No. 19877 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 December Tweede Blad. Anno 1924 Rheumatiêk ^OCJ&f-tabletfen UIT DE RIJNSTREEK. UIT DF STREKEN. FEUILLETON. INTVOERD. g BUITENL. WEEKOVERZICHT. De feestdagen.de Keulsclie eöne het bolsjewistisch gevaar. Po periode der christelijke feestdagen, die Allicht het meest spreken tot het gemoed, Wis van hen die zich uit het kerkelijk le ren hebben teruggetrokken, is reeds weer gedeeltelijk voorbij. Over .de heele_ aardbol keeft hel Kerstgeluid 'gebeierd. Vrede op (arde Vrede op aardel Officieel is er thans bij kans allerwege deze vrede. Alleen in Ma- lokko is zoo'n soort oorlog. Elders woedt bier en daar nog de burgeroorlog, gelijk in Albanië en China. Maar overigens is het dan toch vrede. Jammer alleen, dat het niet werkelijk is Je vrede van-Vrede op aarde. Daaraan man keert nogal zoo het een en ander. Onmee- doogenloos woedt de strijd om materieel ge- jrin, lusschen individuen onderling, tus - schen volkeren en evenzeer woedt nog de strijd om geestelijk bezit. Of het ooit anders worden zal? Laten wij echter tevreden zijn, dat het begrip oorlog aan den oorlog al die per weerklank vindt, dat de oorlog gaat wor den een moreel afkeurenswaardige geste. Hoeveel zou er reeds niet gewonnen zijn, soa de menschheid in den oorlog in Ma rokko den laatsten krijg van deze beleekenis rag. De hoop daarop schijnt ons zelfs evenwel nog te mooi, gelet op diverse factoren, die bun invloed doen gelden op ons wereldrond. Abtoren van "den meest uiteenloopenden sard, doch alle er op berekend, de maat schappij te ontwrichten en zoo alle kwaden uit Pandora's doos, ook die, welke ons ge slacht met veel moeite daarin had weten op te sluiten, los te laten. Een van deze facto ren is wel het bolsjewisme, dat men in vele landen te veel vrijheid van tieren heeft ge geven en daarom tot een gevaar is uitge groeid. We bedoelen r.lct in Frankrijk waar Herriot's tegenstanders uit politiek gedoe het bolsjewistisch gevaar tot fantastische hoogte hebben opgeblazen, maar speciaal op den Balkan, Europa's vuurhaard. Er is gemeld, dat de Russische sovjets, intusschen onder ling verdeeld, alleen in de wereldrevolutie hun laatste behoudskans zien, daar in Rus land hun macht tanende is. Het is natuur lijk moeilijk, om precies na te gaan, in hoe verre dit juist is, maar ongelwijteld trekt wel de aandacht, hoe den laatsten tijd weer telkens on telkens bleek van het rondstrooien yan groote geld-gaven door de Derde Inter nationale, terwijl in Rusland zelf geldge brek de sovjet-regeering plaagt. Dit wijst op iets bijzonders. Op den Balkan heeft men het gevaar echter gegrepen en daar is een antl- bolsjewistenbond in de maak ter afweer van deze gevaarlijke heeren. Nog op tijd is men deze tegen-actie begonnen, naar het zich laat aanzien, alhoewel in Albanië de strijd al druk bezig is. De onruststokers worden nu pp den Balkap naarstig gezocht en onscha delijk gemaakt. En ook elders in Europa ^Veeft men begrepen, dat. de tijd van lank- ^^A>edigheid voorbij moest zijn! Een tweede factor is de geest van ge- ■mengde angst en afkeer in Frankrijk, waar aan zelfs Herriot en zijn regeering zich niet kunnen ontworstelen. Marianne ziet Duitschland nog altijd naast zich als een Voortdurend gevaar en kan er niet toe ko pen, om den eenigen weg te bewandelen, die haar ten slotte slechts in wezen veiligheid geven kan: de weg naar een goede verstand houding. En het treft wel heel toevallig, dat telkens «en soort crisis in de onderlinge ver houdingen intreedt wanneer Duitschland Inwendig een crisis doormaakt. Gelijk te voorspellen viel is toch de Duitsche regee- rlngscrisis nog altijd