond spoorloos verdwenen en niet bij haar ouders te Almelo terugge keerd. Men meent, dat zij ontvoerd is. De marechaussee doet onderzoek. De vrouw van den te Gronin- gen vermoorden schipper is op vrije voeten gesteld. De vereeniging „H c t F r i e- sche Tehuis Pro Senectute", te Sneek, heeft het heerenhuis met tuin, land, ena. aan de Stationsstraat, bewoond door den heer H. Halbertsma, aangekocht, met de be doeling daar het eerste tehuis van deze in stelling te vestigen. Uit Uden zijn de vorige week groote parlijen aardappelen naar het bui tenland verzonden; daaronder waren drie wagons voor Griekenland bestemd. De'prijs is f 4.20 per 100 K.G. Eenige dagen geleden werd gémeld een diefstal van een adngeteekend stuk, inhoudende een bankbiljet van f 1000. verzonden via het hulppostkantoor Spefc- bolzcvheide. De kantoorhouder, zijn plaats, vervanger en een besteller werden gearres teerd, doch de beide eersten werden na een verhoor weer vrij gelaten. Thans is de zaak tot klaarheid gekomen. De vrouw van don zieken kantoorhouder te Spekholzerheidö bekende uit gewetenswroeging daags vóór Kerstmis haar man, dat zij den diefstal be gaan had. Zij had den brief met geldswaar de uit het kantoor, waar de post ter ver zending gereed lag, gestolen. De kantoor houder, die als een eerlijk mensch bekend staat, dwong zijn vrouw haar misdaad bij de Justitie aan te geven. De besteller S. is daarop onmiddellijk in vrijheid gesteld en gerehabiliteerd. De vrouw 19 moeder van negen kinderen. Haar man was geruimen tijd zenuwziek. Door onbekende oorzaak zijn de magazijnen van de Gebr. Schlossmacher, te Echt, geheel verbrand. De brand liet zich aanvankelijk zóó ernstig aanzien, dat er groot gevaar bestond, dat het naastgelegen klooster der zusters Oarmelitcsscn vlam zou vatten. Door krachtdadig optreden der brandweer werd het gevaar echter bezworen Een vrachtauto werd ernstig beschadigd. Verzekering dekt de schade. Naar „De Slagerscourant" uit Londen verneemt, willen de Engelsche sla gers het uit Nederland aangevoerde Hol- landsche schapevleesch niet meer koopen. De oorzaak hiervan is, dat het Hollandschc schapevleesch te Londen reeds eenigen tijd in discrediet geraakt is door het eveneens te Londen aangevoerde Duitsche schape vleesch, dat minder lekker van smaak is dan ons schapevlecsoh. Nu doet zioh het feit voor, dat het Duitsche schapevleesch voorzien wordt van hetzelfde keuringsmerk als het Hollandsehe schapevleesch en do Engelsche slagers daardoor niet kunnen zien, wat Holandseh en wat Duitsch scha pevleesch is. Nog niet. Baas (die werk heeft rijn overjas aan te krijgen): „Zit dan de duivel in die jas?" Leerjongen: „Nog niet, baas." BUITENLANDSCH GEMENGD. Over een groot deel van Engeland en over het Kanaal heeft een hevige storm gewoed. Ten gevolge hiervan zftn de meeste dien sten van en naar het vasteland gestaakt, evenals alle luchtdiensten. Gietbuien hebben een groot deel van Wales onder water gezet, zoodat in tal van plaatsen de bevolking genoodzaakt was naar hooger gelegen deelen te vluchten. Overal is vrij belangrijke schade aangericht. Op zee zijn veertien menschen omgekomen, waaronder de bemanning van het Fransche zeilschip „Caradac", dat in do baai Cnr- marth'ew schipbreuk feed. Belangrijke schade loden de dokken te Belfast door een getijy hetwelk liet hoogste was dat ooit in deze haven voorkwam. Nabi'i Glasgow is de eerste Kerstnacht noodlottig geweest voor de Duitsche trawler „Hohenluft", die Donderdag met een lading baring van de Schotsche Oostkust naar Al- tona vertrok, maar door een storm op de rotsen word geslagen nabij Muil of 0a, waar bij elf van de twaalf opvarende Duitschers omkwamen. De Russische raad van volkscommissaris sen heeft besloten