Nieuwjaarsadvertentiën No. 19878. MAANDAG 29 DECEMBER Anno 1924 Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. Ook dit jaar stellen wij, evenals andere jaren, de ge legenheid open in ons blad van Woensdag 31 Dec. Nieuwjaarswenschen te plaatsen tegen den prijs van 50 ot. van 1—5 regels elke regfel meer ÏO ct. Deze advertentiën kunnen tot Dinsdag 30 Dec. a.s. tot 12 uur 's middags aan ons bureau aangeboden worden. De advertentiën, welke na dat tijdstip aangeboden worden, zullen'tegen den gewonen advertentieprijs worden berekend. Het voornaamste nieuws van Man. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrècht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2.85, per week Z0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week"0.18, Franco per post 2.36 portokosten. Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visebmarkt 18, tel. 1225 is Dinsdag ver krijgbaar: 80HELVISGH, SCHOL, KA BELJAUW en HARING. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 29 Decemeber 1924. Congres Oostersch Genootschap. Het vierde congres van het Oostersch Genootschap in Nederland zal Maandag en Dinsdag 6 Januari a.s. in het academie gebouw alhier wfcrdén gehouden. Aan het congres gaat Maandag des mor gens oen huishoudelijke vergadering voor af. De agenda hiervan vermeldt: Opening door den voorzitter, prof. dr. C. Snouc-k Hurgronje; mededeel in gen van het bestuur .en bespreking van den datum voor de vol gende algemeene yergadering of het volgen de congres. Des namiddags 2 uur is er in het groot- auditorium een bijeenkomst van leden en 'belangstellenden, welke tot vier uur duurt. In deze bijeenkomst zal prof. dr. F. Frei'herrvon Bissing (Den Haag) een le zing met lichtbeelden houden over: De kunst der Phoeniciërs, en prof. dr. N. J. 'Krom (Leiden) een lezing mei lichtbeelden over: Het grensgebied der Hindoe-Ja vaan- sche kunst. Vervolgens houdt prof. dr. J- Pli. Vogel een lezing over: De zegels van Harappa (Pundjab). Na afloop dezer bijeenkomst zal het be stuur receptie houden in den foyeT der Btadszaal. Het congres wordt Maandagavond 8 uur voortgezet met een bijeenkomst voor leden en belangstellenden in hel groot-audito rium. In deze bijeenkomst zal prof. Sir .Thomas Arnold, Litt. D. te Londen, een lezing houden over: De Profeten van den Islam in de kunst. Dinsdag 6 Januari is er van 10 lot, 12 uur voorm. en van 2 tot 4 uur 's namid dags vergadering van de secties. In de Semietische sectie (voorzitter prof. dr. C. van Geldcren, secretaris prof. dr. F. M. Tli. Böhl) zullen de volgende wetenschap pelijke bijdragen worden geleverd: mr: J. 'H. Kramers (Leiden): Over Mohamme- Caansche eigennamen samengesteld met Din; prof. jhr. dr. J. Six (Amsterdam): De vorm van Alepli, Kaph en Mim in de 13de eeuw; prof. dr. L. Massignon (Pa rijs): Introspection et rétrospection. Les commentaires des poètes mystiques sur leur propres poèmes; dr. W. D. van Wijn gaarden (Leiden): De symboliek van den adelaar in de Semitisch-Egyplische wereld; prof. dr. D. II. Gressmann (Berlijn): Ju- 'daica. Monumenta et studia, en prof. F. Krenkow (Beckenham): On a Ms. of al- Haitham ibn Adi's Amthal rtl-Aarab. In de Egyptische sectie (voorzitter dr. ;W. B. Krislensen, secretaris dr. A. de Buck) zullen bijdragen leveren: prof. dr. G. van der Leeuw (Groningen): Verwant schap lusschen Orphischc en Egyptische voorstoLlingen; dr. P. A. A. Boeser (Lei den): Een paar opmerkingen