AGENDA. -* GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Zaterdag. Stadszaal (foyer): Feestavond met bal Yer. „De Leidoche Padvinders". 8 uur. Volksgebouw: Dansen van 8 tot 11 uur. Zondag. „Do Burcht": Dansavond. 8 uur. „Jeruêl" (Groenesleeg 16): Zondags school kwartier yóót één uur. Samenkomst. Halfzeven. Schouwburg: X.V. Vcreenigd Tooneel. „Om de 300 jaar." 8 uur. Volksgebouw: Dansen van 8 tot 11 uur. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spocd-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst le Dei- den wordt van Zaterdagavond, te acht uur, lot Maandagmorgen, te acht uur, waar genomen door de doctoren Hovens Greve, tel. 1681; Overwater, (ei. 2259; Rasser», tel. 1169; en Van Voorthuysen, tel. 7. Deze dienst wordt dan te Oegslgeeet waargenomen door dr. Varekamp, Gevers- straat, fel. 1916. RECLAME. Gratis een trommelkoekjianl In ieder pak Xoopmans' zelfrijzend Bakmeel bevindt zich een bon. Bij inzending van 25 bons zenden wij een prachtige pon, gratis en franco. N. V. Koopmans' Meelfabrieken, Leeuwarden 1557 Immers, een bezwaar, als genoemd in het iToorloopig Verslag, zou ook gelden, wan neer de wet op den tabaksaccijns eenvou dig werd ingetrokken; ook dan zouden er personen zijn, die kosten hadden gemaakt, om zioh aan te paBsen, en anderen, die, door gebruik te maken van de ontheffing ex art. 88a, die koeten hebben vermeden. Het- zelfde bezwaar zou zich bij afschaffing van andere accijnzen kunnen voordoen. H. M. de Koningin woonde den eer- aten Kerstdag de voormiddaggodsdienst oefening bij in de Nieuwe Kerk, in Den Haag, onder gehoor van ds. Molenaar. H. M. de Koningin-Moeder woonde gis teren de godsdienstoefening bij in de Groo- 4e Kerk, aldaar, waar optrad dB. Van Gheel Gildemeester. Het vertrek van de Koninklijke Fa milie naar Het Leo, waar zij eenige dagen gaat verblijven, geschiedde hedenochtend om 10 u. 21 m. Met haar vertrok mede de Groothertogin van Oldenburg, zuster van Prins Heitdrik, die ten Paleize logeerde. Het is de bedoeling, dat de Vorstelijke Fa milie 31 dezer tte 1.51 weder in Den Haag terugkeert, in verband met de Nieuwjaars recepties ten Hove den volgenden dag, om daarna 2 Januari te 10 u. 21 min. weer voor enkele dagen naar Het Loo terug le keeren. Op initiatief van den burgemeester van Den Haag heeft dezer dagen aldaar een bijeenkomst plaats gehad met de burge meesters van de "Westlandsehe en andere nabij 's-Gravenha«e gelegen plaatsen, ten einde te komen tot een gemeenschappelijke regeling inzake de standplaatsen der auto bussen en andere daarmede in verband staande zaken. Deze voorloopige besprekin gen hebben tot resultaat gehad, dat er uit zicht bestaat, dat men tot een gemeen schappelijke regeling in deze zal komen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben het gemeentebestuur van Hillegersberg be richt, dal de grensregeling voorshands niet gewijzigd zal worden. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Februari 1925, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan E. J. A. Weygers, in specteur van het kadaster bij het Departe ment van Financiën, met dankbetuiging; met ingang van 1 Maart 1925, aan E. J. Th. Dijkhof, adjunct-commies bij het Departe ment van Financiën, op zijn verzoek, eer vol ontslag als zoodanig verleend; zijn be vorderd: A. bij het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid: tot hoofdcom mies de commiezen mr. T. A. van Dijken, mej. J. A. Isbrilcker cn C. H. F. Stautlener; tot commies de adjunct-commies C. Rient- sma; tot adjunct-commies de klerk mej. A. H. M. H. J. Nieberding; tot adjunct-accoun tant de commies W. C. J. Polman; B. bij den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling: tot hoofdcommies de commies mr. E. H. Ph. Boschloo, en tot controleur de adjunct-commies H. Ilazel- hofl; is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. E. van Dieren, arts, te Amsterdam. Op voorstel van Gouverneur-Generaal Angoubrant, lid der Fransche Kamer voor Fransch-Indië, die van zijn reis naar Ned.