beslag te leggen op alle woningruimte in het z.g. Livadische stadje in de Krim, waaronder de twee paleizen der \Toegere tsaren, en daar een groot herstellingsoord voor de boerenbevolking in to richten. In de haven van Otaru, in Japan, heeft een ontploffing plaats gehad aan boord van een schip, veroorzaakt bij' het overladen van buskruit. Alle nab^zijnde gebouwen op i den wal werden vernield, terwijl de ernstige brand, die van de ontploffing het gevolg I was, meer dan duizend huizen in de asch legde, Voor zoover bekend, zijn bij het on geluk '120 Japanners gedood en minstens 300 gewond. De brand was zoo hevig, dat aanvankelijk de geheele stad er door werd bedreigd. Otaru, thans een van de belang rijkste havens van Noord-Japan op het eiland Hokaido, heeft zich in een halve eeuw ont wikkeld van een klein visschersdorpje tot een havenplaats met honderdduizend inwo ner?. Te Miinsterberg in Silezië is dezer dagen "een tweede Haarmann gevangen genomen, zekere Danke, die tal van rondtrekkende handwerkslieden, landloopers, etc. in zijn buis gelokt en -vermoord moet hebben. Zijn laatste slachtoffer was een fandlooper, een jonge man, dien htf met een bijl op het hoofd sloeg, terwijl deze een boterham op at, die z£n ongure gastheer hem had voor gezet. Ofschoon de slag "zeer hevig was cn de toegebrachte kwetsuur ernstig, wist de gewonde uit het huis te ontvluchten. Ht» begaf* zich naar de politie en vertelde aldaar wat hem was overkomen. Eerst hechtte men weinig waarde aan zijn verhaal, daar Danke in de gemeente een zeer goede reputatie genoot. Bij processies en begra fenissen placht hij het kruis te dragen. Daar de landlooper echter voet bjj1 stuk hield, werd Danke ten slotte in hechtenis genomen, 's Nachts heeft hij zich daarop in het huis van bewaring met een zakdoek opgehangen. B$ de huiszoeking vond men papieren en passen, die vermoedelijk aan de slacht offers, wier aantal reeds op 15 wordt ge schat. hebben toebehoord. Daarna ontdekte men een groot vat met stukken vkescb. Uit het onderzoek in het laboratorium te Breslau is gebleken, dat dit mcnschenvleesch was er van drie verschillende menschen afkom stig. In een ander vat vond men vingers, teenen en enkele gewrichten van de slacht offers. Dit was echter nog niet alles. Men vond ook twee schotels met menschenvet en voorts twee pa3r uit een menschenhuid vervaardigde bretels. Men vermoedt, dat Danke het vleesch van ztfn slachtoffers zelf cpat. Evenals in het geval-Haarmann hebben de bewoners van een bovenverdieping aan de politie medegedeeld, dat ztf 's nachts -vaak hoorden hameren en kloppen. In de woning van Danke heerschte voorts steeds een wal gelijke zoete reuk. Aan zijn buren zeide h\j honden te slachten, daar hij aan een ziekte leed, die slechts met hondenvet was te gewezen. De hoofden van de slachtoffers beeft men nog niet kunnen vinden. Wel vond men in een tuin naast Danke's woning een aantal beenderen en een lever, die van een mensch afkomstig schijnen te z\jn. Bj) Hagen is een auto in een troepje menschen gereden, waarvan 7 ernstig werden gewond. Eén is reeds overleden. De chauf feur is gearresteerd. Het volgende gebeuren spaelde zich voor een rechtbank te Napels at Er stond een boer uit de omgeving van Napels terecht, aangeklaagd van moord op zijn buurman, een bakker. Zijn schuld scheen vast te staan, ver scheidene getuigen hadden gezworen, dat zty den boer de afsohuwelijke misdaad hadden zien bedrijven. Het verhoor was geëindigd en het vonnis zou ondanks alle betuigingen van onschuld geveld worden, toen een man de zaal binnen drong en het woord vroeg. Deze binnendringer was.... de bakker, het zoogenaamde slachtoffer. De getuigen werden daarna onmiddellijk wegens meineed