Benauwd Abdijsiroop No. 19877 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 Deoember Oerde Blad. Anno 1924* HAAGSCHE BRIEVEN. Kloosterbalsem VOOR DE HUISVROUW. Krabbels uit Zwitserland. KEMYthe iamous diünK -INGEZONDEN. G XV. Lyfcton Strachcy, de schrijver van dat yoorfcreffelijke boek „Eminent Victorians (Faarran onlangs een vertaling is versche den bij H. D. ïjeenk Willink, te Haarlem, onder den titel „Tijdgenooten van Konin gin Victoria"), zegt in zijn voorrede, dat van sommige tijdperken de geschiedenis pooit geschreven zal worden, omdat wij t e y e e 1 er van afweten. Want onwetendheid, §oo luidt rijn paradox, is een eerste ver- piechtó voor den geschiedschrijver; onwo- tendheid namelijk wat betreft den overvloed yan details. Zijn taak bestaat niet in het nauwkeurig verhalen van de gebeurtenis sen, dooh in het karakteriseeren van de voorname eigenschappen eener historische periode, illustratief, door het geven van typeerende fragmenten. Daarbij zuilen in tuïtie en gezond verstand hem meer helpen dan eindeloos feitenmateriaal. Florence Nightingale, misschien wel de eminentste van Victoria's tijdgenooten, die met een Napoleontische kracht van geest on wil den militairen (grootendeels ook den burgerlijken) geneeskundigen dienst van En geland reorganiseerde, is het verpersoon lijkt voorbeeld van Strachey's stelling. Wan neer zij dien dienst in alle onderdeelen ge kend had, van den beginne af een werktuig ar van geweest was, alle moeielijkheden, die aan de omwerking cr'van verbonden zou- jjen zijn, te voren had beseft, zij zou waar schijnlijk den strijd er tegen opgegeven hebben eer zij dien aanvaard had. Zij schreef, door haar daden, de geschiedenis van deh Britschen geneeskundigen dienst, omdat zij slechts weinig van de finesses afwist. Dit eenc alleen was haar duidelijk: niets er run Ücugthet moet veranderendus zal het veranderen. Haar intuïtie en haar ge zond verstand zeiden haar boe het worden moestgoedhaar energie zeide du» moet het zoo worden. „It must be done'* werd haar kort, eenvoudig en onverbidde lijk parool. Het moet- gedaan worden; zoo És het ook met de reorganisatie in een van onze grootste Staatsbedrijven, de Post, welks débficle de vakmannen en bewindslie den tot nög toe maar niet noemenswaard kunnen verhelpen, omdat zij de ouder- wetsche, met feit-en-materiaal beladen gc- Achiedkenners er van zijn: zij weten t e veel er van af. Den Haag is het hospitaal en de genees kundige dienst van heel wat Staatsinstel lingen. Wij staan hier chronisch aan het ziekbed van uitgeputte staatslijders, en de Post is wel een van de ernstigste patiënten, die schatten aan den dokter kost cn maar piet beter wil worden. Is er over 1923 een voordeelige sluitpost pn belooft 1925, volgens de begrooting, een i zuivere winst van ruim 5.7 millioen aan 's Rijks middelen te zullen bezorgen? Het mag geen reden zijn om den kranke nu ge>- tiezen te verklaren. Het lijkt voor den arg- loozen voorbijganger geruststellend, zulk oen bulletin aan de deur van arme zieke tanto Post: zij nam weer vast voedsel op, voor B.7 millioen...maar zoo hij zijn intuïtie en zijn gezond verstand te rade neemt, blijft hij toch zorglijk het hoofd schudden. Het Kamerlid mr. Boon heeft bij dc be- grootingsdebatten gezegd, dat de Posterijen bet toonbeeld zijn van een groote desorga nisatie. De Minister doet in zijn kleurloozo Memorie van Antwoord niets vermoeden, wat op zulk een beangstigende wanorde zou kunnen wijzen maar het is zeer waarschijn lijk, dat de heer Boon het bij 't rechte eind heeft, omdat