niet opgelost, is deze Soo hopeloos, dat men voorloopig de pogin gen om de knoop te ontwarren maar heeft ppgegeven Dat er een Alexander zal komen, gelooft echter niemand, helaas. Marx moet maar verder sukkelen én inmiddels werken de gebeurlijkheden ten gunste van zijn be lagers. Het niet-ontruimen der Keulsche zone op den dag, door het verdrag van Ver sailles" daarvoor bepaald, n.l. 10 Januari a.s. speelt de rechtsche partijen in Duitschland in de kaart. Het wegkruipen der geallieerden achtereen niet volledig vbldoen aan de ont- Wapeningseischen is^ook al wil men gaarne aannemen, dat er inderdaad nog wel eenige aanmerkingen zijn ie maken, sterker zelfs, tekortkomingen zijn te constateeren, te doorzichtig. In feite kan men gerust vast leggen, dat voortduurt de strijd onj den Rijn. Alleen anders georiënteerd en anders inge kleed. Herriot's zwakte zijn ziekte heeft hem in politicis heel wal kwaad gedaan en een oud gezegde, n.l. dat een premier zich niet de luxe van ziek-worden kan veroorloven, bewijst zijn waarde heeft bovendien geen goed gedaan aan het verloop van zaken. Hij zal ter dege rekening moeten houden met de oude stroomingen en vindt daartegen in Engeland ook niet meer den steun, dien hij vroeger van Mc Donald genoot'. Al moge on der Baldwin de buitenl. politiek z.g. dezelfde zijn, zij is heel wat minder krachtig in me nig opzicht, waar juist kracht gewenscht zou zijn. En zoo ongetwijfeld inzake de ontruiming der Keulsche zone. Eigenaardig is ongetwijteld, hoe het Kerst feest van 1924 vrijwel nergens verlossing bracht, slechts een kort uitstel van moeilijk heden. Dat is zoo in Italië, in Spanje, waar niet al En nu volgt de wisseling des jaara met terugblik en blik in de onzekere toekomst van het nieuwe. Wat het worden zal? RECLAME. wordt veroorzaakt door opeenhooping van het urinezuur in de gewrichten. T o g a I taat deze ziekte direct ia den kern aan, loet het urinezuur op en maakt Uwe gewrichten weder lenig 41a voorheen. T o g a I het vermaarde middel bij Rheumatiek, Jicht, Spit en Zenuwpijnen zal ook U genezen. Koop vandaag nog een flacon. Gene* zing en onachadelijkheid gegarandeerd. Bij alle Apoth. en Drog. 10.80 en f 2.- 1B56 Bodegraven. Burger 1. Stand. Ge boren: Antje Jaantje, D. van M. Lok en G. II. Groenendijk Johan Ernst Hendrik, Z. van W. G. den Veysel en C. Snel. Overleden: N. Hensen 17 j. (overleden te Ermelo). Kerkelijk bericht voor Zondag: Ned.-Herv. Kerk, halftien en ze3 uur, ds. G. A. Pott. Geref. Kerk: halftien en 6 uur, ds. Joh. Dam. Geref. Gem.: halftien en 6 uur preeklezen. Een 5-tal leerlingen van de naai school, onder directie van mej. L. v. d. Burgh, verwierven zich dezer dagen het diploma coupeuse der modevakscholen. Wij vernamen, dat de heer H. L. van Bunningen, ondernemer van den autodienst op Gouda, de bedde tollen op den Goudsche- weg gepacht heeft voor den tijd van 2 jaar, voor de som van f29.000. De heer W. van Ingen Czn. is bevor derd van vaandrig tot 2den luitenant. Op een boerderij aan de Zuidzijde is weer een eerste geval van de gevreesds veeziekte mond- en klauwzeer geconsta teerd. - Hazerswoude. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, 's voorm.. halftien en nam. halfzeven ds. Luuring. Geref. Kerk, 's voorm. halftien en 's nam. halfzeven (H. Avondmaal) ds. Kouwenho- ven, van Leiden, Leiderdorp. Bij de gehouden verkie zing van een lid van het bestuur voor den polder Achthoven, in de plaats van den heer J. van Leeuwen, die uit de gemeente is vertrokken, waren 74 stemmen uitge bracht. Hiervan verkregen de heeren J. D. van 't Riet 48, J. J. B. Koning 18 en W. H- van Dommelen 8 stemmen. Alzoo met groote meerderheid gekozen de heer J. 1). van 't Riet. Maandagavond halfacht vergadert de raad. Waddmxveen. Onze plaatsgenoot, de heer N. Bontenbal, is benoemd tot leider van de gymnasliekvereeniging „Hou Vast" te Boskoop. De heer L. de Wit heeft bedankt als lid en bestuurslid van de vereeniging Eer ste Hulp bij Ongelukken, alhier. In de papierfabriek van den heer v. Lange alhier, had een papiermaker het on geluk met zijn arm in een machine te ge raken met het gevolg, dat zijn onderarm brak. De heer v. E. werd in het Noordeinde alhier door een wielrijder, wiens rijwiel niet was verlicht, zoodanig aangereden, dat hij tegen den grond werd geworpen en een ernstige hoofdwonde bekwam. De wielrijder achtte bet de moeite niet waard en rëed zonder te helpen of zich bekend le maken, haastig verder. Kerkelijk bericht voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, voorm. half tien, leesdienst; na.m halfzeven ds. Bijl, van Gouda. Ger. Kerk, voorm. halftien en 's nam. hallzes, ds. Tost. Woubrugge. Kerke I. b e r i c h L voor Zondag 28 Dec. Ned. Herv. Kerk, v.m. halftien en 's avonds halfzeven ds. Joh. Kijne. Bevestiging van Kerkeraadsleden. Oudejaarsavond zeven uur en Nieuwjaars morgen halftien ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk, 's vm. halftien en 's avonds halfzeven preeklezen. Oudejaarsavond te zeven uur en Nieuw jaarsmorgen halftien ds. Eskes, em.-pred. te Oegslgeest. Den Eersten Kesldag na de godsdienst oefening in de Gereform. Kerk werd mede- deeling gedaan, dat de beroepen predikant, de heer W. J. Baan, van Heemstede, voor de roeping heeft bedankt. Zwammerdam De inzameling van gel den, langj de huizen alhier gehouden t->t het verstrekken eener Nieuwjaarsgave in natura aan on- en minvermogende ingeze tenen, heelt in totaal opgbracht de som van f 272,25. De Nieuwjaarscommissie houdt Dinsdag 30 Dec. a.s., des voormiddags van 9 tot 12 uur zitting in de consistoriekamer der Ned.-Herv. Kerk, alwaar aan hen, -die daarvoor in aanmerking komen, bonnen worden verstrekt voor brood, rijst, erwten, koek en turf. De oude rietdekker C. v. d, B., alhier, werd in de Vinkenbuurf door den auto van dr. Sch. zoodanig aangereden, dat hij een been brak. Kerkelijkbericht voor a.s. Zon dag. Ned.-Herv. K.erk, 's voorm. tien uur. en 's avonds le halfzeven, ds. Kloots. Geref. Kerk, voorm. halftien en 's avonds halfzeven, ds. Berends, van Yeenendaal. Bur ge r 1. Stand. Geboren: Theo dora Maria, D. van Hendrik Hoogendoorn en van Helena Ilendirika Zijderlaan. Ondertrouwd: Cornells Mounts jm. 81 j, te Reeuwijk en Cornelia Johanna Vink jd. 25 j., alhier. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier is heden een beroep uitgebracht op ds. G. J. Wissink, te Velseroord. Kerkelijk bericht Remonstrantsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te tien uur, ds. G. J. Sirks, van Den Haag. Oudejaarsavond, te zeven uur, ds. Rappold. RECLAME. Zuivere Holt. Raapolie bij 10 L. f 0.56 p. L. Telefoon No. 818. 1150 Hillegom. De gemeenteraad vergadert Dinsdag 30 Dec., namiddags 1.45 uur. Er is weer een aanvraag voor het bouwen van arbeiderswoningen, waarop B. en W. ook weer afwijzend adviseeren. Naar wij vernemen, beslaat het plan hier een* herdenkingsavond als hulde aan de nagedachtenis van Herman Heyermans te organiseeren. Deze plannen moeten reeds in een vergevorderd stadium van voorbe reiding verkeeren. De looneelvereeniging „Thalia" heeft het initiatief genomen: zij zal een der beste slukken van Heyermans opvoeren. Een gedeelte der opbrengst zal gestort worden in het Heyermans-fonds. Uitslag der verkooping ten overslaan van notaris Goldenberg. Een woonhuis met tchuurtje en tuin, eigendom van