gearresteerd. In het gebouw van de Banca Commerciale in Genua is een groote diefstal gepleegd, waarbij de safe werd opengebroken en leeg gehaald. Een reeder uit Genua had bij de bank 30 millioen lire gedeponeerd die hij tegen het einde van het jaar noodig had. Van do dieven, die door een ondergrondsche tunnel in het gebouw zijn gekomen, is geen spoor te ontdekken. In Noord-Amerika blijft do groote koude» aanhouden. Het aantal doodgevrorenen neemt toe. De Britsche schoener „Patara", met 4 mofcorbooten en 25 man aan boord en een lading van 7000 kisten met champagne, whiskey en likeuren, ter waarde van 100.000 pond sterling, is door de Amerikaanscho kustwacht van Sandyhook, na een achter volging over 40 mijl, gedurende welke een twaalftal schoten werden afgevuurd, in ba- slag genomen. De kustwacht der Vereenigde' Staten veV- klaart, dat de „Patara" in twee jaar tijdf voor een millioen pond sterling aan sterke dranken heeft binnengesmokkeld. RECLAME. 7708 Alphen. Bij den len overslaan van no. larie R. van den Berg in hotel „De Vergulde Wagen" alhier gehoudeg openbaren afslag werd de boerderij „Oudersvrucht" met stal ling voor 50 koeien, erven cn schuren be nevens 25 H A. weiland, gelegen aan den Hoogen Dijk (e Aarlanderveen in bod op f 77600 door den heer G. Zekveld uit Ouder kerk aan den Amslel afgemijnd op f 10. De uitslag van de gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een zweminrich ting aan den Wcstkanaalweg alhier is all volgt: Grond-, metsel-, bei-, timmer- en smids- werken: C. de Raadt f 16275, W. van Beijc- ren f 16449, D. v. d. Geest, Bodegraven, f17850, J. Vonk. f20500, A. Yoordouw. Zwammerdam, 120850. Gewapend Betonwerken: Fa. Sterkman Rotterdam, f 7879„Zuid-Nederl. Beton IJzcr- bouw 's Ilertogenbosch f 10500, Gebr. Kwak- konbosch, Nicuwerkerk, f11018. Lood- en zinkwerken: Ponsioen Zoon f 2593, S. Bonte f 2933. Glas- en schilderwerken: A. v. d. Snoek t 690, Gebr. Verhoetf f 8 44, H. Tabernee f 888 P II v. Keeken f950, J. M. Wijsman f984. Combinatie der pcrceelen 1, 3 en 4: D. v.. d. Geest, Bodegraven f 21690, A. Voordouw, Zwammerdam, f24850. In massa: J. van Wieringen f24711: J. Gesman f28160; W. v. d. Bijl f28199; K. de Jong f28333; A. van Dam f28385; L. v. d. Leek f28500; Gesman en Zoetemeijer f28890. W. van Beijeren (31834; J. Vonk en Ncdcrhorst, Gouda, f32231: Fa. Bokho ven, Gouda, f35800; Gebr. de Vries f37400; Fa. van Dordt, Amersfoort, f41710. Boskoop. Men deelt mede, dat het plan bestaat tot het uitgeven van een album over Boskoop en zijn culturen. Het album waar voor II. M. de Koningin haar portret met handteckeningen heeft geschonken, zal in het voorjaar verschijnen en 3 a 1000 oxen, plaren in het Hollandsch, Engelsch, Duitsch en Fransch cn gratis worden gezonden aan de eersto handelshuizen ia de wereld. De heer Van Straaten van Nes wil hiermede vooral do vroegere verbruikers in Amerika van Boskoopsche planten, die bezitters zijn van groote buitenplaatsen, bereiken, en door dit album onder hun aandacht bren gen, welke groote voorraden gezonde plan ten te Boskoop gekweekt worden, waarvan de invoer in Amerika gedurende de laatsto vijf jaren verboden is, uit vrees voor be smetting door schadelijke insecten. Hazerswonde. Bij den gehouden af slag van een bouwmanewoning, Ihans be woond door den hoer G. van Meurs, en in bod was gebracht op f 15.200, later verhoogd met f 200. is kooper geworden de heer C. van Aalst Jnczn voor de som van f 18 400. Wonbrngge. Kerkelijk bericht. Nederl. Protestantenbond. Oudejaarsavond 's av. 7 7 uur ds. W. Tj. Klumper, uit Leiden. RECLAME. 6520 II Van ROBERT LOUIS STEVENSON. Geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. (Nadruk v^boden. 