over een doodendoek-papyrus in het Rijksmuseum van Oudheden; II. P. Blok, lilt. docls. (Oegstgeesl): De beleekenis der Africa- nistiek vóór de Egyplölógie, en dr. A. de Buck (Ursum): Over een nader bekend te maken onderwerp. De Arische sectie zal bijeenkomen onder voorzitterschap van prof. dr. W. Caland; secretaris is de heer J. Rahdcr, litt. docls: Hier zullen bijdragen leveren: mr. II. C. Gallois (Den Haag): De belccning van ArdeShir door AJiuramazda op den rots wand bij Naksdi-vi Rustemprof. dr. W. Caland (Utrecht): Een derde mededeeling over do Vadhulasutra; mej. dr. J. *M. van C-elder (Amsterdam;- Iets over Vajapeya; prof. dr. J. Ph. Vogel (Leiden): Het Vidhurapandilajalaka afgebeeld op den Boroboedoer; prof. dr. B. Faddegon (Am sterdam): De catalogus van wetenschap pen in Ghandogya Upanishad VII. 1, 2; J. II. Rahder, litt. docts. (Den Haag): Over de tien graden in de loopbaan van een Bodhisattva. De Hellenislische «sectie zal vergaderen ondier leiding van prof. dr. Boissevain; secretaris is prof. dr. C. Cohen. Ilierin zullen bijdragen leveren: mr. J. M. Nap (Den Haag): Een ..Ooslersche kwestie" le Rome omstreeks 237 v. C.; ar. V. F. Büchner (Leiden): Een crux in het XYdo hoofdstuk der Armenische vertaling van Efraim Syrus' commentaar op liet Dia- tessaron; prof. dr. J. de Zwaan (Gronin gen): Some remarks concerning the prin ted Georgian text of Acts. dr. K. II. E. de Jong (Den Haag): Magische injecties, en mr. H. G. Gallois (Den Haag); Een Sasanidisch motief in een Chrislelijk- Syrisch mozaïek uit de 6de eeuw. De Oost-Aziatische sectie zal vergaderen "onder voorzitterschap van prof. dr. J. C. van, Eerde; secretaris is prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan. Bijdragen zullen leve ren: de heer T. B. Roorda (Aerdenhout): DE DIRECTIE. Eenige, opmerkingen over de gemoedelijke oorzaak van het ontstaan van den zooge- uaamden Wayangslijl in de Oost-Javaan- sclie reliefkunst; de heer J. J. L. Duyven- dak (Leiden): Oud-Chineesche logica, en prof. dr. M. W. de Visser (Leiden): Het Boeddhistisch feest deT tienduizend lampen (Mando-e) in Japan. Na de eluilingsvergadering des namid dags yier uur in een der lokaien van het academiegebouw zal er gelegenheid zijn tot hel bezichtigen eener keurcolleclie voor werpen uit Borneo, tentoongesteld in het Ethnografisch Museum (Rapenburg). Des avonds acht uur is er een bijeen komst van leden en belangstellenden in de groote zaal van het Leidscke Volkshuis. Hier zal gegeven worden een Wayang-voor stelling door Raden Ng. Poerbaljaxaka met gamelanbegeleiding. Fragment uit den la- kon „Arjuna-wirn-aiha": do strijd lusschen Arjuna en den Kirala. - Daarn a zullen Javaanse he dansen wor den uitgevoerd door mej. Weber cn de heeren Raden Soepomo en Raden Prodjo- dikoro. Raden Ng. Poerfjaljaraka 2al hierbij een toelichting geven. De Leidsche Padvinders. De vereeniging ,,De Leidsche Padvin ders", af doeling Leidén der N. P. V., heeffc Zaterdagavond in de groote zaal van de Stadszaal haar veertiende jaarfeest gevierd Deze oudste padvindersclub hier ter stede heeft in den loop der jaren al diverse malen bewezen, dat zij op uitnemende manier weet feest te vieren en hoewel de feestavonden van enkele jaren geleden wellicht op wat hooger peil stonden, ook de feestavond van Zaterdag mooht er wezen, vooral als men in aanmerking neemt, dat de padvinders zei ven dezen heelen avond organiseerden. Het is een