den heer P. Kommer. Afgemijnd door den heer M. J. van Beelen op f 110, die eigenaar weid voor f 1760. Perceel gegund, a. Het ge bouw der Ilillegomsche Melkcentrale, aan de Meerstraat, in hoogste bod gebracht op f5000, niet gehoogd en niet gemijnd. Niet gegund, b. 3 arbeiderswoningen met tuin, schuren, erven ten Oosten van het vorige Ingezet op f 3000, gehoogd met f 100, afge mijnd op f200 door den heer M. Zandber gen. Combinatie van a. en b. niet gemijnd. Geen van beide gegund. Een burgerwoon huis aan de Hoofdstraat met werkplaats en liitpad aan de Middenstraat, eigendom van den beer J. J. M. Kruidenberg te Loosdui nen. In hoogste bod gebracht op f 4600, ge hoogd tot f5600, niet gemijnd. Drie arbei derswoningen aan de Middenstraat, éigen- dom van voornoemde. In hoogste bod ge bracht op f 3300, niet gemijnd en niet ge mijnd; Combinatie van de beide vorige ge mijnd op f475 door den'heer P. van der Knijff, alhier, die dus eigenaar werd voor f 9375. Kerke 1. bericht. Ned.-Herv. Kerk. Zondag, 's morgens tien uur, ds. Van Bem- mel, nam. hallvijf I. C. Baas. Óudejaarsavond, zéven uur, ds. Van Bem- mel (coll. Orgelfonds). Nieuwjaar, tien uur, I. C. Baas. Ger. Kerk. Zondag, 's morgens tien uur en 'e avonds vijf uur, ds. Van Herksen (af- loss.-coll.). Oudejaarsavond, zeven uu, ds. Van Herk sen (extra afloss.-coll.). Nieuwjaar, tien uur, ds. Van Herksen. .Clir. Ger. Kerk. Zondag, 'swoorm. tien uur en nam. vijf uur, ds. Zwiep. Oudejaarsavond, zeven uur, ds. Zwiep. Nieuwjaar, tien uur, dezelfde. De 17-jarige v. d. B. wilde Vrijdag morgen op de tram springen, toen deze nabij de Van-den-Endelaan reed en hij- greep mis en viel zoo, dat het laatste tram rijtuig hem overreed. In de R.-K. pastorie, waar de ongelukkige binnengedragen werd, verleenden de doktoren Hanrath en Tén Hoopen geneeskundige hulp. Door verbloe ding trad de dood na een poosje in. De Kaag. Kt r"k el. bericht. Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, te half tien, ds. A. E. van Baaien. Katwijk. Gemeenteraad, Aanwezig 13 leden. Afwezig de heeren H. Parlevliet, Van Tongeren en Van Leeuwen. Voorzitter de heer De Waal Malefp, burgemeester, 'die de vergadering met ge- gebed opende. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. De voorzitter deed vervolgens mededee- ling van de volgende ihgekomen stukken: Bericht van Ged. Staten, dat het bedrag door de gemeente Katwglk betaald in de kosten van den Keuringsdienst van Waren, het werkeljjk bedrag met f207.13 heeft overtroffen, welke som in het volgend jaar gerestitueerd zal worden. Disposities van Ged. Staten, houdende goedkeuring van een aantal door den Raad genomen besluiten. Bericht van B. en W. van Leiden, dat de bjjdragen in de kosten voor den Keu ringsdienst van Waren voor 1925 zijn be paald op f 1714.52. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Hierna werd met de behandeling der agenda begonnen. In de eerste plaats kwam aan de ofete de vaststelling der vergoeding, ingevolge art. 101 L. O.-wet 1920, over de jaren 1922 en 1923, waarvan de toelichting door den secretaris werd voorgelezen. Daaruit bleek, dat aan de 7 bijzondere scholen, die voor deze vergoeding in aanmerking komen, iï deze twee jaren nog een bedrad moet worden uitgekeerd van rond £8000, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordl besloten. De voorzitter deelde mede, dat dit een tegenvaller van f8000 voor da begrooting is. Tot leden der Commissie tot wering van het schoolverzuim werden met bijna alge- meene stemmen herbenoemd de heeren D. Bakker, Ij. van Beelen, J. Holtrust, C. A. Kruyt, D. Parlevliet Dzn., G. van Rhede en dr. A. J. van Walsum. Met deze heeren stonden