30) „Het is een gelofte," zei hij„ik deed een gelofte, dat ik geen snuif zou meenemen. Het is zonder twijfel een groote ontbering, maar als ik denk aan de martelaren, niel alleen van de Schotsche Kerk, maar ook "Van de andere Christelijke godsdiensten, schaam ik mij eigenlijk er over te spreken." Toen wij hadden gegeten, en pap en wei maakten zijn heele dieëet uit, zette hij een ernstig gezicht en zei, dat het zijn plicht tegenoveT mr Campbell was, mijn ge moedstoestand te onderzoeken. Ik was ge neigd hem uit te lachen, sedert het gebeur de met de snuif; maar hij had nog niet lang gesproken, toen de tranen in mijn oogen kwamen. Er zijn twee dingen, waarop menschen nooit moeten neerzien, op goed heid en nederigheid, wij krijgen er heusch niet te veel van in deze ruwe wereld, lus- schen koude, trotsche menschen; maar mr. Hendertand behoorde niet tot hen. En of- sohoon ik mij heel gewichtig voelde door mijn avonturen en doordat ik er was door gekomen met vliegend vaandel en slaande trom, zooals de term luidt, had "hij mij jPoedig op mijn knieën naast een eenvou dig, arm, oud man. Vóór wij naar bed gingen, bood hij mij ■es stuivers aan van het kleine beetje, dat hij bewaarde in een kastje in den zoden muur van zijn huis, en ik wist niel hoe hem te bedanken voor zoo'n overmaat van goedheid. Maar hij was in zóó diepen ernst, dat ik het beter vond hem zijn zin te geven, en liet ham dus armer achter dan ik zelf was. HOOFDSTUK XVII. De dood van den Rooden Vol. Den volgenden dag vond mr. Henderland een man voor mij. die eigenaar was van een boot, en dien middag te Linnhe-kreek zou oversteken om in Appin te gaan vis- schen. Hij vertrouwde mij aan dien man toe, die één van zijn kudde was, en op deze wijze spaarde ik een dagreis uit en de prijs van twee publieke veren, die ik andere moest hebben overgestoken. Het was bijna middag, boen wij van wal staken, een don kere dag met wolken, waarlussohen zoo nu en dan de zon scheen. De zee was hier zeer diep en stil en was bijna volkomen glad, zoodat ik het water aan mijn lippen moest ■brengen vóór ik kan gelooven, dat het zout was. De bergen aan weerskanten waren hoog en onbegroeid en ruw, zeer zwart en sombei* in de schaduw der wolken, maar vol zilveren streepjes, waar de zon op de waterloopen scheen. Het leek een harde streek, dit land van Appin, waar men schen als Alan zooveel van hielden. Er viel slechts één ding te vermelden. Even nadat wij waren vertrokken, scheen de zon op een klein beweeglijk hoopje rood, dat langs den oever kwam, naar het noorden. Het was hetzelfde rood van de soldatenjassen en nu en dan zag ik ook vonkjes en lichte streepjes, alsof de zon fonkelde op glim mend staal. Ik vroeg mijn schipper wat het kon zijn en hij antwoordde, dat hij dacht, dat het een paar van de roode soldaten waren, die van Fort William naar Appin kwamen, tegen de arme pachters uit de streek. Het was een droevig gezicht voor mij en of het nu kwam door de gedachte aan Alan of door iets profetisch in mijn geest, ik droeg dezen troepen van koning George, ofschoon het pas de tweede keer was, dat ik hem zag, geen goed hart toe. Ten laatste kwamen wij zoo dicht bij de landtong, aan de uilmonding van de Leven- kreek, dat ik verzocht aan wal Ie worden gezet. Mijn 9chipper, die een eerlijke kerel was en zijn belofte aan den catechist wenschte te houden, wilde mij liever naar Balachulish brengen; maar, daar dit verder verwijderd was van mijn geheime bestem ming, hield ik aan en weid ten slotte aan land gezet onder liet bosoh van Lettermore (of Lettewore, zooals ik heit ook heb hooren noemen) in Alans land Appin. Het was een berkenbosch, dat groeide op een steile, rotsachtige berghelling, en over de kreek hing. Er waren vele open plekken in en varenplanten