bij bij lange na niet zooveel ir van afweet als de Minister. Maar voor c-lken zakenman met eenig commercieel begrip is het toch ook coo dui delijk, dat de Posterijen niet gezond kun nen zijn, en hij behoeft daarvoor volstrekt niet alle sluipwegen van dit Staatslabyrinfc tc kennen In de Handelingen van de Sta- ten-Generaal is een „Regeling van do in komsten en uitgaven van de Posterijen", enz. voor 1925 opgenomen (een „regeling" van de inkomsten het woord is voor zulk iets incidenteels wonderlijk gekozen), waar uit zelfs een huismoeder, die eenig begrip heeft van haar kasboekje, gemakkelijk con clusies van bedenkelijken aard kan maken. Al ware het slechts deze: wanneer een be drijf een cijfer van ruim 69.7 millioen aan i inkomsten heeft te boeken, is dan niet een I zuivere winst van ruim 5.7 millioen, dus nog geen 6.5 procent van de ontvangsten, be nauwend weinig? Natuurlijk is het dat, te «neer, wanneer men bedenkt, dat deze winst verkregen is door de heffing, en veelszins ©Dbillijke toepassing, van abnormaal hooge tarieven. Zulk een winst bewijst niets voor dc gezondheid van het bedrijf, op zichzelf niet en niet in verband met het overvra gen. Integendeel, rij heeft de sombere be- teekenis van het overschot op zoo menige gemeenterekening, dat niet verkregen is uit den bloei der gemeente, maar uit het bloed der overbelaste belastingbetalerszij niet meer waard dan het batig saldo on zer naar goed begrepen koopmanschap reeds lang en grondig failliete spoorwegmaat schappijen, die ons meer laten betalen dan evenredig is aan haar diensten en den dan ®og wijd gapenden put van haar deficit la ten dempen door Staatsmillioenen, die ten slotte een belasting van honderden opcen ten op de spoorkaartjes be teekenen. De Post, de „sluitende" gemeenten, de Spoor wegen het zijn winkels, waar wij onze artikelen veel te duur koopen. En de win keliers weten, helaas, dat wij nergens an ders terecht kunnen. Maar worden die winkeliers dan zoo rijk? een. Zij leven zelfs niet te groot en rij benadeelen zichzelf door de kip met dc gouden eieren te slaohten, door hun klan- die veel meer zouden koopen over langeren tijdsduur (voorwaarde van cconomischen bloei), wanneer de arti kelen schappelijker geprijsd werden stel selmatig te verarmen en uit te mergelen. Hun fout is, dat zij hun bedrijf te kostbaar inrichten. Hun zakenhuishouden is te duur rij hebben te veel personeelhun admini stratie is te omslachtighun werkveidee- ling is onpractisch; hun arbeidsprestatie is niet intensief genoeg. Wat zegt de buitenstaander, die van postgeheimenissen geen verstand heeft, wanneer hij in de „Regeling*1 ontdekt, dat er alleen bij het Hoofdbestuur der Poste rijen 446 ambtenaren werkzaam zijn, die, n a aftrek van de beruchte 10 procent, te zamen 1.242.510 gulden aan traktementen, belooningcn en toelagen (subtiele onder scheiding genieten Wat denkt hij van een totaal van 44.864.205 gulden aan (met 10 procent gekorte) traktementen op een uit- gavencijfer van 81.793.386 gulden dat ia dus meer dan de helft der kostenreke ning? Hij denkt, en zegt, dat hier iets niet in den haak is, dat vooral aan het Hoofdbe stuur, waar sedert 1911 het aantal ambte naren, ondanks de geringe toename van het postvervoer, meer dan verdubbeld is, de toestand vrijwel beantwoordt aan de schil dering, die mr. Boon gegeven heeft zonder daarvoor op de vingers te worden getikt. Waar is de miss, of mister Nightingale, die hier met zoet gefluit de nieuwe lente aankondigt? It must be done het moet gedaan worden. En de tijdgenooten van Koning George