- Indië is teruggekeerd, is mr. D. Fock, Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, be noemd tot groot-officier van het Legioen van Eer. De besturen van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren van de Cen trale van Hoogere Gemeenteambtenaren, 4e R.-K. Centrale van Burgerlijk Over heidspersoneel, de Centraje van Vereenigin- gen van personnel in 's Rijks dienst, het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, de Vereeniging van Hooiden van Scholen ta Nederland, de Vereeniging voor M. U. L. O. en de Unie van Christelijke Onderwij zers en Onderwijzeressen in Nederland ver zoeken in een adres aan de Tweede Kamer aan het totstandkomen van het wijzigings- onlwerp haar medewerking niet te verlee- nen en vragen, behalve den algemeenen wensch, ook de in de bijlage aangevoerde bijzondere bedenkingen wel bij de behan deling van het ontwerp in overweging te willen nemen. Ook de Centrale Vereeniging van Hooger Personeel in Technischen en daarmede ge lijk te stellen Rijksdienst heeft de Tweede Kamer verzocht het ingediende wetsont werp lot wijziging van de Pensioenwet 1922 te verwerpen of zoodanig te amendee- ren, dat de rechten van hen, op wie de Pensioenwet 1922 thans van kracht is, on verkort blijven. De burgemeester van Rotterdam heelt bepaald, dat met ingang van 31 dezer van he politieagentenpersoneel aldaar zullen afvloeien 9 hoofdagenten, 12 agenten van politie 1ste en 33 agenten van politie 2de klasse. Het Haagsche Hof heeft den burge meester van Zwijndrecht niet bevoegd ver klaard om een Raadslid wegens ordever storing te gelasten de Raadsvergadering te verlaten en betrokken Raadsleden van rechtsvervolging ontslagen. Uit Barneveld wordt aan „De Tel." gemeld: Verscheidene z.g. stichtingsba-ren en andere personen, die een ambt ot betrek king bekleé(d) den bij het Opvoedingsdorp „De Glindhorst", hebben van het bestuur per aangeteekenden brief bericht ontvan gen, binnen een week to vertrekken, aan welk bevel de meeslen ook hebben vol daan. Enkelen hebben echter pertinent ge weigerd en dit aan den Minister mede gedeeld. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belangstellenden, dat de com missie van deskundigen voor het invoer recht op versch en gekoeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 (Staatsblad no. 330) bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt; Rund- en kalfsvleesch, versch' of gekoeld, 100 K.G. f 100. Paarden- en ander vleesch, versch of gekoeld, 100 K G. f 50. Gedurende Januari 1925 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleoschsoorten bedragen 10 pot, van de hiervoor vermeldle waarden. De Raad van Jutphaas heeft, aldus „Het Volk", tihans den secretaris der ge meente, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend, ingaande 22 December. Als schade loosstelling word toegestaan het bedrag van zijn salaris gedurende een half jaar. Men herinnert zich, dat de secretaris 7 Mei jl. geschorst werd, welke schorsing door Ged. Staten werd vernietigd. De burgemeester van Deventer is van plan, voor de politie den 9-urigen werkdag in te voeren. Thans be6taat voor de politie de 8-urige werkdag. De heer Haazevoet heelt aan den Minister