resp. op de aanbeveling de heeren J. J. Kraal, Joh. de Best Jzn., P. Sï- derius, G. de Best, C. J. Lugthart, J. v. d. Plas on H. Bertel. Voor Katwijk a. d. Rijn werden benoemd de heeren J. Hueting, J. Corpershoek, Jac. Meyer, J. Raadsveld en D. van Riessen. Met de benoemden werden onderscheidenlijk aanbevolen de heeren H. J. Bronkhorst, A. Wassenaar, iï. W. Grimbergen, P. 11, Gastenniller en P. van der Waay. Aan de orde kwam nu de door II. en W. voorgestelde wijziging der verordening op de heffing van leges, betrekking hebbende op jachtaclen. Deze jachlacten werden vastge steld op resp. f30, F15, f 10 en f6. Zonder hoofdelijke stemming werd de wij ziging na toelichting, door den voorzitter aangenomen. Aan de orde kwam nu het voorstel tot wij ziging van het tarief op het gebruik der Ge- meenlczaal voor bruiloften en andere- par tijen. Tot dusverre werd daarvoor geheven 110. B. en W. stelden nu voor dit in dien geest te wijzigen dat voorlaan na 's nachts 12 uur per uur het tarief wordt verhoogd met f 2.50. De heeren Van Duijn en Ilouwaarl be strijden het voorstel. De heer Houwaart stelt voor het daglarief le brengen op f 15, waar bij de lieer W. van Beelen Wz. zich aan sluit. Do lieor MEERBURG kan zich met het voorstel wel vereenigen. Hij hoopt dat aan neming van het voorstel er toe zal mede, werken dat de gasten om 12 uur in den nacht naar huis zullen gaan. Dan is het laat genoeg en de buren'hebben er maar over, last van als zij de nacht er bij nemen. De Voorzitter verdedigt het voorstel waar, na ook de heer Wouda zich er voor ver klaart. De heer Houwaart'zegt nogmaals dat bet beier is dat men het tarief in het algemeen verhoogt. Wethouder Ouwehand verdedigt het voor- stel mede op grond van de motieven door den heer Meerburg genoemd. Maar om de menschcn dan naar huis te sturen gaat ook 'niet. Doch zoo aardig is het niet voor de omwonenden al maar door een: „lang zat hij leven!" te moeten aanhooren midden in den nacht (gelach). Na nog een verward debat waaraan bijna alle leden deelnemen stelt de heer Van Duyn voor te bepalen om de bruiloften en partijen ie doen eindigen om 12 uur 's nachts. Enkele leden komen nu met het idee om voor bruiloften het tarief op f 15 te bepalen en voor vergaderingen f 10 te behouden. De voorzitter meent nu dat het beter is dat het voorstel nu niet verder wordt behandeld. B. en W. zullen de voorstellen van de heeren onder oogen zien en dan met nadere voor stellen komen. Hierna werden eenige wijzigingen aange bracht in de verordeningen op den gas en electriciteitsprijs. >- Deze wijzigingen, die 4n werking treden op 1 Jan. 1925, komen hierop neer dat de gasprijs van 13 ets. op 12 ets. wordt gebracht per kub. M. en de electriciteitsprijs voor ver lichting en verwarming van 45 cis. op 40 ets. per K.W.U. Het tarief voor krachtsaanwending blijft gelijk. Besloten werd zonder discussie en hoofd, stemming tot verkoop van 240 M. grond te Katwijk aan Zee tegen f 4 per vierk. M. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot overnemingvan grond voor den nieuwen verkeersweg door den Molentuin (men zie daarvoor ons nummer van Maandag). De heer Van Duyn acht de verandering zeer goed, de heer Van der Zwan ziet dit nog niet in; de heer Van der Perk vindt de verandering daarentegen ook goed cn brengt dank aan B. en W. voor dit voorstel. Van ROBERT LOUIS STEVENSON. |5eautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. (Nadruk verboden. Den volgenden dag haalde ik al vroeg 6en klein, dik, deftig man in, dié heel lang - 2a.am wandelde, met zijn schoenen uit, soms in een boelk lezend, soms de plaats aanwijzend met zijn vinger, en netjes en eenvoudig