heele onderneming om voor eon uitvoering van een niet al t-o grooto Vereeniging do groote zaal te huren. De padvinders gaven een zeer goed voorbeerd door een aantal weeskinderen op hun feest uit te noodigen, en toen precies op tijd do heer Steyns, als voorzitter van het bestuur, den feestavond namens do fcosteomniissic uit de padvinders opende, bleven allcep dc laatste rijen in de zaal open. Do heer Steyns deelde mede, dat de burgemeester, de eere voorzitter van de Leidsche afdeeling, door ambtsbezigheden verhinderd was, den feest avond bij te wonen. Het deed spr. echter zeer veel genoegen in de allereerste plaats mevrouw De Gijselaar welkom te kunnen lieeten. De aanwezigheid van den districts commissaris voor Zuid-Holland, jhr. Laman Trip, uit Den Haag, als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur der N.P.V., reide spr. ten zeerste op prijs te stellen. Spr. heette eveneens welkom de Meicjesgczcllen, onder de energieke leiding van mevrouw Hammes, de afgevaardigden der af deelingen Den Haag en Haarlem der N.P.V. en die der Leidsche zustervcreenigingen ,,Emtégeëa", etc. Spr. deed nog uitkomen, dat dc Leid sche afdeeling een'nieuw, tijdperk van bloei meemaakt, en dat er tusschen de verschil lende groepen eon uitstekende verstand houding heerscht, Onder leiding van mej. J. Hakker is thans aan de afdeeling ver bonden een Wclpen-afdeeling voor jongens van 9 tot 12 jaar. Het A.S.C.-strijkje, dat den feestavond opluisterde, deed daarna het Padvinders lied hooren, hetwelk door alle aanwezigen staande werd raedegezongen. Dc programma's van een padvindersfeest zijn meestal onbegrijpelijke documenten, maar ditmaal hadden de jongelui er heclo- maal een raadsel van gemaakt. Het begon al met het eerste nummer, dat met een groot aantal vraagteekens was aangekon digd en een aardige parodie op een boks wedstrijd bleek te zijn. De wedstrijd werd bijgewoond door alle andere takken van sport, c# dikwijls uitstekend gek&rakt^*- sccrd ten tooneele verschenen. Het num mer bracht al dadelijk de stemming er in bij do aanwezigen. Wij hopen echter, dat men in padvinderskringen de bokssport niet als ,,the king of sports" beschouwt, zooala de impressario van deze parodie het noemde. Het volgend programmanummer gal een aardig gevonden combinatie van staaf-, knots- en halteroefeningen, die onder lei ding van den heer Planjer uitstekend wer den uitgevoerd door vijftien padvinders. De hoofdleider der Leidsche afdeeling, de heer De Bruine Groeneveldt, bood den heer Planjer na dit nummer een ets aan. Hierna gaven de padvinders blijk van bun muzikale talenten. De 14-jarige padvinder Dik Hilarius, speelde op zeer verdienstelijke wijze do Ier Valse van August Durand en toein... kwa men de lachspieren weer in beweging». Een Indisch uitziende meneer vertolkte op een zeer vernuftig instrument, dat een kamp piano bleek to zijn, schoone liederen ais ,,Drie kleine kleutertjes", enz., terwijl daarna de pijpers van den padivindersband en enkele mondharmonica-spelers zdch lieten hooren. Alle musici oogstten een daverend applaus. Als laatste nummer vóór do pauze ging ten slotte do Raddraaiers", waarbij een zestal padvinders op het toch niet al te grooto tooneel een keurigg wielrijdemon- stratie gaven. Na de pauze allereerst een aardig too- neolstukje ,,'t Wordt wat", dat de aanwe zigen deed sohateren. Buitengewoon veel pret hadden wij om den kappersbediende Keesie. Deze oorspronkelijke