V van Engeland deden het. Op een traktementenlast over den dienst 1921—1922 (het Engelsche postjaar loopt van April tot April) van 29.803.810 pond wisten zij voor 19221923 ongeveer 7.35 millioen pond te bezuinigen, en nog 2 millioen pond op andere uitgaven daaren boven. Ziedaar een bladzijde uit de ziektege schiedenis van een Hoogen Lijder in een van de vele Staatshospitalen, waarmede wij hier in Den Haag door hun onmiddellijke nabijheid zoo nauw verbonden zijn. Onze Kerstgedachten zijn van hem vervuld. Hon derd geneesheeren hebben om zijn ziekbed gestaan. Zal hij het nieuwe jaar halen? Maar niets wordt zoo oud, als wat op de sleur leeft. En daarvan zijn overheidslicha men ruim voorzien. Zij zullen dat wel blij ven. Tenzij hun door de belastingbetalers, die de aanschaffing er van financieren, het krediet wordt opgezegd. VAN DER HAEGHEN. RECLAME. Hebt dj pijn ia rug en lendenen? Blijf daarmet toch oict loopen. Akker", Klooaterbabem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedara brengen, U mei behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. verdrijft de pijn 1559 Dit zijn nu zulke vreemde dagen, die Zon dagen midden in de week nu een Zater dag en opeens weer een Zondag daar raakt een huisvrouw haar hoofd bij kwijt. Ik zal u daarom deze week maar geen in gewikkeld huishoudelijk praatje geven, doel» een beetje heen en weer springen van den liak op den lak. In de eerste plaats leer ik u een paar nieuwe kunstjes en spelletjes dal komt in de Kerstvacantie altijd goed te pas voor wie kinderen in huis heeft. Er zijn men sehen, die niets gemakkelijker vinden dan kinderen bezig te houden. Anderen hebben daar echter geen greintje slag van en zijn soms voor een kinderpartijtje zóó slecht voorbereid, dat de kleine kleuters zich dood vervelen en, gewend als zij zijn om hun ge voelens nooit en voor niemand le verber gen, soms heel oprecht tijdens een stil oovenblik zeggen: „Hè, wat verveel ik mei Zal ik nu maar eens naar huis gaan?" Arme gastvrouwll Maar 't is haar eigen schuld I Om zulke vrouwen te helpen, ver zamelde ik deze grapjes: Vliegmachientje. Hen vraagt aan de kinderen wie er graag wil vliegen. Hij, die 't eerst roept, mag het doen, maar moet even de kamer uit. Daarna leidt u hem geblind doekt weer binnen en zegt hem, terwijl u hem bij de hand houdt, dat hij heel voor zichtig in de machine mag stappen: in wer kelijkheid Iaat u hem echter op een stevig plankje stappen. Nu pakken twee helpslers het plankje beet; de geblinddoekte jongen mag zich aan iederen kant aan de hooiden van de helpsters vasthouden. Een van haar maakt nu hel geluid van de schroef na; dan lichten zij. heel voorzichtig, het plankje een paar centimeter van den grond en wiebelen net zachtjes wat heen en weer. Gelijk daar mee moeien zij geleidelijk de hooiden laten zakken; de kleine vliegenier krijgt hierdoor de sensatie, dat hij zelf steeds hooger stijgt, ja, bijna tol het plafond!! Na een minuut van gestadig wiebelen zegl u: „Nu, spring er maar uil! We zullen je opvangen!" Tien tegen één, dat de jongen een geweldigen sprong gaal nemen in het idee, dat hij min stens 10 Meier boven den grond is gevlogen! En het is grappig zijn gezicht le zien, als hij dan bemerkt, dat hij zoo goed als op den grond staat! Helpsters, die hier met succes de „machine" willen bedienen, zullen goed doen als zij liet kunstje van te voren repe leeren. Een ander: De Koning en ie Koningin van de Solomon-eilanden. Hiervoor moe ten twee grootere kinderen in 't geheim wor den genomen. De anderen zendt u de kamer