van Marine Inzake de toenemende onzedelijkheid onder het marinepersoneel de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister reeds kennis genomen van het artikel in het Avondblad van „De Maasbode" van Vrijdag 19 December jl., getiteld: „Even rechtzettenI", in welk arti kel verwezen wordt naar dat deel der be schouwing der Tweede Kamer over de Ma rine-be grooling, waarin behandeld werd de toenemende onzedelijkheid onder het ma rinepersoneel en waarin door Zijne Excel lentie ontkend werd, dat van Overheids wege preventieve middelen voor het plegen van onzedelijkheid verstrekt werden? Zoo ja, acht de Minister dan geen nader onderzoek gewenschl naar de juistheid van de volgende passage in genoemd artikel'. „Tegenover den Minister houden we vol, dat preventieve middelen in de kazernes en op hpt schip voor ieder, die dit wenscht, gratis te krijgen zijn, dat men wordt aan gezet er gebruik van le maken en dat de Overheid ze op Rijkskosten beschikbaar stelt."? Is de Minister bereidt, het resultaat van dit onderzoek aan de Stalen-Generaal mede te deelen? De Algem. Nederlandsche Mijnwer- kersbond heeft een adree gezonden aan den Minister van Waterstaat, waarin om bemiddeling wordt gevraagd inzake een door de directie van de Belgische mijn onderneming Wiliem-Soph'ia, te Spelshol- zerlieide, gegeven ontslag aan een lid van de Arbeiderscommissie van deze mijn, welk ontslag geheel ongemotiveerd zou zijn. Adr. zet het geval uiteen en verzoekt den minister voorts, maatregelen te treffen, „dal in de zeer gebrekkige regeling van de rechtspositie der mijnwerkers verandering wordt gebracht." Het Kon. Nedenl. Landbouw-Corpité heeft besloten,' inzake het voorontwerp- Melkhesluit een adres le zenden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin betoogd wordt, dat het ongewenscht is, door voorschriften in de productiewijze in te grijpen en waarin voorts de verschil lende bezwaren, op- en aanmerkingen van de bij het comité aangesloten organisaties met betrekking tot de eischen aan de waar zelf worden medegedeeld. Tevens heeft het comité besloten, de heeren J. Wuile Jzn. en dr. H. Mothuysen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw voor te dragen als buitengewone leden van de Tariefcommissie. Te Utrecht hield de Alg. Ned. Zuivel- bond onder voorzitterschap van den heer dr. F. E. Posthuma zijn jaariijksche verga dering. Inzake de geruchtmakende kwestie der knoeierijen met de melkbussen, deelde de Voorzitter mede, het standpunt van den Bond te dezen opzichte te willen uiteen zetten. Hij legde deze uiteenzetting vast in de volgende moie: „Het bestuur van den Alg. Ned. Zuivel- bond. kennis genomen hebbende van het op 26 November 1924 verschenen vervolg- verslag der Commissie voor de Staatsuitga ven inzake de kosten van melkbussen en melkvaten, eveneens kennis genomen heb bende van het daarop door den heer Reits- ma geleverde verweer, gelezen hebbende den brief van de heeren Hibma, dr. Lovink en dr. Swaving, oud-leden der Commissie van Advies voor Zuivelaangelegenheden aan de Commissie voor de Staatsuitgaven, en rekening houdende met hetgeen omtrent deze aangelegenheid uit eigen archief is ge bleken, keurt ten sterkste af, dat de heer C. Reilsma, oud-gedelegeerd lid van het be stuur van den F. N. Z. op het oogenblik, dat hij in de Commissie van Advies voor Zuivelaangelegenheden medewerkte tot het natellen van melkbussen zijn juiste positie niet aan zijn medecommissieleden heelt kenbaar gemaakt. Ilel bestuur van den F. N. Z. geelt daar om den heer Reitsma in overweging te be- 1 danken voor alle lunclies, die in meer of