en een weg of rijpad liep midden er door, van het noorden naar het zuiden, en aan den kant vaii dit pad ging ik bij een bron zitten om wat van het haverbrood van mr. Henderland te eten en na te denken over mijn toestand. Ik werd niet alleen gekweld door een zwerm stekende muggen, maar nog meer door de onzekerheid van mijn toekomst. Wat moest ik doen, waarom zocht ik het gezelschap van een veroordeelde als Ai an; waarom handeJde ik niet als ieder verstan dig man zou bandelen en ging niet op eigen gelegenheid en eigen verantwoording terug naar het zuiden? Wat zou mr. Campbell, of zells mr. Hendeland, denken van mij, als zij ooit hoorden van mijn dwaasheid en verwatenheid? Dit waren gedachten, die nu sterker dan ooit in mij opkwamen. Terwijl ik daar zoo zat te denken, nader de een geluid van menschen en paarden door het bosch, en even later zag ik om een bocht van den weg vier ruiters komen. Het pad was op dat gedeelte zóó smal en ruw, dat zij achter elkaar kwamen en hun paar den bij de teugel3 hielden. De eersle was een groote man met rood haar en gebie dend, rood gezicht, die zijn hoed in de hand hield en zich koelte toewuifde, want hij had het erg warm. De tweede hield ik, om zijn nette, zwarte klceding en witte pruik, voor een advocaatde derde was een be diende, en droeg een geruite plaid, die aan toonde, dat zijn meester van Hooglandsche familie was en óf buiten de wet stond óf bijzonder goede vrienden met het gouver nement was, daar de geruite plaid door de wet verboden werd. Wanneer ik beter op de hoogte was geweest van deze dingen, zou ik hebben geweten, dat de plaid de kleuren droeg van Argyle of Campbell. De bediende had oen flinken koffer aan zijn paard gegespl en een netje met citroenen om punch mee te maken, hing aan de® za delknop, zooals de gewoonte wa3 van rijke reizigers in dat deel van het land. Wat den vierden betreft, die achteraan kwam, ik had meer van zijn soort gezien en wist direct, dat hij eeu offceier van de schout was. Ik had deze menschen nog niet gezien, of ik vatte het plan op waarom kon ik niet zeggen door te gaan met mijn avon tuur, en toen de eerste mij voorbij kwam, stond ik op van de varens en vroeg den weg naar Aucharn. Hij hield stil en keek mij, naar ik dacht, een beetje vreemd aan, en zei toen tot den advocaat; „Mungo, oen heeleboe! menschen zouden meer aan deze waarschuwing hech ten dan aan twee waarzeggers. Hier ben ik op weg naar Duror, voor hel zaakje, dat je kent, en hier komt een jongen uit de va rens, en kijkt uit ol ik op weg ben naar Aucharn." „Glenure," zei de ander, „dat is geen on derwerp om mee 1e spotten." Zij waren nu vlak bij gekomen en staar den mij aan, terwijl de twee laatsten onge veer een steenworp achter bleven. „En wat zoek je in Aucharm?" zei Colin Roy Campbell van Glenure, bijgenaamd de Roode Vos, want hij was hel, die lot mij sprak. „Den man, die daar woont," zei ik. „James van de dalen," zei Glenure, pein zend, en toen, tot den advocaat: „Zou hij zijn menschen bij elkaar roepen, denk je?" „In elk geval," zei de advocaat, „doen wij beter te blijven waar wij zijn en de soldaten bij ons te laten komen." „Als u bang ben voor mij," zei ik, „ik hoor niet lot zijn menschen, en ook niet lot de uwe, maar ben oen goed onderdaan van koning Geoige, die met niemand iets heeft uit te staan." „Wel, dat is goed opgemerkt, antwoordde de agent, „maar mag ik zoo vrij zijn te vra gen, wal die goede onderdaan zoo ver van zijn land doet en waarom hij <fcn broer van Ardshiel bezoekt? Ik ben hier de baas, al» je het 9oms niet wist. Ik ben agent des Ro llings op verscheiden landgoederen en heb twaalf eskadrons soldaten tot mijn beschik king." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5