uit. Nu maakt u van twee stoelen, d' een eindje van elkaar af staan, door er kussens op le leggen en er een kleed over heen te hangen, een mooien troon, waarop de Ko ning en zijn gemalin, getooid met een vor- 8telijken mantel en een goudpapieren kroon, plaats nemen. Let op, dat het kleed goed gespannen is, zoodat de andere kinderen geen argwaan krijgen, dat er een open ruimte onder ligtl Nu mag bet eerste kind binnen komen om aan Zijn Majesleit en de Koningin voorgesteld te worden. Deftig en afgemeten zegt de Vorst: „Nader mijn troon, mevrouw" en het Koninginnetje voegt er vriendelijk aan toe: „en neem plaats!", ter wijl zij op de ruimte lusschen hun beiden wijst. Als de bezoekster, wal verlegen en buigend, nadert en heel voorzichtig zitten gaat, slaat het vorstenpaar plotseling op en het mevrouwtje zakt in dw diepte I! Zoo her haalt men het met de volgende kinderen en natuurlijk lachen de eerste slachtoffers om het hardst bij het vallen van die na hun komenl Een wild maar aardig spelletje is: Rond om het stokje. Aan de ééne zijde van de kamer zet u een brandende kaars op een tafel of een s'loel. Nu geeft u een der gasten een wandelslok in de hand en zegt hem, dat hij aan den tegenovergestelden kant van het vertrek moei gaan slaan, den slok op den grond zetten, hem met beide handen vast houden en zich voorover buigen tot zijn voorhoofd op zijn handen steunt. Terwijl hij nu zijn oogen op de punt van den stok ge vestigd houdt, moet hij viermaal heel snel om den slok heen draaien, dan rechtop gaan staan, naar de kaars toe loopen en deze uit blazen. De meeste kinderen kunnen na dat draaien niet rechtuit op de kaars loeloopen. Gaat het wel (doordat zij bijv. hot spelletje al eens meer deden) dan kunt u zes of acht maal om den slok laten draaien en heel streng zijn met den eisch, dat zij in een absoluut rechte lijn naar de kaars moeten gaan. Bij oudere kinderen kunt u ze blinddoeken, ze driemaal snel in de ronde draaien en dan zeggen, dat zij moeten probeeren de kaars to bereiken en uit te blazen. Gewoonlijk wandelen zij naar een glad tegenovergestel den hoek van de kamerlt Kinderen lachen graag en snel. Daarop is het spelletje: „Poesje Miauw" gebaseerd De heele partij gaat in een kring zitten. Een is „Poesje Miauw" en wordt in het midden gezet. Zij loopt op handen en voeten. luid miauwend rond. Nu gaat zij op een der me despelers toe. Deze moet haar aaien en slreelen en duidelijk, geheel zonder lachen, driemaal achtereen: „Zoet poesje, zoet poesje, zoet poesje!" zeggen. Poes mag on- dertusschen door een mal gezicht, een gekke beweging, een zacht miauwen probeeren om de ander aan het lachen te maken. Maar zij mag niet praten. De ander doet dus verstandig zoo snel mogelijk driemaal: „Zoet Poesje" le zeggen. Lacht hij vóór dien tijd, dan is het zijn beurt om poes te wezen, net zoo lang tot een ander hem door lachen verlost. En nu nog ccn paar „kleine handig heidjes". Als van uw armbandhorloge het glas is gebroken cnu moet het naar den horlogemaker zenden,.dan bent u natuurlijk bang. dat de wijzertjes breken teer als zij zijn nu zij open en bloot lig gen. Neem een leeg lucifersdoosje,- leg daar het horloge in met de wijzerplaat naar bo ven; haal de beide leeren riempjes door de 6malle kanten heen (waar u te voren een gleufje voor gemaakt heeft), schuif nu het doosje dicht cn liet horloge zit onbeweeglijk en veilig opgesloten. Heeft u droogbloeiers, die niet uitkomen? Zet ze dan even in een donke ren hoek op vochtig zand. Dan komen de worteltjes al spoedig te voorschijn. U kunt ze