waanzin zoo werd het op het programma aangekondigd was eon geestesproduct van den padvinder Er- kelens. Nadat een achttal oudere padvinders keurige schenmoefeningen met den korten stok hadden ten beste gegeven kwamen als laatste nummer de traditioneele gymnasti sche standen, onberispelijk uitgevoerd door oen vijftigtal padvinders, als altijd onder leiding van den heer A. Oweh Het hcele programma, dat de padvinders zeor verstandig niet al te zeer hadden over laden, werd vlug uitgevoerd, zonder de zoo hinderlijke langdurige pauzes, die door gaans alle mogelijke feestavonden aankle ven. Het feest was echter nog niet geëin digd want het programma vroeg: ,,Waar ontmoeten we elkaar na afloop der voorstel ling?" Natuurlijk in den foyer om te dan sen", moest het antwoord zijnen gedanst is er, door jong en oud, tot diep in den nacht. Het karakteristieke van dit padvin dersbal was ook nu weer de polonaise, waarbij de padvindersband voorop ging. De jongelui trommelden en bliezen, dat de zaal er van daverde. Aliliier is op 65-jarigen leeftijd, na een ziekte van ongeveer vijf maanden, over leden de kunstschilder Adolf Ph. van Dijk. De overledene, wiens verdiensten te Leiden slechts in kleinen kring bekend waren, om dat hij hier hoogst zelden exposeerde, was oud-bestuurslid van de Academie voor Beel dende Kunsten te Rotterdam en lid van „Arti et Amicitiae" sedert 1897 en van de Onafhankelijken te Amsterdam. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag middag te twee uur op de begraafplaats der Ned.-Herv. Gemeente bij het Groene Kerkje le Oegstgeest. Zaterdag 2 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot D. Wage- mans als oudste knecht werkzaam is bij den timmerman en aannemer T. Spruiten- burg, Pieterskerkhof 24 alhier. Op demzelf- den dag zal de firma Spruitenburg het 25-jarig beslaan van de zaak kunnen her denken. Zaterdag werd door de Chr. Jongelings- vereeniging „Uw Bewaarder zal niet slui meren" een Kerstavond gehouden in het wijkgebouw „Pniël", Middelstegracht. De zaal, welke door eenige leden met hulst en dennegroen versierd was, zag er recht fees telijk uit, terwijl tientallen kaarsjes de zaal roet hun vroolijk geflikker verlichtten. Om ongeveer halfacht opende de voorzitter, de heer W. van den Berg, dezen avond met gebed en een toepasselijk woord, waarna het Bondslied gezongen werd. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met het afwer ken van het programma Ten eerste vertelde de heer Verstralen een Kerstverhaal. De heer A. van Beusekom had een opstel gemaakt over verschillende soorten van offers. Hierna ging de pauze in, waarin Kerst liederen gezongen werden. Er na las de secretaris, de heer J. Sundermann, onder groote vroolijkheid de notulen voor van een vergadering over 25 jaar. Dat in 25 jaar heel wat veranderen kan, werd aangetoond in deze notulen. Tot slot gaf de heer H. Bon net nog een Oudejaarsvertelling. Dat dit verhaal in den smaak viel, getuigde de groote stilte, die er in de zaal heerschte. Om ongeveer kwart over tienen sloot de heer W. van den Berg dezen goed geslaag den avond en dankte allen, die hieraan had den medegewerkt. Vervolgens schelste spr. in korte trekken den toestand der Vereeni ging in 1914. Deze is vooruitgaande en spr. hoopt, dat de Vereeniging in 1925 nog meer in groei en bloei zal toenemen, waarna spr. met gebed sloot. Aangifte is gedaan van diefstal van een rijwiel, dat onbeheerd aan de Beesten markt was neergezet. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen over een roeiboot die drijvende werd aangetroffen in 't water langs den Rijns- burgersmgel. Zaterdagnamiddag te half vijf had op den Hoogé-Rijndijk tegenover de Hoogore Burgerschool een aanrijding plaats tusschen een auto bestuurd door den chauffeur J. F. van E., te '6-Gravenhage, die kwam uit de richting van de Wilhclminabrug, cn een wagen van den melkverkooper A. V. alhier, die met zijn melkwagen uit de richting van de stad kwam. Terwijl de autobestuurder zooals het behoorde rechts hield, reed V. links van den weg met het gevolg dat de tweo voertuigen op elkaar botsten, zoodat zij beide ernstig werden beschadigd. De auto kon niet verder en werd binnenge sleept in de garage van den heer Van Ulden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Zaterdagmiddag ongoveer 12 uur reed op het Rapenburg een auto tegen een daar staand driewielig rijwiel, waarop een mand met strijkgoed, toebehoorende aan verschil lende porsonen die ddt strijkgoed lieten be werken in de strijkinrichting van den heer v. d. Mark alhier. Het driewielig voertuig kwam aan 't loo- pen en reed het water in. Rijwiel en mand met wasohgoed werden door omstanders op het droge gehaald. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Vereenigd Tooneel. Om de 300 jaar, blijspel in 3 bedrijven van Carlo Vcne- ziani. Toen we gisteravond den schouwburg ver lieten, wisten we niet precies, wat we gezien hadden: een mislukte klucht, een tot drie bedrijven uitgesponnen revue-scène of een failure van een poging een sprookje te dra- matisecren. Het laatste lijkt ons eigenlijk te hoog gegrepen. Het meest geëigend is wellicht het tweede 1 In ieder geval ziet men uit deze aandui ding al, dat het niet veel bijzonders was en inderdaad begrijpen we niet goed, hoe men dit Italiaanscho werk is het werkelijk Italiaansch, want behalve de namen zou het even goed op vaderlandschcn bodem kun nen worden gedacht? op het repertoire heeft kunnen brengen. In het jaar duizend en zooveel is de grondvester van het baronnengeslacht di Montespanto behekst, toen hij de vrouw van een gast, die hem heilig had dienen te zijn, kuste. Eens om de drie honderd jaar staat hij op uit zijn hermetisch gesloten vertrek van het oude slot. Zoo dus in de 14e, de 17e en de 20e eeuw. Telkens doet de kus van een vrouw hem terugkeeren in zijn schijn dood-toes tand. Wanneer hij terugkeert tot de levenden in onzen tijd vindt hij den laat- sten baron di Montespanto erg in de dalles en men krijgt eenige dolle scènes, waarin tegenover elkaar worden gezet de heden- daagsche toestanden ©n de ideeën van den odelman uit de elfde eeuw, geweven rondom pogingen om den laatsten telg van het roemrijke geslacht te redden uit de misère. Alles al heel licht aangeslagen en hier en daar zoo akelig flauw, dat men toch nog moét lachen of wil men liever: huilende lachen hetgeen meer juist den lach karak teriseert. De rest komt er bitter weinig op BINNENLAND. Het Congres van het Oostersch Genoot* schap te Leiden. Een particulier heeft dertig duizend gul den beschikbaar gesteld voor de a.s. Zon eclips-expeditie naar Zoid-Snmatxa. De verhoogde tabaksaccijns: zegels met overdruk, wijziging der verpakking van sigaretten. Mr. Zimmermann zal vermoedelijk nog twee jaar te Weenen blijven. BUITENLAND. De Oezantenraad besluit tot met-ontrui ming der Kenlsche zóne