minder verband staan tot de Coöperatieve Zuivelorganieaticis. daar het vertrouwen in zijn persoon zoodanig geschokt is, dat in vele gevallen door zijn aanwezigheid de samenwerking in gevaar zou kunnen wor den gebracht en zijn positie steeds een moeilijke zou blijken ta zijn." Dit besluit is na lange discussie met al- gemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag kwam de bezuiniging bij den Veearlsenijkundigen Dienst ter sprake. Men besloot zich met een request tot de Regeering te wenden, ten einde hier tegen te protectee ren. Op de vragen van ilen heer Ketelaar betreffende verandering van den datum van 1 October 1924 in 1 Januari 1925, be doeld in artikel 27 van het Bezoldigingsbe sluit 1925, (Kostwinnersvergoeding) heeft de heer Ruijs de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Voorzitter van den Raad van Ministers, het volgende geantwoord: De Regeering is voornemens, in den loop der maand December een wijziging uit te lokken van art. 27 'van het Bezoldigings besluit 1925, waarbij de datum van 1 Octo ber wordt veranderd in Januari 1925. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën wordt op 29 dezer niet gehouden. RECLAME. Jantje en Pietje en Suze en Keetje En 'k weet niet meer hoe 't restje ook heette, Zjj smeerden Ma's mondje met alle [mogelijke 9tropen Om maar een Sohoolfasch bij on9 826 [te mogen koopen. L. v. ESCH Wzn., Donkersteeg ff. In 't algemeen is het Woens. dag vóór de Kerstdagen op de verschillende stations der Ned, Spoorwegen nogal druk geweestdrukker dan in de laatste jaren het geval was. Te Utrecht was het 's avonds bijzonder druk, zoodat het moeilijk was, om alle reizigers geregeld te vervoeren, waar door de treinen met veel vertraging ver trokken. Met ingang van l Januari a.s. zal de portvrijdom voor alle bedrijfsveree- nigingen worden ingetrokken. Toen de 34-j arigo dienstbode D., wonende in de Piet-Heinstraat in Den Haag, zich Dinsdagavond naar bed be gaf, kwam de zoom van haar nachtjapon in dc vlam van een petroleumkachel terecht. De japon vatte vlam, en in minder dan geen tijd was het meisje in vlammen gehuld. Gillende liep zij de straat op. Buren en voorbijgangers schoten toe en wikkolden hefc meisjó in een deken, maar zij had reeds zulke ernstige brandwonden bekomen, dat opneming in het Ziekenhuis noodzakelijk bleek. Haar toestand was ernstig. Den vol- genden dag is zij aan haar ernstige brand wonden overleden. Gisteravond omstreeks acht uur is op den Rijswijkscheweg bij de Bray- sloot in Den Haag een ernstig tramongeluk- gebeurd. Een jonge man, A. v. d. L., en zijn verloofde, mej. J. H., wilden daar in een autobus stappen, maar letten niet op do naderende Rijswijksche tram, en beiden wer den aangereden. Toen men den wagen op gevijzeld had, bleek dat tie jonge"man en het meisje beiden ernstig gewond waren. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft hen naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd; het meisje heeft een ernsti ge wond aan haar rechterheup gekregen en de jongeman is levensgevaarlijk gewond. Op Eersten Kerstdagavond, is op den Nesserdijk onder den Oord te Rot terdam een auto van H.A.A.T.A. van den dijk gestort. Door de duisternis misleid, raakte de chauffeur, die den weg niet ken de, te veel aan de eene zijde van den rij weg. De auto sloeg over den kop en bleef bij den slootkant liggen. Van de 6 inzitten den, die naar Krimpen a. d. LTsscl moesten, geraakte de 20-jarige E. L. bewusteloos, zijn zuster de 18-jarige O. L. -bekwam verwon dingen aan het linkerdijbeen en de wang. Do Geneeskundige Dienst verleende assis tentie. Gisteravond is op denProve- nierssingel tegenover de R.