gekleed op de. manier van een Secs lelijke. Ik hoorde, dat ook hij een catechist was, maar van ander slag dan de blinde van Muil; hij werd uitgezonden door de Edin- burgsche vereeniging tot het verspreiden Fan het christendom, om de woeste doelen Tan de Hooglanden te evangeliseeren. Hij heette Henderland en sprak met den dik ken, zuidelijken tongval, waarnaar ik be- Son te hunkeren, en behalve onzen gemeen schappelijke® landaard vonden wij spoedig ten ander punt van overeenkomst. Want Tiijn goede vriend, de dominee van Essen- can, had in zijn vrijen tijd een aantal rsalmen in het Keltisch vertaald, die Hen- erland gebruikte voor zijn werk en zeer v Rrijs stelde. Hij was er juist in aan het 'ezen, toen ik hem ontmoette. Wij wandelden samen verder, daar onze egen niet voor Kingairloch scheidden, tnl? weg hieid hij stil en sprak 'a vooifoijgangers en do werklieden, - Trtj tegenkwamen of «inhaalden en of schoon ik natuurt ijk niet verstond wat zij praatten, meende ik lodh, dat mr. Hender- land in aanzien stond in' die streek, want velen van hen haalden 'hun snuifdoos voor den dag en boden hem een snuifje aan. Ik vertelde hem zooveel van mijn ge schiedenis als ijk durfde, dal is voor zoover Alan er niet in betrokken werd, en noemde Balachuiish als de plaats, waarheen ik ging, om een vriend te ontmoeten; want ik dacht, dat Aucharn of zelfs Duror fe nauwkeurig zou zijn en ham op hel spoor zou brengen. Hij var. zijn kant verleide mij veel van zijn weik en de lieden, waaronder hij werkte, de verjaagde priesters van de Jaco- bielen, de ontwapenin/gswet, de kleeding en vele andere wetenswaardigheden van den lijd en de plaats. Hij leek mij gematigd, gaf het parlement in vele opzichten ongelijk; in hef bijzonder, omdat de wet strenger op trad legen degenen, die de verboden klee ding droegen, dan legen gewapende®. Deze gematigdheid bracht mij op liet idee, hem te polsen 'over de Roode Vos en de pach ters van Appin, kwesties, die, naar ik meende, natuurlijk genoeg klonken in de mond van iemand, die naar dat land op weg was. Hij zei, dat het een onaange name zaak was. „Het is onbegrijpelijk," zei hij, „waar de rechters het geld vandaan halen, want zij verhongeren letterlijk. U he/bt toevallig geen snuif bij u, mr. Bal four? Neen? Wel, dat is misschien maar beter ook. Maar deze pachters, zooals ik zei, wordep er zonder twijfel toe gedwon gen. James Stewart in Duror, dat is de man, die James van de dalen wordt ge noemd, is een halfbroer van Ardshiel, het hoofd van de clan, en hij is een man van aanzien, die er erg voor ijvert. En dan is er nog iemand, die Alan Breek wordt ee- noemd." „Jal" riep ik; „waar is die?" „Waar waait de wind vandaan?" zei Henderland. „Nu hier, dan daar; vandaag is hij er, morgen is hij verdwenen, een echte heidekat. Het zou mij niet verhazen, als hij op het oogenblik ons beloerde van achter dat doornbo3chje. U hebt toevallig geen snuif bij u?" Ik antwoordde van niet, en zeide, dat hij het al eens meer had gevraagd. „"Dat is heel wel mogelijk," zei hij zuch tend; „maar het is vreemd, dat je niets bij je hebt. Maar, zooals ik zei, die Alan Brech is een stoutmoedige, roekelooze klant en het is algemeen bekend, dat hij de rechterhand is van James. Zijn leven is verbeurd ver- klaard, hij schrikt voor niets terug, en mis schien zou een paohier, die terugkrabbelde, wel een dolk in zijn wambuis krijgen." „U vertelt me daar een treurige gesohie- denis, mr/Henderland," zei ik. „Als het aan beide kanten niels dan angst is, laten wij ar-dan niet meer over spreken." „Neen," zei mr. Henderland, „maar er is ook liefde en zelfverloochening, die jou en mij zouden beschamen. Er