daarop met koud water afspoelen en weer op hel bollcnglas zeilen. De wortels ont wikkelen zich nu snel en spoedig komen er bloemen. Een theelepeltje vol Olijf-olie aan bet wa ter toegevoegd, waarin u uw handschoenen wascht, spaart de handschoenen en maakt ze soepel. Wanneer u rubber handschoenen nu en dan met wat Fransche talk inwrijft, houdt u ze veel langer mooi. Ook badmutsen cn andere rubber-artikelen blijven beter, wan neer u zc vóór liet wegbergen op deze wijze behandelt. Als u geen rommel In uw naai doos wilt hebben, rijg uw klosjes garen dan alle samen (alle kleuren) aan een koord of touwtje, dat u dichtknoopt. Dan raken ze nooit zoek, niet in de war en ze blijven zelf netter enschooner. (Nadruk verboden.) In 't groote paleis aan de Quai du Mont Blanc, waarin gevestigd het secretariaat van den Volkerenbond, een ongekende drukte. De gewone plechtige stilte, slechts onderbroken door het getik der schrijfma chines, door 't gekras der pennen vervangen door een geroezemoes van vroolijke opge wekte klanken. Van het talloos ambtenaars personeel, vanaf de deftigste chefs en sous chefs van afdeelingen, de gewichtige secre tarissen en onder-secretarissen en tolken tot het leger der beminnelijke typistjes, niet één te vinden achter 't bureau-ministr® of de schrijfmachine. Zonder één uitzonde ring hebben zij zich losgerukt van hun dage. lijkschen arbeid, de zwaarwichtige zorgen op zij geschoven en zich verzameld in de hal en 't trappenhuis. Een half uurtje van nerveuse agitatie, van gespannen wachten. En klokke drie uur vijf en twintig precies, hield Jackie Coogan, de „Kid", zijn plech- tigen intocht in het Paleis des Nations. Min zaam met zijn keurig gegauteerd handje de groeten beantwoordend, schreed 't knaapje tusschen de rijen zijner ethousi- aste bewonderaars onmiddellijk naar het allerheiligste, het salon van den Sccretaris- Generaal. Gedurende een kwartier onderhield Jac kie zich met dezen hoogwaardigheidsbe- kleeder en nam uit diens handen een oor konde in ontvangst. I dit stuk werd Jackie hulde gebracht voor de verdienstelijke wij ze, waarop hij de Grieksche regeering een millioen dollars overhandigd had, in Ame rika bijeengebracht voor de kinderen der uit Klein-Azië verdreven Grieken. Of de juiste beteekenis van dit schrijven tot onze Jackie is doordrongen, schijnt twijfelachtig. Gij weet zonder twijfel, dat 't Grieksche gouvernement voor twee jaar de hulp van de Soc. des Nat. heeft ingeroepen ter uit werking van een plan om de honderddui zenden, plotseling uit hun bestaan gerukte Grieksche uitgewekenen weer aan loonend werk te helpen. Dr. Nansen, Hooge Com missaris voor de refugiés, het finantieela comité, vertegenwoordigers van de S. D. N. etc. hebben hiervoor samengewerkt. De heer Henri Morgenthau heeft het voorzitterschap aanvaard van l'offiee autonome d'etablisse- ment des refugiés grecs. De emissie van een leening, groot 50 millioen dollars, wordt tob dit doel voorbereid etc." Graag geloof ik, dat Jackie niet de eerste de beste is, maar ,,of hij zonder twijfel" bekend is met 't bestaan van een office autonome, van een Hooge Commissaris, van meneer Morgenthau, van een emissie, om van de rest te zwijgen, lijkt mij wel een beetje kras voor een baasje van tien jaar, al is 't ook nog zoo'n wonderkind. Laten wij hopen, dat Jackie in latere dagen althans mogo beseffen, de hem te beurt gevallen eer. Een dergelijke ontvangst is niet weggelegd voor gewone stervelingen daarvoor is bijna een koningskroontje noo- dig. Alvorens te vertrekken liet Jackie zich filmen met