-K. Kerk, te Rotterdam, de 9-jarige F. H. door een mo torwagen van lijn 6 gegrepen. De tram ging het knaapje over het lichaam. Zwaar gekwetst werd het slachtoffer door den Ge neeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis Bergweg, overgebracht. Bij aankomst bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Eeh jongmënsoh uit Hilver* sum heeft, staande op de buffers van een der wagens van trein No. 1833, een reisje naar Baarn gemaakt. Door het personeel gesignaleerd, vied hij te Baaro bij aankomst van den trein den stationschef onmiddellijk m handen. Mr. Geldrop Meddens, de ver- dediger van den drogist V., te Amersfoort, die door de Utrechtsche Rechtbank is ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, we gens poging tot vergiftiging van zijn echt- genoote, heeft namens zijn cliënt hooger be roep tegen dit vonnis aangeteekend. Het ra ob i 1 i s a t i e h e r I n n - ringskruis zal in den kleinhandel verkrijg baar zijn voor f 0.46 (zonder doosje). Te Zaandam is Woensdag avond de 16-jarige jongste bediende van de firma P. de Lange Cz., die met een groot bedrag, bestemd voor de uitbetaling van de arbeiders op weg was naar de Sfcoomhout- zagerij „Czaar Peter", in het Westajder- veld, dicht bij de fabriek, door twee tot nu toe onbekende personen beroofd. Terwijl een der mannen den bediende, die dit werk al een paar jaar verricht, voor de vraag stelde: ,,je geld of je leven", ontruk te de ander hem de zak met geld, waarop beiden het hazenpad kozen. De bediende is de twee roovers nog achterna gegaan, ech ter zonder resultaat. De marechaussee te Woudri- chem heeft aangehouden de dienstbode G. vaji R, die vesdacht wordt, bij de familie Van Elshout, te Sleewijk, bij Gorinchem, waar zij in betrekking was, ta! van dief stallen te hebben gepleegd. Verdacht ran heling zijn voorts aangehouden J. v. B. en diens echtgenoote, in wier tuin een bedrag van ruim f 2000 is verstopt gevonden. De dienstbode schijnt nog verschillende voor werpen van waarde ook bij de familie v. E. te hebben weggehaald en deze bij haar ouders to hebben opgeborgen. Het drietal is naar het huis Van bewaring in Den Bosch overgebracht. Te Emmen werd Woensdag avond P. van B-, uit Amsterdam, die tijde lijk werkzaam is op de drukkerij der „Em mer Courant", op straat aangesproken door twee beschonken personen. Van B. liep doorplotseling werd hij- met een mes in den rug gestoken. Als vermoedelijke daders werden door de marechaussee gearresteerd P. E. en O. J., van Nieuw-Dordrecht. De toestand van den getroffene is redelijk. De politie te Maastricht heeft een Duitscher aangehouden, die bleek, niet in hefc bezit te zijn van de vereischte papie ren. Toen hij over de grens werd gebracht, verklaarde hij Nederlander te zijn. De amb tenaar, met de overgave belast, nam hem daarom mede terug naar den grens-commis- aaris, die hem in verhoor nam. De man ver telde te Rotterdam te zijn géboren. Straat of adres wist hij echter niet op te geven, omdat hij als kleine jongen reeds naar Duitschland vertrokken zou zijn. Hierin zag de commissaris aanleiding tot nader onder zoek. Dit werd telegrafisch aan Rotterdam verzocht, waarna hefc vermoeden yrerd ver sterkt, dat de man een valsche opgaaf had gedaan. Hierop verklaarde hij, een Belg en uit Antwerpen afkomstig te wezen. Hij zou in Antwerpen in een woonwagen hebben gewoond, tijdens den oorlog franc-tireur ge weest en later op een schip naar Argen tinië vertrokken zijn. Ook deze opgaaf bleek echter onjuist. De aangehoudene ver klaarde daarop Poolsch onderdaan te