is iels moois in, iels prachtigs. Zedfs Aian Breek moet, naar ik hoor, een man zijn om respect voor te hebben. Ik geloof, dat er menigeen is, die geregeld in de kerk komt in onze streek, en hoog staat aangeschreven bij anderen, en toch misschien een veel slechter mensoh is, mr. Balfour, dan die ongelukkigen, die menscheiibloed vergieten. Ja, wij kunnen ons dikwijls aan hem spiegelen. Misschien vindt je, dat ik te lang in die Hooglanden ben geweest?" voegde hij glimlachend er aan toe. Ik zei hem. da*, ik dat niet vond, dat ik zelf ook veel bewonderenswaardigs in de Hooglanders bad gezien en dat per slot van rekening mr. Campbell zeil een Hooglan der was. „Ja," zei hij, „dat is waar. Het is een mooi ras." „En wat voor iemand is de agent des Konings?" vroeg ik. „Colin Campbell?" antwoordde Hender land. die steekt zijn hand in een wespen nest." „Hij zet de pachters met geweld er uit, hoor ik," zei ik. „Ja," zei hij, „zij geven elkaar over en weer de schuld. Eerst reed James van de dalen naar Edinburgh en haalde een advo caat, natnurlijk een Stewart. Zij hangen als klitten aan elkaar. En toen kwam Colin Campbell voor en kreeg gelijk voor de ad ministratieve reohtbahk. En nu hoor ik, dat de eerste pachters morgen moeten verhui zen. Het zal beginnen in Duror, juist onder de vensters van James, wat naar mijn be scheiden meêning niet wijs is." „Denkt u, dat zij zullen vechten?" vroeg ik. „Wel," .antwoordde Henderiand, „zij zijn ontwapend, of behoorden het te zijn, want er ligt nog heel wat staal op verborgen plekjes. En dan heeft Colin Campbell de soldaten echter zich. Maar ondanks dat alles, zou ik blij zijn, als ik zijn vrouw was, als ik hem weer thuis had. Het zijn vreemde klanten, die Appin Stewarts." Ik vroeg hem of zij erger waren dan hun Buren. „Neen," zei hij, „en dat is juist het ergste van de zaak. Want als Colin Roy klaar is in Appin, moet hij weer van voren al aan Beginnen in het naastbijgelegen land. dat Mamore wordt gmoemd. en dat een van de landen van. de Camerons is. Hij is agent voor beide en moet uit beide de pachters verdrijven en waarachtig, mr. Baltour. als ik u de waarheid moet zeggen, geloof ik, dat, als hij hier er goed atkoml, hij daar zijn dood zal vinden.' Zoo bleven wij pralen en wandelen, het groolste deel van den dag, tot/lat ten slotte mr. Henderland, na te hebben verklaard, dal hij mijn gezelschap zeer op prijs stelde, en dat het hem een genoegen was, een vriend van mr. Campbell te ontmoeten, mij voorstelde mijn reis wat te bekorten en den nacht door le brengen in fijn huis, een eindje voorbij Kingairioch. Om de waar heid te zeggen, wam ik erg blij, want ik ver langde niet erg naar John met het slag zwaard, en sinds mijn dubbele misreke ning .eerst met den gids en toen met den gentleman-schipper, was ik een beetje haag voor vreemde Hooglanders. Dus nam ik aan, en kwam 's middags bij een klein huis, dat alleen slond aan den kant van de Linnhe-kreek. De zon was al verdwenen van de verlaten bergen van Ardgour, aan deze zijde; maar bescheen nog de bergen van Appin aaD de andere; de kreok lag zoo slil als een meer, alleen de meeuwen schreeuwden hoven het water en de geheele omgeving was plechlig en geheimzinnig. Wij waren nauwelijks bij de deur geko men van de woning van mr. Henderland, of hij schoot, tot mijn groote verbazing, want ik was nu gewend aan de beleefdheid van de Hooglandere, langs mij heen, sprong in zijn kamer, gveep een pot en een hoornen lepeltje en laadde ongehoorde quantiteiten snuif in zijn neus. Toen niesde hij een paar malen flink en keek mij met een tamelijk dwazen glimlach aan. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5