op 10 Jan. a.s. In Italië worden de aanvallen thanc tegen Mussolini In persoon gericht. In Albanië hebben de republikeinen hel pleit gewonnen. Groote ramp in Japan. De eenigo verdienste is wellicht dat do ouderwetsche ridder met zijn ideeën over lijfeigenen, vrouwen etc., zijn schrik op schrik voor auto, lift, gramaphoon, piano etc. goed in stijl gehouden is met zijn ver zen, die wat meer zijn dan gerijmel. Gimbcrg heoft al het mogelijke gedaan om den door de eeuwen dolenden ridder met zwier en gratie nog zoo aannemelijk mogelijk te maken. Af en toe was hij zoo op dreef, dat zijn medespelers een lach niet geheel konden bedwingen I C. van Kerckhovon Jr. weet van zoo'n gesjoohten-baron-rol, waarbij hij zioh wij kan laten gaan, altijd het beste te maken en hij deed dit nu ook. Joh. Kaaiffc Jr. was een goede bediende, dio het niet kan hel pen, dat hij op den duur vervelend wordt. Daarvoo* is de auteur aansprakelijk, aan wien wij ook gaarne de overige rollen zon der meer overlaten. 't Was bedroevend om acteurs en aobrioes aan zoo'n tooneelonding te zien bijten. De schouwburg was maar matig bezet. Iti dit geval nog een verdienste. De verhoogde tabaksaccijns. In Stsbl. 556 i9 opgenomen de Wet van 20 Dec. tot verhooging van den accijns op ta bak, welke van kracht wordt 1 Januari 1926, met ingang van welken datum art, 5, eerste lid, van de Tabakswet luiden zal al9 volgt: „De accijns bedraagt voor sigaren tien ten honderd, voor rook- en pruimtabak en snuif- 15 ten honderd en voor sigaretten 25 ten honderd van den kleinhandelsprijs." Tegelijk met de wetswijziging is een K. B, verschenen, opgenomen in Stsbl. 657, waar* bij bekend worden gemaakt de wijzigingen, gebracht in liet IC. B. van 16 Maart 1922, in zake de uitvoering van enkele bepalingen der Tabakswet. Wij stippen er het volgende uit aan: De zegeR, welke in verband met den verhoog den accijns, worden verstrekt, zullen voor zien worden van een overdruk in rood-bruin voor sigaretten en in groen voor rooktabak, pruimtabak en snuif. Ten einde echter de voorhanden zegel- voorraden te benutten, zullen, gedurende den door den Minister van Financiën te bepalen tijd, die voor de zegel3 van verschillende soorten of waarden verschillend kan zijn, de thans verkrijgbaar gestelde zegels worden uitgegeven, nadat deze zijn bedrukt met een tweeden ondergrond in blauw en bovendien zijn voorzien van een lijnenopdruk in groen, bestaande uit vier lijnen op zegels voor siga retten en uit ze3 lijnen op die voor rookta bak, pruimtabak en snuif. Nog is bepaald, dat de zegels slechts ver krijgbaar worden gesteld bij hoeveelheden van minstens tien bladen van dezelfde soort en dezelfde accijnswaarde. Echter kunnen met machtiging van den inspecteur der Ac cijnzen, in wiens dienslkring de inlevering der aanvraag geschiedt, zegels bij minder dan tien bladen worden verstrekt. Ten aanzien van de aanvrage der zegels is het bestaande betreffende artikel eveneens gewijzigd. Thans luidt de bepaling, dat de zegels worden aangevraagd door bemidde ling van den Ontvanger der Accijnzen, in wiens dienslkring de fabriek i9 gelegen, waaruit de tabaksfabrikaten voor binnen- landsch verbruik zullen worden uitgeslagen, en voor zooveel builenlandsche tabaksfabri katen betreft, door bemiddeling van r! Ontvanger der Accijnzen te wiens kan' accijns wordt betaald I De tot nu toe geldende be^

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1