den Secretaris-Generaal. Daar zTil de jongen allicht meer van gesnapt heb ben. En te vreezen is, dat de gouden chro nometer, hem 's avonds geschonken door de Compagnie Générale du Cinématographe meer door hem gewaardeerd wordt dan de brief van de S. D. N. Ook al moge voor sommigen in do bovengemelde plechtige ontvangst iets be lachelijks schuilen, toch mag Jackie de lof niet onthouden worden ook hierbij, als steeds, zijn rol kranig gespeeld te hebben, en kan hij er van verzekerd zijn, dat hij bij deze vertooning niet de belachelijke was. Van geheel anderen aard, in-tragisch, was de gebeurtenis dezer dagen in een ander deel van Zwitserland voorgevallen de voltrekking van „la peine capitale" in UrL 't Geval is op zichzelf weinig interres- sant. Een man die reeds 15 jaar meer dan een derde van zijn leven, achter de tralies heeft doorgebracht, een uitgestootene, wordt de vijandige maatschappij weer in geduwd, met als geheel bezit de som van tien cents. Reeds den volgenden dag, toen de gelegenheid zich voordeed, is een roof moord op een vijftienjarig kind 't gevolg. Een doodgewone misdaad dus, zooals nog dikwijls geschiedt en helaas nog dikwijls geschieden zal. Maar niet gewoon, geheel onverwacht, althans in dit land, is de ap plicatie van de doodstraf. Bij de behandeling van 't nieuwe mili taire strafwetboek was juist dit jaar over deze straf een principieel debat gevoerd in 't parlement. En niet zonder sterk protest is de doodstraf gehandhaafd gebleven, uitslui tend echter voor militairen, schuldig aan bepaalde misdrijven gepleegd in oorlogstijd. Stilzwijgend werd sinds lang aangeno men, dat de doodstraf niet meer paste in 't kader des tijds, in normale omstandighe den nooit meer ten uitvoer zou worden ge bracht. Een bekend rechtsgeleerde, professor Stooss kon dan ook in 1892 verklaren „dat de permanente weigering de doodstraf le voltrekken, zelfs bij de allerergste misdadi gers op één lijn mag gesteld worden met de afschaffing van die straf'. Na 1880 was ze trouwens in 't mecrendeel der cantons uit 't strafwetboek geschrapt. Slechts in 8 can tons komt ze er thans nog in voor. Bijna steeds werd bovendien, waar de doodstraf geëischt was. gratie verleend. Van af 1868 tot heden hebben dan ook slechts -4 execu- tie's plaats gevonden, de laatste in 1910. Groote ontstemming verwekte dan ook het vonnis door de jury in Uri geveld, en in alle instantie's bevestigd, zoodat het 18 Oct. 1924 dan ook ten uitvoer gebracht is. Onder de weinigen, die het volkomen met de jury eens waren behoorde echter ook de moordenaar zelf. een feit, zeker tamelijk zelden in de strafgeschiedenis. En, volkomen consequent, heeft hij dan ook halsstarrig geweigerd gratie te vragen. De Grand Conseil van Uri was hierdoor in een lastig parket gebracht. Een verzoek om gratie had groote kans gehad ingewil ligd te worden, daar blijkens de stemming, vele leden van dat college tegenstanders van de doodstraf waren. Nu de deliquent als 't ware zelf vóór stemde, hadden de vóór standers gewonnen spel. De hoop, aanvan kelijk gekoesterd, dat de straf toch niet ten uitvoer zou gebracht worden, wegens ge brek aan een beul, was ijdel. Meer dan één bleek onmiddellijk bereid het bloedgeld te verdienen. Na afloop der executie kwamen RECLAME. Wanneer Uw luchtwegen verstopt zjjn en gtf een gevoel van be* nauwdheid krijgt, probeer dan een» Akkcr's Abdijsiroop dia door haar slgmoplossende werking Uw luchtwegen zal zuiveren van slijm die zich op Uw borst heeft vast gezet. Gebruikt ook bij.bronchitis, asthma, kinkhoest, hardoekkigen