zijo. Ten slotte werden zijn foto en vinderafdruk ken opgezonden naar Berlijn, daar de man voornamelijk Duitsch sprak. Thans is aaD het licht gekomen, dat de aangehoudene, die reeds naar de strafgevangenis te Maas tricht was overgebracht, Heinrich Rakel heette en werkelijk Duitscher was. Het bleek verder, dat hij wegens roofmoord tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld en, door zijn bewaker te overvallen, uit de gevangenis te Wolfenbuttel was ontvlucht. Zijn uitlevering zal nu worden gevraagd. In de m ij n „Ma u r i t s" i s d e o n- geveer 40-jarige bovengrondsche bankwer ker Lemmer door een ijzeren balk verplet terd. De ongelukkige was op slag dood. Hij laat zes jeugdige kinderen achter. De machinist van den trein uit Terborg kwam dezer dagen des avonds den stationsdienst te Doefcinchem waar schuwen, dat het met de seinlichten op de lijn DoetinchemRuurlo niet in orde w*s en deze abusievelijk op „veilig" stonden. Bij onderzoek bleek, dat uit beide seinlich- ten de petroleum, samen nog geen liter, was gestolen. („Hbld.") Enfant terrible. Papa, dit is toch biefstuk?" riep kleine Annie uit, toen men samen met den pasaangekomen gast aan taiel zat. „Natuurlijk", zei de vader, „wat zou het anders zijn?" „Nou, vanochtend zei u tegen moeder, dat u een schaapskop voor het eten mee zou brengen 1" DE ALGEMEENS TOESTAND. De Keulsche zone. Tusschen de Fransche en Duitsche be- richtenbureaux strijdt men maar geregeld voort over de vraag, of de militaire commis sie der geallieerden in Duitschland al dan niet verborgen wapens beeft ontdekt. Het verstandigste lijkt ons wel, het rap port af te wachten I In Parijs is druk geconfereerd over deze aangelegenheden en heden zal de Gezanten- raad vermoedelijk zich met de Keulsche zone bezig houden aan de hand van een Fransche en een Belgische nota, waarin de ontruiming op 10 Jan. onmogelijk wordt genoemd, - DUITSCHLAND. Hulde aan Ebert Wet op de kapitaalvlucht opgeheven. De leden van het Rijkskabinet, voor zoo ver zij zich te Berlijn bevinden, hebben zich DUT president Ebert begeven, om dien een adres aan (e bieden, waarin zij zijn arbei4 ten dienste van het vaderland hulde bren gen. Dr. Jarres las hel adres voor. Dr. Marx had Dr. Jarres een telegram gezonden om te; verklaren, dat hij zich geheel bij dit adres aansluit. De republikeinsche pers is zeer ingeno men met deze buide, i Van veel belang acht men het, dal zelis vice-kanselier Jarres, die (ot den rechter vleugel van de Duitsche volkspartij behoort, zich bij deze hulde heeft aangesloten. i In verband met het vonnis tegen den be- leediger van Ebert is het opmerkelijk, dat zelfs de Duitsche volkspartij het gewezen vonnis le gering acht en dat men van dien kant aanvoert, dat de twee hoofdgetuigen reeds herhaaldelijk met den strafrechter in aanraking waren geweest. Ook wordt er op gewezen, dat het oude regime, waartegen dan Ebert als leidend persoon in de munitie- slaking zou hebben misdreven, hem nooit heelt lastig gevallen, doch integendeel dank heelt betuigd voor zijn houding. Namens hel Pruisische kabinet heeit mi nister-president Braun zich bij de betooging van de rijksregeering aangesloten. De wel op de kapitaalvlucht zal op 31 De cember worden ingetrokken. De reizigers, die Duitschland verlaten, zuilen dus van dien dag af elk bedrag kunnen meenemen. Bui tenlanders zuilen evenmin bij hun aankomst in Duitschland nog moeten opgeven, welke bedragen zij bij zich hebben om later dezelf de sommen te kunnen uitvoeren. Duitschers zullen tevens weer rekeningen bij de bui- teniandsche banken kunnen openen. LUXEMBURG. 