hoest# keelpijn de bekende Akker's Verzacht zuivert geneeit. I Ala».»wtnj|biir nm t 250 r» fl I SO t 550 r» /27) 1000 *a» 4.50 1558 er zelfs nog brieven in van twee In T bui tenland wonende Zwitsers, welke zich bij voorkomende gelegenheid aanbevolen voor beull Ook voor rakkers, de beulsknechten, was er keus. Een van de twee hiervoor uitver korenen was de kleinzoon van den laatsten oflicieelen beul uit Uri: bon sang ne ment pas. De executie heeft dus plaats gehad, en onwillekeurig verrijst de vraag, heeft zo doel getroffen? Wij mogen veronderstellen, dat tegen woordig in strafoplegging 't idee van wraak, van vergelding, uitgesloten is, dat stTaf niet als représaille, slechts als preventief middel moet beschouwd worden, een waarschuwing voor met misdadige neigingen behepte In dividuen. En de wijze, waarop in dit geval de deli quent de straf onderging, reduceert de waarde er van als prevcnlicf middel vrij wel tot nul. Niet de geèxecutcerdc, maar de executan ten wekten hier den algemeencn weerzin op, terwijl ten leste aller sympathie den moordenaar len deel viel, die in dit drama de beau röle wist le vervullen. Gesteund door een vast geloof, heilig overtuigd dat een berouwvol zondaar hier namaala alles ver geven wordt, ging de man blijmoedig den dood tegemoet, blijkens zijn laatste woor den: „Mijne hoeren, dit moment, waarop gij mij guillotineert, is het schoonste van mijn leven". De totale indruk door deze executie ver. wekt, is dan ook een ongewenscht effect ge weest. Men zag geen misdadige schurk meer in den moordenaar, maar een bewonderens waardig berouwvol zondaar, een held. zoo als een der priesters hel uitdrukte. Is de kans niet groot, dat dit geval in plaals van af te schrikken, juist de tegengestelde uit werking zal hebben, bij sommige misdadi gers 't idee zal suggereeren, dal de dood niel te vreezen is? Zal het voorbeeld van dezen man, die op '1 groote oogenblik zich wl9l le looien met de martelaarskroon, bij ge- desequilibreerden niel de lust kunnen op wekken eveneens op dusdanige wijze al# held te poseeren, aldus de waarheid bevesti gend van het oude gezegde: „de ergste mis dadigers worden gekweekt onder 't schavot" Genève, Dec. 192L Dr. KLAUS. RECLAME Biedt Uw q&sten na het diner een glas„REMi aan als pousse-caFé; zij zullen U en „REMY" c ompli- menteeren.Prijs F.22.5 per orig. flac. 1582 (Buiten verantwoordelijkheid der Redaclie), Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Nood. Voor het Mil. Tehui9, te Leiden, waarvoor wij onlangs een oproep plaatsten is het -vol gende ingekomen: bij J. Bosch van W. f2.50; van Z. f 1; van E. fl.50; van I. en J. Z. f5; bij C. Th. B r e e b a a r t f 10, gevonden in de Collecte Kapel Oegslgeesl; van Th. f 1; van G. de J. f2.50; van H. f2 50; van F. f2; van mej. de N. f 1; van N. N. f 0.75; bij J. P. Mulder van een Weduwe f 0-25van H. f3; van mej. de II. f2.50; van V. 12.50; van v. d. V. f 10; bij den huisvader van K. f 2.50. Een gift van f 25 door bemiddeling van de bezoekers. Hun, die dit lezen, wordt vriendelijk ver zocht dit bedrag te willen verveelvoudigen. De nood is nog niet gelenigd. Misschien brengen de laatste dagen van het jaar ons nog vele gillen, groote en kleine, opdat wij met een flink bedrag het jaar kunnen be ginnen en ons werk naar behooren kunnen verrichten. Helpt allen daartoe mede. Wi» gaf nog niet? HET BESTUUR. RECLAME. 1574 ^/eis/eerjc/e w/7re/>- ^oe/Gr? -c-v r Jc/iz-a/e //cz/c/. zStorvhcrenc/e d/'/ozaerr. Ti/be/zSOc. fi'j ApoZfy e/z Aant/ert

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9