1 Communisten uitgezet. De Luxemburgsche regecring heeft een aantal buiteniandsche communisten over de grens laten zetten. Dit besluit is geno men naar aanleiding van hef feit, dat frankrijk en België verschillende commu nisten over de grens hebben gezet die naai Luxemburg zijn uitgeweken, ENGELAND. Het Mohamedanisme. De Kaliiaatsconferentie heeft een resolu tie aangenomen, waarin zij het optreden del Engelschen in Egypte misdadig noemt en de) actie der Riil-Kabylen in Marokko toejuicht} de resolutie verzekert, dat alle steun van En gelschen en Franschen aan Spanje zal be schouwd worden als een daad van vijand schap tegen den Islam. FRANKRIJK. De strijd tegen Herriot Senaatsbesluiten. De regeering zal een onderzoek instellen om vast te stellen uit welke bron de „Éclair11 het proces-verbaal ontvangen heeft van he{ onderzoek van Chequers op 21 Juni jj., waaruit dit blad uittreksels gepubliceerd heeft met een commentaar, waarin de po litiek en de onderhandelingsmethode van HeTriot worden gegispt. Officieus verklaart men, dat de gepubliceerde uittreksels juist zijn, doch geen juist denkbeeld geven van het gesprek der twee ministers, zooals een' volledige publicatie gedaan zou hebben. Het proces-verbaal is trouwens gedeeltelijk door Herriot voorgelezen in de commissie van buiteniandsche zaken van de Kamer- Binnenkort zal een geelboek verschijnen over de conferentie van Londen van Juli- Augustus 1924. Door voorlezingen aan de pers heelt dezd zich kunnen overtuigen, dat de verklarin gen van MacDonald gunstig zijn voor het Fransche standpunt en zekere argumenten die Herriot aanvoerde om do Fransche be langen te verdedigen, weggelaten zijn. Het doel dezer weglatingen is om een valsch beeld van het onderhoud te geven! De Fransche bladen maken de volgende: ofiicieeie mededeeling openbaar: „In strijd met de beweringen, vervat in den brief, die hij aan de pers heeft medegedeeld, ia de heer Charles Benoist, gewezen Fransch' gezant in Den Haag, buiten dienst gesteld ingevolge een algemeen besluit van den' ministerraad nopens de leeftijdsgrens. Hij zou alleen in zijn ambt gehandhaafd heb ben kunnen worden door een bijzondere' beslissing in afwijking van den regel, vooc welke afwijking geen enkele reden be stond". i De Senaat heelt de Amnestiewet in haag geheel aangenomen. Tegen den minister van openbare werken in. heeft de Senaat met 153 tegen 143. stemmen besloten de maatschappijen vrij Vd laten om de spoorwegarbeiders, die aan de» staking deelgenomen hebben, al of niet weer in dienst te nemen. j ZWEDEN. 1 Branting's ziekte* Branting is weer ingestort. De geneeS- heeren achten de toestand levensgevaar:* lijk. ZUID-SLA VIE. 1 - Tegen de communisten* Volgens berichten uit Belgrado heeft de Servische regeering een wetsvoorstel tot verdediging van den staat ingediend, ten gevolge waarvan de republikeinsche Kroa tische boerenpartij ontbonden zal worden,- daar zij ziek bij de derde Internationale heeft "aangesloten. De arrestatie der leiders dezer partij wordt ieder oogenblik verwacht GRIEKENLAND. I vonnissen. De krijgsraad heeft generaal Loefas, den leider van den militairen opstand, die voor doel had de Nationale Vergadering niteett te jagen en do regeering ten val te brengen, lot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, Een aantal soldaten eö officieren, die Hem gesteund hadden, werden lot 15 maan den gevangenisstraf veroordeeld, J RUSLAND. T Om Trotzkt. Op' een bijeenkomst te Moskou verklaar de de bekende partijganger van Trotzki, Ikonnikof, naar de „Dni" mededeelt, hel volgende:.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2